Stadsnieuws. De Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen telde op 1 Juli308 departementen met 23245 leden en 272 eereleden. Tot de instellingen belmoren o. a.73 Bewaarscholen, 24 Floralia-vereenigingen, 23 Gymnastiekschoen, 25 Hulpbanken. 32 scholen voor handenarbeid, 33 scholen voor vrouwelijke handwerken, 157 Spaarbanken, 323 Volksbibliotheken en 32 Ziekenfondsen. Een zeer eigenaardig geval heelt zich in de gemeente Wageningen voorgedaan. Art. 17 der Verordering op het bouwen en sloopen verleent aan de Gemeente het recht, lantaarns en andere voorwerpen van algemeen nut aan de huizen der ingezetenen ie doen aan brengen. Van deze bevoegdheid gebruik makende, deden B. en VV. aan het huis van een Raadslid, een nieuwe lantaarn bevestigen ter vervanging van de zeer onooglijke oude. Deze wilde het werk niet toelaten, en dreigde de werkzaamheden, desnoods met geweld, Ie zullen beletten. De politie ver klaarde toen, dat zij van den Burgemeester in last had, ieder die zich tegen de uitvoe ring verzette, naar het bureau te brengen. liet Raadslid bleef protesteeren en ver klaarde alleen voor de overmacht te zwichten, flij deed door een deurwaarder het voorge vallene aan den Burgemeester beteekenen, en sommeerde hem den lantaarn alsnog binnen drie dagen te doen verwijderen. Hij wil do kwestie desnoods door den Ilongen Raad doen uitmaken en heeft de zaak reeds in handen van een advocaatgesteld. De finaneieele resultaten van doBakkerij- Tentoonstelling schijnen niet schitterend to zullen zijn, zegt de S'cd. Bal: Ir ra CL De aan deelhouders kunnen al vast hun beurzen ope nen om zoo ongeveer do helft van do waar borgsom bij te passen. Nu. dit is niet ongewoon, doch als curio siteit van deze tentoonstelling mag wel worden vermeld, dat zelfs een inzender werd be kroond die niets heeft ingezonden. De vorige week trad aan den Hoek-van- Hollrnd een jong paar in het huwelijk, dat wegens woninggebrek tot woning moest kiezen een hok, hetwelk in den laatsten tijd diende tot verblijf van kippen Een waar Dorado voor speculatie-bouwers. Ds. W. Haverkamp, Ned. Hervormd pre dikant te Nijmegen, hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Rernonstrantsche kerk hier. Provinciaalblad no. 77 bevat een aanschrij ving aan de Burgemeesters in deze provincie, naar aanleiding eener missive van oen Minis ter van Binnenlandsche zaken, waarin wordt medegedeeld, dat de Pruisische regeering be volen heeft, dat niet door hun ouders ver gezelde Nederlandsche kinderen beneden 10 jaar, werkzaam in Pruisische steenbakkerijen, zonder uitzondering door de Pruisische po litie, na kennisgeving aan de betrokken Ne derlandsche autoriteiten, worden over de grenzen geleid en dan aan de politie overge geven. Gedeputeerde Staten van deze provincie zullen i Augustus een openbare vergadering houden waarin o. a. zal worden behandeld het beroep van I. Makker c. s., stemgerech tigde ingelanden van het waterschap Eemnes, tegen een beslissing van hel Bestuur van dat waterschap op het door hen hij dat Be stuur ingebracht bezwaar tegen den uitslag eener in dat waterschap plaats gehad heb bende verkiezing van Heemraad, waarbij als eersle eandidaat voor de vierde vacature is gekozen een zoon van een ingeland. Aan den heer Burgemeester van deze Ge meente is verlof verleend óm zich tot 42 Augustus buiten de Gemeente op te houden. De ouders en voogden van hen, die on langs admissie-examen deden voor de Hoo- gere Burgerschool hier kunnen thans gerust zijn en mogen thans vrijelijk boeken en andere leermiddelen overnemen of koopen. Niet alleen worden allen toegelaten, die aan liet examen hebben voldaan, maar zelfs zal, als wo goed zijn ingelicht, een tweede toelatings-exaincn worden gehouden. Vanwaar deze gunstige ommekeer, die te aangenamer is nu de betrokkenen zóo lang in spanning werden gehouden In de Raadsvergadering van gistermiddag (waarbij 5 Raadsleden met kennisgeving af wezig waren, de hoeren: graaf Schimmelpeti- ninck, Croockewil, Klober, Hamers en Van Beek) werd daarover niet veel licht verspreid. Toen Wethouder Visser, die presideerde, dit punt, tevens de hoofdschotel van het. menu, aau het oordeel der dodecarchen onderwierp, klonk weer het gewone: »de heeren hebben de stukken gelezen". Een vergoellijke nieuwsgierigheid het geldt toch de belanghebbenden voor te lichten zooveel als slechts in ons verinogen is deed ons besluiten, ditmaal inlichtingen te vragen. Daaruit bleek ons, dat de hoofdinhoud van het voorstel ongeveer luidt als volgt: »Ilet laat zich aanzien, dat in den volgen den cursus niet éen klasse wegens overbe volking gesplitst zal moeten worden, maar drie. Waarschijnlijk zal de schoolbevolking zijnklasse 1 33, klasse II 19, klasse III 30, klasse IV 28, klasse V 19, totaal 134. Wan neer de toelating van nieuwe buitenleerlin- gen en toehoorders werd geweigerd, dan zullen die cijfers misschien zoodanig ver minderd kunnen worden, dat alleen voor klasse 111 de noodzakelijkheid van splitsing bleef bestaan, maar in het belang van het onderwijs stellen B. en W. voor, steunende op het advies van de Commissie van toezicht, liever een anderen weg te volgen en de klassen I, 111 en IV alle drie te splitsen, op- dal er een einde kome aan den overspannen toestand, waarin de school zich sedert 1895 bevindt en die op den duur een schadelijken invloed zal uitoefenen op de resultaten van het onderwijs. Die uitbreiding van het aan tal klassen maakt de aanstelling noodig, voorloopig voor éen jaar, van drie nieuwe leerarenéen voor Nederlandse!), Geschie denis en Aardrijkskunde, éen voor Reken-, Stel- en Meetkunde, en éen voor de Fran- sche en Hoogduitsche talen. In de behoefte aan meer lokaliteit kan worden voorzien, door liet voormalige schoolgebouw in de Koe straat in gebruik te nemen voor drie klassen, de beide afdeelingen van klasse I en klasse II. »Ëen vermeerdering van kosten zal hier van het gevolg zijn; de Commissie van toe zicht meent echter, dat die voor het eerste jaar een bedrag van f2000 niet zal over schreden. Daarbij is gerekend op een ver heuging van het Rijks-subsidie". Niet geheel zonder invloed op den gang van zaken is wel geweest het eens zoo ge smade «courantengeschrijf" doch waar de eens zoo felle tegenstanders der splitsing ge worden zijn tot warme voorstanders, daar is het voldoende, het feit even te constateeren. De vooral om het licht afgekeurde school aan de Koestraat zal nu worden verbe.terd en de laagste twee klassen zullen daarin worden ondergebracht, terwijl hef onderwijs niet meer zal wezen beslist vakken-onderwijs, doch (eenigermate als in de hoogste klassen eener school voor Meeruitgebreid Lager on derwijs) zal worden gegeven door klassen- leeraars, iets wat niet dan zeer ten goede kan komen aan de leerlingen, die nu ook oneindig meer a faire kunnen worden ge nomen wegens de kleine klassen. Zeer zeker komt een woord van groote erkentelijkheid toe aan de Commissie van Toezicht wier Secretaris met den heer Direc teur der Hoogere Burgerschool deze regeling ontwierp. Die hulde werd gister reeds gebracht door mr. P r i k k e n, die zeicle met groote inge nomenheid kennis te hebben gemaakt met het zeer uitgewerkte plan, door de Commissie van Toezicht in zóo korten tyd ontworpen. Toch wilde spr. éen inlichting vragen. Onder «financieele offers" wordt gewag gemaakt van een vermoedelijke verhooging van het Rijks-subsidie met 12000. Het zou spr. zeer aangenaam zijn, iets meer dienaangaande te vernemen. De heer Gerritsen wilde niet in her halingen treden omtrent de appreciatie van den nu voorgestelden maatregelhij zou slechts kunnen zeggen, wat mr. Prikken reeds had gezegd. Alleen wilde hij constateeren, dat^het voorstel van B. en W. hem uitste kend voorkomt en daarbij den wensch uit spreken, dat deze regeling ten volgenden jare definitief zal worden ingevoerd. Wethouder Cel os se antwoordde beiden heeren, dat het college van B. en W. zeer verheugd was over hun appreciatie. Wat betreit het verhoogd subsidie deelde spr. mede, dat daarover besprekingen zijn gehou den met den Minister van Binnenlandsche Zaken, doch dat het oogenblik nog niet ge komen is om daaromtrent meer besliste rne- dedeelingen te doen. Slechts kan worden meegedeeld, dat daarop gegrond uitzicht be staat. Spr. vertrouwde, dat mr. Prikken deze zaak wel zal overlaten aan B. en W. Wethouder Visser antwoordde den heer Gerritsen, dat inderdaad een definitieve re geling wordt beoogd, waarbij B. en W. zeker rekening zullen houden met het voorstel, doch dat het niet gewenscht is, hierop zóó zeer vooruit te loopen. Het voorstel van B. en W. werd aisnu z. h. st. aangenomen. Aan de orde kwam nu een request van den heer 11. Jonker tot aankoop van grond naast de woning van het Hoofd der school aan de Beekstraat voor f2040. Mi'. H e y 1 i g e r s vroeg of de heer Jon ker vroeger niet f2100 bood. Do Voorzitter stemde dit toe, doch zeidft dat dit eerste bod was gebaseerd op een grootte van bet terrein van 750 M., terwijl het later bleek groot te zijn 080 M. wat tegen den prijs van 1' 3 per M. f2040 beloopt. De heer Van der Want meende, dat de heer Jonker in zijn request verzocht het i perceel te mogen koopen voor f2100, afge- j scheiden van de grootte, en vond het nu wel een wat al te grootte welwillendheid van het Dagelijksch Bestuur om f 60 te willen te laten I vallen. J De Voorzitter merkte op, dat onder handeld was tegen f3 per M. en opgegeven 705 M. Nadat de heer Van dor Want had gevraagd of er dan mondeling overleg was gepleegd tusschen B. er W. en den heer Jonnker, en de Voorzitter zulks had beaamd, werd conform het pnead vies van B. en W. het terrein z. h. st. toegewezen voor f2040. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd nu goedgekeurd het ontwerp-beslu. tot onttrekking aan den openbaren dienst van de gewone terreinen tijdens de kermis, met machtiging aan B. en W. om die ter reinen weder te verpachten. De voordracht aan den Commissaris der Koningin tot benoeming van drie zetters voor 's Rijks directe belastingen, ter vervul ling van vacatures die door periodieke af treding zullen ontstaan, werd vervolgens samengesteld uit de heerenG. Prins, C. van der Zoo de Jong, I. Terschuur, S. Knop pers, T. van Daal en A. Herschel Bzn. Tot leden van de Commissie van onder zoek der Gemeente-rekening over 1897, wer den, daar de Raad die benoeming niet aan zich wenschte te houden, door den Voor zitter aangewezen de heerenII. W. van Esveld, C. J. D. van Eek en Ant. A. Hamei's. Ingekomen waren de Gemeente-rekening over 1897 ter fine van onderzoek aan de Commissie; het proces-verbaal de kasopne- ming mi de goedkeuring door Gedeputeerden v;wi liet eerste aanvullingskohier der plaat selijke directe belasting naar bet inkomen aangenomen voor kennisgevingde Be grootingen van liet Burgerlijk armbestuur, en het Burger weeshuis voor 1899, benevens een request van bewoners buiten de Groote Koppel om verbetering der bestrating te behandelen bij de Gemecnte-begrooting voor 1899. Hierna werd de om 1.45 geopende verga dering te 2.42 gesloten. Het kan van belang zijn, er nogmaals de aandacht van belanghebbenden, wier zonen of pupillen aan de aanstaande loting der militie moeten deelnemen of zich in liet volgend jaar zullen moeten aangeven, op te vestigen, dat op 4 Augustus a. s. de lijst wordt ge sloten bevattende de namen van jongelieden, die zich tot deelneming aan het voorbe reidend militair onderricht hebben aange meld. Dat onderricht heeft, onder meer, ten doel de opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wensehen te verkrijgen op plaatsing bij liet korps en in het garnizoen hunner keuze. Den in 1879 eu 1880 geboren aanstaande militieplichtigen, die zich nog niet voor be doeld onderricht hebben doen inschrijven, en die zich bij hun indeeling gaarne een be paald korps of garnizoen zagen toegewezen, wordt mitsdien in hun belang aangeraden, vóoi' 1 Augustus a. s. bij den kolonel-com mandant van het 5e regiment infanterie alsnog voor genoemd onderricht zich te doen inschrijven. In verschillende gemeenten hielden de be sturen van werkliedenverenigingen bijeen komsten met de patroons om de loonsrege- ling bij gelegenheid van de Huldigingsfeesten te bespreken. Van ganscher harte hopen wij, dat dit hier ter stede niet zal behoeven plaats te hebben en dat de loonen zonder eenige korting zul len worden uitbetaald, óok al wordt gedu rende de beide feestdagen niet gewerkt. De heer J. J. van Beek, tijdelijk onderwij zer aan de Jongensschool 4e soort hier (hoofd de heer C. J. van der Nagel) is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Veenendaal. Blijkens advertentie in dit nummer zal de eerstvolgende muziekuitvoering, aanstaanden Maandagavond om half acht worden gegeven op het terras van Amicitia door het staf- inuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. Het programma luidt 1. Entre-nous, Marohe militaire. Van Akai. 2. Ouverture „Friedensleier"Itelmckc. 3. „La vague", valse de concert Mi'lra. 4. Grosze dramatische Fantaisic aus der Oper „Der (liegende Hol lander"Rich, Wwjner. 5. Ouverture „Dus gotdenc Kmc,". Ign. Jirlill. G. Sci'ne et ballot du 3e acte do l'opéra „Robert le Diabic" Mr.ijerbccr. I it. „Le lac", Meditation poëtique, 7. Solo pour trombonneJSfialenncijcr. I b. „Die Wacht parade komnil"F/Umbcrg. 8. Fantaisic aus der Oper „Cavalleria Rusticana"Mawtgni. Eén verzoek hierbij. Zou hol niet mogelijk wezen, dat op het pad onder en vóór de tent wat minder werd gestoeid en geschreeuwd dan jl. Zondagavond Onze stadgenoot de heer P. Boks is Dins dag voor f28 900 aannemer geworden van het aanleggen en verbeteren van wegen naar en in helschietkamp der infanterie nabij Harskamp, onder het beheer van het korps genietroepen te Utrecht. De raming bedroeg f26 500de hoogste der 7 inschrijvers vroeg f34 700. De heer M. van Drie was met f29400 de op éen na laagsto inschrijver. Gedurende de Utrechtsche kermis zijn, niettegenstaande het slechte weder, met de lQcaal-treintjes van hier naar Utrecht ver voerd ruim 1300 eu mot de gewone treinen bijna 700 personen. Op 16 Augustus zal in de nabijheid van Amersfoort een oefening plaats hebben in den geneeskundigen dienst te velde, die o. a. zal worden bijgewoond door den Russischen militairen attaché luitenant-kolonel De Muller. Generaal-majoor Langguth, commandant der 2e divisie infanterie, vertrok gisteravond van hier naar Utrecht om daar inspectie tc houden over de bataljons van het 5e en het 8e regiment infanterie. Luitenant Th. B. van Lelyveld. van het 5e regiment inianterie hier gedetacheerd ge weest bij de landmacht in West Indië, is gerepatrieerd en op zijn verzoek ingedeeld bij het 4e regiment infanterie. Bij Kon. besluit is benoemd bij den plaat selijken staf tot 2e luitenant plaatselijk-adju- dant te Den Helder, de sergeant W. G. A. Veldman, van het 5e regiment infanterie. De 2e afdeeling van het 1e regiment veld artillerie keert hier Zaterdag per extra-trein terug uit de Legerplaats bij Oldebroek. Dank zij de vele giften, waaronder enkele zeer aanzienlijke, van ingezetenen te Baarn isde «Vereeniging tot ziekenverpleging" thans in staat mot den bouw van een groot Dia- conessenhuis te beginnen, dat aan do Pe- kinglnun verrijzen zal. H. M. de Koningin-Regentes heeft het be- noodigde terrein daarvoor gratis afgestaan. De telegraafkantoren in de stations der Nederlandsche Gentraal-spoorwegmaatschap pij te Baarn en te Soest zijn, blijkens aan kondiging in de Staatscourantmet een da- gelijkschen dienst van 7 uur 40 m. vóór- tot 7 uur 40 m. namiddags, voor de behandeling van bijzondere telegrammen opengesteld, en wel onvoorwaardelijk wat de aanbieding be treft, doch voor de aflevering slechts in zoo ver als de tijdingen van do aanwijzing «sta tion-restant" zijn voorzien. In verband hiermede is do naam van het telegraafkantoor der genoemde maatschappij, dat tot dusver sSoest-Soesterberg" heette, gewijzigd in «Soesterberg". Nu or ernstig sprake van is, ja bijna zeker heid bestaat, dat H.H. M. M. de Koningin nen het bloemencorso op 2 Augustus te Baarn zullen bijwonen, wordt de deelne ming van de zijde der ingezetenen met den dag grooter. Kostbare prijzen zijn voor dit veelbelovend feest beschikbaar gesteld. 's Avonds zal een schitterend vuurwerk op den vijver, aangeboden door de Gemeen te, het feest besluiten. Mededinging aan het corso is voor een ieder open. Inschrijvingen sluiten 30 Juli bij den heer G. Frohn. Op Zondag 7 Augustus zullen op het sport terrein te Baarn vanwege den «Nederland- schen Athletiek-Bond" groote athletische wed strijden om het kampioenschap van Nederland gehouden worden. Het programma bevat o. a. hurdloopen in series van 100,500,4500 en 5000 M.wandelen 5000 M.touwtrek ken in ploegen van 4 man, en ver-springen. Voor elk nummer zijn drie prijzen uitge loofd: de groote verguld zilveren, de groote zilveren, eu de zilveren Bonds-medaille. Uit Zeist wordt geschreven Onze fraaie Slotlaan wordt sedert, een paar maanden ontsierd door een paar leelijke houten schuttingen, die voor een fraaie villa zijn opgetrokken. De eigenaar van die villa een Utreehtsch architectheeft dit gebouw namelijk een eindweegs van den openbaren weg gebouwd de strook gronds. ter breedte van 0 of 8 Meter die aan de Slotlaan vóór de villa grenst, is het eigendom van een an der en deze wil nu den eigenaar der villa nopen, dien grond van hem tc koopen. Daar laastgenoemde echter niet gezwicht is voor de bedreiging, dat op dien grond voor zijn huis een nieuwe woning zal worden gebouwd, heeft de ander er nu twee schuttingen voor gebouwd, tusschen welke door een toegang is gelaten naar hel tuinhek der villa. In het belang van den schoenen wandel weg is het te hopen, dat partijen het spoe dig eens zullen worden. Jn Amerika is een nieuwe manier van geld- verdienen uitgevonden. Dat nieuwe beroep is het koopen van huwelijksgeschenken voor degenen, die er wel hot geld voor hebben, maar niet den lust of den noodigen goeden smaak. Een jonge dame ontdekte toevallig, dat zij op die manier een goed kleedgeld kon verdienen, nadat zij eenige keeren voor ken-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2