Stadsnieuws. Ingezonden. Damast-Zijde 65 cent roemde groole «bollen" voor een stuiver en by een der glasheldere verklaringen van een theorema misten nooit de ook in zijn boe ken zoo vaak voorkomende opwekkingen om hiervan »klare" begrippen te verkrijgen, bij welke gelegenheid hij eenige oogenblikken zijn uitlegging staakte, ten einde hard met de lippen te smakken. Dan, de geleerde heer was zijn leven lang een lastig man, als hij in zijn meeningen tegenstand ontmoette, en de toestand, waarin hij omstreeks 1799 verkeerde, maakte hem bitter. Andermaal waren zijn omstandigheden ongunstig nadat hij z.ijn betrekking verloren had als leermeester der pages van Koning Lodewijk. Napoleon was hem een doorn in 't oog, en hoe weinig hij dat verborg, leert het volgende. Bij de komst van den Keizer te Amsterdam was hij met zijn negenjarig zoontje Jan Jacob, later rector te Alkmaar, op den Dam gaan kijken en nam den knaap op den schouder om hem die mooie mannen op het balkon van 't Paleis te toonen. Toen hij het kind op den grond zette, zeide hij, zoo luid mogelijk»Zie zoo, nu kan je zeg gen, dat je den smeerlap gezien hebt". Zulk een karakter is niet heel zacht in het dispu teeren, en wie de onverkwikkelijke strijd schriften iler geleerden van vroeger eeuwen maar een weinig kent, moet zeggen, dat zij verre verwijderd waren van de gematigdheid en betamelijkheid, die elk wetenschappelijk onderzoek moeten beheerschen. Het geschrift van De Gelder, 419 bladzij den groot, is duidelijk en volledig het ken merk van al zijn werk de noodzakelijkheid van het betoog daargelaten, is het nog lezens waardig. Tijdrekenkunde is moeilijker dan somtijlis wel gedacht wordt; het is heel iets anders, te weten, wanneer iets gebeurde of zal plaats hebben, dan een tijdsrekening vast te stellen, indien dit «wanneer" een geschilpunt is. Nog minder kan hier een overzicht gegeven worden van hetgeen bij de laatste drie eeuwsverwisselingen hiervan in druk werd uitgegevennog minder wat dienaangaande gezegd is door mannen van wetenschappelijk gezag, als in het voorbij gaan; geschiedschrijvers, redenaars en dich ters konden biervan niet altijd zwijgen. Of het onderwerp andermaal in 1899 zal be sproken worden, is voor 't oogenblik de vraag niet. Misschien heeft de periodieke pers dan reeds gezorgd voor de goede op lossing van hetgeen vroeger een zwevende meening waswij rekenen op een weinig vooruitgang der denkbeelden. Maar al zullen wij het hiermee eens zijn, dat wij elkander een «gelukkige nieuwe eeuw" zullen toewenschen op Oudejaarsavond 1900, te middernacht, zal dan alles in't elfene zijn, als een gevolg, niet van nieuwe ontdekkin gen, maar van zeer onlangs verspreide be grippen aangaande den tijd Vroeger liep de klok iler gemeente of stadswijk naar den zonnewijzer, thans worden de iiienschen verbijsterd door stads lijd en spoortijd, en de eenvoudigste man begrijpt, dat het toch een kwaad stuk moet zijn, te bepalen hoe laat het is, waar men vroeger slechts de klok had te raadplegen, tenvyl nu beslist is, dat de beide opgaven wel een half uur onder ling kunnen verschillen. Hoe moet men thans uitmaken wanneer bel oogenblik zal geko men zijn, dat de nieuwe eeuw met het nieuwe jaar verschenen is Van de onvolkomen tijdrekening over een groot tijdperk, behoeft alleen aangemerkt te worden, dat bij de verandering van den ouden in den nieuwen stijl niet minder dan tien dagen eenvoudig uit den kalender ge schrapt zijn om de verwarde tijdrekening eenigszins in orde te brengen. Men stelle zich nu vuor. wat iemand overkwam, die juist op een dier verloren dagen verjaarde en dus moest deelen in liet ongeluk van een kind, dat op een schrikkeldag ter wereld kwam. De vaststelling van den hier bedoel den verjaardag laat overigens niets te wen- schen over. In zulke aangelegenheden vervult dc Kerk de taak der iuternationaliteit, en hoe nuttig deze opvatting gewerkt heeft, toont het gescharrel over Greenwichtijd en Middel-Europeeschen tijd, waardoor wij in ons land reeds gemeenten hebben met drie erlei tijdtellingniet ongelijk aan de klok ken van Delft, toen die nog liepen in verband met de behoeften der schippers van de ver schillende trekschuiten. De pauselijke tijds- regeling van 1582 een voortreffelijke verbetering is lang buiten werking ge bleven in vijf der zeven gewesten onzer Republiek de Engelschen telden nog in de tweede helft der achttiende eeuw Volgens Julius Caesar, en de Russen bleven natuur lijk rechtzinnig in den ouden kalender en f eraken onk hierin r.llengs verder achterlijk, let doorhuli-ii van 4-15 October 1582 stond hun waarschijnlijk tegen, omdat het van den Paus kwam, die als beoefenaar der astro- i nomi" en als souvorein Vorst In Italië, wel de eenige potentaat was. die tot dergelijke verbeteringen bevoegdheid bezat. Hadden I oh zo Oostelijke en Noordelijke provinciën j toen gemoedsbezwaren om den nieuwen stijl te gebruiken dan hadden zij toch een waar diger argument, dan zij. die thans weigeren den sterrentijd aan te nemen, omdat dit ieder hunner levensdagen met 20 minuten zou verkorten. Aan den anderen kant heb ben zij, zoo hun zienswijze juist is, groot gelijk, dat zij zich op dit punt niet laten be knibbelen: hun levensdraad wordt spoedig genoeg afgeknipt met de nijdige schaar der onoverbiddelijke juffer Atropos. Frkderiks. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat gedurende deze maand in het perceel aan de Breedestraat wijk F. No. 133, tengevolge van het ontstaan van een geval van besmettelijke ziekte in gemeld per ceel, geon gelegenheid zal worden gegeven tot Kostelooze behandeling van kinderen aan favus (hoofdzeer) lijdende. Amersfoort, 2 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Bevelen den ingezetenen dezer gemeente aan, voor drinkwater gebruik te maken van de gemeente-pompen en de melk der melk- slijters voor het gebruik te koken. Amersfoort, den 5 December 1S98. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Tb. SANDERG. Door het kies-college der Ned. Hervormde gemeente is met algemeene stemmen be roepen tot predikant hier ds. J. D. J. Iden- burg, te Hilligersberg. Door Regenten van het Burgerweeshuis hier, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. L. Seheltus, de volgende aanbeveling aan den Gemeenteraad aangeboden, ter benoeming van een Regent H. J. Croockewit, A. M. Tromp van Holst, mr. P. J. F. van Voorst Vader. Herinnerd zij aan de lezing, Woensdag avond in De Arend te houden overdezaak- Hogerhuis. De in de advertentie in dit nummer ge noemde heer Nauta is voorzitter van de be kende anti-revolutionnaire vereeniging «Keu- chenius". Mr. Th. Heemskerk zal, op uitnoodiging der anti-revolutionnaire kiesvereeniging op Vrijdag 46 December in De Arend een openbare lezing houden. Vermoedelijk zal bet onderwerp der bespreking zijnLeer plicht. Bij de betreffende advertentie in dit num mer vraagt men ons plaatsing van het vol gende Tot heden vergenoegden zich de dames met kleederen te knippen naar een patroon en dan zooveel mogelijk op <ie gis af en na het aanpassen van een veranderd kleeding- stukdit nu is echter een onvolkomen ma nier van doen. De heer Rickermann evenwel leert grondig, theoretisch de maat nemen, en waar, door invoering der naaimachine in de families, het streven bestaat om zelf klee deren (hetzij boven- of onderkleederen) te vervaardigen, daar is het kennen eener goede methode voor het aanmeten een noodzake lijke behoefte. Door gemis aan die kennis is menig kleedingstuk onvolkomen gemaakt of bedorven. Wat wij en uit zeer vertrouwbare bron omtrent de wijze van onderieht van de methode des heeren Rickermann verne men, is allergunstigst en geeft ons volle vrij moedigheid om zyn lessen met ruimte aan te bevelen. Tegen een hoogst billijke ver goeding als leergeld ontvangen de dames een kapitaal in de gedaante van kennis. St. Nicolaas heeft hedenochtend reeds een klein bewijs gegeven van zijn mildheid aan de kinderen der Christelijke school aan de Kortegracnt en die der Openbare school aan de Hellestraat, die. namens den goeden Sint allen voorzien werden van een mooie herinneringsplaat aan de Inhuldiging van H. M. onze Koningin. De »Ivy-soap company", die deze prent in opdracht van den grooten kindervriend uitreikte, heeft zich gehaast er haar adres op te vermelden en er op te verklaren, dat de Ivy-zeep de Koningin der zeepen is. Voorwaar een aardig gedachte reclame, ilie door de kindereu natuurlijk zeer onder de aandacht wordt gebracht van de belaeg- hebbende buismoeders. In dit winterseizoen zullen extra-nachttrei nen van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij van Amsterdam naar Amersfoort loopen op de hieronder genoemde dagen: Dinsdag 43 December, Vrijdag 6 Januari, Donderdag 49 Januari, Woensdag 4 Februari, Maandag 43 Februari, Dinsdag 28 Februari, Dinsdag 14 Maart, Donderdag 23 Maart. De treinen vertrekken van Amsterdam 's nachts 11.50 (spoortijd). Het onderscheidingsteeken voor 45-jarigen officiersdienst is met ingang van 6 December o. a. toegekend aan den olïicier van gezond heid 4e klasse J. Nord en aan den paarden arts le klasse A. Frederikse, van dit gar- Ook aan luitenant H. J. Inden is, evenals aan luitenant P. Donk, een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van drie maan den en evenzeer met bestemming naar Parijs. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra. van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, die gedurende 3 maanden belast geweest is met de waarneming der function van Chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te IJinuiden, is eervol van die functiën ontheven en sedert 1 December naar zijn garnizoen hier teruggekeerd. De officier van gezondheid 2e klasse J. J. F. M. Nooren, die van het 5e regiment in fanterie hier gedetacheerd is bij de land macht in West- lndië, wordt wegens 8-jarigen dienst bevorderd tot officier van gezondheid 4e klasse. Aan den muzikant 0. Schouten, van het 5e regiment infanterie, is uit hoofde van Jieliaamsgeoreken ontslag uit 'den dienst ver leend, onder toekenning van een geldelijke tegemoetkoming voor eens ten bedrage van f110. Adspirant-vaandrig M. Rutgers, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot re- serve-korperaal. Zaterdagmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van F. R. al spelend buiten de Kleine Koppel de Eem. Den heeren Zadoks en Paternotte mocht het niet alleen gelukken, den kleinen dren keling weder op 't drooge te brengen, doch zij mochten er, na onvermoeid toepassen der bekende methode, in slagen de levensgeesten, welke bijna verdwenen waren, weder op te wekken. Arts Jorisen, die het eerst ter plaatse was, doch door grooten afstand zeer laat kwam, had niets dan lof voor de uitstekende be handeling. Voor het spoedig verleenen van hulp bij den brand op het Sasje is door de «Brandwaar borg-Maatschappij van Onroerende goederen" te Amsterdam (agent de heer P. Herm van Hasel8n) aan de Wilhelmina-spuit," brand meester L. T. van Zwol, een gratificatie van 1'20 toegekend en door de «Ned Maatschap pij voor Brandverzekering" te Tiel (agent de lieer H. E. Striive) een premi van f40. Tengevolge van de verdenking dat er een misdrijf is gepleegd, heeft Vrijdag le Utrecht de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van N. K., eenige dagen geleden hier onder verdachte omstandigheden over leden. Zijn stoffelijk hulsel werd hier Zaterdag middag ter aarie besteld. Aangaande deze zaak kunnen wij niets anders meedeelen, dan dat alle geruchten dienaangaande eiken grond vafi waarheid missen. Het bericht betreffende den aankoop van het Oosterboseh bij Barneveld is niet geheel juist. Wel is liet door het Bestuur der Spaar bank aangekocht, doch alleen met het oog op een soliede geldbelegging en niet met het doel, zooals gemeld werd, om het als wan delpark in te richten. Onwaarschijnlijk is het echter niet, dat het Bestuur der Spaar bank, bij een eventueel verzoek van de zijde der «Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer", besluiten zal, de vrije wandeling in genoemd bosch open te stellen. Hierdoor toch zou in geen enkel opzicht de waarde van den eigedom kunnen verminderen. De aanleg van den tramweg Ede-Nijkerk zal nu geheel op eigen baan geschieden, waardoor deze er overal als een locaal-spoor- weg zal uilzien. Met het oog op de in be werking zijnde nieuwe Rijkswet op de tram wegen, waarbij voorgesteld wordt op vrije baan een maximum-snelheid van 50 K. M. per uur toe te staan, in plaats van de nu voorgeschreven 20 K. M., wordende krommin gen m het aanvankelijk project zooveel doen lijk gereduceerd. De nitbakening van het gedeelte- Barneveld-Nijkerk bleef nagenoeg onveranderd, tenvyl in overleg met de tech nische Directie der Ned. Centraal Spoor weg-Mij. (de exnloitate) de nitbakening van het gedeelte Rarneveld-Ede op verschillende plaatsen werd gewijzigd, zonder echter de lijn belangrijk te verkorten, omdat men de verschillende buurtschappen wil blijven aan doen. Met de nieuwe uitbakening is men nu zoo goed als gereed. Het gereedmaken der stukken tot indiening der onteigeningswet en tot aankoop der benoodigde gronden, kan zonder verder oponthoud voortgaan. Met het leggen der sporen zal niet wor- begonnen vóór zoo goed als alle betrokken terreinen in eigendom der Spoorweg Mij. «De Veluwe" zullen zijn overgegaan. Naar wij vernemen, worden pogingen aan gewend om tusscben de stations Maarsber- gergen en Veenendaal-De Klomp een halte op te richten aan den Staatsspoorweg voor reizigers van en naar Amerongen. Bekend is het, dat de landbouwers meest uit vrees voor brandstichting of andere be schadiging, in den regel nachtverblijf of een reispenning verschaffen aan de landloopers. Dezer dagen nu kwam zoo'n sinjeur nacht verblijf vragen te Scherpenzeelhij kreeg echter een dubbetlje en hem werd de weg naar Barneveld gewezen. Hierover vertoornd, wilde hij den knecht te lijf, doch deze gaf hem, door den boer geholpen, zulk een pak slaag, dat dit reeds voldoende ware geweest. Echter werd do vriend stevig gebonden en naar liet dorp gebracht, waar hij in bewa ring werd gehouden en een prosies verhaal van het voorgevallene werd te boek gesteld. Hij kreeg dus toch het verlangende koste loos nachtverblijf, terwijl bom nog een ver rassing wacht van vrouwe Justilia. Over de benoeming van onze Koningin tot chef van liet Wandsbecker Huzarenregi- ment, bevat de Münchencr Jttgend liet vol gende aardige versje Dem holden Hollander Königskind Mit seinen achtzehn Jahren, Dein scheukte der Kaiser als Angobiud Kin ganz' Regiment Husaren. Da aeul'zte manch' Miigdelein, nassen Blicks Ob all' der Reiterund Pierde: «Wie sind doch die wahren Giiter des Glticks So unglcich verlieilt aul' der Erde «Die eine kriegt last achthundcrd Stïick Huzaren ést zum Weinen Mir wiir' schon der winzigstc Lieutenant ein Glüek Doch mir schenkt der Kuiser keinen." Van 1- R EC LA MES. regels 11.25 elke regel meer f 0.25 Maagziekten, lit onze brochure geven wij eene beschrijving van de lever en de nauwe betrekking tusscben deze en de maag, zoo- dat de slechte toestand van de lever, ook maagziekte medebrengt. IV ar nors Safe (!ure is liet hoste geneesmiddel voor de maagziekten. Verkrijgbaar bij: T. 1'. van den Bergh Zn. Utrecht; J. W. Snabiliê, Rotterdam 1 .de Leeuw, Roden burgstraat 74, Arnhem. tot. f 14.05 per Meter alsmede zwarte, witte on gekleurde Heiinebcrg-Zijilo van .15 cent tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van Invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zyde-Fabrieken (k. tc k. Hoflever.), Zünch. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat dc Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende. Eenige onderwijzers uit Nijkcrk, Amers foort en omstreken hebben het plan opgevat in. een van bovengenoemde plaatsen een af- deeling op te rich I en van dc Ned. Ondenvij- zers-Pro pugandu-Ulub (voor Drankbestrijding). In zooverre zijn hun pogingen met een gun- stigen uilslag bekroond geworden, dat zij besloten hebben 40 Dec. a. s. 's nammiddags te 3 uur in de Raadszaal van het Gemeente huis te Nijkerk een vergadering te houden teneinde de afdeeling te constitueeren. De heer W. C. Ooslerman, van Amers foort, zal dan spreken over«Geheelonthou der of Matig drinker". Wij noodigen alle onderwijzeressen, on derwijzers en anderen, die belangstellen in het alcohol-vraagstuk, uil, deze vergadering, te bezoeken. De heer Oosterman (Krommes!raat. 228) en ondergeteekende geven gaarne alle mo gelijke inlichtingen over deze zaak en stellen brochures, daarop betrekking hebbende, be schikbaar. U, dankend voordo verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw. dw. dr. J. A. HUISMAN. Amersfoort, Beekstraat.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2