Stadsnieuws. Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. niet zoo byzonder gunstig kan genoemd wor deri. Het. eindcijfer bedraagt l' 12.540.572 te gen f'13.753.542 in October 1897, dus f 1.212 070 minder. Aan dat nadeelig saldo zyn de directe belastingen debet voor i'285.000; de accijnzen voor f842.043, (terugslag van de Feestmaand !)- en de indirecte belastingen, waaronder de successierechten vallen, voor f192.030. Daartegen kunnen de luttele ver meerderingen op andere groepen niet optor nen De invoerechten gaven f44.974 meer; de Waarborg, de Staatsloterij en de jachtakten, wijzen samen geen noemenswaardig hooger cijfer aande domeinen geven een kleine f25000 meerde posterijon 1*63830 en de telegrafie f 10238 meer; op zichzelven zijn deze laatste twee cijfers verblijdendmaar bet zet tegenover zoo grooten achterstand op de hoofdbronnen der Staatsinkomsten volstrekt geen bloed bij. Toch is er betrekkelijk reden van tevre denheid. Wij zijn nu tenminste, terwijl Sep tember bij de ramir.g voor eene maand nog meer dan B' /o ton ten achter bleef, 1/12 van het. raraingscijfer een eindweegs vooruit. Kr is in October f2,381,791 méér ontvangen dan deramingvan1/j2diefl0,158,781 bedraagt. Trouwens deze verhouding was nóg gunsti ger voor de October-maand van 1897, toen men 3,7 ♦mlllioen boven de raming kwam. Maar over de tien maanden van 't jaar ge nomen zijn wij nochtans reeds f.242.63öin divans méér dan over gelijk tijdvak van 1897, terwijl, vergeleken met de raming over tien maanden een voordeelig saldo valt te boe ken nu reeds van f 1.746.862. De maanden November en December zouden dus al heel ongunstig moeten zijn, indien zij ons niet te zamen nog eens dat surplus brachten, waar door de verwachtingen van den Minister van Financiën reeds zouden zijn vervuld. Eerder is "t te verwachten, dat de einduitkomst nog gunstiger zal zijn. En het is waarlijk te hopen, dat de voornaamste thermometers van handel en verkeer bij den afloop des jaars een gun stiger stand mogen aanwijzen dan in*de twee of drie jongste verloopen maanden viel aan te teekenen. In de Amersfoortsche Courant van 14 No vember 1873 lezen we De Minister van Oorlog heeft goedgevon den, de bestaande bepalingen nopens het Reservekader in te trekken en tevens hen, die thans daartoe behooren, te ontslaan van de met betrekking tet die instelling op hen rustende verplichtingen. Den Akiba had wel gelijk toen hij zeide alles schon dagevvesen. Volgens de Zulf. Ct. is bij den schrijver van »De a-quivalentie van man en vrouw", dr. Cox te Deventer, ingebroken door. twee meisjes. Si non e vero. Ds. D. G. l'outsma, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zaandam, heeft be dankt voor het beroep naar die gemeente hier. Ds. I. Ilooykaas, predikant bij de Rcmon- strantsche Gemeente bier, verwierf Vrijdag bij de verkiezing tot predikant bij die ge meente te Groningen 100 stemmen. Op ds. J. H. W. Bisschop Boele, van Dokkum, wer den echter 100 stemmen uitgebracht, zoodat laatstgenoemde gekozen werd. Daar wegens ongesteldheid van onzen ver slaggever deze de Raadszitting van j. 1. Vrij dag niet kon bijwonen, laten we hier voor ditmaal volgen het Raadsoverzicbt van het Utrechtseh Dagblad Het eerste woord, dut in de Raadsverga dering van Vrijdag gesproken werd, was hoe kan het anders een woord van hulde aan de nagedachtenis van den Secre taris der gemeente, den heer \V. L. Schel tus, die door den dood is weggenomen van den post, dien hij gedurende nagenoeg een halve eeuw zoo waardig heeft bekleed. De Burgemeester deed dit in een rede, die staande door de vergadering werd aangehoord. Wij laten haar nier volgen. »Het zal u niet verwonderen, dat ik de zitting rnoet openSn met eene smartelijke mededeeling, van welker inhoud door u al len reeds kennis is bekomen, namelijk de mededeeling. die van den eenigen broeder van den overleden Secretaris is ingekomen, van het overlijden van den heer Wouterus Laurens Scheltus. «Hot is zeker met diepe ontroering, dat gij allen van die medcdeeliiig hebt kennis ge nomen, en in diepe ontroering, dat wij hem heden niet in ons midden zien en hem mis sen, mot de stellige wetenschap, dat wy hem niet meer hier zullen terugzien. «Maar wie, die den cenvoudigen lieer Schel tus gekend heelt, was er verbaasd over, dat bij tot de levenden het verzoek heeft gericht om aan zijn graf niet te spreken «Aan den geest van dat uitdrukkelijk ver- Jangen zou ik tekort doen. door bij de ledige plaats, die hij in ons midden achterlaat, lang uit to weiden over zijn persoon en over zyne bominrieiijko en mannelijke eigenschappen, die wij zoo ruimschoots gelegenheid hebben gehad te waardoeren. »lk moet en wil mij dus beperken tot een huldegroet aan hem, die bijkans eene halve eeuw zyn beste krachten gewijd heeft aan den dienst der gemeente »aan hetn die zich aller achting door zijne beminnelijke eigenschappen heeft verworven; »aari hem, wiens zienswijze altijd met waar deering vernomen en dikwijls gedeeld werd in de vergaderingen van het Dagelijksch bestuur. »Wat mij persoonlijk betreft, breng ik een huldegroet aan den oprechten, eerlijken raadsman, aan hem, waarvan ik 'tmij eene eer acht te weten, dat hij mij eenigfl-vriend- schap toedroeg. »De nagedachtenis van den heer Woute rus Laurens Scheltus blijve steeds bij onsin eere". Nadat besloten was de kennisgeving van het overlijden van den heer Scheltus met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, werd overgegaan tot de behandeling van de zaken, die aan de orde waren gesteld. Het voorstel Heyligers, dat strekte tot aanvulling van de regeling der jaarwedden van de leeraren bij het Middelbaar onder- derwijs in dier voege dat zij bij gebleken geschiktheid en nauwgezette plichtsbetrach ting na tienjarige onafgebroken dienstver- vulting in de gemeente, in het genot treden van eene verhooging hunner jaarwedde met f200 werd bij de nadere stemming, die moest plaats hebben omdat de stemming in de vorige vergadering onbeslist gebleven was, verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Omtrent het terrein aan den Amersfoort- schen berg, dat gebruikt wordt voor recrea tietent, waarvan de erfpacht met einde van dit jaar vervalt, werd besloten, het niet weder in erfpacht af te staan. Het zal aan den tegenwoordigen gebruiker worden ver huurd voor den tijd van tien jaren, doch met het recht aan de zijde der Gemeente om met liet einde van ieder jaar de huur te doen eindigen. Met de concessionarissen van de tegenwoor dige gasfabriek is, na langdurige onderhan delingen, eene overeenkomst gesloten, waarbij verschillende goederen van hen worden over genomen, die voor den bouw van de nieuwe door de Gemeente te stichten gasfabriek be nuttigd zouden kunnen worden. Voor de som van f29000 neemt de gemeente den 17. Augustus l900, des middagsten 12 ure, over den gashouder van 2000 M3 inhoud, 610 gasmetei-s met services, 387 lantarens met palen en armen en de geheele buizenleiding, j opera" te Amsterdam. Voorts betaalt de Gemeente voorde overne- 1 ming van het huis, dat thans voor directeurs woning wordt gebezigd, eene soin van f3000. Deze laatste bepaling ontmoette eenig be zwaar, omdat die prijs te hoog werd geacht voor ccn huis, waarvan de afbraak slechts f 500 waard is. Het is intusschen niet onwaar schijnlijk, dat voor het huis eene bestemming zal gevonden worden, en in ieder geval wa ren 13, en VV. van oordeel, dat op dit bezwaar deze regeling niet mocht afstuiten, die aan alle gevaar van chicanes van de zijde dei- concessionarissen bij den overgang van den ouden toestand in den nieuwen een einde maakt. Na deze inlichtingen werd het voor stel van B. en VV. goedgekeurd. Mede werd goedgekeurd een voorstel van R. en W. om de levering van de machines en verdere inrichtingen, benoodigd voor den bouw der Gemeente-gasfabriek, onderhands op te dragon aan verschillende fabrikanten. In 't geheel wordt daarvoor een bedrag ge vorderd van 1118 282; de firma August Kliinne, te Dortmund, zal leveren voor een bedrag var f78 042, Louis Smulders, te Utrecht, voor f31105; verder zijn nog aan Me Nederlandschc firma's kleinere leveran- tiën opgedragen. De pensioengrondslag van den leeraar aan de Burgeravondschool dr. A. C. Antuscb, werd bepaald op f1300. Besloten werd tot het aanstellen van twee assistent-leeraren in het teekenen aan de Burgeravondschool, ieder op een jaarwedde van f250. Benoemd werden tot leeraar in het rechtlijnig teekenen de heer W. van Schaik, (met 9 stemmen, tegen 8 op den heer H. Kroes) tot leeraar in net handtee- kenen de heer A. Veen (met algeineene stemmen), beiden te Amersfoort. Een nadere staat van oninbare posten dei- Inkomstenbelasting, dienstjaar 1897, is vast gesteld tot een bedrag van f97.83; daarmede is dat dienstjaar van die belasting afgeslo ten met eene zuivere opbrengst van f6310C.34>/2. Dc aftredenden zijn de heeren: J.G. Kle- bei', J. Sinnige en G. P. A. Garjeanne. Bij de hedenochtend ten Handhuize ge houden uitloting zijn uitgeloot de obligation 22, 114, 147, 151, 189 en 201, groot f1000, van de geidleening, oorspronkelijk groot 1210000, van 30 Augustus 1889; de aan- deelen 20 eu 74, groot f500, van de geid leening, oorspronkelijk groot f40 000 van 8 Februari 1893; het aandeel 41, groot f500, van ,de geidleening, oorspronkelijk groot f205000, van 13 October 1896; en de aan- deelen 6,49, 60 en 76, groot f 500, van de geid leening, oorspronkelijk groot f50000, van de geld leen in gen van 9 Februari 1897. Aflossing 31 December e. k. Aan de Commissie voor de Verloting van Handwerken en andore Voorwerpen, ten be hoeve van de Armen, bezocht door de "Ver- eeniging van den H. Vincentius van Paulo" alhier, is door H. M. de Koningin wederom vergunning verleend, een verloting te houden, in de maand Februari aanstaande. De ruime deelnemiug, by vorige loterijen ondervonden, doet baar vertrouwen, dat ook thans weder die welwillende samenwerking niet zal ontbreken, welke zoo noodig is tot verzameling van prijzen en 'tot plaatsing van loten. Van heden af is de Commissie gaarne be reid al datgene in ontvangst te nemen, wat men voor gemeld doel zal gelieven te doen bezorgen bij hare leden, of bij den con cierge der R. K. Jongensschool. Eerstdaagsch zullen eenige leden van ge melde Vereeniging zich bij de ingezetenen vervoegen, om loten aan tebieden. De door de «Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen" alhier van de ver eeniging «St Lucas" te Amsterdam aange kochte aquarel is op de laatste kunstbe schouwing. 5 en 6 November jl., door het Bestuur verloot en ten deel geworden aan den WelËd. Gestr. heer mr. A. J. de ui-aufort, te Leusden. 'tls alsof de opening van liet wintersei zoen door Orelio en Mann een goeijomen is geweest. Na hen mr. Brautsma in het »Nut"na dezen de heerlijke portefeuille- Langerhuizen in onzen «Kunstkring", hierna De candidatnur- Van Rommel, hedenavond Madame Thénard en Donderdag een subliem concert door de besten van de «Nederlandsche Herinnerd zij, dat de verkiezing voor de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier, die met 1 Januari 1898aan de beurt van aftreding zijn, is bepaald op Donderdag 17 dezer van 's voormiddags 10 tot 1 uur, ten Raadhuize. We kunnen het kind bij den naam noemen welke moeite en kosten de directie zich ook getroost, deze nationale onderneming gaat niet zooals ze gaan moest en zou kunnen gaan't staat gekleeder naar de Fransehen of de Italianen te gaan hooren (die toch óok een vertaalden tekst zingen) en daarom moet de Nederlandsche opera in de provincie con cert-avonden geven. Als we nu verwijzen naar de advertentie in dit nummer; als we zeggen, dat Camille Seygard en Fisschei- en Alexanders en Cauveren hier komen zingen liederen uit «Carmen", «Die Zauberf'löte", «Faust", oTrouvère" en de eerte concert meester G. J. Paans viool-soli van Vieuxtemps, Winiawsky en Nachèz zal voordi-agen, dan zal het toch zeker Donderdagavond weer stroomen naar Amicilia waar, door zulke ar- tisten, tegen zóo kleine entree zóo veel schoons wordt geboden en men te gelijk helpt een vaderlandsche stichting in stand houden. Rlijkens advertentie in dit nummer wordt aanstaanden Donderdagavond in den Cireus- Renz te Amsterdam herhaald de jubileums- voorstelling daarin Zaterdagavond ter gele genheid van het 55-jarig bestaan ervan ge geven. Nu Donderdag de laatste nachttrein van hier loopt en enkelen wellicht die voorstel ling willen bijwonen, voldoen we aan liet verzoek om mee te deelen, wat de Telegraaf dienaangaande schreef: Reeds vroeg Zaterdagavond heorschte eene gezellige drukte in do omgeving van de «Arena", aangezien degroote Jubileum-voor stelling ter herdenking van het 55-jarig be staan van het Circus Renz, wegens de uit gebreidheid van het programma, reeds om 7 uur was aangekondigd. Voorzeker was het een nobele ingeving van den jonden, flinken directour Ernst Renz, om het batig saldo dezer voorstelling ten goede te doen komen aan de behoeftigen en armen der stad Amsterdam en velen hadden dan ook van hunne belangstelling blijk gegeven. Het geheele gebouw was dicht bezet. Terstond bij het binnenkomen in de «Arena" kon men bemerken dat er iets bijzonders aan de hand was. De portiers waren in hun groot, gala-uniform en het circus was op smaakvolle wijze versierd. Onder de toeschouwers bevonden zich, be halve vele notabelen, ook de Burgemeester en mevrouw Vening Meinesz, die blijkbaar zeer belangstellend de geheele voorstelling by woonden. De directeur Renz, die herhaalde malen luid toegejuicht en terug geroepen werd, ontving na zijn Drievoudige Hordenspring- school prachtige kransen en bloemstukken en aan mevrouw de directrice Renz werden na het berijden van den volbloedhengst »E1 Masip" (geschenk van den Sultan van Ma rokko) en den steiger »Alep" een 10-tal bloemstukken aangeboden; buitendien ont ving de directeur Renz van degezamelijke suppoosten en bedienden een bureaustan daard met klok, begeleid van een album met de namen der gevers. Aan liet hoofd van het keurig uitgevoerde feestprogramma prijkten de portretten van den grootvader (stichter van het «Circus Renz") van den tegenwoordigen directeur en van diens oom, Frauz Renz, den vorigen eigenaar, in Amsterdam welbekend. Het geheele uitgebreide programma, van niet minder dan 10 groote nummers, bene vens de groote gezellige pantomime «Een Kunstenaarsfeest op Helgoland of Eb en Vloed" te bespreken, zou te veel plaatsruimte vergen en wij deelen daarom aljeen mede, dat zoowel de clowns als de verschillende hippische nummers, onder leiding van den bekwamen directeur en de directrice en den gevierden schoolrijder mr. Gaberel, luide werden toegejuicht. De beelden uit de pracht-pantomimes «Lus tige Bladen" en Hollanders in Oorlog en Vrede" oogstten evenzeer grooten bijval en voorzeker zullen alle aanwezigen hoogst vol daan liet circus verlaten hebben. Een woord van hulde aan den heer Renz voor de uitstekende voorstelling die hij te genieten gaf. Wij wenschen hem een lang durig bestaan van zijn circus toe en ook in het vervolg steeds volle zalen. Bij Kon. besluit is luitenant-kolonel J. G. van Gennep, commandant der 2e afdeeling le regiment veld-ai tillerie hier, op zijn aan vrage op pensioen gesteld, terwijl het be drag van zijn pensioen is bepaald op f 1800. Zaterdagochtend 11 uur werd, op het voor plein der lnfanterie-kazerne hier, voor het front van den troep door den waarnemen- den regiments-commandant, luitenant-kolonel G. van Essen, op plechtige wijze beüedigd en in functie gesteld de tot reserve tweede luitenant bij liet. 5e regiment infanterie be noemde vaandrig II. W. Bleeker, van hel korps. De sergeanten J. J. G. Henkeiman en M. J. Bogert, van het 5e regiment infanterie, die gedurende 4 jaren zijn gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-lndiö, zijn hier te lande aangekomen en weder bij ge noemd regiment ingedeeld. Tot het bijwonen van het voorbereidend onderwijs, om in 1899 aan het toelatings examen tot het 1ste studiejaar van den cur sus te kunnen deelnemen, zijn bij het 5e regiment infanterie de volgende onderoffi ciers en korporaals toegelaten; Sergeanten-titulair W. G. K. Lammens. H. J. Juta en L. Gemmeken, korporaals W. F. J. E. M. Campen, D. Nieuwlund, W. T. Winckel, C. Pool, J. H. In 't Veld en Th. den Daas, alsmede milicien-korporaal G, H. Hof. Hedennacht om 2 uur hebben de brand klok en de signaalhoorens heel wat opschud- j ding te weeg gebracht in de stad, vee! meer I dan het zeer onboteekenende brandje len huize van de wed. S. aan den Hof, op Jen hoek der Windsteeg, eigenlijk wel wettigde. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde R. A. D., uit Amersfoort, beklaagd van dief stal van twee boorschaven, een nijptang, een duimstok en tafelzang in een aanbouw zijnd huis en ten nadeele van J. A. U., A. B., II. S., en A. V., aldaar op 12 September j.l. gepleegd, tot 3 maanden gevangenisstraf. Terwijl eenige heeren in de hosschen aan de Hooge Vuursche aan het jagen waren, zagen ze plotseling een man uit een diep hol vluchten. Later bleek, dat dit hol hem tot woonplaats had verstrekt en vond men er keukengereedschap, levensmiddelen, een jachtgeweer, enz. in. Van den man is verder geen spoor gevonden. Van het weiden in den Eenmesser polder wordt dit jaar ruimschoots goprofiteerd. Op de driesten is nog gras in overvloed en het weder is zeer gunstig. De knollenbouvv is mede uitstekend en beloolt een voorfreflijken oogst. tot. f8.35 per Meier. Japnnrohe, CliineoB'-he tnz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Ilenneberg-Zijdc van 35 cent tot fl4.«6 p. Met, effen, gestreept ge ruit, gewerkt, damast, enz. (ca 240 verseh. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz^ Franco en vrij van Invoerrechten In huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Z itseland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Amersfoort, 11 November 1898. Amuilen 1* 7.— a f 10.— I'eren 19af12.— Z.indanrdappelen f 2— a 12.40 Iloen- dereieron f7.50 a 1*8.Eendeneieren f'0.— a fO.— p. lOOst. Grasbuter 11.20—

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2