Stadsnieuws. Marktprij zen. Foulard-Zijde 60 eeiit geraas. Door het breken eener balklaag stortte de zolder in en kwam de heele voor raad turf te land in de prachtige Regen ten kamer, die daardoor met haar schoon eikenhoutenplafond en lambrizeeringen ge heel vernield werd. Achter- en zijgevel zijn geheel gescheurd de voorgevel niet ramen en deuren zijn er grootendeels uitgeslagen. Het mannetje dat op de turf zat, is be neden gekomen nog op de turf, en kroop door een der gebroken ruiten naar buiten hij was eenvoudig met de lading veilig en wel langs den zoldervloer, die gedeeltelijk aan elkander bleef, naar beneden gescholen. Met den schrik en een bestoven pak kwam hij vrij. De laatste termijn van de aannemingssom was juist den dag te voren uitbetaald. De schade is aanzienlijk, doch persoonlijke on gel tikken zijn niet te betreuren. Een paar verpleegden in het Oude mannen- en vrouwenhuis te Zierikzee, waarvan «hij" 8G en «zij" 79 zomers telt, moeten hun ver langen te kennen hebben .gegeven, om door Hymen's band te worden verbonden! Een goed besluit. Men meldt, dat verschei dene Twentsche kasteleins besloten hebben, gedurende de feesten ter gelegenheid van de inhuldiging geen sterkedranken, doch al leen bier en andere verfrisschingen te schen ken. Inderdaad ter navolging. Ter voorziening in de vacature, ontstaan dooi' het vertrek van cis. G. Mansvelt naar Scheveningen, is door bet kiescollege der Ned. Hervormde kerk hier uit bet reeds ver melde drietal beroepen ds. W. de Lange, predikant te Rbenen. Aan den ZeerEerw. Th. van Vlooten, pas toor der Oud-katholieke kerk van den H. Gregorius aan het Zand, is op zijn verzoek op de moest eervolle wijze emeritaat ver leend na een zeer arbeidzaam leven in dienst zijner kerk zoowel als in het stoffelijk en geestelijk belang zijner medemenschen. Geboren te Utrecht 21 April 1821 werd bij 28 November 1847 tot priester gewijd en stond achtereenvolgens te 's-Gravenhage, Kuilenburg, Nordstrand (Noorwegen) en se dert Februari 18G0 te Amersfoort, waar hij ten vorigen jure onder zoo algemeene be langstelling zijn gouden priesterfeest mocht vieren. Niet ócn is er in Amersfoort of bij kent en acht den nobelen, boogsteenvoudigen man, zoodat liet haast overbodig is te zeggen, dat algemeen de wensch wordt geuit, dat nog vele jaren voor den 77-jarigen grijsaard zijn weggelegd om de welverdiende rust te ge- ten. na een zóo arbeidzaam leven aan bet belang van zijn naasten gewijd. De maandelijksche Zendingsbidstond wordt bier morgenavond om 8 uur gehouden in bet lokaal De Zaaier. Omtrent de verwachtingen van den oogst over 1898 in de provincie Utrecht ze, l de Staatscourant Tarwe. De verwachting aangaande dit gewas is goed, zelf best te noemen. Het uit zaaien was goed bet voorjaargunstig om het groeien te bevorderen. Rogge geeft eveneens uitmuntende ver wachting, levert denkelijk een best gewas. Haver staat eveneons uitmuntend. Boekweit. Hiervan wordt een goede oogst verwacht, ofschoon het groeien door het natte en koude voorjaar wel wat geleden heeft. Erwten en boonen. De verwachting aan gaande deze gewassen is zeer goed de planten hebben zich goed kunnen ontwikke ien. Hooi en gras. Over het algemeen wordt veel hooi gewonnende vele regens hebben echter het binnenhalen bemoeilijkt. Gras is er zeer veel. Aardappelen. De verwachting ten aanzien der aardappelen is slecht: reeds vroeg is de ziekte ingetreden. Wortels geven een goede verwachting. Paarden en vee. De gezondheidstoestand der paarden is goed. De fokkerij gaat naar wensch. Ook de prijzen zijn goed. Dit kan mede gezegd worden van den gezondsheids- toestaiid van het vee. De prij/en zijn echter niet hoog. Boomgaarden. Do verwuchting met opzicht tot de boomgaarden is slecht. De opbrengst van appelen en peren zal, evenals die der kersen, gering zijn. Ter vervanging van wegens lichaamsge breken uit den dienst ontslagenen zijn Vrijdag ingedeeld vijf lotelingen, e:i wel uit de ge meenten Utrecht, Jutphaas, Driebergen, Soest en Zeist. De ofïicier van gezondheid le klasse J. II. I'. Walraven is aangewezen oin op te treden als plaatsvervangend militair geneeskundige voor het geneeskundig onderzoek van rgili- Q. Rorleur. J. Ivanovici. D. Bomvttns. J. F. Wagner. L. Ellrgiers. T. Kirsch. F. Rena ud. tie-plichtigen, voor Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht. Onze stadgenoot mr. E. Fennema heeft met gunstig gevolg algelegd het notarieel- examen 2e gedeelte. Onze stadgenoot de heer G. G. van Altena is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Bruinisse. Onze vroegere stadgenoote mej. B. Rauh heoft te 's-Gravenhage met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de akte Engelsche taal, Lager onderwijs. Onze vroegere stadgenoot de heer S. J. van den Hooff heeft te Utrecht met goed gevolg afgelegd het examen voor de hoofd-akte. Ter gelegenheid van den 40sten verjaar dag van H. M. de Koningin-weduwe, Regen tes van het Koninkrijk, zal hier morgen om 12 uur een groote parade worden gehouden op het terrein tegenover de school aan den Leusder weg. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel J. G van Gennep, van het j e regiment veid-artillerie, en de honneurs bewijzen aan kolonel W. L. de Petit, garni- zoens-commandant. Des avonds half acht zal de muziek veree- nigii g «Caeeilia" een concert geven in de tent op den Hof, waarbij het volgende pro gramma zal worden ten gehoorc gebracht: 1. Le Retour, marschE. MathU 2. La Daiue de Coeur, ouverture G. Duval. 3. La Fée des Alpes, fantaisie 4. Donau Wellen, Walzer. 5. Par le flanc droit, marsch 6. l'ntor dem Doppel-Adler, marsch 7. Hel Landjuweel, fantaisie. 8. Le Perle de Messancy, polka 9. Potpourri populaire No. 3 10. Souvenir de Steenbergen, marsch J. Oomes. De Solosehe Prinsen zullen Vrijdagochtend op een driedaagsch automobielen-tochtje door Utrecht en Gelderland door Amersfoort komen. Den eersten dag gaat men met 3 auto mobielen van Utrecht via Baarn en Amers foort naar Het Loo en Apeldoorn, waar over nacht wordt; den volgenden dag rijdt men van Apeldoorn via Zutphen en Arnhem naar Nijmegen, waar alsdan overnacht wordt en den laatsten dag wordt een tocht gemaakt in de omstreken van Nijmegen. Bij Kon. besluit is bevorderd tot dirigee- rend officier van gezondheid le klasse (ko lonel) overste C. W. W. van Walsem, chef van het Militair hospitaal hier. Kolonel Van Walsem zal vermoedelijk wor den verplaatst naar Utrecht. Tot 2e luitenant bij het 5e regiment in fanterie is benoemd de cadet A. Ruys, van de Kon. Militaire Academie te Breda. De eerste reserve-iuitenant van het 5e regiment infanterie, de heer E. A. Beresteyn, is Zaterdagochtend op het terrein voor de Infanterie-kazerne op de gebruikelijke wijze beëedigd en in functie gesteld. Reserve-sergeanten A. van Zanten en D. Horseling van het 5e regiment infanterie zijn aangesteld tot vaandrig bij het korps. Reserve-korporaal A. van der Beek, van het 5e regiment infanterie, is tengevolge van lichaamsgebreken voor den verderen waar neming van den dienst geneeskundig onge schikt bevonden en 'dientengevolge van zijn verbintenis tot het Reservekader ontheven. De jongelingen H. F. K. Douglas en A. Hamburger hebben bij het 5e regiment in fanterie aangegaan de verbintenis als adspi- rant-vaandrig voor het Reservekader. Het 3e regiment huzaren heeft Donderdag het voorbeeld gegeven door, toen het bij Laren voor H. M. de Koningin had gedefileerd, een donderend «Leve de Koningin!" aan te heffen. Nu zal het 5e regiment infanterie spoedig volgen, want onlangs nog /.eide ons een er van, een kranig militair «Meneer, 't is zoo'n toer om stil te blijven staan en vooral om je mond te houden als Zij langs den troep rijdt. Als or maar éen het voorbeeld durfde geven." Hoezeer de jonge Koningin (1e geestdrift gaande maakt, kan wel blijken uit dit eene staaltje Toen 't bekend werd, dat het 5e voor 11. M. zou defileeren, besteedde een plaatsver vanger zijn wacht uit en offerde zijn geld, dat iiij anders trouw bewaart, en de vermoeie nis der marsch op om zijn Koningin toch eens van dichtbij te mogen zien. Dat teekent. HH. MM. zullen in den voormiddag van 29 Augustus «Soestdijk" verlaten en Zich naar 's-Gravenhage begeven. Men liet ons schrijven, dat eerlang te Baarn een «groot" Diaconnessenhuisiou wor den gesticht, doch van bevoegde zijde wordt ons thans meegedeeld, dat men er een Zie kenhuis hoopt te bouwen van zelfs vrij be scheiden omvang. Het geld daarvoor is nog nauwelijks aanwezig en zeker is liet bijeen gebrachte niet voldoende om het Ziekenhuis zóo in te richten, dat nu reeds aan alle eischen van een moderne inrichting voor zie kenverpleging kan worden voldaan. De Vereeniging vi or Ziekenverpleging" te Baarn zal ieder, die haar rechtstreeks, of door het voortduwen van den zeer langzaam rollenden sneeuwbal, wil helpen haar doel te bereiken, zeer dankbaar zijn. De Eembrug bij Baarn was in den laatsten tijd in slechten toestand, zoodat hierin ver andering moest komen. Deze brug bestond reeds in het jaar 4400 en verschillende Ge meente- en Waterschapsbesturen moe ten haar onderhouden. Een nieuwe brug zou omstreeks f20 000 kosten en hiervan zoude gemeente Baarn 1L of f3500 moeten betalen, terwijl Eemnes f5000 zou moeten bijdragen. En levendige discussie ontspon zich daar voor in de jongste zitting van den Baarn- schen Gemeenteraad. Sommige leden waren voor een pont, anderen wilden de brug geheel doen vervallen, daar Baarn or toch slechts weinig profijt van heeft. De Burgemeesters van Baarn en Eemnes zullen nu op audienlie bij den Minister gaan om een subsididie van het Rijk te verkrijgen; naderhand zal de Gemeenteraad op deze zaak terugkomen. Donderdagavond had de oflicieele opening plaats der electrische verlichting te Baarn, tot aanleg en exploitatie waarvan bij Raads besluit van 13 October 1897 vergunning is verleend aan de «Industriëele Maatschappij," gevestigd te Amsterdam, onder directie van de heeren G. W. van Barneveld Kooy Jr., en D. J. van den Honert. De plannen zijn ont worpen door den ingenieur A. J. Korthals Altes. Het centraal-station is gelegen in Gasfa brieklaan. De eletriciteit wordt opgewekt door 2 dy namo's elk van 150 ampères bij 240 volts, welke gedreven worden door 2 compound, stoommachines elk van 55 paardekuacht. Deze machines ontvangen bun stoom van 2 ketels elk van 01 M2. verwarmingsopper vlak. Als reserve, en ter voorziening in het nacbtbedrijf, is een accumulatorenbatterij opgesteld van 144 ampère ontladingsstroom- sterkte. De electrische stroom wordt door een onder- grondsch kabelnet naar de woningen der ge bruikers geleid. Reeds zijn al de groote hotels, bet stations gebouw en het emplacement der Hollandsche IJzeren Sgnorweg-Maatschappij en een groot aantal particulieren aangesloten, terwijl ook het stationsplein door vier booglampen clec- trisch wordt verlicht. Het Gemeentebestuur van Baarn veree- nigde zich te dezer gelegenheid met commis sarissen, directie en ingenieurs der Maatschap pij en enkele andere genoodigden, aan een ge- meenschappelijken maaitijd in het Hotel Zeiler, dat in een zee van licht was gehuld. Na afloop werd het centraal-station, waar de machines en inrichtingen in werking waren, bezichtigd. Door de feestcommissie te Eemnes is thans bepaald, dat de viering der kroning van H. M. in die gemeente zal plaatshebben op Vrijdag 9 September. Het feest zal bestaan in een onthaal der schoolgaande kinderenieder kind ontvangt een geschenk. Des namiddags zullen er volks spelen plaats hebben en 's avonds /.al er op het marktveld een vuurwerk worden ont stoken. Door het optreden van het Bestuur van den «Boerenbond" werd bij de gehouden j tiendverpachting te Eemnes hot volgende verkregen afschaffingen van blnkgeld ten be- druge van f8, afschaffing van pluk ten be j di'agc van f4.50 cn reductie van 40 op 5 l procent. Wat men er ook van zeggen moge en boe men ook bet tegendeel bewere, de hekseu zijn nóg de wereld niet uit, al raken wa ook zoo zoetjesaan aan de 20e eeuw. Thans beeft zich te Barneveld weer een ernstig geval van «beheksing" voorgedaan. Nadat een vrouw aldaar reeds eenigen tijd ongesteld geweest was, kwam eon der fa milieleden tot do overtuiging dat de patiënte betooverd moest zijn. Weldra werd een fa- millieraad belegd, waarin besloten werd om de hulp van een heksenmeester in te roepen. Nadat deze een en ander omtrent de ziekte had medegedeeld, gaf hij als zijn meening te kennen, dat bij stipte naleving zijner be velen de zieke wel herstellen zou. Verder werd als de bedrijver dezer euveldaad aan gewezen een persoon, die weldra een af an der zou willen lecnen. Aan dit verzoek mocht echter volstrekt niet worden voldaan In de Vereenigde Staten moeten, volgens een die veel tijd moet hebben, uitgerekend heelt, 4000 actrices, 25.000 muziekonderwij- zeresseu on vrouwelijke virtuozen. 40000 schilderessen, 2800 schrijfsters, 000 directrices van theaters en 890 vrouwelijke journalisten zijn. liet theegebruik verschilt onder de Euro peanen bijzonder veel. Het volgende lijstje toont aan hoeveel Grammen de inwoners der verschillende landen per hoofd in een jaar :ebruiken Engeland 2120 Gr. Nederland 477 Denemarken 483 Rusland 172 Portugal 02 Zwitserland 44 Noorwegen 40 Duitschland 31 Gr. België Frankrijk Zweden Oostenrijk Hongarije 45 43 13 11 14 Bij een jongensschool te Bazel wandelde een elegante dame op en neer, en op bet hoofd droeg zij een krans vogelenlijken. Nauwelijks hadden de scholieren die griezelige uitstal ling gezien, of in den ganzen marsch gingen ze achter haar loopen, al maar zingend in lagen toou, door rhythmisch handgeklap be geleid mo-de-pop-pie, vo-gel-rnoord rao-de- pop-pie, vo-gel-mooni! Bijna degeheeleschool, jongen achter jongen, sloot zich bij dezen langen hoontocht aan. Geweldig zenuwachtig moest de lijkendraagster bij kennissen vluch ten. Amersfoort, 29 Juli 4898. Appelen I'0a f 0.Peren f 0 a f 0. Z.indaardappelen f 1.50 a 12.50 Hoen dereieren f3.— a f3.40 Eendeneieren I f0.— a f0— p. 400 st. Graslinter f 0.90 a f 1.05 p. k. Kippen 10.00 a 10.80 Kuikens 10.80 a f I.Piepkuikens f0.20 a 10.50 Ganzen 10.f.0— a 0Eenden t'O.a 10.Hazen fU.— j a 10.Wilde konijnen fO.a f0. i Tamme konijnen I'0.30 a 10.00 p. st. Dui- I ven 10.30 a 10.50 p. naar Vette varkens ft).a ft) Magere varkens f 12 a f48 Zeugen j f49 a 150 Biggen 10.— it f9.— Schram men CO.ii 10.Vette koeien fii fGuste koeien fii f Kalf- koeien 1'ii fKalfvaarzen f I'inkstieren faf 1 Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen. heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandanrdappelen, 00 000 st. lloeüdereieren, 4500 kilo Grasboter, kilo Margarine, Vette varkens, 20 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 300 biggen, en 20 zeugen. Nederlandsohe Cenlraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de maand April 1898. Reizigers 72077 54 436.55 Bagage honden (tonnen) 420 4430.30 Levende dieren, rijtuigen enz. 9289.43® Goederen (tonnen) 22288 «30 793.83® Diversen 4 021.02* Totaal 102 677. 4* Ontvangst: 1898 4897 Totaal vanaf 4 Jan. ƒ353 778.56® 307 139.87 Gemiddeld' aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 102 102 Dus ontvangst per dagkilometer 28.90 29.99® tot f3.35 per Meter. Japnnsche, Chineesche enz. in de nieuwste dcBBir.R cn kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde llonucbcrg-Zijde van 35 cent tot r 14.«5 p. Met. elfen, gestreept, ge- rui;, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual en 2000 verseh. kleuren, dessins enz). Franco en vrij van Invrerrechtcn In huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitseland. G. EeimebGrg'8 Zijde-abrieken (k.A k. Hoflever.), Zürich. Vorkooping van Vaste Goederen, dd. 30 Juli 1898. Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort. Nos. 13. Twee woonhuizen met schuren, erf en bouwland en weg nabij den Soester- s trant weg, wijk G. nos. 201a I en 2 le Amers foort, samen groot 30 Aren, 78centiaren,in massa verkocht voor f3050. LIEFDADIGHEID. Tot bet geven van inlichtingen aan I) e p a r- temen tsho01'd en, Wijkbezoekers en Belangstellenden zal het Centraal- burcau DINSDAG den 2 AUG.'s middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van bet Raadhuis. Zij. die oj dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot elf uur inlichtingen geven aan o< bekomen van den ondergetee- kende, in hort lokaal E. 62, naast het Raadhuis. D Secretaris-Boekhouder H. PEERLKAMP.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2