Gemengd Nieuws. Marktprijzen. Henneberg-Zijde Advertentièn. kïial& iBssffiRiHgir Bij liet. Donderdag t.o Utrecht gehouden concours-hippiquo warden prijzen behaald door de volgende stadgcnooten Concours voor het schoonste en bestgaande rijpaard, bereden door een officier van het Nodcrlandsche ofNederlamisch-Indische leger ol' eonNederlandsclie heerrijder, le pr., kunst voorwerp en vermeille cned., Ie luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, met «Snowflake", stekelharige vosmerrie; 3e prijs, kunstvoor werp den bronzen medaille, 1e luitenant J. Jurjans, met «Miss Mary", donkerbruine mer rie. Kr warep 10 deelnemers. Tusschen no. I en II van het programma, werd door 8 onderofficieren der Rijschool te Amersfoort een curonssel-munmer gereden, dat fraai werd uitgevoerd, terwijl na no. VI door vier aangespannen stukken van het 1ste regiment veld-arlillerie eenige evolution in stap, draf en galop werden uitgevoerd, die eveneens getuigden van uitmuntende oefe ning. Vooral het veranderen van hand in het met stukken rechts- en linksomkeert maken, werd keurig uitgevoerd. Deze nummers oogst ten welverdienden lof. Volgens tiet aan «le Regeering ter goed keuring ingediend ontwerp voor de dienst regeling op de lijn UtrechtRaarn der Ne- derlandsclie Centraal Spoorweg-Maatschappij zullen op werkdagen in elke richting 15 treinen en des Zondags 16 treinen loopen, terwijl bovendien nog dagelijks «les avonds om 11.15 een trein van Utrecht C.S. via Amersfoort naar Raarn loopt, (aankomst 12.30), waardoor de gelegenheid wordt ge boden na afloop der concerten enz. te Utrecht, nog naar Amersfoort, en Raarn te gaan. Thans heeft ook de Centraal gedurende do feestdagen te Utrecht, dus tot en met den löden. de gelegenheid geopend om met eiken locaaltrein naar Utrecht te reizen tegen het verminderd tarief. Ann inr. II. J. II. baron Van Roetselaer van Oosterhout. die wegens vertrek van hier naar Zeist bedankt beeft als vice-president van het «Tehuis voor militairen", is thans hot eere-voorzitterscliap aangeboden. Door het Bestuur van «Floralia" zijn niet minder dan 400 bloemstekjes uitgereikt. Nauweljjks is het officierskorps der dd. Schutterij compleet of liet bericht komt, dat kapitein C. II. M. Liïngen ontslag heeft aan gevraagd. Majoor L. Brender i» Rrandis is hier van zijn buitenlandse!) verlof teruggekeerd. Luitenant H. W. Schauikes, van het 5e regiment infanterie hier, is belast met het toezicht up de cadetten van de Kon. Militaire Academie, die van Juni tot September by liet korps worden gedetacheerd. Aan reserve-sergeant M. J. van Dubben, van het. 5e regiment infanterie, is op zUn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst ver leend. Stafmuzikant L. W. Stegman, van het 5e regiment infanterie hier, is up zijn verzoek overgeplaatst bij do Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers. Rij het 5c regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair, korporaal D. Ruijs tot milicien-sergeant, milicien-korporaals A. Sajet, K. Elders, A. IJulsholf. A. Hurstman en W, Buitenhustot reserve-korporaal de adspirant-vaandrig A. A. Kramer, en tot milicien-kurpnraal de miliciens A. op de Weegh, L. van Keulen en W. Faber. Van hieruit wordt aan de Nieuwe Roti. Crt geschreven, dat de globe-trotter Innoren- tl Arnnldo verleden Zondagavond van hier naar Amsterdam zoii zijn gespoord. Dat is minder juist. Arnaldo is, nadat zijn boek hier was afgeteekend, per spoor naar Raarn gegaan, waar hij eenige sportsmen weusehle te spreken, en heeft 's nachts hier gelogeerd in het Bonds-hotel van den heer G. Schimmel, vanwaai hij Maandagoch tend naar Amsterdam gewandeld is. Door Gedeputeerde Staten van deze pro vincie is benoemd tot voorzitter der water schappen de Drie Zielen en Geeren en Kern land F. F. baron d'Aulois de Bourouill, Bur gemeester van Raarn. Tot Penningmeester van het Waterschap «De Pijnenburger grift" is benoemd de heer G. van Merkesteijn, Secretaris der Gemeente Raarn tot Secretaris van liet Watei-schap «De Drie Zielen en do Geeren" de heer P. II. Burggraaf, ambtenaar ter Gemeente- Secretarie te Baarn. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Soest den WelEorw. Ph. J. J. Inden. Tot Gemeente-ontvanger van Soest is ter Donderdag gehouden Raadsvergadering be noemd do lieer II. H. Jonkerguiiw, Secretu- tis dier Gemeente. Do eigendommen van do Maatschappij i der trams, het gehuil en gefluit der straat- jongens enz. bespoedigen den dood van menigeen, die onder andere omstandigheden nog lang nuttig werkzaam had kunnen zijn. »de Zuider Eng" zijn in publieke verkooping verkocht aan den lieer van Aken, te Naar- don, voor de geringe som van f14.500. Luitenant-kolonel jhr. M. van Reijbergs- berg Versluys, van het le regiment huzaren, Directeur van het Remonte-depot te Milligon, is op zijn verzoek gepensionneerd, terwijl hem de rang van kolonel is toegekend. Thans heeft de reeds door ons aangekondigde volksuitgave het licht gezien van «De Eco nomische beteekeuis van de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee" met drie kaar ten en verdere Bijlagen, geschreven in op dracht van het Bestuur der «Zuiderzee-Ver- eeniging" door haar Secretaris mr. II.C. van der Hoiiven van Oordl met medewerking van mr. G. Vlisseririg. In de laatst gehouden vergadering dezer vereeniging is besloten niet zonder aan zienlijke geldelijke opoffering den prijs zóo laag' te stellen, dat de aanschaffing van her. boek redelijkerwijze voor niemand een bezwaar zal kunneu zijn. Tegen toezending van vijftig cent of 10 blauwe postzegels aan de uitgevers E. J. Brill, te Leiden, wordt een exemplaar door hen franco aan de aanvragers toegezonden; per tiental tegelijk, tegen toezending van slechts vier gulden. Aan alle elfhonderd Gemeentebesturen in ons Vaderland werd een exemplaar ter ken nismaking aangeboden. Voor werklieden- vereenigingen is mede een exemplaar gratis beschikbaar gesteld. De Zuiderzee-Vereoniging rekent het van overwegend belang, dat het Nederlandsche volk in staat worde gesteld, zelfstandig over de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee met de gevolgen daarvan te oordeelen en vleit zich, dat de kennisneming van hel. door haar uitgegeven hoek daartoe bijdragen. De heeren mr. II. Smeenge en J. Meesters, loden der Tweede Kamer, hebben een uit- iioodigiug gericht aan tie Burgemeesters van alle hij den waterafvoer naar zee betrokken Gemeenten beoosten tie Zuiderzee, om met hen te vergaderen, ten einde gegevens te verkrijgen nopens den toestand en de schade, die bij den tegenwoordigen hoogen waterstand in tiie Gemeenten wederom wordt geleden. Men hoopt langs dien weg tot oplossing te komen van dit waterafvoer-vraagstuk. De toestand is thans zeer treurig. De volgende brutale advertentie komt voor iri liet Leidsch Dagblad: »Door den ondergeteekende wordt de hoogste waarde gegeven voor geslachte run deren met gebreken, welke de keur kunnen doorstaan in Den Haag." Volgt de onderteekening van een Haag- scheu slachter. Niet te verwonderen is het, dat de sla- gersvereeniging «Weldadigheid zjj ons Doel" te 's-Gravenhage aandringt op strengere v'eescbkeuring m dc Residentie. In 1871 is van de Fransche oorlogsschat ting van 5 milliard Franc een deel afgezon derd voor speciale doeleinden. Het grootste deel daarvan is thans verbruikt, nl. de fondsen voor spoorwegaanleg en voor vestingen. Het fonds voor het gebouw van den Rijksdag, dat bijna millioen Mark bedroeg, is op 637 000 Mark na uitgegeven de rest wordt voor verdere versiering besteed. Een vierde fonds, de oorlogsschat, die in den Juliustoren bewaard wordt en 120 millioen Mark bedraagt, blijft bestemd voor mobilisatie. Het vijfde fonds, liet invalf enfonds, oospronkelijk 561 millioen Mark groot, is thans tot 410 milloen Mark gedaald. De oorzaken van een vroegen dood liggen, zooals een geneeskundig blad schrijft, aan de vele emoties en gewaarwordingen, die ile mensch ondervindt, waardoor hij niet de noodige rust geniet. De telephoon in huis, die hem te ongelegener tijd oproept; het electrische licht, dat door de scherpe wer king op het netvlies van hel oog zijn hersenen in voortdurend geprikkelden toestand houdt; het vele reizen in den spoortrein en het veelvuldig gebruikmaken van slaapwaggons, waardoor hem weken lang de ooren suizen en zijn ruggemerg en hersenen aan veel schudden zijn blootgesteld; maaltijden, wel ke uit gebrek aan tijd met te groote haast genoten worden deze oorzaken, elk op zichzelf en in vereeniging, verzwakken vele personen, die bij een andere levenswijze veel langer zouden hebben geleefd. Het rumoer van de steden het schreeuwen der ven ters, het geratel der rijtuigen en het gebel Hoe verslappend de heete, duffe kamerlucht in do ziekenkamer soms kan zijn, is aan ieder bekend, die op warme zomerdagen aan het ziekbed gekluisterd was, of als verple ger of verpleegster bijstand moest bieden. En er zijn velen, die de weelde niet kennen, in het mogelijke geval een frissche kamer uit te kunnen kiezen. In Vragen van den Dag komt het volgende eenvoudige middel voor, om do kamerlucht vrij goed af te koelen en te verfrisschen. Men opene het raam zoo ver mogelijk en bange daarvoor linnen lakens, die vooraf in water nat gemaakt zijn. Door deze vochtige lakens wordt voel warmte voor de verdam ping verbruikt, die aan de licht, welke de kamer binnenstroomt, onttrokken wordt. Een afkoeling dei- lucht van 4 a 5 graden heeft men hierdoor verkregen. Deze afkoe ling moet niet alleen plaats hebben op hel oogenblik, dat de zon op het raam schijnt, doch ook daarna, en telkens dient de bevoch tiging herhaald te worden, om goede resul taten te verkrijgen. Men heeft reeds lang getracht door indam ping van de melk en door verdunning, of door vermenging van velschillende melk- soorten, een melk te verkrijgen die aan aller lei eischen vun samenstelling, ten behoeve van kinderen vooral en zieken, voldeed. Dr. Rose is nu nog een stap verdergegaan door de melk geheel kunstmatig te vervaardigen. Hij is er in geslaagd, door vermenging van de eiwitstoffen uit de melk met. boter vet, melksuiker, zouten en water een product te verkrijgen dat uitstekend smaakt, goed te sleriliseeren is en in iedere verhouding, vol gens recept, bereid kan worden. De proeven die or mee genomen zijn op de kliniek van prof. Van Noorden t3 Frankfort voldeden uitstekend. De hnogleeraar zelf liet, zeer tot zijn genoegen, een melk bereiden voor lijders aan diabetes, met saccharine in plaats van melkzuiker. De bereiding geschiedt thans in het groot in een fabriek te Keulen en indien het blijkt dat zij op deze wijze, en niet alleen in het laboratorium, betrouwbaar is en geefi wat ze belooft, kan er zeker van deze kunstma tige opbouwing van melk uit haar grond- sloffen, voor de melkindustrie veel verwacht worden. LIJS 1' van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft van de maand April 1898. l\1. Harger Amersfoort. J. R. Visser Amsterdam. Faasse Nijmegen. G. van Rossem Utrecht. Wed. K. Kooiker J. Rekker J. 11. Sanders Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Amersfoort, 13 Mei 1898. Appelen f 0a f 0.Peren i 0 a f 0. Zandaardappelen f 2.49 a f3.10 Hoen dereieren f2.25 a 12.50 Eendeneieren 10.a f0.p. 100 st. Hooiboter f 0.85 a f 1.05 p. k. Kippen 10.00 a 11.00 Kuikens f0.a f 0.Piepkuikens f0.30 a 10.70 Ganzen f0.f.0a 0— Eenden f0.60 a 10.90 Hazen CO.— a f0.Wilde konijnen 10.a 1'0.— Tamme konijnenl'0.40 a f0.60 p. st. Dui ven 10.4O a f'0.60 p. paar Vette varkens f 0.f 0. Magere varkens f 12 a f20 Zeugen 1'40 a f50 Biggen 1'6.— a f10.Schram men f0.(i l'O.Vette koeien fii fGuste koeien fafKalf- koeien fa f Kalf-.muzen f Pinkstieren fa f Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap- fiel en, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- en, 300 heet. Zandaardappelen, 70000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Hooiboter, kilo Margarine, Vette varkens, 6 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 300 biggen, en 20 zeugen. .9Ö?ste S'i\4/iTSEjOTKHU. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 12 Mei (700 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 10394. Prijzen van 1*70. 1040 2214 7205 7G41 en 10380. Te zamen G prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1017 1022 7212 7246 7576 /654 7609 ■14856 17811 17822 17851 17854 1785817869 ■19421 IO'iM 19457 2036120497 20421 20432. Volgende trekkingen geschieden 16—18, 20, 23-26, 31 Mei en 1—4 Juni. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van I" 1000 ol hooger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van 1100000, 1 van f25000, I van f15000, I van f'5 000, 1 van f2 000, 2 van f1500, 51 van f 1000, 51 van f'400, 60 van f200, 129 van 1' 100 en 3901 van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Bree- destraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar, a f3.50 per 1/2o- De heer en mevrouw HOUG- MuvnKRMAN geven kennis van het overlijden van hun vader, den heer 3. H. J. HOOG, te Groningen. Amersfoort, 15 Mei '98. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. dek Wereld Gedep.Fabrieksmerk ^MRpETER, DIREKT AANGEVOERD EN IN PELLING GEBRACHT D00RDE FIRMA ZAANDAM. Verkrijgbaar te Amersfoort bij J. van VOLLENIIOVEN. Wegens de groote navraag zou het Hoofd bestuur der Amersfoorlsohc Toynbee-Vcr- eeniging «ONS HUIS" zeer gaarne reeds uit gelezen verslagen over haar eerste vereeni- gingsjaai' terug ontvangen aan het adres van don Secretaris, prof. J. H. BERENDS, Muurhuizen F. 510. Tf|^ Eene in alle opzichten I concurreerende uard- appeisiroopfabriek zoekt voor Amersfoort een vertegenwoordiger. Zon der bekendheid met afnemers, onnoodig zich aan te melden. Brieven met opgaaf, welke firma's reeds vertegenwoordigende, letters P. W. Z. aan NIJGH Van I HTM AR, Rotterdam. Gevraagd tegen 1 JULI een bevattende 3 a 4 groote, goed gemeubileerde KAMERS met GAS, op een aangenamen drukken stand. Brieven onder letters E. II. bij den Boek handelaar J. .I. BERENDS. Varkensmai'kt. Een HEER z. b. b. li. h. vraagt Kost en Inwoning bij nette burgerlieden. Brieven met prijsopgaaf worden ingewacht onder letter.? S. I). H. Algemeen Advertentie- Bureau NIJGH Van RITMAIt, Rotterdam. CREDIET VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort H. 3. CKOÜCKEW1T, Kassier, Commissionnair in Effecten, langestraat. f. 5. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 85 cent tot f 14,05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damnat, enz. (circa 240 verschillende cmn- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enZT). Franco en vrij van lnvoorredden in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde Fabrieken (k. k. Hoflever.), Züricb. 1 Arnersforha fabriek van Ziektekiemvrije Melk Producten, blijft de aandacht vestigen op lmar uitmuntende productei). BOTERper Kg. fl.10 SLAGROOM (zeer dik)L. „0.80 ROOM (uitmuntend)L. „0.60 De venters heblx-n steeds l'.OTER in de karren.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2