Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Op gelijken voet als ten vorige» jare zal, bij voldoende deelneming, ook dit jaar en wel op 1 Augustus voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteld om gedu rende een 20-tal dagen een kamp te betrek ken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een officier van ge zondheid is belast met den geneeskundigen en den hygienischen dienst, kunnen deelnemen a. Vrij wil tigers van bet Resevekader, die niet bij bun korps onder de wapenen zijn b. zij die voldaan hebben aan bet toela tingexamen tot bet Reservekader; c. zij, die toegelaten zijn tot de 4e of een hoogere klasse van een Hoogere Burgerschool of een Gymnasium, die hebben verworven het diploma van een eind-examen eener Hoo gere Burgerschool met 3-iaron cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrij stelling van het onder b bedoelde toelatings examen. Zij, die aan dit kamp wenschen deel te nemen, moeten bun voornemen daartoe uit erlijk op Maandag 25 Juli a. s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den Hoofdofficier voor het Reservekader, te's-Gravenhage, Parama- ribostraat no. 11, die fevens bereid is, alle ter zake nadere inlichtingen te verstrekken. De jongelieden onder c. bedoeld, moeten bij hun aanmelding aan den Hoofdofficier voor bet Reservekader overleggen een be wijs, afgegeven door hei betrokken hoofd van onderwijs, waaruit blijk', dat zij aan den tot deelneming gestelde» eisen voldoen. De vrijwilligers van bet Reservekader rei zen en kampeeren voor rekening van het Rijk De deelnemers, onder b. en c. bedoeld, reizen voor eigen rekening en storten voorts i bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosten (o. a. voor voeding, ligging en alle andere uitgaven) f20. Daarvan wordt hun bovendien per dag 10.10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor ben geen yereischle. Door deel te nemen aan dit katnp en dit verdient de bijzondere aandacht van bon,die in Januari e. k. voor de militie wordende ingeschreven nog vóór den len dier maand tot bet Reservekader zouden wenschen toe te treden vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. gelegenheid het getuigschrift model F. te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor bet Reservekader te kunnen worden toege laten. Aangezien het toelatingsexamen tot bet Reservekader slechts eenmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht er bij deze op ge- gevesligd, dat zij, die dit jaar aan genoemd examen wenschen deel te nemen, voor den 21 Juni a. s. ten bureele van den Hoofd officier voor bel Reservekader, te's-Graven- hage, Paramaribostraat No. '11, moeten heb ben ingezonden eene kennisgeving model B, zoomede een extract uit het geboorteregis ter of een ander stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. Een formulier voor de kennisgeving is op aanvrage te bekomen ten bureele van «len Hoofdofficier voornoemd een extract uit bet geboorte-register ter Se cretarie van tie betrokken gemeente. üok wordt er, teneinde teleurstelling zoo veel mogelijk te voorkomen, aan herinnerd, «lat aan den dienst als vrijwilliger voor het Reservekader alleen dan bet recht op vrijstel ling van railitiedienst kan worden ontleend, j wanneer de belanghebbende tot dat kader is toegetreden vóór den 1 Januari van het jaar, waarin hij voor tie militia wordt ingeschre- ven. Te Assen vond iemand in een aardappel een gouden ring, die daarin geheel was in gegroeid. Deze ring beeft waarschijnlijk ge legen in de straatvuilnis, waarmede hel land, waarop de aardappel verbouwd is, bemest was. Wegens het terugkeeren van een groot aantal Ie luitenants, gedetacheerd bij liet Oost-Indisch leger, zal de benoeming tot le luitenant bij liet wapen tier infanterie in de eerstvolgende maanden geheel stilstaan. Vermelding verdient, dat blijkbaar alle krankzinnigen-gestichten in ons land overvol ziju. Vanwege het Gemeentebestuur van Eist werd deze week naar verschillende inrich tingen getelegrafeerd om plaatsing voor een krankzinnige, doch van alle kwam bet ant woord «geen plaats". Haarlem bezit en wel sinds verleden jaar een steiger, die ter restauratie van een zijgevel der Groote Kerk 70 Meter hoog is en «lus niet voor dien langs een gedeelte van den Domtoren te Utrecht behoeft onder te doen. De gevel, waaraan men nu bezig is, onder gaat een belangrijke herstelling, zoodat bet waarschijnlijk nog vele maanden duren za' alvorens de stijger zal worden afgebroken. De lieer C. de Vries, hoofd der kostelooze sol mol O. te Haarlem, word benoemd tot hoofd der derde tusselionscbool op hol Leid- sclieplein aldaar. Van de. 730 leerlingen der kostelooze school gingen 567 met hem mede en verkozen liever schoolgeld to betalen dan hun onderwijzer te verlaten. Dn ouders wilden hun kinderen niet aan do leiding van het. hoofd ontrekken, die tot lieden hot onderricht van hun kinde ren bad behartigd. Dat teekent. Het aantal leden en begunstigers dei'Maat schappij tot Nut van 'l Algemeen bedraagt 13 .155 en 280 eereleden. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f 1430zij is gunstiger dan geraamd was, o. a. een gevolg van 2 legaten elk van 11000 nl. van den beer H. J. de Ridder, te Hellevoetsluis, en mej. J. II. Veder, te Rotter dam. Het Nederlandscbe Volksliederenboek beeft nog steeds veel aftrek. Een derde druk van den grooten bundel is ter perse. De gemengde commissie voor het School fonds bepaalde baar werkzaamheid in hoofd zaak tot het bevorderen en steunen van her- balingsunderwijs. Het saldo van het fonds was ultimo December f23900.92, tegen f24914.53 op 31 December IS96. Tot Voorzitter is gekozen de heer P. H. Hugenholtz Jr. In een Friesche gemeente bood een onder wijzeres aan het Gemeentebestuur haar diensten voor f50 minder aan dan bij de oproeping werd uitgeloofd. Men seint uit Arnhem aan de Zulph. Ct.I De Gemeenteraad van Duiven heeft thans eervol geslagen het schoolhoofd te Loo.den heer Van Rijn. wegensverlies van het slechts 3, terwijl toen onderscheidenlijk 34.4 vertrouwen der ouders, gebleken uit het en 6 m.M. neerslag werd afgetapt, weinige schoolbezoek, Tot predikant bij de Gereformeerde ge meente hier is beroepen ds. G. Wisse, pre dikant te Kampereiland. De zoele Meimaand, die afscheid nam met ratelende hagelbuien en stormgeloei, heelt niet minder dan 92.1 m. M. neerslag gegeven in den regenmeter hier. Slechts op 8, 19 en 29 Mei regende het niet. Tegen 28 regendagen in Bloeimaand dezes jaars waren er in 1897 slechts 8, in 1896 liet. Handelsblad teekent hierbij aan: Het is oen zeer bedenkelijk geval, dat al- I dus het Hoofd eener school kan worden ont- slagen - wat door den Raad op voorstel van den districts-scboolopziener geschieden kan omdat wegens godsdienstredenen de i ouders tegen hem opgezet zijn. Tegenover fergelijke «onteigening" behoorde in ieder Val een redelijke schadeloosstelling te staan. /Wal Men De Men schrijft uit de Betuwe: kersen beloven dit jaar slechts een half gewas te zullen opleverenhel jonge hout belooft nog iets. hot oude zoo goed als niets. Peren Zeer weinig, appelen gaal nog al. terwijl de pruimen een goede oogst he li Alle gewas is laat als men rekent dat men den 28sten Mei 4 jaren geleden reeds kersen plukte voor Engeland, terwijl de kersen zich nu nauwelijks gezet hebben. Gister was het 20 jaar geleden, dat de te genwoordige lioof'd-agent J. P. de Jager bij de politie hier in dienst trad, In verband daarmee werd hem de zilveren medaille van den «Algemeenen Nederland- schen Politiehond" toegekend. Onze stadgenoot W. Kooreman, gedurende zes jaren hulpbrievenbesleller ten Postkan tore hier, is met ingang 1 Juli a. s. aange steld als postbode van Woerden opNieuwe- brug. Onze stadgenoot de heer S. J. Cohen is bij de gehouden openbare inschrijving eigenaar geworden van het oude telegraafdraad der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij. lloe goed hot geld besteed is, aan bedelaars geeft, bleek weer 's-Iferlogonbosch. Daar stierf dezer dagen iemand die hoofdzakelijk leefde van liefde gaven, en na zijn dood vond men in ziju woning een niet onaanzienlijke som golds, een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, kistjes sigaren en eenigo llesslicn champagne I Paardenarts 2e klasse M. E. baron Bentinck, van het lo regiment veld-artillerie hier, is door don inspecteur van den geneeskundigen lat men l dienst, aangewezen om van 18 tot 80 Juli eens te tot waarneming van dim vétérinaire» dienst dagen in de legerplaats hij Oldenbroek te worden gedetacheerd. Bij beschikking van den Minister van Oor log is reserve sergeant J. Schut., van hot 5e regiment infanterie hier, bevorderd tot vaan drig bij liet korps. Bij de Zaterdag te Utrecht gehouden zeer talrijk bezochte Algemeene vergadering van den «Boerenbond" bleek o.a. dat deze thans 234 afdeelingen en 20450 leden telt en dat de rekening sloot met een batig saldo van f209.19. De provincie Utrecht heeft 787 leden en commission voor Raill'eisen, coöperatieven aankoop van vee, enz. waarvan de resultaten tevredenheid gaven. Bekend is, datdeUtrecht- selie landbouwstand niet overhaastend te werk gnatdaarom zijn er nog geen Raif- feisen-kassenmen wil eerst eens uitzien hoe (lie elders werken. Moge deze al'deeling nog weinig leden tellen, zij geeft toch veel blijk van sympathie, zoo zegt hot verslag. liet 5e Nationaal Zangersfeest van wege den «Bond van Chr. Zangverenigingen'' in Nederland zal gehouden worden 15 Juni op liet landgoed «Yoordaan" onder Maartensdijk bij Utrecht, daartoe welwillend door den eigenaar, den heer J. A. Grolhe, afgestaan. Blijkens het in liet programma geplaatste voorwoord ontleent, dit zangersfeest vooral zijn beleekenis aan het feit, dat het juist 12V-J jaar geleden is, dat de oprichting van den Bond werd voorbereid. Bovendien meende het (fondsbestuur, dat het jaar 1898, ook omdat het voor elk rechtgeaard Nederlander een jubeljaar bij uitnemendheid belooft te worden, zich bijzonder tot het houden van een groot zangersfeest eigent. De nummers van het programma zullen, I mul hegeleiding van koper, worden uitge voerd door twee koren, elk van nagenoeg 1000 zangers en zangeressen, waarvan liet. eene des morgens, liet andere des middags zal ontreden. De leiding van beide koren is I opgedragen aan den hoer J. Godol'roy, uit Steen wijk. In de pauze en aan hot einde van het leest zullen toespraken worden gehouden door de predikanten Jonker, van Haarlem, Böotsma, van Loosduinon, en Groote, van Amsterdam. Uit Den Haag, Rotterdam, Lei den en Kampen zullen feesttroinen loopen, terwijl bovendien vanwege de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij door een uitgebreiden lokaaldienst tussclien de halte bij liet feest terrein en de stations Utrecht en Amersfoort met tusschengelegen plaatsen zul worden voorzien in het vervoer van feestgangers uit den omtrek. Bij het vertrek van HM. MM. van »Soest- dijk'' naar Amsterdam, op 3U Augustus, zal een eerewacht II. D. uitgeleiden. Het commando over deze eerewacht is op gedragen aan den heer B. Paine Strieker, te Baarn. Bij de spoorbrug le Baarn is Maandag avond door den trein een groote reebok overreden en gedood. Tot plnatsvervangend-directeur van het Remonte-depot to Milligen is benoemd rit meester J. T. 11. Miugels, van liet 1e regi ment huzaren. Cijfers spreken en daarom zijn er dan ook verschillende proeven genomen waaruit blijkt hoe groot tie schade is, door liet on kruid teweeggebracht. Men nam daarbij voor hetzelfde gewas twee akkertjes, waarvan men liet. eene zorgvuldig wiedde, terwijl men het andere aan zijn lot overliet. De ligging, de grootte, de grondsoort, de bemesting en de grondbewerking waren de zelfde. Ziellier, welke uitkomsten men verkreeg mol onkruid zornlcr onkruid Aardappelen12775 Kilo 27775 Kilo Koolrapen 1810 16680 Mangel wortelen. 338 9000 Nergens heeft de beweging tegen het dragen van een corset zooveel ingang ge vonden als in Rusland, en de pers heelt, daar toe krachtig meegewerkt. Thans is er zelfs van Regeeringswege een verbod tegen uitge vaardigd. De Minister van Onderwijs, Bogo- lepof, heeft namelijk aan de leerlingen van meisjes-hoogere burgerscholen, meisjes-gym nasia, conservatoria en kunstacademies ver boden oen corset te dragen. Voor vrienden van echte Havanna's zijn volgens de laatste berichten over de sigaren- industrie aldaar, de vooruitzif lilon lieel treu rig. Bijna alle sigarenfabrieken zijn gesloten, zoodal deze gelieele tak van industrie schijnt ten onder te gaan. Een jaar geleden nog kon een chef «-an een van de grootste fabrieken van Havanna verklaren «in het departement, waarin de ruwe tabak bewerkt wordt, hebben wij weer 500 mannen en 200 vrouwen werk zaam. De dagelijksehe productie bedraagt on geveer 50000 pond. In de sigarenfabriek zijn 200 mannen en 100 vrouwen werkzaam. Do dagelykeche productie bedraagt. 1 000 (JOf) si garen." Thans zijn in dezelfde fabriek werk zaam in de al'deeling voor bewerking van ruwe tabak 30 mannen en 10 vrouwen de dagelijksehe productie bedraagt 2500 pond. in de sigaren fabriek 20 mannen en 5 vrou wen; de gemiddelde opbrengst is dagelijks min der dan 75000 sigaren. De beste Havanna- sigaren zijn geëxporteerdmen moet in Havanna zelf voor waren van tweede quali- teit enorme prijzen betalen. De helft van de sigarenwinkels, die vroeger bloeiden is ge sloten; zij, die nog open zijn, hebben be droefd weinig en heel slecht goedje. Nog meer, de meeste thans in de Vereemgde Staten als Havanna's verkochte sigaren be staan uit Virginia-tabak. Het ruwe materiaal gaat direct van Virginië naar Portorico. In Portorico wordt liet verpakt en als Portori- cotabak naar Havanna gezonden, daar tot sigaren verwerkt eD als «echte Havanna's" naar de vereenigde Staten geëxporteerd. De blanke bevolking der Vereenigde Sta ten, die in 1088 slechts 200 000 zielen telde, was in 1800 aangegroeid tot 5 millioen, in 1850 tot 23 millioen en bedroeg naar de laatste telling, van 1893, meer dan 69 mil lioen en in liet begin van 1897 naar schat ting ruim 74 millioen zielen. Die snelle toe name dankt, de republiek voor het grootste deel aan den grooten toevoer van landver huizers uit Europa, welke men tot 1820 schat op 250 000 per jaar en van 1821 tot het einde van 1890 berekent (tot duizendtallen afgerond) op 18276 000. Van deze landver huizers kwanten 16128 000 uit Europa on wel (weder tot duizendtallen afgerond): uit Duitschlaiid 4990 000 (de eerste Duitse hers kwamen reeds in 1709), uil: Ierland 3 750 000, uit Engeland en Schotland 3075 000, uit /.weden en Noorwegen 1 160 000. iiitüosten- rijk-l longurije 735 000, uir. Italië 094 000, uit, Rusland 064000, uil, frankrijk 395000, uit. Zwitserland 200 009, uil Denemarken 180000, en uit Nederland 129 000. llol opnemen vu» Insiozoiidon stukkon brengt niet altijd mode, dut do Kedactic onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud, Kopij van geplnnitsli of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. Rouw van Arbeiderswoningen. Gcackle Redactie, Hedenmorgen ontving ik, in antwoord op de circulaire inzake bovengenoemd, een oningevuld inschrijvingsbiljet met dit, door belangstelling en welwillendheid, aangenaam briefje «Hoewel ondergoleekende sympathie gevoelt voor tegemoetkoming of liever ver betering in de woning der armen, behoudt hij zich zijne beslissing in deze voor tot na de vergadering van «Liefdadigheid" op 3 Juni a. s." Zooals deze éene schrijft, donken wellicht velen. Mij wil hel voorkomen, dat de ver antwoordelijkheid. daardoor gelogd op die vergadering Ie zwaar is, zwaarder dan liet bestuur en den 13 «oproepers" aangenaam zijn en billijk voorkomen kan. Zullen toch de voorstanders hoezeer ook overtuigd van liet mogelijke, noodzakelijke en volstrekt goede van hun zaak geluk kig zijn in de keus van hun woorden, in liet schikken van en nadruk leggen On hun argumenten, in de weerlegging van de ge opperde bezwaren liet is goed en wensclielijk. dat over deze zaak op een vergadering van «Liefdadigheid" liet vóór en hot legen wordt opgesomd, maar wie eenigszins kan, stelle van te voren zich- zelve goed op de iioogte. Dit kan hierover zeur gemakkelijkdaar zijn weinig zaken van maatschappelijk be lang. die zóu weinig door plaatselijke toe standen verwikkeld worden, weinig, die in Ihi'Oi'ir zoozeer onizolost ziin. p.n vnoral vvoi- Iheoric zoozeer opgelost zijn, en vooral wei nig, waarover zón goede litteratuur bestaat. Ik noem daarvan slechts 'teen en ander in ons land verschenen lo. Het Gidsnummer van Maart 1898, van mr. H, L. Drucker. 2o. «Over Arbeiderswoningen" door Helene Merrier. Haarlem li. D. Tjeenk Willink. 3o. «De arbeiderswoningen in Nederland". Dnoordeulend overzicht enz. enz., uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 'tAlge meen, 1890. Prijs t 1. io. «Het vraagstuk der Volkshuisvesting" in opdracht van de Mij. tot Nut v. 'tAlg. bewerkt door mr. H. L. Drucker, mr. II. B. Grove», mr. J, Kruseman. Prijs f0.50 Amsterdam, S. L. van Looy 11. Gerlings. Vooral dit laatste is zeer aanbevelens waardig. 't is een hoek van 187 bladzyden, met groote, duidelijke letter, wyo gedrukt, heldor en zeei aangenaam geschreven, waar- .'iii de eerste twee imotdst,ukken over «Het 'rangstuk en «Pogingen tol. verbetering, uitgaande van bijzondere personen en ver- eenigingen" in 72 bladzyden een zeer dui- (lelijken kijk op de zaak geven. Gaarne stel ik mijn exemplaar van No. 2 on No. 4 voor belangstellenden beschikbaar. Mot dank voor de plaatsing, Achtend, I. IIOOYKAAS. Amersfoort, 31 Mei 1898. Naar aanleiding van 'f. Woningvraagstuk. N'u or kwestie is van nieuwe woningen houwen voor de arbeiders, is 't in de eerste plaats wel noodzakelijk, eens een blik te slaan op de oude woningen en..... hunno go-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2