Donderdag 24 Maart 1898. No. 4756. 47e Jaargang. Binnenland. STIJFKOPJE. A1IERSFOORTSCHE COURAE Uitgave Firma A. H. VAN ULEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post f 15. Advertentiën 1O regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gobracht. Buroau EOBTEORAOHT66 Tolephoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 28 der KIESWET, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden i3 vastgesteld en van den 23 Maart tot en met 21 April a. s. ter Secretarie voor ieder ter visie zal liggen, en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is, de KIEZERSLIJST voor 1898,9 Een ieder is bevoegd tot en met 15 April a. s. bij het Gemeentebestuur verbetering van die lyst te vragen, op ongezegeld papier, krachtens art. 50 der gemelde wet, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De ingezetenen worden nadrukkelijk gewezen op de wenschelijkheid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerlijst zijn geplaatst, daar, moebt dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog mogelijk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie de alphabetise he lijsten, bevattende de namen van hen die nieuw op de Kiezerslijst zijn gebracht en van de nfge- voerden, ter lezing. AMERSFOORT, 22 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. D. SCHIMMELI'KNNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. 11. M. do Koningin-Regentes heeft bepaald, dat de medaille, die tot dusverre werd uit gereikt aan inlandsche militairen voor daden van moed, beleid en trouw, zal worden ver vangen door een vierarmig kruis dat veel overeenkomst beeft met het kruis der Militaire Willemsorde. Do uitgereikte medailles kunnen tegen deze kruisen worden ingewisseld. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, terwijl als waarschijn lijke dag van terugkomst derTweede Kamer, Dinsdag 10 April wordt genoemd. Door den Minister van Binnenlandschc zaken is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, houdende wettelijke be palingen tot regeling vun den Leerplicht. Artikel 1 van het ontwerp bowlt in liet beginsel dat ouders, voogden en verzorgers verplicht zijn, de bij hen, of in de inrichting onder hen beheer, inwonende kinderen van zes tot dertien jaar, geregeld een Lagere school te doen bezoeken. De Minister herinnerend aan de verplich- Feuilleton. Kijk nu eons, zoo vorvolgde do pastoor na eenigen tijd, daar heeft hij nu zijn buis neer gelegd, zoodat je zachter zitten zult. Zoo goed heeft hij het met mij niet eens gemaakt. Maar zoo doet dat jonge volk altiid. Voor een klein meisje wordt beter gezorgd dan voor tien gees telijke heeren. Nu, nu, je behoeft je niet te verontschuldigen, Tonino. God zelf heeft he« zoo ingericht, dat men zich tot zijns gelijken aangetrokken gevoelt. Lauerella was ondertusschen ingestapt en gaan zitten, nadat zij het buis, zonder een woord te zeggen, ter zyde geschoven had. De jonge schip- Ser liet het liggen en mompelde iets tusschen e tanden. Toon stiet hij krachtig togen den overkant en de kleine boot vloog het ruime sop in. Wat heb jc daar in je bundeltjo? vroeg do priester, terwijl zij nu over de zee dreven, die juist door do eerste zonnestralen verlicht wora. Zijde, garen en brood, padre. Ik moet de zijde aan een vrouw op Capri verkoopen, die linten maakt, en hot garen uun een andere. Heb je het zelf gesponnen Ja, padro. ting, in ons Rurgerlijk Wetboek aun de ouders opgelegd om hunne kinderen te on derhouden en op te voeden, betoogt, dat die rechtsverplichting, niet in het leven geroepen maar erkend door de Wet, volstrekte vrij heid uitsluit, terwijl de erkenning vun den plicht tevens is de ontkenning van het recht, dus van de volstrekte vryheid om in strijd daarmede te handelen. De Minister herinnert, dat ook hier te lande sinds jaren, maar tot heden te ver geef,sop invoering vun Leerplicht is uange- (Irongen, en een' overzicht gevend van de pogingen sinds 1878 daartoe gedaan, be toogt, hij dat het belang van het komend ge slacht in hooge mate bij invoering vun Leer- en schoolplicht betrokken is. Van de school, ook van de best ingerichte, mag niet te veei worden verwachtzij zal altijd slechts een zwak tegenwicht vormen tegen het gemis aan of de verkeerdheden van de huiselijke opvoeding. Een feit is het, dat bet. goede zaad in de school uitgestrooid, door slechte invloeden en voorbeelden daarbuiten groo- tendeels verstikt, wordt. Uitvoerig betoogt de Regeering, ook met cijfers, dat in Nederland de omvang van liet schoolverzuim de invoering van I.eer- en schoolplicht rechtvaardigt. O. a. wordt medegedeeld, dat er op 1 Januari 1807 van de kinderen boven de 0 en beneden de 12 jaren 26 840 jongens en 32 880 meisjes waren die in liet geheel geen Lagere school en ook geen huisonderwijs genoten. Echter is ge bleken, dat er vele oorzaken zijn, die ook bij invoering vun Leerplicht tot vrijstelling zullen moeten leiden, van veel meer betee- kenis echter dan het absolute, acht do Re geering het relatieve schoolverzuim. Wat daaromtrent, by gemis aan een volledige statistiek, bekend is, doet zien dat dit kwaad over hot geheele land nog altyd groot. is. Uit de wet blijkt, dat ouders, voogden en verzorgers van de verplichting, in artikel 1 hun opgelegd, zijn vrijgesteld, zoolang: 1. zy een vaste woonplaats missen2. zy do kinderen voldoend Lager huis-onderwys doen genieten in do vakken genoemd onder a—g en i van artikel 2 der Wet tot regeling van het Lager onderwijs3. zij de kinderen een inrichting van Honger- of Middelbaar onder wijs doen bezoeken 4.zjj de kinderen, dieden leeftijd van zeven jaren nog niet bereikt hebben, een Bewaarschool doen bezoeken 5. zij tegen het onderwjjs op alle, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning gelegen Lagere scholen waar voor de kinderen een plaats te verkrijgen is, ovmvegend^iezwaap^^ kinderen op eenige, binnen don afstand van 45 minuten gaans van de woning gelogen Lagere school geen plaats kunnen ver krijgen; 7. het tydstip voor toelating van leerlingen niet aangebroken is op dc Lagere school, waar plaatsing wordt verkregen8. een wettelijk voorschrift het bezoeken van de Lagere scholen verbiedt; t). de kinderen, volgens schriftelijke verklaring van een ge neeskundige, ongeschikt zijn voor het be zoeken coner Lagere school. Geldige redenen van tijdelijk schoolver zuim zijn: I. ongesteldheid van het kind; tydelyke sluiting van do school, of schor ing van het onderwijs; 3. vervulling van godsdienstplichten4. een wettelijk voor- Als ik mij goed herinnor, dan heb jo ook geleerd linten te weven? Ja, padre. Maar het is weer erger met moe der, zoodat ik niet uit huis kan, en een eigen weefstoel kunnen wjj niet betalen. Is het weer erger Zc o, zoo I Toen ik met I'aschen bij jelui was, zat zo toch op. De lente is altijd een kwade tijd voor linnr. Sedert we die groote stormen en die aardschok ken hadden, heeft ze aldoor moeten liggen van de pijn. Houd niet op met bidden en smeeken, mjjn kind, dat de Heilige jonkvrouw je voorspraak zy. En weeB braaf en vlytig, opdat je gebed verhoord worde. Toen je daar zoo naar liet strand kwaamt, daareven, riepen ze jo toegoe den dag, l'ArrabbintaWaarom noomon zo jo zoo Dat is geen mooie naam voor een Christin, die zacht en deemoedig zijn moet. Het meisje bloosde over hot geheele bruine gelaat en haar oogon fonkelden. Ze drijven den spot mot ray, omdat ik niet dans en zing en praatjes maak, als do an doren. Ze moesten my mot rust latonik doe hen immers niets? Maar je kon ton minste vriendelijk zijn jegens iedereen. Dansen en zingen mogen ande ren, voor wio het loven zonniger is. Maar vrion del ijk zijn pust ook een bedroefde. Zij zag vóór zich en trok do wenkbrauwen dichter samen, alsof zij haar zwarte oogon daar onder verbergen wilde. Een tydlang voeren zij zoo zwijgend voort. De zon stond nu prachtig boven het gebergte, do top van don Vesuvius Btalc boven net wol- konleger uit, dat den voet nog onzichtbaar maukte schrift, hetwelk hot tijdolyk bozoukon van de scholen verbiedt. Ook de tweede maand des jaars was zeer bevredigen"!. De Schal kist ontving f7 873 378 tegen 17 448277 in Sprokkol 1897, dat is dus 1425101 moer en over du eerste twee maanden f1 574 899 meer dan ten vorige jure in dat tijdvak, op een totaal van f16359 496. Bij do raming bleef Febru ari. als gewoonlijk, ton achterdo achterstand bedraagt echter slechts f2 285 403 on ook daarin is nu reods, in do twoedo uiaand, vooruitgang te bespeurenhet totaal tekort op de raming is reeds geslonken tot f3958066. Tot den vooruitgang in Februari hebben bij geil rage n de invoerrechten met f24000, de accijnzen mot f76000; do waarborg mot f4000; de domeinon mot f7000; de notsa- rijen met f35000do telegrafen met f14000 en ook de loodsgelden met eon kleinigheid. Op de debet-zyde der balans staan daarente gen de directe belastingen met f327 893 en de indirecte met ('90864. Hot laatste ligt voor do hand. Gaan wij do onderdooien "lor Middelen-groepen na, dan blijkt het immers, dat alleen reeds de successierechten f170000 minder opbrach ten, zoodat, na aftrek van dien achterstand op deze geheel wisselvallige bate, voor do o- verige onderdooien van die rubriek (zegel, registratie en hypotheekrechten) zelfs een sur plus van f80000 overblijft. En wat de directe belastingen betreft, ook de achterlijkheid op de daaronder bo- hoorende middelen is in Februari niet abnor maal. De raming voor de Grondbelasting bedraagt voor óen maand f1025 750, er is slechts f379028 ontvangen, maar verleden jaar ook niet meer dan f378810; voor hut Personeel is f725 000 per maand geraamd, er is slechts f47 469 ontvangen en verleden jaar, in de buitengewone omstandigheden van o- en de huizen op de vlakte van Sorronte kwamen uckitterond wit tusschen do groene oranjoboomen te voorschijn. Heeft die schilder niols meer van zich laton hooren, Laurolla, die Nupolitaner, die jo tot vrouw wilde? vroeg do pastoor. Zy schudde het hoofd. Hij kwam toon om oen portret van jo te maken. Waarom hob je hem dat geweigerd Waarom wilde hij hot? Er zyn anderen, die veel mooier zijn dan ik. En dan wio weet, wat hy er mee uitgevoerd zou hebben. Hij had my wol kunnen betooveron en tnyn ziel kunnen verdorven. Wio weet of hy tnjj niet vergang, was er f 332 725 ingekomen voor de Bedrijfsbelasting is f385 000 per maand geraamd, cr werd I 309 947 ontvangen tegen f315413 in Februari 1897 de Vermogensbe lasting, dio per maand f583 333 zou moeten geven, leverde slechts f114913 op, maar ook Februari 1897 niet meer dan f 152 295. Over twee maanden te zamen is de ver houding tusschen liet vorige en liet tegen woordige jaar vrywcl dezelfde voor alle on derdooien van deze Middelengroep. Zoo is 't ook met du verhouding tusschen do geheele opbrengst der groepen in de eorsto twee maanden, vergeleken by 1897 bij oen belangrijke groep, de indirecte belastingen, «loet zich zelfs hut verschijnsel voor, dat ter wijl Februari 18''8 tekort schiet bjj de ge lijknamige maand van 1897, du twee maanden bijeen in tegendeel dc vergelijking met haar voorgangsters van 1897 glansrijk doorstaan met. een surplus van' f117 783. Alles bijeengenomen, hebben wy op oen normalen, vrjj gunstigen loop vun zukun tot dusver te roemen. liet toolatings-examen tot hot Reserve- kader zal, blijkens aankondiging in de Staats courant, dit jaar worden gehouden op 21 Juli, en zoo noodig op een of moervolgunde dagen, teAmsterdam, Arnhem, Assen, Breda,' Deventer 's-Gravenhuge, Groningen, Don Hel der, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelieden, "lie geen aanspraak hebben op vrijstelling van dat examen en het op prys stellen tot het Reservekader toe te tre den, moeten zich vóór 21 Juni e.k. tot deel neming aan bedoeld examen hebben ami- gemelu bij den Hoofdofficier voor het Reserve kader te 's-Gravenhage, Paramaribostraat No. 12. Die aanmelding goschiedt door de inzen ding van een Kennisgeving, model A, waar van liet formulier hieronder is afgedrukt en dat op franco aanvrage verkrijgbaar is ten bureolo van den hoofdofficier voor het Re servekader. De aandacht wordt er in liet bijzonder op gevestigd, dat de gelegenheid tot hot af leggen van hot hiorbedoelde examen slechts éénmaal per jaar wordt opengesteld on dat leder, die in den loop van dit Jaar 17 jaar oud wordt en niet ouder is duu 24 jaar aun dut examen kan deelnemen. Wio inlichtingen wenacht, hetzij omtrent hut oxumuti-progrummu, hetzjj omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd of andere bijzonderheid, den kaderreservist be treffende, kan zich daartoe wenden tot don gedood zou hebben, zoide moedor. Geloof zulke zondige dingen toch niet, sprak do priester ernstig. Ben jo niot altyil in Gods handtogen zyn wil zul ie geen haar op hot hoofd gekrenkt worden. En moet oun mensoh, indien hij dut wil dun storkor willen zyn dun onze Hoer? Bovendien kon je wel zien, dat, die schilder het goed mot jo meonde. Zou hy jo anders bobben willen huwen Zy zweeg. En waarom heb je hem geweigerd Hij moet een braaf man geweest zyn mot con heel flink voorkomen, on bij zou jou en jo moeder boter hebben kunnen onderhouden, dan jy nu kunt mot dat beetje spinnen on zjjdeweven. Wij zyn arme lieden, zeido zy heftig on moedor is roods zoo lang ziok. Wij zouden hom slechts tot last geworden zyn. En ik deug ook niet voor eon signer. Als zijn vrionden by hom kwamen, zou nij zich voor my gesohuamd hebben. Wut praat jo toch! Ik zeg je immers,dat hot eon goede heer was. En bovendien wilde hij zelfs te Sorrento komen wonen. Er zal er zoo spoodig niet zoo een terugkomen, die als hot ware recht uit dun Hemel gezonden word om jelui er weer bovenop te helpen. Ik wil hooiomaul geen man hebben, nooitI zoide zij heel trotseh voor zich hoon. llob je een gelofte godaan, of wil je in een klooster gaan Zy schudde het hoofd. Do menschon bobben geluk, als ze je eigen zinnigheid verwijten, al is die bijnaam ook niot mooi. Hcdonk jo dan niet, dut jo alleen op de wereld bent en dat jo door deze stijfhoofdigheid jo zieke moeder het loven en huur ziekte nóg bitterder maakt Wat kun ja wol voor gewich tige rodonon hebben om iedere rechtschapen hand die jon on jo moeder steunen wil, at te wyzen Antwoord my, Laurolla I Ik heb wol een reden, zeido zy zachtjes en aurzolond, muur die kan ik u niet zeggen. Niot zoggen? Ook niet aun mjj Niet aan je bieohtvadcr, van wion jo toch anders wel ge looft dat hy hot goed met je meent? Of niet? Zy knikte. Stort jo hart dun uit, kind. Als je gelijk hebt, zal ik do eerste zyn om dut te erkennen. Maar jo bent jong on weet weinig vun do wereld en het zou jo misschien later berouwen, als je ter wille van kinderachtige gedachten je geluk verspeeld bndtl (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1