Stadsnieuws. Ingezonden. i uit bedrijf schijnen den spreker van toen min sten ot meer een démentite hebben gegeven. Wat schrijver dezes thans aanleiding gaf, deze rede weder in herinnering te brengen is een entrefilet, dat hem trof in de Arnh. Crt. van 12 Oct. jl., dat wel strekt om de toenmalige meening van den heer Van Assen te bevestigen. Dit entrefilet luidt: Een betrouwbare Beursstatitsiek berekent de waarde van de verhandelde en ter Beurze genoteerde fondsen in geheel Europa op pl. m. 450 milliard frcs., verdeeld als volgt: Groot Britannië 182.(3, Duitscbland 92, Frank- rijk 80, Rusland 25.4, Oostenrijk-Hongarije 24.5, Italië 17.5, Nederland 13.6, België 6.1, Denemarken 2.7, Rumenië 1.2, Noorwegen 0.7, enz. Wanneer men nagaat, dat Duitschland 52 millioen zielen telt en Nederland, naar de zelfde verhouding, met slechts 9 milliard zou behoeven te schitteren in deze lijst, dan I maakt hel met zijn 13 milliard toch oen rijk figuur. Frankrijk, dat 38 millioen inwoners heeft, is met 80 milliard ook zeer rijk aan effecten. Naar den maatstaf van Duitschland zou het slechts ruim 67 behoeven te bezitten, doch na&r dien van Nederland ruim 103, tegen Duitschland ruim 141 milliard. De aankondiging, in de jongste Troonrede, van een voorstel tot afschaffing der tollen op de Rijks land- en waterwegen, vond in de afdeelingen der Tweede Kamer geen onver deelde instemming. Een aantal leden was van meening, dat het zeer onbillijk zou zijn, alleen de Rijkstollen af te schallen, met handhaving van de Pro vinciale, Gemeentelijke engeconcessionneerde tollen. Streken die reeds bevoordeeld wer den door den aanleg van land- of water wegen door het Rijk, zullen dan opnieuw be voorrecht worden boven andere, waar de aanleg vau land- en waterwegen uit Provin ciale of Gemeentelijke fondsen of uit iu de streek zelve bijeengebrachte gelden werd bekostigd, en die dan zouden bezwaard blijven met de ter bestrijding van de kosten van aanleg en onderhoud geheven tollen. In zulke streken zouden handel en nijverheid, met name veenderij en scheepvaart, in zeer on gunstige conditie geraken tegenover die ge deelten des lands waar het Rijk thans tollen heft. Andere leden deelden dit gevoelen niet en meenden, dat het in ieder geval toejuching verdiende, wanneer met de afschaffing der Rijkstollen een aanvang werd gemaakt. Het korps Rijkspolitie zal in 1899 sterk zijn 798 ambtenaren en beambten en zal kosten f615.815. Het wapen Koninklijke Marechaussee zal in 1899 sterk zijn 19 officieren, 567 bereden en 211 niet-bereden onderofficieren en man schappen, totaal 797 en 567 paarden. Het zal kosten f743 685. Thans zijn de biunenlandsche briefkaarten geelende,buitenlandscheblauwgekleurd; bin nenkort zal dit, volgens het Vud., anders worden en krijgen wij gele briefkaarten voor het buiten- en blauwe voor het binnenland. Iemand wees in het Hbl. nog weer eens op de onsecure wijze van bezorgen van post wissels en geeft in overweging, de brieven bestellers te verplichten, de postwissels steeds persoonlijk aan den geadresseerde of, bij diens afwezigheid, aan een der huisgenoo- ten ter hand te stellen, onverschillig of er een bus is of niet. De Haagsche Ct. weet veel eenvoudiger •liddelmen laat met de postwissels precies handelen als met aangeteekende brieven kennisgevingen zenden dan is de zaak in orde. gJHet hoofdbestuur der «Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw" heeft aau H. M. de Koningin haar instemming betuigd met het adres van het Hoofdbestuur der riesche Maatschappij van Landbouw," waarin wordt aangedrongen op de afschaffing der belasting op het geslacht. Voor het geval tegen de geheele afschaffing van den vleeschaccijns onoverkomelijke bezwaren bestaan, verzoeken adressanten, een herziening van liet tarief van invoerrechten aan de Staten-Generaal voor te stellen. Voor den loopenden cursus aan de Poly technische school te Delft is thans de 600ste student ingeschreven, een aantal dat sedert de stichting in 1864 nimmer bereikt werd. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rot terdam kwam een «Herinnering aan de In huldigingsfeesten" uit in albumvorm, die uit nemend geslaagd is. De lichtdrukken, van Emrik Dinger, zijn de beste afbeeldingen der gebeurtenissen van de feest week, die wijl hebben gezien. In verschillende bladen is indertijd ver meld, dat aan de Prins Alexander-stichting te Bennekoin door mevrouw de wed. Veth eensom van f90000 was gelegateerd. Wij vernemen uit goede brfffi, dat dit bericht uit do lucht is gegrepen en nat hef, wat er- er is, aan deze inrichting voor blinde arme indereu bepaald kwaad heeft gedaan, omdat enkele leden, die meenden dat de stichting nu rijk genoeg is, voor hun lidmaatschap reeds bedankten. By Haaksbergen zijn, op een diepte van 100 Meter, steenkolen van zeer goede hoe danigheid gevonden. Als een staaltje hoe sommige Gemeentebe sturen denken over de bezoldiging hunner ambtenaren diene, dat in een plattelandsge meente van Drente een ambtenaar op de Se cretarie werkzaam is tegen een belooning van f50 'sjaars Bij de dezer dagen behan delde Begrooting werd het voorstel gedaan om haar op f 100 te brengen, doch dftt vond met. 4 tegen 2 stemmen geen genade. Deze Gemeente ligt onder den rook van Groningen. Men schrijft aan de N. R. Ct, uit Har- lingen Hier kwam dezen morgen een sleepboot binnen, die een vischersschuit, geladen met 22000 pond paling van Kopenhagen naar Stavoren had gesleept. Deze paling moet van daar als Friescne weer naar Londen worden vervoerd. Men weet, hoe de Lon- denaars den aanvoer van Friesche paling onder scherpe contróle houden, hoe ze in eigen schuiten moet worden aangevoerd en in de stad aan de Theems afzonderlijke lig plaatsen voor die schuiten worden gereser veerd omdat men toch de zekerheid zal heb ben van echte Friesche paling te koopen. Zoo gaat op den duur het vaderlandse!) cro- diet verloren. Een ergerlijk kwaad dat, met tusschenpoo- zen van jaren, herhaaldelijk het hoofd op steekt en dan tot de grootste onaangenaam heden aanleiding geeft, wordt, naar het N. v. d. D. vernam, tegenwoordig weer bedreven, 't ls chantage of, zooals het nieuwe Wetboek het noemtafdreiging. Een meer of minder talrijk troepje individu's houden op klaar lichten dag in de straten, den een of ander aan en dreigen hem met de beschuldiging in het openbaar van de ergerlijkste onzede lijkheid, wanneer niet, dadelijk een rijksdaal der wordt gegeven. Eerst probeeren ze 't op gemoedelijke, ia beschermende manier «we hebben 't wel gezien, we zijn met ons zessen, maar we willen je met in het onge luk stortenKom, geef nou maar een rijksdaalder dan bent u van ons af!" Wanneer de aangesprokene dan weigert, volgen ze hem met de gemeenste scheld woorden en grove verwenschingen. "t Is te hopen dat, een moedig man, door hen lastig gevallen, zich de moeite en on aangenaamheden getroost, zijn belagers dooi de politie te doen vatten, opdat door een strenge straf een einde kunne gemaakt wor den aan een schandaal, waartegen niemand gevrijwaard is. De stad Groningen heeft haar compost, (vroeger verkocht voor f 130 per 10 last) nu geannonceerd voor den prijs vas f30. De kunstmest is de voornaamste reden voor deze groote verlaging. Onder de in staat van faillissement ver klaarden bevindt zich, blijkens de Staats Ct. ook een soldaat-wascbbaas. Dat is nog wel niet voorgekomen. Een deurwaarder te Rotterdam heeft een inboedel in beslag genomen voor een be lastingschuld van tien cent. Wel de moeite van den adrainistratieven omslag waard. Dat het lang geen goed appeljaar is, weet ieder, maar toch willen we om de curiosi teit vermelden, dat Dinsdag door een fruit handelaar uit Den Haag in het Westland voor èen H. L. appelen tevergeefs 1100 werd geboden. Maandag was H. J. Hendriks, te Arnhem, 65 jaren onafgebroken in dienst bij de fa milie Smits, koper- en blikslagers aldaar. Omtrent den beruchten Hendrik de Jong wordt thans medegedeeld, dat hy in den aanvang van Augustus dezes jaars een brief uit Philadelphia heeft gericht tot zijn advo caat te Arnhem, die hem bij zijn laatste ver volging wegens oplichting heeft verdedigd. Hierin meldt hij, dat hij zich in de nieuwe wereld heelt gevestigd en verzoekt de groeten aan de rechters en den officier van justitie te Arnhem. Wederom ziin te Haarlem een 120 menschjes het slachtoffer geworden van een «loterij"; ditmaal door hetfailleeren vaneen Amsterdammer, die deze loten aan den man wist te brengen k 5 cent per week. Daar deze lotery zou trekken tegen het einde van het jaar, en door velen reeds een betrekkelijk hoog bedrag betaald was, lijden wederom niet weinigen bjj deze gevoelige les om niet deel te nemen aan clergelykc loteryen. Hoe lang nog zullen de lui or inloopen? H. M. de Koningin passeerde Maandag avond op Haar terugreis naar «Het Loo" om streeks 8 uur het Nieuwe station hier. H. M. was vergezeld van H. D. tante, de Hertogin van Albany. De trein werd begeleid door de heeren Jorissen en Slotboom, inspecteur van het ver voer en adjunct-ingenieur der tractie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Bij de Dinsdagochtend geopende winter vergadering van de Provinciale Staten van dit gewest, hield de Commissaris der Konin gin, baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek de volgende toespraak: Mijne hoerenWanneer ik hier van deze plaats, met een woord van eerbiedige hulde aan onze geliefde Koningin uwe werkzaam heden ditmaal laat aanvangen, zijn deze woor den slechts de weerklank van hetgeen U allen bezielt. Het: «Oranje boven" is voor de vertegenwoordigers van het Slicht van Utrecht geen loutere klank, geen holle phrase, maar de waarachtige uitdrukking van het geen zij gevoelen. Ik weet, dat het gevleugelde woord van onzen overleden Koning, door Hare Majesteit onze Koningin op 6 September herhaald, dat «Oranje nooit, nooit genoeg voor Nederland kan doen," door U allen wordt beantwoord met de verzekering: «Nederland zal nooit, ja nooit vergeten, wat Oranje voor Nederland heeft volbracht". Niet slechts voor hen, die op den inhuldi gingsdag de treffende plechtigheid persoonlijk bijwoonden, maar voor alle weldenkende en vaderlandlievende inwoners van ons gewest, zal de 6de September een onvergetelijk mo ment blijven. En wanneer wij, met dankbaarheid aan den Almaüfltigen God, de Troonsbestijging van onze Koningin herdenken, zoo vergeten wij daarbij niet de uitstekende Koninklijke Moe der, die jaren lang als eene echte Nederland- sche Vorstin den band tusschen Oranje en Nederland slechts hechter heeft gemaakt. Moge het onze Koningin gegeven worden in eene lange, gezegende Regeering, op het voetspoor Harer groote Vaderen veel te ver richten tot heil van Haar volk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond om 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering. In 11 regendagen werd in Wijnmaand 49.1 m.M. neerslag verzameld in den Regenmeter hier, tegen 35.4 m. M. op 4 regendagen in October 1897 en 73.8 m.M. op 17 regendagen in October 1896. Op hoogst eenvoudige wijze werd Dins dagmiddag het stoffelijk hulsel van den heer W. L. Scheltus, in leven Secretaris der Ge meente, op de oude Algemeene begraafplaats bijgezet. Slechts twee koetsen volgden in dén stoet, die werd voorafgegaan door de beide Gemeenteboden. Op den doodenakker hadden zich, be halve tal van belangstellenden, inmiddels vereenigd de oud-Burgemeesters mr. F. 11. van Persijn en jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck (die eerst 's ochtends had ver nomen, dat de begrafenis om éen uur zou laats hebben en zich hierheen had gespoed), e Wethouders en de leden van den Gemeenteraad de heeren W. A. Croockewit, G. J. baron Van Hardenbroek van Am- merstol, en A. H. Drijfhout van Hoolf, oud-leden van den Gemeenteraadmr. H. Croockewit, oud-kantonrechter de Gemeente-architect en de Gemeente-opzich ter; het Curatorium van het Gymnasium, de Directeur der Hoogere Burgerschool, de capitulares van Sint Joris, de Regenten van het Burger Weesbuis, van het Sint Piefers en Bloklands gasthuis, van het gesticht «De armen de Poth", van het Gereformeerd Te huis voor dames en het Bestuur der Anna Pauiow na-bewaarschool, benevens een depu tatie Burgerweezen. De Burgemeester, mr. F. D. graaf Schim melpenninck, begeleidde het stoffelijk hulsel van het sterfhuis. Toen de kist naast de groeve was ge plaatst, trad de heer O. Scheltus, uit 's-Gra- venhage, naar voren en zeide diepbewogen: «Mijne heeren, ik dank u allen voor de laatste eer aan mijnen dierbaren broeder bewezen". Hiermee, want op uitdrukkelijk verlangen van den ontslapene moebt aan de groeve niet worden gesproken, was de droeve plech tigheid afgeloopen. De ZeerEerw. T. van Vlooten, oud-pastoor der St. Georgius-kerk van de O. B. Klerezie, heeft ontslag gevraagd als curator van het Gymnasium. Aan den agent van politie der 4e klasse M. Versteeg is op zijn verzoek eervol ont slag verleend. De opbrengst van de verpachte standplaat sen tijdens de jongste kermis bedraagt niet minder dan f'3820.625 De officier van gezondheid le klasse J. Nord, van het 5e regiment infanterie hier, wordt met ingang van 1 Mei e. k. overge plaatst naar Den Helder, waar by zal optre den als chel van 'den geneeskundigen dienst. Waar de Amsterdamsclie afdeeling van «liet Nederlandsch Tooneel" het stuk komt opvoeren en Schulze den Van Bommel speelt, goed gesecondeerd door mevrouw Poolman en de heeren Van Schoonhoven en De Vries waar we slechts behoeven te herinneren aan het verbazende succes, dat «De candidatuur Van Bommel" had en de groote litteratuur daarover èn om den auteur uit te vinden èn om de dol-vermakelijke politieke tinnegiete rijen welke er in worden op de kaak gesteld nog meer in 't oog te doen doen vallen, daar behoeven we wel geen oovvekking te schrijven voor de voorstelling, welke door bemiddeling van de «Garanten-vereeniging" aanstaanden Maandagavond in Amicitia gaat. Iii ons nummer van 20 October zette een vriendelijke hand de voordeelen, verbonden aan het garant-zijn zoo juist uiteen, dat we ook dienaangaande kunnen volstaan met een verwijzing. Wie in zijn woonplaats goede stukken goed wil zien spelen, trede toe als lid der «Garanten-vereeniging" wier Bestuur ten volle dezen steun verdient. De advertentie in dit nummer geeft wel alle gewenschle inlichtingen. De reeds door ons aangekondigde eerste Kunstbeschouwing in dit jaar zal plaats heb ben op Zaterdag en Zondag aanstaande. De heerlijke portefeuillc-Langerhuizen be vat wonderschoone kunst en letterlijk elck wat wils. Misschien is het nog niet van algemeene bekendheid, dat het lidmaatschap voor een gehuwde met twee dames-liuisgenooten f2.50 en voor een ongehuwde f 1.50 bedraagt en men zich alsnog als lid kan aanmelden bij den Secretaris, den heer W. N. Coenen, Bergstraat. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde Maandag G. M., uit Bunschoten, beklaagd van beleediging en mishandeling van een ambtenaar. 12 Augustus te Amersfoort ge pleegd, tot 6 dagen gevangenisrtaf. Het opnemen vim Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dut dc Redactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. ICopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. NATIONAAL. Vele vreemdelingen die ons vaderland be zoeken, twijfelen er aan of het onafhanke lijke Nederland eene eigen taal bezit, rijk genoeg aan woorden om geene behoefte te hebben aan de hulp van vreemde talen. De aanleiding tot deze dwaling ligt in het veel vuldig gebruik maken, vooral van Fransche uitdrukkingen op Uithangborden, Winkel ramen, Aanbiedingen, Aanbevelingen, Brief- adressen, Naamkaartjes, enz., wat getuigt van geringe nationale trots en van een nog steeds gebukt gaan onder bet sinds lange jaren af geschudde gehate Fransche juk. Zoude het nu, terwijl onze geëerbiedigde Koningin getoond heeft eene Nederlandsche Vorstin te willen zijn, niet de juiste tijd zijn, paal en perk te stellen aan het te hulp roepens van vreemde uitdrukkingen in bovenge noemde zaken? Daartoe zoude het meest.afdoend middel zeker zijn een Bor.d te stienten, waarvan de Leden de verplichting op zich nemen noch op Adressen voor Binnenlandsche brieven, noch op Naamkaartjes vreemde woorden te gebruiken en zij zich verbinden, zich niet te voorzien bij hen die hunne diensten en waren in Onnederlandsche woorden aan bieden. Allen, die genegen zijn, tot het oprichten van zoodanigen Bond medetewerken, worden uitgenoodigd hun Naamkaartjes onder letter N.B. toetezenden aan de Firma Ten Hoet te Nijmegen, zullende bij ruime deelneming later eene oproeping ter vergadering ge schieden. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 7 NOVEMBER aanstaande, 'snam. van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van hot Raadhuis, al waai de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. I». van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Gevonden Voorwerpen. Aan het Bureau van Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een kerkboekjeeen zilveren taartmesjeeen rood wagenkleedje.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2