AMERSFOORT Eene Landbouwerswoning Ingezonden. Advertentièn. aanbesteden: bd weg, By (Ie Rogooring word gister het volgen de telegram ontvangen: •Van een tol nclit dezer Passungan door kruist. waarby nagenoeg geen tegenstand word ondervonden. Toekoe Tjihik is naar j bet gebergte gevlucht. Den negenden kwa men de troepen te Tolok Semawé terug. »l)o expeditionnnlre Javu-colonne zul ilen vtyf-on-twintigston dezer terugkeeren. «Voor blyvend actief optredon worden voorloopig twee bataljons Atjeh-troepon in garnizoen gelaten." Aan de N. Rolt. Cl. word geseind. «liet 2de bataljon, liet 3e eskadron en éen reserve-buttery koeren den SSeten nuur Java terug." Javanen en Cliinoezeu te Duvuviu voor spelden aan Koningin Wilhelmina een geluk kige regooiing, omdat liet op den iuluildi- gingsdag heeft geregend, wat in Italië een goed voorteekeu iH. Hier te lande vond uien iets soortgelijks in do Oranjezon. Kon grondwettige bevoegdheid, waarvan tiog nooit gebruik is gemaakt, zal weldra in toepassing worden gebracht, numeiyk art. 110. bepalende dat «Ie Koningin uun hyzon- dere door Haar aangewezen commissarissen kan opdragen, de Ministers by liet behande len van aangeboden voorstellen in de ver gadering der Stutcn-Gcneraal idj te staan Dit voorschrift vind zyn grond in du mo gelijkheid. ilat ontwerpen vun zeer by zon deren teclinischen aard in behandeling ko men tol welker verdediging een speciale ken nis van hot onderwerp word gevorderd, die van den Minister niet kan worden verlangd. Zoo is liet met do belangryku Wet tot regeling van het mynwezen in Ned.-lndië, Dij Kon. besluit is titans mr, A. Loudon, waarnemend referendaris bij bet Departe ment van Koloniën, aangewezen om Minis ter Cremor by de behandeling dier voor dracht hij te staun. Door de Kamer van Koophandel to Utrecht is een adres gericht aan de Ministers vun Koloniën en van Waterstaat, verzoekende om Nederland met de Koloniën en bezittin gen voor liet postverkeer als éen en het zelfde land te beschouwen en dus oen uni form poittarief van 5 cent in te voeren. Do «Hotolhoudersbond" beeft, besloten, in een adres aan de Hegeering en de Tweede Kamer udhaesie te beluigen uun de protesten dor wynliiiudeluuri en der distilluteurs tegen het wetsontwerp tot verheuging van den nccyris op wyn en gedistilleerd. Dij liet in gobruik nemen dpr waterleiding nan de visMchorstiuvun te IJ muiden werd door den Minister van Waterstaat bepaald, dat niet minder dan eon halve kub. Meter water mag geleverd worden. Nu kun geen enkele schokker die hoeveelheid water ber gen. De schippers dier vaartuigon boden nu den me', de aflevering belasten beambte aan, hun het beooodigde water te leveren, waar voor zy dun toch 15 cent zouden bctulun. Deze beambte begreep de ministrericele be schikking echter in dien geest, dut ze den huiven Meter mouten bergen, en omdat dit onroogelUk is, kregen se niets. Per telegraaf is den Minister duarvan door de visscliers kennis gegeven. Men verzoekt ons liet volgende mee te deelrn omtrent de Orunje-Nassuu-Tontoon- stelling in bel Kragmentengebouw vun het Rijksmuseum te Amsterdam. Nog slechts gedurende drie weken zal er gelegenlicid zyn, een verzameling te zien van zaken, betrekking hebbende op ons Vorstenhuis, zoouls er wel nooit een geweest is en er niet licht woei' een zyn zul. Uit allo deeleu van Europa is zo byeen- gebraeht; Keizer» en Koningen, aanzienlijke personen, inuatschuppijen, genootschappen en besturen hebben daartoe meegewerkt. De catalogus bevat 1295 nummers, doch bet getal ingezonden voorwerpen is grooter. Kr kwam nog een en ander in nu bet af drukken van don catalogus, waarmee men wat haastig te werk is gegaun, zoodat hy niet vi-y van misstellingen is. Du waardoder verzameling wordt daardoor echter niet nindcr. Ze schyut echter tot heden niet genoeg zaam begrepen te zyn, want liet getal be zoekers staal niet iu verhouding tot het hoogst belangrijke der tentoonstelling. De verzameling bestaat hoofdziikclyk uit geschilderde portretten, waaronder er zyn van groote k mist waarde verder uit gravures, teekeningeu, aquarellen, schilderyen, gedrukte en gesclirev. h stukken, munten, medaille», beeldhouwwerk, huisruud, kledingstukken, enz. Het zou vergeefsche moeite zyn, ui het merkwaardige iu het licht tc willen stellen, dut do tentoonstelling ie zien geeft. Men ventuiine derhalve niet, vun dc eenige gelegenheid gebruik te maken, die nog slechts gedurende enkele dagen geboden wordt om zich te verplautsen in net leven en stre- I ven vun do mannen en vrouwen, die belmoren I tot bet Doorluchtige huis van Orauje-Nossau, I welks geschiedenis zóo nauw mimenhangt met die van het Nederlandsche volk cn welks roem en luister door geen eeuwen is ver duisterd. De entroe is uiterst laag gesteld, slechts 25 cent, en de bedienden verleunen by liet zoeken naar hot een of andor nummer met do moeste voorkomendheid alle hulp. Ge- wenschte inlichtingen en gelegenheid om iets nader te bozichtingen, worden door oon lid van het Bestuur met do meeste welwillend heid gegeven, De eerste wilde ganzen zyn iiier te lande gezien en in Groningen zyn al enkele hout snippen geschoten, hetgeen wordt beschouwd als oon bewy» vun oen vroegen winter, daar deze dieren in den regel eerst in November hier te lande komen. Dezer dagen trouwde in een gemeente by Rotterdam een paartje dut zijn introk nam iu een allerliefst huisje, dat zoor nel werd gemeubileerd, toen op zekeren dag zich oen deurwaarder aan de woning vertoonde, met twee zyuer trawanten. Do vrouw des huizes liet de heeren binnen, waarna do deurwaarder haar met .Ie omstan digheid bekend maakte, dut manlief als vrijge zel verzuimd had zyn inkomstenbelasting te betalen, wuurnm nu beslag werd gelegd op de nette meubeltjes, waarvoor bovendien een der trawanten achterbleef om to zorgen, dat de spulletjes niet zouden vordwynen. Toen manlief thuis kwam, werd nutuurlyk zoo spoedig mogelijk gezorgd, dut des deur waarders trawant het nette kooitje verliet. Aan de loting voor de Nationale militie te Rotterdam, heelt duel genomen oon vuder van drie kinderen. Uelukkig trok de nauwe- iykis 19-jarige oen vry nommer. Te Dunde heeft een vreoseiyk ongeluk plaats gehad. Do koperslager Schreudor— oen vin- dingryk man had reeds lang gedacht over hot maken van een lamp, die zuinigheid uun groote lichtsterkte puurde. Meeuende haar gevonden te hebben,noodig- de hy zyn vriend, den koopman D„ uit, oin ge tuige te zyn van deze nieuwe overwinning van den mensclieiyketi geest. Hoe geheel anders was de uitkomst. Door welke oorzuuk weet men niet, maar, mot een vroeselijken slug barstte plotseling het goheele toestel uit een, inet liet ongelukkig gevolg, dat de heer S, dadelijk een lyk was en de heer D. zwuur aan den urm gewond werd en waarschijn lyk oen oog zul moeten missen. Door de justitie te Haarlem is lost gegeven tot ontslag uit de proventiove hechtenis van drie Amsterdammers, die op 3 Augustus wer den gearresteerd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aun zakkenrollerij op de kermis. Hoewel een aantal gerolde horloges op hen word gevonden, kon het bewijs van liet misdryf toch niet worden geleverd. In een weiland, te Tjerk werd, by Wor- kum, is het gebeurd. Daar is geschied, wal nog nooit was geschiedt daar tieeft, naar de Ned. Jager mel 't, oon koe van den land bouwer S. Ketelaar een liuus gevangen. Het dier word door het rund iu het leger ver rust, kreeg een ferinen tik met eon der hoe ven en werd vervolgens op de horons ge nomen. Toen bemerkte de knecht des land bouwers de vreemde jacht en haastte zich, het haasje prys te verklaren. uid altijd wedt., dut de Reductie ouvooruuurdolii itndeml wol hun inhoud. Kopij van K«pla&t*U] of ongeplaatste stuk kon wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, I)e loting en de jenever. De tijd van de loting voor de Nationale militie is weer aangebroken. Dozer dagen zal door hot lot worden beslist wie geroepen zullen worden om de Koningin en het Vader land in liet leger te dienen. Voor velen is dit een belangrijke gebeur tenis, waarvan voor hen voel voor de toe komst ufhungt. Hoe zullen zy den uitslag aanhooren en hoo zullen zij zicli daarna gedragen Hij sommigen van ons volk beslaat nog altyd de jummerlijke, gewoonte dat zy bij voorvallen van gewicht naar de drankflesch Het weerzinkwokkende tooneel van dron ken hulpbehoevenden behoorde tot de zeld zaamheden. Welaan, laat dit voorbeeld ook door de lotolingun gevolgd worden. Igtten zy ons behoeden voor taforoelen vun woestheid, waartoe het drankmisbruik zoo licht aanlei ding geeft. Laten zy het hescl hebben vun hunne roeping als monsch en laten zy be- gl'jjpeii, dut elke dronken totaling een bo- loeaiging is van onze oer als beschaufde natie. Volgen zy dezen raad op, dan zullen zij op stuk van zaken moeten erkennen, dat zy de wijste party hebben gekozen. Zy hebben de achting voor zichzelf behouden. Een oud-loteling. K. ■Iinf grijpen. Ook de lotelingen hebben zich daaraan meermalen bezondigd later heb ben zij daarvan genoeg spijt gehad. Deze October-miiand levere hetbewys, dat het noodlottige van het drankmisbruik by do loting is ingezien. De lotelingoii belmo ren de beslising van het lot nuchter aari te hooren en in geen geval iinn toevlucht te nemen tot het drank-vergif. Daurdoor toch zal hunne vreugde vorkecron in leod en hun ne teleurstelling zal er tienmaui verergerd door worden. Wij hebben in hot begin van September schoone leesten gevierd en alom is de stem- ming geroomd, die onder' de feestgungera Wiilemyntje 'aaraan vreemd! Berg 72 j. RECLAMES, Van 1—5 regels f 1.25; elke regel moer 10.25 Men zie onder dit Averlenties die van do «Gruntls Mugiising dn Printemps" te Parijs. GESCHIEDENIS VAN KEN STATIONCHEF Kon der lastigste cn drukste betrokkingen is zonder twyl'el die van stationschefby de licliatneiyke vermoeienissen vun een dienst welke hein verplicht steeds op zijn post te zyn ondanks de weersgesteldheid, voegen zich nog do bemoeiingen van de verantwoordelijkheid die op hem rustoen oogenblik vun onaclit- zaïtmneid of nalatigheid zijnerzijds kan oon verschrikkelijk ongeval veroorzaken. Hy moot dus al zijne zorgen besteden om zich voor ziekte te vry waren en op zyne ge zondheid te waken, zoowel in zyn eigen belang als iu dat van dc veiligheid der rei ziger*. Do heor Jcan Martigny, stationchef te Kpendes (Compie van de Jura-Simpion, Zwitserland}, wolkc deze voorzorgen veron achtzaamd had, werd eenklnps ernstig ziek eene verwaarloosde verkoudheid was er de oorzaak van geweest. De eischen vun zyn dienst hadden hem verhinderd zich te ver zorgen en de licor Martigny zag weldra de versehynselen der bronchitis zich voor doen koorts welke tegen den avond too- nam, matheid, drooge hoest die de borst om zoo te zeggen uiteen scheurde. De heer Martigny leed veel, en ondanks de aanwending van verscheidene geneesmiddelen bleef zyncn toestand dezelfde; by toeval een hoekje gelezen hebbende dut talryke gene zingen bevatte, verkregen door de Pink Pil len voor bleekc personen van Dr. Williams, besloot hij zo ook eens te probeeren. Zulks kwam hem ten goede, want een tweetal donzen was voldoende oin goheel en al to genezen. Uit dankbaarheid raadt hij dan ook ieder die aun bronchits lydemle is, do Pink Pillen aan en ze te gebruiken bij do eerste verschijnselen dezer ziekte. Do Pink Pillen zyn de onovertreflelyke spierversterker, zy hergeven kracht aan de zwakken en zyn voor nioinund nadeelig, zelfs niet voor do delicaatste personen. Geljjjk allo goed produicton worden ook do de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dut er in 't fransch op het onthulsel stuut: «Pilules Pink pour Per- sorines Pftlcs du Dr, Williams", 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier mol blauwe letters. Men hoede zich voor numaaksels. Prijs f1.75 de doos, 10— per 0 doozen. Verkrijgbaar bij Snami.i*: Steiger 27, Rotter dam, eenig depothouder voor Nederland, en Apotheken. Pranco toezending tegen post wissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rhcu- Matiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlamming, «laesie locomotrice, zenuwziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven schoone kleuren en handelen in alle gevallen van verzwukking by de vrouw on hebben op den man eene werkdadige werking tegen alle ziekten veroorzaak door overdreven arbeid en buitensporigheden. Hermans 72 j. wedr. van G. Hognnbeuk. Willem Petersen 74 j. erhtg. van P. Dus- schoten. Clnsina Gerarda Smink 5 j. Cornells Hondrikus Meijer 0 j. Gerrit Pieter van der Heiden 2m.Adolf Schuur Knlingh 78 j. wedr. van Jantje Groenewoud. Meden overleed, te Zkist in den ouderdom van 71 jaar, onze waarde behuwd- en grootvader G. WIKLHEE8EN, in leven Commissaris van Politie aldaar. Wed. J. van DKN AKKKR, en KINDKRKN. Amersfoort, 10 October '08. heerschte. Dc alcohol was daaraan i BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT van tot en met 12 Oct. 1808. ÜKDORKN: Anna, vun C. van Zwol en A. Blok. Maria Jolinnna Catharinu, d. van A. van Vuuren en M. J. de lloogh. Johannes, z. van M. van Colmjon en L. van Dykliuizen. Alydu, d. van G. van do Klushorst en T. A. do Graal. Dirk, z. van J). van Daal en C. van Eek. Albei'tus Wilhelmus, z. van J. Vetkamp en A. Koenen. Gerrit, z. van J. Huinselaar en H. vun Klooster. ONDERTROUWD S. Jdzinga en A. Broer tjes. A. Schipper on G. vun do Kielt, W. van der Geld en J. Arlar, J. Com mandeur en G.T. van Bekkum. J. Galen- ktttni) en K. dc Gans. GETROUWD: J. Lobel on A. Ruunk. OVERLEDEN Gerburdu Huurdeman 29j. eebtg. van W. A. vun Mierlo. Trijntje van Zanten 5 in. Heintje wed. van G. Vonk. Johannes l)e heer en mevrouw VER HAAKT—Van de WijnporHMo, betuigen hunnen dank voor do bow ij zen van belangstelling', by de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Amersfoort, 12 October 1898. Bezoeken kunnen worden afgewacht op Maandag 17 cn Dinsdag IS October. Dij do firma H. WOI/l KRS, boek handel te Amersfoort, is de intookening open gesteld op Geschiedkundige Bijzonderheden 2c BUNDEL 1)0011 W. F. N. van HOOTS KI, A AR, Prys bij inteokening f 1.25. Duiten inteekening f2. 15 October wordt de inteekening gesloten. De architect HK11M. KROES, te Amers foort, zul namens den Wol Edel en lieer A. HERSCHEL Dzn. op Donderdag 20 October 1898, *8morgens ten 11 uur, iu het café »Dk Arknd" publick Het BOUWEN van een Boerderij met Wagenschuur, Hooiberg enz. op eon perceel Bouwland aan den Hooge- wog nabij do tweede steeg aldaar. Teekeningen en bestuk liggen van Don derdag 13 October 1898 nl' in voornoemd Café ter inzage en zijn voor f 1.50 per stel verkt'ijgbuur bij den voornoemden architect. Aanwijzing wordt gehouden op Dinsdag 18 October 1898, 's morgens ten 11 uur. De Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort, zal op Donderdag 27 October 1898, des avonds 5 uur, in eitfé «MIDDELWIJKbewoond doorC. UIJ- T EN DA Al, te Soest, in het opciibaur itiiiiioortx ONDER DE GEMEENTE SOEST. Non. 1—9. achter den Eng nabij «den Eigendom" wijk No. 270, waarin sedert vele jaren de brood- bakkerij en kruideniersulTiiire met succes wordt uitgeoefend, bestaande in WOONHUIS met ACHTERHUIS waarin stalling voor 1 paard en 7 stuks hoornvee, voorts 2 SCHU REN, waarvan een mot dorsehvloer, varkens hok en eene vierroedige HOOIBERG, TUIN, BOOMGAARD, HOUW- en WEILAND (grootendeels tiend vry), houtwal en weg, groot (3.3810 Hectaren. In eigen gebruik bij W. van DOORN. No. 10. naast do vorige percoelen, groot 1.0105 Hec taren. Mondeling verhuurd voor f10. 'sjuars aan G. VONK, aan wion ook de getimuior- ton toebehooren. Afzonderlijk en in massa's. Aanwijzer W. van DOORN, wonende op Aanvaarding bij do betaling dor kooppen ningen op 27 Januari 1899 of zooveel vroe- ger als wordt overeengekomen. Breeder bij biljetten. Do perceelen zyn inmiddels uit de 1IAND te KOOP.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2