Maandag 16 Mei 1898. No. 4771. 47e Jaargang. Binnenland. DE HALTE. Stadsnieuws. PHOENIX-BROÜWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AMERSFOORTCCHE GQURAIT. Ditgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post /"1.15. Ad verten tien i6 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar Firma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. te Amersfoort. KOBTEGEACHT 5 0. Teleplioon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Wegens den HEMELVAARTSDAG zal het volgende nummer van dit blad reeds aanstaanden WOENSDAGMIDDAG worden uitgegeven. Advertentiën voor dat nummer kun nen worden aangenomen tot Woens dagochtend TIEN uur. KENNISGEVING. De KAM Kil van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heelt ontvangen: Jaarverslagen van de Kamers van Koop handel en Fabrieken van Alineloo, Assen, Delft, Dordrecht. Tilburg, en Utrecht over 1JS07. Consulaire verslagen no. I 'i en 15. Tijdschrift dor Ned. Maatschappij tot Re- vordering van Nijverheid, April 1808. Slastistiek In-, uit- en doorvoer over de maanden Januari. Februari en Maart 1898: Verslag over den landbouw in Nederland in 1804 en 1895. Verslag van de Handelingen verricht door het Ned. laudbouw-coniiló over 1897. Verslag van de vereeniging »llet Ruiten- land". Belanghebbenden kunnen bovengenoemde stukken voor vangenaan te kende. dagen ter lezing unt il bij den ondergetee- Herm. P. van HASELEN, Secret ar is. Amersfoort, 12 Mei 4898. Blijkens de Zwilschersehe bliirltji zjjn HII. MM. de Koninginnen Dinsdagmiddag te 4 uren over den Brenner met een extra-trein te Zug aangekomen. Terstond hebben IIII. MM. zich tiaar de Kur-inricbling »8ciiönfels" op den Zugerberg begeven, waar zij eenigo weken zullen vertoeven en waar mei dit doel 42 kamers voor de Koninginnen en 11. D. gevolg besteld zijn. liet plan bestaat om kort na de Inhuldi ging een vloot-revue ter roede van Tessel te doen houden, die de Koninginnen aan boord van de »Zeeliond" zouden bijwoneu. Feuilleton. 2). Een marskramer had hun verteld, dat de troepen voorbij zouden komen op hun marscb, heel dicht bij, slechts zestien mijlen verder, en zij wist, dat het regiment van haar jongen er bij zou zijn. „Hoe zul je hem kunnen herken nen in die massa zeide haar echtgenoot, en zij lachte. Zij zou haar zoon wel herkennen uit honderden, duizenden, millioenen Zij, die afstanden kunnen vernietigen door alle hulpmiddelen van ontwikkeling en weten schap, kunnen onmogelijk begrijpen, dat afwezig heid voor de armen en onwetenden zwarte duisternis en volkomen ledigheid vertegenwoor digt het staat gelijk met don dood er komt geen boodschap, geen lichtstraal schijnt door de ondoordringbare duisternis. De jongen was heengegaan; men zeide, dat hij wel terug zou komen, doch zij wist niet wanneer of hoe. De Staat had hem in bezit, het was iets, waaraan niets te veranderen viel, iets onbegrijpelijks: meer wist zij er niet van. Toen Ruffo, do kramer, bij zijn halfjaarlijlcsch bezoek aankwam met zijn pak met naalden, spelden, band en andere benoodigdheden, had bij tot haar gezegd „de troepen komen hier langs, en niet weinig ook, cavalerie, infanterie, enz.; ik heb jou Neillo ook gezien in bet kamp; hij vroeg mij of ik jelui wilde vertellen, dat Mr. B. M. Bahlman, sedert 13 December 1880 afgevaardigde der Tweede Kamer voor j Tilburg, werd in de Vrijdagmaddig gehouden zitting dier Kamer, terwijl hij een redevoe- i ring hield, door een beroerte getroffen. De zitting werd geschorst. Weinige oogenblikkcn later gaf de heer Buhliriann den geest. Vóór het overlijden gaf mgr. Everts de absolutie. Daarna knielden de Roomsclie Ka- I meeleden, terwijl mgr. Everts en dr. Schaep- man de gebeden lazen voor den overledene, j Het bedrag aan Nederl. bankbiljetten in j omloop bedroeg hot afgeloopen jaar ruim I 205 miilioen gulden. Als ongeschikt voor de circulatie werden I ingetrokken of onbruikbaar gemaakt 500 890 1 bankbiljetten, een waarde vertogonwoordi- j gende van ongeveer 40 miilioen gulden. De Staatscommissie, belast mot het afnemen van bet examen bedoeld bij art, 11 der Wel op het Notarisambt, zal haar zittingen hou den te 's-Gravenbage op Vrijdag 1 Juli e.k. en volgende dagen. Hun. die wenschen tot bet examen te worden toegelaten, wordt herinnerd dut zij zich ten min.-le veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk uloetcn aanmel den bij den voorzitter der commissie, mr. A. Teldurs, met opgaaf of zij zich aan liet geheele examen dan wel aan éen of moer gedeelten wenschen te onderwerpen, en onder overlegging van hun geboorte-akte. Een der voornaamste bakkerspatroons te Rotterdam heeft aan de Bal.ircrs medege deeld, dut de ingetreden stijging der brood prijzen een gevolg is van don oorlog en dat do daaruit, voortgevloeide snelle rijzing zal aanhouden. Welke hoogte zij vermoedelijk bei eiken kan, is volgons dien z -gsmun nog onmogelijk te bepalen. Hot is zeer wel mo gelijk dat zij roods morgen ophoudt. Toen in den Russisoii-TiirkscliPii oorlog door de sta king van gi'aanuitvoer, zelfs uit Finland, dat overigens door privileges vrij was, een enorme stijging van prijzen werd verwacht, kwam een plotselinge groote aanvoer uit Amerika deze verwachting geheel verstoren. Nu is het we1 waar, dat dit voor den toe stand van heden geen precedent levert maar het zou mij toch verwonderen als niet i binnenkort, door openstelling van groote I voorraden, thans nog uit speculatiezucht in magazijn gehouden, de Europeesche markt zón wordt overstroomd, dat de prijzen plot- seling terugvallen. lu elk geval zal dadelijk na den oorlog I de graanmarkt dalen. Amerika houdt thans zijn voorraad up: als die los komt. zal men i 't in den graanhandel sterk gevoelen. Het uiterste tijdstip van aanmelding voor liet in de maand Augustus e.k. te houden examen voor surnumerair der posterijen en telegraphie, is nader bepaald op 15 Juli e.k. 1 Een jong meisje uit een dorpje hij Ams- terdam, wier vader 11. Vrijdag is gestorven, moest Maandag aldaar eenige inkoopen doen en belastte zich met de bezorging van f 185 voor een ander. In een winkel die zij be zocht, werd haar echter die som ontrold. liet mo'sje bekleedt een Rijksbetrekking en roept nu den bijstand in van een inen- sclienvriend, die haar bet bedrag wil leenen tegen geregelde maumlelijksche terugbetaling bij ontvangst van haar tractement, liet hoofd der Marnixschool te Amsterdam geelt op verzoek inlichting. De bekende houten koiïiehuisies aan het begin van bet Haagsche boscli zullen spoedig verdwijnen. De bewoners hebben van Re- gecringwege aanzegging gekregen, dat zij zo op 31 December moeten verlaten hebben. 30 jaren gehuwd waren. In de drie woningen dus »120 jaren varens in de huwelijkszee". Onnoodig te zeggen, dat heel Langezwaag feestvierde. Het 3e Congres voor openbare gezondheid zal dit jaar einde September te Utrecht worden gehouden. Donderdagochtend vroeg werd in de ge meente Dubbeldam een vrouw door de buren verdronken of gestikt gevonden in de mod dersloot naast haar woning. Haar man had haar sedert den vorigen middag reeds ver mist. Naar het Dordr. Xbl. meldt, bleek, dat ook daar de heidensche gedachte nog bestaat dat men geen verdronkene uit het water mag halen, vóór de politic aanwezig, is. Te Langezwaag (Friesland) wonen naast elkander K. Klaren. J. W. Zandstra en A. de Boer. Nu wil hei toeval, dat de eerste Zaterdag 50 jaren, de laeede op denzelfdeii dag 40 jaren, de derde op denzellden dag De tweede voorjaarsvergadering van het Classicaal bestuur van Amersfoort zal gehou den worden op Woensdag 25 Mei a.s. des ochtends 10 uur in de Consistorie der St. Jo- riskerk te Amersfoort, De aartsbisschop van Utrecht beeft benoemd tot kapelaan aan de parochie van St. Fran- ciscus Xaverius hier den WelEerw. W. G. A. li. van Berkel. Door Gedeputeerde Staten is alsnog voor den dienst ongeschikt bevonden en door den provincialen adjudant daaruit ontslagen éen loteling uit de gemeente Amersfoort. i 1 lei stads-telephoonnet zal eerlang wederom niet drie aansluitingen worden uitgebreid, voor de AinorsfoortscheTapijtlabriek, Eysink's Rijwielfubi iek en mejuffrouw Middelburg. Bij het te Utrecht gehouden examen voor 1 de akte van onderwijzeres is o.a. geslaagd j onze stadgenooto mej. H. Witkamp. De examens zijn thans geëindigd. zijn regiment morgen tegen den middag door den Belvapns zal gaan en daar waarschijnlijk halt zal houden. „Vraag moeder, of ze komt," zeide de jongen. „Goede hemel jongen," zeg ik zoo, het is een verbazende reis, van meer dan j twintig mijlen, en je moeder is lang zoo sterk niet meer als vroeger, hoor, en bovendien, het j is oogsttijd, zooals je wel weet." Maar Neillo laehte even en zeide: „Vraag maar aan moeder I of ze komt." Daarom vertel ik het je. Doch als j je gaat, dan is 't mijne schuld niet." Op haar bruin vermagerd gelaat kwam een glans van vreugde, doch zij ging voort met I boonen plukken, die zij op een hoop wierp. „Ik raad het je niet aan om te gaan," zeide I de marskramer. „Het kan even goed gebeuren, dat zij niet door don Helvapas gaan. Die generaals I veranderen altijd op het laatste oogenblik van gedachten, doch ik vertel je precies,, wat de jon- I gen mij gezegd heeft„Vraag aan moeder of ze I komt," zeide hij, „wij gaan door den Belvapas." j Hoe ziet hij er uit? vroeg zij. Nu, een beetje mager, maar tocli gezond ik zal niet zeggen, dat hij er niet goed uitziet, j Van onder haar grijze wenkbrauwen wierp zij een snellen blik op hem. liij was nooit erg sterk, zeide zij zachtjes. Als kinderen nooit genoeg te eten krijgen, dan kunnen er geen krachtige menscben van groeien. Ja, maar jongensmagen zijn ook erg moeilijk te verzadigen, zeide hij. Hij klaagde volstrekt niet. Neillo is geen jongen om te klagen, ant woordde de moeder. En nu had zij niet naar bed willen gaan, uit vrees, zich te zullen verslapen zij bleef hem •n weder loopen in het kamertje en hield zich bezig met slroovlechten, terwijl baar man en de kinderen sliepen. In het midden van Juli duurt de nacht slechts kort, en bij volle maan schijnt er heeleraaal geen nacht te bestaanhet licht is alleen meer etherisch en schitterend. Om vier uur lichtte zij de klink van de deur op en ging heen. Zij had brood en slappe koude koffio klaargezet voor het ontbijt der huisge- nooten. Het oudste meisje moest de kollie op warmen in den ouden tinnen pot om daarmede de droge roggebroodkorsten te bevochtigen. Het was reeds dagde kale dorre heuvels van het landschap werden door zacht, bleekrood licht bestraalder lag een waas van koelte en rust Over den gehcelon omtrek ;do steenige hel lingen, op andere uren van den dag zoo dor en droefgeestig, zagen er minder gnuiw en eentonig uit; over het geheel lag een doorzichtige witte j nevel verspreid. j Zij was een groote, magere vrouw zij was slechts acht en dertig jaar oud, doch zag er uit j alsof zij dubbel dien leeftijd bereikt had. i Het dikke haar was reeds grijsbaar mager, j bruin gelaat was doorploegd van rimpels, de borst was ingevallen doch het profiel vertoonde i nog streng klassieke lijnen. In haar jeugd was zij zeer mooi geweest, doch haar profiel was het 1 eenigo, dat van die schoonheid overgebleven was. Verschroeiende zomers, ijzige winters, de ruwe lentestormen en de bergwinden in den herfst hadden hun voortdurend en invloed op haar J uitgeoefend en een oude, verweerde vrouw van I haar gemaakt. Zij werkte hard. het geheele jaar dour, spit',' nd, Wicl-ml, ;rus s.-uj water aandragend, of ploegend uc-ui.. ói koe, heen en weer op de gloeiende steenachtige velden. Zij was zoo gewend aan de stilte en de eenzaamheid rondom, dat die baar geen schrik meer inboezemdenhaar geheele leven had zij doorgebracht te midden van deze steenige heu vels, mengsel van lei, graniet en tufsteen. Zij wist, dat naar het Westen de zee lag en dat de vruchtbare en vroolijke Toscaansche vlakten in liet Oosten lagen, doch zij was nog nooit ver der geweest dan haar eigen geboorteplekje, zij had nooit van iets beters gehoord dan van het spaarzame voedsel voor mensch en dier en de eeuwige afzondcrling, waartoe zij veroordeeld was. Zij had een stuk I dal t i da: haar sikkel hing aan haar zijde, want zij wane gras snijden, als ze ten minste wat vond, en het in een bundeltje op haar schouders medeneraen, als zij terug kwam, want zij had de gewoonte, geen oogenblik en geen kansje, hoe gering ook, te zerzuiinen. Voor deze gelegenheid had zij de eenige goede japon aangetrokken die zij bezat, een bruine wollen rok met geel lijf en daarover heen een groot grof voorschoot van verschoten blauw Katoen. Zij droeg niets op het hoofdhaar mouwen waren tot boven de ellebogen opgestroopt en zij droeg haar schoenen in de hand, want ze wilde ze niet verslijten door er op te loopen, doch was van plan ze bij den pas van Bel va aan te doen, tor core van haar oudsten jongen. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1