FAILLISSEMENT. Ingezonden. Advertentièn. KENNISGEVING. gen, zoo dwingt de kermisdrukte toch va- can tie af en zal er dientengevolge a. s. Maandagavond geen repetitie worden gehou den. Tot leden van het Bestuur van het kor telings opgerichte onderlinge begrafenisfonds, der plaatselijke afdeeling van den «Neder- landschen Bond van Oud-onderofficieren", zijn gekozen do heeren: H. Dumoulin, Voor zitter. G. .1. W. Steenholl', Secretaris-penning- meester; F.Kiepe, Commissaris Tot Commissaris der afdeeling werd be noemd de heer G^Riphagen. Als bewijs van erkentelijkheid voor het geen hij voor en tijdens de Huidigingsfees- ten deed en als herinnering aan die feesten werd den heer S, Posthuma Jzn, inspecteur van politic hier, namens de Hoofdcommissie overhandigd oen portret van II. M. de Ko ningin in fraaien lijst, waarbij gevoegd is een zeer waardeereud schrijven. Het voorbereidend militair onderricht zal hier nie t worden gegeven Maandag en Dins dag van iedere week, gelijk eerst werd ge meld. doch Maandag- en Vrijdagavond tel kens van 7 totüuurindelnfanterie-kazerne. Begunstigd door aangenaam weder hield gisteren een aantal officieren van het lste regiment veld-artillerie, uit Utrecht en Amers foort, met eenige genoodigden, een jacht fit met hindernissen. Te ruim twaalf uur ver trok men van liet punt van samenkomst, liet kruispunt van den Doldersehen weg en den Oentraal-Spoorweg. Jagermeestor was kapitein Van Hoogstraten. Te ongeveer half twee uur werd een eind- wedloop'gehouden op de heide bij de hoeve der eèartsenij-school. Kerst-aangekomene was luitenant .1. S'. Boom. '2e was luitenant D.C. Graswinckel. de was luitenant-adjudant A. Ruyscli Kcliman de Uehnsfeld,4e was luitenant jlir. II. van fleresteijn. Kolonel Kroger, commandant van het le regiment veld artillerie, sprak bij het publi- ceeren der namen van de winners een krachtig woord van hulde over de kranige wijze, waarop de jacht gereden was. Ken aantaldames uit Utrecht en Amersfoort had zich naar de heide begeven om den eind- wedloop gade te slaan. Een vriendschappe lijk déjeuner in de open lucht besloot dezen uitstekend geslaagden rit. De stafmuziek van het regiment deed zich hooren op de heide. Tegen vier uur kwamen de officieren in hun garnizoenen terug. Op de Maandag gehouden Sint-Galleu paardenmarkt waren aangevoerd 340 paar den. 30 hitten en 50 veulens, Voor paarden werd besteed 170f420 voor hitten f60f450, en voor veulens f80-1440. De handel was levendig. Kr waren veel vreemde kooplieden, waaronder enkele bui- tenlandsche. Van hier werd aau het Nieuws van den Dn;geschreven Dat de liefde niet altijd bestendig is van duur, bleek dezer dagen voor de zooveelste maal ook weer in onze gemeente. Niet waren het lieden van wie men zou kunnen zeggen, dat zij kalverlielde in hun schild voerden, maar lui van ec-n leeftijd op welken men niet behoeft te vragen of zij al dan niet met oordeel des ondersciieids handelen. De man toch. die (pas verleden week) bruigom werd, telde 84 jaren, was tweemaal weduwnaar ge- worden, en de bruid telde 50 zomers en kon sproken van twee echtgenooten zaliger ge dachtenis. Zij is echter kaartlegster van be roep en had hoogstwaarschijnlijk zich en haar aanstaanden echtvriend het hoogste geluk uit het derde huwelijk voorspeld. Voor een wijle bleek het, dat zij goed had gezien, doch toen de voorraad dubbeltjes van den oude op was, greep zij. met schoppenboer in de hand, de echtelijke buitendeur en zette manlief op straat. Bij hom scheen de liefde óok niet diep wortel te hebben geschoten, want in plaats van zi'-li te beklagen over het verlies van zijn r-ht vriendin, jammerde hij slechts over h-'t verlies van zijn f200 en eenige meubi laire goederen die de prijs waren geworden waarvoor hij zijn derde huwclyksgenot hail gesmaakt. Ken zoon van den oude nam den va'er wodorin genade aan en verpleegt hem op een wijze alsof er niets was voorgevallen. Aangaande een oude kennis, met wie zoo heul velen verleden jaar Juni in Amieitia tot hun groot genoegen kennis maakten en die. blijkens advertentie in dit nummer, ook in de volgende week weder hier komen zal. zegt de Tielsche Courant o. a. Maandag hebben wij de eerste voorstelling in het «Theatre Antonio Wallenda" bijge woond. Alle uitgevoerde nummers waren goed en bijzonder trokken onze aandacht het voorstellen van reuzei.doggen pii katten te zamen, door professor Wallenda. Het. is zeer schooi: om te zien, hoe door geduld eri goede di -.-uur de heer VValh iida deze beide diersoorten te samen doet werken: de Indi sche Waterdiiiksters, die ons doen aanschou wen hoe bijzonder lang ze onder water kunnen blijven en zelfs ook kunnen eten; de werkzaamheden der gezusters Wallenda aan het vaste rek. Zij geven proeven van groote geoefendheid en voeren prachtige gymnastische oefeningen uit. De gedresseerde ganzen vormen een zeer aantrekkelijk nommer van het programma; August de Domme, op het voetspoor van zijn menschelijken naamgenoot uit het «circus Carré", doet alles verkeerd, en alleen door goede woorden wordt het dier tot het tegen overgestelde gebracht. »Zoo dom als een gans," zegt het spreekwoord. Dubbel merk waardig is het daarom te aanschouwen, dat ook ganzen kunnen worden afgericht. De tent is keurig net ingericht en goede muziek doet zich hooren. We kunnen dit Thófttre met volle gerust heid aanbevelen. Dat zóo kort na de Huldigingsfeesten de beeltenissen van HH. MM. de Koninginnen voorkomen op elk program eener publieke vermakelijkheid, verwondert wel niemand. Als we echter den maker mogen gelooven van de levensgroote automatische wassen beelden, die aanstaande week in de boven zaal van De Keizerskroon zullen te bezich tigen zijn, dan zullen deze aller bewonde ring trekken. Men zie de advertentie in dit nummer. Door de Militaire sportvereeniging werd heden een wedstrijd in het terrein-rijden (te paard) gehouden om prijzen, uitgedoofd door liet Departement van Oorlog. Men verzamelde zich om éen uur op een een punt, ongeveer 5 K.M. huiten Utrecht gelegen en bepaald door kapitein J. W. P. van Hoogstraten. Het geheele parcours was door vlaggen en artillerieposten zóo duidelijk aangegeven, dat nadere aanwijzing op het terrein onnoodig was. Rechter is majoor J. J. C. Hinlöpen, sein gever luitenant H. van Soestermeer Vos. Hedennacht wordt te Amersfoort gestald. Jn den nacht van 9 op 40 October wer den, ten nadeele van de Ned. Centraal Spoor weg-Maatschappij, onder Hoogland ontvreemd twee rollen telephoondraad. Het is thans aan den brigadier-titulair der Rijksveldwacht J. H. Franke en den Ge meente-veldwachter van Hoogland G. van de Pol mogen gelukken, de vermoedelijko daders te ontdekken en aan te houden. Een dienstbode zoo weet het Utr. Nwbd. mee te deelen vroeg Maandagavond aan haar mevrouw vrij, omdat haar moeder 25 jaar getrouwd was en er nu feest was. Maar Anna! zeide mevrouw, je vader is toch al lang dood Maar moede- is toch 25 jaar getrouwd Anna kreeg vrij, en toen ze den volgen den ochtend in haar dienst terugkwam, ver zekerde ze mevrouw, dat ze erg veel plezier had gehad, en het feest eerst te 3 uur af- geloopen was. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. Een enkel woord aan allen, die prijs stel len op de opvoering van goede tooneelwer- ken hier ter stede. Ochwat kan de spreekwijze «Lorsqu'on n'a pas ce qu'on aime, il laut aimer ce qu'on a" hier. te. Amersfoort, dikwijls van toepassing zijn en doet men goed het op te volgen, wil rnen zich hier >n de toestanden kunnen schikken en daarbij bedenken dat er in de laatste jaren op het gebied dei- amusementen werkelijk vooruitgang valt waar te nemen en men zich waarlijk niet behoeft te beklagen, dat er zoo weinig te doen is. Dat men hier geen opera's of concerten van den eersten rang kan genieten, voelt een ieder; gelegenheid en financieele krach ten in een stadje als het onze ontbreken te eenen male, doch wij staan hierin niet al- een en steken (en met genoegen constateer ik zulks) gunstig af bij zelfs veel grootere plaatsen. De nabijheid van Amsterdam on van Utrecht is oorzaak, dat meergegoeden hun amuse menten elders zoeken, doch in den winter steeds ten koste van veel ongemak en geld. Velen hoort men dikwijls beweren »och wat kan men in Amsterdam voor weinig geld toch voel genieten" en denken daarbij al leen aan de enlreés en de meer volmaakte uit- spanningslokalen, doch vergeten 'n hun no titie-hoekje op te tellen do uitgaven voor reis en versterking van den inwendigen mensch, logies nog daargelaten. Eischt men hier, te Amersfoort, door die vergelijking met Amsterdirm, dikwijls niet te veel en wil men hier niet hot hoogst mogelijke kunstgenot en confort voor de minst mogelijke kosten genieten, zonder er bij te bedenken, dat de opvoering van een tooneelwerk naar evenredigheid hier en in elke kleine staal meer kost, dan die in onze groote steden, terwijl de bi ulo-recette dik werf zeer mager is. Vergeet men niet dikwerf, dat een goed tooneelwerk, voor het toonoeltje in Amieitia geschikt, door dezelfde artiste» opgevoerd als te Amsterdam, niet even veel kunstge not geeft als op het Leidsche plein? Ja maar, hel decoratief! zal men mij te genwerpen, dat «loet óok zoo veeldoch dan is men vergeten hoe menigmaal ons too- neeltje, met al zijn gebreken, bij opvoeringen van de vereeniging O. G. A. of van de Ga- ranten-vereeiiiging, er smaakvol en fijn ge stoffeerd uit kon zien en men zich moest verbazen over alles was met zulke geringe hulpmiddelen werd tot stand gebracht. Dat do besturen der betreffende Vereeni- gingen hunne onvermoeide pogingen beloond zien door een matigen steun en in opkomst en toetreding tot het lidmaatschap, valt helaas niet ie loochenen. De hier bestaande Garanten-vereeniging bijv. doet de uiterste moeite om, in verband met de haar ten dienste staande middelen, stukken te doen opvoeren en uitvoeringen te doen geven, welke tot de beste van het repertoire onzer tooneelgezelschappen be lmoren en in de groote steden niet beter uitgevoerd worden. Toch kan zij met een 460-tal leden zich moeilijk staande houden, daar de opkomst dor leden benoden het middelmatige blijft (men denke slechts aan het Waldhoorn-kwartet, dat toch een bezoek overwaard was). Bijna elke uitvoering leverde een tiadeelig saldo op en bijna telkens moest het. toch reeds zoo kleine garantie-fonds worden aangesproken, hetgeen waarlijk niet het geval behoefde te zijn indien slechts de helft der leden met hun huisgenooten op kwamen, waardoor zelfs de entreeprijs lager zoude kunnen worden gestold. De kleine contributie doet het hem niet, doch wel de steun door opkomst bij do uit voeringen. De bydrage van f2.50 bijv. van een ge huwd lid, is waarlijk gering, want is hij tweemalen met 2 huisgenooten naar een voor stelling geweest, dan heeft hij haar reeds ruim schoots terug, daar een niet-lid f 1.75 por plaats en per avntiu betaalt. Het denkbeeld om er zoogenaamd de contributie uit te halen, mag echter niet- voorzitten, doch is helaas maar al te vcol het geval. Een lid der Garanten-vereeniging stort zijn contributie om do zekerheid te er langen. dat hij, met zijn gezin, gedurende liet winterseizoen eenige goede tooneelvoor stellingen hier ter stede kan bijwonen, wel wetend, dat bij het niet- bestaan van eeno dergelijke vereeniging zulks onmogelijk zoude zijn en er weer voorstellingen komen, waarbij hij zijn dochters dikwijls moet thuis laten. Een woord van opwekking is hier zeker niet misplaatst. «Steunt allen", voorzoover ge met het doel der bovengenoemde Ver eeniging symptahiseert haar in hare pogin gen, door opkomst en toetreding tot liet lid maatschap, opdat zjj in 4899 met voldoening zal kunnen terugzien op het nu aangevan gen seizoen, waarin zij zich voorstelt, een zestal voorstellingen te geven, welke in onze groote theaters het meeste succes hadden/ RECLAMES. Van 45 regels f4.25; elke regel meer f0.25 Men zie onder de Avertenties die van do «Grands Mngasins du Prlutemps" te Parijs. RE DROEFGEESTIGHEID VAN DEN KLOMPENMAKER. Var. een onzer correspondenten Men heeft dikwijls van de vrool kbeid der schoen- en klompenmakers verhaald welke gedurende hun werk vroolijke liederen zin gen: evenwel indien gij verleden jaar voor bij de werkplaats gegaan waart van den II. Jean Canac, klompenmaker te Servies bij Anève (ïlérault, Frankrijk) zoudt gij geen opgeruimd liedje gehoord hebben. Deze jon de man die door de ziekte geknaagd werd, gacht er niet aan te zingen, want hy was geplaagd door donkere gedachten veroor zaakt door zijn lijden. Sedert twee jaren door hartkloppingen aan getast en lijdende aan pijnen die zich nu eens in de schouders dan weder in de len denen of den rug deden gevoelen, gevoelde hij een pijnlijke steek in do zijde tor hoogte van do zevende rib en had bemerkt dat de pijn aan de linker zijde heviger was dan rechts. Zonder eonigc eetlust woog liet wei nige wat hij at zwaar op de maag, welke laatste zoo opzwol dat hij genoodzaakt was, zijn vest en zijn pantalon los te maken. De geneesheeren schreven den toestand van H. Canac toe aan bloedarmoede veroorzaakt door een te snelle groei: de geneesmiddelen die hij nam gaven hem niet de minst waar deerbare verlichting. Eene zijner nichten, die ook bloedarmoedig geweest was, zeide hem hare genezing te te danken aan de Pink Pillen voor bleeke personen van Dr Williams en ried hem aan zijn voorbeeld te volgen. De H. Gnaac luisterde naar deze goede raadgeving en kon zich niet anders dan er zich over beroemen dezelve opgevolgd te hebben. Eenige dozen dezer Pillen hebben bij hem een genoten eetlust opgewekt en hij lijdt niet meer in zijnebeenen gelijk voorheen, want hij kon geen trap op klimmen zonder zich na eenige treden uit te moeten rusten. Zyne londepijnen en hoofdpijn zijn verdwe nen. Zijne vroegere vroolykheid van voor zyne ziekte is teruggekomen en met oone heldere cn opgeruimde stem gaf hij mij de inlichtingen (lie ik hierboven vermeld. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de boste resultaten van be komen. Zij zijn krachtdadig voor bloed armoede, verlamming, ruggemergs tering, rhumatiok, hcupjicht, zenuwpijn, St-Vitus dans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij zyn een hernieuwor van het blooa cn emi spierversterkend middel. Zy geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleu ren, handelen in al do ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspan ning en door buitensporigheden. Prijs f. 4.75 de doos f.9. per Odoozon, Verkrijgbaar bij SNAnin.ft, Steiger, 27, Rot terdam, eenig depothouder voor Nederland en A nol heken. Franco toezonding tegen post wissel. Gelijk alle goede produkten worden ook do Pink Pillen reeds nagemaakt, oen ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op het omhulsel staat«Pilules Pink pour Per- sonnes Pales du Dr Williams", t Omhulsel en etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels. HIILI'HANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal oone Commissie uit liet bestuur op MAAN DAG den 24 OCTOBER aanstaande, 'snam. van twee tot nniE rni, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. P. van HASKLF.N, Secretaris-Penningmeester. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- 43 tot en mot 49 October. GEBOREN'Alijda Calrina, d. van W. tor Maten en M. I'ouwe,Hendrikus, van H. Niezen en VV. Kleuver. Elisabeth Alij da, d. van P. J. Rutselaar en A. Vedder, Bei nardus Johannes, z. van G. Dieges en J. M. Sprenkeler. Adrianus Eligius Willem Marie, z. van P. L Susyn en J. II. M. The- wes. Wilhelmina, d. van II. P. Schicken- dantz en H. Knijp. Joliun, z. van G. de Valk en J. van Ekelen. Oornelis, z. van M. Pijpers en M. M. Gcijteribock. Willem Cornells, z. van C. de Gans en M. K. Jaquct. Willem, z. van W. Polman en J. I.uhhertsou. Pietor, van \V. Wels en P. van Iloeyon. Albcrtus, z. van A. Ilaarsmn en A. M. Schou ten. Hermanns Antonins, z. van D. Bok horst cn N'. de Vries. Grietje, d. van E. Buis en M. C. van Keijenhorst. ONDERTROUWD: f. Riksen cn J. Apel doorn. J. Renos on 11. Stoevenbeld.F. VV. Meijer en J. van Ee. GETROUWD: A. Schipper en G. van de Kielt. A. C'. 0. Planye en M. C. Slotboom. OVERDEDENGcrritje Priem, 3 tri. Francisca Maria van Kossem, 43 m. Jo hannes Poort, 2 in. Maria Josephu van Schluihöltcr, 09 j. ongeh. Melis Versteeg, 6 m. Tennis van den Hook, 2 m. Cor nells Pijnors, 2 d. Helena Margins van Kossem, 4 m. DANKBETUIGING. De Heer en Mevrouw SUHAUIKES— De Graetf betuigen hunnen hartolij- ken dank voor dn vele bewijzen van belangstelling, gedurende de ziekte en bij het. herstel van hunne kinderen ondervonden. Amersfoort, 19 October '98. Rij vonnis der Arrondissemonts-Rechtbank te Utrecht, dd. 18 October 1898, is J. van UNEN Jz. Koopman en Winkelier, wonende te Amersfoort, verklaard in staat van failli- semt'iit, met benoeming van den Edelacht bare» lieer jlir. mr. II. M. J. van ASCH van WIJCK, Rechter in genoemde Rechtbank, tot Rechter-Commjssuris en van den ondor- gotcokende, Procureur, wonende to Amers foort, tot Curator, CELOSSE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMKliSKUUIiT doen te weten, dat op Maandag, den 14. November 1898, des voor middags ten IG ure. ten Ruadlmizo do UIT LOTING zal plaats hebben van (i obligation der gelilleeniiig dd. Augustus 1889, 2 obligation dor geldleening dd. 8 Februari 1893, 1 dito der geldleening dd. 13 October 1896 on 4 dito's der geldleening dd. 9 Fe bruari 1897, aflosbaar op 31 December 1898. Amersfoort, 17 October 4898. De liurfiemeester, V. D. SCHIMMEUPENNINCK. De /d. Secretaris. B. W. Tu. SANDDERG.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2