Stadsnieuws. Gemengd .Nieuws. raits hij daartoe vóór zijn inlijving den wensch kenbaar maakt aan den commandee renden officier van bet korps. Al zal aan de kader-reservisten bij de be paling van den eersten oeleningslijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1899 worden toegestaan, hun werkelij- ken dienst te vervullen op den voet als voor het Reservekader is bepaald, dan zullen zij daardoor nochtans niet ontheven worden van de •verplichting 0111 voor het blijvende gedee- te onder do wapenen to komen ofte blijven, indien zij door loting daartoe- worden aan gewezen. Hun wettelijke bevoegheid om van num mer te ruilen, blijft natuurlijk onvprkort. Do inkoinslen over 1897 van liet «Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de ^Nederlanden'' be droegen ecu som van f7393470. Behalve de renten van het kapitaal opliet Grootboek, die f4032950 beliepen, en de opbrengst der jaurlijksche collecte, ad l 19 933 95'zijn onder liet aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de rente van liet geschenk van wijlen Z. M. den Koning (nationaal hulde blijk bij gelegenheid van Hoogst Deszeifs 25- jarigen regeering) ad f9070 33: het sub- sidio van bet Rijk ten behoeve van het. In validenhuis te Leiden, groot f5000; een be drag van 1100 ingekomen van de comissie te Bataviagiften door de commissie te ad f200, alsmede een bedrag van f025 van de disiriots-eonimissie tc Utrecht. Aan 1001 deelgerechtigden keerde bet fonds f53 743341 o uit aan gratificatiën en f10 004 991..; aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. len Koning. Onder die deelgerech tigden bevonden zich 337 verminkten uit den strijd logen België 838 intirioen, blinden en veteranen, en 39.' vud-strijders van België. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van bun pensioen en hun gratificatie genoten 34 deelgerech tigden van het fonds daarin doelmatige buis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen l'82G6 40. Gedurende het afgeloopen jaar wei den als nieuwe deelgerechtigden in liet fonds opge nomen 23 verminkten uit Oost-lndië, 44 iu- firmen en 19 oud-strijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 710. Haar ingenomenheid betuigende met het Ontwerp van wet houdende maatregelen tegen liet verwaarloozen van kinderen, drukt de Amh, Cl. den vvenscli uit, dat aan de be voegdheden van den voogdijraad zoodanige bevoegdheid worde gegeven, dat indien, zoo wel bij ontheffing als bij ontzetting van bet ouderlijk gezag, daarbij de particuliere lief dadigheid te kort schiet, door dien raad dan als uiterste redmiddel de Staatsvoogdij zal worden uitgeoefend. Is eenmaal de noodzakelijkheid erkend en die wordt nauwelijks meer betwist dat verwaarloozing der oudcrpllcliten, machts misbruik en willekeur tegenover minderjarige kinderen belmoren te worden gekeerd dan kan de Staat, niet eenvoudig volstaan met opheffing van het ouderlijk gezag ol' ontze'- ting daaruit, maar dan aanvaardt zij er ook de verantwoordelijkheid voor, dut liet kind onder andercr gezag tegen nieuwe verwaar- loozing gewaarborgd zij. En dit nu is niet het geval, indien van Staatswege een aan vraag om ontheffing alleen moet worden afgewezen, omdat er niemand bereid blijkt de taak tier opvoeding over te nemen, en daarom het kin I overgelaten blijft aan een «nooddruft, die ecu blijvend karakter aan- i neemt van volslagen hulpeloosheid", en even- I min indien, bij gerechtelijke ontzetting, een I bloedverwant ol' vreemde belast wordt met I een voogdij tegen zijn wil, zoodat bij zich aan de daaraan verbonden verplichtingen allicht zooveel mogelijk zal trachten te out- trekken. In liet weekblad «liet Koffiehuis", gewijd j aan de belangen van handelaars in gedistil- j leerd enz., wordt door de redactie in over weging gegeven, tijdens de a.s. feesten de j openbare lokaliteiten in te richten tot feest lokalen. De exploitatie biervan zou dan kun nen worden opgedragen aan koffieliuishou- 1 dors. die daarb "im-d.-.n hun zaak met' Als bo .vijs val: oijrii-it'.i i*- :»de toeneming van liet aantal krankzinnigen moge dienen, dut de Burgemeester van Koudekerk a.d. Rijn dezer dagen successievelijk aan veertion krankzinnigengestichten telegrafeerde of i schreef om plaats temaken vooreen patiënt, en van de besturen van al dia gestichten j ten antwoord ontving, dat er wegens over bevolking geen plaats was. Een groot deel der juweelen, welke H.M. de Koningin bij 111kroning dragen zal, j zijn indertijd, toen België nog met Nederland vercenigd was. te Brussel gestolen. Den 25steu .September 1829 verliet Koning Willem 1 met zijn hofhouding het Brussel- sche paleis om eenige dagen in de zomer residentie Laeken door te brengen. Het bedienden-personeel had grootendeels verlof gekregen been te gaan en slechts een klein gedeelte bleef in hot paleis, zoodat liet toe zicht aanzienlijk verminderd was en cr zelfs niemand op post stond voor den aan de «Place du Tróne" grenzenden tuinmuur. Dat was de eenige plaats, waar een dief kon binnenkomen en dat geschiedde dan ook, De dief had een kleine ladder tegen het venster der eerste verdieping van het paleis gezet, een ruit ingeduwd en was zoo naar binnen gekomen. In een der kamers lagen, in een glazen kast, de juweelen der Kroon en die van de Prinses van Oranje. Den volgenden dag werd de diefstal ontdekt, De spiegelruit vóór de juweelen was uitgesneden en deze waren verdwenen. De onderzoekingen leid den tot geen resultaat en wel had men langen tijd verdenking op een persoon der hofhouding, en werd deze maanden lang overal door de politie achtervolgd, doch niets bevestigde den argwaan, dien men tegen hem koesterde. De Regeering loofde 50900 gulden belooning uit voor hem, die den dader ontdekken zou, doch alles vruchteloos. Dun 28sten Juli 4831, twee jaren na don diefstal, vervoegde zich bij den lieer Huygeus, den Nederlandsehen gezant te Washington, een Frunschmun, Jean Romage genaamd, die vertelde, dat hij in een Fransch hotel te New-York een Italiaan, Pulari, ontmoet, had, vergezeld van zijn beminde, een Brusselsehe, en .l:i*. hij al spoedig bet vertrouwen van ..cj i ,:ii ia. n gi'".v.»n:.en had. zoudat diwo in an op zekeren dag had medegedeeld dat hij de Brusselsehe juweeleudief was. De gezant was opgetogen over deze ontdekking en beloofde den aanbrenger schriftelijk een belooning van 59 900 gulden onder voorwaarde, dat hij zich stil zou houden. De Amerikaansche politie begaf zich op verzoek van den gezant naar het hotel van Palari en vond daar werkelijk in diens bezit een deel der gestolen juweelen. De rest luid hij volgens zijn verklaring in de omgeving van het tegenwoordige kerkhof van Greenwood bij New-York begra ven. Romage groef met de geliefde van Palari dezen verborgen schat op en gaf den Neder- landschen gezant slechts 0 juweelen. De overige behield hij en vluchtte er mede in gezelschap van de beminde van den dief naar Philadelphia, waar hij zich naar Liverpool inscheepte. Daar werden beiden echter inge rekend en alle drie werden daarna aan. Nederlandsche regeering uitgeleverd. De waarde der gestolen juweelen toen reeds beliep meerdan een inillioen. De Amsterdamsche bladen hebben er reeds tijdig de aandacht op gevestigd, dat het hoog noodig is. de balkons, erkers, daklijsten, enz. te doen nazien met het oog op de buiten gewone belasting, die daarvan zal gevergd worden tijdens de inhuldigingsfeesten. Thans wijst de Arnhemscne architect A. R. Freem er in de N. R. Ct. óok op, ter waarschuwing. Het publiek is. zegt hij, op dit punt naïef en vol vertrouwen, en waar nog een oppervlakte van enkele vierkante palmen over is, wordt opgeladen, zender re kening te houden met de grens van draag vermogen. Nog voo!' weinige jaren is te Milaan bij liet passeereu van een optocht een balkon met vijl' dames van de 2e verdieping naar beneden gestort, waarbij allen verplet terden, en hoe treurig zou het zijn wanneer dergelijke rampen de feestvreugde verstoor den. En de verhuurders, of liever de spe- culeerendu eigenaren, houden slechts reke ning mot de overbelasting hunner portemon- naie, zonder veelal aan de veiligheid van bun publiek te denken. Zou het niet raadzaam zijn, vraagt schr., dat van overheidswege daarop eenig toezicht werd uitgeoefend Men schrijft uit Amsterdam De deftige Keizers- en Heerengrachten, waarop enkele jaren geleden uitsluitend par ticuliere woningen gevonden werden, begin nen langzamerneid haar karakter te ver liezen. Scholen en modemagazijnen braken allengs de deftige lijnen van dit karaktervolle stads deel. Thans beginnen de winkels er bres in te schietenop de Heerengracbt bij het Koningsplein is onlangs eon slagerij geopend, nu zal op de Keizersgracht hoek Beerenstraat een bakkerij verrijzen. Sic tiansit. Wc iiTOiii zal op het ciiand Schouwen een meestoot' gesloopt worden en wel de stool' te Serooskerke. Deze eens zoo bloeion Ie in dustrie is thans bijna ;oo goed als geheel verdwenen* To Naaldwijk nam iemand zeven slaap poeders tegelijk in, een dosis welke hem voor een geheele week was verstrekt. De man is overleden, na drie dagen onafgebroken te hebben geslapen. De jonge beeldhouwer Wortman, die ver leden jaar den »Prix do Rome" behaalde en onlangs oen welgeslaagde buste van II. ^\1. de Koningin vervaardigde, is to Rome over leden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de mededeeling van de Openbare Gezondheids-commissie van 6 dezer met be trekking tot het in don laatsten tijd veelvul dig voorkomen van ziektegevallen van ty- phousen aard, steeds iu verband met het gebruik van het als schadelijk voor de ge zondheid bevonden drinkwater der woningen, 'Hebben gemeend de ingezetenen te moeten waarschuwen legen het gebruik van ondeug delijk drinkwater en van ongekookte melk en hunne aandacht te vestigen op de open bare pompen, welke uitmuntend water op leveren. Amersfoort, 11 Augustus 4808. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCH1 MM: ELPENNINCK De Secretaris, W. L. SCHELT US. Ds. A. P. G. Jorissen, Remonstrantsch predikant te Rotterdam hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk bier. Hot sub-comité voor de Volksspelen, te ons oen beroep lo doen op do ollervaardig- lieid der stadgenoolen en nog eenige prijzen be schikbaar te stellen. Slechts zeer ongaarne zou het de ruim 490 deelnemers te leur stellen en allen k innen een prijsje, een aandenken aan deze feesten, bekomen als ieder wat geeft, winkelier zoowel als particulier. En dat behoeven niei altijd te wezen kisten sigaren, zakken meel, zijden spek, doch ook andere zaken zullen in dank worden aangenomen door den Voorzitter van het comité, den heer B. A. van Ruyven. Onze stadgenoote mej. G. J. E. Leinvveber heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Hoogduitsch, L. O. Tot onderwijzer aan de Chr. school hier is benoemd de heer J. Tiel, te Culemboi'g. Door de genietroepen zullen morgen en Maandag, 12 en 45 Augustus, oefeningen met ontplofbare stollen worden gehouden op een terrein bij het station De Rilt, telkens van 9 tot 2 uur. Nadering van bedoeld terrein is op ge melde dagen en uren niet raadzaam te achten. Aan ritmeester jhr. M. VV. Boreel en luitenant jhr. W. II. J. van de Poll, instruc teurs bij de Rijschool hier, is de eer te beurt gevallen, te worden aangewezen om deel uit te maken van den stoet, die II. M. de Koningin vergezelt bij H. D. plechtigen intocht in de Hoofdstad des Rijks. De 4e luitenant L. F. T. Vogel, van het 4e regiment infanterie, en F. Sehiïtt, van de infanterie ü.-l. leger, thans gedetacheerd bij bet 4e regiment veld-artillerie te Amersfoort Ueeren 30 September a. s. naar de residentie terug om bij de Hoogere Krijgsschool aldaar de krijgskundige studiën voort te zetten. Ter weerlegging van het gerucht als zoude «Tovnbee" dezen winter haar lokalen, in verband met het gebruik dat daarvan nu zal worden gemaakt ten behoeve van de Hoogere Burgerschool, niet openstellen, kunnen wij uit de meest betrouwbare bron meededen, dat do nuttig werkende vereeniging op 3 October haar werkzaamheden zal hervatten. De eerewacht, die IIII. MM. de Koning innen op 29 Augustus van Soest dijk uitge leide zal doen, bestaat int de volgende hoe ren jhr. Bosch van Drakenstein, comman dant; B. II. Paine Strieker, onder-comman dant A. Browne, P. S. Geriings, jhr. H. Bowler, 1). Siem, G. II. van Senden, Aug. Janssen, M. Lilden, Paul May, J. Blooker, P. Wap, M. J. Jurritsma, C. P. Voorwijk, Renesse van Duivenbode en W. van der Sluis. Ernest Handel, die, zooals men weel, een groot navorscher van historische documenten is, heelt aan «rintermédiaire des chor- i cheurs et des curieux" eeu stuk doen toe- I komen, dat liii ontdekt heeft in de archieven van de hertogen Decuzes op bet kasteel La I Grave. Het is het origineel der acte van ter i aarde bestelling van den kleinen koning I Lodewijk XVII, extract van de registers van den Burgerlijken stand van do wijk validen Temple. Men zal zien. dat de iudentileil van den doode regelmatig is vastgesteld door zes i getuigen, wat voldoende schijnt om te staven dat het kind, gestorven in den Temple, wel degelijk is de Dauphin van Frankrijk, zoon j van Lodewijk XVI. Het stuk luidt als volgt Wijk van den Temple (No. 479). Begraving van den zoon van Gapet. Het derde jaar van de Fransche Repu bliek, den twee en twinligston van YVeide- maand, zeven uren in den avond, wij Domi nique Goddet en Nicolas-Laurent Arnoult, civiele commissarissen van de wijk van den Temple, in uitvoering van bet arrest van het comité van de algemeene veiligheid van de nationale Conventie, gedateerd van dezen dag, waarvan de inhoud volgt »Op den twee en twintigsten van Weide- maari'i, het derde jaar van de Fransche re publiek. stelt het comité van algemeene vei ligheid vast dat het civiele comité van den Temple zich zal verstaan met de garde-com missarissen van den Temple om daar te doen begraven den zoon van Lodewijk Capet, volgens de gewone regelen, in tegenwoordigheid van bet bij de Wet bepaalde aantal getuigen en nog twee leden van het civiele comité van gezegde wijk van den Temple. »De vertegenwoordigers van het volk, leden van liet. comité van algemeene veiligheid, aldus gelcokend Boudin, Pémartin, Courtois, C. Alex: lsabeau, J.-V. Roy ere, Bergoing, voorzitter, Pierre Guyomas, Sevestre, J. B. Genevois." Dientengevolge en ter uitvoering van de a'ië van den tvvïntigsten September zeventien honderd en negentig, hebben wij den bur ger Pierre Dusser, commissaris van politie van onze wijk, verzocht ten einde zich met ons te hefeven naar don toren van den Temple (..II.II. ;'i ril üj !eil \*UII dull zoon van Capetdaar aanwezig, hebben do burgers Lasne en Gomin, garde commissa rissen aan den Temple en de burger Etienne Joseph Guénn, civiet-eommissaris van de wijk de 1' Ilomine, vandaag met den dienst aan den toren belast, ons een lijk getoond van het mannelijk geslacht, 40 jaren oud, liggende op een bod. dat herkend is voor dat van Lodewijk Karei Capet, en hebben wij ont vangen «Ie verklaring van gezegde burgers Lasne en Gomin, genoemd in de anuere deelen van het register van overlijden, ge steld in handen van gezegden commissaris van politie. Wij hebben vervolgens het lichaam van het gezegde kind van Capet doen leggen in een doodkist, en vergezeld van de burgers Jacquet, Gander, brigacledief' van de wijk van Moutrouil, wonende Grande rue van de voorstad Antoine, no. 199, Pierre Yallon, kapitein van dezelfde wijk, wonende Porte Antoine no. I, en Lasne, garde-commissaris aan den Temple, hebben wij dit lichaam geleid naar het kerkhof Sainte-Marguérite, rue Bernard, voorstad Antoine, de gewone plaats voor de begravingen van ons arron dissement, waar liet is gelegd in een kuil, die in onze tegenwoordigheid is dichtgemaakt. Kalmte en rust hebben op onzen marsch geheerscht. Van dit alles hierboven genoemd hebben wij het aanwezige proces-verbaal opgemaakt, tien uren in den avond van gezegden dag, maand en jaar als boven, en hebben ge- teekend Lasne, Yallon, Garnier, chef van brigadeGoddet, commissaris Dus ser, commissaris van politieGuérin Gomin. In het te New-York verschijnend Medical Journal wordt gewag gemaakt van het op treden van vrouwen als artsen in vroeger eeuwen. Voor 2209 jaren moest zich Agno- dice te Athene als man verkleeden, om me dische colleges te mogen looponde wet verbood dit aan vrouwen. Later kreeg zij llinke praktijk, maar haar geheim werd ont dekt en zij werd bekeurdde dames van Athene wisten haar vrijspraak door te drij ven en het verbod te doen opheffen. Aan de Moorsche universiteit in Spanje studeerden vele vrouwen. Trotula van Rugiero prakti- zcerdu met uitnemend gevolg te Salerno in de elfde eeuw en Dorothea Boerin doceerde 309 jaar later te Bologna. Aan dezelfde uni versiteit werd later do anatomie onderwezen dooi* Anna Mangolini en de obstetrie door Maria dolle Donne. De palm van St. Helena, waarmee Napoleon gedurende zijn onvrijwillig oponthoud op het eenzame eiland zoo zeer veel ophad, is on langs gestorven. De verbannen Keizer zat dikwijls in de schaduw van dezen boom en dacht dan aan zijn roemrijk verleden. Louis i: wi'de Eter d; Hsinrisrfie palm naar ui« um-c en tuin i .trijs laten overbren gen daarvan is cchu-r muls gekomen. Nu i de trotsclie boom gestorven en in brand hout omgezet. Met die beroemde palm is op Si. Helena alles verdwenen wat nog aan het bestaan van den Keizer herinnerde. Het huis, waarin hij woonde is ingestort en niemand heelt or aan gedacht, het te her stellen. De slaapkamer wordt nu als varkens hok gebruikt. Op den 4en dag der 4o maand van het jaar 1815 word Otto von Bismarck geboren hij overleed op don 39 sten dag der 7o maand van het. jaar 4898. Hot merkwaardige is, dat 4 4 4 8-1- 1+5+30+7 4+8 9 8 het aantal jaren (83) geeft, die Bismarck tolde.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2