Donderdag 13 October 1898. No. 4814. 48e Jaargang. Stadsnieuws. EERGEVOEL. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advcrtenliën 10 regels 60 cent; elke rogel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cml. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. I,c.w!^!(:|,'M1-KSTFK cn WETHOUDERS van AMERSFOORT, /üP®1.61, ,np, 0 'ler Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 05), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. van VOI,DENHOVEN ingediend ver zoek. mot bijlagen, om vergunning tot het uit breiden van zijn vee voed erfabr lek aan de groote koppel, bij het kadaster bekend onder Sectie A. No. 1552, op de Secretarie der gemeente ter vi sie ligt, en dat op Maandag, den 24 October aanstaande, des vooriniddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichting in te brengen. Amersfoort, den 11. October 1S98. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, F. D. SCH1 MMELPENNINC'K. De fil Secretaris, B. W. Th. SANDBERO. Vergadering van den Baad der gemeente Amersfoort op Donderdag, 13 October, des middags kwart vóór twee uur. Onder presidium van mr. I'. D, graaf Schitn- meipenninck waren aanwezig 14 leden en afwezig met kennisgeving de heeren Van Kalken en Van Beek, alsmede de heer Gar- jeanne. Bij afwezigheid, door ziekte, van .don heer Secretaris, las jhr. Sandberg de notulen. Aan de orde kwam 1. Requesten van de-Vereeniging »Fléhite" en van «ingezetenen" ten aanzien van de be naming der Varkenmarkt. De Vereeniging «Fléhite" had gaarne den ouden naam Sint Joosten-pluats teruggeven gezien tie omwonenden van de Varkenmarkt requestreerden om den naam «Wilhelmina- plein" Burgemeester en Wethouders stelden aan den Raad voor, indien verandering van naam gewenscht wordt, liet plein, met het oog op «ie onlangs nieuwaangelegde straat, waaraan reeds de naam van «Wilhelraina- straat" is gegeven, liever te noemen »Ko- i lange discussie staakten de stem men. In een volgende zitting wordt dus pas beslist. 2. Ontwerpbesluit tot vaststelling der jaar wedden van do in de vergadering van 19 September benoemde leérares en de leera ren aan de llougere Burgerschool. De salarissen werden vastgesteld, als volgt Feuilleton. (3) Om eens en voorgoed te toonen, dat hij een man was, bleef de kappersbediende on vermurwbaar en deed alsof hij het verdriet van zijn aanslaande heel niet opmerkte. Terwijl Victor zijn kaartje nam, verweet Heloïse zich haar zwakheid. Ze was. welbe schouwd, eigenlijk inal, zich zóo te kwellen, want ze had het volstrekt niet met opzet gedaan om hem te plagen. En hij scheen er al even weinig om te malen, of zij al huilde of niet. Op het perron voegde hij er, om den ge- maakten indruk te versterken, nog bij: Ik mag nu zoo klein wezen als Tom Pouce en jij zoo groot als een dragonders- paard, maar cv zijn toch dingen, die jij niet zou durven doen en die ik doen zal, ik, om dat ik een man ben. Waarop zij antwoordde: LoopEen vrouw zooals ik. is zes zulke kereltjes als jij waard. De trein stopte. Victor slapte in en ver genoegde zich met op geheimzinnige» toon en min of meer dreigend te zeggen: de lieer A. 1). Raadgeep, leeraar in de' Ne- derlandsche taal en haar letterkunde, Ge schiedenis en Aardrijkskunde, f2000; de heer J. M. Thiol, «lie 1 November in functie zal treden als leeraar in de Wiskunde, f I6(i0; mej. W. L. van Veen Valk, leerares in de Fransehe taal en haar letterkunde, en de beer J. J. Menkema, leeraar in de lloog- duitsche taal en baar letterkunde, op f100 per wekelijks lesuur. 3. Ontwern-besluit tot verhooging der jaar wedde van den ouderwijzer M. G. Nordholl; overeeikomstig de Verordening met f125. 4. Ünt '•erp-besluit tot verhuring van de woning aan «ie Koppelpoort, voor 6 jaar tegen f 02.50. o. Ontwerp-besluit tot verhuring van een gedeelte van liet terrein aan de Zundlioopen, bestemd voor bergplaats van petroleum aan den heer A. T. M. Vermolen, op de oude voorwaarden. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Benoemd worden tot leden de hoeren Celosse en Visser en tot plaatsvervangende leden, bij tweede stemming, de heeren: Ger ritsen en Van Esveld. 7. Ontwerp-request aan den Minister tot verhooging van het subsidie voor de Hoogere Burgerschool, met f2000. Na geheime zitting van 2.15 tot 3.20 werd net ontwerp z. b. st. goedgekeurd. 8. Ontwerp verordening tot nadere wijziging der Verordening op de struatpolitie, met voorstel tot het onmiddellijk doen afkondigen dier Verordening. Met het oog op de kermis, stelden B. en en W. den Raad voor, in de Politieverorde ning op te nemen de bepaling waarbij liet is verboden »op of aan den openbaren weg pauweveeren of dergelijke voorwerpen te koop aan te bieden, ie verknopen, af te le veren of uit te doelen, en personen op den openbaren weg met die pauwveeren of der gelijke voorwerpen aan te raken". Wegens de reeds 24dezer invallende kermis werd de urgentie verzocht en verkregen, met dien verstande dat tengevolge van amen dementen van mr. Prikken en mr. Heyli- gers onder «dergelijke voorwerpen" met name genoemd zijn de zoogenaamde Mar tinets (mirlitons met papieren of andere pluimen) en dat ook bet gebruik maken van dergelijke voorwerpen verboden is. 9. Tweede aanvullingskohier Inkomsten belasting, dienst 1898, tot een bedrag van f 604.175. Hierna werd de vergadering om 3.40 ge sloten. Uitgebreider verslag in het volgend nummer. Belanghebbenden bij den handelopRurnenië kunnen bij den heer Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken bier inlich tingen daaromtrent bekomen en inzage ne men van c-en pas verschenen en zeer guns- stig beoordeeld werk van de band des heeren Gonst. Braileanu, een der hoofdambtenaren aan het Departement van Buitenandsche Zaken van Rumenië. Nogmaals zij herinnerd aan belangheb benden, dat de briefkaart-formulieren, door de particuliere nijverheid vervaardigd, geheel moeten overeenstemmen met die, welke van Rijkswege verkrijgbaar worden gesteld. Aan de adreszijde is, behalve liet adres, alleen het vermelden van den naam, het be-oep en de woonplaats van den afzender toegelaten. De hiervan afwijkende formulieren worden niet verzonden. Eenieder wachte zich voor schade. In den o derdom van bijna 79 jaar is hier gister na korte ongesteldheid overleden de heer A. S. Entiogh, emeritus-predikant, die o. a. werkzaam was to Oua-Loodsdrecht Amsterdam, Den Helder en Rotterdam. Ter vervanging van den telegram-bestel ler J. Blom, die na langdurigen dienst is afgekeurd en voorgedragen voor pensioen, is met ingang van 1 November benoemd tot vaste brieven- en telegrambesteller aan het Postkantoor hier G. J. van 't Hof, reeds ge durende vele jaren hulpbesteller. De plaatselijke afdeeling van liet »Nut" zal aanstaanden Donderdagavond een verga dering met dames houden, waarin als spre ker zal optreden mr. G. S. Brandsma, uit Arnhem. De levering van het tot 1 November 1899 benoodigde ligstroo, ten behoeve van het gar- nizoens-nachtleger hier, is door den Minister van Oorlog toegewezen aan D. Vromans, te Amsterdam, voor f 23.50 per 1U00 Kilo gram. Op I November komt hier in garnizoen de 4e batterij van het le regiment veld-atil- lerie uit Utrecht, onder bevel van kapitein P. G. L. baron Quurles de Quarles. Door C. A. S., agent van de Haarlemsche «Vereeniging voor werkverschalliug" te deze Dat zullen we eens zien. Zij verlieten elkander dien dag zonder den gewonen afscheidskus. Den volgenden Zaterdag zaten Heloïse's menschen hun soep te nuttigen, toen de meid als een wervelwind de eetkamer bin nenstoof. Met verwilderde trekken, jagenden boezem en bevende handen plofte zij op een stoel neer en jammerde O, meneerOch mevrouw Wat is er, Heloïse? informeerde mijn beer. Wat heb je nu weer gebroken bromde mevrouw. Och, meneerOch, mevrouw I Wat een ding! Wat een ding! Wat heb je dan toch herhaalde mijn heer. Kom, spreek op! beval mevrouw. Wat een dingOch, GodWat een ding begon zij opnieuw en baalde een brief uit tiaar zak. Van mijn beminde, verklaarde zij snik kend. Is hij ziek vroeg meneer. Heeft hij je bedankt? vroeg mevrouw. Ik zou 't niet kunnen zeggenik weet niet, ik begrijp 't niet goed Leest u zelf maar. Mijnbeer stak zijn hand uit; mevrouw stede, is geen apjièl aangeteekcud tegen het vonnis, 3 dezer door de Arrondissement» rechtbank te Utrecht over hem uitgesproken. Dinsdag werd de heer G. van Ede, rij wielhandelaar hier ter stede opgelicht voor een rijwiel door zekeren R, die juist den vorigen dag uit de gevangenis werd ontsla- gen. R. spoedde zich met het stalen ros naar Utrecht, waar hij het verkocht aan een uit drager. De politic had nu den amateur wielren ner spoedig uitgevonden en nam hem uit zijn logement aan de Waterstraat mee naar 's Rijks Heeren-logement. Dooi' onbekende oorzaak onstond Dinsdag nacht brand in het graanpakhuis van den heer Veis Heyn aan de Koestraat. Omstreeks half twee ontdekte een knecht van den voerman Van den Hoek onraad by spoedde zich naar den Gemeente-opzichter, tevens bewaarder van den sleutel der slan- genwagen van spuit 1, en waarschuwde de politie en deze maakte alarm, wat heel wat opschudding verwekte, doch ook do brand weer zeer spoedig ter plaatse deed zijn. Het vuur, dut volop voedsel vond, in zijn geboorte gesmoord, was nu spoedig er zonder veel moeite bedwongen. De schade aan den voorraad tn gereed schappen is betrekkelijk gering; een kar is erger beschadigd. Alles was verzekerd, hoewel laag. Al JUII. De correspondent van do N. Rolt. C. te Batavia seinae Dinsdag «Kolonel Van Heutsz is uit Passangan te Telok Semawé terruggekoerd. Hij ondervond geen tegenstand. De vijand werd uit de door Passangan overmeesterde staatjes verdreven. De hulptroepen van Tjihik Posangan vlucht ten naar de bergen. Zijn twee broeders kwa men zich aanmelden. «Van Heutsz gaat naar Pasei". Een later telegram van hom meldde: «Er waren geon begaanbare paden van Lagen naar liet achterland. De troepenmacht van overste Van der Dussen is nu te Rig»s teruggekeerd, üeinar is nog te Pantikujuog. Er wordt een depot van levensmiddelen '.e Panjapit opgericht, daarna zal Oemar aan gevallen worden" maakte zich meester van den brief. Hardop las zij Geliefde Heloïse, Ik neem de pen op om u te schrijven, dat dit misschien de laatste woorden zijn die gij van mijn hand zult lezen. Morgen om twee uur precies, zal ik op de groote markt te Argenteuil in het bok bij tie wilde beesten scheren. lie loop groot gevaar, want in de mena gerie is een oude leeuw, die erg kwaadaar dig is. Hij heeft reeds een ai-ui van een leerling van den temmer opgegeten. Ik hoop, dat gij de voorstelling zult wil len bijwonen. Als ik geen gelegenheid heb, zal de man van uw vriendin, bij wie we elkaar leerden kennen, u van den trein balen. Uw aanstaande voor het leven Victor Bavdu. Het is bespottelijk verklaarde mevrouw, iewat onthutst. 't Is strafbaarverbeterde mijnheer, hoogwijs. I Zie je, Heloïse, hij kon wel verscheurd I worden. O, God, mevrouw I Da's meer gebeurd, bevestigde mijn- I heer. Een lichte ontroering greep de beide vrouwen aan, terwijl mijnheer declameerde Ik begrijp, niet. dat die kerel zich een dergelijke pocherij permitteert, terwijl hij zich tegenover jon verbonden heeft. Hij heeft overigens niet het recht, zijn leven in de waagschaal te stellen anders dan wanneer het noodig is om zijn eer, z\jn gezin of zijn vaderland te verdedigen. Maar ik zie vol strekt niet in, dat he'. vaderland of het ge zin of de eer van je aanstaande iets met deze lugubere hansworsterij te maken heb ben, en ik verwacht van jou, Helo'ise, dat je uit naam van tien eerbied, dien wij allen aan het menscbelijk leven verschuldigd zijn, al is het ook dat van een ander, dien dolle man zult beletten zijn schuldig, ik kan veilig zeggen zijn misdadig plan, ten uitvoer te brengen Juist, Helo'ise; je laat hem niet in het hok gaan, hoor. Ik zal het probeeren, meneer; ik zal 't probeeren, mevrouw. Och, God! och,God! Wat een ding! Heb je ooit zoo iets be leef.! En snikkend stormde zij do kanier weei uit. Je kunt liet vlcesch wel binnen bren gen, zei mevrouw. Ja, en tie groenten meteen riep mijn- lieer haar achterna. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1