Stadsnieuws. minus <100 voor een decoratie in Aanmerking komen. Verreweg de meeste orden zullen op 30 Augustus worden toegekend en gepubliceerd in do StaafscQuraiil van 31 Augustus, den dag dor Troonsbeklimming, maar de beslui ten daartoe zullen nog van II. M. de Ko ningin-Regentes uitgaan en de onderschei dingen derhalve het karakter dragen van een huldeblijk der Vorstin, die zoo trouwen steun heeft gevonden bij de uitvoering van Haar gewichtige en op dien Sisten Augustus volbrachte taak. Waarschijnlijk zullen na of op 1 September nog eenige decoration worden verleend door do jonge Koningin als con tra-beleefdheid aan hen, die Haar komst tot den Troon tot een luisterrijk feest hebben gemaakt, maar daaromtrent is nog niets be slist. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat een vrijwilliger bij het Reservekader, die bij «Ie militie wordt ingelijfd, met don dag zijner inlijving van zijn vrijwillige ver bintenis wordt ontheven. Hi- Inhuldigingstfeostcn van II. M. de Koningin Wilholmina zullen van allo zijden des lands talloozo bezoekers naar Amsterdam brengen. Aan de spoorwegen wordt voor die dagen een zware taak gesteld. Vooral bij hot vertrek van Amsterdam pleegt op drukke dagen de yver der beambten door het' ongeduldige publiek op zware proef gesteld te worden. Het tot nu toe gevolgde stelsel van treinen loop was daarvan de voornaamste norzaak. Men liet treinen loepen als de ten vertrek gereed staande vol was, en liet er voor en I er na, telkens indien er reizigers waren, I maai' een trein jfgaan. Het publiek dat drong. kwam naar dien regel het eerste weg. en men ging na alloop van hel feestbedrijl'naar I het station om met het drangbedrijf een j aanvang te maken. De Hollandse!)» Spoor heeft, voor de aan- staande lluldigingsfoesten maatregelen ge- trollen, die aanleiding kunnen geven, dat J opeenhonpiiig van reizigers in liet Centraal station voorkomen wordt. Wij bedoelen niet alleen het maken van een nieuw perron, voor reizigers die in de I richting Den Helder via Zaandam of via Haarlem reizen, maar daarnaast liet geregeld laten loopen van extratreinen naar vooraf vastgestelde dienstregeling. Voor do 3 feestdagen wordt een extra Spoorboekje uitgeven door den heer Jao G. Robbers voor de som van 5 cent kan ieder reiziger volkomen op de hoogte komen van den gansclien treinenloop. Rij eone vluchtige inzage van het handschrift van dat spoor boekje bleek ons dal er in de richting naar Haarlem alleen van 's avonds I I tol 's nachts 2 uur 17 extra treinen loopen, in de richting naar Weesp 10, enz. Al deze troepen staan onder bevel van kolonel J. L. du Rock, commandant van hot regiment grenadiers en jagers. Dok zullen alle generaals met. bun adju danten, zoomede de korpscommundanten, bij de revue tegenwoordig zijn en met de offi cieren der vreemde mogendheden in don stal van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor oen doelmatig spoorwegvervoer getroffen. H. M. de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. De tentoonstelling van nationale kleeder- drachten werd heden-middag, half drie in het Stodclyk Museum te Amsterdam ge opend. Mevrouw Thérèso Hoven geeft in liet jongste nummer van Dc VcrzcUcrinqshode om Ier don titel «Een geneesmiddel" aan alle zelfstandig werkende vrouwen (o. a. onderwijzeressen, apothekeressen, pleegzus ters) den raad, zich zoo spoedig als de ver diensten het maar eeuigszins toelaten een lijfrente te knopen. Willen zij een rustige», onafhankelijke», ouden dag hebben, dan kun nen zij or niet spoedig genoeg mede begin nen, want hoe jonger men zulk een over eenkomst aangaat, des te kleiner is de premie. liet is een gewoonte om te zeggen: eerst moet het noodige er af; maar zorgen voor de toekomst, werken voor eigen onufhanke- lykheid, dat is het allernoodigste. Door een treurig ongeluk is een geachte familie te Arnhem allersmartelijkst getroffen. Hun zoon, die pas met goed gevolg het eind examen der Hoogore Burgerschool heelt af gelegd, was met een paar vrienden op reis langs den Rijn. Daar is hij bij ongeluk van een hooge rots gestort en zoodanig door den val gekwetst, dat hij aan de gevolgen is over leden. Gister vierde de oudste bewoner van Schie dam. de lieer .1. .van de Water, zijn 99sten verjaardag. De man is nog zoo kras, dat hij (hij is slachter van beroep) nog dikwijls zelf een koe slacht. Do H. IJ. S. M. denkt uitgebreide voor zorgsmaatregelen te nemen voorliet geregelde vervoer van personen tijdens do Kronings feesten. Als bestelgoed zullen alleen goederen, die aan bederf onderhevig zijn (b.v, viscli en fruit) worden aangenomen. Rijwielen zullen gedurende de inuuldigiiigsfeestcn niet als passagieisgoed worden aangenomen, daar deze het meest aanleiding tot oponthoud aan de stations geven. Voor het bloemencorso in Den Haai; zai éen trein, alleen voor rywielen bestemd, vertrekken. De H. 1J.S. M. zal gedurende do iiihuldigingsl'ecsteii een groot aantal extra-treinen laten loopen. Met het oog daarop zal ongeveer een week vóór de liuldigingsleesten een nieuwe dienstrege ling. alleen voor O, O en 7 September geldig, worden uitgegeven. Hierbij zullen olk echter treinen, die bij den zomerdienst rijden, blijven bestaan. 1 extratreinon zullen elk een GOO-taJ personen kunnen bevatten, doch hoe veel passagiers ook op eenig slation aanwezig mogen zijn, nooit zullen "onderweg waggons worden aangehaakt. De H, IJ. S. M. zal dan ook van de ver plichting ontslagen worden alle passagiers, «lie aan een station zijn, mede te voeren. Zij die geen plaats kunnen krijgen, moeten tot een volgenden trein wachten. Do volledige regeling kan slechts bekend worden gemaakt, zoodra zij de Miuisierieele goedkeuring ontvangen heeft, waarop nog gewacht wórdt. De revue over het leger zal op 21 Septem ber plaats hebben op de Renkuinsehuheide, des voormiddags te 11 uur. Behalve de maiioouvrcerende troepen dei- Ie en 2e divisie infanterie en van do Koloniale reserve, zal daaraan worden deel genomen dooi' detachementen van do overige korpsen van het leger t«-r sterkte van oen compag nie van 1üO man. een eskadron of een hat- terrij van 4 stukken, van het regiment grenadiers e» jagers echter zoowel een com pagnie grenadiers als een compagnie jagers. Hij die compagnieën en eskadrons ziilhnde vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnicn dor Ie divisie infanterie vormen dua: hijn bataljon, oveuzoodu com pagnieën van de regimenten vesting-artillerie en die van hel korps pantserfort-artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. J I Do Laidsche kermis bracht een nieuw I speeltuig orn «Ie menschen door lawaai te j hindereneen met hars besmeerd touwtje J aan oen klos. waarmee men, door er de vin gers langs te wrijven, liet kakelen van een I kip nabootst. Deze aardigheid heeft te Leiden aan een tweetal knapen bloedvergiftiging bezorgd, waardoor liiiu opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk was. 't Laat zich hoorenwant al wat er en vuils en smerigs i langs gewreven wordt, kleeft aan die hars 1 vast. 't Kan een ernstige waarschuwing zijn voor later invallende kermissen elders. I Als een zeldzaam feit wordt uit Don Hel- der gemeld, dat bij een publieke aanbesteding bij de Marine aldaar voor 10000U K.G. Duitsche kolen zich geen enkele inschrijver opdeed. j Lang niet zoo gunstig als Zomermaand was Hooimaand. Terwijl Juni een surplus boven i de raming gaf van f1433818, wijst Juli een tekort op liet begroote maandcijfer aan van f 194-349. Terwyl Juni totaal I'll 532 59!) gaf, leverde Juli slechts f9 904 432 op, dat is i 11 028 107 minder, hoewel een groole 5 ton meer dan Juli 1897, toen er f9 419907 werd ontvangen. De teleurstelling is echter niet van verontrustenden aard. Zij spruit bijna i geheel voort uit de afwisselende indirecte heluslingen (onder welke de successierechten beboeren). Op die groep der middelen is, in i vergelijking met Juli 1897, een tekort van j ('311034, terwijl ook de invoerrechten 120 095 ten achter bleven, vergeleken bij Juli 1897. Zoodoende moet f331120 worden afgetrokken 1 van het totaal van f 835673. dat de overige i middelen ten goede komt. In die hoogerc opbrengst doelen dc directe belastingen voor f32439/, de accijnzen voor i t 417124, de waarborg, de lotory en de jacht- i akten voor een kleinigheid, de domeinen voor f42696, de posterijen voor f26794, de tele- I gi'ufcn (in weerwil van- of misschien juist 1 door het verlaagd tarief, waardoor zij ruim f 14 000 meer opbrachten dan in Juli '97 voor i' 1215, de loodsgelden voor f9088. Een flinke vooruitgang dus voor de meeste en daaronder de belangrijkste middelen-groepen, i Over do afgeloopou 7 maanden is dc uit- i komst dat er f68 518202 werd ontvangen, I waardoor wij over het tot dusver verstreken doel des jnars bij de taming nog f2593205 ten achter zijn. Einde Mei wus die achter stand nog 13 787 OIO. terwijl einde Juli 1897 nog slechts f04713304 was ontvangen. AV ij hebben dus nog non mooien voorsprong. i In verband met den dubbelen moord, in den nacht van 18 op 19 Juli te Gent ge- j pieegd op een kol'liohiiishoudster on haar dienstbode, heel'; de justitie vermoeden op gevat tegen den bekenden Hendrik de Jong, omdat de moordenaar, die de vermoorde vrouwen trouwbeloften gedaan had, zich behalve Tom enz. ook genoemd heeft Hemde Jungs. Rij den Gemeenteraad van Amsterdam is reeds de Gemeente-begrooting voor 1899 in gediend. Die Regrooting, voor een stad met een half millioen inwoners, bevat zeer groote be dragen. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf met ruim 19 millioen gulden. De schuld bedraagt het respectabele cijfer van 78 milloen Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat mevrouw de wed. O. A. Verweij, die het ge noegen heeft gehad te Geldormalsen de intoch ten te zien van de Koningen Willem 1. Willem II en Willem 111, nu ook het genot smaakte den doortocht van H. M. Koningin Wilhelmina te aanschouwen. Men vestigt er de aandacht op, dat in trein 54 dor Hull. IJz. Spw. M., die 9 u. 49 (spoor- tijd) van Den Haag naar Amsterdam vertrekt, geen 3e klasse rijtuigen zijn. De ofiicieele Reisgids geeft foutief aan. dat dit wel het geval is. Voor de oud-militairen, die militair pen sioen genieten, ongehuwd (of weduwnaar zonder kind o'.'kinderen te hunnen laste) en goed van gedrag zijn, is het uitzicht geopend orn, hoezeer zij overigens niet als declgereeh- tigden tot liet Eonds voor den gewapeuden dienst in de Nederlanden in liet genot zijn van de gewone gratificatie, tegen afstand van hun pensioen te worden opgenomen in het invalidenhuis te Leiden, voor zoover do aldaar thans bestaande ruimte gedoogt. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen een schriftelijk verzoek om in genoemd gesticht to worden opgeno men, franco inzenden aan den Raad van het Invalidenhuis te Leiden, of aan de Dis- triets-cornmissie van het Eonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapeu den dienst in de Nederlanden, waaronder hun woonplaats ressorteert. Rij dat verzoek moeten worden overgelegd lo. een extract- stamboek waaruit hun mililare dienst blijkt 2o. een Rewijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner woonplaats. De perisioen-akte moet onbezwaard zijn. In December 4890 had te Bodegraven een diefstal plaats van ongeveer f40 000 aan effecten, toebehoorende aan den bouwman F. Beijen. Niettegenstaande een ernstig en ijverig onderzoek kon men geen voldoende bewijzen krijgen om den persooi), tegen wien ernstig vermoeden gerezen was. te vervolgen. Gisterochtend echter is die persoon, een ar- f beider C. wonende in de buurt van Beijen. na verhoor door den Burgemeester gevangen genomen en naar Rotterdam gevoerd. Een groot gedeelte der vermiste effecten is te Rotterdam opgespoord bij zekeren P. B., kortelings bakker 9? Rodegraven, die ver klaard heelt dn effecten van C. te nebben ontvangen ter verzilvering. Dank zij den ijverigen nasporingen van de Rotterdamsche politie zal dus een groot deel, of wellicht alles, van de effecten teruggegeven kunnen worden. Voorzichtigheid bij het nuttigen van gar nalen verdient aanbeveling. Een inwoner van de gemeente Wormerveer maakte met zijn familie, bestaande uit. elf personen, gis teren een uitstapje naar Alkmaar. Niet min der dan negen van hen kwamen terug met lievige krampen en brakingen, een gevolg van het eten van garnalen, die zij op reis hadden medegenomen. Men schrijft uit Dinxperloaande Arnli.Crl: Een onderwijzer alhier krijgt op Zondag en Woensdag bezoek van eenige kinderen uit Anholt, welke hij les moet geven. In plaats van Zondag kwamen dezen Maandag den weg van Anholt een uur gaans loopen en dit bij een hitte van 86° F. Op zijn vraag waarom ze op dien ongewone» dag kwamen, was het antwoord«Wegens de warmte zijn de scholen in Anholt ge sloten en daarom kwamen we maar hier". Zeker een ongekend staaltje van leergierig heid. Ds. L. N. de Jong. Remonstrantse!) predi kant te Oude Wetering, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan hij de godsdienstoefe ning in de Remojislrantsche kerk hier. Door den generaal-rnajoot', inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zijn aangewezen om heeren Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht bij te staan bij bet geneeskundig onderzoek van lotelingen en schutterplichtigen, als lid de dirigeerend officier van gezondheid le klasse C. W. W. van Walsem, chef van het Militair hospitaal, en als plaatsvervangende leden de officieren van gezondheid 1e klasse dr. II. Zeehuisen en dr. II. Foliner, allen te Utrecht. Behalve aan ritmeester M. W. Bureel en luitenant jhr. W. H. J. van de Poll is ook aan kapitein R. J. graaf Schimmelpenninck en luitenant H. 1. von Santen de eer te beurt gevallen om deel uit te maken van den stoet waarmede 11. M. de Koningin op 5 Septem ber Haar intocht binnen Amsterdam zal houden. De totaal-uitslag van hot van 18 Juli tot 13 Augustus hier gehouden eind-examen der Hoogero Burgerscholen in Utrecht on Over- ijsel is, dat er van de 90 candidaten 13 wer den afgewezen, of van de 48 uit Utrecht 0, van de 41 uit Amersfoort 1, van de8 uit Zwolle 1, van de 11 uit Kampen 2 en van do 17 uif Deventer 2. Programma der muziekuitvoering, aan staanden Zondagavond om hall acht te geven op het terras van Amicilia door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de beer G. K. G. van Aaken. 1, „Der schncidige Mnrinc-licutc- nnnt", marsenKlom. 2, Ouverture „Ruyblaa" Mmtklmohn. :5. Ango ü'ninour'', valse de Concert. H'itltl/eu/el. 4. Souvenir de 1'opéra l.a Traviata". Verdi. Ouverture „Plièdro" n I a. „Albuniblfttt" b. „Die Heinzolmiinnoheu". 7. Grand sextuor de 1'opéra „Lucie de Lftiiimermoor" 8. tiroszo Fantnixie aus dor Oper „Lohengrin" Mamenel. Rick. Wagner. Eileiiberg. Rich. Wagner. KENNISGEVING. De GEDEPUTEERDE STATEN der provin cie UTRECHT, Maken bekend, dat op Donderdag, den 20 Aagita ta* 1898, des namiddags te een var, in het Pro vinciaal Gouvernementsgebouw to Utrecht eeno openbare vergadering van hun College zal wor- don gehouden, waarin behandeld /al worden het door WOLTER SMIT te Amer*fu»rl in-gesteld hooger beroep tegen de uitspraak van de Com missie, bedoeld hij art. 15 der Wol op de Schut terijen, waarbij hij tot den Schutterlijken dienst is aangewezen. Geschiedende deze bekendmaking ter voldoe ning aan het voorschrift van art. 15e alinea 4 der Instructie van hun College. Utrecht, den 17 Augustus 185)8. De Gedeputeerde Staten voornoemd, BERGER van ITENGST. loco-Voorzitter, C. R. MERK IJS, Griffier. Op oen der jongste maandolijksche ver gaderingen van de vereeniging «Broeder schap", beschermheer do heer majoor-com mandant der d.d. schutterij, A. M. Tromp van Holst, werd besloten in de maand Au gustus een buishoudelijken schietwedstrijd te houden voor leden en oud-leden, en te vens daaraan te verbinden een wedstrijd voor officieren der d.d. schutterij. Maandag middag had deze wedstrijd onder begunsti ging van het heerlijkste zomerweder plaats. Met recht kon éen der leden bij het begin van den strijd zeggen: «Dat belooft in dub belen zin een wanne strijd te zullen worden", immers men was blootgesteld aan de felle stralen van de middagzon. Maar in een vreed zame» kamp vergeet men hitte en dorst, terwijl men slechts tracht den eerepalni te winnen. De feestvreugde werd nog verhoogd door de tegenwoordigheid van den bescherm heer. De uitslag van den gehouden wedstrijd is als volgt Wedstrijd A. Aangeboden aan hh. offi cieren en burger-donateurs: le prijs, 2e luitenant J. Oostermeijer2e prijs, Ie luite nant-adjudant J. Bosquet; 3e prijs, burger- donateur W. F. A. Groenhuizen. Wedstrijd R. Leden, 1e klas-schutters. 200 Meter, 5 schoten, staande, vrije hand5 .schoten, knielend, vrije hand; 5 schoten, liggend, vrije haml: 4e prijs, serg.-majoor J. W. van Aehlerbcrgh, 15 tr.2e prijs, sergeant M. V. R. üosterveen, 15 tr.3e prijs adj.-onderofficier H. van Gelder, 15 tr. 4e prijs, serg.-majoor G. Muijs, 15 Ir.; 5e prijs, sorg. Welling, 15 tr.6e prijs, sera. A. 1'. Houtzaagei's, 15 tr.7e prijs, serg. J. D. Lummei-is van Bueren, 14 treffers. Wedstrijd Leden, 2e klas-schutters. 200 Meter, als voren: 1e prijs, oud-lid W. B. *'init, 15 tr.2e prijs, oud-lid Hamers veld, 15 tr.3e pnjs, •geant Hekenkamp, 45 tr. ajoor J. A. Gijsbertse, 45 tr. 5e prijs, sergeant P. van Veen, 15 tr.6e prijs, sergeant W. Rais, 14 tr 7e prijs, fou- i'ior Walervis, 44 tr.8e prijs, sergeant M. Smit, 13 tr.9e prijs, oud-lid Massa, 43tr.; 10e prijs, korporaal Eijsvogel, 13 tr.lie prijs, fouriei' Verheij, 13 tr.12e prijs, ser geant Rooms, 13 tr. Wedstrijd D. RozcnwedstrijdEenige prijs, sergeant-majoor J. W. van Achterberg!). Majoor Tromp van Holst reikte 's avonds in hot oafo »Dc Arend" onder hartelijke toe spraken dc prijzen uit aan de gelukkige win naars, Na deze plechtigheid bleven de leden nog geruime» tijd recht genoeglijk en kame raadschappelijk byeen. De 'plaatselijke a Idool int! der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en min deren van hel Noderlandsche leger, ten doel hebbende onderstand te verleenen aan hulp behoevende militairen beneden den rang van officier en gepensionneerd vóór de Wet van

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2