Binnenland. Stadsnieuws. „Henneberg-Zijde", onze niet in vergelijking kan komen. Wie zou, derwaarts starende, dus niet een ge**ocl vau tevredenheid waarnemen Hn zoo bljjft inen „de oude knecht!" De heroën komen in elk geslachtzjj dwingen de logge massa een enkelen stap te doendaaraan kan weder niemand zich onttrekken, maar het is slechts een duimbreed grond, dat men vooruit gaat, terwyl de edelen ons wjjzen op een berg top,* die zeer verre ligt en slechts langs zeer moeilijke wegen te bereiken is. Het geluk van alen mensch hangt af van zijn zedelijke hoogheid. Naarmate men in dit opzicht hooger is gestegen, begrijpt men het leven beter. Dat gevoe len wij in 't algemeen veel te weinig. Geheel is de gunstige verwachting, die werd gekoesterd na kennisneming van de uitkomsten der Rijksmiddelen over Novem ber, niet verwezenlijkt. Wij verwachtten tegen einde December een surplus van 3 millioen boven de raming over het jaar 1897 het batig saldo bedraagt slechts f2 303838. Dit komt omdat December niet zóo gunstig was als November, hoewel wij niet bepaald hebben te klagen. En een overschot van 2.3 millioen boven de raming geeft op zich Zelf reden genoeg tot blijdschap, nadat het verloopen jaar tot in October zich zoo ongunstig liet aanzien. Gaf intusschen November niet min der dan f3 223036 boven de raming, in December overtroffen 's Rijks inkomsten de raming voor éen maand slechts met f1300027, toch waren wij nog f1084322 hooger dan December 1896. De geheele opbrengst van de laatste maand des jaars was 111 282 440.42 en behalve de indirecte belastingen (ook de successierechten omvattende, op welke men nooit kan houwen) die i'135 (X51 en tie domeinen die f30 821 minder gaven dan December 1896, hebben al de overige middelen-groepen tot den voor- uilgang bijgedragen en welde directe be lastingen (Vermogens-, Redrijfs-, Personeels belasting) met f418 581de invoerrechten met f 16 857: de accijnzen met niet minder dan f752853; de waarborg met f2031; de posterijen met f45 495de telegrafen met f11783; de loodsgelden met f1775. Men ziet. dat vooral de directe belastingen en de accijnzen liet leeuwendeel hebben de overige vermeerderingen beteakenen niet veel. Die beide middelengroepen alléén wjjzen te zumen een hoogere stijging aan dan het totaal van December tot resultaat geeft, zoodat men tot de conclusie komt, dat in de lagere op brengst van indirecte belastingen en domeinen geheel verzwolgen wordt de luttel hoogere opbrengst van de andere middelengroepen buiten de twee genoemde, die zoo schitterend de eer vau December hebben ongehouden. Over het geheele jaar 1897 is de uitkomst thans als volgter was geraamd f'119781756; ile totaalopbrengst was 1122 085 594van daar dus liet reeds genoemde voordeelig saldo van f2303838. Over 1896 was geraamd 1119 766 875. Toon werd verkregen f123029030 tegen i'12" 4'>7 009 in 1895. In 1896 was dus de einduitkomst gunstiger dan in 'tafgeloopen jaarde raming werd in 1896 overtroffen inet f3368155 en de opbrengt van het jaar te voren (1895) met f2 532 021. Thans zijn wjj slechts met ruiin 23 ton boven de ra ming gekomen en 1944436 beneden de op brengst van verleden jaar. Dat inaakt, als men de vergelijking tusschen 1895 en 1896 nagaat, een nadeelig verschil van f3476457, doch men mag niet vergeten, dat van de opbrengst van liet Personeel door het Rijk een belangrijk bedrag is prijsgegeven sinds het vorige jaar. Dit verklaart voornamelijk het verschil, gelijk 't dan ook een feit is, dat terwijl bijna alle middelengroepen in 't jaar 1897 vooruitgingen, alleen de rubriek directe belastingen een nadeelig verschil aan wijst van f2 579122 ten voordeele van 1896. Er is dus feitelijk geen toeken van achter uitgang, maar wel een tastbaar bewijs van verlichting van de Rijks-lasten, waartegen over de andere inkomsten vrijwel stijgende zijn. De finaneieele toestand mag derhalve, over 't geheel genomen, niet onbevredigend ge acht worden bij het afsluiten van de balans over 1897. Dezer dagen worden de aangifte-biljetten voor de Personeels belasting weder ter invulling uitgereikt en is het misschien van belang omdat vele belastingschuldigen daarvan met op de hoogte zjjn omtrent het ar tikel «haardsteden" de volgende toelichting te geven: Alle haardsteden of stookgelogenhedeu, in ieder als afzonderlijk belastbaar beschouwd perceel aanwezig, moeten voor do belasting worden aangegeven, f lot is een dwaalbe grip, dat «'-en 'lier haardsteden vrij zou zijn en er dus éen minder dan het aanwezige aantal kan worden opgegeven. Voor elk vertrek, dat verwarmd wordt, wordt éen haardstede gerekend. Een keuken is een vertrek. Dezichdaarin bevindende huarstede is niet vrij. Een vertrek waarin een kachel of ander Doktoestel is geplaatst en waarin zich een rook uitgang bevindt, wordt als verwarmd beschouwd, ook al wordt er nimmer ge stookt. Een vertrek met een rookuitgang zonder kachel of stooktoestel, of een kamer met een kachel en een dicht gemetselden of be pleisterden rookuitgang wordt niet als ver warmd beschouwd en bevat dus geen haard stede. Het eenvoudig wegnemen van de kachelpijp is echter niet voldoende. Een kamer of alkoof, verwarmd wordende door een stookgelegenheid in een aangren zend vertrek, is geen verwarmd vertrek. Ruizen of andere toestellen door stoom, warm water of heetejucht verwarmd, worden als haardsteden aangemerkt. Gas- en petroleumkachels wier verbran dingsproducten buiten het vertrek worden geleid door een pijp of andere daarvoor op zettelijk gemaakte opening zijn haardsteden. Radkachels en keukenfornuizen moeten óok als haardsteden worden aangegeven. Wordteen kachel geplaatst in de afschei ding tusschen verschillende vertrekken, dan wordt elk dier vertrekken als verwarmd be schouwd. Plaatst men in den loop van het dienst- of kalenderjaar een kachel of kooktoestel in eenig oorspronkelijk niet verwarmd lo kaal, dun moet daarvan onmiddellijk vóór de plaatsing zelfs aangifte worden ge daan ten kantore van den ontvanger. Het niet-aangeven van alle aanwezige haard steden of stookgelegenheden, of van het bij plaatsen van dusdanige inrichtingen in den loop van het jaar, is strafbaar volgens de wet. In geval van twijfel over het al of niet moeten aangeven van stookgelegenheden kan men zich wenden om inlichtingen tot den ontvanger of den inspecteur. Aan den Stadsschouwburg te Amsterdam is een «onbestelbare" brief ontvangen, geadres seerd aan Monsieur Joost van den vondel, Auteur dramatique, Grand Theatre Amster dam. De inhoud bleek te bevatten een uitknip sel van het kunstblad Era te Londen, behel zende een Engelsche beoordeeling van de Gijsbreght-opvoering. Het uitknipsel werd gezonden door den «Courrier de la Presse" vau tien heer Gal- lois te Londen. De heer Gallois hoopte zeer waarschijnlijk vader Vondel tot klant van zijn bureau te krijgen. Ongelukkig is er niemand wien critlek «meer" koud laat dan Vondel. Anist. Ct. Morgenavond om 7 uur hoopt ds. De Rruin, ■an Apeldoorn, in Volksheil hier op te treden voor de Chr. Gereformeerde gemeente. Bij het eeuwfeest van het «Nederlandsch Zendeling-genootschap" is hier bijeengebracht f 141.62. In een advertentie in dit nummer worden de giften gespecificeerd. Blijkens kennisgeving van den Commissa ris tier Koningin in de provincie Utrecht aan de verschillende Burgemeesters is bepaald, dal op Dinsdag 15 februari a.s., des voor middags te 16 uur, op het Vredenburg te Utrecht de keuring zal plaats hebben van alle hengsten, die tot dekking in deze pro vincie worden gebezigd. Ook de Zuidsingel, van Varkenmarkt tot Heerenstraatje, heeft thans zijn commissie voor de Huldigingsfeesten. Tevens vernemen we, dat alweer een buurt» comité ontbonden is en de reeds bijeenge brachte gelden door de inleggers gezamenlijk verteerd zijn. Dat is toch al héél jammer. Ter bijeenkomst, welke hetsub-coinité voor den optocht hij de-Huldigingslëesten Vrijdag avond in De Keizerskroon hield, verbonden zich tal van militaire en burgersportvereeni- gingen en ook zeer veel Bonden en Werk- liedenvereenigingen om deel te nemen aan den allegorischen optocht. Wie verhinderd was, deze bijeenkomst bij te wonen en toch wil deelnemen aan den op tocht, kan zich alsnog aanmelden bij den Secretaris van het sub-comit', den heer J. A. Schoterman, Utrechtsche straat, mits hij dit doe vóór Zaterdag 22 dezer. In den ouderdom van ruim 86 jaar over leed Vrijdag te Utrecht mr. Jule Edouard Godin de Pesters, die van 1831-1833 als Utrechtsche Studenten-jager deelnam aan de krijgsverrichtingen tegen België en alzoo ge rechtigd was tot het dragen van het Me talen kruis. Na het beëindigen zijner studiën was hij ge- ruimen tijd griffier van de voormalige Ar- vondissements-rechtbank te Amersfoort. De nieuwe telephoon-aansluitingen zijn thans gereed. De heer D. Schimmel heeft No 45, hotel Reich man n No 49. In de Donderdagavond ia De Keizerskroon hier gehouden gecombineerde vergadering van metseilaarsbazen en gezellen werd de wenschelijkheid besproken om het loon dezer hatsten gelijk te stellen met dat der tim merlieden en der schilders en alzoo te bren gen voor de metselaars op 16 er. voor de opperlieden op 14 cent per uur. Op twee na alle patroons cn architecten verbonden zich bereids hiertoe en ook om aan oude (minimum 00 jaar) en gebrekkige werklieden een daggeld te verzekeren over- vereenkomstig hun krachten en zooveel mo gelijk in overeenstemming met hun be hoeften. De soiree-variee, Donderdagavond \a De Arend gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van Cornelia van Minnen, is een beslist succes geweester waren zóóveel inteekenaren, dr.t niet eens aan allen plaats kon worden verleend en de uitvoering daarom hedenavond wordt herhaald. Van deze gelegenheid willen wij tevens ge bruik maken om een misverstand weg te nemen, dut bestaat, tengevolge van on-dits. Zooals men weet, was Van Minnen door zijn patroons, de gebrs. Van Nieuwenhuizen, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. De verzekeringssom is, blijkens mededeeling in de plaatselijke bladen, door de betrokken maatschappij uitbetaald en nog onder berusting van de heeren Van Nieuwenhuizen, die voorde vrouw, van verschillende vereenigingen en par ticulieren nog ongeveer f100 ontvingen. Met volkomen instemming van de weduwe bekeeren de heeren G. van Nieuwenhuizen en N. van Veen voorloopig die gelden. Sedert het ongeluk plaats had, is aan de weduwe wekelijks een bedrag van f8.75 uitgekeerd, gelijkstaaude met het weekloon dat haar man verdiende, en dat zal niet voortduren totdat een bedrag van flOQ is bereikt, zooals een slecht ingelicht, on handig berichtgever meedeelde, (wiens schuld 't waarschijnlijk is, dat de praatjes in do wereld kwa men) doch met de uitkeering zal worden voort gegaan tot dat een gunstige gelegenheid zich voordoet om voor do weduwe een goede nering over te nemen of te vestigen, waarvoor dan het resteerend kapitaal zal worden aangesproken. Om verschillende redenen er zijn immers altijd speculanten verkoos de wed. Van Min nen zelf, dat gehandeld werd, zooals gehandeld wordt, en verdient de commissie zeker den dank van ieder weldenkende voor al de moeiten en zorgen die zij zich in deze zaak gaf en nog met liefde getroost. De plaatselijke afdeelingder «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal aanstaanden Donderdag weer een vergadering met dames houden, des avonds te 8 uur in Amicitia. De heer R. A. van Sandick, uit Amsterdam, zal daarin het auditorium rondleiden in een kolenmijn eu dien tocht toelichten door licht beelden. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben eenige ingezetenen van Amersfoort het, voor nemen opgevat, bij genoegzaame deelne ming alhier een «vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen" op te richten. Wij kunnen dit plan niet anders dan toejuichen, daar onder ae verschillende kunsten, wier uitingen wij hier ter stede mogen genieten, sedert een tiental jaren de teeken- en schil derkunst te eenen male ontbreken. Schoone concerten worden ons bij herhaling aange boden, goede tooneelvoorstellingen evenzeer, maar tentoonstellingen van aquarellen, gelijk de vereenigingen «Pulchi Studio", «Arti et Amicitiae", «Kunstliefde" en «de Rotterdam- sche Kunstclub" ons vroeger bij herhaling te aanschouwen gaven, mochten we in lange niet genieten, evenmin als de inzage van portefeuilles van kunstverzamelaars als wijlen mr. W. J. Royaards van den Ham of mr. A. van Naamen van Eeranes. Wij wenschen dus den ontwerpers van bovengenoemd plan alle succes toe. Niettegenstaande het reeds half Januari is, stellen zij zich voor in dit winterseizoen nog twee, zoo mogelijk drie, kunstbeschouwingen te doen plaats vinden in de groote zaal der sociëteit Amicitia, die, zooals wij bij onder vinding weten, er bij daglicht zoo uitstekend voor geschikt is, terwijl tevens onderzocht zal worden of zij er zich des avonds, met de aldaar aangebrachte gasverlichting, ook toe mocht, leenen. De contributie zal laag gesteld worden, alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit cn kleurig van 8ii et. tot lf.Öi» p. Meter ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damnat enz. (ca 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Franco en vrij van invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefpoi'to naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. terwijl zoo mogelijk bij iedere expositie en aquarel aangekocht en ouder do leden zal -;tü.utot deelneming zullen weldra bij onte stadgenoot*» cireuleeren. Nationale schietwedstrijd. Korpswedstrijden. Zondag 10 Januari. Si lr )ruur Graaf Jan van Nassau, Utrecht. divers, 4S 20 treffers, 42 punten; Y\uleiu Uil, Brum men 20 treffers. 43 puntenBataljon Schut terij. Utrecht, 18 treffers, 36 punten. Buks: Scherpschutter, Rotterdam, -Stief fers, 443 punten Bataljon Schutterij,.Utrecht, 25 treffers. 350 punten Willem Teil, Bi um- men, 25 treffers, 413 punten; Graaf Jan van Nassau, Utrecht, 2o treffers, 3o3 punten Willem Teil, Utrecht, 25 treffers, 383 punten. GeweerScherpschutter, Rotterdam, 2p treffers, 265 puntenBataljon Schutterij, Utrecht. 25 treffers, 244 punten; Willem Teil, Brummen. 25 treffers, 229 punten Graaf Jan van Nassau, Utrecht, 25 treiters, 239 puntenWillem Teil, Utrecht, 25 tref fers, 204 punten. Dagmedailles: a. Geweer: I'. J. «feoi, Amersfoort, 60 punten: b. Buks: J. Blauw, Rotterdam, 99 punten. Naar wij vernemen, zullen de groote ma noeuvres, waaraan het geheele leger behalve de le divisie zal deelnemen, gehouden wor den in de derde week van September, ter wijl de revue voor H. M. de Koningin met zal worden gehouden op do Zeisterheide, gelijk eerst werd gehoopt, doch hij Ede. Bij Kon. besluit is bevorderd tot majoor bij het Ce regiment infanterie de kapitein D. Cberiex, van liet 5e regiinentinfanterie hier en is de 2e luitenant N. G. van Gemert van liet korps bevorderd tot te luitenant. Luitenant N. G. van Gemert, van het 5e regiment infanterie hier, is Zaterdag eervol ontheven van dectaehcering bij do Normaal - schietschool te 's-Gravenhage en naar zijn korps teruggekeerd. Reserve-korporaal J. Busquet, van het 5e regiment infanterie hier, is aangesteld tot re serve-sergeant. In het afgelonpen jaar zijn door de poli tie hier ingesteld 589strafrechtelijke vei vol gingen, waarvan 123 wegens misdrijven van verschillenden aard, waarhij 1 wegens het ple gen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaar, 14 wegens overtreding der Wet op de jacht en visscherij, 158 we gens openbare dronkenschap, 5 over Arbeids wet, 5 Boterwet, 15 IJkwet, 13 werpen van vuil in de binnengrachten, 1 wegens het ge ven van gelegenheid tot het plegen van on tucht, 5 verkoop van sterkedrank in het klein zonder de vereischte vergunning. Aan 320 personen werd nachtverblijf en voeding verstrekt, terwijl 87 personen van een reiskaart werden voorzien en 14 door de justitie gesignaleerde personen werden aan gehouden. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen HH. MM. de Koninginnen een gedeelte van den zomer vertoeven op «Soostdijk" doch Zich in den aanvang van Augustus naar el ders begeven, zoodat Zij gelijk eerst werd geloofd niet in September uit Baarn naar Amsterdam zullen vertrekken, terwijl Zij daar ook niet zullen terugkeeren uit Den Haag. Tot kapelaan te Baarn is benoemd de WelEerw. dr. J. J. Haunebrink. De bevolking van Baarn bestond ultimo December 1896 uit 6298 personen, 2873 man- ne en 3425 vrouwen, en ultimo December 1897 uit 6476 personen, 2956 mannen en 3560 vrouwen. L 1 K F 1IA1IIGHEI 1>. zoekt werk voor een zeer oppassend man, die geheel buiten zijn toedoen broodeloos is geraakt, hetzij als kantoorlooper of als pak huisknecht. .3ö6ste STsi/iT&LOTKMJ. VIJFDE KLASSE. (Eerste week). Trekking van 13 Jan. (700 loteu). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70 8265 en 8298. Te zamen 2 prijzen. Z2£?er P«JS zijri uitgetrokken: ."Hïï J5373 ft 1901203912074 o.>/,j u."JMU lzU.W 152(174 '4849 14852 16678 10680 1670910733 16773 10796 16807 en 19340. Volgende trekkingen geschieden: 18—21 2427, 31 Jan. en 14 Febr. Behalve de premie van füo'ooo voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of booger en dc premie var. f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zij,, ingeblevon de volgende prijzen: 1 van f50000, 1 van f25 000 1 van ïïïKï» A van f20ü0' 2 v;i» f1500,'48 van 11000, 54 van f400, 60 vau I' 200, 144 van f100 en 3010 van f70.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2