Stadsnieuws Ingezonden. Foulard-Zij de 60 cent Marktprij zen. TOYNBEE-VEREENIGINÜ ouderdom huar leven lang ongeljuwd blijven, hoewel men hierbij heeft te bedenken dat onder deze ook voorkomen degenen, die op jeugdigen leeftijd, niet lang na hun 16e jaar, sterven, liet beste antwoord op de vraag, hoeveel vrouwen ongehuwd blijven, inoet dus zijn: 176 van de 1000 of bijna 18 percent. Aan den heer Samot is gevraagd of hij uit zijn berekeningen nok afleiden kon op welken leeltijd een vrouw een oude vrijster zou moeten genoemd worden. Ilij antwoordde, dat, als hel mathematische begrip van bet oude-vrijsterstijdperk moet aangenomen wor den dat, waarop de liuwelijkskans voor baai- tot op lU of tot 0,500 is gedaald, en er dus evenveel kans is dat zij nog trouwt als dat ze ongehuwd blijft. Nemen wij, om te zien wanneer dit het geval zal zijn, enkele cijfers omstreeks bet 35e jaar uit de tabellen van dm heer Samot over: Leeftijd van de Kans om nog ongehuwde vrouw. te huwen. 33 jaar 0,547. 34 0,504. 35 0,458. Wij zien hieruit, dat het bedoelde tijd stip dus tusschen 34 en 35 jaar ligt, en een nadere berekening leert, dat volkomen nauw keurig uitgedrukt, op den leeftijd van 34 jaar en 14 dagen het oude-vrijsterstijdperk aanvangt. De heer Samot heeft zich bepaald tot de berekening van de huwelijkskansen der vrouw en die van den man geheel onbe sproken gelaten. Aan een becijfering, om den ouden-vrijers-leeftijd uit te vinden, heeft hij zich dan ook niet gewaagd. Dn. VITUS BRU1NSMA. KENNISGEVING. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien art. 15 der Wet van 26 Mei 1870, (Staatsblad 82) betrekkelijk de Grondbelasting. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de staat No. 75 met 16 vervolgen, aanwijzende de uit komsten, bedoeld bij dc artt. 15, 23 en 43 der ge melde wel, gedurende dertig dagen ter Secretarie ter visie zal liggen, eiken werkdag van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 1 Februari 18Ó8. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De godsdienstoefening van de Gerefor meerde gemeente aan de Langegracht, kerk A, den •d gister voor de eerste maal gehou- n «Ie groote zaal van Amicilia. Ds. Van der Vegt, uit Utrecht, hooptaan- staanden Dot"lei-dagavond om half acht in Volksheil op te treden voor de Chr. Gerefor meerde gemeente hier. Door Gedeputeerde Staten is in het Pro vinciaal blad ter kennis gebracht van de Gemeente-besturen dezer provincie een schrij ven van den Minister van Financiën, met bij beboerende staat aanwijzende de bedragen welke krachtens artikel 9 der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) bij wijze van irloopige uilkot i liet ja; 1898 den eersten van elk kwartaal zullen worden betaald aan de Gemeenteu, zoolang de aan baar ingevolge evengenoemde wet uit te koeren sommen nog niet vaststaan. Dit bedrag is voor deze gemeente vast gesteld op f12 184 voor iederen termijn, welke som door den Gemeente-ontvanger bij den Rijks-betaalmeester op 1 April en verder iederen eersten van elk kwartaal tegen qui- tantie kan worden ontvangen. Wij meenen wel tedoen, lezeressen en lezers te Amersfoort, die honden bezitten eti deze nog niet voor de Hondenbelasting over 1898 hebben aangegeven, in herinnering te brengen dat die aangifte telken jare in de maand Ja nuari behoort te geschieden, doch dat zij be doelde aangifte alsnog ten spoedigste kunnen doen. willen zij zich niet blootstellen aan bekeuring en vervolging en wellicht aan het verlies van hun trouwen viervoeter. De agent van politie 2e klasse, tevens on bezoldigd Rijks-veld wachter, H. D de Vries, alhier, is met ingang van 15 dezer benoemd tot Gemeente-veldwachter te Hoogeveen. gevoegtl de lieer J. J. F. Hartmann, veearts, te Nieuwersluis. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd de hoeren Prins en Mantel. Uit het verslag van de Oudheidkundige ver- eeniging «Fléhité", dat thans aan de leden is rondgezonden, doelt óok wel gelezen mag worden buiten dien kring, blijkt dat ook 1897 voor die Vereeniging en voor haar Museum was een jaar van vooruitgang. Het ledental klom tot 91 en inmiddels hebben zich weer enkelen aangemeld voor het lidmaatschaphet Mu seum is met een groot aantal hoogst belang rijke voorwerpen verrijkt (de lijst der aan winsten door geschenk, bruikleen of aankoop beslaat 25 pagina's cornpressen druk) en het Museum werd in het afgeloopen jaar door niet minder dan 683 personen bezochtzeer werd dit bezoek in ue band gewerkt door de milde bepaling, dat het Museum op Zon en feestdagen voor de arbeidende klasse werd opengesteld van 1 tot 5 uur, tegen betaling van slechts 5 cent per persoon, aan welke bepaling vooral ruchtbaarheid werd gegeven door de Besturen van «Patrimonium" den «Roomsch Katholieken Volksbond'' en de »Toynv ee-vereeniging". Gereleveerd wordt nog de samenstelling der Kei-commissie, welke echter haar arbeid moet laten liggen omdat gelijk reeds werd meegedeeld het Museuragebouw thans bet eerst moet onder handen genomen worden zoo niet geheel vernieuwd. Weldra zal het Bestuur in een algemeene ledenvergadering met definitieve voorstellen komen en, zijn we goed ingelicht, dan zullen deze strekken om een geheel nieuw gebouw te stichten. Om hiertoe echter te kunnen geraken, zal financieele hulp van den kant der leden noodig wezen. Eu wie nog geen lid is (de contributie bedraagt slechts f 5 per jaar) en iets over heeft voor Amersfoort en zijn geschiedenis, wie evenals dit op zoo vele in den lande het geval is in de stad zijner inwoning een waardig Museumgebouw wil zien verrijzen, een aantrekkelijkheid te meer voor de stad. hij geve zijn steun en melde zich aan als lid bij de Secretaris der vereeniging, den heer W. Croockewit W.Az. In de Bijlagen, welke wederom aan het Verslag zijn toegevoegd, komt o. a. voor het contract met Frangois Hemony gesloten om trent den aanmaak en de levering van het carillon in de Lieve Vrouwe toren. Het plaatselijk departement van het «Nut" zal Donderdagavond wederom een vergade ring met dames houden. Men zie de advertentie in dit nummer. De heer H. D. S. Hasselman, Rijksland- bouwleeraar, is voornemens op Donderdag 10 Februari a. s. des namiddags te 3 ure, ten huize van de wed. Schimmel, hij het station Woudenberg-Scherpenzeel, een voordracht te houden over kunstmest. Niet alleen de leden van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" hebben vrijen toegang, maar uilen die belang- stellen in dit zeer uctueeie oudcrwerp. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Sedert eenige dagen circuleeren te dezer stede lijsten van inteekening voor een Soiree imisicale et amusante, te geven door eenigo onderoffi cieren van het garnizoen, op 11 Februari as.in de Concertzaal van Amicitia waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de „Vereeniging tot verstrekking van onderstand aan militairen beneden den rang van officier, die vóór de Wet van 1877 zijn gepensionneerd, en hunne wedu wen en weezen." Die Vereeniging steunde verle den jaar 850 leden, weduwen en weezen met een bedrag van f 19 270hiervan waren 23 on dersteunden te Amersfoort woonachtig. Het streven dier Vereeniging wordt aanbevolen en gesteund door tal van de hoogstgeplaatsten inden lande, als de luitenants-generaal A. Kool, ,i. Bergansius, respectievelijk chef van den Ge- neralen staf en inspecteur der artilleriejhr. H. A. D. Coenen, lid van de Eerste Kamerjhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, Hofmaarschalk wijlen Z. M. den Koning; H. E. Klein, raad adviseur bij het Departement van OorlogA. M. Tromp van Holst, majoor-commandant der dienstdoende Schutterij te Amersfoort, enz. enz. Onder de beschermers behooren onder meer HH. MM. de Koninginnen en verdere leden van het tegen ons, die hen lieten omkomen, omdat wij wel geestdrift eischen van anderen, doch geen dankbaarheid willen doen blijken voor betoonden geestdrift. Teekent daarom, stadgenooten, op de lijsten die u worden gepresenteerd. Ge steunt een goed doolkrijgsmakkers vragen u hulp om oud- krijgsiiiakke.s in hun laatste levensdagen te steunen; wijst hen, die hen een lijst aanbieden niet af, doch teekent tot een bedrag, waartoe uw middelen u in staat stellen. De soiree, die onder leiding van luitenant adjudant Peltzer en de luitenant jbr. Van de Poll wordt georganiseerd, belooft naar het pro gramma te oordeelcn evenals in vorige jaren weder zeer goed te zijn cn de moeite waard om haar persoonlijk te gaan bijwonen. Volgens achterstaande annonce zal de Baarnsche Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" op Maandag 14 dezer hier ter stede een voorstelling geven, en wel in de groote zaal van De Arend. Reeds meermalen hebben wij vernomen, dat deze vereeniging uitstekend georganiseerd is en zich in den gunst vat* het Baarnsche publiek ten zeerste mag verheugen. Zij be schikt over uitstekende krachten, waaronder een 4 tal dames, die in Je meeste Rederij kerskamers dikwijls schitteren door afwezig heid. Deze Kamer bestaat te Baat n reeds 15 jaren en heeft uitstekende stukken opgevoerd wij noemen hiervan de Militaire Willems orde. Mathilda of een vrouwenhart, Ik eet bij mijn moeder, Sidin, De oude kassier, Mijn naam is Lehmann, en andere; wel een be wijs dat deze vereeniging wat aandurft. Ook het op te voeren stjk, Het Zangersfeest, van Von Moser, is een van de beste blijspelen van dezen schrijver en zal zeker pakken. Wij kunneu daarom een bezoek aan De Arena op 14 dezer ten stelligste aanraden. Vervolg Stadsnieuws, zie Bijvoegsel. tot r 8.85 per Meter. Japansche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en kleurige Henneberg-Zijde van 35et. tot 14.65 p. Met. elfen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten iu huis. Stalen omegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.) Zürich. liet opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Tengevolge van een misverstand heeft uw blad bericht, dat de VOLKSUITVOERING van «Toonkunst" zou plaats hebben op Dins dag; dit moet echter zijn op Maandag 7 Februari a.s. ten 7 ure. Bovendien maakt het Bestuur der Afdeeling van deze gelegenheid die U ons openstelt gebruik om er de aandacht op te vestigen dat, behalve de Volkszangschool, ook de Zangvereeniging medewerkt, die o.a.ookten gehoore zal brengen de cantate «Ode aan God". Een programma, tevens recht gevende tot bijwoning, kost' slechts 10 cent, terwijl de meer gegoeden, die het loffelijke plan der Afdeeling tevens het beginsel der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst willen steunen, plaatsen kunnen bespreken a 25 cent extra. Het Bestuur twijfelt niet of allen, die hart hebben voor Volksbeschaving cn Volksont wikkeling, zullen ieder in staat stellen om te komen en zelf óok verschijnen. Namens het Afd. Bes!., Jos. M. C. HAAK. Geachte Redactie, Bij het vele, dat in dezen tijd geschreven wordt over het Reserve-kader roep ik uwe gastvrijheid in voor de plaatsing van don volgenden veel zeggenden brief vun een lid van dat kader. Onder dankbetuiging, hoogachtend, Uw dv. X. Geachte Kapitein I Nu voor dit jaar mijn militaire loopbaan ge eindigd is, acht ik het mij een aangename plicht u dank te zeggen voor de vele bewijzen van wel willendheid, die ik van u heb mogen ontvangen, waardoor de twee maanden, en later nog eens drie weken, die ik „onder dienst" heb doorge bracht, mij tot een aangename onderbreking van mijn civiel leven zijn geworden, te meer aange naam en nuttig, daar zij een heilzame reactie vormden op de dagen van studie, daaraan voor- Du Commissie van toezicht der «Amers- fuoitsche Begrafenis-vereeniging" heeft den heer E. E. van Sweden aangesteld lot Direc teur, en, te zijner vervanging, benoemd tot onbezoldigd Ilirecteur-administrateurden heer H. E. van Sweden (en niet tot onder-directeur, gelijk in het vorig nummer abusievelijk werd vermeld). Tot leden der jury voor de keuringen van stieren in de provincie Utrecht zijn benoemd de heeren D. van Wijk Heulf, te Zoelen, en J. Koopman, te fieemster, aan wie door den Minister van Binnenlandsche zaken is toe- Vorstelijke Huis. Het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotter dammer, net Nieuwe van den. Dag en andere dug- bladon hebben in onderscheidene Hoofdartikelen dc zegenrijke werkzaamheden van bovengenoemde vereeniging geroemd en krachtig ondersteund. Het getal onzer oud-strijders neemt met den dag afde' oudjes, die weleer hun leven waag den en hun bloed veil hadden om onze onaf hankelijkheid te bewaren of onze belangen te verdedigen, mogen niet van kommer en gebrek omkomen. Zij, de fiere strijders van weleer, kunnen de hand niet uitstrekken om een aalmoes; liever trekken zij zich terug in hun stulp om te sterven, doch hun graven zullen een aanklacht zijn Ik heb mij dan ook tot nu too nog volstrekt niet te beklagen over mijn besluit om bij het Reservekader toe te tredenveeleer acht ik mij gelukkig, op deze wijze met het leger te hebben kennis gemaakt en in staat te zijn de vele praat jes, die daarover ,.i omloop zijn, te kunnen weer leggen. Vooral die drie weken op manoeuvre zijn me uitstekend bevallen en nooit voelde ik me minder bezwaard van gemoed, dan toen mijn lichaam belast was niet 't zoo gebate, belasterde en tcch onmisbare „bokje"nooit heb ik sma kelijker en met meer appetijt gedineerd, dan toen ik, na een ruarsch van eenige uren. met 't eetketeltje vóór me, mijn boonen met spek ver orberde. 'tls wel een primitief leven, maar juist door dat nrimitieve vind ik 't zoo aantrekkelijk, en hoewel ik niet wil beweren, dut ik op den duur genoegen zou scheppen in een leger van stroo, moet ik toch bekennen, dat voor zoo en kele dagen 'tzeer wel is uit te houden, en zoo er al iets onaangenaam is, vind ik 't de rustdagen als men niets te doen heeft en in een onmoge- liiken uithoek des lands zit. Over tgeheel echter ie de indruk tolk vun liet militaire leven medeneem allergunstigst cn ik twijfel dun ook niet of er tal, vouri.1 na de laatste''gewichtige beschikkingen van den Minis ter weldra geen Hol.undsehe jongen meer te vinden aijn, die liever hij moeders mM. blijft, dan eens een paar maanden m tjoar t geweer ter band te nemen en zich te vormen tot een man. in staat om, als de nood aan den man komt, zelf de wapenen voor zijn land op te nemen en die dat niet behoeft over te laten aan een gehuurden plaatsvervanger. Maar ik vrees te veel van uw geduld te ver gen, en daarom, geachte kapitein, heb ik de eer u in gedachte het militair saluut te brengen en verblijf ik, in de hoop nog lang deel te mogen uitmaken van uwe compagnie, met de meeste erkentelijkheid en hoogachting, J UEGestr's dw. dienaar, S. Reserve-onderofficier. OPENBARE VERKOOP1NG van Onroerende Goederen Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort, dd. 5 Februari 1898. In de gemeente Amersfoort. No. I. Een winkelhuis en erf achter het Oude Stadhuis, wijk F uo. 324 verkocht voorf 1700 No. 2. Een huis en eif in de Krom- mestraat, wijk F no. 276 1600 No. 3. Een winkelhuis in de Krom- mestraat, wijk F no. 275 1620 No. 4. Twee woningen onder een dak in het Paternostersteegje, wijk F no. 143 en 144 No. 5. Een huis in de St. Jorisstraat (uit do hand verkocht) In de gemeente Hoogland. No. 6. Een vierde portie in een Maienhoef 800 930 Samen 6050 336ste TA A TSL O T ft HIJ. VIJFDE KLASSE. (Vierde ol laatste week). Trekking van 3 en 4 Febr. (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan tie volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70 5868 14871 16698 19307 19326 en 19373. Te znmen 0 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 212 5347 .ViOl 5411 5130 5967 12001 12009 12051 11810 10627 10033 10035 10048 10660 10706 108U5 16823 19332 en 19347. Amersfoort, 4 Februari 1898 Appelen f3.a f5.Peren f 0 a f0. Zandaardappelen f 1.80 a f2.10 Hoen- dereieren f3.50 a t'4.50 Eendeneieren f0.— a fO.— p. 100 st. Boter I 1.25 a f 1.40 p. k. Kippen 10.00 a 11.— Kuikens f0.90 a 1' 1.20 Piepkuikens f0.a 10.- Ganzen f0.f.0a 0 Eenden 10.60 a I O.90 Hazen 10.— a VViMe konijnen f0.40 a fO.uO Tamm., 'omjnenl'0.70 a f 1.00 p. st. Dui ven f0.30 a f0.50 p. paar Zeugen f0. a fO.Biggen 10.a l'9.50 Schrammen f 12.a f21.Vette koeien 1';i fGuste koeien f—a f Kalf- koeien fa f Kaifvaarzon f Pinkstieron f—af— Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen, heet. Peren, neet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 10000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter, kilo Mar garine, zeugen, 210 biggen, 80 schrammen. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Depa r- tementsh oofden, Wij k bezoekers en Belangstellenden zal hot Ceutraal- burenu DINSDAG den 8 FEBR., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen Maandag, Woensdag en Zaterdag van tien tot halt twaalf inlichtingen geven aan ol bekomen van den ondergeteekende, in het lokaal E. G2 naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder H. PKFRLKAMP. .OA'S HUIS" KOESTRAAT geopend van 0 tot 9ty2 uur. MAANDAG Lijnleckcncn en Uaiultcckenou. DINSDAG Verstellen, Lezen cn Schrijven. WOENSDAG Strjjken. DONDERDAG Ito eu Schrijven (l,uKinnendcn). Zin VRIJDAG m, Ncdcrlnndsch, FrmiHch Verstellen. ZATERDAG Populaire Voordrachten.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2