Binnenland. A. van Zutplien, Utrecht, 56 p.C. II. van der Pauw, Hilversum, 56 p.R. Meijer, Amers foort, 56 p. 0. Eerewedstrijd geweer. R. Meijer, Amersfoort, 57 p.J. Reijn, Hil versum, 57 p.E. E. Th. Duller. Rotterdam, 56 p.; J. D. Braster, Utrecht, 56 p. h. 10 schools record-wedstrijd. E. L. van Voorst tot Voorst, Utrecht, 186 p. E. Blauw, Rotterdam, 185 p.J. T. Lameer, Rotterdam, 185 p E. E. Th. Dulfer, Rotter dam, 185 pC. A. Wertheim, Amsterdam, 185 p. 1. Personeel Buks T. W. Daalderop, Nymegen, 08 p: F. J. Freni, Amersfoort, 97 p; E. L. van Voorst tot Voorst, Utrecht. 97 p Joh. Saltzherr, Cu- lernhurg, 95 p U. A. Wertheim, Amsterdam, 95 p; A. C. de Ruiter, Culemburg, 94 p. li. Eere-wedstrijd Buks. I). Feekens, Haarlem, 96 p; C. A. Wert heim. Amsterdam, 90 p P. van der Jagt, Utrecht, 95 p; Sternfela, Brum men, 95 p; Dutillieux, Rotterdam, 95 p. I. Eere-wedstrijd officieren Luitenant Gerritsen, 54 pluitenant Beij- erman, 53 p; luitenant J. H. A. E. Visser 51 p. m. Hoogste korpsschutter geweer: H. G.' van Hullel, Utrecht. n. Hoogste korpsschutter buks: W. G. van Rijn, Utrecht. De prijzen zullen worden uitgereikt in «le Concertzaal van Da Arend op Zondag 13 Februari des avonds 6 uur. Vrijdag zijn op de weekmarkt hier, door de politie drie kippen in beslag genomen welke in den nacht van Zondag op Maandag j.l. te Nijkerk waren ontvreemd. Een verder onderzoek wordt ingesteld naar den bedrijver van dezen diefstal. De agent van politie 3e klasse trof Vrijdag nacht omstreeks half twaalf op zijn ronde een zeer jong meisje aan. dat zich ondanks het barre weder in het keldergat van de weduwe H. van Ommen had te slapen ge legd. Hij haastte zich het kind te wekken en haar een minder gevaarlijke slaaplaats te verschuilen in het Nachtwachtlokaal. Hulde aan den oplettenden politieman. Woensdagmiddag is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de hooiberg van den landbouwer en veehouder H. Mossink gele gen op de grens van Hoevelaken en onze gemeente. De vlammen, door een Zuidwes ter storm aangewakkerd, bereikten in onge- looflijk korten tijd de schuur en de boeren woning en deden alles in asch opgaan. Dooi de felheid van vlammen en rook was de bewoner bijna omgekomen, toen hij be proefde eenig vee le redden. In weerwil van zijn nagenoeg bovenmenschelijke krachts inspanning kwamen toch nog eenige dieren in de vlammen om. Maar ook een menschenleven is te be treuren, dat van een kostganger, een gepen- sionneerd 0. I. militair, die. toen alles reeds in lichter laaie stond, weer het huis inging om nog iets te halen. Donderdagmiddag vond men zijn half verbrand lijk onder het puin. Assurantie dekt de brandschade, die zoo groot is omdat Hoevelaken, in weerwil van de ernstige les van verleden voorjaar, nog altijd geen brandbluschmiddeleti bezit, en dus de vlan. rten ongestoord Kun vernielingswerk konden voortzetten. De heer A. A. de Bouvé, arts te Leider dorp, heeft voor de benoeming tot Gemeente geneesheer te Bunschoten bedankt. Van goederhand verneemt het Utr. Dbld. uit Eemnes, dat de 'landbouwers aldaar vast besloten zijn, niet te pachten vóór en aleer hun voornaamste grief door de verpachters wordt weggenomen. Deze bestaat in het verleenen van een gulden pluk-of strijkgeld van elk verhuurd wordend perceel, waardoor de verpachting op onbehoorlijke wijze wordt omhoog gedreven en hetgeen tevens oorzaak is van het verstoren der onderlinge goede verhouding. Het water begon Zaterdagnacht te Eernnes weder zóo te rijzen, dat velen in allerijl ten bedde uit moesten om voorzieningen te tref fen gisterochtend begon het gelukkig lang zamerhand te vallen. Als een bijzonder feit verdient vermelding, dat ds. A. ten Have, die het beroep naar Eemnes-Buiten aannam, ruim 80 beroepen ontviDg tijdens hy van 1886 tot nu toe te Polsbroek werkzaam was. Bij den landbouwer J. van 't Lint, te Soes- terberg, is bij een koe miltvuur geconsta teerd. Onder toezicht van de politie werd, met de gebruikelijke ontsmettingsmiddelen, het beest vernietigd en tbaus is de stal besmet verklaard. De Burgemeester van Zeist bericht, dat aan het bureau van politie aldaar ^yoor be langhebbenden ter herkenning voorhanden is een nieuw, niet gerepasseerd dameshorloge, I met daaraan bevestigd lijn zilveren kettinkje, waaraan twee verguld zilveren schuitballet- {'esde binnenzijde der kast is voorzien van iet nummer 10709. Volgens haar opgave heeft de tegenwoor dige eigenaresse het horloge gei-uimen tijd geleden voor een rijksdaalder gekocht van een haar onbekend man die in de omstreken van Arnhem op een langs den weg stuan- den bank zat. De omstandigheden waaron der het horloge in handen dér politie is ge komen, in verband melde verdachte opgave van herkomst, wettigen het vermoeden, «lat het horloge niet langs den gewonen weg in haar bezit is gekomen, weshalve langs dezen weg pogingen worden aangewend tot opspo ring der rechtmatige eigenares. Door de Regeering is een ontwerp inge diend «tot regeling der Personeele belasting naar den grondslag rijwielen". Het is bekend dat deze zesde grondslag, bij amendement van den heer Rutgers van Rozenburg in het nieuwe Personeel gebracht, wat de uitwer king betreft nog aan een nadere wet was voorbehouden. Terwijl de minister Sprenger van Eijk er de voorkeur aan gaf, afgeschei den van de Personeele belasting, liet ge bruik van rijwielen aan een zelfstandige be lasting te onderwerpen, is minister Pierson teruggekeerd lot het oorspronkelijk denk beeld en wordt door hem voorgesteld, het «hier te lande houden van rijwielen, die op den openbaren weg worden bereden", als zesden grondslag van bet Personeel te belas ten. Omtrent de heffing zegt de Memorie van Toelichting o.a. het volgende Wat het bedrag der belasting betreft, meent de Minister van Financiën, eeniger- mate althans, een richtsnoer te vinden in de belasting van het mobilair. Er is geen reden om voor een rijwiel meer te laten betalen, dan bijvoorbeeld, voor een rijtuig, en het daarvan gehevene bedraagt 1 1f.2 per cent. Neemt men aan, dat een goed rijwiel, ingericht voor éen persoon, gemiddeld een verkoopwaarde heeft van f' 130 a f 440, zoo komt men, naar dezen maatstaf tot een be lasting van 1'2. Maar dit moet voor zulle een rijwiel alleen het maximum zijn. Rekening moet worden gehouden met de zeer ongelijke hoedanigheid der rijwielen; voorts met de omstandigheid dat personen die weinig in komen bezitten, hun rijwiel wel meestal voor andere doeleinden dan voor ontspanning zullen gebruiken. üp gemakkelijker wijze kan dit geschie den door de opneming der belasting in het Personeel. Van de huurwaarde der woning kan nu partij worden getrokken om het bedrag der belasting te verminderen en zelfs tot nihil te doen dalen. Het wetsontwerp neemt vier klassen aan in de minste daarvan (rijwielen voor den pu- biieken dienst door personen die daartoe ver plicht zijn, en rijwielen uitsluitend ol'hoofd zakelijk gebezigd voor de uitoefening van het bedrijf van den ondernemer van een be steldienst) wordt de belasting niet gelieven in de drie volgende bedraagt zij i'0.50, fl en f2. De heffing blijft achterwege bij een huurwaarde, naar welke ook in de woning- belasting niet wordt bijgedragen. De volle belasting begint eerst boven het viervoud van de hoogste onbelaste huurwaarde. Voor twee categorieën van rijwielen is een uitzonderingde rijwielen die aan an deren ten gebruike worden afgestaan of voor onderricht dienen, en de rijwielen die ten behoeve van winkelneringen worden gebe zigd. Daarvoor toch is de huurwaarde der woning niet als een bruikbare maatstaf te beschouwen; juister schijnt dan een vast be drag, dat respectievelijk op f0.50 en f 1 kan worden bepaald. Een verdere uitzondering schynt wen- schelijk voor zoogenaamde tandems en an dere rijwielen die voor meer dan éen per soon zijn ingericht. Het rijden voor genoegen treedt hier zóo sterk op den voorgrond, dat verlaging van het normale bé'drag der be lasting niet gemotiveerd zou zijn. Voorgesteld wordt, voor deze rijwielen de belasting tot 1'4 op te voeren. De opbrengst voor de Schatkist durft de minister Pierson, bij gemis van voldoende gegevens, niet met zekerheid ramen en gevaar voor ontduiking vreest hij niet wegens het geringe bedrag der belasting en de zeker heid om bij ontdekking het dubbele te moeten betalen van de belasting die men ontdoken heeft. De in werking treding van de Wet wordt voorgesteld op 1 Juli 1898, maar met af wijking van art. 45 der Wet op het Perso neel zal de aangifte tot 15 Augustus kunnen plaats vinden. Het aantal rijwielen in ons land is zeer groot en neemt nog sterk toe. In 1896 be droeg alleen de invoer 18683 stuks. Een der lezers van De Telegraaf schrijft aan dat blad Nog nergens heb ik in den laatsten tijd, nu de datum der inhuldiging van H. M. de Koningin bekend is, het l'eit geconstateerd gezien, dat 0 September is de eerste Dins dag in September. Dien dag zal elk ,e' geïard, elk weldenkend Nederlander test vieren, den ganschen dag. tenzij zie^® sterfgeval hem daartoe binten staat stelt, in iedere gemeente, stad of dorp zal van vroegen morgen tot den laten avond helmus klinken. Dien dag zal de schoenma ker niet bij zijn leest blijven, de smid nie op het aanbeeld slaan, de timmerman niet timmeren, kortom, ieder zal dien dag mets doen dan feestvieren, behalve althans in vele gemeenten van ons land de Gemeen teraad, want deze zal vergaderen! Artikel 83 der Gemeentewet toch selnyit voorde gewone tijd der verkiezing der Wethouders, is de eerste Dinsdag van Sep tember. Alsdan wordt voorzien in de ver vulling van de plaatsen van hen, die op dien dag altreden. Dat voorschrift is gebiedend en de Bui - gemeester eener gemeente, waar een Wet houder aan de beurt van aftreding is op September e. k., zou zich aan wetsovertre ding schuldig maken, als hij voor dien datum geen Raadszitting uitschreef. En wat zal 't geval zijn Vele Gemeenteraden zullen onvoltallig zijn in andere gemeenten zullen dien dag minder prettige verhoudingen bij vele Wethou- dersverkiezingen onvermijdelijke kwaden ontstaan. En dat is allerminst juist dan le hopen. Vóór de 6de September 1898aangewezen werd om voor Nederland een datum van groot gewicht, een geschiedkundige dag te worden, zal wel van alle kanton door de Raadslieden der Kroon het vóór en liet te gen van dien datum ernstig zijn overwogen. Toen was 'tluin voorzeker niet onbekend, flat, lien eersten Dinsdag in September de periodieke We'thoudersverkiezingen moeten plaats hebben. Waarom dien datum dan genomen Met de plaatsing van het gedenkraam in de Nieuwe Kerk té Amsterdam is Donderdag een aanvang gemaakt. De Lombok-correspondent van dnSoerabaya Crt. blijft onophoudelijke moeilijkheden met de Snsaksche bevolking voorzien. «Hadji Ali moge zich schrijft hij schijnbaarheb ben onderworpen, een paar andere hooiden van oproerige benden mogen onschadelijk zijn gemaakt, daarmee is liet gevaar niet af gewend dat bestsat, omdat feitelijk iedere Sasak een vijand is van den Europeaan en dat ieder hunner loert op een gelegenheid om ongestraft een der gehate blanda's te vermoorden. Dat zal vooreerst niet ophouden. De Resident is blijkbaar van een ander ge voelen geworden dan voorheen of hij achtte het destijds politiek zich zoo rustig te tonnen onder de Sasaksche bevolking. Zeker is het, dat hij ze thans niet vertrouwt. Met overste Hammerster kwam hij overeen, dat geen der manschappen of officieren zich alléén ver van Kapitau zou verwijderen en dat zij steeds in groepjes zouden uitgaan. «Men voelt, dat er iets broeit, Als straks de oogst is binnengehaald, zal het blijken hoe juist dat gevoelen geweest is. Aan de ambte naren van binnenlandse!! bestuur is op het hart gedrukt, buitengewoon waakzaam te zijn, nu reeds en vooral in de komende maan den." De Minister van Oorlog brengt tei kennis van belanghebbenden 1. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e.k. examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda, geregeld op de grondslagen der Wet van 21 Juli 1890. Voor dit examen worden opengesteld 124 plaatsen, verdeeld als volgt: 1. Ten behoeve van de cadetten der Ca dettenschool. a. bij het leger hier te lande: 12 voorde infanterie, 4 voor de cavalerie, 7 voor de artillerie en 3 voor de genie. b. bij het leger in Nederlandsch-Indië29 voor de infanterie, 2 voor de cavale, 6 voor de artillerie en 1 voor de genie. 2. Ten behoeve van de adspiranten, be doelt! bij sub. II van ait. 25 rter vorenver- inelde wet: a. bij het leger hier te lande31 voorde infanterie, 3 voor de cavalerie, 8 voor de artillerie en 2 voor de genie. I). bij het leger in Ned.-lndië10 voorde iufaiuerie, 1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 1 voor de genie. II. Hier ie lande zal iri de maanden Juli en Augustus e.k. een examen worden ge houden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 32 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lunde; b. 26 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-lndië. 3o. Ouders of voogden, wier zonen of pu pillen aan deze examens wenschen deel te ne men, behooren de kennisgeving daarvan in Hi01. voege in te «nden, 'lat rij vóel'15 Mei 1808 aan het Depailcment van Oorlog ont- Vi'voor nadere hijzundorhetiaD zie men Staats Courant 110. 31. De rechtbank tc Amsterdam heeft Vriidag /..iiiitsnrTtk «cdaari, die van belang is voor allen die aan het hoofd staan van een la- van do Veiligheidswet moet aan den Burgemeester binnen dric- 3 uur aangifte worden gedaan van ongelukken, aan arbeiders in de fabriek over komen en waarvan het gevolg is geweest dat de gewonde binnen tweemaal 24 uur •zijn gewone werk niet heeft kunnen ver- Nu'was in de buskruitfabriek bij Muiden een werkman op Donderdagavond half negen door een misstap gewond. De ll iudoui had daarvan eerst Maandag hij de door do wet genoemdeautoriteit aangifte gedaan, dus na het verstrijken var. den termijn van J maal 24 uur. De kantonrechter te Hilversum had hem deswege veroordeeld. De rechtbank vermolmde echter .lit von nis en ontsloeg den Directeur van rechtsvervol ging op grond, dat de aangifte niet eer heeft kunnen geschieden, liet werk loopt name lijk aan de buskrnitfabriek Zaterdag om half v'iif af', terwijl Zondags niet gewerkt wordt. Hot zou Zaterdagavond hallnegen 2 X '-'4 uur geleden zijn, doel) aangezien er toen niet gewerkt werd. kon de Directeur niet vóór Maandagochtend weien of de man zijn werk zou hervatten of nietde aangifte kou dus niet eer geschieden, dan Maandag en terwijl nu bewezen is, dat zij op dien dag geschied is. sprak de rechtbank geen ver- uordeelend vonnis uit. Door den Raad van beroep voor de Per soneele belasting te 's-Gruvenhage is dezer dagen een belangrijke beslissing voor de kooplieden genomen. De Raad heeft namelijk beslist, dat een paard, «lat door een koopman in granen hoofdzakelijk wordt gebruikt om markten, landbouwers en klanten te bezoeken (zoowel monsters als loverantiën van granen te ver voeren) tc beschouwen is als gebruikt wor dende voor de uitoefening van zijn beroep als graanhandelaar en aldus gerangschikt moet worden onder de paarden in gemengd gebruik. De Vereeniging tot behartiging der belan gen van Nedorlandsche longlijders te Davos- l'latz heelt zeer veel succes met liet Sanatori um voor minvermogende Nedorlundsche longlijders, «lat 1 September 1897 geopend is. Het blijkt, dat dit Sanatorium in .;.:n drin gende behoefte voorziet, daar sinds de ope ning zich zeer veel patiënten voor opneming aanmeldden. Wegens hel beperkt aantal bed den kon slechts een klein gedeelte opgenomen worden. Dezen winter is nog een tweede huis gemeubileerd om nóg meer lijders onder dak té brengen. Er zijn nu 37 verpleegden. Plannen bestaan tot oprichting van een groot sanatorium met ongeveer 80 bedden in de nabijheid van Davos. 't Was in de Hofstraat te Groningen dat Donderdagnacht een lieer hij zijn tuiskomst, tot de vreeselijke ontdekking kwam, dat in de vensterbank een voorwerp stond van een zeer verdacht voorkomen. Het was een bijna bolvormig potje met overslaand deksel en er zat een hengsel aan met een vrij lang touw. De heer riep de poliLie en, onder aanmaningen tot uiterste voorzichtigheid, liet hij den agent het akelige ding meene men naar het bureau. De dienstdoende in specteur, die niet zoo bevreesd was, he keek het van alle kanten en besloot einde lijk den pot le openen. Het deksel werd weggenomen en met een klein sissertje wipte daarop een stop eraf. Bij inspectie van den inhoud bleek de dy- namietbom te zijn een half geledigd potje gember. N. Gr.Ct. Volgens de statistieken over 1897 bedraagt het aantal brieven, dat door de verschillende postkantoren over de geheele wereld ont vangen of verzonden werd ongeveer 26 mil liard. Als men aanneemt, dat .Ie frankecr- kosten van iederen brief gemiddeld 5 cent bedragen, dan volgt, daaruit, dat de bewoners van onze planeet in éen jaar ongeveer een milliard drie honderd millioo» gulden aan postzegels besteedden! Men lieel't berekend, dat deze 26 milliard postzegels, wanneer zij uitgelegd werden, een oppervlakte van 1300 Hectaren zouden bedekken. De Amerikanen correspondoeren het drukst, tegenover een verzending van 10 brieven uit Amerika, staat eeu verzending van 7 uit Zwitserland, b uit Australië, 5 uit Engeland, 4 uit Denemarken. 3>/2 uit België, 3 uit Ne derland 3 uit Frankrijk,2'/o uit Duitschland, - uit Lanada, Noorwegen en Zweden, VU uit Oostenrijk en l uit llulië. Zwitserland heelt naar verhouding het grootste aantal postkantoren n.l. OHIO, of firn on ile Oüu inwonersP'mnkiijk heeft er ooX'J"'«t.-riiijk 10:10, Engeland 20000, Duitschland 250(10 en Amerika 70 000.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 6