Donderdag 25 Augustus 1898. No. 4800. 47e Jaargang. OP REIS. De ware Jacob. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amer8ioort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 4.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Teleplioon 19. Wij zijn gaarne bereicl om, tegen ver goeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ot langeren' tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tussclienkonist ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adves is vol doende. KENNI80EVIN O. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 7 en 2 van de Bedrijfs belasting over dienstjaren 1997,98 en 1898.99 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belas tingen alhier zijn ter band gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 22 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. SNIPPERUREN. Wij hebben het allen druk. Over men- schen die niets te doen hebben, of althans meenen niets te doen te hebben dan eten, toiletmaken, uitgaan en slapen, over zulke menschen spreek ik nietvan hen zou anders wel een woordje te zeggen zijn. Een groot gedeelte van den dag moet be steed worden aan den arbeid op kantoor, school, werkplaats, in studeer- of huiskamer; velen moeten daaraan heel wat meer dan acht uren per dag geven. In den huidigen toestand hebben wij het dus druk, allereerst met den dagelijkschen arbeidvoorts gaat een gedeelte van het etmaal hee.i met de uren voor rust, dan nog wat tijd voor de maaltijden, en enkele oogen- blikken voor ontspanning in het huisvertrek of den vriendenkring. Er schiet geen tijd over. Meent gij En uw snipperuurtjes dan I Hebt gij op deze niet gelet Wie ze achteloos doorleeft, werpt een niet onbelangrijk gedeelte zijns levens nutteloos weg. Als gij eens optelt, hoe groot hun aantal is, gedurende de 50 of GO jaar, dat gij hier bestaat, welk een belangrijk cijfer verkrijgt gii dan Feuilleton. (14) 't Heele huis was in rep en roer en dat werd er niet beter op, toen vroeg in den ochtend het gerucht liep, dat iemand bovenop don hooiwagen een menschelijke gedaante had zien liggen. Er werd een onderzoek inge steld en zie, daar vonden we zoowaar ons kameniertjeVoor de tweede maal in de twaalf uur werd er een bcwustclooze door het huis ge dragen. Eerst dacht ik warempel, dat je dood was en het heeft een beeien tijd geduurd eer ik je met azijn en water bij heb kunnen brengen. Maar hoe je daar bovenop het hooi gekomen was, kon niemand begrijpen. Sommigen beweer den, dat je er op was gaan liggen om je roes uit te slapen, maar daar ben ik tegen opgeko men, want dat wist ik beter, en nu begrijp ik er alles van. Je bent uit het raam gevallen en dat heeft de jonge meneer gezien en hij is er zóo van geschrikt, dat hij Juist, juist, zóo is het. Weet de gravin hoe men mij gevonden heeft? Tot nogtoe niet, en 't is ook maar beter, dat ik het haar niet vertel, want zo zal vreese lijk boos zijn, als ze hoort dat jeom den jongen lieer te doen schrikken uit het raam gesprongen bent! 't Is de vraag of dat mijn bedoeling was, mompelde ik. Tijd is geld, zegt het spreekwoord maai er zijn vele verkwisters op de wereld. Wie uwer behoort daartoe niet! Van snipperuurtjes spreekt men gewoon lijk met minachting. Och, wat zal ik daarmede doen zegt de een. Net geschikt om eens uit te blazen, beweert een ander. Het is de moeite niet waard om wat te beginnen, meent een derde. Eer men aan den gang is, is het uurtje of kwartiertje verstreken. Zoo spreken volwassen menschen. Heel anders is de kinderwereld. Een gezond kind heeft geen of liever gebruikt geheel zijn snipperuurtje. Aan tafel zitten, nadat hij ge geten heeft, kan hij niet; niet bezig zijn, is hem onmogelijk; hij heeft altijd wat te doen, al is liet dan ook, dat hij, bij gebrek aan heter, kattekwaad verricht. Maar oudere menschen verloeren, jammer genoeg, hetgeen des kinds is. Deuk maar eens aan de langslapers, die zich 's morgeus zoo behaaglijk in het bed kunnen omkeeren. Wan neer men in het bed zich begint om te draaien, is het tijd er uit te draaien", zei Wellington. Zoo niet allerlei kleine oogenblikken. Wie zijn snipperuurtjes niet met dergelijke dingen gebruikt, verveelt zich, verkort zijn leven, doet schade aan zijn gezondheid en aan zijn kracht. Van Gladstone wordt verteld, dat hij steeds een of ander boekje in den zak droeg opdat geen onverwacht vrij oogenblik hem ontglipte. Laatst bevond ik mij in een wachtkamer I van een geneesheer. Er waren vele wach tenden de meesten zaten stil, geeuwden, en verveelden zich maar een jonge vrouw zat rustig en lustig aan een kous te breien. Wie weet hoevele naadjes zij heeft afgedaan in dat half uur Zoo zou ik tal van gelegenheden kunnen noemen, waar voor velen de tijd ongebruikt voorbijgaat, waar het snipperuurtje achte loos wordt weggeworpen. Is dat niet jammer Zoek iets degelijks, aangename bezigheid, waarmede gij u in de snipperuren kunt be zighouden. Ge zult eens zien, (hoeveel ge aidoet, als ge die uren, halfuren, kwartieren, ja minuten gebruikt. Vooral jonge menschen, jongens en meisjes," dienen af te leei-en «lat met-de-arnien-over- elkander-zitteii,datniet-bezig-zijn,datdoodend is voor hel karakter en de ergenie. Men moet den tijd, ook het snipperuur verdrijven. Tijd die kruipt, is slecht beste de tijd. Als bij vleugels heeft, zijn wij ge lukkig. De snipperuren zou men den afval des levens kunnen noemen. Wat kan er met dien afval niet veel worden gedaan Geen oogenblik behoeft verloren te gaan. Alt yd bezig", zij het parool, dat we ons iederen morgen voor oogen stellen Wie altijd bezig is met goeden arbeid, heeft geen lijd om zich te vervelen, ja, zelfs geen tijd om ziek te zijn. Heerlijke snipperuren. ATJEH. Aan de N. li. Cl. werd Dinsdag uit Bata via geseind Gister zijn twee troepen naar Tangseh ge gaan, dat door 200 partijgangers van Oemar verdedigd werd. Oemar zelfs is te Ileungga. De troep van Van Heutsz gaalover Kemala naar lleunga, overste Willerns gaat over Pringiet langs een voetpad recht op Tangseh aaner wordt, voor 5 dagen leeftocht mee genomen; kleinere troepen vetwolgen I'olim in de Vil Moekiras. Aan alle Burgemeesters worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken verzon den een aantal exemplaren van een ter her innering aan de aanvaarding der Begeering dour H. M. de-Koningin ter Landsdrukkerij vervaardigd portret van Hare Majesteit. Eén exemplaar daarvan is bestemd voor de Gemeente-secretarie, terwijl de overige zullen worden uitgereikt aan de in de Ge meente gevestigde openbare en bijzondere scholen voor Lager onderwijs, inrichtingen tot verpleging van zieken en weeshuizen of andere gestichten van liefdadigheid. Het portret is zeer mooi en uitstekend gelijkend. Zoodra het wetsontwerp op den Leerplicht bekend was geworden, heeft het Hoofdbe stuur van het Nederlaudsch Ondcrwijzers- Genootschap zich beijverd, bet gevoelen zjner afdeelingen aangaande dat ontwerp in te winnen, terwijl het uit de ontvangen ant woorden een rapport samenstelde. Dat rapport verwierf de goedkeuring der jongste algem'eene vergadering. Op de vragen, aan de afdeelingen verzon den, zijn 143 antwoorden ingekomen. De eerste vraag luidde»Is uwe afdeeling van meening, dat de belangen van het onderwijs krachtig zouden worden bevorderd, als het ingediende ontwerp, ook zonder wijziging, tot wet werd verheven?" Ik richtte me overeind en behalve een beetje pijn in ruijn achterhoofd voelde ik niets anders. Al mijn ledematen waren heel en dat was een groot geluk voor me, want nu kon ik ten minste onmiddellijk weg. Ik vroeg dc huishoudster of ze me wou helpen om me zoo spoedig mogelijk naar het huis van Elsa von Litolff te brengen en daar ook zij niets anders verlangde dan me zoo spoedig mogelijk het huis uit te krijgen, stemde ze onmiddellijk toe. Toen ik haar zeide, dat zij het geld, dat ze mij op last der gravin moest uitbetalen, voor zich mocht behouden, was zij bereid mij in alle opzichten van dienst te zijn. Ze hielp mij pakken, liet een rijtuig voor me komen en maakte alles zóo goed en vlug voor me in orde, dat ik nog dienzelfden ochtend het huis kon verlaten, waarin ik zulke vreeselijke oogenblikken had doorleefd en waar ik een naam achterliet, dien ik in werkelijkheid niet verdiende. Maar bij éen en juist hij hem, wiens mee ning mij boven alles ging bij graaf René, moest ik. de overtuiging hebben achtergelaten, dat deugd en eer mij heilig waren. Door mijn wanhoopsdaad moest hij wel ingezien hebben, dat ik Hans niet uit lichtzinnigheid had nage- loopen. Dat er van zijn kant iets anders bestond dan do zucht om een arm kameniertje een beetje het hof te maken, moest ik wel aannemen, want waarom zou hij anders in zwijm zijn gevallen, toen hij mij dien doodelijken sprong zag doen Ik twijfelde er niet aan of hij had mij wezen lijk lief, en de overtuiging, dat hij later, wan neer hij hersteld zou zijn en den afloop van mijn geduchten val zou hebben vernomen, mij niet zon der achting zou herdenken, troosttemijecnigszins Twee uur moest ik rijden alvorens bet buiten van mijn vriendin Elsa te bereiken. Toen ik daar aankwam, zat zij juist aan het dejeuner. I laar man was gelukkig niet thuisdat was een uitkomst voor mij, want zij was de eenige aan wie ik mijn hart kon uitstorten. Ik begreep wel, dat zij zeer streng over mij zou oordeelen, want zij was het immers, die het mij steeds als een plicht had voorgehouden om met Hans te trouwen, en daar kon nu toch geen sprake meer van zijn. Wat? Ben jij het, Alino? riep zij verbaasd uit. Wat kom je hier doen En wat zie je er slecht uit, kindlief, wat scheelt er aan? Wat is er gebeurd? O Elsa Nu, spreek dan toch O Elsa, als je wist. Wat? Wat er gebeurd is. 't Is vreeselijk, vreeselijk 1 Kom, wees kalm, en vertel me alles maar zeg eerst eens, heb je wel ontbeten Neen, ik -heb er geen oogenblik aan ge dacht. Maar dan moet je eerst wat gebruiken Je ziet er uit of jc flauw zal vallen. Laat ik je wat warm drinken geven. Ja, graag, ik voel me erg flauw. Ziezoo, en vertel me nu eens alles. O! Elsa. hoe zal ik. Nu, ine dunkt, ik kan 'twel nagaan. Mijn arme Aline, arm, lief kind! Ik vrees, dat Hans, niet waar Hans heeft een ander lief? Neen, eer omgekeerd Jleeft een ander llans lief? Neen, zoo meen ik het niet...Ik...maar Op deze vraag werd door 42 afdeelingen met neen geantwoord, niet, wijl men zich tegen wettelijke regeling van den Leerplicht wenschte te verzetten, maar voornamelijk, wijl men overwegende bezwaren had tegen ile half-jaarlijksche toelating volgens art. 3, of tegen liet door de Regeering voorgestel de stelsel van controle. Verder hadden 22 afdeelingen geen bezwaar, de gestelde vraag toestemmend te beantwoorden, indien het woord «krachtig" geschrapt werd. Daartegen over echter stonden 109 afdeelingen, die be slist ja antwoordden. In een nauw steegje te Delft woont een echtpaar, dat hoewel niet met kinderen ge zegend, door der blinde hand fortuin rijkelijk inet aardsche goederen is gezegend. Tot nu toe gelukte hei den inenschjes zich bij niet-ingewijden als onvermogend voor te doen. Hun gierigheid strekte zich zóóver uit, dat, toen de man dezer dagen ziek werd en in het Stedelijk Gasthuis moest worden op genomen, men verzoent om een bewijs van onvermogen. Den ambtenaar van den Burgelijker Stand die dit zaakje moest behandelen, kwam het wat vreemd voor en een onderzoek werd ingesteld. Het gevolg hiervan was, dal de man nu zijn verpleging moet betalen en bovendien aan geslagen werd in de inkomsten- en de ver mogensbelasting. Te Terapelkanaal kwamen 41 dochters en zoons samen om een erfenis te deelen De goheele nalatenschap bedroeg 10 gulden. Nu scheen men niet algemeen met dit bedrag tevreden te zijn, zoodat 't niet lang duurde, of er ontsond een vechtpartij, waarbij der vrouwen sloffen goede diensten bewezen. Te midden van al deze drukte kwam er ook nog een jonge dochter ter wereld. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam stellen den Gemeenteraad voor om voorloopig oninbaar te verklaren aan belas ting f50üG5.44l/2. aan zegelkosten f204.60 en aan vervolgingskosten f 1230.25. 't Is geen kleinigheid Zeker omdat brood en koek, versch geno ten, nadeelig voor de maag is, heeft nu reeds de commissie voor de feestviering aan ver scheidene scholen de beroemde Amsterdam- sehe korstjes rondgezonden, die op 5 Septem ber zullen verorberd worden dat doet cr niet toe. Wat er wel toe doet, is dat Hans een onmogelijke jongen is en .dat ik daar in huis óok onmogelijk ben geworden Je moet me hier verbergen. ElsaIk kan mevrouw Von Stein nooit meer onder de oogen- komen. Mijn hemel, Elsa, is er dan iets heel ergs gebeurd Je ziet zoo bleek, ik begin heusch bang te worden. O! Elsa, hoe kon ik ook zóo dwaas wezen Kom, lieveling, spreek openhartig met mij. Wij vertrouwen elkander immers volkomen; je kunt mij alles zeggen. Hoe heb je dezen nacht doorgebracht?- Op een hooiwagen. Op een Hooiwagen, ja, een wagen met hooi, ik had geen andere toevlucht. Ik begrijp er niets van, Elsa. Ik moet haast denken, dat je krankzinnig bent geworden. O als je wist Hoe goed, hoeedel hoe verleidelijk hij was Nu ja, ik vond hem ook wel een knappe jongen, voorzoover ik erover kan oordeelen zooals ik jc reeds zeide, heb ik hem alleen boven op een ladder zien staan, maar zóo verleidelijk vond ik hem toen niet. Maar wien meen je dan Wel, Hans natuurlijk! En jij Wel graaf René Wat heeft die je op den hooiwagen gelokt? Niemand heeft mij gelokt; ik ben er op gesprongen, heel alleen. Een zonderling genoegen I Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1