Maandag 10 Januari 1898. No. 4735. 47e Jaargang. Stadsnieuws. M- V- VERGIFT. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Oitgave Firma A. H. VAN CLEEF te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRAGHT 56 Tolephoon 10. Donderdagavond om halt' zeven hoopt ds. Gezelle Meerburg in Volksheil op te treden voor de Chr. Gereformeerde gemeente hier. In het afgeloopen jaar werden hier go- boren binnen de gemeente, vvqtlig 302 284 buiten echt 8 18 810 902 in de gemeente geboren, behoo- rende niet tot de werkelijke be volking elders geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 8 ~3ÏÏT3TÜ" o5P" en stierven M. V. ongehuwden 87 98 gehuwden 27 39 in weduwenstaat 33 26 147 163 in de gemeente overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 9 4 138 159 elders cerleden, behoorende tot de werkelijke bevolking levenloos aangegeven M. V. wettig - 11 7 onecht 2 _7 2 145 161 Huwelijken werden gesloten tusschen jongmans en jonge dochters weduwen weduwnaars en jonge dochters weduwen gescheiden mannen en jonge dochters Echtscheidingen Het matigheidsgenootschap «Het Kruis ver- bond" vergaderde hier gistermiddag o. a. Feuilleton. 74). Maar je behoorde toch vroeger tot deze belangrijke gebeurtenissen bijgewoond hebben, toen je nog kamerdienaar was bij den baron. De oogen van den mummie scnoten stralen. Na een kleine pauze, waarvan de ridder ge bruik maakte om de gelaatsuitdrukking van den zonderlingen man te bespieden, sprak deze Dus de politie gaat zich met uen baron be zighouden wel, wel, dat moet mij genoegen. Het kwam de r. 1 lor al zeer zonderling voor dat deze mummie in iets, en nog wel hierin ge noegen kou vinden, maar hij bedacht dat een goed politicman zich over niets mag verwonderen en daarom keek hij zeer onverschillig voor zich. Van mij wilt gij dus over hem iets nieuws vernemen hernam de levende mummie. Dan hebt ge u aan een verkeerd adres gewend, mijn heer ik weet van niets. Dat is jammer, zoowel voor u als voor mij, sprak Beaucourt, want nu kunt gij ook de tienduizend Mark niet verdienen die er zijn uit- Seloofd voor hem, die in staat is te bewijzen, at het niet Adèle Frenzel was, die met baron Von Erlbach een ige jaren geleden op zeker dorp kwam, daar stierf en begraven werd, maar do echte barones, Iledwig Von Erlbach. Mijnheer 1 riep Kiirner uit, wat denkt men? Men heeft grond te vermoeden, dat de dame, die thans voor baroues doorgaat, niemand an ders is dan Adèle Frenzel. ter benoeming van Bestuursleden wegens periodieke aftreding. Het Bestuur bestaat dientengevolge thans uit de heeren J. van Doorn, President; II. G. Putman Vice-president; G. Bootz, ie Secre taris, en H. A. van Bekkum, Penningmees ter, De onderoliicicrs-schnrmvereeniging »E. M. M. A." van het 5e regiment infanterie hier is in eeri schrijven door den Inspecteur der infanterie geluk gewenscht met het door haar behaalde succes bij den in December j. I. te Leiden gehouden internationalen schermwed- strijd. Belangstellenden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer, waarbij een op roeping wordt gedaan tot het weder oprich ten hier ter stede van een al'deeling van den A nti-Dienstver vangingsbond. In 1897 werden door het Rijkstelegraaf kantoor hier verzonden 12 550 gewone- en 101 dienst-telegrammen, ontvangen 14003 gewone- en 93 dienst-telegrammen, en op genomen en verder geseind 3646 telegram men totaal 30 396. Ook de Heiligenbergerwog krijgt thans zijn commissie voor de Huldigingsleesten. Vele straten hebben nog geen buurteo- mités gevormd, hetgeen daarom te meer jammer is, wijl binnen niet te langen tijd de Hoofd-commissie deze zal uitnoodigen tot bijwoning eoner vergadering. Het sub-comité tot regeling van den op tocht, bij de a.s. Huldigingsfeesten te houden, verzoekt ons plaatsing van het volgende «Alwéér die optochtwéér een adverten tie; nogmaals een oproeping en dat nog acht maanden vóór den tijd denkt die com missie, dat wij niet anders te doen hebben, dat ile lade gevuld wordt door bijeenkomsten, of dat de wanden der brandkast uitbuigen als wij veel vergaderen Stop, pruttelaarStuit uw woordenvloed, ontevredene; luister éen oogenblik dan zal uw grijns een glimlach worden, en in plaats van zwaarmoedig het hoofd ie schudden, zult ge toestemmend knikken als een Olii- neeschè mandarijn. Wanneer de besprekin gen op de bijeenkomst van den 14den'a.s. tot een even goed resultaat leiden als dit voor het historisch gedeelte het geval was, dan zult go in den eersten tijd niets meer van den optocht vernemende commissie kan (ian in stille met haar arbeid voortgaan en kan zich, wanneer dat noodig geacht wordt, persoonlijk wenden tot de ingeschre ven deelnemers. Doch daartoe is het noodig, dat op een bepaalden datum de gelegenheid tot deelneming wordt gesloten opdat (Te com missie, in verband met de uitgebreidheid van den sloet, een begroeting omtrent de alge- meene kosten kan maken en een aanvraag om gelden bij de Hoofdcommissie kan in dienen. Welnu, tot op heden valt in geenen deele te klagen over gebrek aan geestdrift in de goe ie stad Amersfoort. Voor het geschied kundig deel kwamen van neringdoenden, van de studoerende spes patriae, van vereenigin- gen, kortom van alle zijden aanbiedingen om geheele groepen voor te stellen. Twee vereenigingen verklaarden zich voorloopig bereid om, wanneer zij een vergadering ge houden hadden, definitief te besluitenoen hunner is toegetreden, de andere zond nog geen definitief antwoord. Van een zeer ge achte firma kwam een aanbieding van het voertuig voor den praalwageneen andere stelde paarden ter Beschikkingdraperieën en bloemen zijn aangebodenin éen woord de wil is er, en waar de wil goed is, daar zal de uitvoering licht zijn. Maar nu het derde gedeeltede allego rische of zinnebeeldige optocht. Daaraan ia riog niets gedaan en dit, zeker niet het minst bolangrijko deel, dient thans geregeld te worden. Hiertoe is een wisseling van ge. dachten, een wrijving van denkbeelden noo dig eu daarom is het onvermijdelük, dat ge allen in grooten getale opkomt. Beschouwt nevenstaande advertentie als een persoonlyk tot u gerichte uitnoodiging, gy mannen van den groothandel en industrieelen, winkeliers, en neringdoenden, patroons en gezellen. Eu vooraf gij, burger- en militaire sport verenigingen, vak vereenigingen en Bonden, laat u niet onbetuigd komt allen met uw plannen in do bijeenkomst opdat de optocht dan (op papier) gereed kan komen. Dan zal dit een spoorslag zijn voor alle commis sieleden om hun taak met nieuwen ijver op te nemen, wetende men waardeert ons pogen, men tracht onzen arbeid te verlichten wij werken in den geest en naar den wensch van onze stadgenooten. Zaterdagavond is voor do eerste maal het verhoogde loon uitbetaald aan de timmer lieden, zoodat dit thans bedraagt 16 cent per uur. In oen vergadering, Donderdagavond ta houden, zullen nu ook do metselaars trachten eenig hooger loon te verkrygen. Nationale schietwedstrijd, 9 Januari. Salvovuur: Weerbaarheid, Utrecht, 20 tref fers, 48 puntenGeneraal van Merle, Haar lem, 20 tr. 44 p.Sanboo, Amsterdam, 20 tr. 43 p.; N. II. O. O,, Haarlem, 19 tr. 43 p. Buks: Weerbaarheid, Utrecht, ie ploeg 25 treffers, 431 p.Generaal van Merle, Haar lem, 25 treffers 404 p. iSanboo, Amsterdam, 25 tr. 403 p.; Weerbaarheid, Utrecht, 2e Rloeg 2!Ltr :}7(?„P,V N- a °- °- Haarlem, 25 tr. 403 p.Willem Teil, Harderwijk 25 tr. 372 p. Geweer: Son boo, 25 treffers, 254 punten- Zoo, dat kan belangrijk worden, zeide de levende mummie, en wie heeft de belooning van tienduizend Mark uitgeloofd? De Beaucourt trilde van vreugde. Blijkbaar begon deze man zijn geheim al los te laten. Dete som wordt beschikbaar gesteld door een vriend van de barones, van de echte barones namelijk, om haar daardoor in haar rechten te herstellen en haar echtgenoot van zyn bedrog te overtuigen. Wat? riep Kamer uit. Dus barones Hed- wig leeft? Zij leeft. Maar men heeft haar toch begraven ik heb baar zelf in haar kist zien liggen, Duo weet gy, dat het de barones en niet Adèle Frenzel was, die door den baron als over leden werd aangegeven? zeide de ridder snel. In dat geval zal ik dwangmaatregelen moeten gebruiken en u als medeplichtige aan een schan delijk bedrog jegens degeestelijke en de wereldlijke overheid gevangen moeten nemen. Mijnheer, ik ben een man, die met den eenen voet in het grat staat, steunde Kamer. Mijn gevangenschap zou zeker van geen langen duur zijn, maar wilt ge mij arresteeren, 'lis goed, doe het dan. Ik verlang van u niets anders dan een openhartige bekentenis en dat gy ons Lelpen zult den baron to ontmaskeren. De lovende mummie bewoog zich zóo krach tig, dat Beaucourt zich er over verwonderde. OI Ik snak er na, wraak te nemen op dien schelm, wion ik mijn ellende van thans te wij ten heb, maar mijn tijd is nog niet gekomen. De tijd dor wraak is daar, wanneer men verpletterende bewijzen tegen den schuldige heeft, sprak de ridder plechtig. Waarop wacht ge? Op den dood van iemand, die bij de mis daad betrokken was en dien ik wil sparen. Zoo lang die persoon leeft, moet ik zwijgen en myn dorst naar wraak bedwingen. Wie is die persoon? Wilt gy den naam niet noemen? Liever sterf ik. Waarom hebt gij aan de valsche barones een brief geschreven en wat hebt Rij met haar to bespreken De barones droog mij op, u dat te vragen. Ik wilde de barones waarschuwen, dat zij Guido verlaten en vluchten moest. Waarom Omdat de persoon dien ik sparen wil op sterven ligt en do sterfdag van dien persoon zal ook de dag van myn wraak zijn. Dat treft, bijzonder, zeide De Beaucourt. Gij kunt de tionauizend Mark nog verdienen, maar dan moet ge mij ook vertellen, waarover ge u op den baron wreken wilt en wel dadelijk. Ik geef u daarvoor de verzekering, dat er geen politic-maatregelen tegen u of tegen den baron genomen zullen worden en hy slechts zal wor den genoodzaakt om het vermogen van zyn echtgenoote terug te geven. Dan zal hij een bedelaar zijn, ja, ja, een bedelaar, juichte Kamer. Daarover bekommeren wij ons niet, ant woordde Beaucourt. De als politieman vermomde aristocraat schoof zijn stoel wat dichter bij Kiirner on ging voort Vertel nu. Myn leven is gewijd nau de wraak op Erl bach, zeide Kiirner, want dio man heeft zich schuldig gemaakt aan eun misdaad jegens mij en jegens zijn bravo vrouw hij verdient daarom geen medelijden. Wij zullen hom vernietigen, zeide Beau court, maar spreek nu. Kiirner begon zyn verhaal met deze woorden Ik was reeds kamerdienaar by den lichtzin- nigen baron, toen deze nog ongetrouwd was. En gij hebt hem een ryke bruid uit de provincie verschaft, vulde De Beaucourt aan. Gy ziet, dat ik goed ben ingelicht. Hij heeft het alleen aan my te danken, dat zijn huv-clijk tot stand kwam, zeide Kamer met zekere <u»te van zelfvoldoening. Wanneer ik gewild h -.l, zou het destyds al met hem ge daan gewcc-t zijn en dan zou ik mijQ geweten niet bezwaard hebben; maar laten wij daarvan nu liever uiet spreken. Juist zoo, wij zullen ons alleen tot de hof zaak bepalen, zeide Beaucourt. Barones Hedwig was een engel, ging Kiirner voort, maar de baron rist haar niet naar waarde te schatten. In plants van mot zijn vroeger losbandig leven te breken, zette hy dit. mot het geld van zyn echtgenoote, op nóg verkwistender voet voort. De ridder knikte toestemmend. Het gebeurt maar zelden, dat een man, die zijn vrouw om hot geld getrouwd heeft, huur weet te wuurdee-on. De baron liet zyn vrouw eenzaam oj*een buitenplaats achter eu woonde allcon te Miinchen, waar hij al ziin nachten bij spel en wijn door bracht. Spoedig bleef het daar niet bijhy maakte konnis met eon modiste uit een der voorsteden en er ontstond oen onzalige harts tocht tot dio vrouw in hoiu. Was dat Adèle Frenzel? Ja. Die tegenwoordig voor barones doorgaut? Laten wij do gebeurtenissen nu nietyoor- uitloopcn, maar nagaan in de volgorde, waarin I zo hebben plaats gehad, zeide K&rnor. I Goed, ik zal u niet meer in de rade vullen beloofde Beaucourt. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1