W. op het request van ingezetenen, houdende klachten over de aanwezigheid van tonnen- schuiten in de Westsingelgracht. Het preadvies strekte om, ter tegemoet koming van de klagei-s, de schutting, welke de schuiten aan het oog onttrok, weer te doen verrijzen. De heer Van Esveld meende, dat zulk een schutting al heel weinig te gemoet zou komen. Hij dezen tak van dienst zit een ka pitale fout en het kwaad zit veei dieper. In plaats toch van de fjecaliën langs den kortsten weg naar buiten te brengen, worden zij vau huiten naar een punt in het centrum der stad gebracht en daar verzameld, vlak bij de voornaamste winkelstraat, in een zeer sterk bevolkt en zeer nauw stadgedeelte. Het nu voorgestelde lapmiddeltje helpt naar spr. meening niet. De toestand zal op den duur onhoudbaar worden en welhaast onmogelijk zijn. Spr. zou daarom willen voorstellen, de feces met paard en wagen te doen ophalen. De Reinigings-comraissie stelde drie stelsels voorspr. acht het best, dat overgegaan worde tot openbare verpachting van het vervoer langs den kortsten weg. Oogenschijnlijk zal dit grootc Rnancieele gevolgen meebrengen, doc li men bedenke wel, dat de stad zóo is en wordt uitgelegd dat, als men niet paard en kar bezigt, men het personeel aanzienlijk zal moeten versterken. Daardoor zal het verschil op den duur niet zoo groot wezen. De Voorzitter zou een meer gepreci seerd voorstel wenschen en stelt daarna, met goedkeuring van den heer Van Esveld voor, de zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Hierna is aan de orde het preadvies van B. on W. op het reguest van de heeren Blan kenberg Zn., A. J. Michielsen en G. J. Slot houwer, boekdrukkers hier ter stede, over de levering van drukwerk aan de Gemeente. Het preadvies strekt om afwijzend te be schikken. De heer Gerritsen zegt, volkomen in te stemmen met dit pread vies niet alleen, doch te willen verblaren, dat B. en W. de belan gen der Gemeente volkomen hebben behartig I. De Voorzitter dankt voor deze welwil lende woorden, waarna het preadvies z. h. st. wordt aangenomen. Daarna zijn aan de ordeontwerp-besluiten tot af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, dienst 1897, tot een bedrag van f76.70; tot wijziging der Ge meente-begrooting, dienst 1897, wegens inder tijd opgenomen kasgeld ad f60000; en tot at- en overschrijving van posten op deGe- meente-begrooting, dienst 1897, tot een bedrag van f 6998.50 welke ontwerp-besluiten alle z. li. st. worden goedgekeurd. Nu wordt aan de orde gesteld eencrediet van f950 te verleenen aan de Hoofd-commissie voor de lluldigingsfeesten. De lieer Gerritsen heeft hiertegen een ernstig bezwaar. Reeds hebben de ingezetenen bijgedragen voor Irct Huldeblyk aan H. M. de Koningin-Regentes, bijgedragen voor de ver siering der straten, bijgedragen voordealge- meene feesten, en nu wordt andermaal f 1000 van de Gemeente gevraagd, die nog geld zal uilgeven voor de illuminatie van haar gebou wen en voor vuurwerk. Gold het iets blijvends, spr. zou geen bezwaar maken, doch waar het geld zal besteed worden voor volksspelen en schoolfeesten heeft spr. bezwaar om te stem men in ilen zin van het gunstig preadvies. Hij vreest, dat de naweëen ten volgenden jare op het belastingbiljet zullen blijken. In het algemeen hebben wij zulke feestjes niet noodig; betrekkelijk weinigen hebben de ruim f 1000 bijeengebracht, het meerendeei der be volking echter onthield zich. Te veel weelde vernietigt het kapitaal en verarmt de ge meente. Na afloop dezer vergadering zal spr. dan ook nog een vraag doen nopens de kermis. De heer C r o o c k e w i t wil als Algemeen penningmeester der Hoofd-commissie eeriige bezwaren des heeren Gerritsen weerleggen. De heer Gerritsen zeide. dat slechts betrekke lijk weinigen bijdroegen voor de algemeene feestendit is beslist onjuistbijna de ge- heele bevolking heeft daartoe bijgedragen. Het aangevraagd crediet zou dienen ter be strijding van de kosten der schoolfeesten en volksspelen, maar vooral van de muziek. Alle luxe is bij de ontworpen feestelijkheden weg gelaten, doch het aantal deelnemers is zeer groot en het gaat niei aan, hen onbevredigd naar huis te zenden. Wordt het crediet niet verleend, dan zal een groot deel van het programma moeten vervallen, hetgeen r.iet zal leiden tot een waardig geheel. De heer Gerritsen persisteert dat slechts 10 a 12 stadgenooten een betrekkelijk groote som gaven, doch dat de collecte overigens zeer weinig opbracht en er dus weinig in stemming heei'icht. Den heer Van Kalken verwondert het. zeer, dat de heer Gerritsen zulk een bezwaar heeft tegen het feest. Het geld komt ten oede aan de arbeiders het feest zet nieuwe racht bij aan ons nationaal gevoel en dit moet, toch zoo hoog mogelijk gehouden wor den. Spr. gaat op in het voorstel van B. en W. en zal dit met alle kracht steunen. Wethouder (Je losse was aanvankelijk niet voornemens, zich in de discussion te mengen, doch meent dat het op den weg der gemeente, Jigt, steun te verleenen, gelijk dit1 bereids in bijna alle andere gemeenten ge schied is. Het komt spr. voor, dat net beter ware de economisten en hun theorieën op dezen feestdag te laten rusten. De heer Gerritsen, voor de derde maal het woord erlangend, zegt, dat hij geenszins gekant is tegen de feestvieringdit gaf hy onmiddellijk toe, doch hij wilde waarschuwen tegen te veel weelde, met het oog op de arme bevolking. Spr. heeft niet éen enkel oogen- blik er aan gedacht, de hooge beteekenis van dezen dag in twijfel te trekken. De Voorzitter zegt, dat ook geenszins verstaan te hebben. Het doet hem juist ge noegen, dat in deze vergadering niet is aan gevoerd het motief dat vieren van dit feest niet goed zou zyn. De economische gevolgen der feestviering wilde spr. thans liever buiten beschouwing laten. Waar echter de heer Gerritsen vreesde, dat deze uitgaaf ten vol genden jare op de belastingplichtigen zal woeden verhaald, moet spr. opmerken dat door den Raad bereids op de Begrooting voor dit dienstjaar de betrekkelijke post van f2000 tot f5000 is verhoogd. De neer Gerritsen zeide ook, dat niet gebleken is, dat de bur- gery in het algemeen de feesten zoo op prijs stelde, doch dit is reeds weerlegd en spr. bevestigt deze weerlegging. In alle stadswij ken zijn reeds commission werkzaam en ver sieringen zijn ontworpen zóo fraai als zouden HH. MM. persoonlijk hier komen. Hierna werd tot stemming overgegaan en het crediet van f950 verleend met 16 tegen 1 stem (die des heeren Gerritsen). Tot leden van de Commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der Wel op de Schutterijen worden alsnu benoemd de heeren Visser en Celosse; tot hun plaatsvervangers mr. Van Zijst en mr. Prikken. Tot leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten worden benoemd: a. in het le district de heeren: Van dei- Want, Croockewit en Van Esveld, benevens de heerenVisser, Tromp van Holst, mr. Heyligers en J. J. Berends, b. in het 2e district de heerenCelosse, Gerritsen, Van Beek en J. Ger. Kleber, be nevens de heerenVan Kalken, D. C. Prins, J. van Wessum en Th. J. H.Bianchi. c. in het 3e district de heerenmr. Van .lijst, mr. Prikken, Hamers en Garjeanne, benevens de heerenVan Eek, Van Blaricum, N. vaii Veen, L. O. Verkerk en J. C. Kleber. Ingekomen wareneen ontwerp-besiuit t jt overneming van straten en wegen zal in druk worden rondgezondeneen request van den «Oranjebom! van Orde" houdende ver zoek om verlenging der gasleiding tot voorbij haar perceelen gedeponeerd ter Secre tarie; een request van bewoners van het Kalfsveld, houdende verzoek om verlichting om preadvies aan B. en W.een missive van den heer A. J. Krieger, houdende dank betuiging voor de aan hem verleende con cessie voor een tram door de gemeenteeen missive van de Oudheidkundige vereeniging «Fléhité" houdende dankbetuiging voor het haar verleend hooger subsidiegoedkeuring door Gedeputeerde Staten van de verhoo gingen der jaarwedden van de heeren Fabel en Van Spiegel en mejuffrouw Kleyidem van het kohier der Inkomstenbelasting, van de geldleening en van den aankoop van grond tot uitbreiding der Jongensschool 1e soort alle aangenomen voor notificatie. Ingekomen was nog het bereids door ons meegedeeld adres der vakvereenigingen om in de bestekken voor den bouw der Ge meente-gasfabriek op te nemen bepalingen omtrent minimum-loon en maximum ar beidstijd. De heer Gerritsen vroeg of er geen gelegenheid was, deze bepalingen reeds te doen opnemen in het bestek voor den om bouw der Jongensschool. Met de gasfabriek zal wel eerst over 3 jaar worden aangevan gen de proef ware dan vlugger te nemen. De Voorzitter antwoordt, dat het be stek voor de school reeds door B. en W. is vastgesteld. Wil de heer Gerritsen intusschen een bepaald voorstel doen, dan willen B. en W. gaarne de zaak overwegenintusschen stelt het request het voorbehoud »bij den bouw der gasfabriek". De heer Gerritsen dankt voor de in lichting. De Voorzitter herneemt, dat hy namens B. en W. wenscht voor le stellen, dat het request behandeld worde bij den bouw der gasfabriek, waardoor het college tevens bewijst, dat het het al dan niet op nemen van dergelijke bepalingen wil over laten aan de plwutici van den Raad. De heer Gerritsen vreest, dat er ver traging zal komen in de aanbesteding der school en trekt daarom zyn voorstel in. Ingekomen zijn nogeen verzoek van den heer H. L. van Esveld om ontslag als klokke nist zal in een volgende vergadering wor den behandeldeen request van de heeren Van Haselen omtrent het wegbreken der muur buiten Bloemendal om praeadvies aan B. en W. De heer Gerritsen herinnert nu, dat B. en W. verleden najaar in uitzicht heb ben gesteld de kermis in 98 niet te doen doorgaan. Bij de daartoe aangevoerde argu menten wil spr. er thans nóg een voegen, dat van de enorme duurte der levensmiddelen. Spr. zou gaarne aan B. en W. in overweging willen geven, een beslissing te nemen. De Voorzitter zegt, dat het D. B. deze vraag gaarne in een volgende vergadering zal beantwoorden. De heer Van Esveld zegt, dat in den laatsten tijd door verschillenden wordt ge klaagd over het lichtgas, zeer in 't bijzonder Gedurende de laatste week. De artt. 16—24 er concessie omschrijven aanwelke eischen het gas moet voldoen, terwijl de artt. 3950 de boeten bepalen. Spr. herinnert, dat de Raad in 1885 een bedrag van f350 verleende voor geregeld onderzoek van het lichtgas op sa menstelling en druk, en zou thans gaarne deze vragen willen stellen 1. Komen de rapporten geregeld in en zijn zij ook over de laatste week ingekomen? 2. Hoe luiden die rapporten? 3. Indien ze ongunstig luiden, wordt dan boete toegepast?- De Voorzitter antwoordt, dat ze inder daad geregeld inkomen, doch niet wekelijks maar maandelijks. Tot dusver waren er geen bemerkingen, al bemerkte spr. ook in zijn woonhuis dat er iets schijnt te haperen. Zoolang spr. de eer heeft Burgemeester van deze gemeente te zijn, werden geen boeten toegepast. De aandacht van B. en W. zal in tusschen op deze zaak gevestigd blijven. De heer Van Esveld meent, dat er dan wel heel weinig aan te doen schijnt en de gebruikers machteloos tegenover concessio narissen schijnen te staan. Als B. en W. niet handelend optreden, vreest spr. dat de toe stand onhoudbaar zal worden. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Van Esveld nu toch geen verwijt kan maken aan B. en W. als zou dit college in mora zijn. Spr. herinnert, dat hij namens het D. B. beloofde de aandacht op de zaak gevestigd te houden en aan de deskundigen zou vragen desnoods meermalen te controleerendit is echter nog geen reden om de zaak zóo hoog op te nemen. Spr. dankt intusschen den heer Van Esveld er voor, dat deze de aandacht vestigde op deze question bruiante, doch zou niet durven beslissen dat er onwil is van den kant van concessionarissen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zullen B. en W. die mid delen gebruiken, welke hun ten dienste staan. De heer Van Esveld dankt voor deze inlichtingen en hoopt op verbetering. Hierna wordt de vergadering, welke te 1.45 aanving, om 3 uur gesloten. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefde" heeft tot haar candidaten voor het Kiescol lege bij de Ned. Hervormde gemeente hier verkozen de heerenR, Cruyff, H. C. van Dam, H. Jonker, J. Ger. Kleber, G. van Lum mel, dr. H. J. Reynders, I. ter Schuur, C. Vlaanderen Az., N. Wolfswinkel Ez., aftre dende leden, benevens de heerenP. M. de den Hertogh, oud-lid, eu R. J. graaf Schim- melpenninck. De Orthodoxe kiesvereeniging «Evangelie en belijdenis" heeft tot haar candidaten voor het kiescollege bij de Ned. Hervormde ge meente hier verkozen de heeren R. Cru ij ff, H. C. van Dam, H. Jonker, J. Ger. Kleber. G. van Lummel, altredende leden, en mr. P. J. F. van Voorst Vader, J. van Apeldoorn J.Lzn., P. van Veen Jr., A. F. Donath. Jacob Knoppers en. H. Kremer. Vermoedelijk reeds met ingang van mor gen zal heft carillon voortaan ten geboore brengen bij heel uur «Yaderlandsch liedbij half uur «Blyf éen". De tekst van het Vaderlandsch lied luidt: Vol leeuwenmoed en heldenaard Waart gij, ons Voorgeslacht; En om uw deugd bewondringswaard, En om uw trouw geacht. Uw dadeu staan nog vastgeprent lu dezen weeken grond Uw daden zijn alom erkend Op heel het wereldrond. Ja, schoon gij Hollaud zijt genaamd. O dierbaar Vaderland! Toch zijt gij om uw kern befaamd, Uw roem houdt eeuwig stand. Die van Blijf éen. Blijf éen, blijf éen mijn Vaderlaud f Laat nieta die kracht U rooven. Schraag, als een eenig man den roon, En meng geen wanklank iu den toon Van 't oud Oranje boven I Onze voormalige sladgenootc mej. G. Jochems Mulder, laatstelyk in gelijk ambt hier werkzaam, is door het Bestuur der «Vereeniging tot Ziekenverpleging" benoemd tot pleegzuster te Gorinchem. Onze voormalige stadgenoot jhr. mr T. A. J. van Asch van Wijck is by de Dinsdag te 's-Gravenhage gehouden hei-stemming geko zen tot lid van den Gemeenteraad. De heer Secretaris- boekhouder van «Lief dadigheid" verzoekt ons, nog eens aan de huismoeders te vragen om, ingeval zij ter gelegenheid van de groote schoonmaak, klee- ren, huisraad of wat dan ook wegdoen, dit te willen afstaan aan de vereeniging. Eén boodschap te zijnen huize, Zuidsingel 280 a, en de goederen zullen met den meesten spoed worden gehaald. Bij Kon. besluit is overgeplaatst by het regiment grenadiers jagers le luitenant J. C. Wagner, van het 5e regiment infanterie hier. De plaatselijke afdeeling van den «Neder- landschen Militairen Bond" zal aanstaanden Dinsdag avond 8 uur vergaderen in het Mi litair Tehuis aan «le Beekstraat o. a. ter verkiezing van een Bestuurslid wegens het aftreden van baron Van Boetzelaar van Oosterhout. De zanguitvoering door de kinderen van de school aan de Beekstraat gisteravond in Amicitia gegeven, bad een imment succes. De zaal was stampvolbehalve autoriteiten en leden der schoolcommissie, waren ongekend veel dames en heeren opgegaan om de kleinen eens te hooren. Zij zullen zich den gang zeker niet berouwd hebben. Alles sloot als een bus en de jeugdige zangeressen en zangers brachten hun auditorium meermalen tot zeer enthusiast applaudisseeren. Vooral het slot-nummer, het «Wilhelmus" met be geleiding van het geheelesymphonie-orkest, was huitengewoon mooi. De heer Van der Horst bracht op het eind zijn dank aan lien, die door het teek enen op de lijsten de voorgenomen reis zijner scholie ren hebben mogelijk gemaakt, en niet minder voor hun aanwezigheid. Een der jongens wilde het óok niet onder zich laten en dankte evenzeer namens al zijn makkertjes. Maar zeer zeker mag hier hulde worden gebracht aan den heer Van Aaken, die zóo geheel belangloos met zijn orkest een zóo mooi concert gaf, en ook aan de heeren onderwijzers Akkerman, Faber en Den Har- tog die het initiatief namen tot deze uit voering en met hun 120 leerlingen de mooie nummers zoo flink instudeerden. Blijkens advertentie in dit nummer zal pro fessor Reekerelli aanstaanden Zaterdagmiddag in Amicitia een groot kinderfeest geven. Het programma belooft veelde toogang is zeer laag gesteld. Wat wil men nog meer Dat «Luilekkerland", dat aanstaanden Dins dag in Amicitia hier gaat, zou trekken, hebben we wel gedacht. Maar dat er thans reeds bij de honderd plaatsen zouden besproken zyn, hadden we toch niet durven voorspellen. Daarom is het zaak, zich nog intijds van een plaats te voorzien. Herinnerd zij, dat de voorstelling hier ge geven wordt geheel naar die van het «Grand theatre". Het geheele tooneel is uitgebroken; alleen het voordoek hangt nog. Alles, cou lissen, achterdoeken, requisiten, alles wordt uit Amsterdam meegebracht. Het belooft dus een zeer goede voor stelling te worden. Een heel gevaarlijk vrachtje, de kleinigheid van 90 Kilogram ontplofbare stoffen, pas seerde gisteren onze stad op zijn tocht van de Bildsche duinen naar de Legerplaats bij Oldebroek. Een sergeant van het korps mineurs was de geleider van den wagen on vecren, die met de grootste voorzigtighéid zijn weg vervolgde. De baanwachteres der Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij, die 9 Februari verzuimde den boom aan een der overwegen bij deze emeente te sluiten en daardoor gevaar voor et verkeer door stoom vermogen had kunnen doen ontstaan, is door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot fk25 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Door de politie is aangehouden eon 22-ja- rigo ongehuwde moeder van twee kinderen, die, door armoede gedreven. Zaterdagavond getracht heeft haar jongste kindje, een meisje van vier weken, door het toedienen van mui- zentarwc om het leven te brengen. De ongelukkige heeft volledige bekentenis afgelegd. De heer C. T. van Olst, Gemeente-ontvan ger van Soest, is daar in den leeftijd van 35 jaar overleden. Van de hand des heeren H. C. van der Hou ven van Oordt is, met medewerking van mr. G. Vissering, verschenen »I)e economische beteekenis van de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee" (met drie kaarten en verschil lende bijlugen). De heer Van dor Houven, die dit werk schreef in opdracht van liet Bestuur der Zuiderzee-vereeniging, bespreekt na een inleiding achtereenvolgens het werk. zelf, de voordeeïen van den afsluitdijk afzon dei lyk beschouwdde wijze van uitvoering van het werk, beschouwd van economisch standpuntde gevolgen van het werk do wen- schelykheid en de urgentie van hel werk voor het Nederlandsche volk de vraag zal de Zuiderzee in de naaste toekomst worden afgesloten en drooggemaakt Ten slotte wordt een overzicht gegeven van hetgeen do buiten en de binnenlandsche pers (voorzoover den schrijvers bekend wem) van hot «nationale vraagstuk gezegd heeft. Een volksuitgave van dit hoek, m«t de kaarten, is ter perse en zal voor zeer geringen prijs binnen weinige dagen voor ieder ver-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2