Stadsnieuws. Henneberg-Zijde Gemengd Nieuws. regenbui van daar straks erg nat; echter, ik doe dit werk nog 't liefst". «Ik was", aldus vervolgde hij, »in dit werk altijd een bollebooseen twintig jaren ge leden won ik bij een wedstrijd van 15 maaiers, gehouden in Noord-Holland, den eersten prijs en wel door in 15 minuten 240 vierkante Metei's af te maaien", »en goed", voegde hij er met nadruk bij. Iets meer met hem sprekend, gaf hij als zijn grootsten lust te kennen om met arbeid het brood te verdienen en »dat gaat ook nog wel', liet hij er achter volgenseen enkele maal heb ik geen werk; helaas, men meent dat ik te oud ben". Door de Rechtbank te Utrecht werd ver oordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rijks-werkinrichting voor den tijd van éen jaar een flinke, jonge werkman, die vroeger vijf jaar bij de Hollandsche spoor was werkzaam geweest. Toen was hij op verzoek ontslagen en in dienst getreden als ladingmeester bij de Transvaalsche Spoor wegmaatschappij, waar hij een salaris ver diende van 15 pond in de maand. De ramp zalige had zich toen vermoedelijk laten op- zweepen door zoogenaamde volksvrienden, want hij is ontslagen wegens dienstweigering, omdat hij zijn diensttijd wat lang vond. En thans zou hij, de zoon van een adsis- tent-resident, eindigen met de kolonie. Want werk kon toen hij niet meer krijgen, en kennissen of verwandten, die hem zouden kunnen helpen, had hij niet. Wat zouden de »volksvrienden" wel den ken, wanneer zij zagen hoe 't thans is af- geloopen me' éen hunner slachtoffers vraagt het. Utr. Dbld. Terwijl een koopman in bessen te Goes bekend maakt, dat hij zijn product in ieder geval vóór 18 Juni zal leveren (dus al weet hij niet, hoe dit er uitziet) adverteert een ander Goesenaar, dat hij ontvangen heeft een bezending wollen kindermutsen en dergelijk warm goedje. Die voorziet dus een kouden zomer Een goed middel tegen vliegen, die 't paarden dikwijls zoo lastig maken, is, naar La Nalura mededeelt, het volgendeEen handvol laulierbladen laat men gedurende vijf minuten koken in een Kilo reuzel. Met de zoo verkregen zalf wordt de huid van het paard ingesmeerd, en het dier is voor den geheelen dag gevrijwaard tegen den aanval van vliegen en andere lastige iusekten. Men schrijft aan de Arnh. Ct. Als een treurig staaltje van bijgeloof ver dient het volgende feit vermelding: Te Westervoort betrok een klein gezin op 1 Juni een nieuwe woning, nieuw in dubbele beteekenis, daar het huis met het oog op den bruggebousv pas gebouwd was. In dat nieuwe huis had gewoond V., die voor een paar maanden onder den trein raaktehij was timmerman bij den bruggebouw. Het nieuwe huis viel zoo tegen, dat reeds 5 Juni het echtpaar naar het oude huis te rugtrok. Waarom kreeg men na 5 dagen reeds v/eer lust in verhuizen Er was iets verschrikkelijks, waarvoor elke andere consideratie wijken moest. De vrouw ware gek geworden als ze nog langer in dat huis had moeten blijven. Niet alleen toch zat de geur of stank van de doodkist van den verongelukte V. zoodanig in het huis, dat die niet weg te krijgen was, maar, en dat was het ergste, V. zelf waarde nog in het huis rondhij was teruggekomen en schaafde en timmerde 's nachts of over dag, onzichtbaar ja, maar hoorbaar met gedruisch. Door belangstellende vrienden, en vooral vriendinnen, worden d? volgende oorzaken voor dit treurig feit opgegeven; 1. Y. heeft hoogstwaarschijnlijk bij zijn leven een belofte gedaan, die hij niet heeft vervuld. Men wil nu de weduwe, die te Rotterdam woont, ver zoeken die belofte van haar man te vol brengen, opdat hij verder rust geniete2. V. was, zegt men, vrijmetselaar, die aan geen God geloofde. Hij heeft bij zijn leven dus niet van God willen wetenGod wil nu niet van hem weten en geeft hem geen rust na den dood 3.V. zou met opzet onder den trein geraakt zijn, v/ant die bij hem stonden, hadden hern genoeg gewaarschuwd. Hij heeft zelfmoord gepleegd en is dus te vroeg ge storven hoelang dit te vroeg is, weet men natuurlijk niet, maar zeker moet hij blijven rondwaren tot den tijd waarop hij anders op gewone wijze gestorven ware. Hij Kon. besluit is aan prof. dr. II. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de Rijks-universi teit te Utrecht, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht. Het aantal kiezers voor de Provinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict Amersfoort is thans 4319, waarvan te: Amersfoort 1433 Baarn 780 Bunschoten 419 Eemnes 255 Hoogland 300 Leusden 309 Renswoude 140 Soest 511 Stoutenburg 112 Men ziet tevens, dat de samenstelling een andere is dan voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd zij, dat de stemdag voor de Provinciale staten is bepaald op morgen 44 Juni en dus niet 14 dagen na den kies- dag, gelijk anders pleegt te geschieden.' Lang is gevreesd, flat in den Gemeente raad een zetel zou vacant komen door het vertrek van den heer G. P. A. Garjeanne. Wij vernemen thans, dat de heer Garje anne zijn aanvraag om ontslag als directeur der «Ai.iersfoortsebe Tapijtfabriek" heeftin- getrokken en hij de gemeente niet metter woon gaat verlaten. In een kennisgeving aan het hoofd van dit nummer noodigt de Burgemeester de ingezetenen uit, die niet op de laatst vast gestelde kiezerslijst voor de Kamér van Koop handel voorkomen, daarvan vóór 1 Juli a. s. aangifte te doen. Om kiezer van leden voor de Kamer van Koophandel te kunnen zijn, moet men kiezer zijn van leden voor den Gemeenteraad, waarde Kamer van Koophandel is gevestigd en ge durende ten minste twaalf achtereen volgende maanden bestuurder of medebestuurde"1 zijn geweest, van een bedrijf van handel of nij verheid. Kolonel W. L. de Petit, commandant van het 5e regiment infanterie hier, is door de Fransche regeering benoemd tot «officier destruction publique". In den van 8 tot 10 Juni gehouden afstands- rit van Maastricht over Roermond en Nij megen naar 's-Hertogenboch, uitgeschreven door de «Militaire sport-vereeniging", zijn de vier eerstaangekomenen officieren uit dit garnizoen. Eerste van de 11 deelnemers kwam aan luitenant H. C. Taunay, tweede was luitenant G. J. IJssel de Schepper, terwijl ritmeester M. van Kuijk en luitenant G. J. Maris ge lijktijdig het einddoel bereikten. De vijfde aankomende was reeds te Nijmegen een half uur achter. Met ingang van 16 Juni wordt aan het station-Amersfoort der Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij werkzaam gesteld de heer F. Baart, thans stations-klerk te Ermeloo. Aan de firma H. Gerritsen, hier, is voor f37 per 1000 Kilogram opgedragen de leve ring van ligstroo ten behoeve van het korps genietroepen in de Legerplaats bij Zeist. Bij de daarvoor te Utrecht gehouden aan besteding bedong de minste inschrijver f44.90 per 1000 Kilogram. Onder leiding van ritmeester Piepers en luitenant Van Wijk zal met de cadetten- sergeant der cavalerie van het 3de studie jaar aan de Kon. Militaire Academie te Breda in de maand Juli een afstandsrit worden gemaakt, gaande van Breda over 's Herto genbosch, Arnhem, Amersfoort, Utrecht en vervolgens naar Breda terug. De uitspraak van het vonnis tegen J. A., te Driebergen, thans in verzekerde bewaring, beklaagde van mishandeling, met voorbe dachten rade, van T. G. van den Biezenbos, op den openbaren weg op 7 April j.l. bij Amersfoort gepleegd, werd heden "Hoor de Rechtbank te Utrecht uitgesteld tot over acht dagen. In ons vorig nummer heeft onze bericht gever ons doen zeggen, dat de wond van den jongen Van den Biezenbos in ruim een week reeds genezen was. Hij zal wél bedoeld hebben, dat B. reeds toen buiten gevaar was. Hoe dan ook, we vroegen om inlichtingen, en zullen die later meedeelen. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de plaatselijke afdeeling van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" is voor zien in de vacature van onder-voorzitter, ont staan door de benoeming van den heer H. Dutnouiin tot voorzitter, door het kiezen van den heer A. Hassing. Bij Kon. beshut zijn benoemd bij «In dd. Schutterij hier: tot Ie luitenant de 2e luite nant J. 11. Leinweber, tot 2o 'oitenant de sergeanten-titulair W. II. Meursing en G. J. van Empel. Onder leiding van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie worden van morgen tot Donderdag rond dit garnizoen kader-inanoeuvres gehouden door de hoofd officieren en de oudste kapiteins van het korps Luitenant L. W. C. G. van der Garden, van het 5e regiment infanterie hier, is bevor derd tot kapitein hij het 3e regiment, met, bestemming voor Vlissingen. Van 1 Juli tot 1 October worden de ser geanten van het 5e regiment infanterie, leerlingen van het Ie studiejaar aan den Hoofdcursus, gedetacheerd als volgt: H. A. Ephraim bij liet. 4e regiment infanterie, te Leiden; W. Meijer Timmerman Tijssen, bij het 2e regiment infanterie, te NijmegenF. R. Nuinans bij het regiment grenadiers en jagers, te 's-Gravenhageen C. C. Schmout- ziguer, bij bet korps te Amersfoort. De jongeling H. K. Hobbel beeft bij liet 5e regiment infanterie hier aangegaan de verbintenis als adspiratit-vaandrig voor het Reservekader. Nauwelijks is het weder wat warmer ge worden of alweder heeft de herhaling zich aangekondigd van zoovele treurige gevallen van verdrinken bij het baden, die jaarlijks verscheidene huisgezinnen in rouw dompelen. In Frankrijk is het leeren zwemmen ver plichtend voor de schoolkinderen. Zoover zoutten we niet willen gaanmaar zeker is 't, dat. ook hier hoognoodig is een goede en gevaarlooze gelegenheid om het zwemmen te leeren. Vrijdagavond rond 0 uur ontstond een be gin van brand in de Sint Agathastraat, ten huize van weduwe R. De Vrijwillige Brandweer was zeer spoedig ter plaatse. De buren hadden echter het vuur reeds bedwongen. Bij de Vrijdag ten overstaan van archi tect Kam gehouden aanbesteding van den bouw eener bergplaats op het terrein der stoomweverij en bleekerij van «le firma Gebrs. Visser aan den Heiligenbergerweg werd ingeschreven als volgtG. Wassink f1459; VV. van Achterbergh f 1439.50; J. C. van Eybergen &- T. van Daal, f 1200; J. 11. Boks, f1125, en L. Ruitenberg f949, allen bier. De lijn Baarn-Utrechfc der Ned Centraal Spoorweg Maatschappij zal 25 Juni geopend worden. Het Rijkstelegraafkantoor bij «Soest,dijk" is heropend in verband met het verblijf van HII. MM. ten Paleize. Dedienstis van 7.30 vóór- tot9,30 namiddags. Men meldt uit Baarn, dat de «sneeuw bal" ten bate van een Ziekenhuis aldaar, tot nu toe slechts l'OOO heeft op gebracht. Zij heeft dus nog lang niet aan de verwachting beantwoord. Mocht nu een ieder, die niet genegen is de brieven verder door te sturen, dezen met een kleine gift aan het opgegeven adres terugzenden, dan zoude hij daarmede een goed werk doen en meewerken tot het nelpen bereiken van een doel, dat velen later tot groote zegen zal zijn. Jhr. C. Röell, Burgemeester van Eemnes, heeft aan H. M. de Koningin-Regentes ver gunning verzocht om tot 1 Juli 1890 to Baarn te mogen blijven wonen. Tot voorzitter van het waterschap Eemnes, is bij Kon. besluit benoemd jhr. C. Röell. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat K. J. van Dijk, buurtschap Woede onder Hoogland, een kalkoen op 35 eieren heeft laten broeden, waarvan hij 33 vlugge jonge kuikens heeft gekregen. Het korps genietroepen is hedenmiddag rond 12 uur i:i de Legerplaats bij Zeist aan gekomen waar het tot'23 Juli zal kampeeren tot het houden van practische oefeningen. De sterkte bedraagt 1 hoofdofficier, 19 subalterne officiereren, 81 onderofficieren, 08 korporaals en 480 minderen, benevens een trein-detaohemont van het, le regiment veld artillerie en 4 waschvrouwen. alleen echt, indien direct van myn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 36 cent tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt,, damast enz. (circa 240 verschillende qua- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrJJ tan Invoerrechten In huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporternaar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde Fabrieken (k. k. Hoflever.), Züricb. Wanneer wij tegenwoordig de verschillen de soorten van naai-, slop- en borduurnaal den beschouwen, kunnen wij ons haast niot voorstellen, dat deze nuttige en algemeen verspreide voorwerpen niet altijd bestaan hebben. Onze voorouders waren echter niet zoo gelukkig, ze te bezitten, want eerst in 1410 werden de doornen, waarmede de arme lieden, en de zilveren stiften, waarmede de rijken de -kleedingstukken aan elkander be vestigden, door naalden vervangen. Zekere Tourangeau, een draadtrekker te Parijs, kwam op de gedachte ze te vervaardigen. Do groote zwarigheid evenwel, aan het gebruik dezer nieuwe instrumenten verbonden, was ze te herstellen wanneer zy braken en dit dood ze zóo duur blijven, dat men ze alleen bij aanzienlijke personen aantrof. Een be wijs hoe hoog zij werden geschat, is dat de gravin Beaujeu. dochter van koning Lode- wijk IX, een pakje naalden mede kreeg als huwelijksgift. In Engeland bleven de naalden onbekend, tot Anna Boleyn, de ongelukkige tweede ge malin van Hendrik VIII, ze uit Frankrijk medebracht. Het naaien leverde echter in den eersten tijd nog veel bezwaar op, het geen wel blijkt uit bet feit. dat koningin Elisabeth van Engeland, de vijandin van Maira Stuart, slechts zes hemden bezat. In Frankrijk droeg de gemualtp van Karei VII de eerste linnen hemden. In de 18e en in den aanvang van de 19e eenw was het gebruik dor naalden eindelijk tot de hoogte gekomen, waarop zij ook thans nog staan en maakte het den trots van de huisvrouw uil, deze flink te kunnen hanteeren, totdat de naaimachines daar weder een geheole omwenteling in gebracht hebben. Was vóór 50 jaren liet gereedmaken van een Hinken uitzet, die in alle opzichten den tools der critiek kon doorstaan, een arbeid van jaren, thans moet de meest conservatie ve huismoeder haar voorkeur voorhandnaai- werk wel opgeven, overtuigd als zy is van de groote tijdbesparing die door de naaimac hine verkregen wordt. Een eigenaardig verschijnsel is het echter dat, niettegenstaande in ieder huishouden de naaimachine een groot deel van hot werk verricht, het naalden verbruik er niot minder op geworden is. In een kelder te Mreteuil bij Parijs, geslo ten door een massiel ijzeren deur met drie sloten met afzonderlijke sleutels, ligt by, wiens naam door alle beschaafde menschon dagelijks genoemd wordt, wiens diensten on misbaar voor iedereen en alles geworden zyn, wiens geboorte van verreikende invloed op allerlei gebied was. Een der sleutels van den kelder wordt bewaard door den president van een Internationale Commissie, thans de hoer Forster, Directeur vau het Berlijnsche Observatorium. Den tweeden sleutel bezit de Directeur van het internationaal Bureau te Brcteuil, en bij don Directeur der Fransche Archieven is de derde. De deur met drie sloten is, nadat zij den eersten keer gesloten Word, nog eens opon geweest in 1892. Daarna niot meer. En in 1899 viert de gevangene zijn hon derdjarig feest, dan is het honderd jaar ge leden dat de Meter als standdaard wérd aangenomen en de eerste Meter, thans nog te Breteuil aanwezig in dien kelder, wera gemaakt De Brusselsche Chronique, herinnerend aan een indertijd verschonen boek van een Belg, die met overtuiging zijn bewering bepleitte, dat België het tooneel is geweest van den stryd tusschen de Trojanen en de Grieken hot book is op niet minder spoedig om vergeten de Chrotiii]ii$ dan, beeft pas ont dekt, dat, men ten onrechte het aurdsche paradys heeft geplaatst in Klein-Azië tusschen Kuphraat en Tiger. Dat is een barhaarsche lengende. Met paradijs, of liever gezegd du hol' van Eden, was gelegen aan den Rijn, in du provincie die tegenwoordig Gelderland heet. Alle onderzoekingen der geleerden komen tot die conclusie. En de waarnemingen der reizigers versterken «c.ette nouvelle réalité presque historique." Hel lijdt geen twijfel of liet Eden van den Bijbel was gelegen d;\ar, waar men nu Arn hem vindt en als de plaats waar het eerste menschenpaar geleefd heeft, wordt met nog moor zekerheid aangeduid Rosendaal, dat men van Arnhem bereikt langs den Edenschen weg, en waar al het liofiyke bijeengevoegd is, dat onze verbeelding droomen kan, tor gedachtenis aan de schepping van den mensch. Do uitstoven voor ,1» bewapening dor mogendheden, Engeland. Rusland. Oostenrijk, Italië, hnnkrijk en Duitscblaiid, zijn van ?,d,.n)l ''nl(1 van Wl lnil'i°eri pond sterling tol 169 millioen gestegen er, het aantal hun ner soldaten in vredestijd is van 4'/., mil lioen tot. 17 millioen geklommen. in hetzelfde tijdsverloop in .de nationale seliuM vail de Voreenigde Staten van 550 millioen tot 220 milliocn pond sterling ge daald, die van Engeland van 800 millioen tot 060 millioen. Do schuld van Frankrijk

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2