als werk- tweede meid Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. J van RIJSWIJK Je NIET te consulteeren. 4000 iongens, die scholen bezoeken omdat deze slechts op zeer enkele plaatsen worden gevestigd, terwijl in de ambachten omstreeks r>0 000 jongens zijn 46 000 blijven dus zonder degelijke practische opleiding. Een groot bezwaar is echter, dat de aan leerlingen geen loon wordt uitbetaald voor de uren die zij niet hij hun baas zijn, en het bekend gevolg daarvan is dan ook, dat zij middenin den cursus wegblijven als de arbeidsdag lan ger en bet werk op den winkel watgrooter wordt. Wel tracht men, bijv. in Den Haag, die «verzuimde" uren te vergoeden, doch ook dit is vaak te kostbaar, en verloot men de voorwerpen, door de leerlingen gemaakt, dan doet men de vrije nij veren weer con currentie aanlaat men de leerlingen ko zijnen maken voor groote aanneemwerken, dan benadeelt men de gemeenschap. Hot ergste echter is, dat op het platteland dergelijke scholen niet kunnen verrijzen of in stand blijven. Daarom werd naar een middel gezocht om de 40 000, die van vakonderwijs geheel versto ken zijn, te helpen. Allereerst zorge men, dat de leerjongen theoretisch zóo ontwikkeld zij als hij het wezen kan door liet getrouw volgen der Lagere school. Men verplichte dus de ouders, hun kinderen tot 12 of 13-jarigen leeftijd ter school te zenden en dit iederen dag, opdat de achterblijvers den goeden gang van het onderwijs niet storen. En dan moet het er uit, dat het school kind want dat is de 12 of 13-jarige nog hunkert om de school te verlaten ten einde te gaan verdienen. Hoe komt zoo'n kind bij een vakZoo dra het 12 jaar is, gaat het op eigen houtje naar den eencn of anderen baasde heele afspraak is «hoeveel verdien ik per week" en de knaap komt in een vak, nat hem dik wijls in 't geheel niet past. Vrij stellig krijgt de knaap geen gereedschap in handen, want bij breekt het, evenals bij de materialen be derft, en de baas wil voor 25 of 50 cent per weck toch iets gedaan hebben en laat hem dus de werkplaats schoonhouden, bood schappen doen, enz. En de jongen blijft tot, als het lummeljaar voorbij is, een concurrent behoefte aan hem krijgt. Voor éen dubbel tje meer, zegt de jongen op zekeren avond «Haas, ik kom morgen niet terug" als hij nog zoo beleefd is om dat te zeggen. Voor bon. die met bet hoofd arbeiden doet men alles om den ijver aan te wakke ren, zooals daar zijn Academische prijsvragen, ■Ie kostbare boekwerken op Gymnasia en Burgerscholen, de eenvoudige prent op de Volksschoolmaar ile ijver van den leer jongen wordt nimmer aangezet door iets der gelijks; zelfs iemand bij wien hij opkarwei is, vn igt. nimmer daar naar. Nimmer heeft de R.-g.-ering er aan gedacht, een onderzoek te doen instellen tiaar de vorderingen en den aanleg van den handwerksman, te bewijzen uit een proefstuk, dat weer beloond moet worden door bijv. een bon voor een stuk gereedschap, dat hij zichzelven niet kan aan schaffen. En dat de leerjongen geen lust heeft om 's avonds herhalirigsonderwijs te volgen, is een noodzakelijk gevolg hiervan, dat men niet gedt aan het kind wat des kinds is, dat het veel te vroeg op moet, veel te Iaat weg mag, veel te zwaren arbeid moet verrichten voor zijn jaren en zijn in den regel slecht gevoed lichaampje. Zeer gevaarlijk is het ook, dat er geen band bestaat tusschen leerling en patroon, waardoor de laatste den eersten niet zóo goed opleidt als hij dikwijls wel zou willen. Waartoe zal hij een knappen halfwas opleiden van wien een concurent profiteert? Daarom keero men terug tot het schrif telijk contract waarin voor een bepaald aan tal jaren de jongen zich verbindt bij den na- troon te blijven en deze zich verplicht den jongen zooveel mogelijk te leerenwaarin wordt bedongen een goed loon, dat elk jaar wordt verhoogd; waarin bepaald wordt dat de leerling telken jare zal doen blijken van zijn ijver en zijn bekwaamheid door een proefstuk, en waarbij de jongen wordt ver plicht om herhalings- of meer uitgebreid on derwijs te volgen. En we mogen niet langer wachten met de ha id aan de ploeg te staan en moeten zien naar het kleine, in alle opzichten zoo zeer weinig bevoordeelde Drente, waar deze theo rie in practijk is gebracht, en dit met de allerbeste resultaten. Daar werd nu vier jaar geleden opgericht een «Vereeniging tot be vordering van liet Ambachtsonderwijs in i Drente". In de bladen dier provincie .werden op- J roepingen gedaan om leerlingen te krijgenj 15 meldden zich aan en welhaast werden 15 patroons gevonden, bereid om hen op te leiden. liet Bestuur sloot contracten met en voor beide partijenbepaald werd, dat de leer- j ling 3 jaar zou blijven, in bet eerste jaar i f0.50, in het tweede fO.SO en in liet derde f 1 per week zou verdienen, terwijl aan den pa- troon door het Bestuur werd uitbetaald t'22.50. f20 en f 15 in elk dier jaren, met dit on derscheid dat de patroon in het derde jaar het loon zelf moest uitkeeren. Zoo kostte elke leerling in 3 jaar omstreeks f180. Als eisch wordt slechts gesteld, dat de jongen 13 jaar oud is en volledig Lager onderwijs heeft genoten, hetgeen moet blijken uit een getuigschrift van zijn schoolhoofd. Vier rapporten van deze Vereeniging zagen reeds het licht spr. reikte ze aan enkele belangstellenden uit en alle geven ze slechts de gunstigste getuigenissen van de werking van dit systeem dat, moge het ook niet zijn het beste, toch het voordeel heeft goed te wezen. En het beste is maar al te dikwerf de vijand van het goede. Spr. raadde zeer sterk aan, een dei-gelijke poging ook te Amersfoort te wagen; men zij dan slechts voorzichtig in de keuze van het Bestuur, want hierin mogen niet als in zoo heel vele Bestureu zitten figuran ten, die slechts poseeren behalve als de wijnflesch rondgaat of een sigaar wordt ge presenteerd mogen geen zetel hebben ja broers. maar moeien zijn alleen menschen, die uit liefde voor de 46000 die thans van vak-onderwijs zijn verstoken, gebruik rnaken van hun bedongen recht om op ongezette, tijden de werkplaatsen waarin de leerlingen arbeiden te betreden, die den leerling nagaan óok als hij de stad verlaten heeft en telkens en telkens weer hem aansporen tot ijver, hem herhaaldelijk er toe aanzetten een tel kens beter proefstuk te leveren, enz. En dat de toestand hier ter stede hoogst treurig'is, weet niet alleen ieder die iets ge voelt voor den werkman, doch bleek ook uit het zeer geanimeerd debat een wei nig voorkomend iets te Amersfoort. Mr. Smeenge, wijzende op het buitenland, de vak-school des heeren Van Marken en de degelijke opleiding van burgerjongelieden aan de Hoefsmidschool hier ter stede, ein digde zijn warm toegejuichte inprovisatie met den wensch, dat men zou terugkomen op het geroep om vak-opleiding uit den jongsten verkiezingstijddat men ook te Amersfoort een proef zou nemen mei het Drentsche systeem, al zou die proef ook slechts éen of twee jaar duren en dat men bij de eerstvolgende Gemeenteraads-verkie- zingen den candidaten pertinent zou afvra gen hun meening over dit zoo hoogst be langrijke deel ter oplossing van de sociale quaestie. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien artikel 6jo. 26 der Hinderwet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Departement van Oorlog voornemens is een uinnltle-magnzijn op te richten op het Vilders bosch, kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie B. no. 1643, en dat de daarop betrekking hebbende stukken, bedoeld in art. 5 dier Wot, ter Secretarie ter visie zijn gelegd. Ten overstaan van eene Commissie uit Gepe- puteerde Staten zal Dinsdag, 15 Maart e. k. des voormiddags van lO'/i tot 11 '/i uren ten Raad- huize te Amersfoort gelegenheid gegeven worden om bezsvaren tegen het oprichten van die in richting in te brengen. Gedaan te Amersfoort, den 5. Maart 189S. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het nieuwe orgel in de Remonstrantsche kerk hier is gister in gebruik genomen. Het is een mooi klinkend Amerikaansch kerk-harmonium groot 7 spel doorloopend in het manuaal met 16, 8, 4 en 2 voets- stemrnen en vrij 16 voets pedaal. Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen in het Provinciaal-blad ter kennis van be langhebbenden, dat op Donderdag 24 Maart e. k., des namiddags te 2 ure, in het gebouw van het Provinciaal gouvernement te Utrecht de uitloting zal plaats hebben van een ge deelte, groot f3000, der geldleening groot f 140000, aangegaan krachtens besluit der Staten van Utrecht van 10 November 1886, goedgekeurd hij Kon. besluit van 12 Decem ber 1886, no. 17. Het Centraal-bureau van de vereeniging «Liefdadigheid'' zal voortaan weer om de veertien dagen zitting houden ten Raadhuize en daarmee aanvangen 15 dezer. Onze stadgenoot de heer Chr. P. Heinsius heeft met gunstig gevolg afgelegd het laatste (practische) gedeelte van hetcind-ex'amen dei- Kweekschool voor Machinisten le Amsterdam. Onze stadgenoot de heer B. J. J. Wij kamp is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Baarn. Onze stadgenoot de heer R. do Haas is benoemd, tot correspondeerend lid der In- nalionalepntoonstelling van bakkerij maalde rij on kookkunst, dezen zomer tc 's-Gravenha- ge to houden. Voor hot toelatings-examen der Rijks-Nor- j maalinrichting hier. hadden zich vóór 2 Maart j.l. aangegeven 9 vrouwelijke en 5 mantie- j lijke candidaten. Eén der mannelijke can- I did aten werd, na ingeleverd schriftelijk werk verwijderd. Toegelaten werden na het 5 Maart j.l. gehouden mondeling examen 7 vrouwelijke candidaten, van wélke 1 tot de 2e klasse, en.de 4 mannelijke candidaten, met name: Magaretha Wilhelmina van Achterbergh, Cornelis Pieter van den Broek, Brigitta He lena Leonora van Goethem. Constance An toinette Sinnige en Jansje de Vries, allen te Amersfoort; Jenneke Boonstra, van Barne- veld (2e klasse)Frederik Claasing, van Baarn; Johanna Christina IJperlaan, van Scherpenzeel Elbertus Johannes Luyf, van EemnesJozeph Pijpers, van Soesten fiern- dina Wilhelmina Geertruida van de Poel, van Barneveld. De cursus zal 1 April e.k. beginnen met 31 meisjes en 18 jongens, samen 40 leer lingen. In deftigen eenvoud werd Zaterdagmiddag grafwaarts geleid het stoffelijk hulsel van D. Mulder, die hier na korte doch hevige ziekte overleed op den dag waarop hij juist achttien jaren geleden werd aangesteld als brievenbesteller. Alle bestellers en de postboden tot het kantoor behoorende volgden in den kleinen stoet. Toen de kist, waarop naast het insigne van den Bond van brieven- en telegram bestellers een tweetal kransen prijkten, aan de aarde was toevertrouwd, sprak ds. Gras- winckel een hartelijk woord,, herinnerend hoe hij Mulder reeds kende uit den tijd dat deze op voorbeeldige wijze diende bij de Rijdende artillerie en hoe hij ook daarna steeds als voorbeeld werd gesteld voor zijn kameraden, wat óok bleek uit de tegen woordigheid op den doodenakker van den Directeur van het Post- en Telegraaf kantooi en eenige commiezen en ambtenaren. Luitenant Jos. M. C. Haak heeft ontslag genomen als lid van de Hoofd-comrnissie v'bor de Huldigingsfeesten. Op het Kalfsveld zullen een tiental huizen worden gebouwd van dat type waaraan hier zoo groot gebrek heerscht, namelijk modern ingerichte woningen van geen hooger huur prijs dan f300. Door wijlen jhr. De Pesters is niet 5 duizend, doch 5 honderd gulden gelegateerd aan de Anna Paulowna-bewaarschool hier. Door de Vereeniging van de H. Catharina van Senen zijn het vorige jaar de volgende goederen aan de armen uitgedeeld125 lakens, 65 sloopen 63 mutsen, 56 jakken, 35 zak doeken, 63 halsdoeken, 05 hemden, 13 boe zeroenen, beuevens aan kindergoed 86 la kens, 41 sloopen, 41 jakjes, 84 hemdjes 127 witte luiers en 42 wollen borstrokjes. De Vereeniging dankt de leden voor hun milde bijdragen alsmede de dames, die haar eenige goederen hebben geschonken voor het volgende jaar, en beveelt zich wederom in aller offervaardigheid aan. Nogmaals maken we de lexers van dit blad op merkzaam op de reeds meermalen aangekondigde samenkomst niet liet „Zang- en Muziekgezelschap" van de Weesinrichting te Neerbosch, dat Donderdag 10 Maart in De Arend een uitvoering zal geven. Van heeler harte hopen wij, dat velen, zeer velen in de gelegenheid zullen zijn, deze samenkomst bij te wonen en ook anderen daartoe zullen opwekken. De stichting te Neerbosch heeft veler sympathie van anderen ondervindt ze veel ai .thie of rechts- streeksche tegenwerking; weer anderen halen, als zij dezen naarn hooren noemen, de schouders op. omdat de Weesinrichting hun onbekend is, of dat wellicht de tegenwerking van vijanden eenigen iu- vloed heeft uitgeoefend. Voor die allen bestaat er gelegenheid om met weinig moeite zich van de werkelijkheid der werkzaamheden to Neerbosch te overtuigen. Het „Zang- en Muziekgezelschap", en daardoor ook de Weesinrichtiug zelve, werd op vele plaatsen in ons vaderland alsDordrecht, Rotterdam, Schie dam, Maassluis, Vlaardingen, Delft, Leiden, Haar lem, Weesp, Apeldoorn, Leeuwarden, Sncek e. a. met blijdschap begroet. In al die plaatsen toonde de opkomst, dat de weezen in staat zijn, werkelijk iels goeds ten gehoore te brengen. Zoowel op vo caal als op ins trumcutaal gebied bezit liet koor goede krachten. Wij hopen hartelijk, dat Amersfoort niet onder I zal «loon, maar door de opkomst zal toonen, dat zijn inwoners er van overtuigd zijn of worden dat Neerbosch ongelukkigen redt, voor dc maatschappij behoudt en ook iets doet voor de (esthetische vor ming en ontwikkeling. Dit is immers een heerlijk werk, dat aller steun verdient? Een ieder kome. neme anderen mede en allen overtuigen zich van de waarheid. 'tZal niemand I berouwen dezen avond, die belooft een schoone I avond te worden, in De Arend te hebben doorgc- I bracht. Do toegangsprijzen, die gesteld zijn op 50 en 25 cent (waarvoor men tevens don tekst der liederen in bezit heefi) zul voor niemand bezwaar opleveren, die belang stelt in den philanthropischen arbeid of i wiens smaak door kunstgeuot bevredigd wordt. Tot 1e luitenant bij bet 5c regiment in fanterie is bevorderd de 2e luitenant M. Tydeman van het korps. Bij het 5e regiment infanterie zullen dezen zomer worden gedetacheerd cadetten korpo raal der infanterie van do Kon. Millitaire Academie tc Breda. De sta fill u ziek van het 5e regiment infan terie zal in de week der Huldiging van II. i M. de Koningin dienst doen te Amsterdam. I Tot reserve-sergeant hij het 5e regiment infanterie zijn bevorderd de reserve-korpo raals J. Nieuwenho.it en J. Middenweerd van het korps. Weibun liet buitengoed .Nirninerdor", tltiuis bewoond ilooi' 'Ie bcei' M. J. Boissevain, electriseli verlicht worden. Een aanvang is gemaakt met de Iicnt-m stallatie. Tot stations-chef te Baarn is benoemd de heer J. van Rossem, te Nooi-d-Seharwoude. Donderdag herdacht R. de Ruiter te Eem nes den dag, waarop hij vóór 50 jaar tot nachtwacht in die gemeente werd aange steld. Nog steeds wordt deze bediening door hem op eervolle wijze vervuld. De vrees voor overstrooming van Eemnes is gelukkig geweken. Langzamerhand zakt het water weg. De hoeveelheid klei, doot- het zeewater over de poldervlakte verspreid, is buitengewoon groot. Zij zal zeker baai- nuttige werking op den groei van het gras gewas doen gevoelen en daardoor vergoe ding schenken voor de lasten en kosten die de overstroomingen na zich sleepten. Door wijlen mr. H. Rooijaards van Scher penzeel, onlangs te Utrecht overleden, is aan de Diaconie en het Kerkbestuur der Ned. Hervormde gemeente te Scherpenzeel ieder de som van f5000 gelegateerd. Op een nader te bepalen dag in April zullen ten verkoop worden aangeboden, en en-bloc, de vaste en de roerende goederen van de ooft en cultuur onderneming «Zuider Eng", te Soest. Het vaste goed bestaat uit ca. 20 20 H.A. grond, waarvan 11.5 II. A. is beplant met duizenden vruchtboomen. Amersfoort, 4 Maart 1898. Appelenf3.af6.Peren fOafO. Zandaardappelen f 2.a f5.08 Hoen dereieren f3.a f'4.Eendeneieren f0— a f0.— p. '100 st. Huoiboter (1.15 a f*1.35 p. k. Kippen 10.60 af!.— Kuikens 10.60 al' Piepkuikens fl.— a f 1.20 Ganzen f0.— f.0— a 0— Eenden 10.60 ii f0.90 Hazen T0.- a f0.Wilde konijnen f0.a f0.— Tamme konijnen f 0.80 a f 1.20 p. st. Dui ven 10.60 a f'0.80 p. paar Vette varkens 10.u 10. Magere varkens f 12 a 120 Zeugen f40 a l'OO Biggen f6.— i. I'll.Schram men f0.f0.Vette koeien fa fGuste koeien fa 1' Kalf- koeien fa f Kalfvaarzen f Pinkstieren f—ïf— Aangevoerd waren ongeveer 30 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 120 heet. Zandaardappelen, 30000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Huoiboter, kilo Margarine, Vette1 varkens, 70 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 300 biggen, en 15 zeugen. L1 E F D A D I G H E I I) ockt werk voor drie schoonmaaksters. De heer Secretaris-boekhouder houdt zicli nog altijd aanbevolen voor gedragen klee deren en oud huisraad. Eén boodschap te zijnen huize, Zuidsingel B. 280, en liet goed'zal gaarne worden af gehaald. yoor de vele bewijzen van deelne ming-, bij het overlijden van onzen broeder en behuwdbroeder J. F. UROO- CKF/WIT, te Lochem. ondervonden, betuigen wij onzen bartel ijken dank. W. A. CROOCKKW1T. S. CROOCKKW1T V\n deu Hoop. Mr. II. CROOCKEW1T. Amersfoort, 7 Maart 1898. Tegen 1 MEI zag zich gaarne te Amersfoort geplaatst een net buitenmeisje, oud 19 jaar, P. G. van goede getuigen voorzien. Franco brieven onder letter M. B. aan iJBE IJ RES Co., Advertentie-bureau VÈT.I» (G.). TANDARTS is Woensdag; 9 dezer

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2