Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. men bezaaid en eveneens een halven bunder met de oranjekleurige Afrikaan. De bedoe ling daarvan is, dat deze planten in dekro- ningsweek zullen bloeien, omdat de bloemen dan voor een Hinken prijs te gelde kunnen worden gemaakt. Men berekent, dat er van beide soorten meer dun 20 000 planten te velde staan,zoo- dat als elk maar 10 goede bloemen levert, wat toch zeker niet te hoog is geschat, reeds door dezen éenen kwoeker twee honderd duizend bloemen aan de markt worden ge bracht I Een 15-jarige Amsterdamsehe knaap, die Zaterdag van de kostschool was gekomen om zy n vacantie bij zijn ouders door to brengen, kreeg met een der huisgenooten twist, die zóo hoog liep, dat hij verscheidene ruiten in sloeg en zich zoodanig verwond heeft, dat ziju opneming in het gasthuis dringend nood zakelijk was. Prettig voor de ouders. De Inhuldigingsfoesten te Diepenveen zul len den.... 27sten Augustus gevierd worden. Die zijn er vroeg bij en heel het land voor Rij een landbouwer te Wetsens bij Dok- kum werden lieden alle meubelen, gereed schappen. vee en veldvruchten publiek aan de meestbiedenden verkocht, omdat volgens den eigenaar liet een zoowel als het ander betooverd is. De heks. die hiervan de schuld draagt, is een oude vrouw, die in de on middellijke nabijheid van de behekste hoeve woont, en meermalen in de gedaante van een kat om huis en erf ronddoolt. Door de nachtvorsten zyn in Ambt-Delden in het begin der vorige week enkele akkers aardappelen en boonen bevroren. Vrijdagvoormiddag halfelf heeft bet tus- seheu Utrecht en Arnhem, volgens mededee- ling van een lieer, die per spoortrein naar Duitschland reisde, gesneeuwd. Een mooie zomer heeft '98 toch. Eergister is op Marken het Rijkstelegraaf kantoor met telephoondienst geopend. Vele ingezetenen waren hierover zóo verheugd, dat zij de vlag uitstaken. Reeds den eersten dag werd er, ook door de vreemdelingen die het eiland bezochten, oen druk gebruik van gemaakt. liet Weekblad van hel Recht maakt een arrest van don Moogen Raad openbaar, waar bij beslist is, dat ook het geven van voor bereidend onderwijs (zoogenaamd hewaar- schooïonderwys) in een door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afgekeurd lokaal strafbaar is, behoudens natuurlijk liet geval, dat de beslissing van dien inspecteur in hooger beroep wordt vernietigd. Bij hetzelfde arrest werd ook uitgemaakt, dat voor dit feit aansprakelijk is de onder wijzer zelf, die dat onderwijs geeft in liet afgekeurde lokaal, en niet de persoon of de personen, die aan het hoofd der bewaarschool staan. Prof. dr. B. D. Eerdman, hoogleoraar te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag vóór tc gaan bij de godsdienstoefening in do Remon- strantsche kerk hier. Aan het ontplooien van veel meer vlaggen dan gewoonlijk, vooral ook in stadsgedeelten waar bij vorige gelegenheden de Vaderlund- sche driekleur zeer seliaarsch of in 't geheel niet gezien werd. kon men Dinsdag merken dat de ingezetenen begrepen hadden, dat de verjaardag van II. M. de Koningin-Moedor ditmaal een zeer bijzonder karakter Imd, daar het namelijk, naar menschelijko bereke ning. de laatste maal was. dat Zij haar ge boortedag herdacht als Regentes van het Koninkrijk. De parade van het garnizoen werd door een overgroot aantal belangstellenden bijge woond en een niet minder groot publiek verzamelde zich 's avonds op den Hof, waar de muziekvereeniging «Oeilia" in de zeer mooie nieuwe tont op niet onverdienstelijke wyze eenige nummers ten gelioore bracht. Jammer, dat dergelijke uitvoeringen niet iedere week of hoogstens om de veertien dagen plaats kunnen hebbenen jammer ook, dat sommige gronte kinderen en nog maar altijd genoegen in vinden om met brandende lucifers te gooien. Rij Raadsbesluit van 14 Juli 1873 werd aan den hoer \Y. A. Croockewit vergund om in deze Gemeente <Vn of meer welpompen te mogen «dauisiellen" en daartoe op zijn kosten grondboringen te doen. Den 4don Augustus, lieden dus juist 25 jaar geleden, werd een aanvang gemaakt met die boringen en wel voor de pomp op den Hof. De toenmalige Redacteur van de .hum- foortsche Courant schreef naar aanleiding daarvan «De proef kan mislukken en, onverhoopt, geen goed water worden gevonden. Gelukt de proef, dan wordt daarmee een sanitaire weldaad bewezen aan duizenden, want van deze nuttige geschenken, weldadig voor de volksgezondheid, zal liet publiek permanent genot hebben. Zij zijn dan in den uitgestrekt- sten zin des woords rijke geschenken, omdat hunne waarde niet enkel vertegenwoordigd wordt door het zilver dat zij kostten, maar hoofdzakelijk door den schat van gezondheid die zij onder de bevolking van Amersfoort zullen doen stroomen". Welnu, de proef is gehikt en het groote aantal pompen, op koste i van den lieer Croockewit. geslagen, heeft onbetwistbaar groote weldaden gebracht in de nu verloopen kwart eeuw. We wilden dit even memoreeren. In de ftfgeloopen maand is uit den Regen meter hier afgetapt 00.1 m.M. neerslag, ge durende l"2 regendagen gevallen; een ver bazende hoeveelheid, als men nagaat, dat in Juli 1890 gedurende 8 regendagen slechts 34.9 m.M., in Juli 1807 gedurende 6 regen dagen 47.3 m.M. werd opgevangen. Voor de benoeming tot leeraar in de Wis kunde aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam wordt als tweede op de voordracht aanbevolen luitenant A. C. de Vos, leeraar aan den Cursus van het üe regiment infan terie hier. Aan de firma Gebrs. B. A. van Gelder, vleeschhouwers aan Langestraat hier, is ver gunning verleend liet wapen te voeren van If. M. de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Op 15 Augustus worden de hospitaalsol daten van hel leger on Amersfoort gediri geerd, ten einde onder leiding van den kolo nel-commandant van liet 5e regiment infan terie oen oefening te houden. De manschappen zullen in volledig marschtenué hierheen vertrekken. Het Eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen met den gesp Atjeh 1873/1896 is toegekend aan den 1e luitenant L. W. J. K. Thomson, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool. De adspiranten-vaandrig L. C. J. T. Rieber en A. van Daai zijn bevorderd tot reserve- korporaal. Programma der muziekuitvoering, aan staanden Zondagavond om half achtte geven op liet terras van Amicitia door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur cle lieer G. K. G. van Aaken. 1. Generaal Vetter-mnrseh Verhallen. •2. Ouverture „Joko, lesiugedeBrösil" Lindpaintner. 3. „Friililingskitider", Walzer Wahlteufel, 4, Öroszo Fimtaisie mis der Oper „Fi garo's Hoohseil"Mozart. (3. Vorspiel uur Oper „Die sioben Ifauen"Jlheinherger. i", Aria mis „Statuit Muter" Uussini. 16, Koningin WilMruina-gavotte W. Hendriks. 7, Grand ballet de l'opöru „Faust" en 7 parties Gounod. •S. Ilominage A Donizetti, grande fan- taisicBlumentrilt. Tot vader en moeder van het Doorgangs huis der «Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin" zijn benoemd de lieer J. Terpstra en echtgenoote tc Hil versum. H. D. H. de Hertogin van Mecklenburg worden Zaterdagavond op «Soestdijk" ver wacht. De eerewacht, die II. M. de Koninginden 29 dezer van «Soestdijk" naar het station te Baarn uitgeleide zal doen, bestaat uit eenige voornamen ingezetenen van Baarn Soest, Hilversum en Bussem. Men schrijft ons uit Baarn Dank zij het heerlijke weder zijn het concert en vuurwerk in het Wilhelminapark uitstekend geslaagd. De lange vijver was fantastisch door lampions, enz. verlicht, en het vuurwerk maakte boven het water een schitterend ef fect. Vooral de groote stukken werden luide toegejuicht, en bij de finale «Hulde aan Koningin Emma", barstte een donderend hoezee los. Men schat liet aantal toeschou wers op 5000 Door de goede zorgen van de «Vereeniging voor vreemdelingenverkeer," konden ook minvermogenden kosteloos het vuurwerk zien. Voor de athletische wedstrijden, aanstaan den Zondag op liet sportterrein te Baarn te houden, hebben zich niet minder dan 157 deel nemers doen inschrijven. De heer K. Bakker, te Bunschoten, beroe pen predikant te Rottevalle, heeft deze week voor de classis Drachten examen afgelegd, on is toegelaten tot den H. dienst in de Gereformeerde kerken. Zondag omtrent het middaguur ontstond brand in de boerderij van de.wed. H. van den Brom onder Hoevelaken. Het vuur nam zóo snel in omvang toe. dat weldra liet huis, met nagenoeg den geheelen inboedel, de duarbijstaande schuur en twee bergen met hooi in vlammen opgingeneon vet kalf kwam mede in de vlammen om. Muis, schuur en éen der hooibergen waren verzekerdhet hooi en de inboedel echter niet. De Gemeente-ontvanger van Hoevelaken heeft, wegens vertrek uit de gemeente ont slag als zoodanig aangevraagd. Te Hoogland had deze week de aanbeste ding plaats voor een nieuwe arrestantenka- nier en een bewaarplaats voor de brandspuit. De uitslag der aanbesteding was als volgt: A. van den Brink, te Amersfoort, f335; H. van Pijnenberg, aldaar, i'347 500. Karsber- gen, te Hoogland, f400; M. Eggenkamp, al daar, 393.25; P. van Ruitenbeek, aldaar 1209. liet werk is den minsten inschrijver ge gund. Bij Kon. besluit is benoemd tot Burge meester van Leusden en van Stouten burg. mi*. A. J. de Beaufort, Secretaris van laats- geuoemde gemeente. Door wijlen ds. F. Z. Reneman, te Haar lem, zijn 8 H.A. groenland onder Scheemda zonder vruchtgebruik vermaakt aan de Maat schappij tol Opvoeding van Weezen in het Huisgezin. Ten behoeve van de Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid hebben de direc tion der Staats-, Centraal- en Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappijen zich bereid verklaard tot 28 Augustus en van 16 tot 21 September, sluiting der Tentoonstelling, cou ponboekjes te laten uitgeven. Deze boekjes bevatten een bon, tegen afgifte waarvan een retourbiljet naar Den Haag, naar verkiezing in de eerste, tweede of derde klasse, verkrijg baar zal zijn, logen betaling van den gewonen enkele reis-prijs. Verder bevatten' de couponboekjes twee toegangsbewijzen tot de tentoonstelling, die beide geldig zijn voor ééns, en op eiken dag der week kunnen gebruikt worden, uit gezonderd des Dinsdags. De couponboekjes zijn ook aan de stations alhier verkrijgbaar. Bij do ten overstaan van Architect Kroes gehouden aanbesteding voor het vergrooton der bestaande Rijwiolliibriek en het bouwen van een woonhuis aan den Arnhemschen weg, voor rekening van den heer I). H. Eysink, werd ingeschreven door de volgende stadgenoolenJ. Kunt/., f5750: W. van Arhterbergh. 15555; G. Prins, f4940 en L. j Ruitenberg, f 4795. Het werk is don minsten inscli rij ver gegund. Z. K. H. de Groothertog van Saksen, oom van H. M. de Koningin en II. D. dochter Men schrijft als historisch uit Wester- wolde In eene der kleine Westerwoldsche gehuch ten staat eene «keuterij", die bewoond wordt door twee ongetrouwde broers en hunne ziekelijke zusier. Sedert eenige maanden was de laatste bedlegerig, waardoor niet alleen het vrouwewerk in de kleine boerderij, maar ook de gewone huiselijke bezigheden door den jongsteu broer moesten worden ver richt. «Bruier" zegt deze op zekeren dag tot den oudsten, «zoo kan 't neit langer; ein van ons beiden mout trauwen." «Joa bruier", is 't lakonieke antwoord. «Trauw doo dan bruier", herneemt de jongste. «Nee, dou doe 't, man'', zegt de oudste. Geen van beiden voelt zich zoodanig tot het schoone geslacht aangetrokken, dal hij zijn vrjjgezellenstaat voor het knellende huwelijksjuk wil prijsgeven, doch de nood zakelijkheid er van inziende, dat een vrou wehand weer aan het roer komt, hervat ten zij het afgesproken gesprek. «Zult wie spierlke-trckken 7" vraagt de jongste. «Joawal", antwoordt de andere, zeer vol daan over deze goede oplossing. B.de jongste, maakt twee «bunten" ge reed, en laat zijn broer trekken. Deze trekt de langste hunt en is daardoor, volgens af spraak, de aangewezene. «Ziezoo, bruier, 't lot is op dei vallen," merkt de jongste op, «doe moust dan zain 'n wief te kriegen." «Dat is goud en wal, man; wij zal 'k vroagen", is 't weifelend antwoord. «Wat iluii kt dei van Hillechien", komt B. voor den dag; «dou dei nog bie onsdainde stonden ie baiden op 'n gouden vont. Wie warren der dou togen, man op 't oogenblik zul 'k er veur wezen." De gelukkige «spiertke-trekker" vindt dit idee niet verkeerd en na cenig overleg komen de beide broers lot hot besluit, dat de jongste Hillechien vooreen huwelijk met don ouderen broeder zal vragen. »Zai kan dan doadelijk zain, dat wie er niks meer tegen ebben", zegt B. B. trekt daarop zijn Zondagspak aan en aanvaardt, de reis naar het naburige dorp, waar Hillechien's ouders woonachtig zijn. Dezen vinden het aanzoek zeer vereerend; (Ie moeder begeeft zich onmiddellijk op weg om Hillechien, die in de nabijheid dienst baar is, er inede in kennis te stellen. Hillechien is dadelijk bereid om lief en leed met haren aanbidder te deelen en onder wijl hare moeder den terugtocht naar huis aanvaardt, maakt zij zich gereed voor de reis naar hare toekomstige echtelijke woning. Als li. later thuis komt, is de zaak reeds beklonken. Eenige dagen later wordt de huwelijks-aangifte gedaan en thans zijn de beide jongelui reeds man en vrouw. Twee politic-agenten te Parijs brachten aan liet einde der vorige week voor den com missaris in hun afdeeling een viezen in lompe gehulde man, dien zij in een der keldergangen van de groote markthal hadden aangetroffen. Het was vergeefs zijn naam te weten te komen, want hij scheen absoluut niets te verstaan en staarde den commissaris voort durend als wezenloos aan. Daarom besloot men, zijn lompen te doorzoeken. Wie schets echter de verbazing van de met de visitatie belasten toen uit de zakken van liet indivi- (I u 20 000 l'rcs. aan banknoten eri 850 000 fres. aan waardepapieren te voorschijn kwam. Wie en vanwaar de man is, is nog niet vast gesteld. In elk geval is aan in de nabijheid der groote markthallen rondzwervende dieven een vot beetje ontgaan. Een Engelseh journalist, die zich even als velen zijner collega's dikwijls niet het ont cijferen van handschriften heeft geplaagd, geeft aan een correspondent de volgende satirieke raadgeving: Bedien je toch nooit van eene schrijfmachine, zoolang je nog papier en inkt hebt, anders wordt het schrift te duidelijk en dan zouden de redacteur en de zetters zich niet genoeg kunnen in spannen en schrijf nog liever met potlood. Is men echter door het toeval gedwongen met pen en inkt te schrijven dan is vloei papier als schrijfmateriaal zeer uun te bevelen. Gooit men eene klad op het papier, dan moet men die met zijnen Long oplikken, zoo zal men er in slagen om die op eene gelijkma tige wijze over eene grootere uitgestrektheid uit te bruiden. Een intelligent zetter gevoelt zich dan ge vleid, want hij mag oen twintigtal woorden ontcijferen, die door deze kunstbewerking onleesbaar zijn geworden. Wij zagen dikwijls hoe zetters hier meer dan een half uur mee bezig waren, terwijl zij vloekten als een oud- tnalroos, wat bij dit genus menschen op een hoogst goed humeur wyst. Gebruikt nooit leesteekens, dan is het voor ons moeilijker om te raden, wat gij zeggen wilt. Het ge bruik van hoofdletters is gewoon weg be- lachlyk, want anders zouden we niet vrij zijn iu onze keuze daarvan. Het is volkomen overbodig, zich op con leesbaar handschrift toe te leggen, want dit duidt op een plebe jische afkomst terwijl genieën meestal zeer slechtselirijven. Velen hebben zich reeds op deze wijze beroemd weten te maken. Bij het schrijven sluile men de oogen en dan zal uw schrift nog onleesbaarder worden. Op eigen namen sla men geen acht, want ieder zet ter kent de voor- en bijnamen van ieder kind, man en vrouw over de geheele wereld, en als men maar de eerste letter kan raden, dan is het voldoende, ofschoon wij, wei is het waar, laatst Samuel Marisgon in plaats van Lemuel Messenger hebben gedrukt. Let derhalve nooit op eigennamen. Het is zeer voordeelig, heide kanten van iiet papier te beschrijven en wanneer hel volgeschreven is, er dwars overheen te krabbelen, dat spaart ii weer een velletje papier uit. Wij zijn in den zevenden, wanneer we zulk een manus cript in handen krijgen, muur nog liever zouden wij den schrijver daarvan in een stil hoekje eens onder handen nemen, want wraak is zoo zoet. Bruin pakpapier is ook zoor goed voor schrijfpapier te gebruiken, maar heeft men dal niet bij de hand, dun scheurt men op straat maar een stuk van oen aanplakbiljet af. Indien men zich van zulk papier bedient, schrijft men natuurlijk op den gegomden kant. Voordat men zijn stuk naar ue redactie brengt, loopo men er eenige dagen mee in zijn zak; dit is vooral aan te bevelen, als men met potlood geschreven heeft. Hebt gij op meerdere stukjes papier geschreven, dun moet go zo niet nummeren doet men dit echter wel, dan verlioze men een gedeelte. Hoe vaak gebeurt liet niet, dut kinderen zich verslikken of dat hun iels in het «ver keerde keelgat" terecht komt. Gewoonlijk klopt rrien dan het kind op den rug,zonder het middel evenwel bijzondere uitwerking toont. Iloe gemakkelijk het kwaad is te ver helpen, daarvan kan zich ellen moeder oogen- blikkelijk overtuigen, als zij het volgende eenvoudige middel aanwendt: Grijp beide handen van het kind terstond vast en trek de armen recht lungs het hoofd naar hoven. De daardoor ontstane ven uiming van de borst doet terstond het hoesten ophouden.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2