Binnenland. Ingezonden. Gemeente, in het genot treden van eene ver booging hunner jaarwedde met f200. De Voorzitter brengt dit voorstel in discussie tegelijk rnet het aanhangige. Hjj wil echter niet ontveinzen, dat het zeer laat komt en dat do aanneming ervan zeer zou iofluenceeren op do Begrootiug. Wordt hot proeadvies van het D. B. aangenomen, dan vervalt het voorstel-Heyligers. Do heer G e r r i t s en voelt zeer veel voor het voorstel-Heyligers, doch vreest, dat de stemming thans" zeer onzuiver zal worden en geelt mr. Uevligers in overweging, voor te stellen om het request-Buvs te behande len in een volgende vergadering en den ter mijn to bepalen op 1 Januari 1900, ten einde niet in ongereedo te geraken met deze Be groot ing. De lieer Van E s v e l d vindt het wel wat sterk, dat de heer Gerritsen nu reeds wil uitmaken, wat de Raad in 1000 zal doen. De Voorzitter zegt, dat dit nimmer de bedoeling des heeren Gerritsen kan zijn geweest. Hij deed slechts oen verzoek aan mr. Uevligers. Spr. zou echter groot be zwaar hebben om bijna onmiddellijk na deze Begrooting te komen met een suppletoire begrooting. Mr. Uevligers is bereid, te handelen gelijk de heer Gerritsen aangaf. Do Voorzitter verklaart zich nu te gen het door mr. Ileyligers voorgestelde. Ook. uit het geschiedkundig relaas dat mr. Hevligers voorlas, blijkt, volgens spr., dat de zaak zeer grondig bekeken en overwogen is. Spr. is daarom zeer tegen verdaging. Aan den heer Wethouder van onderwijs zal hij de beantwoording laten van het dezen be treffende gedeelte en herinnert dat reeds in principe besloten is, de tractementen zoo te laten. De heer Van Eek gevoelt iets voor het door mr. Hevligers aangevoerde. Als men geen verhooging toestaat, dan moeten wel licht weer persoonlijke toelagen worden ver leend oin een leeraar te krijgen en zullen sommige aanvangstracteinenten hoogcr zijn dan die van leeruren met langen diensttijd. Wethouder C e 1 o s s e zegt, dat hot voor stel-Heyligers iets geheel nieuws is. In de afdeelingen is eenparig besloten, het ver zoek te wijzen van du hand. De zaak is in derdaad van alle kanten bekeken, rijpelijk overwogen en ampel en breed besproken. Spr. verklaart zich tegen wijziging en doet een beroep op de opinie van allé Raads leden in de afdeelingen. De heer Gerritsen wil even antwoor den op het door Wethouder Celosse aange voelde en zegt, dat in zijn aldeeling net request niet werd voorgelezen en niet werden meegedeeld enkele bijzonderheden, welke spr, thans verneemt. Nu spr. het advies der Com missie van Toezicht heeft gehoord, zal hij stemmen vóór het voorstel-Heyligers. M r. Hevligers zegt, dat de C'. v. T. ver wijst naar haar missive van September 95 en naar het reeds ten deze gesprokene in de Raadszitting van October 9u. Do Voorzitter merkt op, dat toen liet systeem der C. v. T. in behandeling was, geen van du beide sprekers van heden ge bruik heeft gemaakt van zijn recht van ameii'lenient en blijft zich verklaren tegen verschuiving. Wethouder Celosse zegt, dat dé heer Gerritsen beweerde het request-Buys n et te kennen, doch als spr. zich niet vergist lan is het in druk verspreid aan alle Raadsleden en zelfs in de plaatselijke bladen. De inhoud is dus wél bekend. Naar spr. mcening is er geen reden voor verhooging en is het niet gewenscht, in tc gaan op het verzoek. De Voorzitter brengt thans in stem ming het request rnet het voorstel- Hcijli- gers om rle behandeling er van te verdagen. Vóór liet uitstel zyn 8 leden, er tegen even eens 8 (de heeren: Hamers, Van Ksveld, Van Kalken, Klober, Van Beek, en de drie leden van het Dagelijksch Bestuur) zoodat de stemmen staken en eerst in de volgende vergadering de beslissing zal vallen. Om 2.32 kornt aan de orde de Gemeente begrooting Wegens plaatsgebrek zijjn we genoodzaakt liet verslag van liet daarover gespokene te laten liggen tot het volgend nummer. Een van de te Utrecht verschijnende bla den meldt, dat de heer W. L. Scheltus we- .i'.ettö gevorderden leeftijd ontslag zou hebben gevraagd als Secretaris der Gemeente. Nu de bladen dit bericht overnemen, ver zoekt rnon ons, mee te deelen, dat het van allen grond ontbloot is. Door de officieren der dienstdoende schut terij werd Maandagavond, ten huize van den heer R. de Haas, aan den majoor-comman dant, den heer A. M. Tromp van Holst, een diner aangeboden. De hoeren G. l'rins, C'. van der Zoo de Jong on J. ter Schuur, allen herbenoemd tot leden van het college van zetters hier, hebben in handen van den Burgemeester den vereischten eed afgelegd. Aan dr. A. C. Antusch, leeraar aan de inrichtingen voor Hoogor- en Middelbaar on derwijs hier, is opgedragen het gasonder- zoek voorzooveel net 'tchemische en aan den heer B. Zijlstra, directeur van de nieuw op te richten gasfabriek, voorzooveel het 't overige gedeelte betreft. Onze stadgenoote mei. J. Daamen, kwee- kelinge van de Rijks-Normaalschool hier, heeft met goed gevolg het examen afgelegd voor de akte Vrije- en ordeoefeningen Gym nastiek. L)e voetbalclub «Hercules" van Utrecht en «Quick" van Amersfoort hielden Zondag op het sportterein bij Oud-Leusderi een eerste belangrijke competitie-wedstrijd, die gewon- werd dooi' Hercules" met 4 tegen 1 goal. Bij de heden tusschen Utrecht en Amers foort gehouden wedren van de «Militaire sport-vereeniging". waarvoor de prijzen worden uitgeloop! door het Departement van Oorlog, werden de prijzen behaald als volgt eerste prijs luitenant der cavalarie i. A. van Gellicum2e pr. luitenant der artillerie E. A. D. E. Carp; 3e pr. luitenant der cavale rie M. Grondhout4e prijs luitenant der artillerie G. P. Bouten. Nu «Tovnbee" weder een lokaal heeft ge kregen, zullen met 1 November ook de cur sussen hervat worden. Aan jongens van 16 jaar en ouder wordt les gegevendes Maandags in rechtlijnig teekenen door de heeren Van Schnik en Ruitenbergdes Woensdags in handteekenen, door den lieer Van Dommelendes Donder dags in het lezen en schrijven, zoowel aan analphabeten als meergevorderden, door de heeren Akkerman en Faberdes Vrijdags in zeer eenvoudig boekhouden op een wijze die eiken neringdoende, eiken werk man, iederen huisvader ten goede Komt, zon der eenige geleerdheid door den heer Den Hartogh. Deze lessen vangen aan des avonds te 8 uur. Aan vrouwen boven de 17 jaar wordt les gegeven: des Maandags is verstellen, door mej. Verwevdes Woensdags in strijken, door mej. Van Goor. Telkens des avonds half acht. De prijs van deze lessen loopt van 1 tot 5 cent. Des Zondagsavonds om 7 uur vinden meisjes boven 16 jaar, die hier geen verwan ten hebben en niet op straat willen loopen, wederom een der zalen tot hun beschikking. Inlichtingen geeft de concierge aan het gebouw in de Koestraat. Maandag is een rechte ongeluksdag ge weest. Des ochtends rond 9 uur ontstond brand in de boerenwoning van Teunis Berghuizen aan den voet van den Amersfoortschen Berg. De woning brandde tot den grond af en het grootste ueel der meubelen benevens het hooi en het stroo ging in vlammen op. Het vee werd gered. De brand is ontstaan doordien een bij den haard in vlam geraakte kat op den hooizolde; vluchtte. Alles was verzekerd tegen brandschade. Des middags rond 1 uur geraakte, zeer vermoedelijk door kwaadwilligheid, de hooi berg van «Rustoord" aan den Lageweg in brand. De stedelijke brandweer was zeer spoedig met eenige spuiten ter plaatse, docli kon door watergebrek den berg niet behouden. De boerderij leed geen noemenswaardige schade. Ook hier was alles verzekerd. By na gelijktijdig geraakte het2-jarigzoontje van wachtmeester Z. al spelend in de Bar- ncveldscho beek en hoewel spoedig op het drooge en naar het Militair hospitaal ge bracht. mocht men er niet in slagen de le vensgeesten weder op to wekken. Een veeljarig gebruik eischt, dat we in de keriniaweek vertellen wat er alzoo te zien is voor hen, die van kermisvermakelijkheden hou dend, er van willen gebruik inaken. Huiten de Kamppoort staat weer het vriende lijke wagenpark met een 50 vehikclB van aller lei Blag. De pauweveeren en „scherpetiens" blijven er zorgvuldig in verborgenniet alzoo de tainbourins en andere geraasmakende bedel- instrumenten. Gelukkig komt ook hieraan een eind en wordt, nog eer de week om is, een an dere Gemeente bevoordeeld met het verblijf dezer nomaden. Iti de stad zelf bedt menig magazijn een ker- inistooi .aangetrokken, waaronder wel bijzonder uitmunt de decoratie van De Moor. En als we nu rondgaan dan vindon we bij do Amhemsche poort Ter Hali's specialiteiten gezelschap in Amirltia en Agsteribbe's artisten in IJi' Arend. Is Ter Hal zelf onbetaalbaar, zoo wel als „Van der Steur, de beroemde commis- voyageur" als in zijn emplooi van „Dronken Piet" (Nederland staat nu eenmaal in het teelten van Pietje 1'uck) ook wat zijn gezelschap to zien geeft, is goed en voor iedereen hoorbaar, terwijl voor afwisseling ruimschoots is gezorgd. Nu we tceh van Amicilia spreken, willen we even de aandacht vestigen op de voorstelling van de „professoren" Ihckcrelli en Lion Zaterdag middag te geven, dun kinderen der leden door het Bestuur der Sociëteit aangeboden- liet zijn ware duizendkunstenaars, die onbegrijpelijke ster- ke toeren verrichten, onder de leus „raundus vult decipi". In de Arend is o. a. een paar, dat even sterke goocheltoeren verricht en dan laat kijken hoe ze zoo ontzettend vingervlug Voraen. Zo worden afgewisseld door een zeer goed Duitsch duettisten- paar en een ander paar „specialiteiten" dat won dere toeren verricht. Een verbazend sucsos heeft Grunkoms 's Kine matograaf, vooral als de Iluldigingsnnmmers wor den gegeven. Niet minder trekken de aandacht do beelden van H.H. M.M. in de tot onkenbuar wordons gedecoreerde bovenzaal van do Keizerskroon- Een minder goedkoope gelegenheid dan de hier genoemde is het Theater Walleinla op de Beesten- inurkt, doch wat hier te zien wordt gegeven, is do hoogere entree dubbel waard, wat dan ook bewozen wordt door het verbazend drukke ho- zouk, zoo bij de middag- als de avondvoorstel lingen. Wat hier te zien is, grenst aan bot ongeloof lijke: hadden we meer ruimte, we zouden gaarne een omstandig relaas geven van de schitterende voorstelling, die we gisteravond bijwoonden. Thans uiootcn we ons er tóe bepalen, hier en daar een greep te doen. We wisten reeds lang dat Herr Wallend» een voudig onwaar heeft gemaakt het „leven als hond en kat", want als men de eendracht en aan hankelijkheid ziet van deze antipoden althans in zijn tegenwoordigheid dan gaat men terecht twijfelen aan de waarheid der spreekwijze. Maar oneindig sterker nog is het duiken van de „parelvi9scherinnen", dio 6ok uitstekende gymnasten bleken, van welke er een volle 5 minuten op den bodem van het bassin blijft. Eenvoudig verbazingwekkend zijn de toeren van Herr Lüttgens met zijn doggen en Herr Richards, de aardige caricatuur-teekenaar, bewijsunet zijn ganzen dat deze toch lang zoo dom niet zijn als men hen wel aanvrijft. Ook hier „elck wat wils en op het geheel een cachet .van geacheveerdheld en goede zorg om de bezoekers te behagen, welke menig ander ten voorbeeld kunnen zijn. En als we nu nog even hebben herrinnerd dat CoiinuoI weder met zijn keurig etablissement en nog keuriger wafelen, poffertjes en beignets den moeden kermi9ganger op Het Havik gelegen heid geeft tot rusten en hervinden van kracht door het heerlijk gebak, dan meenen we aan onzen plicht te hebben voldaan. Op den weg daarheen vergete men vooral niet, een bezoek te brengen aan de parfurmerie-kraam An Prtn- tetups, wier uitstekende artikelen haar reeds een groot aantal stamkoopers bezorgden. De vergaderingen in het Militair tehuis aan de Beekstraat en in Yolkshoil werden goed bezocht die aan de Beekstraat worden de gebeele week nog voortgezet; die aan de Muurhuizen worden heden voor het laatst gehouden. Den 1en November 1898 hoopt P. Kuijt den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar tot Gemeente-veldwachter van Stouten- burg werd aangesteld. Nog steeds vervult hij met nauwgezetheid zijn plicht en mag hij zich evenzeer ver heugen in het vertrouwen zijner superieuren als in de achting zijner medeburgers. ATJEII. Maandag werd uii Batavia aan het Han delsblad geseind In Kerti heeft de legertrein herhaalde kle- wangaanvallen te verduren gehad, waarbij 30 dwangarbeiders zijn gewond. De vijand had 39 ar oden. Onzerzijds werden deluite- nants Van Bakel en Luchsinger licht gewond. De tocht naar Samalangan is opgegeven. De N. Roti. Ct. ontving een telegram van den volgenden inhoud ln Lhosoe Koeion vielen vijanden uit Kerti den trein van kolonel Van Hcutsz met den klewang aan. Drie dwangarbeiders werden gedood en 2 gewond. De troepen veroverden de sterke benling Matang Koeli (Koelon). De vijand liet 40 duodeti achter. Luitenant Van Bakel werd licht gewond. Op eenigen afstand van Telok Sernawó werden in verscheidene klewnngaanvallen luitenant Luchsinger en 3 minderen licht gewond. De vijand liet 21 «iooden ter plaatse. Wat de Rijksmiddelen 'betreft, is de Feest maand, tegen aller verwachting in, lang niet zoo gunstig geweest als September 97, toen reeds als hoogst ongunstige maand gesigna leerd. Alleen de accijnzen gaven f581111 meer doch voor het overige was het zeer duf en maar al te zeer blijkt, dat de han del vooral heel wat geleden heeft van de feestelijke stemming. In September 97 werd f10417 023 ont vangen, hetgeen nog f562 373 minder was dan in de Septembermaand van 1806, en thans kwam niet meer binnen dan f9 789050. We bleven zoodoende f369 731 beneden 1IV2 dei- raming (dat f 10159 781 beloopt) en f 628 573 beneden de opbrengst van September '97. Behalve de accijnzen- groep kwamen slechts twee middelen boven het cijfer der vorige maand: dat zijn de telegrafen met circa 120 000 (hetgeen ook wel aan de creditzijde der feesten mag worden geschreven op naam der journalistiek) en de jachtakten met circa f2500. AI het overige is ten achter, som mige groepen zelf beduidend, '/óo de directe belastingen (Vermogens-, Bedryfs-, Perso- neele- en Grondbelasting) met niet minder dan f950 207de invoerrechten met f 54 989 de indirecte belastingen (incluis de succes sierechten) met f155174; de domeinen met I' 19 938de posterijen met ongeveer f21 000 de Staatsloterij (toevallig) met bijna het volle bedrag der opbrengst (f 17 080, op f211 na) eindelijk de loodsgelden met f 10 000. Er is dus in September meer verteerd dan ver diend, zonder de Schatkist ten goede te komen. Die nadeelige verschillen worden voor on geveer de helft (0 ton )goedgemaakt door de ruimere opbrengst van den suikeraceijns (zon der aftrek echter vail premium). Opmerkelijk is hot nog, dat do accijns op het gedistilleerd in September f70 000 min der opbracht: de wijnmvijns echter 113 000 moer. Over do eerste 9 maanden des jaars te zaaien is de opbrengst 88.1 millioen geweest, of 4.3 miilioon boven 1807. Het grootste deel van dit voordeel is te danken aan de suiker, die na aftrek van verleende premiën -- reeds 3'i2 millioen meer opieverde. Daarbij kwam nog l/a mil lioen meer uit de directe belastingen, bij welke aileen de Vermogensbelasting iets ten achter is; voorts f330 000 meer uit de pos- terrijen, f 160 000 uit de telegrapher, en telep hone», f 47000 uieer uit loodsgelden, f43000 meer uit invoerrechten. Alleen de indirecte belastingen gaven tot dusver 1 2 millioen minder dan 1807, wat bijna uitsluitend is veroorzaakt door de suc cessierechten, bij welke de verscherping der bepalingen omtrent de invordering haar in vloed nog niet heelt doen bemerken. Ook bij de registratie- on hypotheekrechten is het bedrag van 1807 nog niet bereikt, of schoon reeds meer is ontvangen dan ge raamd werd. Terwijl het nadeelig verschil in Augustus tusschen de rainiug over acht maanden en de werkelijke ontvangst nog slechts f2 922 832 bedroeg, is dat verschil thans we der geklomen tot 13319 110, zoodat wij ove- liet laatste kwartaal niet alleen dien achter stand hebben in te halen, maar ook het exr cedent, waarop de Minister van Financiën steeds pleegt te rekenen. De stand van za ken is nl. dat tegenover een raming van f91420 029 over 9 maanden slaat een ont vangst van f88109919. Hetéenige lichtpunt is, dat tegenover die laatstgenoemde som staat een bedrag van f83844762 over de eerste negen maanden van 1897, zoodat wij, in dat opzicht althans, in vergelijking met het vo rig jaar, op ultimo September f4265157 vooruit waren. De Amsterdamsche Courant dringt aan op een wijziging der Armenwet vóór alle an dere sociale hervormingen, omdat de wet gever niet rnet de werklui, maar met de armen de oudste uitstaande schuld te veref fenen heeftóok omdat de armen arm zijn. Zelfs de Woningwet is niet van zoo direct nut, omdat het profijt van een betere woning denkbeeldig is, zonder de middelen om daarin te wonen. Alle gebreken, die onze verouderde Ar menwet duldt, alle desorganisatie en decen tralisatie, die bij haar slappe bepalingen en bij haar stilzwijgen op hoofdpunten mogelijk is, al haar fouten en tekortkomingen, betee- kenen winst voor sluwe bedriegers, buiten kansjes voor proletariërs, maar gebrek en veel te karige bedeeling voor de werkelijk- behoüftigen. Geen kwaad zóo algemeen als ditdat de misdeclden, de onterfden in slechte conditie zijn door ons verouderd stelsel, door onze achterlijke Armenwet. Hier geldt het duizenden en duizenden der allerkleinste luyden, wier lot ge verzacht door milder be palingen en verstandiger regeling. En ziet men op tegen de herziening dei- Armenwet, waarover reeds zoo'n vracht van litteratuur is, dan antwoordt het blad, dat de vrucht dezer overrijpe queestie nu toch ge plukt is in het Nulsrapport. Over het woningvraagstuk, waarover óok een Nutsrapport bestaat, valt nog te debat- tecren, daarover is hel laatste woord nog niet gesprokenover de bestrijding van het pauperisme, een kwestie, zeker gedurende 19 ecu wen onderzocht, is al het mogelijke ge zegd. De armen gaan vóór, omdat hun ellende moot, voorgaan. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste ol'ougepliiatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Vermoedelijk van de zijde vrn concurren ten, wordt mij een zaak aangewreven, die ik zelf'ouder de algemeene aandacht wil bren- hen, nu een zeer geacht ingezetene er mij mode in kennis stelde. Men vertelt dan niets meer of minder dan dat mijn «Bodega" een soort van verdacht huis is, mot damosbodiening. De roode gordijntjes, die ik wel naar be neden moet laten opdat mijn geachte be zoekers niet wat men noemt »te koop zitten", zullen wel (le bron zijn waaruit dit praatje werd geput. Het ligt niet in mijn bedoeling, dezen lasler te weerleggen, doch dringend noodig

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2