Maandag 7 Februari 1898. No. 4743. 47e Jaargang. VERGIFT. PHOENIX-BROU W ERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen Uitgave firma A. H. VAN C L E E F F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 1.15. Advertentiën -16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën vai. buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 68 Telophoon 11). Bij dit nummer behoort oen Bijvoegsel. KEN NI SO E VI NO. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 10 Februari n. s. door het 5e Bataljon van het 8e Regiment Infanterie in de Legerplaats bij Zeist oefeningen in het gevechtsschietcn zullen worden gehouden waarbij niet scherpe patronen wordt gevuurd. Dit Bchieten zal plaats hebben van ongeveer 11 uur voc "middags tot 2 uur namiddags in de richting van Noord naar Zuid, of van Noord- West naar Zuid-Oost, Het terrein Zuidelijk en Zuid-Oostelijk der Legerplaats gelegen, is dus op die dagen en uren „onveilig", zoodat bet, ter voorkoming van ongelukken, wenschelijk is, zich gedurende dien tijd op dat terrein niet op tehouden. Het terrein zal omgeven worden door palen met borden, waarop het woord „onveilig" is gesteld. Amersfoort den 4. Februari 1K!'8. De Burgemeester voornoemd, F. L. VISSER. Weth L». Br. Hoeveel vrouwen blijven ongehuwd Als men betoogt, dat ook de meisjes voor hot. oene of andere vak belmoren opgeleid te worden, opdat /ij later geheel zelfstandig zich zullen kunnen redden, wordt gewoonlijk daartegen aangevoerd dat de meeste meisjes trouwen en dus do vakopleiding voorde groote meerderheid overbodig is, terwijl het daar entegen voor haar van het grootste belang is. met het oog op de bestemming dier meer derheid, goed Ie leeven het huishouden te doen. Wij zullen do vvenschelijkheid van dit laatste niet ontkennen, maar meenen, met de bescheidenheid die een man in deze zaken past,, toch als ons gevoelen te mogen uit sproken, dat do studie en de oefening om een goede huisvrouw te worden niet zóo omvangrijk zijn; daarmede zou de opleiding in liet cone o!" andere vak gepaard kunnen gaan, opdat de vrouw, als zij eens niet trouwt, of spoedig weduwe wordt, of geen kinderen krijgt en dus weipig huishoudelijks heeft lo doeu, of meer pit "zier in ander dan huis houdelijk werk heeft, of in eenig ander geval Feuilleton. 81). Ook nu twintig jaar kan de dag der vergelding aanbreken, Beaucourt; je zult het zien. De ridder wenkte afwerend met de hand liy wilde glimlachen, maar slaagde er slechts in, zijn gelaat tot een leeljjken grijns te vertrekken. Toen Iiy op stond en afscheid nemen wilde, steunde do gravin O I ik sidder voor den nacht dien ik weer al leen zal moeten doorbrengen. Niettemin verwijderde de ridder zich en (lacht, buiten de kamer gekomen l)e wroeging zal haar nog tot waanzin drijven ik hen óolt zoo geweest, maar bij mij is het niet don tijd overgegaan. De gebeurtenis is diep in liet ver leden begraven. Beaucourt begaf zich naar zijn kamer en inderdaad kwam hij weer tot kalmte en kon hij met voldoe ning terugdenken aan hetgeen hij dien dag gedaan iufil. De hinderpaal, die in de gedaante van Erl- bach den weg van Adrian tot het geluk versperde, was nu voor goed verwijderd en de jonge tooncel- Bpeler kon nu met Gabrielle in het huwelijk treden. Zou dit echter mogelijk zijn zonder dat Adrian ver nam, wie zijn moeder was? Kon De Beaucourt langer do verblijfplaats van haar zoon voor de gravin ver borgen houden Daarover lag by nog op zyn bed na te denken, toen de dag weer aanbrak. Er was nóg iemand in het huis Persigny, die dien nacht geen oog slootOlaria, De jonge gravin lag geheel gekleed op een sofa in haar slaapkamer en staarde peinzend naar het plafond. Hel sloeg twaalf uur. Nauwelijks was liet geluid van den laatst en klok slag weggestorven of de jonge vrouw sprong op. verkeert, waarin het te pas komt, zich aan hot door haai' gekozen vak zal kunnen wijden. Een altijd min of meer belangrijke vraag daarbij is hoewel toch in het'minst niet een die de kwestie boheerscht hoeveel vrouwen ongetrouwd blijven. Hierop is niet gemakkelijk een antwoord te geven, en veelal wordt er slechts naar gegist. Vóór e enigen lijd ging door vele bladen de niededecling dat aineer dan de helft" der vrouwen on gehuwd blijft, en hoe onwaarschijnlijk dit ook scheen, men had niet dadelijk statistieke opgaven bij de band om hel te weerleggen. Natuurlijk is het gemakkelijk na te gaan, hoeveel vrouwen van oen bepaalden leef- i tijd gehuwd of ongehuwd zijn, Zoo zijn er van de 20-jHge vrouwen slechts 5 percent gehuwd, van de 30-jarige echter meer dan 1 00 percent en van de. op 50 jaar nog levende vrouwen zijn ongeveer 00 percent gehuwd of gehuwd geweest. Doch dit geeft geen antwoord op de vraaghoeveel meisjes I blijven hun gcheele leven ongetrouwd Een ernstige poging nm deze vraag voor ons land te beantwoorden is door den voor eenigen tijd aan de verzekering.'.-wetenscliap I ontvallen wiskunstenaar David J. A. Samot j gedaan, wiens nagelaten arbeid onlangs door (Ir. R. II. van Dorsen te Rotterdam is in het licht gegeven Archief morde Wrzelnings- i wetenschap, 3e deel). Wij willen van dien arbeid hier iets inededeelun, hoewel >'il niet veel meer kan zijn dan de uitkomst weer te geven, waarloe de lieer Samot is geraakt, j daar een beknopt couranten-artikel voor uit- voeriger bespreking geen gelegenheid biedt. liet onderwerp staat met bel verzekering» we- zen in verband n.u.door dezoogeiiaamdeliruids- j schat-verzekering, dat is de verzekering, door .Ie betaling van een jaarlijks-lie premie of 1 van een som in eens, voorde uitkeering van een kapitaal bij het sluiten van een huwe lijk. Dit laten wij echter verder buiten be schouwing. Vooreerst is nagegaan het aantal ongehuwde vrouwen van onderschoeien leeftijden en het aantal barer dat per jaar huwt. Hier voor zijn de cijfers genomen'van de volkstelling van 1 December 186!) en van het aantal in het daarop volgende jaar gesloten liuwelij- lijken. Daaruit is de huwelijkskans berekend, dat is de kans voor een vrouw van dien leef tijd om binnen het jaar te huwen. Geven wij oen paar cijfers tot voorbeeld. Er waren op genoemd tijdstip 21 206 on gehuwde vrouwen van 23-jarigen leeftijd hier te lande en daarvan huwden binnen liet jaar '.'125 of ongeveer een tiende. De huwelykskans is dus 0,1*Van 38jarigen leeftijd was het geheel© aantal ongehuwde vrouwen 4064 en hiervan trouwden het vol gende jaar 210, en daar dit ongveer een twintigste is. wordt de liuwelijkskans voor hen Dj*, of 0,05. Nu wil men echter weten, niet wat de kans is om juist het volgende jaar te trouwen, maar welke kans een meisje heeft om ooit in het huwelijk te treden. Heeft men eerst bedoelde kansen voor alle jaren berekend, waarin in den regel huwelijken gesloten worden, dus bijv. van 16 jaar tot 75 jaar toe. dun zou men die bij elkaar kunnen optel len om aldus te weten te komen, hoe groot de kans is mn nog eenmaal te huwen. Doch (lie berekening zou fout zijn. Want niet alle ongehuwde vrouwen zullen 75 jaar wot len of vóór dien tijd huwen. Een groot aantal sterft ongehuwd on verliest daardoor alle huwelijkskans. Daarom moet ook de levenskans voor eiken leeftijd bij de bereke ning in aanmerking genomen worden en eerst door optelling van de huwelijkskansen van verschillende leeltyden, nadat die met de levenskansen n dezelfde leeftijden ver menigvuldigd zijn. komt mep tot een cijfer voor de kans der ongehuwde vrouw om nog eenmaal in het huwelijk te treden. Ziehier voor enkele leeftijden de uitkomst dier berekening in afgeronde cijfers mede gedeeld Leeftijd van de Knus oin nog ongehuwde vrouw. to huwon, 16 jaar 0,824. 20 0,838. 25 0.797. 30 0,659. 35 0,459. 40 0.280. 45 O.ltd. 50 0,076. 55 0,029. 00 0,009. 05 0,004. 70 0,001. j Leest men in dit lijstje dat de kans om I nog te huwen voor een veertigjarige onge huwde vrouw 0,280 is, dan beteekent dit I dat van de 1000 vrouwen van dien leeftijd i er gemiddeld nog 286 vroeg of' spa hot hu- I welykabootie instappen, dus nog minstens 1 van do 4. Deze cijfers mogen echter nog niet als volkomen betrouwbaar aangezien worden, want zij zijn berekend uit de gesloten hu- welijken in éen enkel jaar, en voor een nauwkeurige uitkomst zou men bet gemid- i (lelde jaarlijksche aantal huwelijken over vele jaren moeten nemen. Bovendien ligt dat jaar (1870) reeds bijna 30 jaren achter ons en liet is te veronderstellen, dat de Itu- 1 welijkskansen sedert niet geheel onveranderd zijn gebleven. Eindelijk bedenke men, dat de statistiek betrekking heeftop do vrouwen 1 in alle kringen te zamen, arm en rijk, en er ten opricht© van het maatschappelijk I verschijnsel van trouwen nog al veel ver- schil i de onderscheidene standen bestaat. Dit alles in aanmerking nemende, kan men nu echter zeggen, dat het eerste cijfer i uit bovenstaande reeks, de vraag beantwoordt, i die wij in den aanvang stelden. De leeftijd van 16 jaar aannemende als de jongste waarop getrouwd wordt, ziet men dat van 1060 vrouwen eau dien leeftijd 824 vroeg of laat zullen huwen, zoodat dus 170 van dien scide zy dof; thnus zul er het document nog up de plaats ligt. waar papa het verborgen heeft. Is het echter in den loop der jaren door een ongelukkig toeval door iemand gevonden en ver nietigd, dan ben ik verloren. Zij slak een kaars aan on verliet haar kamer. Op den twintigstou verjaardag van zijn dood moet ik document lezen, dat hij aan mij heelt na gelaten. De dag is daar; ik zal myn belofte ver vullen. Terwijl zij dit zeide, ging zij als een spookgestal te door de donkere kamers van het huis. Haar ge laat was marmerwithet zwarte haar hiug verward langs mg en schouders en haar oogcu gloeiden. Met vasten tred liep zij voort over do zachte tapij ten, die het geluid harer voetstappen smoorden. Geen spoor van vrees was by haar te ontdekken. Zóo bereikte zij de kamer, waar graaf Urbain do Poreigny overleden was. In twintig jaren was deze kamer niet meer goo- j pond, hotgcen men duidelijk zion kon aan de dikke stoflaag, die alle meubelen bedekte. De muren waren uitgeslagen, het behangsol hing er hier en daar aan flarden bij on het bekleedsel van stoelen en fauteuils was door motten vovteord. Een vunzige lucht kwan Olaria hier tegemoet, In plechtige stemming betrad zij hot vertrek, waar zij sedert liet overlijden van haar vader niet geweest was. Zij had dit vertrek met opzet genieden, uit vrees dat men iels zou vermoeden van do gelofte die zij den graaf op zijn strerfbed bad gedaan, dat men zou zoeken en het kostbare document vinden, dat hij er verborgen bad. Do kamer word altijd gesloten gehouden, maar toch voelde Olaia zich ongerust, vreesde zij het een of ander noodlottig toeval. Nu stond zij in de sterfkamer: zij hief baar knars omhoog en keek rond. Vrees kende zij niet, zij was niet hijgcloovig en haar geweten was rein. Deze kamer, waarin een braaf monscli gestorven was, had voor haar niets afschrikwekkends veeleer iels heiligs. Olaria naderde met het licht den wand van d sterfkamer, Haar nogen vestigden zich op oen oud0 schilderij, waarschijnlijk de kopie van een Van Dijk waarop een Hollandsche herberg was voorgesteld. Deze schilderij heeft papa tuy aangewezen toen hij zeide Noem den kfoiiieu Nederlander by- den rechterbenedenhoek en schuif hem naar boven. Olaria school oen stoel naar den wand eti hetgo- druisch, dat zy daardoor maakte, klonk hol door het vertrek. Hoe onverschrokken de jonge vrouw ook was, toch beefde zy by dat geluid en bleef ecuigc seconden met ingehouden adem staan luisteren, of er ook iemand naderde, maar alles was stil om haarzy v.as alleen. Alleen? mompelde zy. 01 ik ben niet alleen, want do geest van mijn vader wunkt over mij. Zij klom op den stoel, vatte met beide handen de schilderij liy den rechter benedenhoek eu wilde ze naar boven schnivun. Het schilderstuk bewoog zich echter niet, Hier door werd do jonge vrouw nog versterkt in haar overtuiging dat het geen gewone schilderij was, die haar vader haar had aangewezen. Een gewone lijst van oou halven Meter tn het vierkant, bespannen mot oen stukje linnen, ZOU toch door een kinder hand zelfs gemakkelijk te verplaatsen zijn geweest en deze bood weerstand aan allo krachtsinspan ning van een volwassen vrouw. Het is om wanhopig te worden 1 riep zij uit. Ecnklaps hield zij op; zy herinnerde zicli iets, j 1-Iaar vader had gezegd I Op dc tafel, waaraan de drinkers zitten, staat 1 een kruik. Wanneer go daar den Vinger op legt, zult ge een knop onder het linnen vinden. Druk I met de eene hand op dien knop, terwijl ge mot de I andere de lijst aan don rechter benedenhoek naar I boven schuift en ge zult een geheime bewaarplaats vinden. i Olaria volgde dit voorschrift lcttolljk op. Onder I de geschilderde kruik voelde zy inderdaad een kleine I onhcflenhoid, waar zy op drukte. Dadelijk daarop I deed ziclt een geluid hooren alsof con horlogeveer sprong en toen zij daarop de lijst by don rechter be nedenhoek vatte, kon zij die gem ikkelyk naar bo ven schuiven. De schilderij draaide, zoodat do liguren hot ou- dorst boven kwamen eu nu vertoonde zich con kleine nis. Olaria stak haar hand in die kleine opening. Haar bovendo vingers betastten het eerst oen waterkaraf, daarna een rolletje papier. Beide voorwerpen nam zy uit de bewaarplaat», waar zjj un twintig jaren na gerust hadden. Zy dacht oven na. Voorzichtigheid is in do eerste plaats noodig, mompelde zij. Wie weet hoeveel gewichtigs deze deze ledige karaf bevat, Zouder ernstige reden zou vader zo niet bewaard hebben. Zy bekeek hot zoor- oeuvoudigo voorwerp, maar kon er niets buitenge woons aan bespeuren. Op een paar groenachtig witte kristallen, die op don bodem van do karaf lagen, lutte zy niet. Een scheikundige zou daaraan evenwel terstond een groote beteekenis gchcch. bobben. Olaria vestigde evenwel moor baar aandacht op hot papier. Mot eon gevoel van eerbied beschouwde zy hot gnruitnan tyd. Op den ouislng stond, doorholiand van don graaf geschreven: „Aan myn dochter Olaria." De jonge gravin bloot' oen oogonblik in tweestrijd nf zy hol document hier lozen, oi vaar baar kamer i meenomen zou, maar het laatste schoon baar voel I voorzichtiger toe. Zy schoof do schildery weer voor de verborgen j nis cn klom van den stool. I Nóg mag men niet vermoeden wat ik gedaan I bob, mom pelde zij. Eerst moet ik den inhoud van van don brief kennen, opdat ik handele ovoroenkom I stig don wil myng vaders. Nadat zy deze woorden gesproken had, keerde Zij tiiet het licht en dc karaf in de hand. het document tusscheu haar kleed geborgen, naur baar kamer terug, Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1