WERKMEID Stadsnieuws. Ingezonden. Henneberg-Zijde Advertentiën. "POSTERIJEN. Voor Dames! Parlements-couimisaie van 1897, welke conclu deerde, dat alle door haar gehoorde getuigen hun voldoening hadden uitgesproken over het beginsel, dat er wel enkele moeilijkheden waren voor de brekebeenen en de ouden van dageu om werk te vinden, doch eenparig gaf zij als haar oordeel te kennen, dat het zeer gewenscht was, de bepalingen te behouden. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat als allen het eens zijn over de gunstige werking, men de theoretische bezwaren kan terzijdestel len tegenover de practijk. De tegenstanders zijn echter zeer vindingrijk in liet opperen van bezwaren. Dat we dus zelf deze eens nauwkeurig bekijken. Het werk wordt duurder, zeggen ze. In België is dit niet geblekente Amsterdam zijn, sedert de invoering, de Begroetingen van Publieke Werken niet gewijzigd en toch ondervond men geen tinaneieele bezwaren, en een groot bouw meester als dr. Cuypers zeide, na rijp overleg, dat een werk ten allerhoogste 3° 0 meer zou kun nen kosten. IV Burgemeester van Haarlem, zelf oen groot voorstander, kwam tot de ervaring dat het ten hoogste 1% verschilde. Toen een parlieulior hier ter steile de proef nam, betaalde hij de eerste maal 2° 0 meer, maar toen aanne mer en werklieden de bepalingen beter hadden loeren begrijpen, niets meer dan voorheen, ter wijl hij beter werk kreeg. En op den duur is het werk hierom niet duurder omdat niet waar is: laag loon is gelijk aan goedkoopen arbeid. In Amerika spreekt men zelfs van besparing door hooge lootten en de groote Brassey, de aanlegger der spoorwegen in Engeland, guf juist steeds hooge loonon. De werkman, die door hon gerloon zich voeden moet met aardappels, voelt wel zijn buik. doeh niet zijn spieren bij 't werk. (Applaus). Over het onzedelijke van overmatig langen arbeidsduur behoeft in deze vergadering niet lang Ie worden stilgestaan. De rusttijd geeft zoowel kraehtsherstel aan den fabrieksarbeider als aan den grondwerker en zoo zeer gaat dit op. dut een hevig tegenstander te Amsterdam zeide: „Toen ik de Wester-suikerraH'maderij in 7 maanden moest bouwen en dus full speed moest werken, was "t nog gewoonte 13 uur per etmaal te werken. Ik liet echter li1,. uur wer ken. hoe men mij ook dreigde met boeten, en kwam op tijd klaar". t Rust na den arbeid is hoog noodig óok voor den arbeider, die toch geen machine is. Geluk kig zien reeds velen in. dat een werkman een inensch is als wijdat hij behoefte heeft aan ontspanning als wij behoefte aan rust als wij en daarom i- ook oen voorschrift op den ar beidstijd zedelijk noodig. Laat ons echter de tegenstanders gelijk geven en aannemen, dat bij korter arbeidstijd het werk iets meer kotin den beginne althans wan neer de werkman nog niet gewend is aan de nieuwe bepaliugt n. Is het dan zoo erg dat om een uitdrukking van de Tweede Kamer te bezigen de zakken van allen worden leegge pompt om liet geld te brengen in de zakken van enkelen Komen niet bijna alle Begrootingsposten, waar voor het gei'l «'li vloeit uit de zakken van alle belastïnglu talenden, ten goede aan enkelen, aan bepaalde categorieën. Zoo zijn daar de post „Brandweer", waarvan niet genieten zij, die niets bezitten wat verbranden kan; de post „Politie", waarvan niet genieten dc velen die niets te be schermen hcbl H-n de post „Onderwijs", waar van niet genieten zij. die hun kinderen niet kunnen doen deelnemen aan de lessen van Mid delbaar- of 1 longer onderwijs. En toch worden hier de zakken van allen leeggepompt ton voor dode van enkelen. Waarom dan dit ook niet toegepast op de aanbestedingen V' Waarom niet een klein likje meer onpartijdigheid Waarom ook hier niet enkelen doen' profiteereu Indien de iemoento voorgaat, zullen ook par ticulieren moeten volgen en zullen enkele aan nemers fail leurenzoo zeggen de tegenstanders. Welnu hoe hard het ook Jclinke voor dezulken, die zóo weinig kapitaalkrachtig zijn, is liet in hun eigen belang en in dat der ge meenschap, dat zij zoo gauw mogelijk bankroet slaan en als bekwaam ondergeschikte een goed stuk bro<»! verdienen; beter dan dat zij blijven leven van de hand in tie tand en, zelf in dui zend angsten en in ellende levend, hun werk lieden dwingen óok in ellende te leven. (Applaus). Ja maar, zeggen de tegenstanders weer, als de Gemeenteraad van Amersfoort de bepalingen omtrent loon en werktijd invoert, dan zullen de aannemers van builen, die niet die bepalingen kennen, eerst recht gaan concurreeren. Och. naarmate die bepalingen meer algemeen zijn ingevoerd, zal ook dit bezwaar afnemen. Bovendien, het werk moet worden uitge voerd te Amersfoort en daar zal de Gemeente dan wel toezicht houden op loon en werktijd. Eindelijk, als men de bepalingen niet opneemt, dan is de concurrentie der stadgenooten nog meer te vreezen dan die der buitenlui. En komen die- buitenlui en is het werk afge- loopen, dan blijven de werklieden hangen en wor den zij armlastig, evenals de polderjongens, die eenige jaren geleden te Amsterdam in keetcn werden opgeslagen. Dit is toch zeker niet in het belang dor Gemeente en leidt weer tot het leegpompen der zakken van allen ten bate van enkelen. Ja maar. zeggen de tegenstanders, het mini- uium-loon is zoo moeilijk te bepalen. Maar is dit dan moeilijker voor een werkman dan voor een klerk ter Secretarie, een leeruur aan de Hongcrc Burgerschool, of welk ander Gemeente ambtenaar En in deze stelt men slechts een 1 minimum vast en niet eens een vast salaris. I Bov< ndien. niemand verlangt een rijzing der loont-n met 100° doch een geleidelijke verhoo ging. een iets honger weekloon, maar vooral niet te veel. Mr.a r, zeggen do tegenstanders, de brekebeenen zullen evenveel verdienen als de goede. Dit ar- Amsterdam is het minimum-loon 23 cent, maar sommige ontvangen wei degelijk 25, 28 en 30 cent en dc betere werklieden zullen altijd betere looncn blijven ontvangen. Maar, zeggen de tegenstanders, de brekebeenen en ouden van dagen zullen van lieverlede op de straat worden gedrongen. Ook dit is onwaar. Met toestemming van den besteder kan men aan die mindere werkkrachten minder loon ge ven doeh wordt dc besteder door de beste krachten niet beter gediend dan door de slechte en de oude werklieden en mag men uit dit oog punt de invoering der bepalingen tegenhouden Bovendien er is groote werkloosheid en een groot, reserve-loger van den arbeid, dat helaas grootendeels is saamgesteld uit goede werklui, die uitgestooten zijn door de slechte, die zich tevreden stellen met hongerloonen. En voert men de loonsbepaling in, dan komt dit ten goede aan de knappe werklui en zóo aan de sociale questie. Men verplichte tot verzekering tegen invali diteit maar verwarre niet philan tropic met eco nomie doch helpe de zwakken door armenzorg. Er is nog een theoretisch bezwaar onwel,dat de regeling in strijd zou zijn niet de wet van vraag en aanbod waarbij verouderde staathuis houdkundigen zwoerennergens echter wordt cenig argement gevonden voor die zoogenaam de weten waar staat geschreven, dat Staat of Gemeente verplicht is, die wet te handhaven? Het is geen plicht, die wet vrij te laten werken en men begaat dan ook geen economische ket terij door haar niet toe te passen. De eenige plicht die op ons rust, ismee te werken aan de verbetering van de positie der arbeiders mits men zich bepale tot maatregelen, die overeenkomstig zijn met de omstandigheden. Het is plicht de bakens te verzetten als het getij verloopt, dat is, dat men tussehenbeide komt oin ergerlijke misstanden weg tc nemen. Maar hoe zult ge controleereu, vragen de tegenstanders. Te Amsterdam zijn bepalingen ge maakt waardoor de opzichters tegenwoordig moeten wezen bij de uitbetaling der looncn. Maar vooal de werklieden zelf moeten meewer ken en controle oefenen. In de werklieden zelf moet het besef wakker gemaakt, dat zij hun eigen belangen behartigen door die controle. Daartoe moeten de vakver- eenigingen krachtiger zijn. Maar mag het nog niet krachtig genoeg zijn van dat besef en van die vereenigingen een roden zijn om te wachten met de invoering'? Och, als men een wet in voerde eerst als men de zekerheid had; dat geen enkele bepaling ervan werd ontdoken, dan zou men nooit eenige wet kunnen invoeren. En indien men de bepalingen ook al eens ontduikt dan zal men tot do werklui kunnen zeggen „liet is thans uw taak, te zorgen voor de hand having wij deden het onze. doet gij het uwe en zorgt voor uzelven". Staan we daardoor ook niet sterker tegenover de eischen der werklieden En als men overtuigd is van het billijk ver langen der werklieden en men geeft daaraan met gehoor, dan is dat apenliefde. Thans (9.10) werd een pauze van omstreeks 5 minuten gehouden, waarna gelegenheid werd gegeven tot debat, waaraan alléén werd deel genomen door den heer J. I'. van 't 1-Ioff. Spr. verklaarde het. in hoofdzaak vrijwel eens te zijn met den inleider doch enkele bedenkin gen in 't midden te willen brengen, Er bestaan misstanden en spr. wil deze gaarne helpen verbeteren, doch heeft wel eens gehoord dat als men tien huizen heeft te verbeteren, men begint bij het slechtste en uit dien hoofde meent spr. hier te mogen aanvoeren, dat veel erger dan in de bouwvakken de toestand is onder de winkelbedienden, de spoorbeambten, de bakkers en de bleekers. Zeker 80pCt. van hen die werk zaam zijn in de bouwvakken werkt niet meer dan 11 uur per etmaal, minder nog. Maar ook wordt de patroon te veel aan banden gelegd door al die bepalingen, De patroon moet het recht blij ven behouden om, in den drukken tijd, tot zijn gezellen te zeggenjongens, we werken nu tot 8 uur, in plaats van tot 6 unr 't is nu druk en allé klanten komen te gelijk om geholpen te worden, zooals in den schoonmaaktijd maar al te veel geschiedt. Men moet waarlijk den patroon wat ontslaan van allerlei formaliteiten, 't Is goed dat men nagaat of hij een jongen, een kind, te lang op 't werk houdt, maar niet kan het de bedoeling des wetgevers zijn, dat men den patroon een opmerking kan maken omdat een werkkaart wat beduimeld, een werklijst wat gescheurd is. De patroon moet de vrijheid blijven behouden om een ouden, trouwen knecht, die een groot gezin heeft, wat langer te houden dan een onge huwde. Evenals spr. een voorstander is van vrijhan del, zoo ook zou hij wenschen vrijheid voor den werkman. (Applaus). I)e hoer Gerritsen meent, dat hier meer dan 11 uur per etmaal wordt gewerkt, 's zomers zelfs van zonsopgang tot donker. Prol'. Treub, den lieer Van 't Ilotfbeantwoor dend, zeide in 't begin van >£ijn rede óf niet zeer duidelijk geweest óf niet begrepen tc- zijn. Im mers hij heeft niet beoogd b<-palingen van de Arbeidswet, maar een geheel ander onderwerp en wol de regeling van loon en weTktijd bij Ge meen te werken. Spr. wist bovendien niet, dat de Gemeente Amersfoort zooveel winkelbedienden, bakkers en bleekers in dienst had. De quaestie van het bemoeilijken der patroonsdoor de A rbcids- wet heeft echter niets te maken met het onder- wei-]) dat nu besproken wordt. Indien we daar over later eons praten, dan zal spr. den lieer Van 't Hof!' in zoor veel gelijk geven, want werkelijk schept ook do Aibeidswot tal van misstanden. We hebben het nu echter over de Gemeente als werkgeefster. Spr. wil aannemen, dat de heer Van 't Hoff gelijk en de lieer Gerritsen ongelijk heeft, dan zijn hier 80 pCt. werklieden die minder dan 66 uur per week arbeiden. Welnu, voor de restee- rencjc 20 pCt. moeten de bepalingen worden ge maakt opdat dezen óok niet langer werken dan 11 uur por etmaal. Spr. wil aannemen, dat het groote meeren- deel der patroons te Amersfoort humaan is, doch er zijn zeker ook slechte patroons, nemen we aan 5 pCt., en tegen dezen moeten de werklie den worden beschermd. De arbeid zou door de invoering der bepalin gen aan banden worden gelegd, meende dc heer Van 't Hoff, die in dc eerste plaats dc vrijheid van den patroon wil gehandhaafd zien om te zeggen ,,'t is druk, werk over." Welnu, de vrij heidlievende patroon blijft vrij om niet in te schrijven. En als er werkelijk dringend werk is, dan kan nóg worden overgewerkt óok al zijn de bepalingen ingevoerd. Als bijvoorbeeld bij het maken ecner brug een dam doorbreekt en alles weer onderloopt, dan wordt wèl doorgewerkt en zal geen enkele directie de vergunniing daar toe weigeren. De werklieden, zegt de heer Van't lloff, moe ten vrijheid behouden om zoolang te werken als ze willen, ten einde een gulden meer te kunnen verdienen. Maar mag dé Gemeente dit goedkeuren, mag ze profitecren van den geld nood dor werkkrachten De werklieden willen niet gaarne overmatig lang arbeiden, doeh ze worden gedwongen hun moe lichaam nog moer af te sloven om dien gulden te verdienen. Wat ze wèl willen, isregeling van loon en werk tijd, omdat ze hierdoor op den duur grootere verdiensten maken. Laat dcyi werkman zelf op komen voor zijn vrijheid en laat hem een adres inu.enen aan den Raad, indien bij niet gehaat wordt door dc invoering der bepalingen. Onein dig beter is een onvrijheid der werklieden dan een vrijheid om te werken voor een hongerloon, waardoor hij 10 jaar eerder versleten is en 10 jaar eerder dood, en dit kiln toch niet zijn in het behing van de zijnen of de gemeenschap. Na dupliek van de heeren Van 'l Holl en prof. Treub sloot de Voorzitter de om 8.15 aan gevangen vergadering om 9.-15 in .,I)o Arend" gehouden. Om de belangrijkheid der zaak heeft de ver slaggever gemeend, hier dc improvisatie in haar geheel te mogen herhalen. De heer II. van der Mevden, commies ten Post- en Telegraaf kantore hier. is mol ingang van It) Januari benoemd tot Directeur van het 1'ost- en Telegraafkantoor te Kaatsheu vel. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is Za terdag bevorderd tot doctor in de genees kunde, de heer Max Manuel Wolff, geboren te Amersfoort, arts te 's-Hertogenbosch, met eet; academisch proefschrift: «Over de koorts en de koortswerende middelen bij longtering". Het zal zeker niet aan velen bekend zijn, dat de Buarnsche bossehen tegenwoordig verscheidene herten herbergen. Donderdag werd o. a. door den Burgemeester van Eem- nes, jhr. C. Rüell, aan de Lage Yuursche een ree geschoten. Kort na den dood van Prins Hendrik- werden de herten uit het kamp achter Sciestdijk naar elders overgebracht. Bij die tegenheid ontsnapten er een paar, welke zich thans vrij sterk vermenigvuldigd schijnen te hebben. N'abij «Jachtlust", aan de Bildt, is een stuk grond aangekocht, bestemd tot den bouw van het nieuwe krankzinnigengesticht. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Stel mij in de gelegenheid, door in uw veelgelezen blad bet volgende onder de aan dacht te brengen van wie het behoort, en ik zal u daarvoor zeer dankbaar zijn want het geldt hier een zeer ernstige zaak, van groot belang voor heel Amersfoort. Mijne zegslieden zijn ernstige en betrouw bare mannen. Dit wil ik op tien voorgrond stellen. Welnu, zij deelden mij mede, dut op dit oogenblik bier ter stede zich voordoet een zeer groot aantal gevallen van typhus of typheuse koorts. Maar wat erger is, bij de autoriteiten is een groot aantal van die gevallen niet aan gegeven en wordt daardoor de stad bloolge- steld aan een typhus-epidemie. Ik kan me zeer goed iudenken in hetbu- maniteifs-gevoel van de behandelende ge- neesheeren, die den alleruitersten termijn af wachten om aangifte te doen van een typlius- geval zoolang zij nog geen besliste én on- weerlegburo symptomen waarnomen en dus •t van mijn Fabrieken betrokkei fen, gestroopt, geruit, gewerkt, <i ende kleuren, dessins c-nz.). Fi piment is eenvoudig dolzinnig. Zullen dan de I Stalen ommegaand. Dubbel brief porto naar Zwitserland. inn nemers op eenmaal stekeblind worden? To G. Henneberg'a Zijde-Fabrieken (k. k. Hollever.) Züricli nog kunnen spreken van «hooge koorts", wanneer het geldt, door het bekende briefe waarop «besmettelijke ziekte", do nering doenden, iu wier woning zich typhus-ver schijnselen voordoen, in hun bedrijf te bena- deelen. Maar toch koint bet mij humaner voor, liiet zoo met vuur te spelen, vooral thans niet, nu wegens de Sint Nieolaas-inkoopen dergelijke besmette althans verdachte winkels gevaatlijk zijn voor de gemeenschap. Ik denk aan de bekende spreekwijze der zachte heelmeesters. Wellicht worden de geneeshoeron doorTlit mijn schrijven tot nadenken gestemdmis schien mengt zich thans de Gezondheids commissie in deze zaak, of neemt het Ge meentebestuur haar ter hand en wordt van hooger hand meegedeeld of het waar dan wel onwaar is, dat zich hier ter stede thans zooveel gevallen van typheusen aard voor doen. Ik zon mij gelukkig rekenen, indien dit het gevolg ware van mijn schrijven. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte Uw dw. Q. N. lieden overleed te Deventer mijne geliefde zuster Mevrouw H. L. NIEUWENHUÏS Van Lansciiot HütiKËciiT. K. L. II. van LANSCIIOT HUBRECHT. AMERSFOORT, 20 Nov. 1808. Het Gezegend Koninkrijk van Christus zeer nabij. De Heer J. van her WAALS wenscht op Dinsdag 29 November a. s.. des avonds /'/o uur, iu het lokaal »I)K ZAAIER" te spreken over de drie onderscheidene klas sen van menschen in het aanstaande Konink rijk naar Gods eeuwig plan en raadsbe sluit. j|7 Er biedt zich aan voor dade- lijk een li. K. DIENSTBODE als of MEID-ALLEEN. Brieven onder letter NV. aan het Bureau der (oude) Aniersfoorlsche Courant, Kortc- gracht 50. 55K2T,, REKENINGEN aan den heor Van GENNEP worden voor 5 December a. s. ingewacht. Be DIRECTEUR van hel Postkantoor te Amersfoort brengt ter algemeeno kennis dat. op Zondag, 4 December aanstaande, te zijnen kantore gedurende de gewone uren van openstelling voor bet publiek, nl. van 8 tot 10 ure voorin, en van 12,HO tot 1.B0 nam. (Spoortijd), postpakketten ter verzen ding kunnen worden aangeboden. Amersfoort, den 2<">. November 1808. De Directeur voornoemd; SCIIMITZ. DONDERDAG 1 December 3* OPENING twj van een ('ursus 111 liet knippen op maat. I11 15 lessen van H uur leert men de nieuwste en etet/anlste Costumes, Mantels en alle Kinder- en Onder kleederen grondig naar maat knippen, zoodat men niet. behoeft te passen en men ook na verandering der mode liet geleerde in toepassing kan brengen. Schriftelijke bewijzen van bekwaamheid worden uitgereikt. Leergeld fit).ook privaatles aan huis. De lussen worden gegeven te A mers/oort ton huizo van dun heer N. M. van WOU DENBERG, Langestraat A. !(i, waar do dames '/icli v. p. spoedig gelieven aan te melden. Inlichtingen gratis. Aanbevelend, A. RICKFRMANN, COtTKI'R, Jansstraat 'ibis, Uln •hl. iiIIiHtn echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circ liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en u-Ij n 11 gekleurd van Ü5 cent 240 verschillende qua- invoormlitoii in huis. gebruiken Jf.-O. 111 varuit er wel bij; maar j dit. getal moet vertienvoudigd worden en dan eerst zal de nlgcrnccnc gezondheidstoe stand oen gouden tijdperk intreden. I Daarom is 11,-0. met GOUD bekroond.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2