Donderdag 28 Juli 1898. No. 4792. 47e Jaargang. OP REIS. Binnenland. De ware Jacob. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te A mor stoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post f'.1.45. Ad verten tiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- on onteigeningsadvertentiën per regel 10 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau EORTZQRACHT 5 6. Tolephoon 10. Wij zijn gaarne bereid om, tegen ver goeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op rein gaan, do Arnerstoortsohe Courant en do bladen welke zij door onze tussehenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. K EN NI8GE VINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van hel publiek, dat door hen aan den Raad van administratie der dienst doende Schutterij en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een schictinrichting opterichten in het perceel alhier gelegen in de Muurhuizen, wijk B, No. I'd!), kadastraal bekend onder sectie E. No. 2684. Amersfoort, den 25 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, With., 1". De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Burg. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 519 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de rekening van ontvang sten en uitgaven der Gemeente over het jaar 1897, door hen aan' den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 28 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., I0, Burg. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Feuilleton. 6). Maar, duivels, wat 'n aardig ding ben je 1 nou wees maar niet bang, ik zal je geen kwaad doen. Zeker 't nieuwe kamermeisje van de gravin? Dat dacht ik wol. Maar op wie lijk je zoo? Ik geloof, dat we mekaar als eens meer hebben gezien Dat geloof ik niet, bracht ik aarzelend uit. Nee, nee, je heb gelijk, ik weet al aan wie jo me doet denken, aan de freule van ;t kasteel bij or.s in 't dorp, maar die mocht willen dat ze der zoo uitzag. Za 'k je bij den tuinbaas brengen Graag, maar vertel me eerst eens wat van die freule? Daar valt niet veel van to vertellen, een mooi, rijk, aardig ding, da 'k muur fons in mijn leven heb gezien. Zoo? en wanneer dan? Zoo maar eens. op den weg. Geen woord dus over zijn heldendaad, over mijn redding. Hij was groot en edol gebleven 1 Nu, maar als ik u was, Dietrich, dan zou ik maar niet meer aan die freule denken. Lieve hemel I geen haar op mijn hoofd dat aan haar denkt. Als jij niet zoo'n dergelijk bak- kesje had, zou ik misschien nooit meer aan haar gedacht hebben. Dat was een gcrustelling voor mij, want het bewees, dat hij niet verliefd was op de jeudige freule en cr dus geen enkel bezwaar voor hom bestond om verliefd te worden op hot kameniortjo. Want het had toch heel goed kunnen zijn, dat ook hem die eerste kus nimmer uit de gedachte was geguan en hij trouw was gebleven aan een eerste liefde. A TJ EII. «De rust in Edi is hersteld" lioettö het de vorige week in de telegrammen. Er schijnt al wederom te gauw victorie te zijn geroepen. De correspondent der N. Huil. CA. te Batavia seinde Maandag aan zijn blad »Den 23 dezer zijn onder hevel van ma joor De Jong zes brigades maréchaussee mot de helft van liet zesde bataljon uit Kolu- Radja getrokken via Lom-Tubo naar Kroong Raja om den vijand te verdrijven." De correspondent van bet Handelsblad te Medan seinde Dinsdag »De colonne-Willems ging den 21 Juli op mnrsch over Kcmala naar Tiro en van daar over Glé Sibacli, Koemboe en Gigiöng naar Segli. De tocht duurde vier dagen. De vijand liet bij de ontmoetingen 33 dooden achter. Onze verliezen bedroegen 20 aan gewonden (minderen) van wie 4 ernstig. «Kolonel Van Heutsz is teruggekeerd van Edi, waar alles weer rustig is." De correspondent van dat blad te Batavia seinde #De colonne-Willems is teruggekeerd te Segli. Zij marcheerde Woensdag over Garoet, den Glé Gapoei en Langga naar l 'oeloe Pantel) waar gebivakkeerd werd. Eenig vuur. Don derdag bereikte men Tjot Moerong geduren de den marsch werd men beschoten van een plateau ten Zuidwesten van den Tjot Pliëng, De cavalerie maakte een charge en nam drie Atjehers gevangen. De vijand trok in massa terug. Toen ons bivak weder werd beschoten, werd kampong Lho Igeuëh geattakeerd ;76 geweren werden buitgemaakt en de be waarplaats van wapenen werd vernield. Des nachts hevig vuur. Vrijdag werden bij een verkenning 50 geweren buitgemaakt. «Zaterdag kree^men op den terugtocht hevig vuur op beideflanken de vijand volgde in massa tot aan den zuidelijken kampongriind van Reuëng Reuëng. De stelling des vijands werd door ons aangevallen, waarbij de vijand 10 dooden verloor. De rest vluchtte. Gedu rende den verderen marsch bleven wij vuur krijgen. «Het totale aantal verliezen onzerzijds be droeg 20 minderen. Alle kampongs waren verla ten men werd beschoten uit de tot dusver «bevriende". «Kolonel Van Heutsz is te Kota Radja aangekomen. Ilij keert Woensdag naar Segli terug. Donderdag wordt weer uitgerukt." Bij de Regeering werd Dinsdag ontvangen het volgend telegram «De colonne-Van Heutsz maakte een vijf- daagschen tocht van Edi overTagoh, Djolok, Semantah en Simpag-Ülim tot Djamber-Ajer. Geen schot gevallen. «Alle hoofden meldden zich aan. De troepen keerden naar Segli terug. De colonne van overste Willems maakte oen vierdaagschen tocht van Segli over Kemala, Tjot Moering, Gié Siblali, Doureunoen en Reung-Reung naar Gigiëng. De vijand, die zware verliezen leed. heeft 33 dooden achtergelaten. «Onzerzijds 5t3 militairen beneden den rang van officier gewond." Bij de aanwezigheid van H, M. de Koningin te Amsterdam zullen do studenten uit Delft, Amsterdam, Utrecht en Leiden oen eerowacht vormen, ter sterkte van 4 sectiën. De Minister van Oorlog, overwegende dat hot noodig is wijziging tc brengen in eenige der bij zijn beschikking van 10 April 11. vast gestelde tijdvakkon, voor welke de daarbij bedoelde milicien-verlofgangers onder de wa penen moeten worden geroepen, heeft den bij genoemde beschikking behoorenden staat vervangen door oen anderen, te vinden in Staatscourant 171. De lichtingen 1894 en 1895 van het le, 2e, 3e, 5e, Ge, en 8e regiment infanterie bijv. zijn nu opgeroepen van 1 September tot en niet 24 September. De Minister van Oorlog heelt machtiging verleend om 2000 man infanterie ter be schikking te stellen als bijstand van de po litie bij de inkomst enz. van H. M. de Ko ningin te Amsterdam. Daartoe worden detachementen geleverd door bet 7e regiment infanterie uit Amster dam, Hoorn en Naarden, hot, 4e regiment uit Haarlem en Leidon en hot regiment grena diers en jagers, alle met hun muziekcorpsen. Te Haarlem kreeg een milicien-verlofgan ger van de lichting 1895, die voor herhal- lingsoefeningen tegen September was opge roepen, dezer dagen zijn paspoort, omdatYiy, door de inly ving van een achtergeblevene zijner lichting, boven liet contingent diende. Die verrassing heeft echter voor zijn jonge ren broeder minder aangename gevolgen, omdat deze zijn recht op vrijstelling van den inilitiedienst door dit ontslag ziet verloren gaan. Volgens art. 50 der Militiewet toch wordt de vrijstelling wegens broederdienst slechts verleend wanneer de broeder drie jaren bij de militie heeft gediend, turwyl nu deze milicien twee-en-twintig dagen korter dan drie jaren gediend heeft. Do Directeur dor Rijks-postspaarbank heeft vernomen, dat bier en daar in den lande, do commissiön, gevormd met het oog op de feesten, die zullen plaats hebben tur gelegen heid van de inhuldiging van H. M. de Koningin, voornemens zjjn urn te dier gelegenheid o. a. spaarbankboekjes ten geschenke te geven aan de schooljeugd. [lij is volgaarne bereid dat loffelijk plan zijnerzijds zooveel doenlijk te steunen, naast meer, door den gewonen omslag der boekjes welke het hier geldt, te vervangen door oen fraaioren vorm, die aan de livrotten eencom- memoratief karakter verleent. Iiitusscben, is het hem daartoe noodig, ten spoedigste (en wol vóór 19 Augustus aan staande) van bedoelde commissiön enkolo in lichtingen to ontvangen. Vooral wenscht hy dan zoo nauwkeurig mogelijk te vernemenhot aantal boekjes, dat men van plan is tot bedoeld einde by een der postkantoren aan te vragen. Hy zal vervolgens aan bedoelde commissiön den dag melden, waarop zij hem do genomen boekjes uiterlijk kunnen doen toekomen, ter vervanging (te zijner directie) van den ge wonen omslag door den moor sierlijken. En nadat zulks geschied is zal hij de col lecties onverwijld terugzenden, en dit in elk goval zóo vroegtijdig, als zulks noodig blijkt. Do commission kunnen do boekjos aan don Directeur der Rijks-postspaarbank doon toe komen, hetzij door bemiddeling vau een post kantoor, hetzij direct. Voor het geval zij op lautstgemolde wjjze mochten handelen, kan bot nuttig wezen, in herinnering te brongon, dat allo postzen- dingon, aan en van rlien directeur, vrij van port zijn. Jammer, dut die r g en schouders zoo rond waren. En dan was er ook iets iu zijn stem dat ïuo tegenviel. Als Elsa voor Hans speelde, was het zoo heel iets anders! Maar het volgende oogenblik voehlc ik mijn hart zwellen, bij de gedachte dat hij liet nu zelf was (lie tot me sprak 'feeder slóeg ik mijn oogen naar hem op en zeide Wie weet, Dietrich, of dat meisje toch niet aan je denkt. Dan zou ze wel uial moeten wezen i Maar zeg ereis, hoe weet je zoo, dat ik Dietrich heet En hoe mag ik jou dan wel noemen Ik heet Gretl Müller. Nou, Gretl!... ja hebt me eon paar oogen in je kop l. daar kan je 't mee doen, hoor Ik sloeg mijn oogen zedig neer waarschijnlijk hadden ze mij reeds verraden. Ik begon bang to worden, dat hij reeds onmiddellijk met een liefdesverklaring voor den dag zou komen en dat strookte niet niet mijn plannen en opvat tingen. Gelukkig kwam de tuinbaas juist naar dn serre. Ik bracht hom mijn boodschap overhij vulde mijn mand en daarmede keerde ik naar huis terug. In het voorbijgaan hoorde ik Hans weder zjjn deuntje Huiten ulaol er niets gebeurd ware. Ik was misschien te lang weggebleven en ging dus haastig de trap op naar het boudoir der gravin, toon ik plotseling naast my een stem hoorde, die vroeg Waar gnat dat zoo haastig heen, lief kind Toon ik ópkeek stond boven op do trap, bijna vlak vóór mij, een slanke jonge man met een zeer voornaam en knap uiterlijk. Ik begreep on middellijk, dat dit de zoon des huizes was, mot wien de gravin uiy zoo strong verboden had te coquotteeron. Waar gaat dat zoo haastig heen, kindlief herhaalde hij. Naar liet boudoir van mevrouw, mijnheer, om do vazen met bloemen te vullen, antwoordde ik kalm en wilde verder gaan, maar hij vor- sperde mij den weg. Wacht eens een oogenblikie Bloenion?... Van al die bloemen ben jij Je schoonsteriep hij uit. Dat is geen bijzonder origineel compliment. Maar je bent zelve wel origineel, klein ding Ik heet Gretl en ben niet zoo bijzonder hierin. Maar wel bijzonder mooi I Bon je hot nieuwe kunieniertje Hoe kan mama zoo onvoor zichtig zijn om jou te kiezen Je zult hier in huis iedereen liet hoofd op hol brongon, te be ginnen met mij I Ik nam een trotsohe, gebiedende houding aan. Ik zal niemand toestaan u zoo min als eenig ander mij vrijpostig te bejegenen. Mag ik u nu verzoeken my door to' laten, mijn heer Zwijgend on met eon buiging, ging de jonge man op zij. T.k vervolgde mijn weg. Blijkbaar was hij geheel onder don indruk van mijn toon en houding. Intusschon had dit tooncel ook op mij nogal indruk gemaakt. Uitvoerig beschreef ik not dien avond in mijn dagboek en ik weet daaruit, dat mij op dat oogenblik het denkbeeld nogal aan lachte mij ook het hof to laten maken door den jongen graaf, want welk oen schoon bewijs mijner innige en trouwe liefde voor Hans zou het wezen, indien ik om zijnentwil dien voor namen aanbidder versmaadde I Dat de jonge graaf hot hof aan een kameniortte zou maken met eerlijke bedoelingen, begreep ik wel dut niet mogelijk waseen reden te meer dus voor mij om hem koel en trotsch te be handelen I Dat ik op dien joudigen leeftijd reeds zoo we reldwijs was, zal niemand verwonderen, die zich herinnert hoo ik tul van romans uit de oude bibliotheek had verslonden. Als ik nu mijn dag boek nalees, sta ik zelf verbaasd over wat ik toon sehreef: „tic heb hom gezien. Ik herkende zyn gelaat onmiddellijk, maar toch vraag ik mo af: is hij dat inderdaad? Aan dun persoon is geen twijfel mogelijk, muur zonderling, toen ik ver van hem was, beminde ik hem vuriger dan nu ik zooeven hij hem stond. Zou ik te zoor onderdon indruk van het oogonbl'k zijn geweest? Nu ik weeral- leen ben, weer kalm en onbevangen, nu voel ik mijn oude liefde weder met dezelfde kracht in me leven. Mot dezelfde kracht zeg ik? Neon, luizondmuul sterker nog I Muur ik moet trachten hem dat rooken van pijpjes af te leuren hot was of al zyn kleeren mot dien ukoligon tabaks rook doortrokken waren, terwijl er daarentegen van don jongen graaf een zekere geurige, friseh- hoid uitstraalde. Wat een eigenaardige persoon lijkheid is die jongo graaf. Korst sloeg hy eon wol wat vrijpostige» toon aan. maar hoe beloofd ging hij later op zij en groette hij mij. Ik schoen hom wezenlijk eenigeii eerbied in te boezemon maar ik ben overtuigd, dat hij mo morgen op- nieuw zal aanspreken. Nu. ik vind dat niet on aardig. Wezenlijk, als ik Hans niet zoo oprecht lief had, zou dio jonge graal' wel eens gevaarlijk voor me kunnon worden. Dien ronden rug zal hij zich toch óók moeten alwennen Hans bo- doel ik natuurlijk, want do ander hooit do houding van een Spuansohon grundo I Ik heb wol nooit eon grnndo gezien, maar zóo stel ik mo dion tooh voor: van top tot toen edolmnn, tier manr zacht. Gelukkig dat al zulke fraaie hoe danigheden in andoren my volkomen koud laton mijn liefde voor Hans maakt mo blind en go- voelloos voor alles bchalvo voor hom. Ja, myn lluns, jy hebt my liet leven gered I Jou behoort dat leven voor oouwig tooi" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1