Donderdag 28 April 1898. No. 4766. 47e Jaargang. De ziel der dingen. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLE EFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.franco per post l.lo. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. K ENNI8GEV1NGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente AMERSFOORT, Gezien liet besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van «Ion 18 April 1808, no. 1 AZ-, (l'rovinciaalhlad no. 42), houdende bepaling van den tijd en de wijze der beschrijving voor de belasting op bedryi's- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1898/9!) Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de uitreiking der hesohrijvingsbiljetten een aan vang zal nemen op Maandag, den 2 Mei eerstko mende en de wederinzatneling na twintig dagen, gerekend van den dag der uitreiking. Wordende de belastingplichtigen opmerkzaam ge maakt op de bepalingen van art 12 i 2, 2de lid 1° d. en i 3, art. 14, 1, 2. 3 en 4. art. 15, l en 2, art. 10, art. 34, 1ste lid. art. 45 en art. 47 5. Oen 7 der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad uo 149), luidende Artikel 12. 2, 2de lid 1° d. Biljet B wordt uit gereikt Aan alle in het Rijk wonenden aan wie biljet A wordt uitgereikt, voor zooverre zij tien ontvanger der directe belastingen uilerlyk op 15 Mei hunnen wensoh om een biljet B te ontvangen, schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. 3. leder, nan wien een beschryvingsbiljit is uitgereikt, hetzij voor hem persoonlijk of als be lastingplichtig voor andoren, isgehouden de daarin gestolde vragen duidelijk, stellig en zonder voorbe behoud naar waarheid te beantwoorden en bet met zijne naanitcekening te bekrachtigen. Hij, min wien een biljet is gezonden, en die over het loojtend belastingjaar in een andere gemeente van het Ryk is aangeslagen ol daar reeds aangifte heeft gedaan, vermeldt «'it op het biljet, met opgaaf van den naam dier gemeente, onverminderd zijne verplichting tot aangifte in hot geval, bedoeld bü art. 14 i 4. De aangifte voor hier te lande gevestigde naam- looze vennootschappen,commanditaire vennootschap pen op aamleelen, coöperatieve of andere vereeni- gitigen, onderlinge vi-rzekeriiig111aatsehappïjenso ciëteiten en stichtingen, geschiedt door hier te lande gevestigde bestuurders of beheerende veunoetcn die van spoorwegonderneming bedoeld bij art. 1 f, door hnar vertegenwoordiger bij de Nederlandscho Regeering. Art. 14. i 1. Allen die op 1 Mei uit eigen hoofde of als gemachtigde, vertegenwoordiger of tusschen- persuon belastingplichtig zyn, zijn gehouden uiter lijk binnen twee maanden t>« den dag door den Commissaris der Koningin in de provincie voorliet begin van de uitreiking der beschrijviugsbiljetten bepaald, hunne aangifte in den voorgeschreven vorm op biljet A iu te dienen, bijaldien zy dit biljet A niet hebben ontvnngen of het niet is terugge haald. Dit voorschrift is niet van toepassing op hen die een Nedorlundsche Staatsambt uitoefenen buiten het Rijk, op de spoorwegondernemingen bedoeld by art. 1 f, op dezulken die alleen belastingplichtig zyn naar uitkeeringen en uitdeelingen, noch op hen voor wie ingevolge art. 7 3, 4 en 5 de be lasting verschuldigd is in de persoon van een ander. Do indiening geschiedt ten kantore van den onfau ger der directe belastingen, ter plaatse waar zij in gevolge art. 17 moet worden aangeslagen, of indien aldaar geen zoodanig ontvanger gevestigd is, by liet bestuur der gemeente. Het gemeentebestuur zendt do aangiften onver- Feuilleton. 2). Het was ruim acht uur toen het rijtuig weer voorkwam, ditmaal otn den heer des huizes naar het station te brengen. In allerijl moeat Pierre afscheid van ons ne men het was reeds meer dan tijd. Ik laat u onzen dokter om u te troosten, riep hij ons op het laatste oogenblik toe; maar wat ik je bidden mag, Artus, ontneem de dames hun illusies niet iets waartoe jij, onverbeter lijke scepticus, manr al to zeer geneigd bent? Wij bleven nog geruiraen tijd op het terras, luisterend naar het wegstervend geluid der ra telende wielen. Het werd donker, de wolken pakten zich Bamen en er scheen onweer te zul len komen; maar, zooals dikwyls in zulke oogen- blikken het geval is, de lucht was buitengewoon zacht en zoel en bezwangerd met bloemengeuren. Af en toe deed een zacht koeltje de bladeren ritselen een heerlijk poëtisch geluid te mid den der nachtelyke stilte. Dokter Artus rookte zijn sigaar, terwiil hij zioh langzaam wiegelde in een schommelstoel en min of meer den gek stak met de overdreven ingenomenheid van Pierre met zijn omgeving. Maar, voegde hij er bij, aan den anderen kant moet men toch ook erkennen, dat het som- tijds is, alsof levenlooze voorwerpen als het ware wjjld aan den ontvanger der directe belastingen tot wiens kantoor de gemeente behoort. 2. De hiervoren bedoelde termijn kan door den hoofdambtenaar der directe belastingen bedoeld bij art. 19 worden verlengd. 3. Belastingpliehtiogon, wier winstaangifte af hangt van de nog vast te stellen balans der onder neming, kunnen voorloopig volstaan niet de beant woording van het licsetiryvingshiljet A, en biljet B. indien hun dit is uitgereikt, voor memorie invul len. In. dit geval zal echter de aangifte moeten volgen binnen acht dagen na den termijn voor die vaststelling bepaald, waartoe hun desverlangd de vercisehte formulieren kosteloos worden verstrekt. i. 4. Bij aanvang van helastingplichtigheid in den loop van het belastingjaar doet hij, die uit eigen hoofde of voor anderen belastingplichtig ia, binnen vier wekon daarvan onder vermelding van zijn adres en den grond zijner belasiingpliclitighcid aangifte ten kantore van den ontvanger der directe belastingen in de gemeente, waar hij ingevolge artikel 17 zal worden aangeslagen, of, indien aldaar gecu zoodanig ontvanger gevestigd is, bij het bestuurder gemeente. Het bestuur der gemeente zendt in het laatste geval die aangifte onverwijld aan den ontvanger der directe belastingen, tot wiens kantoor de ge meente behoort. Daarop worden hem aaugeteekend per post het biljet of de biljetten toegezonden, die bij ingevolge artikel 12 J 2 »ou ontvangen hebben, bijaldien zijn belastingplicht reeds op 1 M«-i had bestaan. Behoort hij tol de van belastingplichtigen bedoeld bij artikel la cf tot de gemachtigden van belasting plichtigen bedoeld hij art. lb, aan wie het biljet B niet ivordt uitgereikt, doch wenseht hij dit biljet niettemin te ontvangen, zoo maakt hij dezen ivensch ;"hriftelijk kenbaar nan den ontvanger of het ge meen lelies tuur Vermeld in het eerste lid dezer para graaf, 'e gelijk met zijn daarbedoelde aangifte. Hij bezorgt liet biljet of de biljetten, desgovor- derd tegen ontvangbewijs, binnen drie weken na den dag der toezending ter plaatse waar bij deaau- giftc, vernield in liet eerste lid, heeft gedaan. Het gemeentebestuur, dat het biljet of ,1e bil jetten ontving, zendt deze onverwijld aan den onl- Vuorts is artikel 12 3 eerste en 4 laatste liil hier van toepassing. l)e in deze paragraaf genoemde termijnen kuunen door den hoofdambtenaar der directe belastingeu, bedoeld bij art. 19, verlengd worden. Art. 15. j! 1. Bij verandering van de bijzonder heden in biljet A vermeld, binnen twee maanden nadat het biljet is ingeleverd, wordt daarvan binnen veertien dagen door den aangever schriftelijk kennis gegeven aan den ontvanger der directe belastingen in de gemeente waar de aanslag zal geschieden, of zoo daar geen zoodanig ontvanger gevestigd is, bij liet bestuur der gemeente. Het gemeentebestuur zendt deze kenuisgeving onverwijld aan den ontvanger der directe belastingen, tot wiens kantoor de gemeente behoort. 2. leder die optreedt '.s bestuurder of behee- rend vennoot van een hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschnppij, coöperatieve vereeniging of van eene vereeniging of stichting die een bedrijt of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij is gehouden daarvan schriftelijk binnen ëene maand kennis te geven by het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennis geving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragrafa. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende ven- nooten van Nederlandsche vennootschappen, en maatschappijen, als bedoeld in art. 6 f 2, en van de in art. lb bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeden, bestuurders van hier te lande geves tigde naanilooze vennootschappen, coöperatieve en andere vcreenigingen en onderlinge verzekering- 1 maatschappijen, als ook boekhouders van hier te buide gevestigde reeilerijen mogen niet tot het doen van i uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. I 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschul- i digde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de bier bedoelde uitdeelingen i of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefeueu, voor zoover zij belmoren lot de bedoelden bij art. 1 a. h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14 zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na hel begin van het belastingjaar het eerst bevinden, by het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam. hunne woonplaats en htm bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanivege bet hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs dut zij gehouden zijn mede te otiderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren tier directe belastingen te vertoonen. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1 b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve verueuigingt-ii andere vereenigingen en stichtingen, ■lie een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge vcrzekeringinaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten vau hier te lande geves tigde commanditaire venuoutschappen op uandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde ree- derijen, zijn gebonden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uit- keetingen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag bedoeld bij art. 19 1 b of 2, die den aanslag moet re gelen. Art. 47. 5. Hij. die daartoe gehouden, nalaat de vcrplichtiugen na te komen bedoeld by art 15 1 eerste lid en art. 15 >t 2 eerste lid, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25.Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art, 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft mei geldboete van ten hoogste 1400. 7. l'ersonen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedeeld in art. 84 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25.—. Geven zij ter bekoming van dit bewys aan het bevoegde gezag een valschen naam, woonplaats, be drijf of beroep op, of maken zy gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij ge straft met een geldboete van ten hoogste f150.' Amersfoort, den 23 April 1898. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W I.. SCHELTUS. De BURGEMEESTER der gemeaute AMERS FOORT, Roept bij dezen den verlofganger der gemeente 's Graven hage Reinier Versnel plaatsvervanger voor Hendrikus Johannes Wilhel mus Krijm-n der lichting l.syti op, zich onverwijld, voorzien van zijn zakboekje, ter Secretarie aan te melden. Amersfoort, 25 April 1898. De Burgemeester van Amersfoort F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente. dat het door den Directeur van 's Rijks di recte belastingen enz. te Amsterdam executoor ver klaarde kohier No. 1 van de Personeele belasting over het dienstjaar 1898 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hnnd geteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij den wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 26 April 1898. De Burgemeester voernoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den klein- handel in sterken drank en tot beteugeliug van I openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schriften om vergunning tot verkoop van sterken j drank in liet klein bij hen zijn ingekomen van Jaco- i bus van Beek. in het perceel wijk C. No 68, aan de Kampstraat en Antonius van Keulc-n, in het per- 1 ceel wijk F.No 160, aan de Brcedestraat. Amersfoort, den 27 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. éen worden met ons leven, en men zou zelfs kunnen beweren, dat ook de dingen een ziel hebben, de woorden van den ouden dichter eenigszins wijzigend, sunt animus rernm. Ik ben niet zoo heel goed meer thuis in mijn Latijn liet ia al ruim veertig jaar geleden sedert ik mijn schrijvers raadpleegde, maar wal daarin wordt beweerd, is ook maar fantazie of het. voortbrengsel van een ziekelijke verbeelding; maar hoe het ook zy, toch ben ik zelf eens be trokken geweest bij een zoer wonderlijke ge schiedenis. Toe, vertel ons die eens, dokterriepen wy beiden uit. Gaarne, als u dat aangenaam kan wezen, en met te meer genoegen omdat bij fantastische verhalen een min of meer fantastische omgeving behoort en in dat opzicht kunnen we niets beters verlangen, dan wat wij hier hebben. Het is schemerlicht, de wind ruischt door de hoornen, en er zal maar heel weinig toe noodig wezen om uw hart snel, heel snel te doen kloppen. Mijn moedor was een zeer lieve, zachte vrouw, een eenvoudige ziel, die slechts 6en roe ping op aarde hadmijn broeder en mij te ver afgoden. Mijn broeder was twee jaar ouder dan ik en toen zijn tijd daar was, moest hij ons verlaten om zijn dienstplicht te vervullen; ik bleef alleen by moeder achter. De kamer van den afwezige werd gesloten, maar alles moest precies blijven zooals hij het verloten had en ik ben overtuigd, dat mijn goede moeder zich daar van tijd tot tijd afzonderde om er in stilte te bidden en to schreien. Wij hadden geruimen tijd geen bericht ge had van den jeugdigen militair, die te Nantes Tor Dinsdagmiddag door den heer Burge meester mr. F. D. graaf Scliimmelpenninck voorgezeten openbare vergadering van den Raad dezer gemeente waren alle leden tegen woordig behalve mr. Van Zyst, die kennis had gegeven door ambtsbezigheden verhin derd te zijn. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en z. h. st. gearresteerd. Aan de orde was een voorstel van B. en W. tot overneming van den weg loopende van de Korte Bergstraat naar den Vlasakker- weg, thans behoorende aan de heeren J. van den Berg en S. M. van Wijk, ter grootte van D60 Aren, breed 10 M. Conform net pread vies werd h. st. besloten tot overneming op de gewone voorwaarden, terwijl eveneens z. h. st. .besloten werd om deze nieuwe straas te noemen Wilbelmina-straat. Vervolgend kwam aau de orde het praeadvies van B. en in garnizoen lag, en maakten ons nog al onge rust omtrent hem. Dagen verliepen zonder dat er antwoord kwam op onze zeer dringende brieven. Mijn moeder ging weer en bleef langer in de kamer van haar jongen dan vroeger zy brucht er soms uren door toen op een avond plotseling een luide kreet uit die kamer tot mij doordrong. Ik snelde er heen en vond moeder bewusteloos in een stoel, voor de schrijf tafel van myn broeder. Na korten tijd kwam zij bij, maar zij was toen zóo wanhopend, dat ik begon te vreezen, dat zij haar verstand verloren had. Maar wat is er dan, moedertjeWat is er gebeurd? Wat ik u bidden mag, antwoord me toch. Je broer mijn zoou, mijn lieve jongen, is dood hij is dood Toen ik zooeven hier binnen kwam, ben ik aan tafel gaan zitten om aan hem le denken na eenigen tijd keek ik op en in dien spiegel daar, vóór mij, die zoo tallooze maal zijn beeld heeft weerkaatst, heb ik hem gezien ja, ik zag hem doodsbleek, met gebroken oog Niets kon haar van dat denkbeeld terug brengen; zij wilde onmiddellijk naar Nantes ver trekken ik kon baar niet weerhouden en ging met baar mede. Helaas 1 zij had zich niet be drogen Mijn broeder was in het Militaire hospitaal aan de typhus gestorven, en zonder ling, op denzelfden dag en hetzelfde uur, als waarop zijn moeder hem in zijn spiegel had ge zien. Hoewel hy steeds voor een scepticus doorging, had de stem van dokter Artus bij het einde van zijn verhaal toch een geheel anderen klank dan gewoonlijk en beefde zij zelfs min of meer. Na een oogenblik stilte hernam hij Ziet u, ik, een man der wetenschap, ik beweer natuurlijk, dat moeder, doordat zij zoo voortdu rend in gedachte- met haar zoon bezig was en zij zich zoo ernstig ongerust óver hem maakte, op dat oogenblik aan zinsbegoocheling leed, maar als Dantrex hier was, dan zon hij u in allen ernst verzekeren, dat er tusscben de menschen en de dingen, die hun dierbaar zijn en tt midden waarvan zij steeds leven, een innige en geheim zinnige band bestaat, die onder den drang van zeer bijzondere omstandigheden zich somtyds ook uiterlijk manifesteert. Dit klinkt wel wat verward, maar ook nogal philsofisch. De wind begon meer op te steken en wij moesten het terras verlaten. Het gesprek begon te kwijnen en korten tijd daarna nam de dokter afscheid en ging heen. Ik moet eerlijk bekennen, dat wij na zijn vertrek een zucht van verlichting slaakten, wij waren geheel onder den indruk van zijn verbaal en voelden ons alles behalve opgewekt gestemd. Het was dan ook een uitkomst voor ons, toen we weer met ons beiden waren en ons gezellig en vertrouwelijk gesprek van dien raiddag konden hervatten. De lamp brandde en verlichtte de theetafel, waarop een zilveren bouitlloir zijn gezellig geraas deed nooren en een pluim van witten damp om hoog zond. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1