Maandag 18 April 1898. No. 4763. 47e Jaargang. Binnenland. DE FREULE. PHOENIX-BROÜWRRIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.franco per post /"1.15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer iO cent. Grootc letters naar plaatsruimte. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EOBTEGRACHT 5 6. Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. Du BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den klein handel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein bij hen is ingekomen van HEIN MAR TENS, in perceel wijk F. no. 337, vroeger bewoond geweest door D. van WILLIGENBURG. Amersfoort, 14 April 1898. Burgemeïster en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SOHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Maken bekend, dat verzoekschriften tol verbetering van de Kiezerslijst voor 1898,99 zijn ingekomen en met de bijgevoegde bewijsstukken tot en met 12 April a.s. ter Secretarie ter inzage liggen en in af schrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Amersfoort, 14 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SOHIMMELPENNINCK. Do Secretnris. W. L. SCHELTUS. Op last van 11. M. de Koningin-Regentes brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedu rende H. M. verblijf in bet buitenland alle aan H. D. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Konin gin te 's-Gravchage, alwaar voor een gere gelde opzending dier stukken aan II. M. zal worden zorggedragen. Stel. IIH. MM. de Koninginnen zullen in Juni Soestdijk betrekken en daar tot de laatste dagen van Augustus verblijven. Dientenge volge zal de verjaardag van H. M. de Ko ningin door HH. MM. te's-Gravenbage wor den doorgebracht, maar 11. M. de Koningin wenscht, dat alle feestelijkheden op 31 Au gustus te 's-Gravenhage achterwege blijven, opdat deze voc II. M. zoo hoogst gewichtige dag in alle opzichten een ernstig karakter drage. H. M. heeft in dien geest een verzoek doen richten tot het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Ook de Synodale commissie der Evang. Luthersehe kerk heeft besloten, kerkeraden en predikanten uit te noodigen, aan den 31 Augustus, een god .dienstige wijding te geven, Feuilleton. 2). „En waar ga je been „Bel Aubier bezien." „Dan ga ik mede." „Dank je, ik ga liever alleen." „Maar, waar zal je ontbijten? H„t is daar een wildernis. Heb je gedacht „Aan alles," viel freule Elsdie hem in de rede, op een mand wijzend, niet veel grooter dan een vuist en die geleek op een tweede mof, maar kleiner was dan de eerwaardige marter, welke haar overal vergezelde. De boeren op haar erfgoed zagen omstreeks éen uur in den namiddag met de oude landauer, welke kraakte als een berline, een dame van middelmatige lengte aankomen, tenger, gelijkend, wat het gezicht betrof, op een gepensionneerd officier, wenkbrauwen afs borstels, energieke trekken, roode vlekken onder de kin. Zij stonden in slagorde geschaard op het ontredderde voor plein van het vervallen kasteel. De twee boeren met hun vrouwen en kinderen, de tuinman, de koeherder, de mollenvanger en zelfs de brievenbesteller hadden zich opgehouden om de freule te zien uitstappen en dan haar komst als een nieuwtje aan de boeren in den omtrek te kunnen mcdedeelen. Zy groette hen niet terstond. Haar eerste dooi' het houden eener openbare godsdienst oefening op dien dag. Indien de lirecte belastingen zich in Maart slechts een beelje beter hadden gehouden, ware de uitkomst der derde maand des jaars, wat betreft de Rijksmiddelen, zeer bevredigend geweestnu echter wijzen ze een achterstand aan van f209 469. lntusschen is het resul taat ook van Maart verre van ongunstig. Gerekend werd op een f opbrengst van totale 158 781 en de Schatkist ontving werkelijk f 10 f 11 940733, dus f 1 781 952 meer ondanks de teleurstelling op de groep directe belas tingen, zoodat alle overige middelen te zameri een belangrijk voordeel aanwijzenvergele ken met Maart 1897, geeft de maand ook nog een gunstig verschil van f1012 825. De voornaamste winst kwam van de groep in directe belastingen (met het successierecht) voor niet. minder dan f457 578, en van de groep accijnzen (de suiker daaronder begre pen) voor een bedrag van f697 359. Ook de domeinen mogen, op een totaal bedi-ag van ('656555, wel bogen op een eereplaatsje, daar zij een surplus aanwijzen van f157 855. liet ligt in den aard der zaak, dat met dit ge zamenlijk surplus van f1313192 tegenover het tekort van f209 469 op de directe be lastingen, het meerdere op de overige rnid- delengroepen, in vergelijking met Maart 1807, slechts luttel is. Zoo wijzen een gunstig ver schil aan de invoerrechten met f7339, de waarborg met 1'393-1, (Te posterijen met f4179, de telegrafen met f15404. de loods gelden met f6274. Over het eerste kwartaal dezes jaars is thans ontvangen f26 391470 tegen f25682506 verleden jaar, dus f708901, meer, maar f4 084873 minder dan de vaming over 3/12 bedraagt. Deze voorloopige uitkomst is in- tusschen vrij gunstig, wanneer men bedenkt, dat, naar <ien grondslag eener raming van f30 476343 per kwartaal, de overige negen maanden «los jaars om met de raming over het geheele jaar gelijk te komen, nog f95513 902 moeten opleveren, d. i. door el kander f10612 656 per maand. En als wij nu zien dat Januari gaffS598 385, Februari f 7 873 378 en Maart reeds 1 11 94 )733, dan is er geen enkele reden om, onder norm de omstandigheden, de naaste toekomst te wan trouwen. Gelijk we reeds in ons vorig nummer meedeelden, heeft de Ilooge Raad verleden Dinsdag beslist, dat de formecle bepaling •niemand mag Middelbaar (Lager) onder wijs geven, «lie niet in het oezit is der bij de wet gevorderde bewijzen van bekwaam heid en zedelijkheid" eigenlijk beteekent dat ieder liet doen mag, mits het maar niet. aan kinderen zij. Overeenkomstig de conclusie van den ad vocaat-generaal mr. Van Maanen, heeft de Hooge Raad beslist, dat het geven van huis- derwijs aan personen van gevestigden leef tijd door iemand, niet in 't bezit van een akte van bekwaamheid, niet strafbaar is. Op dien grond werd de onderwijzer te's-Her- togenbosch, die aan personen van 25 jaar en ouder onderricht in de Engelsche taal gaf, zonder in het bez.it te zijn van een akte, van alle rechtsvervolging ontslagen. Kr zal nu noodzakelijk nog een beslissing moeten worden uitgelokt om met juistheid te bepalen boe oud de personen moeten zijn, die onderwijs ontvangen, opdat «niemand'; de beteekenis kan krijgen van «ieder". De vereeniging tot opvoeding van halfver weesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, ontving dezer dagen vail een belangstellend menschenvriend de aan- j zienlijke gift van f7000, waardoor «Ie oprich ting van een Doorgangshuis verzekerd is. I Met opzicht tot een door de Kamer te Vlissingen gericht adres aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat om te willen bevorderen, dat ook voor quitantiën en lele- granregels van postzegels kunnen worden gebruik gemaakt, is door een groot aantal I Kamers van Koophandel besloten, dit voorstel krachtig te ondersteunen. Het ware ook inderdaad een grootgemak als men evenals in Engeland bijvoorbeeld een postzegel ook als quiiantie-zegel kon gebruiken. Dit ware aanstonds reeds te be reiken, als alle zegels werden gemaakt voor rekening van éen Departement, en niet lan ger, zooals nu, voor Waterstaat èn Financiën Van het plan om bet ein«i-examen «Ier Hoogere Burgerscholen van verschillende provinciën door éen commissie te doen afne men, is, voor zooveel de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland betreft, door den Minister van Rinnenlandsche Zaken afgezien. Voor ieder dier provinciën zal een afzon-, derlijke commissie worden benoémd. Daar sommige vogels, vooral musschen zeer veel kwaad doen aan de graanvelden is het wenschelijk geoordeeld, dat ook tot het schieten met geweer op deze vogels machtigingen worden verleend. Pistoolscho ten hebben alleen ten gevolge een voort durend opjagen en zich wederom neerzetten waardoor de schade nog grooter wordt. Alleen van liet schieten met geweer wordt afdoend heil verwacht. Daarom heeft de Minister van Justitie de Commissarissen der Koningin ge machtigd, buitengewone machtigingen af te geven tot liet sciiieten met geweer van scha delijke vogels in gevallen, waarin de nood zakelij klieid daartoe zal blijken. Voor de Haagse.he rechtbank stond dezer dagen een dienstbode terecht, die reeds vier malen wegens oneerlijkheid uit den dienst was ontslagen en wie het niettemin gelukte, met «goede getuigschriften" een vijfden dienst te krijgen. Naar aanleiding daarvan zegt een inzender in de Avondpost o. a: Een half jaar geleden namen wij twee dienstboden in betrekking, en wel een keuken en een kindermeid. Van de dames, bij wie de keukenmeid in dienst was geweest, ont vingen wij de beste getuigen, niet de opmer- blik gold het kasteel, hetgeen weinig democra tisch gevoel verried. Toch was freule Elsdie goedig van aard, en toen zij had opgemerkt, dat er van het oude kasteel, in renaisscance-stijl ge- gebouwd, niets meer was overgebleven dan een torentje, drie onbewoonbare kamers, beschut door een open dak, en een ongeschonden kunstig bewerkte dakgoot, welke midden van den gevel neerkwam, groette zij haar vazallen en zeide „Vrienden, ik kom hier voor een maand. Wij hebben dus tijd om kennis met elkaar te rankeu. Haal zoo spoedig mogelijk van het dorp den metselaarsbaas, den timmerman en den leidek ker". Acht dagen later begon het werk, en het ge praat eveneens. De rijke buren, die voorbij reden, zeiden „Zy is gekmet drie duizend frank rente zulk een kasteel te restaureeren. En dat op haar leeftijd De mooie baronnes uit den omtrek voegde er by „Och, zij roeit enkel de zwaluwnesten uit om een nestje voor zichzelf te bouwen. Zij trouwt nog eens, dat zult ge zien". Een brief uit de stad, door een welingelicht Sersoon geschreven, vertelde een oude geschie- enis, de eerste liefde van freule Elsdie. Men lachte er om. lntusschen metselden de werk lieden er dapper op los. Die geschiedenis was op waarheid gegrond. Wij vergeten zoo spoedig, dat ieder eens jong is geweest. Ook freule Elsdie was eens jong en frisch toen, in het licht gekleed, met overvloc- digen haardos en bijra mooi, had zij, evenals zoo menig ander, haar hart voelen opengaan voor het geluk, dat daar nooit was binnenge treden. Zij had de zaligheid gekend, in het ou derlijk huis met ziin tweeën van denzelfden leeftijd samen te zijntwee, die elkander lief hebben en nauw verbonden zyn door illusies van bemind te zullen worden door den echtge noot, die haar zal scheiden. In .lozen gelukkigen tijd, dat zij elkaar niets te vertellen hadden en elkaar toch alles toever trouwden, zaten zij eens te babbelen in de bi bliotheek van haar vader een eerwaardig, deftig vertrek, waar zelfs de stofdeeltjes niet durfden dansen in de zonnestralen. Zij hoorden aan de huisdeur schellen en lichtten samen het gor dijn op. „Mama, het is een jonge man 1" „Nu,.kinderen, wat zou dat?" „Mama, hij gaat in huis". Het was waarhij giDg de trap op, kwam binnen en scheen verlegen te worden, toen hij drie dames voor zich zag, onder wie twee jonge meisjes. „Mevrouw freules ik ben klerk op het kantoor van Mijnheer Blondépine, die mij zendt „Om een akte te teekenen?" „Neen, mevrouw, om een boek, dat Mijnheer meent eertijds uitgeleend te hebben Mijn heer Blondepine heeft mij verzochtU zou hem zeer verplichten als U zoo goed wilt zijn „Het terug te geven „Ja, juist." „Welk boek, Mijnheer?" Hij bleef een oogenblik sprakeloos staan, zijn hoed de de handen omdraaiend, niet in staat zich iets te herinneren en zóo verlegen, dat zelfs zijn schaduw bloosde. Zijn verwarring werd erger, evenals het kramp achtig lachen der jonge meisjes in de venster bank, terwijl zij zich over hun werk heenbogen. Goedhartig hernam de moeder „Herinnert u zich den titel?" „Neen Mevrouw." „Den naam van den schrijver?" „Neen Mevrouw". „Dan zal het moeilijk te vinden zijn. Maar als u even op de ladder wilt gaan 1 Daar op de vijfde plank zette Mijnheer, die zoo op orde ge steld was, alle boeken, welke men hem leende; misschien geeft een vluchtig overzicht u eenige aanwijzing Voorzichtig! U slaat een trede over Hier, vlak vóór u Zou het ook een van deze octavodeeltjes kunnen zijn?" „Ik geloof, mevrouw, dat het kleiner is." „Dan een duodecimo uit deze collectie links?" De arme jongen was zóo de kluts kwijt, dat hij antwoordde zonder te weten wat. „Ik geloof, mevrouw, dat het grooter is". Toen bemerkend, dat hij zich dwaas ging aan stellen, of liever, dat hij het voortdurend geweest was, ging bij in de grootste verwarring heen, lerwijl hij zich onderweg allerlei verwijten deed. Zijn laatste blik gold de vensternis. Het was een schuchtere, smeekende blik. En Marguerite had lachend en later glimlachend uit plaagzucht j gezegd I „Hij keek naar jou, Elsdieom jou is hij ge- komen. Geloof mij, hij heeft je lief. Wordt vervolgd.')

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1