Donderdag 14 April 1898. No. 4762. 47e Jaargang. Binnenland. STIJFKOPJE. DE FREULE. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond, Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.45. Advertenliën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legnle-# oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke rummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTE6R CHT 56 Telephoon 10. KENNIS UKV I N G E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan A. KLEINVKLD en zijn reehtverkrij- genden vergunning is verleend om een vlcesih- bouwerij opterichten in het perceel aandeBrce- desteeg, wijk D. No. 122, kadastraal bekend onder sectie E. No. 8535. Amersfoort, 12 April 18!>8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SUHIMMELT'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .Ier Gemeente AMERSFOORT Maken bekenil dat twee verzoekschriften tot verbetering van tic kiezerslijst van IS! 18 '.Ml zijn ingekomen en tot en met 21 April a.s. te Secre tarie ter inzage liggen en in afschrift tegen be taling der kosten verkrijgbaar zijn gestold. Amersfoort, 18 April ISiis. Burgemeester en wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. I). SOI 1 IMMELi'ENN1NCK. De Secretaris. W. I- SCHEl/lTS. 111). MM. do Koninginnen vertrokken hedenavond 10 uur via Esse hen naar het buitenland. Zij reizen incognito als gravinnen van Buren. Een van onze Kamerleden zoo weet bet Ilaarlemsche Dagblad thans weer mee te deelen heeft, toon bij dezer dagen bij 11. M. ile Koningin-Regentes op audiëntie was, van een van de leden der Hofhouding, die op de hoogte zijn kan, vernomen dat op den aanstaanden verjaardag van 11. M. Ko ningin Wilhelinina Hare verloving zal wor den openbaar gemaakt met den Prins van Saksen-Weimar-Eisenaeh. Met hel oog op do, bij de redactie bekende, bron, acht dit blad bet bericht zeer geloof waardig. Zooals bekend is, werd uit liet huwelijk van II. K II. prinses Sophie der Nederlanden met Z. I). II. den Groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, behalve twee dochters, slechts éen zoon geboren, die op 50-jarigen leeftijd is overleden, nalatende twee zoons. De oudste, Hrfgrootheitog Willem Ernst, is 21 jaar oud, en in de rechten getreden van Zijn grootmoeder, wat de Nedeilandscbe kroon betreft, welke echter niet tegelijk met die van een ander land mag worden gedra gen. De tweede zoon, prins Bernhard Hen drik, is 10 jaar. Op dezen laatster» doelt blijkbaar bel bovenstaande, dat wij nochtans onder de grootste reserve meededen. De nieuwe formulieren voor de beschrij- vingsbiljetten der Bedrijfsbelasting zijn vast gesteld; wij bedoelen de beide voornaamste formulieren, Aa 1 en R. Zij zijn eenigszins vereenvoudigd en daar- i door beknopter. Zoo is de fiscus er riu niet meer nieuwsgierig naar of de belastingschul dige gehuwd is en boe zijn vrouw heet, mot naam en toenaam. Terecht schijnt men nu in te zien, dal bet gehuwd zijn van den belas tingschuldige geen invloed heeft op zijn in komsten uil liet bedrijf. Waar liet wel invloed op heeft, daar vraagt do licsus niet naar en daaraan heeft hij zich nooit gestoord. Dit gehuwd zijn ui. brengt in de meeste geval- 1 Ion kosten mode, die een ongehuwd persoon niet tot zijn last beeft. Ook strekt zich de belangstelling niet meer uit tot bet gelul personen dut voor een zaak reist en de per sonen die le hunnen huize voor een ander arbeiden. Andere afzonderlijke vragen zijn bij vorige gevoegd, zoodat het geheel vrij wat eenvoudiger is geworden. In formulier R zijn verschillende herhalin gen van hetgeen reeds in Aa 1 staal, wegge laten. Ook is weggelaten de vraag naar het jaarlijkse!) inkomen van vermogens beneden f 13 0U0. Dat is vermoedelijk geschied, omdat bedoeld vermogen reeds in biljet Aa 1 moet worden opgegeven en de becijfering van liet betast bare inkomen tegen 4% aan l iet belas tingkantoor moet geschieden. Een nuttige wenk wordt ten slotte gegeven en dat is deze dat men ten kantore van den inspecteur of den ontvanger der directe belastingen inlichtingen kan erlangen. Blijkens hot afdeelingsverslag der Tweede Kauier omtrent het wetsontwerp, houdende regeling der l'ersoneele belasting naar den grond slag rijwielen werd de wenschelijkheid eener Rijwielbelasting door verschillende leden betwist. Gewezen werd op bet groote nut van het rijwiel als vervoermiddel, vooral ten plattelande, waar bet in een bepaalde behoefte voorziet tn voor slechts weinigen een weeldeartikel is. Een afdoende controle-regeling werd uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk geacht. Versterking der Rijksmiddelen achtte men beter to verkrijgen door verhooging van bet invoerrecht op rijwielen bijv. tot f 10, waardoor een ruimer bedrag in do Schatkist, vloeien en het publiek minder bemoeilijkt worden zou, Feuilleton. V- Hij legde den doek in haar mandje met het kruis en deed het deksel er op. Toen bij opkeek en haar in hot gelaat zag, schrikte hij. Groote tranen liepen haar over de wangen. Zij liet ze den vrijen loop. Maria Santisaimal riep hij, ben je ziek Je beeft van het hoofd tot de voeten, Het is niets, zeide zij, ik ga weg, en zij wankelde naar de deur. Het weenen overmande haar echter; zij drukte het voorhoofd tegen den deurpost en snikte luid. Doch voor hij bij haar was om haar tegen te houden, keerde zij zich plotseling om en viel hem om den hals. Ik kan het niet verdragen, riep zij en klemde zich aan hem vast als een stervende aan het leven, ik kan het niet verdragen, dat je mij vriendelijk toespreekt en mij met die zware schuld op het geweten van je laat gaan. Sla mij, trap mij, vervloek mij of als het waar is, dat je rac nög lief hebt, nu nog, na al dat verdriet, dat ik je aangedaan heb, neem mij dan en behoud mij en doe met mij wat je wilt, maar zend me niet zóo van je weg En zij begon opnieuw heftig te snikken. Hij hield baar een oogen blik sprakeloos in zyn armen. Of ik je nog lief heb? riep hij eindelijk Heilige Moedor Gods! denk je dan. uat al mijn hartebloed uit dat kleine wondje is weggevloeid Voel je dan niet, hoe het in mijn borst hamert en klopt? Als je het maar zegt om mij te ver zoeken, of omdat je medelijden met mij hebt, ga dan en ik zal het vergeten. Je moet niet denken, dat je het aan mij verplicht bent, omdat je weet, wat ik door jou leed. Neen, zeide zij vast en keek op van zijn schouder en zag hem met haar betraande oogen hartstochtelijk aan, ik heb je lief, laat ik net je maar zeggen; lang heb ik het gevreesd en lang heb ik er mij tegen verzet. En nu wil ik anders worden, want ik kan het niet meer uit houden, je niet meer aan te zien, als je me op straat tegenkomt. Nu wil ik je ook kussen, zoodat je, als je weer twijfelt, tot je zelf kunt zeggen„zij heeft mij gekust en Laurella kust alleen hem, dien zij tot man wil". Zij kuste hem driemaal, toen maakte zij zich los uit zijn omarming en zeide: Goeden nacht, mijn lieveling, ga nu slapen en zorg, datje hand geneest, en ga niet met mij mede, want ik ben niet bang, voor niemand, behalve voor jou. Daarmede sloop zij de deur uit en verdween in de schaduw van den muur. Hij bleef echter nog lang aan het venster staan en keek naar de zee, waarboven zich het met sterren bezaaide uitspansel welfde. Toen do kleine geestelijke den volgenden keer uit den biechtstoel kwam, waarin Laurella lang geknield had gelogen, lachte hij zachtjes. Wie had kunnen denken, zeide hij in zich zelf, dal de goedo God zich zóo gauw over dat daar het hoogere recht toch slechts zou drukken op de houders van eerstehnnd rijwielen. Deze bezwaren werden bestreden onder voor opstelling dat omtrent de wenschelijkheid eener Rijwiolbelasting reeds door de Kamer uitspraak is gedaan. Bezwaren aan de toepassing der be lasting verhonden, werden niet ontkend, maar niet van overwegenden aard geacht, terwijl een Rijksbelasting hot voordeel brengt de totstand koming van Provinciale rijwielhellingen uit te sluiten en voor het gehcele land een uniforme regeling waarborgt. Verscheidene leden ontkenden, dut de hij dit wetsontwerp voorgedragen regeling in het stelsel der Porsoneele belasting past. (Jok achtte uieu het o. a. onbillijk, dat voor in leen gegeven rij wielen mits voor langer dan een week belasting verschuldigd zal zijn zoowel door hem die in leen ontvangt als door den houder. Doe zal, vroeg men. kunnen blijken of een houder van meer rijwielen al dan niet steeds hetzelfde rijwiel op den openbaren weg berijdt? Betreffende de contrftle zou men voorgesehre- ven willen zien, dat elk rijwiel voorzien moet zijn van een duidelijk zichtbaar nummer. Anderzijds achtte men de voorgedragen rege ling een gelukkige oplossing voor oen Rijwiel belasting als onderdeel der Wei op het Perso neel. Grondslag van belastbaarheid is het houden van een rijwiel. Daarnaast is het rijden op den openbaren weg als element van belasting opge nomen. ter bevordering eener goede toepassing der wet. Naar aanleiding van het bezwaar, dat de berijder van een voor langer dan een week ter leen ontvangen rijwiel belastingplichtig zal zijn en dat voor zoodanig rijwiel 2 malen be taald zal moeten worden, wees men er op, dat ook hij. die ter meubileering van zijn woning, meubelen van ander in leen ontvangt, daarvoor in 't Personeel wordt aangeslagen, al moet de inleengever daarvoor óok al in de belasting bij dragen. Sommige leden wensebten alien, die voor den publieke» dienst een rijwiel houden, ook al zijn zij daartoe niet verplicht, vrijgesteld te zien terwijl men mede vrijgesteld wensebte te zien hen. die wegens "ebrekkigheid '.er been zich van een driewieler bedienen of van een voertuig, dat volgens dit ontwerp onder de aanduiding „rij wiel" is begrepen. Vele leden wensebten het heffen van opcenten door Provincie en Gemeente, althans boven zeker bedrag, verboden te zien, terwijl eveneens ver- seheidenen vrijstelling verlangden voor de ver huurders enz., die reeds Bedrijfsbelasting betalen. Verschillende leden achtten do gunstige be paling ten behoeve van de winkeliers niet ge motiveerd. omdat dezen door het gebruik van rijwielen kosten van dienstpersoneel en van i paard en wagen besparen. Een wetsontwerp is in bewerking om de zoogenaamde «oude weduwen" in Irnar pen- sioeiisbedrag gelijk te stellen mot die, welke go£ensiaiim>er(i^dpw)^^ Overeenkomstig de conclusie van hel O. M. besiiste de Hnoge Raad, dat bet geven van huisonderwijs aan personen van gevest ig>len leeftijd door iemand niet in het bezit van een acte van bekwaamheid, niet strafbaar is, daar de wet bij bet verbieden vi.liet geven van onderwijs door onbevoegden alieen bedoelt kinderen te beschermen en niet om mannen, huisvaders te dwingen les te nemen bij onderwijzers met acten alleen, maar om integendeel dezen vrij te laten in hun keuze. Op dien grond werd de onderwijzer te 'sller- logenbosch, die aan personen van 25 jaar en ouder onderricht in de Engelschc taal gaf, 2onder in het liezit te zijn van een aetc. van alle rechtsvervolging ontslagen. In de Hollandsche Revue komt een zeer waardeerende karakterschets voor van rnr. H. Goeman Rnrgesius, onzen Minister van Rinneiilandsehe Zaken. De hoer Rorgesius wordt daarin een ex ceptioneel inenscli genoemd. Want excepti oneel is liet, hat bij. toen hij uuuwlijks den leeftijd van 30 jaar luid bereikt den leef tijd door de wet geëischt reeds tot lid van de Tweede Kamer werd benoem), dat hij van zyn 25e tot zijn 30e jaar aan bet hoofd beeft gestaan van een der groote li berale partijbladen Van ons land, ni. Het Vaderland, dat bij op 32-jarigen leeftijd, of schoon een der jongste leden, benoemd werd tot Voorzitter van den «Volksbond", dat hij nog jong, in de veertig, zich in de Tweede Kamer al zóo tot een man van gezag had opgewerkt, dat hij de erkende leider was van de groep der geavanceerd liberalen en dat hij eindelijk in 1897, ,,p 50-jarigen leef tijd, tien jaar jonger dus dan m.-. m Houten, mt Minister van Binnenlandscbe Zaken werd benoemd. Den 4 Januari '1847 werd hij te Win schoten geboren in 08 is bij te Groningen in de rechten gepromoveerd, is te Snoek en daarna te Arnhem leeruur geweest aan de H. R. S. in de staathuishoudkunde en ver volgens aan liet Vaderland geplaatst. Aan dit blad bleef' hij tot hij in 18/7 Kamerlid werd voor Winschoten, voornamelijk op aan beveling van prol'. Teilegen te Groningen. Uitvoerig wordt in het licht gesteld boe hij, in tegenstelling met de voorstanders der Staatsonthouding, de nieuwere staathuishoud kundige leer, din der Staatsbemoeiing of in menging in 't belang der gemeenschap, aan hangt en wat hij gedaan beeft voor drank bestrijding, en leerplicht, voordo bekendear- beids-enquête en voor het vraagstuk der arm- verzorging^lutsrap^ajrO^^^^^^^^^^^ wonderlijke hartje zou erbarmen? En ik deed mij zelf nog verwijten, dat ik den duivel der koppigheid niet flinker bestreden bud 1 Maar onze oogen zijn kortzichtig voer de wegen des Hemels Nu, dat de lieer hen zegene en dat ik het neg moge beleven, dat Lnurclla'a oudste jongen mij eens, in plaats van zijn vader, over de zee roeit I Ei, ei, ei I l'Arrabbiata Tegen haar veertigste jaar een leeftijd, waarover menige vrouw zich moeilijk kan heen- zetten viel aan de freule het onverwachte ge luk te beurt, eigenares van een kasteel te wor den. Zii, die tot hiertoe uitsluitend voor anderen j had geleefd, als hun schaduw, verbannen in oen I kamer in het huis van haar broeder, arm, zon- der eenig vooruitzicht, zich altijd opofferend zon- I der cenige erkentelijkheid le ontvangen, stijf, I stil en onopgemerkt op de rcceotie-avonden, als I een spiegel zonder glans, zij had op een goeden dag haar bruidsschat gekregen, niet twintig jaren vertraging intusschen. Een verre bloedverwant, wiens bestaan zij bijna j had vorgoten, had aan haar gedacht. Een nola- I ris vervoegde zich zeer eerbiedig bij buur en doolde haar de laatste bepaling van not testa ment mede: I „Mijn grondbezitting Bel Aubier, bevattende het kasteel, het oude park, twee boerderijen en een moestuin, alles met lusten en lasten." Zij nam het kalm op, bleef haar dun zwart japonnetje^ dragen en bezocht haar leengoed niet. Het was 'wintermaar toen de mooie dagen aanbraken, verbaasde zij haar familie door het ge ven van bevelen, door hut aanstellen vaneen wach ter met hondenhok, door het innen van de pachten, misschien wel door het geld uitgeven. Men vond, dat een onbeteekenende vrouw als zij, het aan een familielid moest opdragen naar haar goederen om te zien. Waaraan had Tante behoefte? Aan een beetie liefde, aan cenige be- beleidvolle oplettendheden, welke haar moesten bewijzen, hoe dierbaar zij hun was. Tiaar broo der gaf last, de kamer dor freule op nieuw te behangen. Ilanr schoonzuster had tweemaal sinds de erfenis tot haar gezegd „Beste Elsdio, je gaat nooit mot mij visites maken. Dat is niet aardig; de vrienden vragen naar je". Elsdie bloosde, weigerde mede te gaan, trip pelde weg en kroop weer in haar schulp. Zij veranderde haar gewoonten niet. Maar eens op een morgen, toen het stadje nog nauwelijks ontwaakt was. hield een huurrijtuig, met twee paarden bespannen, voor hot huis stil. Men waarschuwde den graaf „Maar ik heb geen rijtuig besteld. Zend dien koetsier weg, hij vergist zich." Freule Elsdie kwam de trap af. „Doe hot liever niet. Ik heb dat rijtuig besteld." f If ordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1