Binnenland. in aanmerking te willen komen. Tot lid der Commissie van toezie In >p liet Middelbaar onderwijs kapitein L. 1. C. J. Rieber, aftredend, met 13 stemmenmr. Prikken 3, de heer J. C. J. Pels Ryckeu 1. Tot leden der Commissie van fabricage de heeren H. J. Croockewit, G. P. A. Gar- jeanne en C. T. van Beek, allen aftredend, ieder met 16 stemmende heeren Tromp van Holst en Van Kalken verwierven ieder 1 stem. tot leden van de Reinigings-comniissie de heeren: H. VV. van Esvela en C. T. van Reek, aftredenden, ieder met 16 stemmen; op den heer Tromp van Holst werden 2 stemmen uitgebracht. tot berschatter der dranklokalen de heer C. Roodestein, met 10 stemmen éen briefje blanco. Ingekomen waren een request van de Imperial Continental Gas-Assooation, waarvan we den hoofdin houd Maandag meedeelden zondereerdge discussie gedeponeerd te Secretarieeen request van den heer Saumon, waarin deze zich aanbeveelt voor de levering van een levens groot crayon-portret van II. M. de Koningin alsmede gedeponeerd een dankbetuiging van de Schutterij kader- vereeniging «Brooder schap" voor de prijzen haar door den Raad verleend voor haar Nationalen schietwed strijd aangenomen voor notificatie; een present-exemplaar van den uitgever van «Amersfoort. Geschiedkundige Bijzonderhe den, 1e bundel, door VV. F. N. van Rootse- laar" hiervoor zal door B. en W. dank worden betuigd; goedkeuring door Gede- i puteerdeStalen van de Raadsbesluiten tot hef- j ling van 50% van de rechten op haven- en 1 tongeld, tut verkoop van hoornen en tot ver- j pachting van liet jachtrecht op de Leusder- heide benevens hun goedkeuring van de Begrooting der Schutterij alle aangeno men voor notificatie. Hierna werd de vergadering om 9.20 ge- sloten. In de Donderdagavond onder voorzitting j vun den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuizege- houden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, welke werd bijgewoond j door de heeren Van Dam, Van der Zoo de Jong en Visser, vervulde laatstgenoemde de de function van Secretaris, wijl "Ie heer Van Haselen door ziekte afwezig was. De heeren Sinnige en Garjeanne was evenzeer 1 inet kennisgeving afwezig. Over de bekende quaetie omtrent de over- neming van terrein der Grand Central Beige door de H. 1.1. S. M. of de S. S. Mij zal de Kamer in de volgende zitting, beslissenbet adres der A msterclamsche Kamer over de zaak kwam pas Woensdag in. Ter tafel kwam voorts het rapport der i commissie, benoemd in de vergadering van 25 Maart en beslaande uit de heeren Van Dam en Visser, betreffende het verzoek van de «Nederlandsche Vereeniging van Meelfa brikanten" aan de Regeering om invoerrecht te heffen op buitenlandse!) meel, zoolang Frank- rijk een premie toekent op den uitvoert van dat product. In het zeer ampel rapport kom de commissie tot de conclusie, dat het den meelfabrikanten minder te doen is, den in- 1 voer tegen te gaan van Fransch meel, dat 1 zeer goed kan gemist, doch meer om A me rikaansche tarwebloem te belasten, welke voldoet aan de eischen der Hollandsche bak kers en onmisbaar is, terwijl bet haar voor komt, dat de invoer van laatstgenoemd pro duct niet nadeelig is to achten voor de in- landsche fabrikanten. Uithoofde van de onvol talligheid der vergadering werd de beslissing over de conclusie, om het adres niet te ondersteunen, tut de volgende vergade ring aangehouden. Een missive van den Nederlandsche Bond i «Maatschappelijk Belang", waarin ondersteu ning wordt verzocht van een opnieuw aan de Tweede Kamer gedaan verzoek tut wijziging van de Coöperatie-wet, inzonder- beid ten aanzien van den werkkring der winkel vereeniging «Eigen Hulp", werd voor kennisgeving aangenomen, vermits nog zeer onlangs is besloten, een vroeger adres van de zelfde strekking te ondersteunen. Alsnu werden gelijk wij Maandag reeds meedeelden, herkozen tot voorzitter de heer J. Ger. Kleber en tot onder-voorzitter de heer H. C. van Dam. Hierna deed de voorzitter mededeeling van de nieuwe stations-plannen. Onze lezers kennen de gunstige wijzigingen reeds uit ons nummer van 13 dezer: een rechte toe- gangsweg van het pakhuis des heeren Van 't Eind naar het nieuwe station, de los- en laadplaats op het terrein tusschon het sta tion H. S. en liet Witte iiuis en vermoede lijk een halte hij dc Koppel. Geen wonder dan ook, dat hulde werd gebracht aan hen. die. te elfder ure nog, deze wijzigingen wisten te bedingen. Voor den post- en telegraafdienst, zal op Zaterdag 25 Decern bei' (Eerste Kerstdag) de gewone Zondagsdienst gelden, behoudens dat op dien dag ook pakketten, postwissels en spaarbank /.aken worden behandeld. Het schijnt nog niet algemeen bekend, dat et kantoor dei' «Ned. Bell-telephoon maat schappij" hier ter stede thans op Zon- en algemeen erkende feestdagen alleen geopend is van half een tot twee uur des middags. Tot adjunct-opperbrandmeester ts benoemd de beer J. C. van Eijbergen, tot dusver brandmeester van spuit 1. De hier in de vorige week gehouden eerste winter-collecte voor de Ned. Hervormde dia conie heeft opgebracht f555. 90. Onze stadgenoote mej. J. L. Wolter is met ingang van 1 Januari benoemd tot leer- ares in den zang aan de Meisjes school hier en zulks ter vervanging van den heer M. W. Petri, die wegens drukke bezigheden als zoodanig bedankte. Aan J. van Maanen, bode in het pensionaat van O. L. Vrouw hier, is wegens langdurige» dienst een jaarlijkseh pensioen toegekend van I' 120, terwijl in dienst plaats is benoemd J. C. G. Ileunks, hier. Ter ie Internationale tentoonstelling, van wege «Ornitophilia" van 17 tut 19 dezer te Utrecht gehouden, werden ingezonden uit Amersfoort door de heeren J. A. Govers 16, A. Herschel Bzn 42, J. van der Linde 26, G. Muys 30, J. C. Rolandus Hagedoorn 2 en G. YVessels 10 nummers. Als men nagaat, dat er in 't geheel 2800 nummers waren, van welke vele pracht exemplaren uit het buitenland, dan kan ge zegd worden dat hetgeen uit Amersfoort werd ingezonden, goed was. Dc lieer Govers verwierf drie le prijzen, twee Zeer Eervolle Vermeldingen en twee Eervolle Vermeldingen; de heer Herschel vijf le pr, éen 2e pr, vier Z. E. V. en elf E. Vde beer Van der Linde éen 1e pr, twee 2e pr, twee 3e pr, drie Z. E. V. en zeven E. Vde beer Muijs twee Eereprijzen een (ver guld zilveren medaille van H. M. de Konin gin en een verguld zilveren medaille van «Avieullura"), vijl le pr, elf 2e pr, negen 3e pr, acht Z. K. V. en dertien E. V cn de lieer Wessels éen 2e pr. drie Z. E. V. enell'E.V Zaterdag trad in de afdeling Amersfoort van de Vereniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal de heer P. H. Mulder uit Utrecht als spreker op met het onderwerp «Vereenvoudigde spelling en de lagere school." Spr. acht hei zijn plicht voor die vereen voudiging te ijveren. Het moet echter met bedachtzaamheid geschieden, en telkens dient er op gewezen te worden dat bet niet de bedoeling van de vereenvoudigers is om de platte spreektaal tot schrijftaal te verheffen, zoals tegenstanders hun zo vaak hebben toe gedicht. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, hoe inkonsekwent de Vries en te Winkel bij de samenstelling van hun woordeboek te werk zijn gegaan. Talloos zijn de uitzonderingen op hun regels, en dat maakt bun spelling zo ongeschikt voor de school en de grote massa. Kan nu de vereenvoudiging op de school worden toegelaten Reeds dadelik kunnen die scholen, waarvan de leerlingen later met handenarbeid hun brood moeten verdienen, de nieuwe spelling invoeren, mits het school toezicht er zich niet tegen verzet. De strijd moet zoveel mogelik builen de school worden gestreden. Alle voorstanders moeten de han den ineenslaan om het grote publiek te, be werken. Aan dat grote publiek moet duidulik worden gemaakt, dat de V. en t. W. te moeilik en nodeloos moeilik zijn. Dat 'le beweging toeneemt, toonde spr. met tal van voorbeelden aan, en als -en teken dat het grote publiek zich niet laat afschrik ken door bet ongewone, werd er op gewezen, dat een roman, in de vereenvoudigde spelling geschreven, dezer dagen een tweede druk beleefde. Nationale schietwetstrijd. Dag medailles Woensdag22 December: a. Geweer G. Muys, te Amersfoort, 59 punten; b. Buks: H. Rietberg, te Apeldoorn, 97 punten. Luitenant J. J. Korndörffer, van bet 5e regiment infanterie hier, is voor den tijd van I 5 jaren gedetacheerd bij de infanterie van I liet leger in Nederlandse!) Indië. Luitenaut H. C. J. M. Berkeljon, van het 5e regiment infanterie, hier komt in aaniner- l king om voor vijf jaren gedetacheerd te j worden hij het leger in Oost-Indiëook lui- i tenant F. J. Quanjer, van het korps, hoeft zich aangemeld om te worden gedetacheerd bij het O. I. leger. Bij het 5e regiment infanterie zijn we derom aangesteld drie milicien-korporaals- I wielrijder, zoodat thans elke compagnie kan 1 beschikken over een korporaal-wielrijder. Bij het 5e regiment infanterie hebben de jongelingen I). Japchcn, I. Har ting, W. «Ie Vries en I'. M. S. van Leeuwen de verbin- j tenis aangegaan als vrijwilliger by hot Re- serve-kader. Het 2e bataljon van het 8) regiment in fanterie uit Deventer zal in Februari weer in 2e seriën te Amersfoort komen schieten; het le gedeelte van 31 Januari tot 13 fe bruari en het 2e gedeelte van 14 tot 26 Februari. De detacheering van paardenarts 2e klasse F. Laméris van liet le regiment veld-artil- lerie hier bij het remonte-depot te Milligen is verlengd tot 1 Augustus 1898. Door onbekende oorzaak onstond heden ochtend omstreeks 10 uur brand in de boe- renhuizing van Hoogeveen aan den Soester- weg bij do Nieuwe begraafplaats. De heer Kortbeek haastte zich, hiervan per telephoon aan de politie kennis le geven en zóu werd het ongeval spoedig bekend in de stad. Spuit 3, die met den buitendienst belast is, was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel bijbrengen tot de blussching, daar op-het terrein nagenoeg nergens water te vinden is. Wel voorkwam ze, dat de belendende schuren en hokjés door het vuur werden aangetast. Het huisje is dan ook geheel uitgebrand; van den inboedel, die evenals de woning ver zekerd was, is weinig gered. Ongelukken zijn niet voorgekomen. Onze gemeente wordt nu en dan wel eens door llesschentrekkers en andere oplichters als arbeidsveld beschouwd, waarop zij met succes werkzaam kunnen zijn. Hoe zij aan 't adres van eenvoudige, allesgeloovende lieden komen, schijnt een geheim, alleen in hun bezit. Verleden week bevond 2ich weder zoo'n edel tweetal binnen onze muren. Een er van, een «koopman", bood zijn waar, uit linnengoed bestaande, le koop aan, aan oen klein burgermannetje die stil leeft. Na eenig loven en bieden kocht deze 50 el halflinnen a 30 ct. Even daarna kwam een «heeibij hem om te vertellen, dat hij een «koopje" had gedaan en verhaalde daarbij, dal do koopman al wat hij te koop aanbood aan zijn vader, die hem door 't sluiten van een twee de huwelijk voor ruim f100 000 had bena deeld, ontroofde om zoodoende wraak te kun nen nemen. Hij gaf den vriendelijker) raad des koop- rnans geheelen voorraad te koopen, metbe- I loite des avonds alles van hem over te nemen. I en de winst, die op f 100 begroot werd, dan sa- men deelen. De «koopman" kwamrioguenste- I rug en verkocht inderdaad zijn gcheele collec- I tie a contant, voor circa f150, dus tegen het I dubbele van den prijs die bet «linnen" waard was, en was clan ook zoo grootmoedig, een i el of wat overjasstof stof op den koop toe te geven, benevens een gulden aan het z.oonlje des buizes, dat hij bij ongeluk op den voet j had getrapt. I Het behoeft niet meer gezegd, dat de «heer" zich niet meer liet zien en zoodra j mogelijk zich met zijn medeplichtige uil de I voeten maakte. Men schrijft van hier aan de N. B. Cl: «Waarschijnlijk wegens niet-betaling van eenige huurpenningen en om zoodoende de bewoonster tot ontruiming te dwingen, is door den buisbaas van een behoeftige weduwe alhier, het dak barer armzalige woning ge deeltelijk afgebroken en liet glasraam uit het kozijn gelicht, welke laatste ruimte nu met zakken is afgesloten. Het arme menscli is daardoor aan weer en wind blootgesteld. Als om de maat vol te meten, stichtte du wind brand in baar huisje en vernielde nagenoeg geheel het hoogst schamele huisraad en dek king. «Evenmin als het Burgerlijk armbestuur, schijnt eenige instelling van weldadigheid tot nog toe termen te kunnen vinden om eenige hulp teverleenen", In ons nummer van 6 December maakten we reeds gewag van dezen menschenont- eerenden toestand en we vermeldden daarbij hoe de oude ziel, tot armoede geraakt cn van kwaad tot erger gekomen is. We vroegen toen wie de in ieder geval beklagenswaardige vrouw een minder droeven Sinterklaasavond wilde bezorgen. Wie haar thans helpen/vermogen belaas niet veel. Men denke aan den eersten steen en wie haar kan behoeden voor erger, oordeele niet met hardheid, doch meteen beetje mensche- lijkheid. We zijn gaarne bereid, inlichtingen te geven. De twee jongens, die hier 25 September vier duiven stalen en deswege door de Rechtbank te Utrecht werden veroordeeld tot onderscbeidelijk vier en drie maanden gevangenisstraf, zijn van dit vonnis in appèl gekomen. Het Hoog Militair gerechtshof deed Dins dag uitspraak in de appèl zaak van den hu zaar G. J. J., van het le regiment huzaren die in eerste hier, instantie door den Krijgs raad te Arnhem werd vrijgesproken van hem ten laste gelegde mishandeling van denagent van politie L. Koeman, te Amersfoort in den laten avundvan 21 Augustus gepleegd. Van do pleidooien in deze zaak gehouden, maakten wij melding in ons nummer van 13 December. Het Hofachtte het aan den beklaagde ten laste gelegde feit niet alleen wettig, maar ook overtuigend bewezen, welke conclusie bij een breed gemotiveerde sententie werd gegrond, verklaarde hem dusschuldig aan wederspannig- heid, welke eenig lichamelijk letsel ten ge- volige heeft gehad, en veroordeeld hem tot ne gen maanden gevangenisstraf Hetslot «Soestdijk" zal in den zomer van het volgende jaar dour HH. MM. de Ko ninginnen worden betrokken. Reeds sinds geruimen tijd is men met het oog hierop bezig aanmerkelijke veranderingen en ver beteringen in het paleis aan te brengen, voornamelijk ook wat betreft do apparte menten, die voor II. M. Koningin Wilhel- mina zijn bestemd. Deze laatste ondergaan een geheele restauratie, waarvoor o.a. aan den beer Maurits Drukker, Hofieverahcier te Nijmegen, een belangrijke opdracht is gegeven, o.a. van hetrestaureeren, decoreeren en meubileeren van een zitkamer voor H.M. de Koningin. Dit belangrijke werk wordt uitgevoerd in style Louis XVI. Wij waren in de gelegenheid de door HH. MM. goed gekeurde ontwerpen te bezichtigingen, die inderdaad Vorstelijk zijn. Nijm. Ct. Op 28 en 29 December zul in de bosschen van Soestdijk een jachtpartij gehouden worden voor leden en oud-leden der Hofhouding. Dank zij den gunstigen wind, i3 het water te Kemnes thans gevalle)). Het werd tijd. De meeste kelders stonden onder en de aardap pelkuilen werden ernstig bedreigd. De Minister van Marine, de heer ,1. C. Jansen is op zijn verzoek eervol ontslagen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, terwijl generaal-majoor Eland, Minister van Oorlog tijdelijk is belast met het beheer van het Departement van Marine. Onder presidium van dr. J. J. Homoet, te Arnhem, heeft zich, met medewerking van de noogleera. en Halberlsma. Kooyker, Nolen, Pel. Rosenstein, Stokvisch, Talma en Winkler en andere geneeskundigen een centraal-cornité gevormd 'tot oprichting van Volks-sanatoria voor borstlijders in Nederland. De bedoeling is de tuberculose geheel naar de nieuwste inzichten der wetenschap te behandelen,waarvan de gunstigste resultaten worden verwacht. Dr. Van der Plaats, dit hoogst nuttige plan besprekend, zegt o. a. «Voor enkele jaren zijn dooi' den officier van gezondheid J. Nord pogingen in het werk gesteld om hier te lande een Sanatorium voor borstlijders te stichten, welke pogingen toen door gebrek aan steun mislukt zijn. «Het is zeker te wenschen, dat het «Comité tot oprichting van Volkssanatoria voor borst lijders in Nederland" beter in zijn pogingen mag slagen en vooral den financieelen steun van alle weldenkende menschenvrienden in Ne- derland mag erlangen." Post- en Telegraafdienst. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Amersfoort, brengt ter algemeene kennis dat op Zaterdag, 25 dezer (1e Kerst dag) gedurende de gewone uren van open stelling van liet kantoor op Zondag, zijnde van 8 tot 10 ure voormiddags en van 12.30 tot 1.30 namiddags (Spoortijd), ook postpak ketten, postwissels en spaarbank/aken zullen worden behandeld. De Directeur voornoemd, SCHMITZ. Amersfoort, 23 December 1897. Kostcloozc waarscliinving. INKOMST» N-B KLAS TI N G. De GEMEENTE-ONTVANGER vun AMERS FOORT brengt ter kennis van de belasting schuldigen die hunnen aanslag over het dienstjaar 1897 nog niet hebben aangezui verd, dat na verloop vun de eerste helft dei- volgende maand tot een vervolging moet worden overgegaan. Amersfoort, den 23. December 1897. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 10 Den. Aalt, z. van Aalt Overeem en Stoffelina van Veen. Govert Adriaun, z. van Govert Muijs en Adriana Wilhelmina Wolbers. 17 Dec. Maria Alijda, d. van Jan Pot. en Gijsberta Petrorudla Black- slone. Janna Aatje d. van Hendrikus van der Wal en Lena van Leeuwen. 18 Dec. Timotheus Adrianus, z. van Casper van Dijk en Maria Bakker. 20 Dec. Anlunius Jaco bus, z. van Mijndert Pijpers en Beatrix Hol. 21 Dcc. Pctronclla ilermina, d. van Gijs- berfus verschuur en Cornelia van Geijn. 22 Dec. Johanna Hermin;), d. van Bart Rui tenberg en Johanna Ilermina Gcrdingh. GETROUWD 22 Dec. Gnrrit van de Kraats en Hendrika van Beekhoven.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2