Maandag 14 November 1898. No. 4823. 48e Jaargang. Het groote geheim. PHOENIX-BROÜWERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.15. Adverteiitiën 1—6 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote lettors naar plaatsruimte. Legale-, joflicieële- en ontoigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Tolephoon 19. De bedrijfsbelasting. Is de opbrengst van de vermogens- belas ting on van het nieuwe personeel aanmer kelijk tegenvallen, anders is het geweest met de bedrijfsbelasting of, zooals de helling heet, de «belasting op bedrijfs- en andere inkom sten nl. behalve de inkomsten uit kapitaal. Deze heffing, welke sedert 1 Mei 1894 het patentrecht vervangt, heeft reeds in het eerste jaar meer opgebracht dan de belas ting voor welke zij in de plaats trad, en zonder dat het noodig is geweest de toe vlucht te nomen tot opcenten. Het patent bracht in 1893-4 47'/2 ton in de schatkist, de bedrijfsbelasting in"haar eerste jaar 483/., ton, en in de twee volgende dienstjaren, vooral in hot derde jaar barer werking, is de opbrengst stijgende geweest De cijfers zijn (getal aanslagen en hun opbrengst) Aanslagen Bedrag 1894 229.895 4878 451 1895 240.555 4 950 905 189C 248.708 5175 941 Is dus de onbrengst veel hooger geworden dan die van het patent, geheel anders is het wat de aanslagen betreft. De patentbelasting trof in 't laatste jaar van haar bestaan nog ongeveer 450 000 personen. In de bedrijfs belasting zijn dus ruim 200 000 minder aan geslagen, meestal kleine neringdoenden, die nu sedert 4 jaren zijn ontheven, eigenlijk in een veel grooter getal dan dit cijfer. Immers is de nieuwe belasting zijn duizenden opge nomen, die voorheen geen patent betaalden en nu naar billijkheid uit de inkom sten van hun arbeid en wat daarmee is ge lijk gesteld (pensioenen enz.) eveneens een zeker percentage bijdragen als reeds zoovele jaren de kooplieden en nijveren. Alleen het landbouwbedrijf valt er buiten, omdat de wetgever is uitgegaan van de al of niet juiste meening -• dat dit bedrijf niet meer opbrengt dan 4 pCt. van het daarvoor be- noodigd kapitaal, waarvan reeds inden vorm van vermogensbelasting nu de inkomsten worden get rollen. Zoo mag ook ieder ander die in zijn bedrijf kapitaal gebruikt, daar over 4 pCt. aftrekken van de winsten en is enkel van het overschot bedrijfsbelasting verschuldigd. In de bovenstaande cijfers zijn alle aan slagen begrepen, ook die van naamlooze vennootschappen, maatschappijen, vereeni- gingen en van in het buitenland gevestigde personen die wegens hier te lande uitge oefende bedrijven belastingschuldig zijn. Laat men deze belastingschuldigen, voor Feuilleton. In 187.... eenigen tijd vóór het tragische einde van den Czaar, was Vorst Michel... een der aanzienlijkste personen vanhetCza- renrijk. Bij gelegenheid eener reis in Frank rijk kort na den oorlog, had de Voist, op eene receptie ten huize van prinses Lise, de schoone dochter van generaal DeContremont ontmoet, die in de Parijsche groote wereld, welke weder begon te herleven, bekend was onder den naam van »de schoone Magdalena". De schoonheid van Magdalena hield echter geen gelijken tred met haar rijkdom integen deel, zij was even arm als schoon. Michel geraakte hartstochtelijk verliefd op het beeld- schoone meisje, ondanks de neiging voor het celibaat, die bij met do elite der Russische aristocratie, zooals destijds in de mode kwam, gemeen had. Mama, zeide op zekeren avond Magda lena tot de weduwe van den bold van Gra- velotte, zoudt u tevreden zijn indien ik prinses werd? Niet geheel en al, want jo bent mooi genoeg om koningin te zijn. welke afzonderlijke bepalingen geiden, ter zijde, dan waren er in 1896—7 243186 in gezetenen die aangeslagen waren, of 10700 meer dan in het vorig dienstjaar. Onder dat getal waren 31 449 (403 meer), die tevens in de vermogensbelasting waren aangeslagen en wier aanslag dus reeds bij een bedrijfs- of ander inkomen van f250 begon. De overige 211737 werden in die helling eerst betrokken bij zulk een inkomen van f050 of meer. Hun aantal is voor de laagste klasse (f650—750) in het derdejaar mot ruim 2000 toegenomen. In een vorig artikel hebben wij gezien, dat in het dienstjaar 1896—97 78 422 ingezetenen waren aangeslagen in de vermogensbelasting. Van dezen betaalden in dat jaar 31 449 te vens bedrijfsbelasting. Hadden nu de overige 47 000 geen inkomen uit arbeid of anderen hoofde? Men zou zich zeer vergissen in de meening dat er zoovele »renteniers" zijn. Immers buiten de bedrijfsbelasting vallen gelijk wij boven reeds hebben opgemerkt de beoefenaars van het landbouwbe drijf, omdat de wetgever aanneemt dat grond bezitters niet meer dan 4 pGt. van het an dere inkomen uit land trekken en zij voor dat inkomen reeds in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. De statistiek der bedrijfsbelasting (welke niot verder loopt dan het jaar 189697, ter wijl van de vermogensbelasting reeds die van het volgend jaar is opgegeven) bevat ook een overzicht van het getal aangesla- genen naar gelang van de verschillende in komsten. Verreweg de meesten behooren na tuurlijk tot de laagste klassen, tusschen f250 en f1100, en wel 154600 personen, waar onder echter nog 7300 die tevens vermogens belasting betaalden. Daarvan had bijna de heeft 'jen inkomen tusschen f650 en f700 uit bedrijf enz., nl. 45 040 personen, van welke 515 ook vermogensbelasting opbrach ten. De klasse van f 1200—1300 is ook nog vrij talrijk: 12320 (waarvan 1120 wegens vermogen waren aangeslagen), talrijker dan die van f 1000—1200, wier aantal slechts 7138 bedroeg (072 met belastbaar vermogen). Het aantal in de volgende klassen daalt nogal onregelmatig en wordt boven f5500 minder dan duizend. Het geheel getal personen die f 10 000 of meer uit hun bedrijf of uit andere inkom sten dan vermogen trokken, was slechts 1592(176 meer dan 't vorig jaar) en daartoe behoorden 113 (met een inkomen van 11040000) die niet tevens in de vermo gensbelasting waren aangeslagen. Beilrijfsiii- komstcn boven f40 000 hadden 91 personen, van welke 16 f 100 000 of meer. In de bedrijfsbelasting worden ook aan geslagen de naamlooze vennootschappon en andere vereenigingen. Hun getal bedroeg in 180697 1389 (119 meer, waaronder 94 naamlooze venoolschappen, 't zij nieuwe, 't zij oude die in dat jaar belastbare winst hadden gemaakt). Zij brachten te zamen (2A/2 pCt. van het winstcijfer) bijna 1 millioen op, waarvan f902000 door 1050 naamlooze ven nootschappen, Onder deze waren 3 die over 1 millioen of meer hadden te betalen6 over 1I2 millioen tol beneden 1 millioen. Van 104 coöperatieve vereenigingen ontving dc schatkist f15.207 belasting; van 68 comman ditaire vennootschappen f49777; van 7 on- linge verzekeringmaatschappjjen f22582; van sociëteiten 1' 3788. De rederijen, ten getale van 43, brachten bedrijfsbelasting op over fü4.4C5 8 stich tingen die belastbare bedrijfsinkonisten trok ken, over f47.242 inkomen. Aanzienlijk was het getal buitenlanders die als vennooten in Nederlandsche ondernemin gen belastingplichtig waren. nl. 126 voor een inkomen van 12V^ ton (tegen 104 met, 91/,, ton in het vorig jaar), Lr waren voorts 5 buitenlandsche spoorwegondernemingen 1 meer die over f214.450 (1'30 000 meer) 21/2 pCt. hadden bij te dragen. Dit bedrag zal thans afnemen wegens den aankoop der grenslijntjes die in handen van Belgische niaatschapp\jen waren maar het vorschi! kan worden opgewogen door 'tgeen do nieuwe exploitant do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen meer aan den Staat zal hebben uit te keeren. Byzonder talryk was het aantal buitenland sche assuradeurs die aangeslagen werden wegens hun werkkring hier tc lande. nl. 330 (25 moer) en wel ook met 21/o*pCt. over ruim i millioen (2 ton meer). Dit bedrag wordt berekend op 10 pCt. der in 't vorig jaar ont vangen premiön of kapitalen, na aftrek van courtages, provisiën en rabatten. De ontvangst moet dus hier te lande in 1896 ruim 10 millioen z(jn geweest, voor welk bedrag levens en goederen in hot buitenland verze- kord waren. Hooger nog is het cy for der belastingschul dige buitenlanders die goregold persoonlijk of door gemachtigden hier te lande hun bodryf uitoefenen. Er waren aldus 411 aangeslagen (75 meer). Do meesten hadden 2^2 pCt. over slechts f650—1300 te betalen, maar er waren tocli 39, die een belastbaar inkomen van f10 000 of moer hadden. Ken kleiner aantal buitenlanders 229 (14 minder) waren wegens tydclyke uitoefening van oen bodryf aangeslagen, en wol te zamon over f173975 inkomen (f7000 minder) waarvan 2 pCt. verschuldigd was. Dan waren er nog 44 (6 meer) in 't bui tenland govestigden die herhaaldelijk stoffen enz. te koop toezonden aan niet-kooplieden, door bemiddeling van hier tc lande wonende personen. Hun belastbare winst wordt op 10 pCt. der koopwaurdo gestold, zoodat die waarde U/4 millioen bedroeg, daar tiet go- znmenlyk belastbaar inkomen U/4 ton was. i In slotte zijn nog 1838 buitenlanders to vermelden (227 minder) die bier te lande met of zonder stalen of monsters rondreizen om bestellingen op lo nemen en die eik des wege een vast recht van f 15 hebben op te brengen. Men ziet hieruit, dat nu een vry aanzien lijke bydrage dor bed ryfsbelasting (ongeveer t/d) door maatschappyon on buitonlanders wordt opgebracht. Ilbl, Do drie voornaamste Middellengroepen waren in October jl. weer erg ten achter, vergele ken by Wynmaand 1897. Vandaar dat dg einduitkomst over do al'goloopen maand nu Dat was de waarheid, want nimmer nog aanschouwde ik zulk een volmaakt geheel van onvergelijkelijke, heerlijke mensohelijko schoonheid. Ik zie hare aanbiddelijke ge stalte nog, zooals zy op zekeren avond eonigo weken na haar huwelijk in de opera zat. Er zaten in liet parket wel vijftig toeschouwers, die allen min of meer hartstochtelijk of wan hopig op haar verliefd waren. Dezen richtten hunne blikken onafgebroken naar de loge waar zij zat om een blik uit hare liefelijke oogen op te vangen en men had «Mireille" in plaats van «Hugenoten'' kunnen geven, zon der dat zy er iets van zouden bemerkt heb ben. Deze avond was waarschijnlijk do merk waardigste uit Magdalena's jeugd. Zy ge voelde zich als gewroken in de oogen van een sekse, die haar toen slechts afkeer in boezemde, want onder al deze mannen, die zich tot den bedelstaf zouden hebben ge bracht om slechts een enkel uur door haar bemind te worden, was er slechts een, die haar niet te arm had geacht om haar tot zijne levensgezellin te maken. Zij zat alleen met haar echtgenoot in de groote loge, trotscli en nauwelijks glimlachende naar het scheen doch haar hart sprong op in haar boezem en zij trilde van bet hoofd tot de voeten, van opwinding door de triomfen, die zij oogstte, terwijl zij de algnieene bewondering terugkaatste evenals hare diamanten het licht. Zy was de belichaming der schoonheid, want zy kon zeggenIk bemerk hioi' vyf en twintig waarlijk schoone vrouwenmaar ik ben verreweg de schoonste. Op dien avond zeide eene Ainerikaansche, die verscheidene malen millionaire was, doch overigens niet de minste aantrekkelijkheid bezatIk wensch niet, op prinses Michel te gelyken. dat zou te veel verlangd zijn; maar alleen voor het bezit harer tanden zou ik myn hotel in de Champs-F,lysóes met al les wat er in is, zelfs mijn juweelkistje wil len geven. Als men zulke tanden heelt, heeft men geen schoonheid noodig; men glim lacht of men geeuwt naar verkiezing en iedereen ligt aan uwe voeten. Dat is te zeggen, aan do vooten van uwe tanden, merkte een diplomaat op. Maar ik vrees dat do prinses bestemd, is om meer te geeuwen dan te lachen. Zyne Excellentie ziet er nu juist niet vroolyk en gemakkelijk uit. Magdalena zal nog wel eens aan Parijs terrugdenken. Neon, waarlijk, de Vorst was lang niet ge makkelijk, zelfs niet toen hij in het hinvelyk trad. Maar cenigo jaren later was by nog veel ongemakkelijker geworden daar wist de prinses van mee te praten. De coquotterie van zijne vrouw had hem zoo jaloersch als een tyger, en do gunst van den czaar had hem tot ministor van politie gemaakt. Deze twee omstandigheden zyn nu juist niot zoor geschikt om een man beminnelyk te doen worden. Il(j wist echter z(jne open bare ambtsbediening dienstbaar te maken aan zijne particuliere jaloezie. De koetsier, die zijne vrouw read, en do concierge, die met Argusnogon de deur van bet hotel be waakte, maakten den Vorst melding van al les wat er in en buiten het hotel vonrviH. Vervolgens laid hij het «zwarte kabinet'', waar allo verdachte brieven 011 telegrammen die to St. Petersburg werden verzonden of ontvangen, aan een nauwkeurig ondorzoek werden onderworpen. In hot begin had liet ongelukkige hoofd der politie dozijnen lief desverklaringen aan zijnevrouw gelezen die alle in min of meer, sommige in bovenmatig hartstochtolijken stijl waren opgestelddaar na was deze liefdesbetuiging-manie sterk verminderd, niet omdat de prinses minder verleidelijk werd, docli omaut men wan trouwend begon te worden. Zij, die hun hoop of hunne verzuchtingen aan Zijner I Majesteit» post- en telogrimfwezen hadden toevertrouwd, zagen zich bijna altijd op het J onverwachtst en onder de meest uiteonloopen- (le omstandigheden door hot noodlot achter volgd. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1