Stadsnieuws. Ruwzijden Bastkleeren f8.65 Ingezonden. Marktprijzen. woonweg hail aangezien voor liet belasting biljet van het loopende jaar, on liet voorloo- pig ter zijde had gelogd. Het door bedoelden Burgemeester aange wende middel is wol is waar in kleinere ge meenten gemakkelijk toe te passen, maar het is volstrekt niet gezegd, dut elk Gemeen tebestuur zich de, zij het ook kleine, moeite zal getroosten om waarschuwingen rond te zenden, terwijl in groote gemeenten de moeite te groot is, dan dat men zich die onverplicht zoude getroosten. Mag ik daarom, ook nadat dit reeds vroeger door de N. Holt. Ct. gedaan is, nogmaals de opmerkzaamheid vestigen op de noodza kelijkheid om, wil men op de nieuwe kie zerslijsten voorkomen, zijn Peisoneele be lasting, ook de suppletoire belastingbiljetten, in de maand Februari te voldoen en daarvan vóór 3 Maart te doen blijken Gaarne verleenen wij aan onderstaande versregelen een plaats: PARIJSCHE TENTOONSTELLING VAN 1900. In machteloos woede zien wij de schanddaad aan Va» 't eervergeten volk, dat fier gaat op z'n schande, Dat weigert elk redres van 'tgcen, uiet vuile handen, Zijn Generale staf uit moedwil hooft misdaan. In ninchtclooze woede Goddank I ons staat de macht Ten dienste om dat volk, zóo dom, zóo wreed, zón del, Dal recht en wet verguist, dat doorslaat zonder breidel, i hoe uien hier zjjn euveldaad veracht. gelijk, maar in hooger beroep besliste het Hoog-gerechtshof, dat zij ongelijk had. Kosten der beide ru-nccessen f 1437.01 Vz- Aangezien de inlandsche-vrouw niets bezat, kenden de kosten niet op baar worden ver haald en kwamen zij ten laste van 's Lands kas. De totale waarde der nalatenschap bedroeg, let wel f3.98, »niet eens voldoende om de kosten van beheer te dekken". Blijkens een Engelsche levensverzekering- statistiek heeft een jongmensch die zich geheel van alcohol onthoudt, een levenskans van 9 jaren meer dan een ander van den zelfden leeftijd. De gemiddelde levenskans voor pasgebo renen is, tengevolge van verschillende maat schappelijke verbeteringen, overigens in de jaren 1838—'90 is toegenomen van 39°/10 tot 437/16 jaar. Do tooi De Nedcrlnndaehc natie, zjj weig'ro kort en goed Haar Nijverheid en Kunst, in 't land ten toon te stellen, Dat zóo bedreven is in 'tschand'ljjk oordeelvellen; Zjj weig'ro 't officiool en doe 't op stannden voet j HORA SICCAMA. Rijzenburg, 24 Februari '98. Het Bureau van «ie Groningsche afdeeling der «Alliance frangaise" zal aan de andere afileelingen voorstellen om. als protest tegen tiet vonnis waardoor Emile Zola getroffen is en tegen de wijze waarop bjj de groote meerderheid van het Fransclie volk dit von nis is ontvangen, zich niet langer te noemen Alliance frangaise", doch «Sociétc des amis de la langue frangaise", en de ofïicieele re lation met het Hoofdbestuur af te breken. Bjj polilie-verordening te Dinxperloo is het hangen van ondergoed over de heggen i aan een voetpad grenzende voortaan verbo- I den«omdat dit dikwijls tot onzedelijke gedachten aanleiding geeft!" Dit verbód is voor uitbreiding vatbaar: De Gemeenteraad van het eenige Dinxper loo verbiede nu ookhet in winkels ten toon stellen of in voorraad hebben van der gelijke tot «onzedelijke gedachten aanleiding" gevende kleedingstukken. Ook hel dragen daarvan, anders dan binnenshuis, worde streng gestraft Aangaande Hendrik de Jong heeft men zich meermalen afgevraagd, of hij niet zou lijdon aan grootheidswaanzin of althans met gekrenkte geestvermogen behelpt zou zijn. Zeer opmerkelijk is wat aangaande hem voor het Hof te Arnhem door zijn verdediger werd meegedeeld. Mr. Aberson had n.l. in tweede instantie doen dagvaarden als getuige u décharge De Jong's broeder, te Arnhem woonachtig. Deze kon echter niet verschijnen, omdat hij juist voor eenige dagen naar het krankzinnigengesticht te Zutphen was over gebracht. De verdediger vestigde hierop de bijzondere aandacht van het Hof. Een quaesüe van 5 minuten daags, is oor zaak. dat lij een loodgietersfirma te Haar lem hot geheele personeel het werk gestaakt heeft en tegelijk zijn ontslag heeft gekregen. De patroon verlangde hen stipt op tyd ter werkplaatse, waaraan de knechts, die ge woon waren vijf minuten te laat te komen, uiet wilden voldoen. Zij rekenden zich dit als een recht toe. De firma heeft thans een geheel nieuw I personeel aangenomen. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur worden gehouden in De Zaaier. Ds. H. Meulenbelt, van Baarn, zal hier Woensdagavond in Volksheil spreken over Louise de Colligny. De heer K. L. H. van Lanschot Hubrecht, die om redenen van geheel particulieren aard ontslag nam als litT en als Voorzitter der Hoofd-commissie voor de Huldigingsfeesten, is als zoodanig vervangen door den heer M. L. Gelosse. De Commissie der Koninklijke sübsidiën voor jonge kunstschilders heeft beslist, dat dit jaar een subsidie zal worden verleend aan drie jongelieden. Eén hunner is onze vroegere stadgenoot de heer H. J. Wolter, thans te Antwerpen. Onze stadgenoote mej. J. W. E. Daamen heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Nuttige handwerken. Tot onderwijzer aan de Chr. school hier is benoemd de heer F. W. K. van Hels- dingen, thans in gelijke betrekking aan de Chr. school te Veenendaal. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den «Chr. nationalen Werkmansbond" is thans suamgcsteld als volgt: L. van den Biezenbos, Ie voorzitter, F. Welvaardt, 2o voorzitter, H. Voortman, le penning meester, G. van 't Hof, 2e. penningmeester, G. van Wij land, le secretaris, C. van Zwol, 2e secretaris, en jJ. de Valk, bibliothecaris. In het bestuur van het Ziekenfonds dier afdeeling hebben zitting: H. van Binsbergen, president, F. van Dijk, le penningmeester, 1). van Loveren, 2e penningmeester, en A. J. Voorn, secretaris, terwijl als ziekenbe zoekers werden gekozen: A. Jansen, J. Blie- kendaal, C. van Eijkeleuburg en G. Brom. Tot bode is benoemd E. ter Beek. Het ledental klom reeds tot 120. Gedurende 1897 wei-den in het gasthuis" «Aldegonde" verpleegd 64 patiënten, geduren de 4189 verpleegdagen- In hai telijken dank werden ontvangen van don heer V. d. L. te A. eenige fraaie plaatwerken en boeken benevens een stereos- coop met bijbehoorende platenvan mej. H. te A. eenige boeken en eenig oud linnen; van mevrouw O en de dames P. te U. f50; van mevrouw B. te W. een groote hoeveel heid gedragen kleedir.gstukken van vr. R. te A. voor wijkverpleging l'lO. Tot le luitenant bij het 5e regiment in fanterie is bevorderd de 2e luitenant B. Jasink van het korps. tot f 42."", per stof voor een compl. Kobe Tussore en Shantunge-PongeeB, alsmede zwarte, witte en kleurige Menaeberg-Zijde van 85 et. lot f 14.65 p. Met, effen, gestreept,geruit, gewerkt, damast, enz. (ca 240 verseh. qual. en 2000 verseh. kleuren, dessins, enz.). Franco en vrij van In voerrechten In hals. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserand. Zijde-Fabrieken O. Eenneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. Te Rotterdam is uit Engeland een hengst aangevoerd, genaamd Balmoral, die aange kocht is voor rekening van het Ministerie van Landbouw in Hongarije voor de som van 16 000 p. st. of 192000 gulden. Aan het verslag der Indische Rekenkamer ontleenon wij het volgende De nalatenschap van een Europeaan, die een inlandsche vrouw had benoemd tot erf genaam zijner in Indië aanwezige goederen Bij het wapenfeest van den «Officieren Schermbond", van 25 tot 27 dezer gehouden in Diligentia te 's-Gravenhage, werd de 2e prijs sabel gewonnen door luitenant J. Woud stra. In de korpswedstrijden voor onderofficieren en minderen behaalde het 5e regiment in fanterie den 3deu prijs degen, den len prijs sabel en den Ben prijs geweer. De uitslag der individueel wedstrijden, aan welke deelnamen 92 op degen, 74 op ste prijzen behaalde. De prijswinnaars werden hedenmiddag door de stafmuziek van den trein gehaald. Gister had op het sportterrein aan den Leusderweg, in tegenwoordigheid van een tal rijk publiek, een voetbalwedstrijd plaats tus- schen «Hercules" uit Utrecht en «Quick", van hier. Beider elftallen waren voltallig, zoodat de strijd een zeer belangwekkende beloofde te worden, te meer daar van den uitslag afhing welken kant bet kampioenschap zou uitgaan. Hqt mocht «Quick", die over de geheele linie uitstekend bezet was, na een harden stryd gelukken, haar zustervereniging te slaan met 2—0. De rioleering der Bergstraten, Utrechtsche- en Arnhemsche wegen ender Paternosterstraat, alsmede de vernieuwing der bestratingen van Kleine Spui, Groote Koppel, Kampstraat on Heiligenbergerweg is opgedragen aan den heer W. van Straaten, te Utrecht, die met f5869 en f13890 laagste inschrijver was. De bouw van de villa aan den Arnhem- schen weg voor den heer J. H. Krudop is opgedragen aan den heer J. van Wagensveld, te Barneveld, die met f21 400 minste in schrijver was. De groote oplettendheid van den spoor wegwachter aan de Groote Koppel heeft voorkomen, dat een 23-jarige vrouw uit Soest Vrijdagochtend door den trein werd overre den. Vrijdagochtend omstreeks 11 uur ontstond een begin van brand op den welvoorziene!) moutzolder der Phonnix-brouwerij, van de firma H. Meursing Co hier. De slangenwagen van spuit 1 was het eerst aanwezig, onder commando van den heer L. van Achterbergh die telephonisch bericht van het ontstaan van den brand had gekregen. Zij behoefde echter geen dienst te doen, daar het vuur reeds door het per soneel der brouwerij was gedoofd. Donderdagavond is door de politie hier aangehouden een koloniaal, Belg van geboorte, die in burgerkleeding was gedeserteerd van Harderwijk. Hij is onder geleide teruggebracht. Het programma voor de kampioenschap pen van Nederland, welke 7 Augustus op de wielerbaan te Baarn gehouden worden, is saamgesteld als volgt: hardloopen 100, 500, 1500, 5000 M., wandelen 5000 M., touw trekken ploegen van 4, verspringen. Jury1ste voorz. kamp. C. A. A. Dudok de Wit; 2e voorz. kamp. Willem Muller; le tijdwaarnemer Frans Netscber; 2e tijd- waarnemer J. K. Haentjes; starter- P. M. Schreurs; rondenteller H. Koopman; ron- denaanwijzer Ch. J. Engelbertsbaancom missarissen J. J. van den Bogaard en J. H. Bouman. De heer K. Rakker, candidaat tot den H. dienst te Bunschoten, heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen en Vinkeveen, doch aangenomen dat naar Rottevalle. Het bestuur van het waterschap Eemnes heeft het verzoek der pachters om wijziging in de huurconriitiën gunstig opgenomen. Het zal voortaan zijn landerijen verhuren zonder pluk- of strijkgeld; de huurders zijn vrij gesteld van het betalen der onkosten, en ae verpachtingen zullen bij afslag gehouden worden. Vergoeding voor overstrooming of misgewas werd echter van de hand gewezen. Bij de te Soest gehouden verkiezing van' éen lid van den Gemeenteraad, in de vaca- ture-Sprakelaar, zijn uitgebracht253stemmen, waarvan 9 van onwaarde. De heer E. van der Flier kreeg 81, de heer C. Westeneng 87 I en de heer A. G. Wilkens 96 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Van der Flier en Wes teneng. Door het Gemeentebestuur van Zeist worden pogingen aangewend bij den Minister van Waterstaat om Zeist te doen opnemen is het intercomunaai telephoon-net. vend gedenkteeken, ter herinnering aan de inhuldiging van H. M. onze geëerbiedigde Koningin heb ik «ie eer L' langs denzelf den weg onzen dank te betuigen voor den wenk, welken U ons hebt willen geven. Ik kan U echter omtrent dit punt gerust stellen, door U mede te deelen, dat bij het opmaken van het voorloopig programma dei- feestelijkheden, deze zaak niet vergeten )s geworden. Daar echter een gedenkteeken, zooals door U wordt aangegeven, zeer kost baar is, zoowel wat het oprichten als het onderhoud betreft, beeft de Commissie m haar vergadéring van 24 Februari be sloten, in genoemd programma op te ne men, het plaatsen van een herinneringsboom, omgeven door een aanleg en een ijzeren hek met opschrift. Het spreekt van zelf, dat hoe milder de gaven vloeien des te fraaier, hechter en meer bestand tegen den tand des tijds dit bljjvend gedenkteeken zal uitgevoerd kunnen worden. Dat tot dit doel, zooals U aangeeft, b.v. 25°/0 van de straat- en buurtcommissies zoude gevraagd worden, is thans eene onmogelijk heid, daar de meeste dezer Commissiën reeds aanbestedingen hebben gedaan eu dus niets meer van hun ingekomen gelden kunnen afzonderen, terwijl de Commissiën welke zulks nog niet gedaan hebben, dit nalieten uit gebrek aan middelen. U ten slotte nogmaals dankende voor Uwe goede bedoeling en hopende dat IJvve aanspo ring de gelden ruimer zal doen vloeien, teeken ik mij met de meeste hoogachting, Namens de Hoofd Commissie, van UWelEerw. ZeerGel. de dienstw. dienaar, W. van DE POLL le Secretaris. Aan de Weezenvrienden te Amersfoort. Er zal binnen enkele dagen in de stad onzer inwoning eene inkwartiering plaats hebben echter niet van infanterie, cavalerie of artillerie, neendaarover zou ik niet kunnen schrijvenook niet voor ettelijke dagen of weken, dan zou ik hiervan geen melding durven makendoch een inkwar tiering van een BO-tal weezen van de «Wees inrichting" te Neerboseh (die blijkens de in dit blad voorkomende advertentie op Don derdag 10 Maart alhier een uitvoering zul len geven) en slechts voor éen nacht. Dit geeft mij vrijmoedigheid, een beroep te doen op Uwe liefde en welwillendheid voor den arbeid onder de weezen en U langs dezen weg vriendelijk te verzoeken of u voor éen nacht een of meer weezen zoudt willen herbergen Voor aanbiedingen tot logies (liefst zoo spoedig mogelijk) houd ik mij gaarne aan bevolen. Uw dw. K. TELLING. Westsingel E. 50. en tot executrice van den boedel, werd door I sabel en 101 op geweer, is nog niet bekend, de Weeskamer te Soerabaya als onbeheerd I Van hier namen deel de sergeanten.1. aanvaard. Vandaar een proces, wie execu- C. Pomnier, P. K. Courbois en W. C. van trice zjjn moest. De Raad van Justitie te Rossum, benevens sergeant P. de Jong. Soerabaya stelde de inlandsche vrouw in 't Men zegt, dat het 5e regiment twaalf eer- Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat dc Redactie onvoorwaardelijk inetemt met hun inhoud. Kopij van geplaaiste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie I Zeer zoudt U mij verplichten met het op nemen van onderstaande regelen. Aan den Wel Eer w. ZeerGel. heer ds. I). I'. M. Graswinclcei Sr. WelEerw. heer, Naar aanleiding van Uw ingezonden stukje in de Amersfoortsche Courant van 21 Febr. 1.1. betreffende het stichten van een blij- Amersfoort, 25 Februari 1898 Appelenf3.— af5.—Peren fOafO.— Zanaaardappelen f 2.a f2.40 Hoen dereieren f3.50 a f4.Eendeneieren f0.— a f0.p. 100 st. Hooi boter 11.30 a f '1.45 p. k. Kippen i 0.— atO.— Kuikens f'0.60 a i' 1.Piepkuikens fl.a f1.20 Ganzen f0.l'.O— a 0— Eenden fO.GO a f0.90 Hazen f0.— a f0.Wiltle konijnen f0.a f0.— Tamme konijnen f 0.70 a f 1.40 p. st. Dui ven f0.50 a 10.60 p. naar Vette varkens f 0.a f 0. Magere varkens f 12 a f24 Zeugen f40 a f'55 Biggen f6.— a fll.50 Schram men f0.i f0.Vette koeien fa f—Guste koeien f a f Kalf- koeien f—a f Kalfvaarzcn f- Pinkstieren f—af— Aangevoerd waren ongeveer 30 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappelen, 14000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Hooiboter, kilo Margarine, Vette varkens, 40 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, •x)0 biggen, en 8 zeugen. Openbare Verkooping van Onroerende Goederen. Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort, d.d. 24 Februari 1898. Eene landbouwerswoning met schuur, tuin, bouw- en weiland aan den Kmiclaarschenweg te Stoiitenburg, „root 57 Aren, 76centiaren, verkocht voor f1220. LIEFDADIGHEID."" Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkhetoeliers en B eangst ellenden zal het Centraal- burean DINSDAG den 1 MAART, 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden m een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op «lat uur verhinderd zijn, kunnen Jrur' on Zaterdag van tien tot half twaalf inlichtingen geven aan ot bekomen van den ondergeleekende, in liet lokaal E. 62 naast bet. Raadhuis. De Secretaris-Doekhouder H. PEERLKAMP.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2