HMISlWEESm. Stadsnieuws. Correspondentie. Advertentién. (OPTOCHT). Hij zijn strijd voor weitellijke voorschrif ten tegen den drank wordt o. a. nog het volgende meegedeeld over den invloed, dien de heer Borgesius op de totstandkoming der Drankwet heeft gehad. Rij gelegenheid dat hij te Leiden een lezing hield over het vraag stuk der drankbestrijding, maakte hij kennis met den lieer Modderman, toen nog hoog leeraar. die onder zijn gehoor was geweest en zeer getroll'en scheen door de teilen en beschouwingen welke spr. des avonds gele verd had. Aan zijn gevoelens uiting gevend, zei hij tot den lieer Borgesius o. a.»Nu, ik weet niet ut' ik ooit Minister van Justitie zal worden, maar als dal nog mocht gebeuren, dan beloof ik, dat behalve een nieuwe Straf wet. in Nederland ook de door u verlangde Drank we* zal geven", kin de heer Modderman heeft woord gebonden en voor zijn ontwerp herhaaldelijk den lieer Borgesius geraad pleegd. Omtrent do te verleunen faciliteiten bij liet maken van «schoolreizen" is door de Nederlainlsebe spoorwegen het volgende be paald: Ie. vrij vervoer wordt verleend aan éen geleider op elke 20 kindereu of gedeelte daarvan 2. voor de voorbereidingsreis zijn onderwijzers de volle vracht verschuldigd 3. voor de heen- en de terugreis wordt berekend de enkele-reis-vracht per twee kinderen •ie. voor het overschietende kind van een oneven aantal wordt de halve enkel-reis- vraclit berekend voor de reis heen en terug. Voor de vaceerende plaats als Burgemeester van Hilversum hebben zich rond 200 solli citanten aangemeld. Te Rchormerliorn zal bij gelegenheid van de Hiildigingsfeestcn o. a. een optocht worden gehouden, in historisch costuum,van Pinkster blom mei haar stoet, een volksfeest, waarom Srliermerliorn in de zeventiende eeuweven- als om zijn vrijstermarkt wijd en zijd bekend was. Ken oiale weduwe te Groningen had voor jaren aan een schipper, die aan lager wal geraakt was, f500 geleend. Ze kende de menschen goed en had met hun ongeluk mede lijden. Toch leek het ^eld verloren haar spaarpenningen waren daarmee weg,- haar appeltje voor den dorst. Het Werkhuis was nu liet eenige toevluchtsoord der arme, oude vrouw. Maar de schipper was toch haar ver trouwen waard. Wat deed het hem innig leed. ook toen hij naar elders vertrokken was, haar schuldenaar te moeten blijven Daar valt hem echter een kleine erfenis ten deel enhij haast zich de oude schuld af te doen. De oude vrouw krijgt haar vrijheid weer terug en ze heeft alweer een huisje gehuurd. Kaatje van den Berge, van wie we on lang- meededeelden dat ze haar 104deo jaar-lag np recht feestgJijke wijze vierde, is ihuns te Dreisclior overleden. Door het eten van vleesch eener zieke kip werden te Schageii een man en een vrouw vergiftigd. De man is reeds aan de gevolgen overledende vrouw ligt zeer be denkelijk ziek. Ds. J. van Koenen Martinet, rustend pre dikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in d.! liomonstransche kerk hier. Wij herinneren onze lezers aan art. 29 der Kieswet, volgens hetwelk «tot en met den 15c» April" bezwaren kunnen worden inge bracht Irgi n de sedert 23 Maart ten Raad huiier inzage liggende Kiezerslijst. Die be zwaren kunnen hun grond vinden zoowel hierin, dat men zelf ten onrechte op de lijst ui i.i.i niet behoorlijk voorkomt, als dat dit met een ander liet geval is, oi' hij er in strijd met de wel we! op voorkomt. Wie zoodanige iii'/.v.aren heelt, moet uiterlijk morgen (Vrij dag) die indienen; na dien dag is hij met rimer ontvankelijk. De ingekomen bezwaren worden tot den 21 en April op de Secretarie ter inzage ge legd en lot den 93en kan ieder belangstel lende daartegen schriftelijke tegenspraak in dienen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond 8 uur ten Itaadhuize een openbare vergadering houden. By het gister te Utrecht gehouden examen voor de acte van onderwijzeres zijn o. a. geslaagd onze stadgenooten de dames A. A. J. van BaurJen en B. C. van Eru. den Dierentuin te 's-Gravenhage zal gehouden groot als Donderdag. Eerst, werden eonige worden, heeft o. a. tot correspondeerende j perceelen volgens den zin der pachters ver leden voor Amersfoort benoema de heeren huurdzij brachten nagenoeg deiizeltden B. de Haas, w. H. Meursing Jr. en w. van huurprijs op als verleden jaar. De verdere Zalingen. 1 weilanden bleven onverbuurd, daar de oige- naars niet genegen waren, aan het verlitn- Het overgangs-examen van de eerste naar 1 gen der huurders te voldoen. De orde werd de tweede klasse der Burgeravondschool is niet verstoord, alsnog met gunstig gevolg afgelegd door H, llel. Uitvoerend comité der Internationale Tentoonstelling van «Bakkerij, Maalderij en Kookkunst en aanverwante vakken" welke, onder Hooge bescherming van fl. M. de Koningin-Regentes t.i onder Eerc-voorzit- lerschap van den Burgemeester van 's-Gra- venhage, van 4 Juli tot 2 Augustus a. s. in A. Pothoven. De jonge Biezenbos, die heden vóór acht dagen zoo laaghartig werd aangerand, gaat zeer goed vooruit en heeft zelfs reeds een wandelingetje gemaakt. Van den dader helaas nog geen spoor. Blijkens advertentie in dit nummer treedt op 1 Mei een nieuw tarief in werking vuur de locaal-treinen tussclien Amersfoort en l'trecht. Of de reis nóg goedkooper zal worden We kunnen het niet zeggen aan hol Oen- traal-station hier zijn de tarieven nog niet ontvangen. Bemoedigend is het, dat onder tie vrouwen overal hier te lande, en niet het minst in sommige kleine provincie-steden, veel op gewekt leven zich begint te uiten. Zoo bericht men ons, dat te Enschede een deba- ting-club voor dames is opgericht, met bet doel de vraagstukken van den dag te behan delen en zich te oefenen in het debat. Een uitstekend middel om spre8ksiers te trainen, waaraan wij groote behoefte hebben, zegt Belang en ReeM waaraan we dit bericht ont- leenen. We wilden ei- wel een vraag aan toevoe gen Is zoo iets hier ter stede óok niet saam te stellen Majoor L. Brender a Brandis, commandant van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is heden naar Italië vertrokken. Reserve-sergeant G. F. Merz, van het 5e regiment infanterie hier, is wegens lichaams gebreken voor den dienst afgekeurd en uit zijn dienstverband ontslagen. Voor het bijwonen van de practisehe schiet oefeningen en najaarsmanoeuvres zullen bij liet Ie regiment veld-artillerie de miliciens verlofganger van de lichting 1895 dit jaar onder de wapenen worden geroepen. De jongelingen P. F. Ilubrecht en J. Vink hebben bij het 5e regiment infanterie aan gegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Nogmaals zij de aandacht gevestigd op de lezing welke de lieer A. A. Beekman hier morgenavond in Amicilia zal houden over de vraag «Moet de Zuiderzee worden droog gemaakt Zoowel voor- al tegenstanders nebben alle belanghebbenden en dat zijn er velen in Eemlund opgeroepen om de uiteenzettin gen door een zóo in ieder opzicht daarvoor levoegde als de heer Beekman, aan te hoo rn. Elders komen ook dames in vrij grooten getale op. En de leerlingen van Gymnasium en Hoo- re Burgerschool zullen zeker evenmin ontbreken. We verwijzen naar de advertentie in dit nummer'omtrent den circus io Amicilia, on der directie van den heer Roberti, die o. a. in de Sociëteit te Zwolle groot succes had en het thans avond aan avond te Wagenin- gen druk heeft. De voorstellingen zullen Maandagavond aanvangen. Bij de hedenochtend ten overstaan van architect Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van een nieuw Museum voor de Oudheidkundige vereeniging «Fléhité" werd ingeschreven als volgt: a. bij oplevering ap 15 OctoberC. J. Kuntz, bier, f16930; Boer, te Medemblik, f10280; Noorman, te Zwolle, f10 400; N. Wolfswinkel, hier, l' 16200; E. S. Bijtelaar, hier, f15000; G. Prins, hier, f14885. b. bij oplevering op 1 December: Noor man, te Zwolle, f15955. c. bij oplevering op 15 DecemberW. van Achtei'bergb. hier, 115 900; G. Prins, hier, f14 385. De gunning is in beraad gehoudeu. Bij de Dinsdag te Baarn gehouden verkie zing van een Hoofdingeland voor het 4e dis trict is herkozen de heer I. Makker. Dokter J. Darnsté, arts te Hoevelaken, zal einde April zich te Nijkerk vestigen, waar bij de praktijk overneemt van dr. W. Rolvink, die zich elders vestigt. Hier en daar in hut buitenland bestaan, zoo als men weel, wandolkooksclioolen, die ten doel hebben om ook onder de landelijke bevolking aan vrouwen en meisjes oudericht in ile kookkunst te geven. Uit liet jongste jaarverslag der Zwabisehe vrouwenvereniging blijkt, dat sedert (.enigen tijd ook in Wurtemberg deze ambulante scholen zijn ingevoerd. m De leiding gaat uit van do genoemde ver eeniging, die ook zorgt voor de opleiding der onderwijzeressen en den goeden gang van het onderwijs. De gemeenten verschuilen de lokalen, waar het onderwijs gegeven wordt, en huren van de vereeniging het kookfor- nuis en bet benoodigdo keukengerei. Elke cursus duurt vijf weken en heeft ten doel de leerlingen te onderrichten in het be reiden van een eenvoudigon, goeden maaltijd en in de allereerste regelen, die bij het voeren eener huishouding moeten worden gevolgd. Vijf waridel-leeraressen hebben sedert ee- nigen tijd hun werkzaamheden begonnen. Zij verklaren nietgenoegden ijver te kunnen roemen, waarmee bun leerlingen aan het onderricht deelnemenen evenzoo roemen zij de belangstelling, die de ouders der leer lingen en alle anderen in tie gemeen tenvoor deze lessen aan den dag leggen. Voor de jonge meisjes, die overdag in fa brieken werkzaam zijn, worden avond-cursus sen gehouden. Huisvrouw. H. L. te A. Het stukje over «Nationaal Grondbezit" in ons vorig nummer was niet van ons, gelijk dan ook de aanhef aanduidde. Het kwam het eerst voor in de Prov, Noord- brabantsche en 's-I]ertogenbossche Courant van 31 Maart. De Directie zal u wel het best kunnen inlichten. Na kortstondige ziekte is den Tweeden Paaschdag te Baarn in oen ouderdom van 72 jaar overleden jhr. L. D. Rutgers van Rozenburg, van de Hooge Vuurscbe, sedert 8 Juli 1880 lid van den Gemeenteraad en sedert 1881 tot vóór enkele maanden Wet houder van Ëaarn. Zaterdag had te Eemnes weder een land verhuring plaats. De opkomst was niet zoo RECLAMES. Van 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Lotgeval van een molenaar. Vnn een onzer correspondenton. Bij het ontvangen van den brief van den Heer Auguste Sauvaget, molenaar, werkende aan de molen te Douzv, klein dorpje, nabij Brezó, (Maine on Loire, Frankrijk) speet het mij de reis niet te kunnen maken om nog eens dat schilderachtige land te zien. Het zou mij een groot genoegen gedaan hebben den weg van To ure naar Angers terug te zien, met zijne verrukkelijke plekjes, de zoo vruchtbare en schilderachtige heuvelen van Saumur, met de Loire aan hunne voelen, opgcvroolijkt door de talrijke molens, waarvan do wieken steeds door den wind in beweging gebracht worden. Daar de directeur van mijn blad mij te Parijs terug hield, was ik genoodzaakt met den lieer Sau vaget te correspoiideeron, in plaats van mij met hem persoonlijk te onderhouden, wiens gezondheid ern stig aangetast was geweest. Zonder twijfel hebben de nabijheid van liet rivierije de Thouet ca hot kanaal van de „Dive", waaraan de molen gelegen is waar hjj werkt, mede gewerkt om de kiem zijner rliuina- tisoho gewrichtspijnen te ontwikkelen. In September 1. 1. was hij genoodzaakt zich te bod te leggen en kon zich niet meer bewegen. Mijn ge neesheer, zoo zcide hij, ver zorgde mij zoo goed mo- i gelijkwrijvingen, trok' pleisters, wal die mij ectie genezing. Op zekeren dag, las ik in hot „Potit Journal" van Parijs, een geval van genezing door oen onovov- treUi-lijk middel tegen rheumntiek en heiinjicht De Pink Pillen voor lileeke personen von Dr, Wil liams die vele zieken, door deze aandoeningen aan getast, genezen hadden. Mijn besluit was spoedig genomen. Zoodra ik het geneesmiddel had bekomen, werd liet gebruikt en van af de eerste doos gevoelde ik een weinig beterschap. Door dit resultaat aan gemoedigd. giug ik er mede voort. Spoedig kon ik mijne genezing aankondigen. Vijf aoozen waren hiertoe voldoende geweest. Ik gevoel mij gelukkig deze behandeling gevolgd te hebben, want nu is mijn vortrouwen onwankel baar en indien ooit weer deze vreeselijke pijnen terugkomen, weet ik het middel ze tegen te gaan en ze te doen verdwijnen. Ttank van gansclicr hart maakt mijne genezing bekend want ik machtig U er toe als bewijs mijner erkentelijkheid. Diogenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen cr de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, rug- gomcrgstcring, rhumntick, heupjioht, zenuwpijn, St-Veits duns, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een herniou ver van het bloed en een Fpicrverstcikmid middel. Zij geven sohoone kleuren luin de bleekt- gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking b\j de vrouw en ver oorzaken bij dot: man oen weldadige werking logen al do ziekten veroorzaakt door lichamelijke en gees telijke 'vorspanning en door buitensporigheden. I'rjjs: fl.75 do doos; f.5) per t> doozen. Verkrijgbaar bij Suabilid, Steiger 27 Botterdam, eomg depothouder voor Nederland en apotheken. .?,57ste STsiATSisOTRHIJ DERDE KLASSE. - Trekking vim 12—14 April (1006 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan do volgende nummers te beurt gevallen Prijs van 11500 op No. 4250. Prijzen van f45. 1012 1013 1027 1044 1050 2215 2230 "933 2242 2244 4238 4251 4264 4209 4282 4283 7220 7258 7260 7573 7589 7599 7603 7618 7055 7670 7671 14815 16302 16306 16314 16335 17809 178)0 17823 17802 17865 17870 '19379 19381 19)95 19,17 19'i35 1944/ 20366 20371 20376 2030020394 20397 20412 20415 20424 en 20446, Te zinnen 55 prijzen. Volgende trekkingen geschieden24 tot 28 April. De vierde klasse bevat de volgende prijzen: I vin f25OUl), I van ('5 000, 1 van 12 000, 2 van C1500, 5 van f 1000, 5 van i'4u0, 5 van f200, 15 van f lOO en 1505 van 105 (Geen nieten). Loten ol' gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraal, 'wijk Iv 350) nog verkrijgbaar, doorgefourneerde a 13.50 en klassikale u f2.05 per i/a„ BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. van 713 April. GEBORENPetrus Johannes, z. van M. de Wilde en A. G. van der Heiden. Cor nelia, d. van II. J. Bakker en A. Yerweij. Jansje Jaroba, d. van J. van Wijland en I). Groénewoud. Geerlruida, d. van ,l. H.de Vries en W. Malestein. Maria, Wiihel- mina, d. van C. van Boeijen en W. van Beek. Hendrik Jacob, z. van J. H. Meijer en A. M. van Plateringen. Cornells, z. van C. van de Nautena e:i H. van den Hengel. Coen- raad, Hendrikus, z. van J. Snijders en J. Hor man. Johanna Theodora, d. van G. W. Hol en K. P. Reijmers. ONDERTROUWDK. J. Terpstra en C. Ruizendaal. A. van Niekerk en A. Tap. H. Lensing en M. W. Riksen. GETROUWDA. de Mandt en J. A. Ruijsch Lehman de Lehnsl'eld. J. Maater en F. van Karsbergen. G. Veer en S. van Nim- wegen. OVERLEDENChristina Sterk, 71 j. wed. van A. M. Meijer. Arie Everardus Ver hoef, 1 in. 11 endrina Koeleveld, 75 j. ongeh. Adriaan Christiaan de Graaf, 40 j. ongeh. diepe zoon Heden overleed lot mij r e droefheid mijn innig geliefde adriaan christiaan, in den ouderdom van 40 jaar. Mevr. de Wed. A. II. J. i>k GRAAF- Grf.VEI.INK. Amersfoort, 11 April 1898. Heden overleed lot die| droefheid van mij, mijne Docht, en mijnen Reluivvdzooii, mijn iiiu geliefde Echtgenoot, de hoer Jonkheer Louis Daniel RUTGKH van rozenburg, in den ouderdom van 72 jaar. Douairière M. II. S. W. RUTGKH VAN ROZENBURG— SCHOfWKNIIlRt Amsterdam, 11 April 1898, Heden overleed, na smartelijk lijden onze jongste lieveling SARA MARIA PKTRONKI.LA in den ouderdom van ruim 13 maan den. J- m. boom Jr. h. c. boom- van Stam.. Amersfoort, 14 April 1898. De COMMISSIE maakt hekend, dat tot l 111.1 s. alsnog gelegenheid beslaat, zich voor deelneming by ondergetrekendr» op te geven. 1 Zeer gewcnscht is het. hiermede niet lan ger te wachten dan noodzakelijk is. tin beginsel is aangenomen, dat deelnemers de huur van hun cosluum zelf beluien). J. L. van der MOER, Voorzit Ier. J. A. SCHOTERMAN, Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2