Donderdag 17 Februari 1898. No. 4746. 47e Jaargang. Stadsnieuws. VERGIFT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersloort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco pr post f 15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGRAOHT 66 Telephoon 19. Ds. J. A. Helper Sesbrugge, Ev. Luthersch predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Luthersche kerk hier, welke des ochtends om 10 uur aanvangt. Aangezien gebleken is, dat de uitbreiding van het intercommunale telephoonnet op de tot dusver gevolgde wijze niet is te ver krijgen, zal, naar men ons meldt, worden in getrokken het Kon. besluit van 16 Juni 1897, waarbij wordt gevorderd het waarborgen door de gemeente Amersfoort van een juar- lijksche opbrengst van f'1200. Door 58 belanghebbende ingezetenen is dezer dagen bij den Gemeenteraad het vol gende adres ingediend: Met verschuldigden eerbied wenden oadergetee- kenden, allen vaders of voogden van kinderen, die de openbare school le soort voor Jongens (hoofd de heer C. J. van der Nagel) bezoeken, zich lot U, ten einde U, als hunne overtuiging roede te deelen, dat de toestand van enkele belangrijke zaken aan genoemde school dringend voorziening behoeft. Op den voorgrond stellen a,'. .santen de verkla ring, dat zij bij de hier volgende opmerkingen in geenerlei appreciatie treden aaugaande het op die school thans gegeven onderwijs of het aldaar aan wezig onderwijzend persoueel. doch eeuig en alleen zaken van practise!» belang door hen bedoeld worden. De school toch mede als opleidingsschool voor Gymnasium cn Hoogere Burgerschool ongetwijfeld een voorwerp van niet minder belangstelling en toewijding Uwei/.ijds dan de heide genoemde in richtingen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs is door het in den laatsten tijd snel aangegroeid aantal leerlingen en het feit dat uitbreiding van leerkrachten daarmede geen gelijken tred hield, iti ecu toestand gekomen, waarop adressanten Uwe aandacht wcnschen te vestigen. Moet het steeds eet» verkeerde inrichting genoemd worden aan het Hoofd der school het ouderwijs in een bepaalde klasse op te dragen en hem dus het uitoefenen van toezicht over de andere, klassen, het brengen van eene zoo noodzakelijke eenheid in liet onderwijs der gehcele sein, onmogelijk te maken, sterker nog dan vroeger zijn thans de nadoelen van deze organisatie aan den dag getreden. Door het eombineeren van klasse 1 en 2, en tevens van en 4. werd, telkenmale als een onderwijzer, hetzij door ziekte, familieomstandigheden, sollicitatie of anderszins, voor langer of korter tijd zijne lessen niet kon geven, een toestand geboren, die met alle pedagogische beginselen den spot drijft, en die liet Hoofd der school, aan zijne klasse gebonden, niet kon voorkomen, wijl hij niet zelf de lessen van den afwezigen onderwijzer kon op zich nemen. Wat hij- voorbeeld te zeggen van eene regeling, onlangs ver oorzaakt door de tij pel ij kc afwezigheid van den onderwijzer der öc klasse. Zijne klasse werd toever- Feuilleton. 84). Vorst Radanoff werd bij Olaria aangediend. De kamenier, die dit bezoek aan haar mees teres meldde, verwonderde zich niet weinig toen de jonge gravin verheugd uitriep Laat den Vorst binnenkomen, Nina; hij is mij zeer welkom. De kamenier ging heen om den Vorst toe te laten. Olaria glimlachte en zeide half luid Vorst C'esar zal mij, zonder het zelf te wil len, behulpzaam zijn bij de opiossing van het vraagstuk, hoe ik mii tegenover de gravin heb te gedragen. De Rus kwam snel binnen en wilde Olaria de hand kussen. Zij trok die terug. Owat zijt ge toch wreed, stamelde Ra- danofl teleurgesteld; uw kamenier zeide mij, dat ik uzeer welkom was, ik hoopte daarom, dat ik thans een beslissend en gunstig ant woord van u zou ontvangen. Heb ik mij weer met valsche hoop gevleid? Olaria antwoordde: Doorluchtigheid, geef alle hoop op, mij ooit de uwe te kunnen noemenmijn hart is niet. vrij meer. het behoort een ander toe. De Vorst wankelde alsof een zware slag zijn hoofd getroffen had, maar weldra ontwaakte de woeste Aziaat in hem, en dreigend riep hij uit: Dien andere zal ik dooden, gravin, gij moet mij toebehooren en ik zal geen raiddel ontzien om u te bezitten. trouwtT aan ziju collégiFder 3e en 4e klassedeze werd op zijne beurt weer vervangen door dien uit de le en 2o, terwijl de beide laagste klassen nu hij de klassen 6 en 6b werden ondergebracht. Door deze combinatie, stellig wegens gebrek aan de noo- digc leerkrachten niet te vermijden, bleef toch geen enkele der klassen 1 tot en met 6 ongemoeid. Verder hebben adressanten de overtuiging, dat het eombineeren van twee klassen en het stellen 1 van deze onder éen onderwijzer uooit anders dan j schadelijk op het onderwijs kan werken; daar de j tijd, nan de eene klasse besteed,noodzakelijkerwijze voor een goed deel aan de andere ontnomen wordt. I Vooral wanneer die klassen betrekkelijk talrijk zjjn, I gelijk het thans met klassen 3 en 4 het geval is (te zaïnen 34 leerlingen), zal het aldaar gegeven onderricht in geenen deele tot zijn recht komen, en zullen dus uadeelige gevolgen op den duur niet uitblijven. Eindelijk nog" meenen zij, dat aan eeue openbare lagere school die voorzeker geen laag schoolgeld van de huur bezoekende leerlingen vordert, en »velke, dieuiengevolge wellicht aan de Gemeente slechts een luttel bedrag kost ook de cisch te stellen is, dat zij een gymnastieklokaal bezitte, en zoodoeude j aan de ontwikkeling van het lichaam der kinderen even goed als aan die van hunnen geest het hare i bijdrage. Dit alles resumcerende en formuleereiulc, komen adressanten tot de volgende wensehen, die zij met I aandraLg in Uw belangstellende overweging aaube velen le. Het Hoofd der school worde ontheven van het geven van onderwijs in eene bepaalde klasse en krijge zooveel mogelijk vrijen tijd, teneinde het onderwijs op de geheele school te overzien, aanslui ting en eenheid te brengen daar, waar deze moch ten ontbreken en in te vallen bij vacatures, die aan eene school met eeDigszius talrijk onderwijspersoneel herhaaldelijk voorkomen. Dat hierdoor de aanstel ling van een nieuwen onderwijzer noodig wordt, behoeft wel geen betoog. 2e. Men ga, zoo spoedig dat slechts eenigszins doenlijk is, over tot het splitsen der gecombineerde 3e en 4e klasse, wier aantal leerlingen zulks drin gend noodzakelijk maakt. Eu ook ten opzichte van de le en 2e klasse besluite meu in principe tot zulk eene splitsing; want mocht het nu in die beide klassen aanwezige geringe aantal kiuderen voor'toogenhlik misschien eene vereeniging vergoelijk'u, zoo springt het toch in 't oog, dat bij een eenigszins toenemend aantal leerlingen, ook voor deze heide klassen het zelfde motief geldt als voor de 3e et» 4e klasse. Meu zou dus, met het oog op het vrijmaken van het Hoofd der school en op de bedoelde splitsing der klassen 3 en 4, met de aanstelling vau voorloopig twee onderwijzers het gewenschte doel bereikt beb- beu. Het Hoofd der school dan vrij zou mis schien enkele uren wekelijks in de 1ste en in de 2de klasse les kunnen geven, en deze zouden dan, althans gedurende dien tijd, gescheiden ziju. 3e. Daar de voorgestelde wijzigingen, hij uitvoe ring, het bijbouwen van lokalen noodzakelijk maken en er, zoo adressanten meenen, naar alle waarschijn lijkheid ook voldoende terreiu tot uitbreiding vau het geheel achter de tegenwoordige school nu menig uf te bekomen zal zijn, besluite men tevens lot het doen bouftcn van een gymnastieklokaal, terwijl een spreekkamer voor het Hoofd der school rnede geen overtollige weelde zoude te achten zijn. —Tenslotte F meenen adressanten de opmerking niet te mogen j weerhouden, dat de door hen gewraakte toestand reeds sinds het begin van den loopenden cursus, dus meer dan vijf maanden, in hare tegenwoordige afmetingen bestaat en dat eene voortduring er van, langer dan volstrekt noodig is, niet anders dan zeer nndeelig op het onderwijs zal werken, terwijl de afmetingen nog voortdurend moeten toenemen. Zij dringen er derhalve eerbiedig maar mot nadruk op aan, onverwijld althans die verbeteringen aan te i brengen, welke onafwijsbare eischen voor het geven van goed onderwijs zijn. Door het tijdelijk aanstellen van de ontbrekende onderwijskrachten toch en het daarmede noodzakelijk I verbonden tijdelijk in bezit nemen van een zeer I zeker wèl te vinden lokaliteit ouiten het schoolge- 1 houw, zullen ten minste die klassen van elkander te scheiden zijn. die stellig niet bij elkaar behooren. Adressanten houden zich overtuigd, dat de be- j doelde veranderingen het onderwijs in allen deele I ten goede zullen komen niet alleen, maar verwaeh- 1 ten ook, dat de daaraan verbonden kosten spoedig i dubbele rente zulleu opbrengen in verhoogden bloei der school. 'tWelk doende, enz. Hij Kon. besluit is bepaald, dat op 31 Oc tober dezes jaars de 4e batterij van het le regiment veld-artillerie, thans te Utrecht, in garnizoen komt te Amersfoort. Aan den avond van den 14en Februari hield de afdceling Amersfoort van het Neder). Werkl. Verbond „Patrimonium" hare 10e jaarvergade ring in afwijking van vorige jaren dezen keer niet feestelijk met het oog op de a.s. Kronings feesten, welke der vereeniging ook wel financieel iets kosten zullen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental 151 bedraagt, tegen 181 in het vorige jaar. 15 Leden-en 18 bestuursvergaderingen werden gehouden, waarop behalve de huishoudelijke aangelegenheden, vele maatschappelijke vraag stukken (meer direct de arbeiders rakende) werden besproken, in het begin des jaars inzonderheid met het oog op de a.s. verkiezingen. Ook werd de kroning van H. M., onze geëerbiedigd" Koningin, niet vergeten; de behoefte werd uit gesproken aan het hebben van een vaandel en daartoe een commissie benoemd. Verder werd besloten tot het oprichten van een teekenschool voor leden of hunne zoons die daaraan behoefte hadden in hun vak. In den loop des jaars be dankten 8 bestuursleden, zonder eenige opgave van redenenin hun plaats werden gekozen F. de Bree Jzn., J. van Diggelen en J. T. Breetner, die met J. -van den Brink, F. Boerwinkel, D. Meester, B. Muizert, E. van Kamp en .T. C. van Es het tegenwoordig bestuur vormen. De penningmeester der afdeeling sloot zijn rekening met een tekort van f7.23. Daar dit bij de bestaande contributie van jaar tot jaar moet toenemen, werd besloten tot verhooging liet middel dat gij daar noetnt, zou van i terugwerkende kracht zijn, Doorluchtigheid. U j zoudt daarmee slechts mijn haat opwekken, zeide Olaria. Dan zal ik een ander middel aanwenden 1 schreeuwde de Rus, die door de kalmte van Olaria geheel buiten zichzelven werd gebracht. Ik beb aanspraak opu mevrouw de gravin beeft mij uw hand toegezegd. Daarover heb ik alleen te beslissen. Wij zullen zien, ik Olaria richtte zich fier in haar volle lengte op en wierp den Vors een blik toe, die hem plotseling het stilzwijgen oplegde. Op hooghar- tigen toon klonk het hem tegen, terwijl de jonge vrouw met een gebiedenden wenk naar de deur wees Mag ik uwe Doorluchtigheid verzoeken, onmiddellijk mijn kamer te verlatenzij heeft het recht nict; op zulk ten toon tegen mij te spreken en mij ae wet voor te schrijven. Ga naar de gravin De Persigny, wanneer ge u op haar beroept, maar zij zal er evenmin in slagen, mij van mijn standpunt te doen wijken. De Vorst beet zich van woede op de lippen en zeide: Zooals u verkiest, gravin, ik zal uw be sluit aan mevrouw uw mama overbrengen on haar meening daaromtrent vragen. Olaria bleef met het hoofd trotsch omhoog geheven staan, terwijl de Vorst zich verwijderde. Eenige minuten later stond hij voor gravin Leontine. Met een paar woorden bracht bij haar verslag uit. Gravin Leontine glimlachte min achtend toen zij alles had vernomen. Maak u daar toch niet zoo bezorgd over, Doorluchtigheid, zeide zij bedaard en vol zelf vertrouwen, ik zal mijn weerspannige dochter wel dwingen, Vorstin Radanoff te worden, ten- I minste zoo zij er de voorkeur niet aan geeft, in een klooster te gaan. Geef mij nog een dag uitstel. Hei is goed, mevrouw de gravin, antwoord de Radanoff, maar wanneer er vier-en-twintig uren verioopen zijn en gravin Olaria wei gert dan nog mij haar hand te reiken, dan zal ik mijn medeminnaar opzoeken, hem vindenen hem dooden. Gravin Leontine haalde nauw merkbaar de schouders op. Zcu er wel eens een medeminnaar bestaan Ik geloof het niet; trouwens daaromtrent-zai ik mij spoedig zekerheid verschaffen. Dus, over vier-en-twintig uren, Doorluchtigheid. Over vier-en-twintig uren, mevrouw de gravin. De Vorst boog en verwijderde zich. De gravin De Persigny drukte op don knop van een electrische schel en beval don bediende, die terstond daarop binnentrad, aan gravin Ola ria te zeggen, dat zij haar wenschte te spreken. De bediende verwijderde zich en kwam na weinige minuten terug met de boodechap, die hij te nauwer nood durfde overbrengen Gravin Olaria laat mevrouw degravin zeggen, dat ook zij haar verlangt te spreken in haar boudoir. De gravin kon haar woede nauwelijks zoolang bedwingen, tot de bediende zich weer verwijderd had. -Zij sprong bevend van drift op en liep in haar kamer op en neer. Zij komt niet en ikik zou tot haar moeten gaan, siste zij tusschen de vast gesloten tanden. Dat is een ongehoorzaamheid die alle perken te buiten gaat en het zou er hier in huis vreemd uitzien, wanneer ik daar geen krachtige maatregelen tegen nam. Voor het oogenblik ben ik wel gedwongen, naar dat weerspannige schepsel te gaan, want ik moei baar zonder uit- der contributie met gemiddeld 1 cent per week en per lid. Uitgesproken werd dat naar alle waarschijn lijkheid het bedanken van een 38tal leden met meer grond te wijten is aan deze geringe con- tributieverhooging, dan aan eene veronderstelde onverdraagzaamheid van die werklieden ora, hoewel dezelfde beginselen hebbende, niet met werklieden ook van een andere kerk over hunne gemeenschappelijke maatschappelijke belangen te kunnen spreken. De penningmeester verhinderd zijnde, bracht de heer Reeders, voorzitter van het Ondersteu ningsfonds, voor de leden van Patrimrnium verslag uit. Het fonds mag zich in steeds toenemenden bloei verheugen. Hoewel aan het begin des jaars de leden een 9tal weken vrijgesteld waren van con tributiebetaling bedroeg het batig saldo dit jaar f 134.53, hetgeen met het belegde geld de son» van f534.53 vormt. De ontvangsten bedroegen f910.24, do uit- keeringen f775.71. Er werd tevens op gewezen, dat het iets ver heffends met zich brengt, te kunnen zeggen„we steunen elkander met ons éigen geld". Aan belanghebbenden zij meegedeeld, dat het Bureel van den Hoofdofficier voor het Reservekader met ingang van 1 Maart a. s. wordt gevestigd le 's-Gravenhage, Paruma- ribostraat No. 11. Luitenant F. E. Knoote, van liet 5e regi ment infanterie Lier, is benoemdlfot Commis saris van den »Ofliciers-schermbond". Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de landmacht in West Indië, is benoemd tot adjudant van den Gouverneur vau Suriname. Luitenant-kwartiermeester J. J. N. Krugers is overgeplaatst van het 5o regiment infan terie hier naar hel. 2e regiment to's-Herto genbosch. De stukrijder I'. A. C., vnn-het le regiment veld-artillerie hier, heeft voor den Krijgsraad te Arnhem terecht gestaan omdat hij in den avond van 25 December jl. in de kazerne der veld artillerie te Amersfoort, een overjas, toebehoo- rende aan den stuk rijder G. Kramer heeft weg genomen, met het oogmerk zich dien jas weder rechtelijk loe te eigenendat hij dien jas aan een uitdrager te koop heeft anngebodcu en toen d "e den jas niet wilde koopen zonder schriftelijk uewijs dat hij, bekt., den jas mocht verkoopen, vnlsohelijk een zoodanig bewijs heeft opgesteld stel spreken, maar dat verzeker ik haar, ik zal haar trots met ijzeren hand weten te buigen. Er zijn nog maar twee uitwegen op, öf Olaria wordt binnen veertien dagen Vorstin Rnndenoff öf ik breng haar nog heden naar een klooster. In de grootste opgewondenheid begaf rij zich met haastige schreden naar het boudoir, waar Olaria haar wachtte. Olaria was bleek, zelfs uit haar lippen was het bloed geweken, maar haar vastberaden blik bewees, dat zij zich voorbereid had op den kamp, waaruit zij als overwinnares moest te voorschijn treden, daar zij een onfeilbaar wapen had. Niet temin bondsde haar hart met snelle slagen en kostte het haar inspanning, het beven van haar handen en het trillen van haar lippen te onder drukken. Zij wist maar al te goed, dat haar moeder in de vastheid van haar karakter en in de onverzettelijkheid van haar wil menigen man overtrof en dat de gravin De Persigny niet dan na harden strijd liet veld zou ruimen. Het was een pijnlijk oogenblik toen de moeder tegenover de dochter stond en beide vrouwen elkaar met- uitdagenden blik maten. Olaria sloeg echter de oogen niet neer cn verloor niets van haar fiere, zelfsbewuste houding. Het stil zwijgen hield slechts eenige seconden aan, maar toen was het der jonge vrouw, alsof het een eeuwigheid duurde. Ten slotte begon gravin Leontine met zachte, maar daardoor des te meer indrukwek kende stem Dus ge zegt uw moedor allo gehoorzaam heid op Gij hebt zelfs zooveel eerbied niet meer voor het moederlijk gezag, dat ge liet nog in dc oogen der' bedienden wilt sparen Olaria zweeg. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1