Maandag 5 No. 4803. 47e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per .'5 maanden 1.franco per posi f 1.15. Ad verton tien 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadverlentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Gij adverlontiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Met voldoening mogen wij en alle onze mede-ingezetenen terugzien op de achter ons liggende, zoo heuglijke feestdagen. Dank zij de geestdrift en aangename stemming welke onder ons mocht heer- schen, zullen deze dagen eene dlgc pl aats in ile geschiedenis van Amersfoort kunnen innemen Onze hartelijke dank zij gebracht aan alle onze medeburgers, die tot dezen goe den afloop medewerkten en in het hij zonder aan allen die zoo krachtig de feesten, op welke wijze ook, hebben voor bereid en "geleid. Amersfoort, den 3eu September 1S9S. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBEUG Onze lezeressen en lezers zullen het ons wel niet euvel duiden, dat we een groot ge deelte van dit nummer wederom wijden aan de gebeurtenis, die ganscii Nederland ver vult en die aller gemoed te Amersfoort in beroering brengt. Want dat de feesten ter huldiging van 11. M. onze geëerbiedigde en geliefde Ko ningin nog in heel Amersfoort natrillen, dat bewijst het groot aantal vlaggen dat nóg van de huizen wappert, dat bewijst liet oranje-strikje op borst van oud en jong van eiken stand, dat nog gedragen wordt. Niet m' nier wordt het bewezen door de plannen die reeds beraamd worden om op den eigenlijken dag der plechtige inhuldiging van II. M. andermaal feest te vieren en an dermaal uiting te geven aan vreugde, ander maal te doen blijken hoezeer de jonge Vorstin bemind is. Amersfoort heeft feestgevierd op een wijze boven elke verwachting, maar ook boven ieders lol' verheven. Do woorden door den Burgemeester gesproken bij de onthulling van deii»Williehnina-booiii" het blijvend ge- denkleeken en in de publicatie aan het hoofd van dit nummer herhaald, zijn te dezen opzichte zeer zeker hoogst merkwaardig. Zijn driewerf herhaald «Hebt dank en zijn «deze dagen zullen een waardige plaats inne men in de geschiedenis van Amersfoort" mogen en zullen ieder stadgenoot tot vreugde stemmen. Ieder stadgenoot; want ieder heeft ertoe bijgedragen om de orde te handhaven, zóo zelfs, dat niet óen wanklank is gehoord, dat niets onbehoorlijks is voorgekomen, dat de politie-rapporlen nagenoeg blanco konden worden ingeleverd en «lat. nu uiet veel ophef wordt gewag gemaakt van een begin van brand in een eereboog, van een stukgewaaide vlag en dergelijke oubeteekenende voorval letjes. En dit, waar drie dagen achtereen feest is gevierd. Want reeds op Koninginnedag was alles is feestdos. Welk een zeldzaam druk kerk bezoek welk een groote belangstelling in de paradewelk een meuschenmussa bij do concerten in Amicltia en op den Hof. Welk een orde Donderdag bij de reveille, bij de ommegangen der schoolkinderen en bij den liistorisch-allegorisclicn optocht, zoo wel 's middags als 's avonds. En ook Vrijdag bij de boomplanting en de Volksspelen en de muziekuitvoeringen en het vuurwerk, bij welk laatste zeker wel tienduizend menschen alleen op het Kall's- veld stonden. Hulde aan de sub-comités en aan lion die zij zich toevoegden voor de uitstekende regeling van elk der onderdcelen van dit inderdaad grootscbe feest. Hulde aan lien, die een werkdadig aan deel namen aan de leesten, die tijd, noch vermoeienis, noch geld spaarden om te ge raken tot een zoo schoon geheel. Hulde ook aan de straatcommissiöu die de stad zóo kwistig maar toch Over het geheel zóo schoon versierden. Zoo heel gaarne zouden we hier in dé tails treden, maar we vreczen dezen ontevreden 1.0 maken als we genen noemen. En tochis 't nu zóo erg, dat we even herinneren aan de eerepoort in de Kamp straat, een juweel van heraldiek, ontworpen en uitgevoerd door den lieer S. .1. van Duinen ol' aan het Havik, geheel en al het werk van den heer II. Dumuulin; ol'aan de Beek straat, de Kampei-binnenpoort, de Lange- slraat vandaar tot de Vischmarkt, en de Korlegracht, «lie vooral 'savonds zou heer lijk mooi deden. 01' dut we even in 't ge heugen roepen l'aternoslerstraat en Teut- straat, Leusderweg, Haag en Koestraat en Vijver.' Daarmee is volstrekt niet gezegd dat óok niet heel mooi en heel eigenaardig waren de hier niet genoemde buurten óok in de buitenwijken en de spoorweg-Stations. Eu de kazernes. Welk een toewijding om door eigen krachten en na maanden arbeids, met veel gelds, op dn geringe soldij bezui nigd, zulke passende en kostbare en mooie versieringen te kunnen aanbrengen. Wij wagen ons niet aan de versieringen van particulieren, al zouden wij gaarne noemen die aan den Soesterwogdie aan den Arnbemschen weg; die van de fabriek «les heeren Pleynes; die aan den L'trechtschen weg; die in de Bergstraat. Doch waar bier te eindigen, want ook vele huizen der «klevne luyden" waren even smaakvol als typisch versierd en menig «kiekje" dat naar we hopen zal worden afgestaan voor het Museum van Kléhite" werd dan ook genomen. En de winkel-versieringenWe durven er te nauwer nood van gewagen om niet weer jaloezie te wekken. Volgen wij nu nog even den Feestgids die alle namen van de deelnemers noemt en dus ons deze kan doen verzwijgen. Na den kerkdienst en de parade vereenig- den de Burgemeester en mevrouw F. D. gravin Schimmelpennitick Woensdagavond te kwart vóór zes een vijftigtal gasten aan een schitterenden feestmaaltijd ten Stadhüize. Zelden hfcerschte aan een oflicicelen diseli een zóo aangename toon. Eerst laat in den avond noodigde de gulle gastheer de aan- zittenden uit om op het rijk geïllumineerde torras van «Amicitia" het hoogst aangenaam samenzijn nog een wijle voort te zetten. De militaire reveille, Donderdagochtend, had een groot succes en bracht met het luiden van alle kerkklokken en het bespelen van het carillon allen in volmaakte feest stemming. De feesten in de scholen zullen wel onver getelijk blijven voor de jonge onderdanen der jeugdige Koningin. Het Dagelijksch be stuur dei II oofil-co in missie bezocht zooveel mogelijk alle scholen en genoot met de onderwijzeressen en onderwijzers van de vreugde der kinderen, die, kwistig met oranje getooid en van vlagjes voorzien, liederen zon gen, samenspraken hielden en zich de ver snaperingen goed lieten smaken. Middelerwijl werd de optocht opgesteld. Welk beleid er toe noodig is geweest om dezen zóo juist op tijd to doen almarcheeren, dezen zóo goed in elkaar te zetten en bij eikaar le houden, laat zich niet beschrijven. Doch herinnerd mag hier wel worden, dat op een andere plaats reeds welverdiende hulde werd gebracht aan liet sub-comité en de vier hool'cl-commissarissen van orde, die den weg hebben voorgesteld en beproefd, die alle terrein-bezwaren glansrijk hebben ovcr- Te juister tijd bereikte de lange stoet het I Raadhuis, waar de voorzitter van liet Dage lijksch bestuur der Hoofd-cornmissie in wel- gekozen, bewoordingen «len Burgemeester complimenteerde. De eerevvijn werd aan- I geboden en de prachtige stoet zette zijn langen tocht voort door straatjes en straten, omstuwd en toch niét lastig gevallen door een groote foule. leder heeft meegewerkt tot dit schoone I resultaatzoowel de kleinste rollen in het historisch gedeelte als (le hoofdpersonen bleven in hun emplooi. De Zegewagen, zoo j mooi gedacht eti keurig geëscorteerd, was een waardige hulde aan [HL MM. de Konin- I ginnen. Niet minder treilend was de toewijding j der vakvereenigingen met hun kostbare ba- j nieren, hun mooie wagens. Wat het best was. valt niet te zeggen alles was even goed. Dat er 's avonds druk bezoek was in Ami citia en De Vereeniging, De Arend en De Keizerskroon behoeft wel niet gezegd. Duizenden hadden zich Vrijdagochtend ver zameld om de Varkenmarkt (straks: Koning- inne-plein ten einde getuige te wezen van het planten van den VVilhelmina-boom". Zelfs de daken waren dicht bezet. Indruk wekkend was bet fraaie zingen der ruim 450 leden van de 8 zangvereenigingen maar ook mogen aan de vergetelheid worden ontrukt de gloedvolle woorden van den Bur gemeester in antwoord op de toespraak waarmee de Voorzitter van .iet sub-comité het «blijvend gedenkteeken" overdroeg aan het Gemeentebestuur. Z. E. A. zeide o. a. »Ik weet, dat deze boom vergankelijk is, doch ik vvensch dat deze boom wortel moge schieten in den bodem, in dezelfde mate als de liefde voor het huis van Oranje is door gedrongen in den boezem der bevolking, en mocht deze boom verdorren, dan zal toch die zelfde lietde in de harten der bewoners blijven voortleven. Konde ik mijn stem meer uitzetten om allen te kunnen danken voor de ondubbelzinnige blijken van hulde (looi de ingezetenen aan Koningin Wilheiniina betoond". En met verheffing van stem, er zijn leed wezen over uitsprekend dat hij niet bij machte was om zich door allen te doen ver staan, riep hij«Hebt dank Hebt dank Zijn «Oranje bovenwerd door duizen den herhaald, evenals velen op zijn uitnoo- diging meezongen het 2e couplet, van het «Wilhelmus", Namens de zangeressen en zangers werd door den Voorzitter der lloold-commissic met een woord van welverdiende hulde een fraaie lauwerkrans met album overhandigd aan jlir. Van de Poll, die den zang leidde. Herinnerd zij, dat de oorkonde zeer fraai geealligrapheerd is door onzen stadgenoot den lieer D. Heymans van der Douwer en door autoriteiten werd begraven aan den voet van den boom met de sierlijke schop, aangeboden door den heer W. Brouwer. Om 2 uur begonnen de Volksspelen, volks spelen in den meest waren zin des woords, die tot ruim 5 uur duurden en alweder in de beste harmonie afliepen. De concerten op den Hol en in Amicitia en de ommegang van «Ca-ciiia" vormden een aangenarnen overgang tot het schitterende slotnummer, bet vuurwerk op het Kalfsveld. Telkens bekruipt ons de lust om iu détails te treden. Gelukkig heeft de Burgemeester ons de gelegenheid benomen om dank te brengen aan hen die liet zóo boven aller verwachting geslaagde grootscbe l'cest voor bereidden, want wij. die zelf zitting hadden in liet Dagelijksch bestuur der Iloufd-com- missie, mogen het uit den aard der zaak niet meer dan een enkel woord van hulde bren gen voor zijn streven om ecu zóo good go- lieel voor te bereiden. Een enkel woord van bijzonderen dank brengen wij hier gaarne aan de politie, ge- 1 steund door de militaire patrouilles, die een zware taak heeft gehad maar op voorbeeldige wijze en met zeldzamen tact daarvan zich heeft gekweten en daarmede den warmen dank heelt, verworven van Burgemeester en Garnizoeiis-commundaiit. als vertegenwoor digers van burgerij en militair. En morgen, op den dag der inhuldiging van IJ. M., zal een groot deel van Amersfoort weder in feestdos zijn. Weder zal de vlag met de oranjewimpel van alle huizen wap peren weder zuilen Kampstraat en Lange- straat en Haag. en wie weet hoeveel straten meer, zich des avonds baden in een zee van licht. En Prins Maurifs zal weer zijn getrouwen vereenigen en met hen en allen, die aan zijn uitnoodiging willen gehoor geven, in feeste lijke stemming herdenken liet heuglijke feit der inhuldiging van H.M. de Koningin. En weder zal uil heel Amersfoort, opgaan een stil gebed voor de beminde Vorstin en weder zal door heel Amersfoort weerklinken liet hartgrondig leve ftmï hom \€mi V ohax.ii: itorex: H. M. de Koningin-Moeder heeft aan den Burgemeester een gift van f150 doen toe komen voor de algemeene armen in deze gemeente. Door H. M. de Koningin zijn benoemd tot olïicier in de orde van Oranje-Nassau luitenant-kolonel J. G. van Gennep, com mandant der 2e afdeeling le regiment veld artillerie tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ritmeester N. J. Erzey, instructeur bij de RijschoolM. van Beek, dijkgraaf van den Bunschoter Veen- on Velilèndijken J. II. Bosch, stations-chef der Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij. Wanneer wij hier onze gelukvvenschen brengen bij deze onderscheidingen, dan mo ge we wel met een enkel woord er aan toe voegen hoe de heer Bosch Zaterdagavond is gehuldigd door zijn personeel en dat van de H. IJ. S. M. Aan liet nieuwe station verzamelden allen zich, de stal'mnziek van het 5e regiment aan het hootd, omstreeks half elf, na afloop van den dienst, waarna in optocht werd gemar cheerd naar Let ('••ntraal-station, waar een warme ovatie werd gebracht aan den bemin den chef, terwijl een fraai versierde locomo tief knal-signalen rf-ed ontploffen. En met uiespoiiUdiGubhig van hulde stemt heel Amersfoort in. hope.nl dat hef den lieer Bosch nog in lengte van jaren in zijn mid den zal zien. Aan kapitein R. J. graaf Schimmelpen- niiiek, van het 5e regiment infanterie nier, is door 11. M. de Koningin-Moeder geschon ken een herinnering-medaille-in licht brons. De voorzijde vertoont de naast elkaar ge plaatste bustes van Hare Majesteitende keerzijde bevat als opschrift; Wilheiniina, Koningin der Nederlanden Emma. Koningin- Wed uwe-Regen tosNovember 1890—31 Au- gusti -j 1898. Ter herinnering". Deze in scriptie in een lauwertak en boven de de attributen der Kroon. De medaille is gehecht aan oen oranjelint gedeeld door een breeile streep van Nas- sauseh blauw. Door den majoor-commandant der dd. Schutterij, den heer A. M. Tromp van Holst, is op Konninginnedag in «De Arend" een feestmaaltijd aangeboden aan liet kader der Schutterij. Den gastdingen van hel St. Pietors en I.loklunds-gastiiiiis en don weezen van bet Bur gerweeshuis werd 11 t gelegenheid van lSilen verjaardag van 11. M. de. Koningin, door iemand, die onbekend wenscht te blijven, een feestmaaltijd aangeboden.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1