Donderdag 27 October 1898. No. 4818. 48e Jaargang. Stadsnieuws. De Maanweger. Oitgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. kennisgevingen. v.Ï'aiBS?5 en WETH°™™s Gelet op art. 264 der Gemeentewet, gewijzigd 102)fe VaQ 28 Juni 1881 («taatsblad No. weten, dat het 2e aanvullingg-Kohier heu£ 8 J ud.ir^te belasting (Inkomsten belasting) over het dienstjaar 1898, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 24. October 1898 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, n n O P' SCHIMMELPENNINCK. De fa. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. DCimS?1EESTKR en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van ARIE MASTWIJK, in het perceel staande aan de Kampstraat alhier, wijk C. no. 68 Amersfoort, den 24. October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Zitting van den Gemeenteraad van Dins dag 25 October, des middags kwart vóór twee. Voorzitter de heer Burgemeester, mr, F. D. graaf Scliimiuelpenninck. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heer Garieanne. Bij afwezigheid van den heer Secretaris worden diens function waargenomen door den Griffier ter Secretarie, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg. De notulen der vergadering van 13 Oc tober worden gelezen en z. h. st. aldus ge arresteerd. Alvorens over te gaan tot stemming over het in de vorige vergadering aaugehouden voorstel betrell'ende wijziging der benaming van de Varkenmarkt deelt de Voorzitter mede, dat bij hem zijn ingekomen 8 adres sen daarover, waarvan hij voorlezing wenscht le doen geschieden, onder voorbehoud dat geen discussiën meer worden gehouden. Feuilleton. (2) Zóo ongeveer had de jonge docent gespro ken. Hij had den ouden heer meegenomen naar het Natuurkundig kabinet en hem daar op platen en door toestellen de dingen zoo wat duidelijk gemaakt. De kruidenier had de aarde om de tên en de maan om de aarde zien draaienhij begreep nu, dat de dage- lijkscbe beweging van de zon slechts schijn was en dat niet zij, maar wij rondwentelen. Ook had hij een flauwe voorstelling ge kregen van de wijze waarop men het ge wicht dier hemellichamen berekenthet was dus geen sprookje, dat men zon en maan kon meten en wegen. »We kunnen het op een aantal manieren doen", had de leeraar gezegd, »en daar alle manieren dezelfde uit komst geven, zijn we zeker, ons niet ver gist te hebben. Het gewicht van de maan bijvoorbeeld is te bepalen door middel van de aantrekkende kracht, die zij op den aard bol oefent en die zich o. a. openbaart in eb en vloed. Hoeveel dat gewicht bedraagt? Twee-en-zeventig-duizend, vijf honderd tril- lioen Kilogrammen." De leeraar had dat ge- Het eene adres is van belanghebbenden, allen handelend in varkens, die bezwaar maken zoowel tegen de naamsverandering van liet plein als tegen de verplaatsing der markt. Uit de verplaatsing zien zij een aanmer kelijk minder bezoek en vreezen zij dat de kosten van aanvoer en vervoer aanzienlijk zullen stijgen. Onder herinnering dat de varkenmarkt meer dan 350 jaar op dit plein is gehouden, verzoeken zij, den naam niet te veranderen en de markt niet te verplaat sen. Het andere adres is van inwoners dezer Gemeente, allen wonende aan of nabij de V arkenmarkt. Zij vreezen door de verleg ging der markt gevoelig in hun broodwin ning benadeeld te worden en groote bezwa ren te zullen ondervinden. De Voorzitter brengt nu in stemming het praeadvies van B. en W. om de Varken markt voortaan te noemen Koninginne-plein. Het wordt verworpen met 9 stemmen £vóor de hoeren Van Eek, Celosse, mr. Van Zijst, Croockewit, Tromp van Holst, Visser en mr. graaf Schimmelpenninck). Aan de orde komt een ontwerp-besluit tot wijziging der Verordening regelende de salarissen van het onderwijzend personeel, Lagere school. Zonder discussie en zonder h. st. wordt besloten het tractement van het Hoofd der Herhalingsschool te brengen op f150, dat van de beide onderwijzers op f100. Evenzoo wordt de Begrooting der Schut terij z. d. en met algemeene stemmen goed gekeurd tot f2702.50. Aan de orde komt de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, met ontwerp-besluit tot toekenning van een subsidie van f 10 707. De heer Gerritsen zegt, dat iti de laatste jaren deze post geregeld wordt ver hoogd. Zeer zeker neeft de Betrokken Wet houder reeds een en ander gedaan om in te krimpen, doch er kan nog meer gedaan worden. Persoonlijk heeft spr. ervaren, dat er ziekebrieijes worden verstrekt aan knechts die een vast weekloon hebben van f8af 10. Dit is niet alleen nadeelig voor de Gemeente kas, maar werkt ook demoraliseerend. Men geve toch niets voor niets en geve den lieden die een vaste betrekking hebben nog 3 of 6 maanden den tijd om in een ziekenfonds te gaan, doch weigere hun na dien termijn onherroepelijk deze hulp. Spr. noodigt B. en W. dringend uit, een en ander te publiceeren en na 3 of 6 maanden daaraan streng de hand te houden, opdat niet langer zóo worde rond gesprongen met de Gemeente-gelden. tal voor den verbaasden kruidenier moeten opschrijven. 72 500 000000 000 000 000 000. «Hemelsche goedheid", had hij uitgeroepen, »725 met twintig nullen er achter; ik had niet gedacht, dat er zulke groote getallen bestondendie milliarden van den Fransch- Duitschen oorlog heb ik altijd voor het laatste woord gehouden in de rekenkunst." Toen de docent daarop lachend opmerkte, dat het gewicht van de maan eigenlijk nog maar een peulschilletje was en dat de zon twee quintillioen Kilogram weegt, bracht de kruidenier de handen voor de ooren met den uitroep»maakt u me nou maar niet wijzertwintig nullen zijn voor een man als ik al mooi genoeg In den winkel teruggekomen, had de kruide nier dadelijk een paar kaasjes genomen en ze neergelegd zooals hij de bollen in het Natuurkundig kabinet had zien staan. Met krijt had hij een paar cirkels en een aei" (ellips) getrokken, (lie de banen der hemel lichamen moesten voorstellen. Toen de sla ger van den overkant even binnenliep om een pijp drop te koopen voor zijn hoestend kind, had hij, met een zegevierenden glim lach, op zijn astronomisch kunststuk gewe zen met de vraagwat denk je wel dat dit is Wel, drie kaasjes, natuurlijk. Mis inan, dat zijn hemellichamendie Wetlioudej- Visser stelt het zeer op prijs, dat deze zaak hier ter ^prake wordt gebracht, De quaeslie der bedeeling is lang geen gemakkelijke. Zooveel mogelijk wordt tie hand op het laad je gehouden, doch in den laatsten tijd komen zeer veel armen zich hier vestigen. Het verleenen van koste- looze genees- en heelkundige hulp is echter reeds veel verminderdwie geregeld werk heeft, wordt niet kosteloos geholpen. Spr. wil zich echter gaarne in contact stellen met de werkgevers, opdat geen misbruik plaats kan hebben. Spr. ziet echter geen nut in een publicatie en een" termijn van 3 of 6 maanden en wil liever verzekeren ,dat hij en zijn ambtenaren zoo scherp mogelijk zullen toezien. De Begrooting wordt hierna met alg. st. goedgekeurd tot f 11100. Evenzoo wordt met alg. st. goedgekeurd de Begrooting voor het Burger-weeshuis, waarover geen discussiën worden gehouden. Aan de orde komt een request van inge zetenen ten aanzien van de bestrating buiten de Groote Koppel, met afwijzend praeadvies van B. en W. Het D. B. ontkent geenszins zekere ge grondheid der klacht, doch vindt, in de hui dige financieele omstandigheden, geen vrij heid om voor de inwilliging van het verzoek een post op de Begrooting te brengen. De heer Gerritsen moet beamen, dat het verzoek thans moet worden gewezen van de hand, doch geeft nu reeds aan B. en W. in overweging, middelen te vinden om vol gend jaar een rijweg te maken van bijvoor beeld 3 M. breedte. Voor den handel wordt hier ter stede al heel weinig gedaan en het is waarlijk noodig, dat hier vooral voorzien wordt in den bijna onhoudbaren toestand. Wethouder Visser wil antwoorden met eenige cijfers. De bestrating met Ben Ahin- keien van de Groote Koppel tol het Spijker zou kosten f14620. Ging men daartoe over dan had men nog maar half werk, want ook de Kleine Koppel is een losplaats en deze zou vorderen f5760; samen dus een f20 000. Een rijweg als door den heer Ger ritsen bedoeld, zou geen effect sorteeren, maar een van 4 M. breedte zou voor de Groote Koppel f5000, voor de Kleine f2700 kosten. Ook dit bedrag is dit jaar niet te vinden uit de gewone uitgaven en volgend jaar wellicht óok niet. Meu zou een leenihg moeten aangaan, doch B. en W. zullen deze zaak nader overwegen. De heer Gerritsen is het volmaakt eens met deu heer Wethouder van Publieke wer ken dat de kosten enorm zijn, doch niet groote is de zon, de tweede is de aarde en die kleine hier, vlak bij d£ aarde, dat is de maan. En dat draait alles door elkaar langs die lijnen. Zeg eens, buurman, is je vrouw jarig of heb je soms de honderdduizend getrok ken Hoe kom je zoo vroeg aan den borrel Aan den borrel aan de wetenschap, vrind. Nou, geef me drop maar, die is beter dau je wetenschapik zeg 't is borrelpraat, dien je uitkraamt. Borrelpraat, omdat jou domme kop dat niet snappen kan. Ruk jij maar uit, dieren beul m n drop krijg je niet. Wat 'n stumpert, dacht de kruidenier; maar hij voelde toch, dat hij het verkeerd had aangepakt. Daaarom gooide hij het over een anderen bceg, toen het dienstmeisje van den pastoor binnentrad. Mooi weertje, Mietje, zei hij met zijn vriendelijkste stem, mag je van avond uit, kind, dan tref ie het met de volle maan. Nou, op aie maan ben ik niet zoo ge steld, hoor: die gluurt me te veel O, als dat je angst is, kan ik je ge ruststellen de maan kijkt evenmin naar je als die kaas daar, al lijkt het zoo. De maan is een dooie hemelbol; wat je voor oogen houdt, zijn uitgebrande kraters en de neus is een hooge berg. Lieve hemel ik wist niet, dat je zóo vergeten mag worden, dat de handel groot belang heeft bij dit work en dat er voor den handel slechts weinig gedaan wordt. Spr. zou niet zijn voor een leening, doch wilde liever het gold gevonden zien over 2 of 3 jaren en hoopt, dat B. en W. dit zullen over wegen (Teekenen van goedkeuring). Hierna wordt het afwijzend praeadvies van B. en W. z. h.*st. goedgekeurd. Aan de orde komt het request van den heer G. J. Buys tot verlioogiug der traete menten van leeraren aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs, dat wij in extenso opnamen 22 Augustus. Het prjeadvies van B. en W. strekt om het te deponeeren ter Secretarie. Mr. H e y 1 i g e r s, zegt het volgende Met de eenvoudige verwijzing van dit re quest naar de Secretarie dreigt tevens een beginsel begraven te worden, waaraan de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, bij haai- overigens ongunstig advies op het request, blij It vasthouden, namelijk dat bij de regeling der jaarwedden van leer aren eenige progressie behoort te bestaan. Dit beginsel is niet tot zijn recht gekomen bij liet behandelen van het voorstel der Com missie dd. September 1895 (waarnaar zij nu verwijst) in ae Raadsvergadering van 15 Oc tober 1895, omdat toen wèl is aangenomen het voorgestelde aanvangstractement van f1800 en de verhooging met f200 na tien jarigen diensttijd, maar niet do tevens door de Commissie voorgestelde tweede verhooging met f200 na 15-jarigen dienst. Op de aldus verminderde jaarwedde deden zich geen voldoende sollicitanten voor, waarop het aauvangstractement weder is moeten ge bracht worden op f2000, bij Raadsbesluit van 27 October 1890. Zoo zijn we teruggekeerd tot de jaarwedde van f2000 gedurende den geheelen diensttyd, en staan de pas aangestelde leeraen in be zoldiging -gelijk met de in den dienst der Gemeente vergrijsden. Hoe nadeelig deze gelijkstelling werkt, wijst het request van den heer Buys overtuigend aan. Het is om in dezen misstand te voorzien, dat ik B. en W. uituoodig, in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen het volgend voorstel Het Raadsbesluit van 15 October 1895, ge wijzigd bij Raadsbesluit van 27 October 1896, worde in dier voege aangevuld, dat leeraren bij het Middelbaar onderwijs (respectievelijk Hooger onderwijs) bij gebleken geschiktheid en nauwgezette plichtsbetrachting, na tien jarige onafgebroken dienstvervulling in de knap was, je weet er nog moer van dan meneer pastoor. Dat zou 'k meenen. Ik weet nog veel meer, meer dan ik jou kan uitleggen. Hier, neem eens zoo'n ulevelletje in je mond;dat is lekker hè ik kan de maan wegen. Ja waarachtig, 't is waar hoor, ik ken het ge wicht van de maan even goed als dat van mijn kaasjes. Hier. lees maar eens; 'k zal het voor je uitspreken: Twee-en-zeventig- duizend vijf-honderd trillioen- Kilogrammen. Mensch, wat zeg je 1 Hoor eens, u zal uw langsten tijd wel achter de toonbank ge staan hebben als 't bekend wordt, dat u de maan heeft gewogen, maken ze u vast professor 1 Dag kruidenier 1 Dag beste meid, zal je vanavond eens naar myn maantje kijken? De harbier, die juist het laatste gedeelte van 't gesprek hoorde, ziet zijn vriend den kruidenier lachend aan en zegt plechtig «Meester maanweger, mag ik uw edelheid scheren en dan op zijn gewonen toon «Wat sta je dat kind daar toch te beheksen ik vertel het kind iets van de astronomie. Ja, ja. Scheerkwast, ik zou je heel wat nieuws kunnen vertellen. Nieuws, vooruit er mee. Heb je iets waarmee ik mijn klanten wat kan opvroolij- ken. 't Is zoo'n saaie boel tegenwoordig. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1