Donderdag 17 November 1898. No. 4824. 48e Jaargang. Buitenland. Het groote geheim. Binnenland. Ditgave Firma a. h. van cleepf te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.45. Advertentie» '16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters nuar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EOBTEORACHT 5 6. Telephoon 19. kennisgeving es. va!,\Ss™>R?ri,:,t C" WETHOUDERS Gezien art, 8 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat door &S» h VOI,DENHOVEN, aijoe ,„ht- Li i n' vergunning is verleend om zijn C 2 r vtfv?e,l:-'r> illhier gelegen buiten de Uroote Koppel, kadastraal bekend onder sectie a O' "it to breiden. Amersfoort, den 14. November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. 1). SCBIMMELI'KNNINCK. Ue ld beeretaris, B. W. Th. SANDBERG. De, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art, 6 der Wet van den 2. JunilS75 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door JOHANNES NEFKEN'S ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet oprichten van eene Smederij, in het perceel aihier gelegen aan den Leusderweg, Wijk G. No. 120a, bij het kadaster bekend onder Sectie C, No. 768 op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 28. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, 'ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 14. November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De zeer goed ingelichte Parijsche corres pondent van hel Handelsblad schrijft: Het Hof van Cassatie heeft tiet noodig geacht, den gevangene op het Duivelseiland bekend te doen maken, dat de eiscli tot her ziening van zijn vonnis is ontvankelijk ver klaard. Deze maatregel welke zeker door de geheelc beschaafde wereld met welgevallen zal worden vernomen is. naar alle waar schijnlijkheid de voorbod* van Dreyfus' te rugkeer naar Europa. Het Ho'" \un Cassatie heeft tot dusver nog alleen de Ministers van Oorlog van 4894 tot '98 gehoord, die, zooals men weet, allen hebben verklaard, dat zij van Drevfus' schuld overtuigd zijn. Hadden zij die'overtuiging nok bij liet Hof van Cassatie gewekt, dan zou dat college onge- Feuilleton. (2) liet was zooals een dezer slachtollers zeicle alsof de prinses het *booze oog", of dat de Vorst al te goede oogen had, want de aanvragen zoowel als de antwoorden gin gen door de handen van Zijne Excellentie en hij kon zich daardoor overtuigen, dat hij de echtgenoot eener verwoede coquette was, maar ook niets meer, hetgeen hem nog be trekkelijk eenige voldoening verschafte. liet is tot iemands verlichting als hij hoort, dat zijn huis in brand staat en hij even later zich kan overtuigen, dat het onheil zich be perkt tot een slecht geveegden schoorsteen. Om zelfden schoorsteenveger te spelen, daar voor had de arme Vorst geen tijd. want het leven van den Czaar gaf hem evenveel zorg als het waken voor de deugd der Prinses voor haar aanbidders. Men kan zich «lus zijn vrecseiijke verbazing voorstellen toen hij op zekeren <ln(! 'Ion volenden brief jas waar- van hij het schrift maaraltegoed herken.lt hoewel het schrijven slechts een enkele let ter als onderteekening droeg «Het schijnt, dat de Czaar vroeger naar twijfeld de thans bevolen mededeeling ach terwege hebben gelaten, omdat dan de re visie toch niet met vrijspraak had kunnen eindigen. Het besluit, bewijst, dat het den oud-ministers niet gelukte, den rechtere het vruehtelooze van een voortgezet onderzoek aan te toonen. Dat onderzoek zal dus niet worden ge staakt; integendeel, het Hof wil den ver oordeelde in de gelegenheid stellen, zelf tot zijn verdediging mede te werken, gelijk bil lijk is. Daartoe rnoet hem allereerst worden medegedeeld «lat een eisch tot revisie is aanhangig gemaakt en ontvankelijk ver klaard, maar tevens moet de gevangene dan, tot voorbereiding van zijn verdediging, «ie mogelijkheid erlangen, met een raadsman overleg te plegen en van de stukken ken nis te nemen. Daar dit wel niet doenlijk is zoolang hij zóó ver van Parijs opgesloten blijft, ligt het voor de hand, dat weldra bevel zal worden gegeven, hem naar Europa terug te voeren. Wellicht vindt het Hof van Cassatie danin- tusschen in het voortgezet onderzoek vrij heid, gebruik te maken van zijn wettelijk recht, om de schorsing der straf te bevelen. sg,De Temps zegt, dat men waarschijnlijk niet het vertrek van den koerier op De cember naar Guyana zal afwachten, om Dreyfus de stukken te doen toekomen, waarin de vragen vervat zijn, waarop hij heeft te antwoorden. De regeering beval, dat Drevfus onmiddellijk zal worden gewaar schuwd, naar aanleiding van een aanvraag daartoe door het Hof van Cassatie gedaan, gelijk dit dan ook reeds geschied is, en wel langs telegraphischen weg. De Minister van Koloniën heeft onmiddel lijk gehoor gegeven aan den wensch van het Hof, door een telegram te zenden aan den heer Roberdeau, waarnemend Gouver neur van Guyana. Het bericht is Maandag middag vertrokken over den kabel van Brest naar Saint-Pierre en van daar langs de Amerikaansche Kust en de Antillen over Paramaribo naar Cayenne, welk traject zeven uren vordert. Hét verschil in tijd tus- schen Cayenne en Parijs is bijna vijf' uren. De dépêche is dus te Cayenne aangekomen even over drieën Dinsdagmiddag. Van daar bestaat telegrafische gemeenschap met den Directeur van het tuchthuis, wonende op 11e Royale, waarvan He du Diable door een zee straat van tweehonderd Meter gescheiden is. Tusschen beide eilanden is telephonische verbinding. Dreyfus kan dus Dinsdagavond van zijn bewakers hot heuglijke bericht vernomen Warschau zal vertrekken, dan men gemeend heeft. Houd u derhalve gereed om bij mijn eerste oproeping op reis te gaan, want het is zeer waarschijnlijk, dat eene dergelijke gelegenheid zich niet zoo spoedig zal voor doen. De moeilijkheden, waarmede ge zult te kampen hebben, kan ik u niet verhelen. Zorg daarom, dat deze eerste poging door een' energiek optreden tot welslagen leidt. Ge moet u doen aandienen als een vriend mijner familie, die een reis door Rusland maakt. Vergeet vooral niet, vóór het ver trek een bezoek bij mijne moeder te bren gen. Zij zal u met een boodschap voor mij belasten, die, ingeval van nood, uwe intro ductie zal zijn". De ongelukkige Vorst was buiten zich- zelven toen hij dezen verechrikkelijken brief had gelezen, Dus, deze samenzwering, die hij nacht en dag met het zwaard, de gevan genis en de ballingschap bestreed, deze monsterachtige, onbarmhartige oorlog van een geheel leger monsters tegen éen enkelen man, werd in zijn eigen huis voorbereid'? Zijn eigen vrouw, zijn schoone Magdalena zeide tot den moordenaar: »Het uur is ge komen, houd u gereedWaarom nog lan ger geworsteld Welk noodlot deed zelfs de vreemdelinge tegen dezen rampzaligen sou- verein het moordwapen opvatten Deze vrouw bezat alljsjeugd, schoonheid, weelde, en zij werd bewonderd. hebben, dat zijn terugkeer naar Frankrijk niet ver af kan zijn, en dat hij kans heeft, te worden vrijgesteld. Het is toch zoo goed als zeker, dat het Hof van Cassatie geen ijdele hoop zou doen schemeren op het He du Diable, wanneer de getuigenissen der Ministers afdoende waren geweest. Mr. Mornhardt zal bij het Hot' van Cas satie aanvraag doen. te bevelen, dat Drevfus naar Frankrijk worde gevoerd. Mevrouw Dreyfus moet, toen men haar het heuglijk nieuws van de te verzenden telegram mededeelde, schier builen zich zelve van vreugde geweest zijn. «Ten laatste dus", zeide zij tot den cor respondent van het bureau Dalziel, «dank zij het gevoel van recht van de eenige ware rechters die wij tot nu hebben gehad, zal mijn inan niet van wanhoop sterveu. «Hij zal door het goede nieuws opgewekt worden om zich met al de kracht van zijn intellect te verdedigen". Weet rnen wel, «lat er een persoon in Nederland is, aan wie men op geen andere wijze dan door tusschenkomst van de Post een brief kan toezenden Die persoon is H. M. de Ko lingin. Noch aan Haar paleis, noch aan het Kabi net neemt men een brief voor H. M. aan. Elke brief' moet per post worden toegezon den. H. M. de Koningin heeft een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan mr. J. H. Bergsma, oud-Minister van Koloniën, voor zitter van het Comité voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdende in woners op de Rovenwindsche eilanden Saba, Sf. Martin en St. Eustatius, die medio Sep tember j.l. door een orkaan zwaar geteisterd zijn. Opmerkelijk mag het wel heeten, dat men eerst dezer dagen aan het Departement van Koloniën berichten omtrent den hevigen storm heeft ontvangen en wel door middel van de West-1ndische dagbladen. Onmiddellijk hierop jzijn den Gouverneur der Kolonie telegrafisch inlichtingen verzocht, waarop een telegram is ontvangen, dat aan leiding heeft gegeven tot opneming van een bericht omtrent den storm in de Staatscou rant. In zijn Memorie van antwoord deelt de Minister mede, dat de thans vooral in Noord- lirabant opgerichte «Voreonigingen tot be- vordering van vrijwillige dienstneming bij de militie" met bet doel om anderen in staat te stellen aan de persoonlijke vervulling van den dienstplicht te ontkomen, tot groot leed wezen der Regeering zijn ontstaan. Aan de oprichting dezer vereenigingen (naar het oordeel der Regeering niet in strijd met de wet) kon echter bezwaarlijk de Konink lijke goedkeuring worden onthouden. De vraag, of aan zulke vereenigingen sub- sidiön uit de Gemeentekas mogen worden toegekend, is thans in onderzoek. Zooals bekend is, zijn de desbetreffende besluiten der Gemeenteraden van Tilburg en Heivoort tot 1 Januari 1899 geschorst. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de lichting der militie van het jaar 1899 bedraagt 11 000 man, waarvan 510 man voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aandeel, door elke provincie in de lichting te dragen, is: Nooru-Brabant 1166; Gelderland 1263Zuid-Holland 2375Noord- Holland 1976 Zeeland 474Utrecht 508 Friesland 802 üverijsel 736; Groningen 740; Drente 333; Limburg 637. De Staatscommissie voor het vraagstuk der samensmelting van de officierskorpsen der legers in Nederland en Nederlandsch-Indië zal in het laatst van deze maand in het De partement van Koloniën haar werkzaamheden aanvangen. De Begrooting van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren voor 1899 is vastgesteld op een be drag van f1829 450. Het saldo over 1898 zal vermoedelijk een som bedragen van f5000. Het kapitaal van het fonds bestond op 1 Juli 1898 uit de volgende inschrijvin gen 2i/2 pc. f32 001 900 en 3 pc. f 15 370 500. De renten daarvan, alsmede van de in schrijvingen, welke nog uit de middelen van 1898 en in den loop van het volgende dienst jaar kunnen worden aangekocht, worden geraamd op f1300000. Voor het jaar 1899 kan op een ontvangst aan bijdragen en contributiën van ongeveer f'520 000 gerekend worden. De officieele uitslag van de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het dis trict Eindhoven is, dat gekozen is de heer V. van den Heuvel met 1725 stemmen. Op mr. D. H. van den Acker waren 1149stemmen uitgebracht. Van onwaarde waren 54 stem- Zij een nihilisteWat ontbrak haar dan? Welke drijfveer voerde haar op het pad dei- misdaad, waar het stroo van den kerker, dat haar bekoorlijk lichaam zou pijnigen, het hennepkoord, dat haar albasten hals zou breken, en de sneeuw van Siberië, die haar even blanke voetjes zou doen bevriezen, haar tegengrijnsden Odacht de ongelukkige, ik heb haar niet gelukkig kunnen maken Ik ben te ja- loersch geweest. Zij haat rnij en heur haat heeft haar deze geslepenheid, vreeselijk in haar verborgen macht, ingegeven. Wat stond hem intusschen te doen? Hij dacht er over, zijn vrouw en daarna zich- zelven van het leven te berooven en het publiek aan de eene of andere ongelukkige liefdeshistorie te doen denken, want de trouwe onderdaan verkoos deze schande boven elke andere. Vervolgens gevoelde hij den aandrang om zich voor de voeten van den Czaar te werpen en dezen alles te be kennen, waarna hij voor altijd niet de schul dige zou verdwijnen. Zijn plichtsbesef be haalde echter de overwinning in den worstel strijd van elkaar verdringende gedachten. Hij had den draad van een complot in handen hij zou het geheele misdadige weefsel kunnen ontwarren en daarvoor behoefde hij den brief slechts te doen vertrekken. De moordenaar zou zelf' in den val loopen. Den 1 naam van den man wist hij reeds Nicholson de een of andere Engelschman of' wel een Amerikaan, misschien een dynamietfabrikant, of ook zeer waarschijnlijk een Russisch stu dent, die dood 1 nvoudig een valschen naam had aangenomen. De brief werd bezorgd en des avonds gingen de Vorst en zijn gemalin naar de opera. Zij zaten in hun logehij bleek, koortsachtig huiverend en vijftien jaar verouderd zij verleidelijker en meer be wonderd en omfladderd dan ooit. Je bent ziek. Michael 1 zeide Magdalena glimlachend t< haar echtgenoot, terwijl zij naar huis reden. Waaraan bemerk je dat zeide hij met een onheilspellend somber gelaat. Waaraan Omdat je hedenavond niet I jaloerse!) geweest bent. Een week later zeide het hoofd der politie op onverschilligen toon tot zijn vrouw Vrijdag vertrekt de Czaar uit Peters- brn-g. Waarlijk riep zij uit, terwijl zij nau welijks haar ontroering kon bedwingen. De couranten vermeldden toch een anderedaturn. Zijn plan was, de medeplichtige van Nichol son te bedriegen, daarom antwoordde hij Ja, men wil hen, die misdadige plan nen gemaakt mochten hebben, om den tuin leiden. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1