DIENSTBODE, KEUKENMEID PHOENIX-BROÜ W ERIJ. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Advertentiën. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Binnenland. De ware Jacob. Ingezonden. Geachte Redactie, Na inzage van den I' eest,gids te nebben genomen, kwamen wij tot ne ontdekking, dat er een verkeerde opgave heeft plaats oehad omtrent de commissie der inianterie- kazerne, ook wat betreft den ontwerper. Wij zijn too vrij. U hierbij een juiste op gave der commissie-leden en den ontwerper te doen toekomen, hopende, dat U do goed heid zult willen hebben deze namen in Uw veelgelezen blad op te nemen. Deze zijn als volgt: AdjudantKiepe, Voor zitter; serg.-nmj.-titulair Brinkman, le Secre taris; serg.-maj. Hendriks, '2e Secretaris adjudant Lissone, Penningmeester; serg.-maj.- titulair Ruijs, Commissaris; serg. De Jong, serg.-maj. Drentb, serg. Van Doorn, serg. Van Ooijen, serg. Veger, serg.-maj.-titulair Harthoorn, serg. Steenhof. De namen zijn bataljonsgewijze opgegeven. De ontwerper is serg. Ampers. Uitvoer ders waren de sergeanten Ampers, Van Ooijen, Steenhof, Veger, Bahle, Kuipers en Beukers, en korporaals Mark en Huisman. Wij twijfelen niet, of U zult de goedheid willen hebben, een klein plaatsje voor deze regelen te willen inruimen, teneinde de ver gissing hierdoor eenigszins te herstellen. Eere. wien eere toekomt. Onder dankbetuiging, hoogachtend De leden van liet Bestuur. Geachte Redactie Veroorloof mij een kleine vergissing te herstellen in den overigens met zooveel zorg samengestelden Feestgids, namelijk wat be treft de commissie van den Heiligenberger- weg. Deze is nl. samengesteld als volgf G. J. baron Van Hardenbroek van Ammsrs- tol, Voorzitter; M. Polak, Secretaris; L. O. Bron Verkerk, Penningmeester; S. van Heu len en G. Otten, Commissarissen. Onder dankbetuiging, hoogachtend Ekkerlein. O. van Selm en J. de Bruin. GETROUWD: J. Schreudor en A. A. M. de Rooij. J. A. A. Ebbinkhuizon en G. Diippenhecker. OVERLEDENPetrus Jacobus Hosselaar, 3 m. llendrikus van Korlaar, 3 m. Anthonie Wijnen, 72 j. echtg. van I». de Uie. Hendrikus van de Vis, 6 j. llermanus Rijnders, 12 d. Christoffel Martinus Rein- boud, 74 j. echtg. van H. Brouwers. Neel- tje van Diermen, 17 j. Johanna Elisabeth van Appelen, 2. m - Elisabeth Anna Geei truida ter Haar Romeny, 18 j. Gerritje Veenen- daal, 17 m. Johanna Alida van Lunsen, 52 j. echtg. van J. van Harpen. Johanna Alijda Kortbeek, 3 m. Arnoldus Krol, 70 i. wedr. van A. Rijnders. Johannes Hu- bertus van den Broek, 20 j. ongehuwd. Maria Petronella Kok, 1 m. Marie Jo hanna van Plateringen, 3 m. Peter van de Kraats, 1 m. De lieer en mevrouw VERHAART Van de Wijnpersse, geven kennis van de geboorte van een ZOON. Ameuxfoout, 31 Aug. '98. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. van 25 Aug. tot en met 3 Sept. 1898. GEBORENJan, z. van A. te Kulve en J. van Leijenhorst. Petrus, z. van J. van Burgsteden en C. H. Voortman. Jacnba Elisabeth, d. van P. Bouw en M. van Daal. Adrianus, z. van L. A. Lablans en A. Meer- veld. Hendrikus Johannes, z. van B. Bak ker en H. Kluver. Wilhelmina, d. van A. G. Hienekamp en J. van Schoonhorst. Maria, d. van R. van der Velden en A. van de Bunt. Bernard us, z. van L. Dreuning en P. Poort. Aart, z. van A. Kortes en W. van Beek. Peter Johan, z. van G. ter Beest en J. van Eldert. Gerardus, z. van P. Mosterd en H. Kraak. Maria Johanna, d. van A. van de Tempel en A. G. Meijmans. Abraham, z. van J. van Empelen en H. van Doornik. Bernardus Antonius, z. van J. Vial en A. Wolfswinkel. Jacob, z. van J. Bouwmeester en A. Beek. Wijnand Cor- nelis, z. van G. Vink en N. van der Wiel. Maria Johanna, d. van J. N. van Wouden berg en M. J. Hekkers. Willem Jozef Cornells, z. van P. G. Verhaart en J. M. E. van de Wijnpersse. Hendrika, d. van E. A. Bosch en L. Vonhof. ONDERTROUWD: T. Kroes en C. van van Ouwerkerk. J. van Meteren en A. M. De bewoners van de Teut- stkaat voelen zich gedrongen, bij deze hunnen dank te be tuigen aan de feestcommissie dier straat in het algemeen en aan den secretaris W. de GANS in het bijzonder voor de nette ver siering aldaar aangebracht. De bewo7iers van de Teulstraat. Namens alle bewoners der Teutstraat betuig ik mijnen hartelijken dank aan de burgerlijke en militaire autoriteiten en aan de burgerij en het garnizoen voor de eer ons door het drukke bezoek op de feestdagen bewezen. Ook zeg ik namens allen hartelijk dank voor de ovatie ons door de muziekvereeni- ging «Caecilia" gebracht. W. tie GANS. Secretaris. Wordt gevraagd tegen 1 NO- üg» AT1 VEMBER, of liefst nog vroeger, een flinke R. K. en voorzien van goede getuigen, en een MEISJE voor eeuige uren daags om 2 kinderen bezig te houden. Adres te bevragen Bureau oude Amers- foortsche Courant, Kortegracht 5(5. Wegens aanstaand huwelijk der tegenwoordige vraagt mevrouw Van der LEEUW (Muurhuizen A. 286) met 1 NOVEMBER a.s. eene bekwame genegen ook huiswerk te verrichten. Spreekuur 's avonds 89. Met ingang van 2 September is benoemd tot 3e stationsklerk hier de hulpschrijver M. T. D. Vos, te Baarn. Reserve-sergeant D. Boeke. van het 5e regiment infanterie hier, is door den Minister van Oorlog' benoemd tot vaandrig bij ge meld korps. Reserve-korporaals N. Beets en J. J. de Moor, van het 5e regiment, infanterie, zijn bevorderd tot reserve-sergeant. Met ingang van 1 September zyn bij het 5e regiment infanterie 20 miliciens der lich ting van 1898, na afgelegde proef, bevorderd tot militair wielrijder. De jongelingen J. J. Kroon, Z. Regelink, A. H. tie Noo en C. H. Cordes hebben bij het 5e regiment infanterie tie verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reservekader. Geruimen tijd reeds werden op verschil lende plaatsen hier ter stede de brievenbus sen des nachts op de ergerlijkste wijze be vuild. De politie deed al wat haar mogelijk was om den nader te betrappenmaanden achter een sloop zij op haar kousen personen na, die zij verdacht van zulk een oneigenaardige hebbelijkheid. In den laatsten tijd scheen de dader het bijzonder gemunt te hebben op de brieven bus van een particulier in de Muurhuïzen, en dit was zijn ongeluk. Dinsdagnacht zat de politie --- wier be leid niet genoeg te prijzen valt weer op de loer in de »De Zaaier"' en tegen 4 uur in den ochtend zag ze een man voor het bewuste huis stilhouden. Weldra bleek haar, dat zij den dader op heeterdaad kon betrappen. Fluks jas en schoenen uit om de achtervolging zoo noo- dig meer doeltreffend te doen zijn met de grootste behoedzaamheid de deur geopend en. de vogel, iemand van goeden huize, was geknipt. Ds. Bierens de Haan, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Hoogland, heeft bedankt voor het beroep naar Ransdorp en Schellingvvoude. Do heer H. de Vries, candidaat tot den H. dienst te 's-Gravenhage, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Gereformeerde gemeente te Bunschoten. Aan J. van Rossum is met ingang van l October op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als brievengaarder te Bunschoten. Bij Koninklijk besluit van 31 Augustus 1898 is verleend aan Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en het groot kruis der orde van Oranje-Nassau. De opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, baron Du Tour van Bellinchave en de luitenant-generaal, adjudant-generaal en-chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, H. graaf Damonceau, verzoeken degenen, die zich ingeschreven hebben voor de cour van gelukwensching, welke, zooals vroeger bekend is gemaakt, den 7en Sep tember ten 4 uur 30 zal plaats hebben, om zich op de volgende uren ten palcize te Amsterdam te bevindente 3 uur 30 de officiers-korpsente 4 uur de afzonderlijke officieren te 4 uur 30 de deputatiën, civiele autoriteiten en particulieren. Feuilleton. Evenals in alles, kreeg ik ook hierin mijn zin en aan de genoodigden werd van het besluit kennis gegeven. Een paar tingen later ontving ik een schrijven van graaf Rene. Het luidde „Hooggeachte Freule 1 „U vooruit mijne verontschuldiging aanbie dend voor liet zonderlinge voorstel, dat ik ga doen, meen ik dit in ons beider belang toch niet te mogen nalaten. „Het is geen wonder, wanneer twee jonge menscben, niet door het toeval, maar na over leg van ouders of voogden tot elkander worden gebracht, met bet doel hen een huwelijk te doen sluitenhet is geen wonder dat dun het hart van een van beiden niet meer vrij is. Ik voor mij geloof, dat in zulk een geval eer en plicht eischt, dat men dat elkander eerlijk be kent en vraagt: Help mij en zorg dat onze ver loving niet tot stand komt. „Ik weet dut men u meedeelde met welk doel ik mij aan u zal laten voostellen. Maar ik acht mij nu ook verplicht u te bekennen, dat mijn hart niet meer vrij is. Ik heb eene ande- innig lief, maar ik wil mijne moeder geen verdriet doen en geef dus gevolg aan haar wensch, om naar uw hand te dingen Ik smeek u echter voorafweiger mijn aaDzoek „Door mij op deze wijze tot u te wenden, De opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, baron Du Tour van Bellinchave, en de luitenant-generaal, adjudant-generaal en chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, H. graaf Dumonceau, verzoe ken dengenen, die zich opgegeven hebben voor de cour van gelukwensching, te houden te 's-Gmvenhage, op Woensdag den 14den September a. s., zich aan het Puleis te be vinden des avonds te 8 uur 30 minuten. H. M. de Koningin-Moeder ontving Vrij dag namiddag half zes in plechtige audiëntie de Hoofdcommissie tot aanbieding van het Huldeblijk aan H. M. van het Nederlandsche volk. De Burgemeester van Amsterdam deelde als Voorzitter aan H. M. mede dat een be drag van ongeveer f300 000 is bijeengebracht. H. M. de Koningin-Moeder dankte voor de aanbieding en stond af de som benevens «Oranje Nassau-oord" voor een Volks-sa- natorium voor longlijders. Bij de audiëntie vergezelde H. M. de Ko ningin, H. M. de Koningin-Moeder. Het opnemen van Ingezonden stukkon brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Volksgezang. Er is in Amersfoort feest gevierd op waar dige wijzede toebereidselen waren ge maakt met tact, beleid en toewijding; de stemming was opgewekt; kortom er is. om een geijkte uitdrukking te bezigen, geen wanklank gehoord. Geen wanklank Neen, ten minste niet in den oneigenlijken zin in den eigenlijken meer dan genoeg, want ons volksgezang is nu eenmaal niet bijzonder ontwikkeld. Men heeft daarvan weer treurige staaltjes kunnen hooren, maar geen droeviger dan het jammerlijke en onwelluidende lied «weg met de socialenleve Willem 11! Als men dat door een troep boeren en boerinnen, zonder oponthoud of afwisseling, hoort uitgalmen, dan kan men zich nog troosten met hetgeen geschreven is in Lucas XXIII34. Maar indien militairen dat uit bulderen, die dan toch geacht kunnen worden niet volslagen onbekend te zijn met het Koninklijk Huis en de beteekenis der gebeur tenis die zij vieren, dan wordt wrevel gewekt, niet slechts omdat zij geheel zonder reden aanstoot geven aan andersdenkenden, maar omdat zij zich schuldig maken aan eene dom heid en eene oneerbiedigheid, die beneden peil is. Het is tenminste te hopen, dat de soldaten van het 7de Regiment, bij -de a. s. feesten te Amsterdam, der Koningin hunne vreugde op andere wijze openbaren. Maar ook elders zou het wellicht gewenseht kunnen zijn, dat hooger geplaatsten hunnen invloed aanwend den om dergelijke stupiditeiten t® doen op houden. N. N. Amersfoort, 2 September 1898. hoop ik iedere moeilijkheid, ook voor u te voorkomen. Ik weet van uwe vriendin, mevrouw Von Li tol ff, dat gij even geestig en verstandig als schoon zijl en daarotn waagde ik het, zoo openhartig tot u te spreken. Ik hoop. dat gij mij niet slecht zult begrijpen, maar geneel met mij zult instemmen. Met de meeste hooachting teeken ik mij Uw zeer dw. dr. Réne von Stein." Een oogenblik maar ook slechts éen enkel oogenblik kwam de gedachte bij me op, dat die trouwe en geheime lie/de van den jongen graaf Gretl gold, maar onrriddelijk daarop zag ik het dwaze daarvan in, want wat was Gretl voor hem geweest Een zeer vluchtige ver schijning, een kameniertje, dat hij slechts een paar maal had gezien en dat zich in den korten tijd, dat zij in zijn moeders huis vertoefde, niet had geschaamd om een tuinmansjongen na te loopen. Bovendien had ik hem zelf aan zijn moeder hooren bekennen, dat hij verliefd was op een beeldscboone vrouw. Misschien was dat wel een getrouvvde vrouw uit de groote wereld en was bij het hof gaan maken aan het aardige kameniertje alleen om wat afleiding te zoeken. Uit mijn romans wist ik genoeg hoe die jonge In dc grootste spanning wachtte ik den avond van hét bal af den avond waarop ik René zou weerzien. Mijn verlangen naar dat weerzien was even groot als mijn vrees er voor. Eerst zou ik hem zien en spreken, zonder dat hij kon vermoeden, wie ik was, maar later zou er toch een herkenningsscène plaats hebben echt ro mantisch I In antwoord op zijn schrijven aond ik René de volgende woorden „U zal gegeven worden wat u verlangt misschien wel meer dan dat. Gij begrijpt dit niet? Heb dan nog een weinig geduld en het raadsel zal voor u worden opgelost op den avond van het bal. Aline". Natuurlijk bracht graaf Von Stein den dag vóór het bal een beleefdheidsbezoek. Hij werd echter alleen door mijn pleegouders ontvangen onder voorwendsel van hoofdpijn, hield ik mijn kamer en ik ging dien dag en den volgenden ook niet uil, uit vrees, dat ik hem op straat zon kunnen ontmoeten en herkend zou worden. Eindelijk was de groote avond aangebroken. Ik had ook nu weder het costuum van een sou brette gekozen en was evenals alle andere dames gemaskerd. Er heerschte een zeer vroolijke, opgewekte toon en het was een uitkomst voor me, dat ik, juist omdnt wij allen gemaskerd waren, niet als dochter des huizes behoefde op te treden en voldoen aan allerlei vormen en plichtplegin gen, waarvoor ik me veel te zenuwachtig ge voelde. Ik had zelfs gelegenheid, me in een ver borgen hoekje op te stellen, vanwaar ik het ge zicht had op de deur, waardoor hij moest bin nenkomen. Daar was hijMijn heele hart vloog hem te gemoet. Hoe gunstig en voornaam zag hij er uit in zijn rok en witte das. Hij ging naar mijn pleegmoeder toe de eenige ongemaskerde dame in de zaal - en bleef eenigen tüd met haar praten. Waarschijn lijk duidde zy hem aan waar ik te vinden was, want toen hij haar verliet kwam hij regelrecht op mijn schuilplaats aan. Mijn hart bonsde letterlijk hoorbaar. Eerbiedig boog hij voor me en sprak: Freule, de gastvrouw was zoo vriendelijk mij een wenk te geven waar ik u zou kunnen vinden. Ik weet dus, dat ik het genoegeu het met freule Aline von Stern Altheim te spreken. Ik heb reeds het voorrecht gehad met u te mogen correspondeeren. Ik ben René von Stein. Ik boog zwijgendhet was me niet mogelyk, éen woord uit te brengen. Ik was er volstrekt niet op voorbereid, alle dames gemaskerd te vinden, hernam hy. Zal ook dit raadsel voor me worden opgelost van avond En moet ik nog lang wachten op de beloofde oplossing Ik had weer macht genoeg over mczelven ge kregen om te kunnen spreken en antwoordde: Neen, ik zal uw geduld niet lang op de proef stellen. Als u me volgen wilt, zal ik u naar een plaats brengen, waar wij ongestoord spreken. Wilt u? Tot 't einde der wereld wil ik u volgen, bekoorlijk musker I Uw sttm alleen is reeds voldoende, mij te lokken waarheen gy maar wilt. Ik kan u niet zeggen, hoezeer uw stem my treft en welke sterke herinneringen die bij me opwekt Herinneringen? En zijn dat ook geheimen Hierheen, als ik u verzoeken mag. Ik had mijn arm in den zijne gelegd en ge leidde lii-rri door de zaal naar een klein salon, mijn boudoir, dat niet voor de gasten bestemd was. Ik had dat opzettelijk zoo gearrangeerd. foon wij binnen waren, Bloot ik do deur. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2