Binnenland. is vroeg, doch volstrekt niet te vroeg, in geenen deele voorbarig. Het volgende jaar toch is een bij uitstek bijzonder jaar, «lan vieren wij Nederlandei's een plechtigheid, gelijk de meesten onzer nooit beleefd hebben en waarbij toch onze vurigste wenschen ten hemel stijgen dat deze bij ons leven niet meer herhaald behoefd te worden. In de eerste dagen van September klinkt de vreugdevolle tij ding door gansch Europa, over de geheele wereld: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft als meerderjarige Vorstin den troon bestegen Harer Doorluchtige Voorvaderen, de regeeriog aanvaard over het kleine Ne derland, klein doch machtig en sterk dooi den onbreekbaron band tusscben Vorsten huis en Volk, onoverwinlijk door het devies Nederland en Oranje. Dat deze plechtigheid in alle steden, in alle dorpen van Nederland met veel luister zal worden gevierd is zeker, maar even zeker is het dat, om deze feesten te doen slagen, er voorbereiding en zorgvuldige regeling noodig is. De regelingscommissie voor Amers foort is dan ook, gelijk de couranten reeds medegedeeld hebben, aan het werk geweest en heeft zelfs al subcommissiën gevormd, doch verder is nog niets vernomen. Wat de andere subcommissiën voor plannen heb ben, zullen deze, wanneer zij dit noodigoor- deelen wel mededeelen, doch thans kan de regelingscommissie voor den optocht reeds het een en ander pnbliceeren. In beginsel is aangenomen dat met het houden van den optocht een drieledig doei wordt beoogd le. Een aangenamen dag van gepaste vroolijkheid te bereiden aanhet geheele Amers- foorlsche volk. Ten einde dit doel te bereiken, zal het subcomité alles in het werk stellen om geen enkele straat over te slaan en zal zij door de ordecommissarissen middelen doen be ramen om den optocht, wanneer enkele straatjes voor de wagens te smal blijken, langs de beide uiteinden te doen trekken. 2e. Hulde te brengen aan de dan geëin digde regeering van H. M. de Koningin- Regentes en 3e. De liefde voor het Vorstenhuis nog meer aan te wakkeren door een overzicht van de feiten waarbij de Doorluchtige Voor vaderen onzer Koningin geheel Nederland ten eeuwigen dage tot hun schuldenaar hebben gemaakt. In verband met het hierboven genoemde heeft de commissie vastgesteld den optocht te doen bestaan uit drie deelen en wel een historisch gedeelte, een triomfwagen en een allegorische deel. De triomfwagen, betglans punt van den optocht, blijft voorloopig buiten bespreking daar er eenige verrassing moet blijven en omdat de uitvoering van dit deel geheel afhangt van bet bedrag dat de Hoofd commissie kan beschikbaar stellen. In het allegorisch gedeelte, waarvoor wij in Januari de deelnemers zullen oproepen, hopen wij alle bedrijven en alle vakvereenigingen te zien ver tegenwoordigd. die, door het aanschouwelijk voorstellen van hun bedrijfof door zich te doen vertegenwoordigen door besturen en banieren, getuigenis alleggen van den welvaart en het opgewekte veréenigingsleven, heerschende onder de regeering der Koningin-Regentes. Thans bet begin van den stoet, bet his torische gedeelte. Hieraan moet alle zorg besteed, hieraan moeten kosten noch moeite gespaard worden om de voorstelling, de kleeding, de attributen zoo juist mogelijk te doen zijn. Er is dan ook besloten om bierbij steeds de voorlichting van een des kundige te vragen. Maar, orn historische groepen samen te stellen, om de juiste klee ding te bepalen, om de noodige attributen aantegeven voor dat alles is tijd noodig. En daarom is het onvermijdelijk, dal nu reeds eene opgave inkome van corporatiën en van personen die genegen zijn deze groe- pen geheel of gedeeltelijk te vormen;daarom is het noodig dat de deelnemers eens van gedachte wisselen. (Zie de advertentie). Op deze bijeenkomst kan het plan nader worden toegelicht, kan besproken worden boe ieder hoofdpersoon een groep zal vormen, en veel meer. Wanneer b.v. een van alleen op zich neemt Prins Willem den Zwyger voorte- stellcn, dan kan hij besprekingen houden met hen die als de broeders Jan, Adolf, Lodewijk en Hendrik zullen optreden. Zij kunnen, in overleg met den adviseur, de klr ^ling toetsen aan platen en afbeeldingen e/de groep zoo noodig met andere personen aanvullen. En ditzelfde geldt hun, die de rol van Maurits, Frederik Hendrik en ver dere hoofdpersonen op zich nemen. En daarom dringt het subcomité er nog maals op aan komt Dinsdag met uw plannen voor den historischen optocht; gij die Mid delbaar of Hooger onderwijs geniet, verbergt op de feestdagen uw licht nietvereenigingen en particulieren steunt ons inet uw kracht, helpt ons met uwen invloed. Mocht gij op den bepaalden datum verhinderd zijn, welnu zendt dan eenige regels naar den secretaris den beer J. A. Schoterman, Utrechtecheslraat E. 17., maar laat het subcomité van alle zijden blijken van instemming vinden,opdat nu eene degelijke voorbereiding bet feest glansrijk mogen slagen en by ieder het liefdevuur- voor ons dierbaar Vorstenhuis worde aangewakkerd tot een hoog uitslaande vlam en het devies van Amersfoort worde »Met God voor Nederland en Oranje". Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag 20 December 1807, des avonds half acht. Punten van behandeling 1. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verhuring van een huis en grond aan K. Joosten. 2 Voorstel van B. en W. tot uitbreiding der gasverlichting op het Raadhuis. 3. Voorstel van B. en W. ten aanzien der benoeming van leeraren in de natuurweten schappen aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. 4. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den Keurmeester van hel vee en vleesch en het toekennen eener jaar wedde aan den aantestellen onder-keur meester. 5. Missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht, houdende bedenkingen tegen de Verordening tot hJïing der Inkomsten-be lasting. 6. Ontwerp-besluit tot verbooging «der jaarwedden van onderwijzers. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school 3e soort Koningstraat. 8. Benoeming van êen lid Gezondheids commissie, twee leden Burgerlijk armbe stuur, éen curator van het Gymnasium, éen lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en éen lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, allen wegens periodieke aftreding. 9. Benoeming van drie leden der Com missie van fabricage en tweeleden derCom- missie voor de gemeente-reiniging. 10. Benoeming van een hei-schatter der dranklokalen. Bij de Maandag ten Raad^uize gehouden openbare aanbesteding van het onderhouds werk der openbare bestratingen in deze ge meente gedurende de jaren 1898 en 1899 werd ingeschreven door de heerenJ. van den Berg, voor li3/., ct; A. Maters, 12l/2 ct; L. Ruitenberg, 'I29/10 ct.G. Wassink 13t/2 ct.W. van Piateringen, 13x/2 ct.T. W. Bonte, IS1/., ct., en M. van Drie, voor 17 cent, alles per M2. Voor bet maken en leveren van een ver plaatsbare muziektent werd ingeschreven aoor de heerenH. van Achterbergh voor f673, H. J. Pijnenberg f098, J. Klarenbeek f737, W. van Achterbergh f777., J. C. van Eijbergen f785, G. Prins f790; L. Ruiten berg f799; C. J. Kuntz f836W. Salomons f849; N. Wolfswinkel f855 en J. H. Boks f875. De gunning van beide werken werd in beraad gehouden. Het stads-telephoonnet staat weer met twee aansluitingen vermeerderd te worden, die voor den lieer D. Schimmel en voor het restaurant «Die Pforte von Cleve." Het bestuur van «Liefdadigheid" verzoekt ons, een beroep te doen op de stadgenoolen die hun weldaden willen bestemmen voor stille armen en hen die waarlijk steun ver dienen, en hun nogmaals te verzoeken om zoowel spijskaartles als oude kieeren te wil len afstaan aan de vereeniging. De heer Peerlkamp, Secretaris-boekhouder, zal die spijskaartjes gaarne in ontvangst ne men en even gaarne zenden om oude kle dingstukken en oud huisraad, zoodra men hem heeft duen weten, dat er iets zal worden afgestaan. In dit nummer kornt een advertentie voor van het Hoofdbestuur der Amersfoortsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis." Voor den oningewijde diene als toelichting, dat iemand, die zelfs bij het Hoofdbestuur onkekend wenscht te blijven, de talrijke be zoeksters en bezoekers op Sint Nicolaas-a vond mild deed onthalen. Het schijnt gevaarlijk te wezen, op post stukken, die in de stad moeten worden ver zonden, alléén te zetten naast den naam van den geadresseerde dien van de straat. Een kaartje, 27 November van hier per post verzonden aan pastoor Van Vlooten, waarop behalve den naam van den geadres seerde slechts stond vermeld «Zand", is eerst na een tiendaagsche omzwerving in alle plaatjes, wier naam op Zand geleek, bier besteld. Nog ergerging het met een briefje, waarop, behalve den naam van den geadresseerde, <le aanduiding »Hier". Als unicum voor een poststukken-maniac is bet zwartgestempeld teruggekomen, na o.a. in Algiers te zijn ge weest. We willen geenszins de postadministratie een verwijt maken door de veranderde be stemming van het kantoor is bet personeel te veel gewijzigd dan dat het de stadgenoo- ten zelfs zeer bekende allen zou kunnen kennen; zelfs Homerus sliep wel eens. We wilden slechts belanghebbenden waar schuwen bun possstukken te adresseeren met naam, plaats èn straat. In den loop dezer of in liet begin der volgende week zullen stafmuzikanten van het 5e regiment infanterie een lijst aanbie den tot inteekening voor een soirée variee, door hen geheel belangloos te geven ten bate van de nog zoo jonge weduwe Van Minnen. De heer Lammerts van Bueren heeft de concertzaal van De Arend daarvoor geheel kosteloos beschikbaar gesteld. Men kent de droeve historie. De even •28-jarigo Van Minnen, die op zijn 14e jaar jaar in dienst kwam bij de Gebr. Van Nieu- wenhuizen en onafgebroken hun een trouw en hoogst bekwaam gezel was, vond op Sint Nicolaasdag op zoo hoogst tragische wijze den dood De jonge weduwe, eerst kort gehuwd, heeft uu te zorgen, behalve voor baar ander- halfjarig kindje, voor haar bijna geheel verlamden vader en haar zeer ziekelijke moeder. Moeten we het teekenen op de lijsten voor deze uitvoering nog aanbeden 'l Een hoogst practische reclame werd hier in 't begin der week gemaakt door een Amerikaansche firma. Ze had haar Kwaker's Havermout reeds lang geadverteerd en al was bet succes ook groot, toch wilde ze nóg meer doen en zoo kwam ze op het Amërikaansch - practische denkbeeld om haar Havermout kant en klaar, gekookt en wel bekend, te maken. Maandag en Dinsdag geschiedde dit in den winkel des heeren Van Vollenhoven en zeer velen maakten gebruik van deze koste- looze tractatie; gister en heden werd dit herhaald in den winkel des heer Vels-Hoyn, met vooral niet minder succes. En dat deze reclame nu reeds uitstekend gewerkt beeft, wordt ons verzekerd. Luitenant P. E. fl. V. I.. baron Van Boe- cop, van bet. le regiment huzaren hier, wordt overgeplaatst bij het 2e regiment teVenloo, waar hij belast wordt met het bevel over het le eskadron. Men schrijft uit Eemnes: Vóór en achter staat bier nog alles onder water. De kelders van sommige buizen loo- pen onder, tengevolge van den hoogen stand van het welwater; er heeft zeer weinig los sing plaats ;de tuinden zijnnietbegaanbaardoor de drassigheid van den bodem. Alleen Oos tenwind kan een spoedige verandering tot stand brengen, maar die laat op zich wachten. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter bennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maandag, den 20. December aanstaande, des namiddags te 7'/, ure. Amersfoort, den 16. December 1807. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCIIIMMELPENNINOK. November was voor de Rijksmiddelen een prachtige maand. Bijna zonder uitzondering want een luttel verschil op de rubrieken loodsgelden en vischakten rekent waarlijk niet mee waren alle middelengroepen sterk vooruitgaande. Het resultaat van de maand is nog veel gunstiger dan in October. Was men ook toen nog iets ten achter bij dezelfde maand van '96, in November hebben wij een reuzensprong gedaan, die bijna al de teleurstellingen van de vorige maanden des jaars goedmaakt. De uitkomst is een voordeelig verschil van niet minder dan f1764358 in vergelijking met November 1896. Daartoe hebben, zooals wij zeiden, nagenoeg alle bronnen van inkomst meege werkt. De directe belastingen gaven ruim een half millioen meer; de invoerrechten, die stationnair waren geworden, kwamen weer rnet f'25819 boven het cijfer van October; de accijnzen gingen met niet minder dan 1 838 640 vooruitde waarborg gaf f 2555 meerde indirecte belastingen, met de suc cessierechten daaronder begrepen, brachten f236084 meer in kas; op de domeinen werd f8180 meer ontvangende posterijen lever den f 38226 meer op, de telegrafen 111 260. Bij de raming voor éen maand vergeleken, is de uitkomst niet minder verblijdend. Door- eengenomen moeten we f9981 813 per maand ontvangen; het voordeelig verschil dat No vember opleverde van niet minder dan f3223 036 is buitengewoon gunstig, vooral als men nagaat, dat er tot dusver bijna aan houdend een tekort was op die raming. Eerst in October waren wij tot een Hinken avans op de raming gekomen. Het werd tijd, maar de vooruitgang van October on November te zainen bedroeg dan ook niet minder dan 16994765. Tengevolge daarvan zijn wij einde November ruim een millioen boven ",'12 de raming gekomen. Dat ramingscijfer bedraagt f 109 799 943 en over de eerste elf maanden is geïnd 1110803153, hetgeen niet wegneemt dat wij, bij verleden jaar vergeleken, nog f2 027 740 ten achter zijn. Houdt December zich nu maar even goed, dan halen wij ook dat verschil in en komen in eens tot een surplus van 3 millioen boven de raming. Eind goed, alles goed, zullen wij dan mo gen zeggen. En er is geen reden om voor December te vreezen, dat zij onze goede ver wachtingen in rook zal doen vervliegen, want 't mag niet boorbygezien worden, dat. als men den staat der Rijksmiddelen raadpleegt, daaruit blijkt een regelmatige progressie voor nagenoeg alle middelengroepen. Twee commissiën bebtfén zich te Amster dam gevormd om een blijvende hulde te brengen aan de nagedachtenis van den heer A. C. Wertheini. Deide commissiën zullen zich vermoedelijk wel vereenigen. In de Vragen van den Dag vinden wij een belangwekkend opstel van den heer G. Varech, getiteld «Iets over kunstlicht in ver band met onze gezondheid." Na de verschil lende kunstlichtbronnen: electriciteit, gas, pe- troleum en kaarsen te hebben nagegaan met het oog op de lichtsterkte, brandgevaar, hy giëne, rangschikt de schrijver in zijn slotwoord die vier uit een hygiënisch oogpunt in deze volgorde 1. Electrisch licht, als zijnde het meest vol komen. Daarvan is het booglicht meer aan gewezen voor de verlichting van groote ruimten en wel door er een indirecte ver lichting mee tot stand te brengen. Gloeilicht is meer speciaal geschikt voor kleiner ruimten en woonvertrekken. 2. Petroleum. Voor het gebruik in wonin gen staat liet tegenwoordig, dank zij de ge perfectioneerde lampen, boven gaslicht, en, bij aanwending in groote gebouwen, daarmee minstens gelijk. 3. Gaslicht. Dit dient in particuliere wonin gen zoo tnin mogelijk gebruikt te worden. Al kan 't aan de eischen vair ons oog voldoen, uithoofde der groote gevaren die er in het algemeen aan verbonden zijn, mag'tuit een hygiënisch oogpunt, niet andei's dan afge keurd worden. Is het, op andere gronden, niet geheel en al te verwerpen men diene 't enkel in groote en hooge ruimten aan te wenden. 4. Kaarslicht is absoluut te verwerpen. Volgens de Amsterdamsche bladen verkeert de beer Joh. M. Coenen, die oenmaal in de Amsterdamsche toonkunstenaars-wereld een voorname plaats innam, in hoogst treurige omstandigheden. «Sedert de opheffing van het Paleis-orkest geraakte de neer Coenen zonder positie: een nieuwe te veroveren, ging op zijn leeftijd en met zijn wankelende gezondheid niet meer. Zijn krachten beguven hem steeds meer en meer" schrijft het blad, »en de eens zoo krachtige militaire figuur, die Amsterdam met zooveel trots aan het hoofd der Schuttersmuziek zag inarcheeren, de brecde borst getooid met talrijke ridder orden, is thans een hulpbehoevende grijsaard, wien het aan het noodige ontbreekt, ook om dat liij geen pensioen geniet." Om zijn laatste levensdagen niet al te treurig té doen eindigen, en ter voorkoming dat het hem aan het hoogst noodige ont breekt, heeft zich daar ter stede een com missie gevormd, bestaande uit de heeren L. J. B. Moor, A. Reyding, Jan Maandag, L. Ides Jr. en J. M. Giethoorn. Laatstgenoemde is de Penningmeester der commissie en woont P. C. Hooftstraat 164. Wij wekken onze lezers op, de commissie in haar loffelijk streven te steunen. Een meikever vangen in dezen tijd des jaars, is zeker een groote zeldzaamheid. Toch is dit kunststukje de vorige week te Brielle verricht door den jongenheer L. Zaaier. Do Telegraaf deelt de volgende zeer leer rijke, ware geschiedenis mee: Donkere avond Mijnheer op reis. Mevrouw bij een der kennissen op visite. Dienstmeid te bed. Ruim elf uur. Mevrouw komt thuis. Betreedt de slaapkamer. Na eenige oogen- blikken bij het ledikant komende, bemerkt zij een indruk op 't hoofdkussen Ge schreeuw, geroep: Daar heeft een man op gelegen I Ontsteld komt de meid aanvliegen. Mevrouw: «Haal terstond de politie; er is een man in huis!" De meid, bevende, verschijnt woldra met een vertegenwoordiger der H. Hermandad. Bedenkelijk gevalHoofdschuddend ver klaart deze, eerst hulp te moeten halen. Nummer twee en drie verschijnen. Kn nu wordt het huis doorzocht, van vlie ring tot kelder, maar... niets te vinden. In 't boekje der kamer, fox-terrier, al grommende en zich verkneuterendedat heb ik eens anrdigjes gedaan Slot scène. Mevrouw verlaat hot huis. Dienstmeid ontslagen verlaat liet huis. Zy brengen den nacht elders door! Politie af. Scherm valt.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2