Maandag 13 Juni 1898. No. 4779. 47e Jaargang. Binnenland. "EEN VUURPROEF. 6>* PHOENIX-BROÜWERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. üitgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Groote lettors nasy irma A. H. VAN CLEEPF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Kiezerslijst Kanier van Koophandel. De BURGEMEESTER, van AMERSFOORT, Gelet op artikel en 7 van het Koninklijk besluit dd. 4 Mei 1890 (Staatsblad no. 70) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voorde Kamers van Koophandel en Fabrieken. Noodigt allen, die niet op de laatstvastgestel- de lijst van kiezers voor de Kamer van Koop handel te Amersfoort voorkomen, maar aan spraak kunnen maken om op de nieuwe kie zerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli aanstaande ter Secretarie aangifte te doen op aldaar verkrijgbare formulieren. Vestigt er voorts de aandacht op. dat alleen zij genoemden aanspraak kunnen maken, die voldoen aan de beide volgende vereisschten A. men moet kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente Amersfoort. B. men moet te Amersfoort bestuurder of mede-bestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Gedaan te Amersfoort, den 4. Juni 1898. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCI 11 MM ELFEN N1N CK (Herplaatsing wegens misstelling) De KAMER van KOOPHANDEL kn FA BRIEKEN heeft ontvangen: Jaarverslagen van de Kamers van Koop handel en Fabrieken over 1897 van Alkmaar. Eindhoven, Enschedé, Eraneker, Goor, Gro ningen, Hannover, Haarlem, 'sllertogenbosch, Meppel, Middelburg, Oosterhout, Opsterland, Schiedam, Tiel, Zutphen. Consulaire verslagen nos. 49, 20,21, en 22. Tijdschrift der Nod. Maatschappij tot Be vordering van Nijverheid, Juni 1898. Statistiek ln-, uit- en doorvoer over de maand April 1898. Van de Centrale Commissie van de Sta tistiek Maandcijfers No. 10. '1 Maandschrift genaamd »Trade tind In dustry" Mei 1898. 1 Tijdschrift genaamd «The Buyers Guide". Zomerdienstregeling 1898 van de Maat schappij «Zeeland". Verslag van de werkzaamheden van het Bureau voorden industricelen eigendom over het jaar 1897. Belangstellenden kunnen bovengenoemde stukken voor eenige dagen ter lezing ont vangen. Aan te vragen hij den ondergetee- kende. Berm. 1'. van HASELEN Secretaris. Amersfoort, 13 Juni 1898. De 31ste Augustus de dag waarop H. M. Koningin Wilholmina meedorjarig wordt en 's Lands regeering aanvaardt /.al, volgons I Falb, de kriliekste dag van liet hoele jaar 1 zijn. Zoo ooit dan hopen wij ditmaal, dat «Ie weerprofeet zal blijken een slecht profeet te De Eerste Kamer heelt benoemd tot rap porteurs over liet wetsontwerp betreffende den Persoonlijken dienstplicht: de heeren j Van Alphen, Godin de Beaufort. Van Marle, Rutgers van Rozenburg en Schiinmelpenninck van der Oye. Door do afdeeÜngcii der Tweede Kamer i zijn Genoemd tot rapporteurs over de Onge- i vallen-wetde heeren: Kuvper, Loeff. De Klerk, Brummelkamp en Liei'tinck. Luitenant Cloekener Brousson, .thans te 1 Kota Radja, vraagt den steun van het publiek in Nederland voor een goed maatsclmppe- lijk werkhet zenden van oude, maar toch nog leesbare hoeken, tijdschriften, ja zelfs jongensboeken van weleer aan de Com mis- I sie tot verschaffing van lectuur aan millitai- ren te Kota-Radja, Atjeh. leder kan éen hoek in een papier wikkelen j met éen touwtje er om en dit zenden per zeepost, als zijnde het goedkoopste, nl. 2 cent per 50 Gram, aan de commissie voornoemd, j Fransche en Duitsche lectuur zijn ook wel kom, evenals couranten, maar niet van al i te ouden datum. Voor 19 plaatsen als adelborst bij de zee- macht en 5 hij de mariniers hebben zich j 80 jongelingen aangemeld. Do uitslag der Kamerverkiezingen te Tilburg i brengt schijnbaar geen verandering in de samenstelling der Kamer, daar in plaats van i wijlen den heer Bahlmann een ander katko- i liek is gekozen, nl. de heer J. F. Jansen. Burgemeester van Tilburg. Toch geeft deze verkiezing in éen opzicht een groot verschil, De heer Bahlmann was 1 een der corypheeën van de protectiounisten. Daarentegen heeft de heer Jansen, zooals men zich nog wel zal herinneren, indertijd ver klaard. dat Tilburg niet van protectie gediend was. he (geen toen nog een protest van andere I katholieken heeft uitgelokt. Aan de hand van die uiting meent het j Handelsblad (hans te mogen constateeren, dat door de laatste verkiezing éen zetel, door j den bril van een nijverheidsman bekeken, wel eenigszins van kleur is veranderd. I De Stct geeft de statistiek der geboorten I en der sterl'ten naar den leeftijd en de oor- zaken van den dood in Nederland over 1897. 1 Het aantal overledenen bedroeg in het Rijk 18.51 por 1000. Door het Hoofdbestuur der «Yereeniging I van Christelijke Onderwijzers" is tot de Re- j geering het verzoek gericht om den hoofden van scholen toe te staan, ouders of voogden van schoolgaande kinderen portvrij kennis te geven van eventueele schoolverzuimen van hun kinderen of pupillen. Dit verzoek is door den Minister van Wa terstaat, vreemd genoeg, gewezen van de hand. In kleine gemeenten gaat het nog, school verzuim eenigszins te controleeren, doch in grootere is dit onmogelijk en de de voorge stelde maatregel zou zeker uitstekend hebben gewerkt. Het Bestuur van den »Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond" heeft, naar aanleiding van liet wetsontwerp tot regeling der Personeele Belasting naar den grondslag rijwielen, aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin o.a. wordt verzocht, hij liet eventueel in het leven roepen eener Rijwiel-belasting öfdezo bij afzonderlijke Wet te willen regelen, ofte willen bepalen, dat op den grondslag rijwie len der Wet op de Personeele belasting geen opcenten geheven mogen wordende Re geering te willen uitnoodigen een ontwerp, regelende de rechten en verplichtingen van de wielrijders bij de Kamer te willen indie nen, en te willen bepalen, dat een gedeelte der opbrengst van den zesden grondslag dei- Wet o[i de Personeele Belasting of eventueel van <le Wet regelende de Rijwielbclasting, wordt besteed tot verbetering der wegen of tot aanleg van wielerpaden. De Haagsche Gemeenteraad heeft het voor stel tot vermindering met 25 pCt. van de aanslagen van den Hoofdelijken omslag aan genomen. De «Dwarskijker" van het Vaderland schrijft in verband rnet die zitting Al wordt ieder gewoon sterveling geacht de Wet te kennen men kan net den 39 Raadsleden van's-Gravenhage niet kwalijk nemen, dat zij op dien regel voor zich een heel klein uitzonaeringetje maken. De Wet, de Wet, nu ja, die kennen zij ook, op hun duim vooral de de juris ten natuurlijkmaar elk kleinigheidje in iedere Wet kan men toch niet altijd in zijn hoofd hebben. En niemand zal er onze vroede vaderen dan ook hard om vallen, dat zij in een vorige zitting den heer Bodaan benoemden als lid der Commissie van aanslag in de Be drijfsbelasting, terwijl zij nu ontdekt hebben, dat dit Raadslid, als notaris, tot dit ambt niet benoembaar is. Men heeft thans die fout hersteld en daarmee is 't uit. Men mag nu aannemen, dat de Raadsleden verder de de Wet evengoed kennen als ieder ander en beter Als een bewijs van zeldzame gezondheid en werklust wordt uit Hoogeveen aan de Asser Cl. geschreven Heden in den vroegen ochtend kon men I alhier zien grasmaaieu den persoon van Jan I Per fors, die in October a. s. zijn tachtigste levensjaar hoopt in te treden. 1 Op de vraag, hoe het met het werk vlotte, was het antwoord: «Vrij goed, het maait I wat zwaar, want het gras in door de dikke Feuilleton. Neen, wezelijk, Elly, ditmaal kan ik niet doen wat je vraagt. Ik moet naar die verkooping. Dan ga ik met mevrouw Von Bülofl', zeide ik. Neen, dut kan niet. Je weet, hoe ik over zulke dingen denk. O ja, dat wist ik maar al te goed hij is allergruwelijkst jalocrseli Want ik noem zoo iets niet anders dan jaloezie! En hoe ongepast, terwijl hij zelf bezig is de schandelijkste on trouw te plegen Nog eenmaal trachtte ik hem te vermurwen en nu kwamen de waterlanders er zelfs bij te pas. 't Was een uitkomst voor me, dat ik mijn tranen niet langer behoefde in te houden, want spijt en ergenis hadden mij tot het uiterste gebracht. Maar ook dat middel baatte niet! Toen alles vergeefs bleek, toen ik zag dat ik niets meer op hem vermocht, zeide ik koel Nu, 't is goed, ga dan maar. Ik blyf thuis. Zwijgend zetten wij het ontbijt voort, en ik dankte den hemel toen ik naar mijn eigen kamer kon gaan, waar ik weer in tranen los barstte. Een oogenblik kwam het plan bij me op om naar hein toe te gaan en te vragen om den brief van zijn rentmeester te mogen zien, hij zou dan reeds onmiddellijk beschaamd tegenover mij moeten staan en erkennen, dat die verzon nen was. Maar ik bedacht ook, dat hij wellicht zulk een brief had weten uit te lokkendaar voor had hij immers twee dagen tijd gehad en mevrouw Von Biiloff had me juist gezegd, dat de mannen ongelooflijk slim zijn, wanneer het geldt ongeoorloofde betrekkingen te verbergen. In ieder geval is het dus maar heter, de zaak haar loop te laten hebben. Morgenavond zal hij me onmogelijk kunnen ontsnappen. Dat oogen blik, wanneer ik hem lusschen de tweede en de derde pilaar zal aantreffen, zal bet beslis sende oogenblik van mijn leven zijn. .,To be or not to he" zal het dan voor mij heeten, want öf hij moet mij deemoedig om ver- gitlenis smeeken en mij zweren bij al wat heilig, is mij, nooit meer ontrouw te zuilen zijn, óf ik keer onmiddellijk naar mijn ouders terug. Oik hen diep, diep rampzalig 19 Januari. Ik had vanmiddag bijzonder veel werk ge maakt van ons dejeuner, altijd in de hoop het hart van mijn man op het laatste oogenblik nog te vermurwen. Hij is bijzonder gesteld op lekker eten ik zette hem al zijn lievelings kostjes voor en schonk hem een lekker glas wijn, en vooral toen ik zag hoe goed hij zich alles liet smaken, hoehij buitengewoon veel at, toen begon mijn hoopte herleven. Want me dunkt, dat iemand, die op het punt staat, zijn vrouw te bedriegen, onmogelijk zulk een goede neetlust kan hebben. Toen de koffie binnen gebracht \va3, begon ik. i Blijf je nu wezenlijk bij je plan Robert stak een sigaar op, deed een paar trekjes, I keek toen op zijn horloge en zeide Ja zeker, kindlief, dat kan niet andersik heb nog een klein half uurme dunkt, je kon me nog net een glaasje cognac geven. Een glaasje cognacen dat in zulke oo- j genblikken! liet was te veel; al mijn hoop verdween Eenige oogenblikken later zeide Robert Zou je niet eens even door den knecht een I rijtuig voor ine willen laten halen? 't Is de moeite niet waard om te laten inspannen, alleen j om mij naar het station te brengen. Ik deed zooals hij vroeg en bleef hein verder sprakeloos zitten aanstarenspreken was mij niet meer mogelijk. Toen het rijtuig vóór reed, stond hij op, gaf mij een kus op het voorhoofd, en zeide: Nu tot weerziens, vrouwtje; ik kom zoo gauw mogelijk terug. En weg was hij, de trouweloozeIk zonk op een stoel naast het venster neer en bleef het i rijtuig zoo lang mogelijk nastaren. Ik was let- terlijk gebroken. Al mijn geluk is heen. Mijn jeugd is voorbij. Het leven kan mij niets meer brengen, niets dan droefheid en ellende! I Langen tijd bleef ik daar zitten, alles om mij heen vergetend, tot ik eindelijk tot bezinning kwam en zenuwachtig mij door 't. huis begon 1 te bewegen, nu eens hier, dan weder daar wat I in de kamers ordenend en schikkend. Ik was zqo geprikkeld en zenuwachtig, dut ik voor het 1 eerst geweldig uitvoer tegen mijn kamenier voor een oubeteekenend plichtverzuim. Het arme schepsel ontstelde zóo hevig, dat zij in snikken losbarstte, en nog was zij aan het huilen, toen er gescheld werd en er een briefje van mevrouw Von Biiloff voor mij kwam. Er werd op antwoord gewacht. Het briefje, op welks couvert een gouden kroontje boven haar naamcijfer prijkte, luidde „Ma chérie, Vertel mij eens even wal je plannen zijn? Een uur geleden zag ik jt echtgenoot hier voor bij komen. Ik vermoed den loop der zaken wel, maar ben er natuurlijk niet volkomen zeker van. Mijn man gaat vanavond niet naar het bal; ik ga dus alleenwil ik je tegen negen uur komen halen Wij vinden op het bal letter lijk al onze vrienden, zoodat ik er geen bezwaar in zie om met ons beiden te gaan. Met vriendelijke groeten, steeds je Robert was dus niet naar het station gegaan Het huis van mevrouw Von Biiloff lag aan het andere einde der stad. Geen twijfel meer mogelijk Ik ging naar mijn lessenaartje en schreef: „Lieve Mevrouw, Ik vind uw aanbod zeer vriendelijk en maak er gaarne gebruik van. Tegen negen uur wacht ik u dus. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1