Maandag 24 Januari 1898. No. 4739. 47e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. Stadsnieuws. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave firma A. H. VAN OLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KORTEÖHACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. KEUBING van DEKHENGSTEN De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op eene mededeeling van den Com missaris der Koningin in deze provincie d d 13 Januari jl Provinciaalblad no. 7) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keuring van alle hengsten die tot dekking in de provincie Utrecht worden gebezigd, zal plaats hebben Dinsdag, 15 Februari^! s. des voormiddags te 10 uur op het Vre- denburg te Utrecht; Herinnert de eigenaars of houders, die hunne hengsten ter keuring wenschen aan te bic- den, aan hunne verplichting daarvan ten minste 10 dagen voor de keuring schriftelijk aangifte te doen bij den Secretaris der Keu ringscommissie, met opgave van eenige ge gevens op biljetten die gratis ten Gemeente huize verkrijgbaar worden gesteld. En vestigt voorts hun aandacht op het Reglement op de keuring van dekhengsten in de provincie Utrecht, afgekondigd 28 Januari 1897 Provinciaalblad 1897 no. 16). Gedaan te Amersfoort, 17 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPEN'NINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage langs bet Sniallepad van 2"> tot en met 29 Januari 1898 voor voertuigen is gesloten van 's voormiddags 7 uur tot des namiddags 5 uur. Gedaan te Amersfoort den 24 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNING. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT maakt bekend, dat op den 27. en 28. Januari a.s. door de troepen van het 5e Reg. Infanterie op de terreinen dei- Legerplaats bij Zeist eene oefening in het gevcchtsschieten zal worden gehouden, waar bij met scherpt patronen wordt gevuurd. Het schieten zal plaats hebben van onge veer 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. in de rich ting van N.W. naar Z.O. Het terrein ten Oosten en ten Zuiden tier legerplaats voornoemd, zal dientengevolge op die dagen gedurende die uren onveilig zijn. Op de toegangswegen zullen op onder linge afstanden van pl. in. 1000 M. palen geplaatst worden, waaraan een rood vlagje en een plankje met het opschrift «onveilig". Amersfoort, 24. Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNING. Feuilleton. 78). Er blonk weer een straal van hoop in de sombere oogen van Adèle. Kan ik nog vluchten vroeg zij. Gjj kunt het, antwoordde Beaucourt, men laat er u den tijd toe; meer nog, men wil u de mid delen "e.-echaflen om naar een ver land te reizen en daar onbezorgd te leven. Dit wil zeggen, men werpt mij een aalmoes toe en zet mij de deur uitl zeiao Adèlo vinnig. Het scheen inderdaad alsof zij geneigd was, in den strijd te volharden en haar bopelooze stelling nog te verdedigen, doch Beaucourt, die dit begreep, haastte zich er bjj to voegen Wanneer u vanavond niet vertrekt, dan zal er een aanklacht tegen u worden ingediend. En wanneer ik vertrek, zal men mij dan ver volgen Neen, dan zal do zaak in stilte afgehandeld worden. U moet in de eerste plaats van hettooneel verdwünen schik u daarom in het onvermijdelijke. Adèle oacht slechts éen oogenblik na en zeide toen Goed, ik vertrek. Vanavond nog 7 Ja. De ridder knikte tevreden. Na afloop van de voorstelling in don schouwburg hadden Benedicta en Erlbach zich naar de woning van eerstgenoemde begeven. George Vatior, die onlangs in ons land voor verschillende afdeelingen van de Alliance frangai&egecauseerd heeft, geeft nu in den Gil Blus enkele aanteekeningen over Hol land. Na een inleiding over de werken van Cornelis Troost, geeft hij enkele zeer eigen aardige bijzonderheden over deNederlandsche jourafistiek en begint dan plotseling een en- thusiasten lof van Koningin Wilhelmina. O! die lieve kleine Koningin, die in alle Hollandschc harten gekoesterd wordtroept hij uit. Drie jaren geleden heb ik Haar be donderd, bevallig en ernstig, met het lieve voorkomen van klein meisje, dat een groote Koningin zal worden. En nu heb ik Haar terruggezien als een dame, die- o zoo goed de waarde van een glimlach kent als er een vreemdeling voorbijgaat en van twee glim lachjes als die vreemdeling een Fransenman Vanor vertelt van Hare populariteit. Hij zag haar beeltenis in alle winkels en op allerlei snuisterijen. En in den Circus te Rotterdam heeft hij den bioscoop zien vertoonen. Toen ten slotte het reusachtig portret van Wilhel mina op het doek geworpen werd, brachten de drieduizend bezoekers Hagr een betoo ging, zóo innig hartelijk, dat het mij toeleek éen volk, te zien van Ruys-Blas, verliefd op zijn Koningin Hij heeft haar gezien in het Haagsche Bosch, mennend een vierspan met de zeker heid van een Romeinschen wagenvoerder. Haar rijtuigje rolde tusschen de boomen, hoog en slank als pilaren in een tempel, van dit kleine bosch, ontbladerd door den winter, en een zachte zon beglansde de wegen als om een feest van het bezoek der Koninginne te vieren. Voor de morgenwandelaars ging Zij heen als een belofte van geluk, als een zon- neverschijning die zich verloor in de stille diepten van liet woudlachend visioen van een moderne Diana, die morgen gekroond wordt Vanor's Fransch hart is beklemd bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat een prins uit Duitschlund het Doornroosje wekken zal. Een officieel telegram uit Atjeh, Vrijdag aan het Departement van Koloniën ontvan gen, luidt«Op het bericht, dat Toekoe Oemar met zijn benden Djantoi, op negen Kilometer bezuiden Selimoen, aan de Atjeh-rivier be reikt had, om door te trekken naar Pedir, zijn troepen daarheen gezonden. Toekoe Oemar bad Djantoi verlaten, tot dekking achterlatende 180 man. Dezen werden dooi de onzen verdreven. Toekoe Oemar wordt vervolgd. Onzerzijds werd éen militair zwaai en werden drie militairen licht gewond." Uit Ampenan schrijft men aan het Soer. Hbld. dat op Lombok eindelijk de zoo lang gewensehte toestand van rust is ingetreden ook het laatste schaapje is over den dam. Retrnadje heeft zich onderworpen en bevindt zicli met andere hoofden te Praja. In het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de Begrooting van Financiën voor 1898 werden de volgende opmerkingen gemaakt Het gevoelen werd verdedigd, dat de aan genomen rentevoet van 4% voor de Ver mogensbelasting te hoog is en zooal niet tot 3"/o. dan toch tot 31/2°/0 moet worden ver laagd. Zoo goed als algemeen werd de klacht vernomen, dat de toepassing der nieuwe wet op de Personeele belasting in den aanvang zeer veel te wenschen heeft overgelaten. De wenschelijkheid werd betoogd, om de belas tingschuldigen beter in de gelegenheid te stellen om hun aanslag behoorlijk te kunnen overzien. Besproken werd het overgangsrecht op effecten en rentegevende schuldvorderin gen. Opnieuw werd de wenschelijkheid be toogd van afschaffing dor onbillijkheid om beenderen, huiden, vet; enz., accijnsvrij in te voeren, terwijl die accijnsplichtig zijn bij slachting in Nederland. Over de vraag, of aan het kadaster, en bepaaldelijk aan het kadastrale plan, bewijskracht zou kunnen worden toegekend, ontstond een uitvoerige gedachten wisseling. De groote meerderheid eener afdeeling achtte de verdwijning der Staatsloterij als middel van inkomst noodzakelijk. Eenige leden waarschuwden tegen de op drijving der vlottende schuld en drongen aan op spoedige sluiting eener leening. De heer Van der Mijle, arts te Smilde, deelt aan het Hbld. mede, dat gistervoormiddag het getal onderteekenaars van het telegram aan Zola reeds tot 710 was geklommen. Uit verschillende berichten blijkt, dat uit iieel wat plaatsen in ons land adressen van adhajsie aan Zola worden verzonden. Naar wij vernemen, wordt eerstdaags het wetsontwerp tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer ingediend. Een dergelijk ontwerp van het vorige Ministerie is, met alle andere aan hangig gebleven wetsvoorstellen, ingetrokken. Het nieuwe, gewijzigde ontwerp zal, als vrij wel zijn ingelicht, ook de gevallen waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegelaten aanmerkelijk uilbreiden en in verband daarmede nieuwe regelen stellen voor de wettelijke voogdy van natuurlijke kinderen. Hbld. De officieren-schermbond heeft het voor nemen op 26 en 27 Februari in Diligentia te 's-Gravenhage een groot wapenfeest te geven, bestaande uit een schermwedstrijd voor officieren, onder-officieren en minderen van leger en vloot. Aanstaanden Donderdagavond oni halfzeven hoopt ds. Bakker, van 's-Gravendeel, in Volks heil bier op te traden voor de Chr. Gerefor meerde gemeente. Door de classis Amersfoort der Gerefor- meerde kerken is dpu heer K. Bakker, theo logisch candidaatte Bunschoten, het praepar- atoir-examen afgenomen en hij als proponent bij de Gereformeerde kerken toegelaten. De jongelingen die in het vorige jaar den achttienjarigen leeftijd hehben bereikt en der- In het boudoir der tooneelspeelster was de tafel voor het souper gedekt en een dienstmeisje diende de gerechten op. Erlbach wns buiten zichzelven van geluk. Benedicta, zeide hji, wanneer ik bij je, ben, dan vergeet ik de wereld en alles wat daarmee in verband slaat. Goed, zeide de tooneelspeelster, maar den bo jaar mag je niet vergeten. Ik zal Gojowicz morgen doodschieten, zeide Erlbach, je zult niet langer door dien onbeschaam- den boer lastig gevallen worden. Benedicta knabbelde kalm op een hardgebakken broodje. Beu je daar zeker van, vroeg zij met een i glimlach. Het was alsof de vrouw met het stceuen hart j het tegendeel meer waarschijnlijk vond. Guido wierp zich trotsch in zijn stoel achterover, fronste de wenkbrauwen en vroeg op een toon van verwijt: Zou je misschien liever hebben, dat ik gedood werd 1 Benedicta glimlachte weer en zeide koel - Wanneer ik de bovennatuurlijke macht bezat, een kogel doodeljjk getroffen is, in het belang de kunst. i Benedicta, je ben een duivelin, maar een j schoone duivelin, klonk het van Guido's beveude lippen. Het was hem als zag hij reeds het fonkelend oog van Gojowicz boven den loop van ecop hem ge richte revolverhij huiverde. Gojowicz gelooft van zjjn kant ook vast en stellig, dat hjj overwinnaar zal zijn, ging Benedicta kalm voort, en hjj zal zeker niets onbeproefd laten om het te worden. nalaten, mij te kwellenje jtyigt mv de koorts op het ljjf. u. Ga dan naar huis. Guido sprong op. Wil je mij vanavond met opzet verjagen? Ik vind, dat men in den avond vóór een duel toch wel orde op zijn zaken mocht stellen men kan nooit weten hoe het zal afloopeu. Vóór alles moest je de noodige beschikkingen over je vermo gen maken. Denk aan je vrouw. Niets, niets voor haarschreeuwde Guido heesch, maar wanneer je niet onmiddellijk, zwijgt, ga ik heen. Benedicta legde haar zachte hand op den schou der van Erlbach en zeide op vergoelijkenden toon: Nn, gebruik eerst je souper manr. I.aat kwam Erlbach thuis. Hij belde en zeide tegen zjjn kamerdienaar, die met slaperig gezicht h;nnenkwam Ik moet morgen om drie uur gewekt ftorden, Anton. Daarop ging hij naar do deur welke naar de vertrek ken zijner vrouw voerde, maar Anton trad hem in den weg en zeide beschroomd Mijnheer de baron Erlbach bleef staan. Wat is er? Mijnheer de baron is voornemens naar me vrouw de barones te gaan Welnu? Mjjnhcer do barou zou mevrouw de barones vergeefs zoekenmevrouw is vanavond vertrokken. Vertrokken? riep Erlbach verwonderd uit, Vertrokken zonder mijn voorkennis En waarheeu Anton haalde do schouders op. Daar heeft mevrouw de barones niets van ge zegd. Dan zal de kamenier er wel iets van weten. Boep haar.. De bediende drukte op den knop van een elec- triscbe schel, die in de kamer van Lisette uitkwam. Het duurde tamelijk lang, eer Lisette met roode oogen en verward haar te voorschijn kwam. Waar blijf je snauwde Erlbach haar toe, kan ie niet vlugger komen, wanneer er om je gebeld worn Het meisje antwoordde kortaf Ik slinp. Spreek op, ging Erlbach woedend voort. Wat heeft de barones je bevolen mij te zeggen Niets. Waar ia de barones? Op reis. Waarheen Ik weet het niet, zjj heeft mij alleen gezegd, dat ze niet terug zal keeren, maar zij droeg mij niet op, het aan u over tc brengen. Ik kan het goede mensch geen ongelijk geven, dat zjj liever de wijde wereld intrekt, dau hier te bljjven. De oogen van den baron schoten vonken van toorn. Wat vermeet je je te zeggen, onbeschaamd schep sel bulderde hij. Met uw verlof, hernam de kamenier snibbig, ik ben hier niet langer in dienst nu mevrouw vertrok ken is. u heeft dus geen recht mjj te beletten, mijn meening te zeggen en ik zal Ik Geen woord meer of wij spreken elkaar voor de rechtbank nader. En met het hoofd tier in den nek verliet Lissette kamer. Erlbach dwong zich tot een glimlach, hoewel hjj beefde van woede. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1