Stadsnieuws. Henr eberg-Zij de Marktprij zen. Advertentièn. rBiapiteï mreffi king er bij, dat bet den dames leed zou doen als zij een slechte betrekking kreeg. Na acht dagen reeds kwamen wij tot de ontdekking, dat deze ineid zeer oneerlijk en zeer leugen achtig was. Zelfs haar vader verklaarde later, dat zijn dochter »in den laatsten tijd erg «aan lager wal was geraakt." Ook omtrent de kindermeid ontvingen wij van door haar opgeven dames de beste ge tuigen en de verzekering, dat het »een zeer fatsoenlijk meisje" was. Dit «zeer fatsoenlijk meisje" nu bleek een gescheiden vrouw, moeder van 4 kinderen, te zijn, die in haar vrije uren verkeerde dingen uithaalde. Zij was een door endoor slechte vrouw. Na bij ons weg gezonden te zijn, heeft zij zich weder bij een familie verhuurd en wist dat de dames ook aan dezen goede getuigen zouden geven, en deze dan ook, zooals bleek, inderdaad opnieuw hadden ver klaard, dat het «een fatsoenlijk meisje" was. Toevallig waren wij in de geledendheid om de bewuste familie beter in te lichten. Hoe he mogelijk is. dat zulke schepsels altijd weder een betrekking krijgen, is zeer een voudig. Zij geven maar altijd die betrekking op, waarvan zij zeker zijn, dal er goede ge tuigen zullen worden verstrektalle andere betrekkingen verzwijgen zij en meestal liegen zij voor, dat zij in dien tusschentijd óf ziek zijn geweest, óf bij de ouders thuis, om reden moeder ziek was, enz. Al deze bedriegerijen zouden onmogelijk zijn als hier de wet vóórging, en welzoo als dit in Duitschland het geval is. Als daar te lande een meisje de school verlaat en zij wil in dienst treden, ontvangt zij van de poli tie een boekje, «Gesinde-Zeugnissbuch" ge- beeten. In dit boekje wordt bij aankomst en bij het verlaten der betrekking de datum precies ingevuld, alsmede het getuigenis van van bot hoofd van het gezin. Dat dit getuigenis naar waarheid wordt ge- geven, spreek t vanzelf, daar, bij bet verzwijgen van oneerlijkheid der dienstbode alle scl 'e, die eventueel door liet verzwijgen in oen latere betrekking ontstaat, op den afgever van liet. valsche getuigenis wordt verhaald. Door deze «Gesinde-Zeugnissbiicher" kan men den geheelen tijd sedert het verlaten der school nagaan en kan geen enkele betrekking verzwegen worden. Als de Wet hierin ook hier te lande voorzag, geloof ik, dat de wet gever zich den dank van vele huismoeders zou verwerven. Terwijl een standaardwerk over hoender teelt aangeeft, dat eieren van Spaansche ras- kippen 07 Gram wegen, bezit een liefhebber te Goes zwarte Minoca's, die eieren leggen tot het kolossale gewicht van 112 Gram. De eieren van gewone boeren kippen wegen tus- scben 50 en 00 Gram. De vermelde zijn dus wel bijzonder, en tegelijk pleiten ze voor de wen» schelijktieid van eierverkoop bij 't gewicht. Sommige bloemisten beweren volgens bet Uti\ Dagblad, dat er een ware vijandschap bestaat tusschen réséda's en rozen. Men kan zich overtuigen, zeggen zij, door versch ge plukte reseda's en rozen in een bouquet hij elkaar te binden en ze daarna in het water te plaatsen. Lenige uren daarna, ziet men de vijanden tegen elkander aangedrukt, beiden verwelkt, terwijl de andere bloemen in de vaas nog geheel frisch zijn. Anjelieren en heliotropen daarentegen, ge voelen innige sympathie voor elkander; zij aan zij, blijven ze zeer lang frisch. Lelietjes der dalen moeten ware monsters zijn zij dunden alle andere bloemen. Onder de hoornen zijn linden en ahornen geslagen vijanden"wanneer men ze naast elkander plant, sterven zij zeer spoedig. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat verzoekschrif ten oin vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein bij hen zijn ingekomen van ANTON IA MARIA ROOSEN, weduwe van Anthonius Mat- theus Hendriksvan PAULUS KOOREMAN; van het Bestuur der Sociëteit „Vereeniging"; van A. MATERS en van A. van EGDOM, respectievelijk in de perceelen gelegen in de Koningstraat I). no. 10, Hellestraat E. no. 137, Valkestraat B. 90, Stationsweg G. no. 277 en Scherbierstraat A. no. 300. Amersfoort, 10 April 1898. Burgemeester en Wel houders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris, W. L. SC'IIELTUS. Bij Kon. Besluit is de Commissaris der Koningin in Utrecht gemachtigd tot het bij eenroepen van de Staten dezer provincie in buitengewone vergadering in de maand Mei 1898, om dun te behandelen een voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de verple ging van armlastige kranzinnigen uit dit ge- gewest in een nieuw daartoe op te richten gesticht, buiten de gemeente Utrecht, doch binnen die provincie. Ter Donderdagavond gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren tegenwoordig 4 leden en afwezig de heeren Sinnige en Garjeanne. Aan de orde waren een adres van den Nederlandschen Bond «Maatschappelijk Belang", aangenomen voor kennisgeving een adres van den Roomsch-Katholieken gildenbond, inhoudende een verzoek om re geling van den arbeid in de gevangenissen, wegens de concurrentie aan den vrijen arbeid wordt met algemeene stemmen besloten, dit te ondersteunen; missive van «ie «Maatschappij tot Bevor dering van Nijverheid" betreffende de ten toonstelling te Jocohama. de circulair door de Kamer aan belanghebbenden ver spreid, leverden geen resultaten op vaststelling van het advies in zake het adres van den «Oranjebond van Orde", be treffende de oprichting eener nationale Ar beidsbeurs. De inlichtingen dienaangaande verkregen bij verschillende vereenigingen te dezer stede waren vrijwel eensluidend, dat een Arbeids beurs nuttig werkzaam zou zijn. Het advies der Kamer werd in dien zin vastgesteld. Over het bepalen der vergoeding wenschte zij zich echter niet uit ie spreken, daar dit de financicele quaestie raakte. Hierna werd de vergadering gesloten. Ter Donderdag gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 190 stuks, waaronder 40 hitten en 10 veulens. Men besteedde voor paarden van f70 tot f400; voor hitten van füO tot f150; voor veulens van f80 tot f200. De Rijkskommiezcn C. Timmer, van Amers foort, en W. de Maan, van Amsterdam, zul len met 1 Mei a. o. onderling van stand plaats verwisselen. De heer H. L. van Es veld heeft ontslag gevraagd als klokkenist. Generaal-majoor W. J. H. Rümer, Inspec teur van het wapen der cavalerie, is hier hedenochtend aangekomen en heeft intrek genomen in Hotel Schwemmer. Z.Exc. zal eenige «lagen hier vertoeven tot het houden van inspectiën. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ile cursussen ter opleiding van officieren van wapening bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen, welke 1895 zijn gestaakt, weder als voorbeen geregeld zullen worden gehouden. Luitenant N. VV'. Gerlings, van de dd. Schutterij te Utrecht, zal deelnemen aan de in dit najaar te houden groote manoeuvres van het 5e regiment infanterie en wordt daartoe ingedeeld bij een der compagnieën van de veld-bataljons hier. Sergeant G. Veldman, van liet 5e regiment infanterie, tijdelijk schrijver bij het Departe- tement van Oorlog, is benoemd tot wacht meester-schrijver hij liet 3e regiment hu zaren en zal als zoodanig werkzaam worden gesteld ten bureele van den Inspecteur der cavalerie. Rij liet 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaal P. Muijs van der Moer, en tot reserve-kor poraal de adspirant-vaandrig H. W. Uolstein. Het verslag van de lezing des heeren Reekman over de drooglegging der Zuider zee moet wegens plaatsgebrek tot bet volgend nummer blijven liggen. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Voor de talrijk opgekomen leden der plaat selijke afdeeling van"den «Christelijk Natio- nalen Werkmansbond" trad Woensdagavond 1.1. in het lokaal van de Diakonieschool der Ned. Hervormde gemeente de oud-Hooglee- ruitr dr. J. J. P. Valeton op, om in bun midden een lezing te houden. ZHgel. bepaalde de aandacht zijner hoorders bij Czuar Peter den Groote van Rusland. Werden eerst zijn persoon en omgeving geschetst, de toestand van den tyd waarin bij leefde,,de invloed door hem uitgeoefend ook door zijn verblijf in Holland, waarvan de sporen nog in hel land Czaren te vindon zijn, het. tweede doel der belangwekkende rede bedoelde voornamelijk de volharding te schotsen van den man, die het ruiterstand beeld van den grooten Keizer te Petersburg ontwierp en vervaardigde, den beroemden Franschen bouwkundige Falconet door Catharina II ujt zijn vaderland ontboden en die geen bezwaren te groot achtte om zijn doel te bereiken. Met een opwekking om niet naar een ver gankelijke, maar naar een onvergankelijke kroon te streven, besloot de Hoogleeraar zijn boeiende en leerzame lezing. En voorzeker sprak de Voorzitter der vergadering uit bet hart van al de aanwezigen, toen bij ten slotte den hooggeschalten spreker den hartelijken dank bracht voor den genotvollen avond. Wat de onderwijzers der school aan de Beekstraat doen voor de veredeling van den Volkszang is onzen lezeressen en lezers reeds overbekend, niet bet minst uit de openbare zanglessen welke zij 's winters met hun leer lingen in Amicitia geven. Nu hebben ze een heel aardig plan gemaakt, ter verwezenlijking waarvan ze door onze bemiddeling «Ie hulp inroepen van kinder vrienden. Zij willen namelijk aan hun 120 leerlingen dezen zomer de gelegenheid aan bieden om het op de school geleerde ook eens te zien. Meisjes en knapen weten heel best hoe een leeuw er uitziet op de wand platen, doeh in leven zagen ze er nog nimmer een en als straks, met de zomer-vacantic, de school voor goed verlaten wordt, zullen ze wel niet meer in de gelegenheid komen een bezoek te brengen aan Artis. Wat een tram is, hebben ze van hooren zeggenboe aardig zou het voor beu wezen, als ze er zelf eeus in konden zitten. Van de Beursen het Koninklijk paleis hebben ze veel gehoord, van het laatste voorval, nu ze Kroningscan- tie instudereen. Och als ze dat óok eens mochten zien. Geld om te reizen hebben ze echter niet, maar wel hopen ze een middel gevonden te hebben om die reis toch te kunnen doen ze willen het reisgeld zelf verdienen. Daartoe zullen ze in liet eind van deze of het begin der volgende maand in Amicitia een zanguitvoering geven, die zal klinken ais een klok. En door de vriendelijkheid des heeren Van Aaken zal deze avond een ganscli concert worden het geheele sympho- nie-orkest werkt belangloos mede en brengt dan keur fraaie nummers ten gehoore. Behalve kleinere nummers zal worden uit gevoerd de Kinder-cantate «Naar buiten" van J. A. Tours, getoonzet dooi- E. van Mil- ligen, welke zal worden begeleid door den heer W. Hendriks. Gebruik makend van bun vacantie zullen de onderwijzers in deze week persoonlijk rondgaan bij de ingezetenen om inteekona- ren te verwerven. Mogen ze heel veel kaarten verkoopen en mogen de inteekenaren ook zelf ko men bij de uitvoering, die waarlijk zeer goed belooft te worden. Schreven we Donderdagmiddag, dat de justitie helaas den dader van den laaghar- tigen aanslag op den jongen Biezenbos, 7 April gepleegil, nog niet op bet spoor was, thans kunnen we inelden al weet ieder het trouwens reeds dat het aan het zeer beleidvol optreden van den hoofd-agent J. P. de Jager ie danken is, dat de dader werd gevat. Tengevolge van eenige aan wijzigingen vroeg De Jager Donderdag vergunning aan den heer Commissaris van politie' orn zijn on derzoek te Driebergen te mogen voortzetten. Hij bleek thans in de goede richting te zijn en welhaast was nu de vogel, die sedert 2 April niet was thuis geweest, geknipt. Hij is een 22-jarige knaap, die reeds her haaldelijk met de justitie in aanraking kwam en pas 23 Maart weder uit de gevangenis was ontslagen. Met behulp van den Rijksveldwachter Deuisse werd bij, zekere J. A., gearresteerd eu naar Amersfoort geleid, waar hij werd geconfronteerd met Biezenbos, die hem aan stonds herkende. Een volledige bekentenis volgde nu. Het was den politiedienaren, die den aan rander door de stad geleidden, zeer moeilijk het volk in toom te houden, dat hem te lijf wilde. Zeer zeker komt een woord van hulde toe aan De Jager voor zijn beleidvol en Ilink optreden. Door de politie is wegens overtreding van het Reglement op het rijden met honden wagens proces-verbaal opgemaakt, tegen J. L.. P. van B„ C. E., N. de V., P. L., A. II., allen wonende te Amersfoort; T. van B., J. van W., II. G., A. J. P.. W. van de P., VV. de G., te Nykerk J. K., te Hoogland; en VV. R., te Bunschoten. liet 3e abonnements-concert in De Kei- zerskroon zal aanstaanden Woensdagavond plaats hebben. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit, en gekleurd van 85 cent tot f 14.«5 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, dumaut enz. (circa 240 verschillende nun- litcitcn en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco eu vrij run Invoerrechten I» huls. 8talen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Niet-geabonneerden hebben óok toegang; de voorwaarden vermeldt de advertentie in dit nummer. Naar wij vernemen, zal het gezelschap- Van Lier in het begin van Mei in Amicitia hier een voorstelling komen geven van de revue «Luilekkerland Tot Gemeente-ontvanger van Baarn is benoemd de heer A. N. J. van Rossum, ambtenaar ter Secretarie te Monster. De afsluiting van liet Overboscii te Baarn blijkt maar al te waar. Het af te sluiten gedeelte strekt zich uit van het Paleis «Soest- dijk" langs den Boterberg tot den Veen- huizortol. Een nieuwe organisatie betreffende het Remonte-iiepot te Milligen zal eerstdaags in werking treden. Het hierop betrekking heb bende Kon. besluit zal eerlang door het Receuil militair ter kennis van de Landmacht worden gebracht. lis. A. Couvée Azn., Ned. Hervormd pre dikant te Zeist, hoopt Maandag 25 April zijn 40jarige Evangeliebediening te vieren. Geboren in 1833. werd Z.Eerw. iu 1857 proponent bij het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland. 25 April 1858 predikant te Scboonrewoerd, in 1801 te Doesburg, in 1869 te Barneveld, iu 1873 te Breukelen en sedert 27 Augustus 1870 te Zeist. Z.Eerw. is secundus-lid van het Provinciaal kerkbestuur van l trecht, praescs van het Classicaal bestuur van Amersfoort enscriba van den ring Tionhoven. Te Mariendaar, bij Oosterbeek, is Zaterdag na een zeer korte ziekte in don ouderdom van slechts even 45 jaar ontslapen jltr. mr. B. Pb. de Beaufort, sedert 15 September jl. Burgemeester van 's-Gravenbage, daarvóór geruimen tijd Burgemeester van Baarn. Het stoffelijk hulsel zal Donderdagmiddag 2 uur worden bijgezet in de familie-graf kelder te Leusden. Amersfoort, 15 April 1898. Anpelen 0 fii f 0.—Peren 1 0 a f 0. Zanaaardappelen f 2.50 a f3.— Iloen- dereieren i'2.50 a (3.— Eendeneieren f0.a f0.p. 100 st. Hooiboter 10.85 a fl.p. k. Kippen 10.60 all.— Kuikens l'O.a 1' 0.Piepkuikens f0.— a f0.Ganzen l'O.l'.Oa 0— Eenden f0.a ('0.Hazen f0.— a f0.Wilde konijnen l'O.a f0.— Tamme konijnen 10.80 f, f 1.10 p. st. Dui ven 1*0.40 a f 0.60 p. puur Vette varkens f 0.ii l'O. Magere varkens f 12 a f20 Zeugen f50 a f60 Biggen f6.a f'10Schram men f0.a l'O.Vette koeien fa fGuste koeien fa f Kalf- koeien fa f Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—af— Aangevoerd waren ongeveer liect. Ap pelen, beet. Peren, heet. Kleiaurdappe- lon, 200 heet. Zandaardappelen, 10 000 st. Hoendereieren, kilo Hooiboter, kilo Margarine, Vette varkens, 20 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 409 biggen, en 15 zeugen. Bevallen van een ZOON: de HoogWelgeboren Vrouwe M. E. R. SANDBERG— Van Suohtei.en van de Haare. Rotterdam, 14 April 1898. Ondertrouwd P. H. RITTER, weduwnaar, HENDRIK A M. van BEEK. A^ooJ 15 AM «808. OERWERELD Gedep.Fabrieksmerk («AdpETER, DIREKT AANGEVOERD EN IN PELLING GEBRACHT 000RDE FIRMA Zaandam. Verkrijgbaar te Amers foort bij J. van VOLLEN HOVEN.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2