C. van der Zoo de Jong, en A. Visser en waren afwezig de heerenSinnige en Garjeanne. De notulen werden gelezen door den Secre taris, den heer H, 1'. van Haselen en zonder wijziging goedgekeurd. In behandeling kwam hel voorstel-Dokkum nopens de Zegelwet, waartoe in de vergade ring van 22 September een commissie was benoemd, bestaande uit de heeren Van Dam Visser en Sinnige. De commissie meende, dat het voorstel-Dokkum, dat het in voor raad hebben van een grooten aantal zegels van allerlei waren zou meebrengen, te om slachtig zou wezen en tal van bezwaren zou, geven in de practijk. Vóór zij haar arbeid begon bereikte de comissie een adres van de Kamer te Nij megen, welke dezelfde bezwaren heeft en zou willen voorstellen, b edragen beneden f50 vrij te laten, van f 50 tot f 200 een zegel van 5 cent te hellen en voor bedragen boven f200 een van 10 cent. Met dit voorstel nu kan de commissie zicb volkomen vereenigen en zij meent, dat de zegelbelasting daardoor niet veel minder zal opbrengen. Derhalve stelt de commissie voor, het vooretel-Nij- tnegen bij den Minister te ondersteunen. De Voorzitter biacbt dit rapport in dis cussie, doch wijl niemand het woord ver langde, stelde hij voor, aan het Dagelijksch bestuur der Kamer op te dragen, zich in deze tot den Minister te wenden. Slechts wilde de Voorzitter wijzen op het feit, dat reeds verschillende kleine Kamers hebben aangedrongen op svijziging der Zegel wet, dat de groote Kamers al-die voorstellen steeds hebben ter zijde gelegd, ten hoogste hebben aangenomen voor kennisgeving. Uit couranten, verslagen blijkt overtuigend, dat de Kamers van Amsterdam en Rotterdam slechts den groothandel vertegenwoordigen eD dus ook slechts op het oog hebben de belangen van den groothandel. Zóo sterk is dit zelfs, dat Rotterdam, zich uitsprekend over de nieuwe kiesbevoegheid voor de Ka mers, meende, dat de Kamers slechts ver tegenwoordigden den groothandel en de fa brieksnijverheid. Dit wanbegrip nu, leidt tot veel onaange naams voor de kleine Kamers, die vooral den kleinhandel en den tusschenhandel ver tegenwoordigen, welke heide wel zeer de gelijk den druk voelen der vigeerende Ze gelwet. üf de groothandelaar een 5 cents zegel betaalt voor een aanzienlijke som, dan wel of de kleinhandelaar 5 cent geeft voor elk bedrag grooter dan f 10 is een aanmer kelijk verschil. Spr. zou dan ook in overweging willen geven, dit groot verschil tusschen de Kamers bij den Minister ter sprake te bren gen. De heer Van der Zoo de Jong vraagt of het de bedoeling is, aan te duiden, dat de Kamers te Amsterdam en te Rotter dam minder op de hoogte zyn van de be hoeften van den kleinhandel door de kleine Kamers. Het komt den heer V i s s e r zeer moeilijk voor, te insinueeren dat de Kamers te Ams terdam en te Rotterdam niet op de hoogte zouden zijn en spr. vindt het zeer gewaagd, zulks in het adres te zetten. Een enkel per soon moge daar een opinie hebben als aan geduid door den Voorzitter, de algemeene opvatting is bet niet. De heer Kleber wilde ook geenszins af gaan op het zeggen van éen enkel, doch wan neer iets dergelijks beweerd is en dit niet aanstonds is weerlegd en getuige de con clusie- zelfs instemming wordt betuigd, dan inoet men toch wel aannemen, dat allen er zoo over denken. Spr. wil geenszins een de monstratie houden, doch even wijzen op het feit. De heer Visser merkt op, dat de Voor zilter, en zeer terecht, zeide dat de groote Kamers den doorslag geven en vraagt wat onder dia omstandigheden de pogingen der kleine kamers zullen uitwerken. L'e heer K 1 e b r antwoordt, dat als de de kleine er nooit tegen opkomen er ook nimmer gelegenheid zal zijn tot redres; dan ware het beter niet te adviseeren en alles maar aan te nemen voor kenisgeving. De beer Van Dam meent, dat de Plak- zegel-quaestic juist den kleinhandel raakt. Dit is een speciaal geval en spr. zou juist daarop gaarne wijzen, dat de kleine Kamers er zich zoo warm voor maken, wijl de groote blijk geven er niets voor te gevoelen. De beer Van der Zoo de J o ng per sisteert bij zijn meening, dat het een slechten indruk zal maken, de groote Kamers hierin te betrekken en vreest dat dit wellicht een verkeerden invloed zal hebben voor hetadres. De heer Kleber zegt, dat hij slechts een voorstel deed, omdat het lezen der couranten verslagen bij hem de meening liet onslaan, dat het nuttig en noodig was, vooral wijl elke poging ter zijde werd gelegd. De heer Van der Zoo de Jong bl(jft dergelijke critiek gevaarlijk achten. De heer Van Dam acht dit geen criti- seeren. Men kan zeggen gij doet groote zaken en voelt die 5 cent niet, maar wij voelen dat bij een groot aantal kleine posten wel zeer degelijkdat is nog geen critiek oefenen. De heer Van der Zoo de Jong blijft bezwaar vinden in het noemen van namen. De heer Kleber zegt, dat het ook niet noodig is, namen te noemen de aanduiding «groote Kamers" is voldoende en er wordt waarlijk niets miszegd als men releveert, dat zij de behoeften van bet platteland niet kennen. De heer Van Dam wijst er op, dat in de groote Kamera de winkelstand niet is ver tegenwoordigd. De heer Kleber zegt, er «lechts op te willen wijzen, en geen aanstoot te wekken, nog minder te critiseeren. Ook als we een adres eener andere Kamer voor kennisge ving aan, nemen of niet ondersteunen, dus critiseeren we en dit geeft toch nooit aanstoot. Het vooratel met gewijzigde redactie wordt nu aangenomen met 3 legen i stem (die van den heer Visser). Ingekomen is het adres der Kamer te Utrecht tot invoering van een uniform-post- tarief van 5 cent tusschen Nederland en zijn Koloniën. Nadat de Secretaris voorlezing ervan ge daan heeft, zegt de heer Van der Zoo de Jong, dat thans van Indië naar Neder land een hooger porto wordt geheven dan in omgekeerde richting. Spr. vreest, dat een verlaagd tarief te veel schade zal brengen aan het Rijk, wijl in Oost en West de com municatie-middelen veelal nog zeer primi tief zijn. De heer Kleber meent, dat de Regeering zeker groote bezwaren zal hebben om hierop in te gaan. vooral omdat zooveel particuliere Maatschappijen iets willen verdienen en Ne derland niet eigen booten heeft op zijn Ko loniën. Deze Kamer heeft dit adres echter alleen te beschouwen uit een handelsoogpunt en daarom stelt sp. zich de vraagis ver minderd post-tariei werkelijk van zooveel belang De Kamer kan niet optreden voor particuliere corespondentie. Ook de heer Van der Zoo de Jong meent, dat de handel niet zooveel baat zal hebben in een verlaagd posttarief- Nu ver zendt men circulaires voor slechts 21/2 cent per 50 Gram. De heer Visser merkt op, dat dit tarief gelijk is aan dat voor Duitschland en Oos tenrijk en toch waarlijk niet zoo exhorbitant boog. Met algemeene stemmen wordt nu besloten, het adres aan te nemen voor kennisgeving. Eveneens wordt aangenomen voor kennis geving een missive van het' Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie houdende mee- dedeeling der afwijzende beschikking op het adres der Kamer te Tilburg nopens het kos teloos naseinen van telegrammen. De aan het hoofd van ons vorig nummer vermelde ingekomen stukken zullen worden rondgezonden aan de leden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 11. November 1898, des namiddags ten 11/2 ure. Pnnten van behandeling: 1. Aangehouden vooratel Mr. J. Heyligera betreffende jaarwedden van leeraren aan net gymnasium en de Hoogere burgerschool. 2. Vooratel ten aanzien van het terrein aan den Amersfoortschen Berg, gebruikt voor recreatietent. 3. Vooratel tot overname van verschil lende goederen van concessionarissen der gasfabriek. 4. Vooratel tot het aanschaffen van ma chines etc. benoodigd voor den bouw der gemeente-gasfabriek. 5. Vooratel tot bevestiging van den pen sioen, grondslag van een leeraar aan de Bur geravondschool. 0. Benoeming van 2 assistent leeraren in het teekenen aan de Burgeravondschool met vaststelling hunner jaarwedde. 7. Nadere staat van oninbare posten der inkomsten belasting, dienstjaar 1897. 8. Aanbeveling assistent leeraren in het teekenen in alphabetische volgorde a. voor rechtlijnig teekenen de heeren K. Kroes en W. van Schaik beiden alhier b. voor handteekenen de heeren: H.Tuin te Amsterdam en A. Veen alhier. De tnaandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur worden gehou den in De Zaaier. Overeenkomstig het besluit der vergade ring, 26 Augustus te Amersfoort gehouden, is een adres, onderteekend door 36 leeraren, in de Geschiedenis, en opgesteld door de h.h. dr. J. J. Doesburg. F, W easel ing en N. Doe- des, bij de Regeering ingediend. Hierin wordt de aandacht van den Minister gevestigd speciaal op het onderwijs in de Geschiedenis aan Hoogere Burgerscholen, in verhand met de eischen van het eind-examen, omschreven in het programma van het thans vigeerende Algemeen reglement. De ervaring toch heelt geleerd, dat ten gevolge der groote hoeveelheid vakken, die het eind-examen omvat, slechts weinig leer lingen op bevredigende wijze aan gestelde eischen kunnen voldoenkennis van de ge- heele Algemeene en de Vaclerlandsche ge schiedenis. Uit hoofde van dien eisch moet bij het onderwijè in de beide hoogste klassen zoo veel tijd aan herhaling van de gehecle ge schiedenis worden besteed, dat een goede behandeling van die der 19e eeuw er on mogelijk door wordt gemaakt. Adressanten wijzen op het eind examen de Gymnasia, waarbij de eischen, wat de Ge schiedenis betreft, zijn bepaald tot de kennis van den tijd sinds 1713. Volgens hun meening behoort ook voor het eind-examen der Hoogere Burgerschool zulk een grens te worden getrokken, opdat er een eind kome aan de in dit opzicht be staande overlading der leerlingen. Adressanten verzoeken den Minister dien tengevolge lo. de eischen in het programma van het Algemeen reglement voor de eind-examens der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus voor de Geschiedenis in dier voege te willen wijzigen, dat voortaan zoowel voor de Algemeene als voor onze Vaderlandsche en Koloniale geschiedenis slechts worde ge vraagd kennis van den tijd sinds 1789 (resp. 1795) als hooldzaak, en van het voorafgaande sinds 1713 als inleiding. 2o. In het eventueel vast te stellen uni forme leerplan voor de Rijks Hoogere Bur gerscholen de thans voor de twee hoogste klassen vereischte algemeene herhaling der Geschiedenis te doen vervallen en te veror denen een uitsluitend behandeling van de Nieuwste geschiedenis, als bovenbedoeld. Het carillon van den Lieve Vrouwe-toren zal na morgenmiddag ten gehoore brengen bij balf-uur «Das Lied", van L. Spohr, en bij heel-uur «Derr Herr kennt die Seinen" van F. Mendelssohn. De tekst van beide zeer bekende liederen is te vinden onderacheideüjk in »Heim" 51 en «Das Rütli" no 77. Door nu wijlen den beer W. L. Scheltus zijn, behalve een aantal giften aan eenige kinderen in deze Gemeente, gelegateerd f500 aan het Burgerweeshuis en f 1000 aan de Anna Paulowna-school. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van het Bestuur der vereeniging «De BI ij maar in hel Woord en Werk" te Amersfoort tegen de beschikking van den Directeur der directe belastingen te Amster dam tot afwijzing van het verzoek om vrij dom an peraoneele belasting voor het ge bouw der genoemde vereeniging, met name Volksheil. Dooi' den Inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht, zijn met ingang ran '1 Mei 1899 overgeplaatstde officier van gezondheid le klasse J. Nord, van het 3e bataljon 5e regimemt infanterie, bij bet gar nizoen te Den Helder, als chef van den ge neeskundigen diensten do officier van ge zondheid le klasse A. P. G F. Giese, thans chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Hoorn, naar het 3e bataljon van genoemd regiment. Donderdagavond is uit Arnhem hier aan gekomen de generaal majoor G. L. Lang- guth, commandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van den luitenant-kolonel van den generalen staf J. M. Campbell, chef van den staf dier divisie, om Vrijdag en Zaterdag Krygsspel-oefoningen op de kaart te houden waaraan deelnamen al de hoofdofficieren van het korps, kapitein-adjudant G. H. Pieteren en kapitein I). J. Heinsius van het 5e regi ment infanterie, alsmede de dirigcerend offi cier van gezondheid der 3e lass L. F. Boekelrnan, chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Kampen. Voornoemde opperofficier is Zutei dagmid dag naar zijn standplaats teruggekeerd. Kolonel Van Stein Callenfels, de nieuwbe noemde commandant van het le regiment veld-artillerie, heeft Zaterdag het bevel over het korps aanvaard. De eerste luitenants J. A. Snoek en A. H. baron Van Mardenbroek van Arnmerstol, die van med'o Nov. van het 7e regiment naar het 5e Regiment infanterie worden overge plaatst, worden ingedeeld bij het 3e bataljon hier in garnizoen. De jongelingen P. A. Fuijt en J. J. M. Pierrot hebben bij het 5e regiment infan terie de verbintenis aangegaan als udspirant- vaandrig voor het Reserve-kader. Nu hiermede bet maximum van 120 vrij willigers bij het regiment is I cikt. zal de werving voor die categorie van militairen bij genoemd korps worden gesloten. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd korporaal G. Ilijdendijk, tot sergeant- titulair, en reserve-korporaal II. Espcet, K. L. van Teyn, A. A. Kramer en J. F. Mulders %>t reserve-sergeant. Door «Ie Overijsolsche Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij te Zwolle, agent «Ie heer Johs. Knoppers, is een premie van f 15 toegekend aan het personeel der Wilhehnina- Spuit; brandmeester L. T. van Zwol. voor bet flink optreden bij den brand op «Rusten burg". Toen liet circus Renz voor do eerste maal Amster dam hoxoeht een paar iaren geleden bleek het ruime gebouw avond aan avond te klein, om de groote raenschenmassa te bevatten, 't Stroomde er van heinde en verre heen extra-treinen brachten de nieuwsgierigen bij honderdtallen a.m. Er waren baliet- ten to zien, zooals bier te lande nog niet waren aan schouwd het eeue al prachtiger dan liet andere. En nu een paar jaren later komt Ernst Renz, een neef vun zijn voorganger l'rauz Eenz, mot dezelfde balletten, even prachtig, even schitterend, en iiet publiek komt veel trager opzottcn. De lustige Bladen, het Kunslennursfeost op Helgoland, 't trekt niet moer zooals te voren. Het publick wil steeds wat nieuws ziennat hooft de jeugdige directeur dan ook begrepen. TTij heeft zich voorzien van de mede werking van den Hessischeu Hofballetmeester Aug. Siems, ecu groot man op dit gebied, dezelfde die ook in het circus GarnS menig schitterend ballet heeft geschapen. Deze beide mannen kwamen op het donk beeld nu eens iets bijzonders voor liet Nederlandsche bublick te vertoouen en een ballet sameu te stellen, waarbij liet hart van alle goede Nederlanders zou ontgloeien. Zij hadden voorzeker geen betere keuze kunnen doen, dan ons een beeld te geven van het heldhaftig strijden on Atjeh, en nu de eerste voor stelling gisteravond bleek, dut liet ballet Hollanders in oorlog en Vrede groot enthousiasme wekte. Het ballet is verdeeld in drio ul'doclingcn lo. Op Sumatra2o. Oorlog met Atjeh80. Terugkomst in het Vaderland. Het eerste gedeelte is kalm 't geeft met veel bal- letmeesteruchtige vrijheid het leven in een Indische kampong te zien. De costummes zijn eveneens met veel fantasie gekozen, zoodat men zich evengoed onder de Turken kan wanen, wat de mannen betreft, en onder de Japanners ten opzichte van de dames. Maar hoe dit zij, do costumes zijn werkelijk prachtig en schitterend. Vooral de Indische karakterbeelden, waarbjj zeer schoone groepen worden gevormd, ziju verrassend en betoovcrend. Door een aanzienlijk dames-personeel worden bevallige dansen uitgevoerd. I11 dit eerste gedeelte ontspint zich een liefdesge schiedenis tusschen een Indische schoone 011 een Hollandsch officier. Nauwelijks hebben de harten zich vol liefde uitgestort, of daar komt bericht van een nieuwen opstand der Atjchcrs, en vangt het woelige, strjjdliaftige 2e tafereel aan. En wanneer dan talrijke Hollaiulsehc militairen te voet en te paard, in correct Indische niar.ohienue, benevens onze liollandsche matrozen de ruimte vullen, al vechtende en in stormpas de Atjehcrs tot dcu aftocht dwingend, d.m geraakt hel publiek in ver voering en stemt luide in met de linera's van de zegevierende liollandsche dapperen. Een goucraal met verbonden oog 't zal Generaal van der Heijden moeten voorstellen staat luidden tusschen de stvijders, en met militaire muziek aan het hoofd, trekt liet Hollundsche leger met lanwereu uit den kr'yg terug. Het derde tafereel speelt op het water. I11 weinig tijds is het woelige slagveld in oen groote-waterkom herschapen. Men moet zich IJmuiden denkenen de terugkomst in het Vaderland. In het midden vun den waterplas staat een hoog getimmerte, waarop Hollandacne boerinnetjes der verschillende provin ciën de terugkomst der Indische kijjgers afwachten. Intusschon breekt een omveêr los, en in fijne water stralen plast de regen hoven de groep wachtenden, zoodat ue parapluies druipen. - In een nllegorischen groep komt het llollandsch-Indiscbe leger op een groot vlot binnendrijven; officieren met opgeheven sabel, soldaten in tieren stand of rustend op een kanon. De vaderlandsche liederen weergalmenin de hoogte gaat een doek opzij een golvende zee met een groote stoomboot met krijgers aan boord vertoont zich aan de toeschouwers, en geestdrift ont staat onder allen. En bij al dat hartverheffend en soms roerend schouwspel, ontbreekt het gemoedelijke of komische geenszins. Ecu zendeling met oen schare inhindsehe kinderen komt op, ijverig liet Wion Neólamls bloed zingend; een rondreizend pliotognuii loert op iedere gelegenheid een aardige groep op tc nemen ;ecn sol daat duwt een Atjoher «net uu bajonet voort, xooJnt de punt hem uit het lyf steekt. Dat de hoeren Renz en Siems werden overladen met hijvalshelnigeii, werden vereerd met schoono bloemkransen, 't is niet te verwonderen. En dut het nieuwe ballet weder oen stroom bezoekers zal lokken als weleer, zou al evenmin tc verwonderen zyn. Donderdag 10 November gaat van hier naar Amsterdam 's avonds een extra-trein een advertentie in dit blad geeft verdere ophelderingen. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur vun 'a Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 3 van de BE DRIJFSBELASTING over het dienstjaar 1898/99 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastin gen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 7. Novem ber 1898. De Burgemeester voornoemd, F. I). 8CHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 11. November aanstaande, des namiddags Amersfoort, den 7. November 1898. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCIIIMMKLPKNNINCK. RECLAMES. Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 10.25 Warner's Safe Cure. Maagziekten, hart kloppingen, slapeloosheid, zenuwziekten enz., ontstaan veelal door slechte werking der nieren. Geen ander orgaan is oorzaak van zooveel kwalen als do meren. In menig ge val gevoelt men niet, dat storing in hunne werking oorzaak is van pijnen in andere lichaamsdcelenin de nieren zelf gevoelt men dan geen pijn, daar deze weinig ge voelzenuwen hebben. Gebruikt slechts War ners safe Cure, om de nieren hunne ge-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2