Stadsnieuws. Damastzijde 65 cent Ingezonden. iSriSdndi!f »ve! K v"" w,wu'l,ei(1 e" recht, een dÏÏÏiiÜÏZ ST«SF"" "n n" Snethlage, dr. Fiebig en J. C. Papelard, te Panteh Perak: »Bij de mindere militairen op de verschillen de posten, in de bivaks en in de ziekenin- richtingen op Atjeh en Onderhoorigheden bestaat groote behoefte aan lectuur (vooral dagbladen, tijdschriften en illustraties). Ten einde daarin te voorzien, hebben zich eenige ingezetenen van Kota Radjah onder het motto «Lectuur" vereenigd, om daartoe het noo- dige te verrichten. De voorziening in lectuur is echter alleen dan mogelijk, wanneer vele ingezetenen van Nederlundsch-Indië en ook van Nederland zich genegen toonen, tot bo vengenoemd doel mede te werken, door dag bladen, tijdschriften illustraties, enz. aan den gedelegeerde van het «Roode Kruis" te Atjeh geregeld toe te zenden, door wien voor de verdere verzending zal worden zorg gedra gen- «Aangezien de mindere militairen hier door ten zeerste r ouden worden gebaat, ho pen wij, dat dit beroep op uw welwildend- neid niet te vergeefs zal zijn". De heer jhr. j. J. Sandberg, te Haarlem, is bereid de boeken, die men hem vóór 15 Februari franco wil toezenden, door te sturen naar Atjeh. Hun die geen boeken enz. beschikbaar hebben, wordt beleefd verzocht, door gelde lijke bijdrage dit goede doel te steunen, óok ter bestrijding van de onvermijdelijke kosten. Het Ronde Kruis te Atjeh heeft zich beschik baar gesteld voor de verdere verzending naar hospitalen, posten, enz. In de Gemeente Baarderadeel heeft de tweede loting voor de Nationale militie plaats gehad. De Burgemeester dier Gemeente had de jong''Lren, die voor de eerste maal een vrij nu trokken en bij herloting niet, de toezcg_mg gedaan, dat zij door zijn tus- schenkotnst een nummerverwisselaar zouden bekomen. Thans blijkt, dat hij voor G lote- j lingen een nummerverwisselaar zal moeten I stellen, waarvoor 1'2400 noodig zal zijn. Men schrijft aan de Zwolscke Cl Het blijkt tliaus, dat G. van den Berg dit jaar in twee gemeenten geloot moet heb ben voor de Nationale militip, nl. te Vollen- hove en in Weststellingwerf. De ouders en voogden der lotelingen in de gemeente VVest- stellingweiT zullen nu vergaderen om te be sluiten hoe te handelen in zake de loting in Westellingwerf, daar hij in degetneenteVollen- hove een dienstplichtig nommer trok. Ten huize van een der ingezetenen van Amsterdam ontstond dezer dagen een ver woed gevecht tusschen den meester en zijn hond, een grooten Newfoundlander, welke strijd eindigde 'met den dood van het trouwe dier, maar waarbij ook de meester geducht gehavend werd. De oorzaak ligt in de trouw van het dier jegens zijne meesteres. Deze had zich nl. bij een val van een paar treden eener trap den voet verstuikt en zij riep nu haar man haar te helpen. De hond, die door het kreunen zijner meesteres meende dat zij mishandeld werd, sprong op zijn meester toe, zette zijn vervaarlijken uuil in diens arm en sleurde hem van zijn vrouw die plotseling Hauw viel van schrik. De aan gevallene had de tegenwoordigheid van geest hot woedende dier met bovenmatige krachts inspanning beet te pakken, en ofschoon het bloed hem uit de wonden aanden arm stroomde, onder de knie te krijgen. Een der huisge- nooten haalde nu een pistool waarmede den hond voorgoed elke aanval van razernij(?) werd verleerd. Door een noodlottig toeval heeft te Mau ri k een droevig ongeluk plaats gehad. Verleden week zaten daar eenige personen gezellig te kouten, toen A. de Kdie een klein zweertje boven hei oog had, dit al gekscherend met een schoenmakers-els liet doorprikken. Korten lijd hierna zwollen wond en oog zoodanig op. dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De genees heer oordeelde onmiddellijke opneming in het geneeskundig ziekenhuis te Utrecht dringend noodzakelijk eu De K. is daar reeds ten ge volge van bloedvergiftiging overleden. Onder de verrassingen, door het nieuwe- iaar aan een inwoner van Tiel gebracht, is 'een rekening van een loodgieter het ver melden waard. Behalve het karwei (repareeren van een pomp) bevat deze den post.twee gulden voor slijtage aan laarzen. Het heeft wel wat van den post op de hotel-rekening «aan papier voor deze nota" een gulden zooveel. om een nieuw verblijf te bouwen, maar twaalf arbeiders, bewogen met haar lot, stichtten voor haar een hut van plaggen, terwijl an deren haar een stoel, kopje, schoteltje, vork, lepel enz. verschaften, waardoor zij weer geholpen is. Niet veeleischend, voorwaar. Tot nog toe wist men vrij goed wat be- doeld wordt met de uitdrukking «loop naar de maan", of dat iets naar de maan gegaan is. In het vervolg zal dit ohzekerder worden, nu door een sterrekundige te Hamburg een tweede maan is ontdekt. Deze zal, volgens hem, 30 Juli a. s. zich vertonnen op een af stand tweemaal zoover van onze aarde ver wijderd als de vanouds bekende maan. Na 30 Juli zal men er meer van hooren maar misschien wel ook wel niet. Een brikkettenvenler te Amsterdam, die in een café een hartversterking nam, en daar op de loterijlijst zag dat op zijn nummer, 15494, een prijs van duizend gulden was gevallen, toonde zich over dit feit zóo verheugd, dat hij onmiddellijk den inhoud van zijn kar op straat uistortte. De briketten waren weldra door vele gretige ha aden opgeraapt. Vlksdgd. In de N. Bredasche Crt komt onder het opschrift »Kronigsfeesten" een advertentie voor, waarin ter overname wordt aangebo den een «feestcommissie op non-activiteit te Waalwijk". De hoofdprijs der jongste uitloting van obligatiën-Luik 150 000 franc benevens een premie van 5000 fr. is gelrokken door een Antvverpsche arbeidster, wier doch ter krantenombrengster is. De familie der prijswinster schijnt echter in haar ouden doen te blijven; de dochter tenminste blijft krantenombrengster. »Hetkan lang duren, eer wij weder 155 000 franc winnen," zei ze lachend. Dachten allen maar zoo, die zulk een for- tuinje te beurt valt. De 250ste herdenkingsdag van het sluiten van den vrede van Munster werd hier gister in bijna alle godsdienstoefeningen gememo reerd. Van geen enkel openbaar gebouw en niet éen particuliere woning wapperde echter het oranje-blanje-bleu. Het carillon bracht heden de volksliederen ten gehoore. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur gehouden worden in üe Zaaier. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1890 uit 17979 personen, te weten M. V. 8870 9109 17979 Vermeerdering in 1897 door M. V. Geboorte 310 310 Vestiging 850 G8I 1168 991 10036 10100 Vermindering in 1897 door Overlijden 145 161 Vertrek 865 649 1010 810 <1„ richting «au welke ,1e door hem ontwel- pen tram zal hebben. «-«strekte Thans blijkt ons uit welwillend 'f™. en ditmaal juister inlichtingen, 4 I' quest slechts worden genoemd de heide iinii punten, nl. do voormalige Knmpe^buiten poort en de hoofdingang van het nieuw te bouwen centraal-statiori. „„„»nirlriiu-ht De weg door de sum! en bewecgkmcht zullen eerst later worden bepaald. Dat eii ee paardentram zou komen, gelijk een dei blade i reeds berichtte, is dus wel wat heel prema tuur. Van de ingekomen ontwerpen tot weder- opslelling van den Amerefoortsohen kei, waarvoor de Oudheidkundige vereeiilging •Fléhité" een prijsvraag mtschreet, is net best gekeurd dat van onzen stadgenoot den architect W. van Schalk, wien dan ook de daarvoor beschikbaar gestelde prijs werd toe- Vermeerderd met 156 9026 9290 181 Bevolking op 1 Januari 1898 18316 Naar de kerkelijke gezindten is de bevol king saamgesteld uit Nederduitsch-Hervormden9271 Fransch of Waalsch id49 Engelschen of Presbyteriaanschen1 Anglicaanschen of Episcopalen 2 Evangelisch Lutherschen139 id Hersteld Doopsgezinden Remonstranten102 Vrije Gereformeerden43 Gereformeerde kerk A370 id. id. B475 Roomsch-Katholieken7.185 Oud-Roomsch of van de Oud-Bisschop pelijke Clerezie196 Nederduitse!) Israëlieten358 Portugeesch id 1 Tot geen der genoemde kerkgenoot schappen behoorend21 Totaal 18316 Nu tien jaar geleden, op 1 Januari 1888, telde Amersfoort 15218 inwoners. tot f 14.05 p. Met. alsmede zwarte, witte en keurige Henneborg-Zljde van 85 ct. tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damnat enz. (circa 240 verschillende qualiteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz). Franco en vrij van invoerrechten In huls. Stalen ommegaand Dubbele briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. In ile Friesche gemeente Achtkarspelen brandde vóór eenige dagen de woning af eener In het Raadsoverzicht in ons vorig num mer wezen we, naar aanleiding van het in- Een Volendammer bracht hier Donderdag middag een partij spiering ter markt van niet minder dan 1600 oude ponden, een hoeveel heid die hier in lange jaren niet door een visscher werd aangebracht. Vrijdagavond omstreeks half acht reed een met brandstoffen beladen wagen van den heer Bonte met paard en al in het Havik tege- over de Lavendelstraat. De voerman had nog net den tijd, er af te springen. Het paard werd later met veel moeite aan den stijger bij de Vijver op ileri wal gebracht en eerst veel later werd ook de wagen weer uit het water gehaald. Bij advertentiën in dit nummer worden aangekondigd tegen Woensdagavond een voorstelling in De Arend van den Oosten- rij kschen professor Falb, niet den weervtftr- speller, maar den illusionist wiens eerste soiree ter zelfde plaatse in het begin dezer maand gehouden, zulk een uitbundig suc ces had. En op den zelfden avond in De Keizers kroon het tweede abonnementsconcert, dit maal met medewerking van het variété-ge zelschap van Henri ter Hal, dat o.a. zal opvoeren de revue «Naar de tentoonstelling". De heer W. A. de Raadt heeft om ge zondheidsredenen en wegens gevorderden leeftijd zien verplichtgezien, ontslag te nemen als Voorzitter van de plaatselijke afdeeling van lien «Nederlandschen Bond van oud- onderoüicieren", welk moeilijk ambt hij ge durende vele jaren bekleedde. De afdeeling ziet den algemeen geachte», ijverigen, tact vollen Voorzitter zeer noode heengaan. De heer H. Dumoulin heeft zich voorloo- pig bereid verklaard, het Voorzitterschap te aanvaarden. Zaterdag 1.1. gaf de onderofficiers Gym nastiek- en Schermvereeniging «Lycurgus" een concours, waarbij, behalve 11H. "officieren van garnizoen en schutterij, nog tal van goede bekenden genoodigd waren. Het Be stuur had gemeend, ditmaal een groote uit voering achterwege te moeten laten om zoowel financieele als lichamelijke krachten te sparen gelijk trouwens iedere recht geaarde vereeniging doen zal voor de feesten bij de Inhuldiging. Ten half twee vereenigden zich de introduces in de feestelijk versierde concertzaal van De Arend en waren zij getuige van een waarlijk belangwekkenden wedstrijd in gymnastiek, waarbij het niet zoozeer aankwam op tours de force als wel op net en correct wei-ken. Onder de opwek kende tonen der muziek werden de geza- melijke en solonummers zóo goed afgewerkt dat de jury lange discussies noodig had om de prijzen volgens recht en billijkheid toe te wijzen. Tusschen de nummers van het concert, dat dien avond door «Ie vereeniging werd aangeboden, reikte luitenant Haak de prijzen uit, terwijl hij van deze gelegenheid gebruik maakte om een woord van hulde te brengen aan de vereeniging in haar geheel en aan haar directeur, den heer Ozinga, in het hij zonder, die de spreuk «menssana in corpore sano" zoo hoog weet te houden. De aange boden krans was werkelijk ten volle ver diend. De directeur bracht in herinnering, dat de bloei van de vereeniging niet alleen aan hem te danken was, doch ook aan het Dagelijkse!) bestuur, de sergeanten Drayer, Erzey en Eggink, die hem steeds trouw'ter zijde stonden. Dat een opgewekt bal op de soiree musi- cale et amusante volgde, behoeft geen be toog en dat de gezelligheid nog niet ver minderde toen het klokje van gehoorzaam heid reeds lang had geslagen, is eveneens een onomstootelijke waarheid. De tot majoor hij hot Go regiment infan terie benoemde kapitein van het 5e regi ment D. Cheriex zal morgen naar Breda vertrekken en het commando overnemen over het le bataljon van eerstgenoemd korps, i De le luitenant L. W. C. G. vanderGar- I met in "-mg van 1 Februari a.s. 111 de plaats van den tot majoor benoemden kapitein D. riieriex tijdelijk' belast met het bevel over ,1e 2e compagnie 2e bataljon van genoemd regiment hier. Luitenant N. G. van Gemert, van het 5e reoiment infanterie, zal optreden als officier vin wapening bij het le bataljon van het korps ell zulks in de plaats van luitenant j. Woudstra, die non-activiteit heeft aange vraagd. I uitenant J. J. Korndürlfer. van het 5e regiment infanterie bier gedetacheerd bjj het 0°I. leger, zal vóór oi op 5 Maart zijn nieuwe bestemming volgen. Luitenant J. P. van der Meulen, van het 5e regiment infanterie hier, heeft detachee- i-ing aangevraagd bij het O. I. leger. Sergeant E. van Ackooij' van het De regi ment "infanterie, is teruggekeerd van zijn detacheering bij het O. 1. leger en weder ingedeeld bij het 2e bataljon van genoemd regiment hier. Sergeanten D. J. van Kuik en A. C. N. van de Stadt, van liet 5e regiment infanterie, zijn aangewezen om van 1 Februari tot 5 Mei den gvmnastiek-scherm- en zwemeursus bij te wonen, die bij de Normaalschietschool te 's-Gravenhage wordt gegeven. De korporaals B. E. Haars en L. Ooster hagen, van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot sergeant-titulair. Als zeldzaam feit voor dezen tijd des jaars wordt uit Hoogland bericht, dat een land bouwer daar nu reeds jonge kuikens heeft ilie vóór 3 weken zijn uitgebroed en groeien als kool. Luitenant-kolonel jhr. M, van Reigersberg Versltiys, directeur van het remonte-depot ie Millingen, zal, na ruim 36-jarigen dienst tijd, binnen kort den dienst met pensioen verlaten. De Minister van Waterstaat heeft bepaald- dat liet station van den locaai-spoorweg Soes- terberg-Baarn, in «le gemeente Soest bij de kerkebuurt den naam zal dragen van Soest en de halte in die gemeente aan den Rijksstraat weg bij het Raadhuis en het Post- en tele graafkantoor den naam van Soestdijk, en dat met. ingang van 1 Mei 1898 de naam van het station Soest-Soesterbcrg van den Centraal» spoorweg wordt vervangen door dien van Soestorberg. De bevolking van Zeist bedroeg op I Jan uari 4010 mannen en 4277 vrouwen, samen 8296 personen en is dus in 1897 toegenomen met 281 personen, 138 mannen en 143 vrou wen. We krijgen dit jaar geen vorst, ouwe jongen 't Schijnt zoo Maar men kan niet we ten Neen tóch niet! Ik heb een ontdekking gedaan, waaHoor ik weet, dat we dit jaar bepaald geen vorst krijgen Wat blief? 't Is heel eenvoudigwe krijgen een vorstin Het opnemen van Ingezonden stukken krengt niet altyd mode, dat de Kedactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. L. Hulde aan Zola. Smii.de, 27 Jan. Zooals de dagbladen reeds hebben vermeld, heb ik rijdagavond ll. (ten 0.30 nam.) een telegram naur Parijs verzonden, nadat 701 deelnemers door iny waren ingeschreven. Dit telegram is Zaterdag- morgen (8.1 o v.m.) aan Zola afgeleverd blijkens door mij ontvangen bericht der administratie. Zaterdag avond ïic-b ik een tweede telegram met verschillende namen naar Pnrys gezonden, zoodat het aantal deel nemers toen tot ongeveer 726 was gestegen. I'.en dergelijk groot aantal had ik nimmer kun nen verwachten cd nog steeds komen dagelijks nieuwe betuigingen van adhnesie tot my. Ik beschouwde aanvankelijk mijn taak als afge- loopcn, doch m verband met deze ervaring der laatste dagen moon ik verplicht te zijn, ook deze betuigingen van sympathie en adhnesie aan Zola zeer armoedige weduwe. Zij bezat geen geld j gekomen request des heeren Krieger, ongeveer I den, van liet 5e regiment infanterie,^oiïït den lande aan hunne gevoelens van onrechte sympathiei en dankbaarheid tegenover den nobelen strijder uiting te gevenmocht dit zoo zijn, dan verzoek ïlc hun beleefd, mij Spoedig van hunne be- tiiiginge" van ndhaesie te doen blyken onder ver melding van finaliteit on woonplaats en onder toe- jWndi.iK van con bedrag van 00 (zestig) cents voor ni^itvMiUï i overneming, Ik zal dan het volgend nü Ji i1"" 0,,kcle ('agon uitstellen L'esnrokftn ,",nd®"l«;n Ncdertandoft hooft reeds mill! vevonl V '"V01 'll* "l|k v»» »'ÜI natio- wat wil' in on ze ,'litin« Keven aan Oinnie's v«ni, i ,l!"lc''lo mouarohio onder Tl T ,lc" l'woisohen strijd dm nobelen karaktervollen Zola tegen wat ziins

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2