Stadsnieuws. Ingezonden. Het ligt in de bedoeling der centrale af- deeling van de Tweede Kamer om nog in deze samenkomst, op een nader te bepalen tijdstip, in de afdeelingen te doen onder zoeken bet Ontwerp van wet tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de ge volgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. April was voor de Rijksmiddelen geen voordeelige maand. Terwijl Maart, ondanks telourstelling wat de directe belastingen be treft, nog 17 ton boven de raming kwam, overschreed April het geraamde eindcijfer (ad f10158781) slecht* met f46204. I»« opbrengst in April '08 was nl. f10 205075, dat is 1'248358 minder dan in April 1897 (terwijl Maart f1042825 méér gaf dan de gelijknamige maand van '97). De terugslag deed zich gevoelen bij de groepen directe belastingen, invoerrechten, indirecte belastingen, domeinen en loodsgel den. Die teruggang werd voor een deel slechts goedgemaakt door de rubriek accijn zen en verder vinden wij een kleine pro gressie bij de gouden en zilveren werken, bij de posterijen en bij de telegrafen. De loop van zaken kan als volgt worden toegelicht Het tekort op de directe belastingen ad f352 271 komt voornamelijk hieruit voort, dat voor het Personeel in April '97 ontvangen werd f378208 en thans niets is geboekt. Door do wijze waarop geregeld is de uitkeering van de opcenten aan de provinciën en de gemeenten, heeft die uitkeering in April f34 755 meer bedragen dan de ontvangsten. Dit bedrag is van de opbrengst der vorige maanden afgetrokken. Verder hebben ook de Redi jjfs- en Vermogensbelasting wat min der opgebrachtvoor de eerste bedraagt dat mindere f40 000. De invoerrechten hieven met een bedrag van 118 210 ter» achter. Het hoogtepunt van dat middel schijnt nu wel bereikt. Op de accijnzen is een verschil, in verge lijking met April 1897, van f729803. Dit ontstaat bijna geheel door den suikeraccijns. Deze gaf ditmaal f1210957, terwijl April '97 slechts f 504 101 opleverdegunstig ver schil f712790. De verleende premiën zijn echter thans niet afgetrokken. Het tekort op do rubriek indirecte belas tingen is uitsluitend aan den wissel va lligen loop van hot successierecht te wijten. Met bedraagt niet minder dan f 001 800 in ver gelijking met April 97' en in dat-cijfer is dan nog begrepen een klein goed saldo op de andore onderdeden, want alleen reeds het successierecht bleef met niet minder dan f623318 ten achter. Op de posterijen en de telegrafen werd respectievelijk f38010 en f22328 «neer ontvangen. De stand van zaken over het eerste derde gedeelte des jaars is thans als volgt: raming over 4 maanden f 40 035120, opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar f30532710, en over de eerste vier maanden van 1897 f36135933; alzoo zijn wij bij de raming tut dusver f4102416 ten center, terwijl over de eerste vier maanden van dit jaar slechts f390 777 meer ontvangen is dan over hetzelfde tijdvak van 1897. Daardoor zijn wij in April f17 543 achteruitgegaan, want liet tekort over de eerste drie maanden be droeg nog muar 1'4 084 873. Eenigen tijd geledon maakte liet Nieuws van den Day melding van het feit, dat in een der Gemeenten van ons land de onder wijzers drie maanden moesten wachten op het hun toekomend salaris. Thans tneldt men aan dat blad, dat or ambtenaren bij de be lastingen zijn, die nog altijd wachten op de uitbetaling van hun salaris en de voorschot ten aan reis- en verblijfkosten over 1897, en dat terwijl de schattingen voor dit jaar zijn nfgeloopen. Waar liet Rijk in langzame betaling voor gaat, is 't niet te verwonderen, dat de Ge meenten volgen. liet getal wcrklooze diamantbewerkers te Amsterdam is door het voortduren van den oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten in de ufgoloopen week gestegen lot 1483. Hieronder zyn niet gerekend de werk lieden, die nog een paar uur in de week gowei'kt hebben. De dochter eener zeer arme weduwe in een Friesche gemeente, die steeds haar 70- iarigc moeder' verpleegde, o|>dat deze niet in liet Arrnhuis zou komen, kreeg de mazelen en ging, hoewel de geneesheer zulks ver boden had, nog alle dagen nuar de veenderij om een daghuur, dat zij en huar moeder niet konden missen, te verdienen, met het gevolg, dat 't arme schepsel binnen weinige dagen overleed. Ter verkrijging van een lijkkist begaf men zicii eerst, naar de Diaconie en daarna naar 't Burgerlyk armbestuur, doch beide colleges weigerden. Door ingezetenen werd nu zoo veel geld bijeengebracht, dat althans een kist kon worden gemaakt. Op liet laatste bal |van den Russischen Sezarit te Parijs verscheen een Fransche ame in een kleed van kippevel. De huiden van ongeveer 800 kippen waren daarvoor gebruikt. Na gelooid te zijn. De crème-kleurige stof was door den schilder Gillet prachtig met rozen en de voorbaan in rococo-stijl beschilderd. {Afgedrukt 18 Mei). Niet om halftien, maar om 10 uur, zal morgenochtend (Hemelvaartsdag) ds. Donner de godsdienstoefening in Amicilia aanvangen, bij welke gelegenheid tevens een collecte zal gehouden worden voor den Nederlandschen Militaireu Rond". Morgenavond te half zes hoopt ds. Schotel bij de godsdienstoefening der Clir. Gerefor meerden voor te gaan in Volksheil. Bij de gister gehouden herstemming voor éen lid van het kiescollege der Ned. Her vormde gemeente hier werden slechts 288 stemmen uitgebracht, waarvan éen in blanco. Gekozen werd «nr. P. J. F. van Voorst Vader met 106 stemmen, terwijl de heer P. M. den Hertogh 121 stemmen verwierf. Blijkens advertentie in dit nummer hebben de bakkerspatroons besloten, op Hemelvaarts dag niet te bakken. Do agent van politie 2e klasse C. M. Dagelet bier is in gelijk ambt benoemd te Baarn. Tot afgevaardigde der plaatselijke afdeeling van de sVereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen" naar de te Amsterdam te houden Aigemeene vergadering is gekozen de lieer J. van der Waals, hoofd der Chr. •school te Nijkerk. Do plaatselijke afdeeling van den »Chr. nationalen Werkmansbond" houdt morgena vond te 6 uur een ledenvergadering, in welke als spieker zal optraden de heer F. Wes- seling, leeroar aan de Hoogcre Burgerschool hier. De Hollundscbe Spoor laat met Pinksteren een extra-trein loopen van Amsterdam naar Parijs. Voor f 15.95 in de tweede en f 10.05 in de derde klasse kan men Zaterdagavond 28 Mei te 7.54 vertrekken, om des ochtends te 7.35 in de Fransche hoofdstad te arrivee- ren. Do terugreis is bepaald op Woensdag avond daaraan volgende, om Donderdagmiddag te Amsterdam terug te zijn. Men zie de advertentie in dit nummer. De heeren G. J. Buijs en F. vVesseling., leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool hier, zijn op hun verzoek onthe ven van de benoeming tot lid en plaatsver vangend lid van do commissie voor het toe- lat ings-exa mens tot de Kon. Militaire Aca demie te Breda, waarbij hun werd opgedra gen te examineeren in cosmograpïiie en aard rijkskunde en geschiedenis. De Minister van Ëinnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het eind-examen van het Gymnasium te Amersfoort zal worden ge hóuden op 24, 25 en 27 Juni en dat het zal worden afgenomen ten overstaan van de volgende gecommitteerdenprof. dr. J. S. Speijer, prof. dr. P. J. Blok en prof', dr. F. de Boer, hoogleeraien aan de Rijks-uni versiteiten to Groningen, Leiden en Gronin gen. Bij beschikking van den Minister var Bin- nenlundsche zaken is bepaald dat liet schriftelijk gedeelte van het exa men ter verkrijging dor akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwij zeres voor het jaar 1898 zal plaats hebben op 28 Juni dat de mondelinge examens zullen aanvan gen op 15 Juli daaraanvolgende en dat de cornmissién, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle: In de commissie, die zitting zal houden te Utrecht zijn benoemd tot lid en voorzitter J. C. Fabius, inspec teur van liet Lager onderwijs in de tweede inspectie; tot lid en ondervoorzitter A. J. Nyland, schoolopziener in het district Utrecht tot leden: dr. J. J. Oouvée, schoolopziener in het arrondissement Loenen dr. W. F. van Vliet jr., leeraar aan het Gymnasium te Delft; L. Gerliardt, D. Lnmeris,C. W. Hoen- kamp en P. J. van Loo, hoofden van open bare scholen te Utrecht; II. Husen, hoofd eener bijzondere school to UtrechtJ. D. de VisserSmits,directeur eener bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-GravenhageJ. A. Rakker on P. Ie Grand, hoofden van byzondcrescholen ie Amsterdam A. A. Kleyn, hoofd eener bijzondere schooi te Driebergenmej. A. C. van den Bergb, directrice der Hoogere Burgerschool voor meisjes te Groningen mej. II.C. II. Moquette, doctor in Nederlandsche letteren, te Botter dam tot leden-plaatsvervancers K. C. M. Noyons en K. Nijland, hoofden van bijzondere scholen te UtrechtH. Heu- kols, onderwijzer aan deGemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam II. J. Emous, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam; M. H. van Gestel, onderwijzer aan openbare scholen te Amsterdam; A. Langhout, hoofd eener bij zondere school te Weesp, en A. vandeGriendt, hoofd eener bijzondere school te Rotterdam. De „Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" hield Donderdag 12 Mei jl. haar algemcene vergadering in „Eensgezindheid" te Amsterdam. Na opening door den Voorzitter, den heer J. Attoma, uit 's-Gravenhage, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, werden 4 aandeelen in het renteloos voorschot ten laste der Maatschappij uitgeloot, t.w. no. 91, 228. 258 en 261. De notulen der vorige algemeenc vergadering werden gearresteerd. Ter kennis van de vergadering werd gebracht de wijze waarop den heer H. W. Schel tenia Ezn., met ingang van 1 Februari jl., op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend als Direc teur-secretaris der Maatschappij en lid van haar Bestuur, alsmede de tijdelijke waarneming van eerstgenoemde function door den heer J. Woud stra, te Amersfoort. De Voorzitter sprak daarbij gevoelvolle woor den, getuigend van hulde en eerbied aan den oud-directeur, herinnerend aan het werkzame aandeel van den heer Scheltema in de stichting der Maatschappij en de vele en goede diensten, die hij gedurende bijna 24 jaren aan de Vereeni- ging bewees. Als blijk van groote erkentelijkheid stelde het Bestuur voor, den heer Scheltema het Eere-lid- maatsehnp aan te bieden, welk voorstel met applaus door de vergadering werd begroet. Uit het jaarverslag over 1897, ditmaal voor een deel een woord van afscheid van den oud directeur, notecren wij, dat tot dusverre 581 ouder- loozcn door de Maatschappij werden of worden opgevoed, van wie thans nog ïucer dan 200 in volle verzorging zijn. Onder deze opgaven is niet begrepen het aantal weezen, dat bovendien nog door de Comité's wordt verpleegd. Met nadruk wijzen wij er op, wat ook weer uit het verslag blijkt, dat geen enkele godsdienstige gezindte bij opneming wordt uitgesloten. De rekening over het afgeloopen jaar, sluit, blijkens mededeelingen van den Penningmeester, met een nadeclig saldo van ruim ƒ2000, deels voortspruitende uit buitengewone uitgaven. Als Bestuursleden werden herbenoemd de heer Joan H. Schmitz, te Amsterdam, en benoemd de heer J. H. A. A. Kalft', oud-bestuurder, oveneens te Amsterdam. Diligent-verklaring werd verleend in zake het onderzoek tot opneming van halve weezen en in zake verzekering tot opneming van na te laten kinderen. Beide punten worden door het Bestuur over wogen en komen in een volgende vergadering nader ter sprake. Ten slotte riep de Voorzitter aller medewer king in, niet het minst tot het verkrijgen van buitengewonen financieelen steun nu het nieuwe Doorgangshuis op „Zandbergen" zulke zware offers van de kas vraagt. Volgens mededeelingen kost deze zoo dringend noodzakelijk geworden herbouwing meer dan ƒ10000 hoe eenvoudig het geheel ook ingericht moge zijn, terwijl aan extra-bijdragen nog slechts ƒ2800 inkwam. Weczenvrienden, die er van overtuigd zij t, dat deze Maatschappij menig kind, ongeacht zijn godsdienstige richting, in alle opzichten het ge mis zijner ouders zooveel mogelijk vergoedt helpt en steunt haar, opdat zij zich over nog meer ouderloozen zal kunnen ontfermen. Goede resultaten bewijzen haar goed recht. Wij meenen onze lezers nogmaals te moeten herinneren aan de hedenavond in Amicitia door de heeren Orelio en Mann te geven Nederlandsche liederavond. De bladen der plaatsen waar zij optraden, zijn vol lof èn over het met worg gekozen, uitvoerige programma èn over de kunstvolle vertolking. Wie ware kunst genieten wil, blij ve heden avond niet thuis. De Minister van Oorlog heefl bepaald.dat de geëmployeerden bij de militaire maga zijnen van levensmiddelen voor den Zondag slechts loon zullen genieten, ingeval zij op dien dag werk hebben verricht. Op 10 Augustus a.s. zal in den omtrek dezer Gemeente een oefening worden ge houden van liet personeel van den genees kundigen dienst, onder leiding van den com mandant van het 5e regiment infanterie. Iemand van buiten schrijft ons: Indien de maand Mei nog een bijnaam moest ontvangen, zou «regenmaand" niet verkeerd zijn. We hebben er nu al bijna drie weken van achter den rug en bet bleef eiken dag maar plasregenen. De landbouwers worden er op die wijze beu van. De rogge, die nu tot wasdom moet komen, is er heel door naar de grond gericht, zoodat de sten gels gaan rotten; voor het gras is het groei zaam weer, en toch is 't, door de gure Noor- dewinden, die bijna dag aan dag waaien, niet aanlokkelijk om het vee buiten te zet ten. Veel tegenspoed moeten we dit jaar niet meer hebben, daar de hooge broodprijzen waarlyk reeds zorg genoeg baren. Het 59-jarige bestaan der Protestantsehe bewaarschool te Zeist zal daar 3! Mei in liet Protestantsehe weesbuis feestelijk worden herdacht. Het korps genietroepen zal dit jaar tot liet verrichte» van practische oefeningen weder de Legerplaats bij Zeist betrekken en wel van 13 Juni tot 23 Juli. Hol opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Nog iets aangaande de aanstaande Tentoon stelling >«n Vrouwenarbeid. Zij, die er belang in stellen, zullen het mis schien aangenaam vinden, te vernemen, dat ieder lid recht heeft op éen bijkaart van f6. Deze kaart geeft dezelfde rechten van het lidmaatschap en is eveneens strikt persoonlijk. Deze bijkaarten zijn verkrijgbaar t >t 1 Juli; na dien datum worden ze niet meer verstrekt. Zij zijn aan te vragen bij mej. Van Dijk, Stille Veerkade, Den Haag. Verder zullen er gedurende de tentoonstel ling gehouden worden 12 congressen. Ie congresVrouwenarbeid in 't algemeen van 11—14 Juli. 2e. Maatschappelijk werk door vrouwen verricht; van 1922 Juli. be. Over weezenopvoeding; van 25—27 Juli. 4e. Bevordering der openbare zedelijkheid; van 28-3U Juli. 5e. Armenzorg; van 46 Augustus. 6e. Onderwijs: van 19—13 Augustus. 7e. Dienstbodenvraagstuk21 Augustus. 8e. Maatschappelijk werk in de overzeesclie Bezittingen van 2224 Augustus. 9e. Maatschappelijke toestand der vrouw van 29—31 Augustus. 10e. Hygiëne, Zieken- en Wijkverpleging, van 13 September. 11e. Industriescholen; 5 September. 12e. Voor moeders en opvoedstersvan 1415 September. Men kan zicli als congreslid opgeven bij mevr. HeincckenDaum, Fredcriksplein 26, Amsterdam. Het lidmaatschap voor de congressen 1,2, 9, 10 en 12 bedraagt f2 per congres minvermogenden en belanghebbenden (bijv. dienstboden) betalen i'0.25; voor congres 6 bedraagt het t'2; de prijs voor de overige congressen is nog niet bekeüd. Tevens wor den er couponboekjes uitgegeven voor 4 naar keuze op te geven congressen a 1"5, voor alle congressen ii 1'IÜ, zoodat bet lidmaatschap voor elk congres dan slechts f'0.80 bedraagt. Elk congres-lid heeft, behalve recht van stem ming, vrijen toegang voor de tentoonstelling, gedurende de zittingsdagen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij mevr. DiepenbroekDe Jong van Reek en Donk, Parkweg 175, Amsterdam. Men hoopt op een talrijk publiek. Namens bet plaatselijk Comité, e. de wijs van der Mandki.e. Amersfoort, 10 Mei '98. RECLAMES. Van 1- -5 regels f 125elke regel meer f 0.25. Een D o rpsge be u r ten is. Ofschoon op oen korte afstand van Swindon, het Centraal depot van do Great Western Spoorweg, heeft het dorn Burton, N. Wilt» (Engeland) het aanzien van vrede en rust. Maar or heeft zich kortelings eene buitengewone opschudding in het dorp voorgedaan (door de „North Wilts Herald verhnald). Een afgevaardigde van dat blad bezocht eene juf frouw Hannah Strange, to Purton, en uit zijne mond vernam ik eene belangwekkende geschiedenis. „Juist buiten eene villa, schrijft hij, ontmoette ik eene dame. die den schijn had krachtig en tevreden te zijn, en ik had niet noodig op Imar Zeer goed,Mijnheer, JpiM ik dank wel, was I jj XtSfcy haar antwoord op Jl J\ mijn vraag naar ha- ren gezondheidstoe- Pyjnj verzekeren dat het P5*]' zoo was. MejStran- II _J ge verhaalde my jry u alles wat betrek- f king had op dé zaak waarvan zij do V hoofdpersoon J „Gedurende nicer dun achttien maanden, zoo be gon zij, leed ik op vrocseljjke wijze aan rheumatiek. Ik kon nauwelijks do trappen op en afklimmen en de pijn was zoo lievig dat zij mij noodzaakte mijn lichaam in alle vormen tc draaien. Ik was dikwijls verplicht mij wegens de pijn op de knieën te leggen. Ik kon mij slechts van eene hand bedienen om mijn huishouden to doen. Alle buren kenden mijne ziekte en een ieder had modelijden met mjj. Ik kon slechts met een stok en een kruk loopen. „En hoe komt het, Mej. Strange dat ik U zoo bedrijvig vind?" „Welnu, mijnheer, ziehier hoe zulks gebeurd is. Op zekeren dag ontving ecu buur een boekje per post, dat handelde over de Pink Pillen van Dr, Wil liams voor bleeke personen en hanlde er m\j toe over ze te probcereu. Ik bad voorheen er over in de dagb'aden gelezen en het scheen mij toe dat zij mü goed konden doen. Ik liet ze halen. „En ik veronderstel dat U er niet slechter door geworden zjjt? „Volstrekt nietl Want zjj hebben injj genezen!

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2