Donderdag 22 December 1898. No. 4834. 48e Jaargang. DE ERFENIS. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEE1 te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat do door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 9 en 10 vun de l'erso- soneele belasting over het dienstjaar 1098 aan ik- ünt.y;in«er van '9 R'jk9 directie belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den hij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt tc Amersfoort, den 19. December 1898. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCIIIMMELPENNINCK. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. li der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. BAS'l' ingediend verzoelc, met bijlagen, oin vergunning tol het plaatsen van een gasmo tor in het perceel gelegen aan liet groote Spui Wijk D. No. 39!i, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. .'1528, op do Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 2 Janua ri aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner loden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 19. December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIIIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. I en 5 van de Bedrijfs belasting over het dienstjaar 1898 99 aan der. Ontvanger van s Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 20. Decem ber 1898. De Burgemeester voornoemd. F. I). SCIIIMMELPENNINCK. Feuilleton. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT. Brengt ter kennis van de belastingschuldigen, die hunnen aanslag in de plaatselijke Inkom stenbelasting over het dienstjaar 1808 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft der volgende maand tot eene vervol ging moet worden overgegaan. Amersfoort den 21. December 1898. De Ontvangèr voornoemd, J. C. LEINWEBER. 3 (Slot). Twee jaren verliepen en Jessie was thuis gekomen van .Ie kostschool, waarheen ze gezonden was om Ie herstellen, wat er vroeger aan haar opleiding te kort gescho ten was. Zij was nu drie-en-twintig jaar en een bloeiende schoonheid. Haar lief lijke ver schijning had iets onuitsprekelijk betoove- rends. Op haar wangen bad de bleeke fu- brickskleur plaats gemaakt voor een gezon den blos en uit haar oogen straalde een diep, helder licht. Toen Stacey haai- zag, was hij zeer te vreden hij zei bij zichzelven, dat zijn plan nu volkomen zou gelukken. Hij verkeerde in de meening, dat ze Bradley, dien armen klerk, al lang zijn afscheid had gegeven. Zij zou natuurlijk een man willen trouwen, die een mooie maatschappelijke positie had. Ja, Stacey had allo redenen om tevreden tc zijn. l)och hij rekende buiten den waard. Hoe Jessie ook veranderd was, in éen ding was zij gebleven als vroeger: haar liefde voor Jim was nooit aan 't wankelen gebracht; hoewel zij heel goed begreep, dat haars vaders geld menigen vrijer zou aantrekken, zag zij met kalme, blijde vreugde haar hu welijk melden geliefde barer jeugd tegemoet. 't Was een week of drie na Jessie's thuis komst. Haar vader wandelde langzaam dooi den tuin op on neer. De oude Morrison was volstrekt niet in zijn schik met zijn tegen woordig lot; hij voelde zich niet op zijn gciuak. had een gewaarwording, of hij overal HET EINDE DER EEUW. Naar mijn inzien is de zaak heel eenvoudig, meent Sylvanus. Een Eeuw bestaat uit 100 jaren voluit. Een jaar bestaat uit 365 dagen voluit. 1 Januari is de eerste dag van een jaar, en 31 December is de laatste. Wanneer nu al die 305 dagen verloopcn zijn, is het jaar uit. Een jaar 0 is niet denkbaar. Onze tijdreke ningen bet doet er niet toe welke zijn alle later ingevoerd. Het feit, van waar zij haar begin rekenden, is als bet ware de eerste dag van bet jaar 1. De Christelijke jaartelling gaat uit van de veronderstelling, dat Jezus geboren is op 25 December (1 Ja nuari). Die dag werd dus het begin van het jaar 4. Toen het dus weder 25 December (1 Januari) was, was Jezus jarig, dat is een vol jaar oud, en was het jaar 1 uit. En zoo was de Eeuw uit op 34 December van het jaar 100. Derhalve is nu de Eeuw uit, dat wil zeg gen, zijn 100 jaren voorbij, als het jaar 4900 geheel voleindigd is. De eeuw is jarig 4 Ja nuari 4901. Een vriendelijk lezer merkt ons op, dat evenals prof. Marck, van wiens Eeuw-preek in 1700 we in een vorig nummer gewaagden, ook de groote Van üosterzee wat voorbarig is geweest, en bij den overgang van 4849 op 1850 een leerrede hield, »ten besluite van de halve Eeuw", welke toespraak evenals die van Marck werd uitgegeven. Men wees hem er echter op, dat hij een jaar te vroeg was en toen trachtte hij er zich uit te redden door de opmerking, dat te dier zake de beschouwingen kunnen ver schillen maar verder liet hij het er by. Üok in de N. Rotterd. Crt. is de kwestie wanneer de 49e Eeuw uit is, ter sprake ge bracht. on ook daarin wordt geconcludeerd, dat de 20ste Eeuw aanvangt na middernacht i 31 December 1899. Als aanvulling op de mededeeling van de I Kalender-verandering in 1582 diene, dat dit I geschiedde op 45 December van dat jaar. Een gelijktijdige kroniekschrijver meldt j dienaangaande »Op dit Jaer soo is het Jaer en Almanak verandert en verbeetertalsoo bevonden wert de tijd sedert Christi geboorte tien da gen waren verloopen, soo heeft men 10 da gen van het Jaer ingetrocken, en men heeft Kersmis gehouden op 45 December, in plaats van 25 December, en liet Nieuwe Jaer is begonnen on 22 December, soodat van dese tijt af den Ouden en Nieuwen stijl is inge- stelt". in den weg liep, en was vooral verlegen in tegenwoordigheid zijner dienstbodende weelde beviel hem niet. Hij zag Stacey aankomen. Die kerel dwaalt hier altijd om de deur, bromde de oude man. Wat zou hij nu weel moeten De bezoeker deed zijn best, buitengewoon vriendelijk te zyn, doch Morrison liet zich niet misleiden. 't Lijkt me zoo toe, meneer, of u een buitengewone boodschap had. Is 't niet Ja, meneer Morrison, dat heeft u goed geraden, antwoordde de jonge man lachend. Eu toen de oude niets zei, vervolgde hij 't Betreft een zaak, waarmee mijn geluk is gemoeid... en ook 't geluk van uw doch ter, geloof ik. Morrison keek hem scherp aan. Heb je praatjes gemaakt tegen Jessie? vroeg hij bijna ruw. Stacey zag hem aan als de verdrukte on schuld. Zeker niet, meneer, zei hij verontwaar digd. Ik kom hier om 't cer^ met u te spreken. Die moeite kan je sparen, hoorJcssio is verloofd. Geëngageerd Natuurlijk. Al drie jaar IJ wilt toch niet zeggen, dat zij geënga geerd is met dien Bradley, dien klerk Morrison's toorn was nu ontwaakt. Watblief? Is Jim soms niet not zoo goed als jij 'k Geloof,, dat hij heel wat beter is Neen, neen, al kon ze niemand anders krij gen, jij zult mijn dochter nooit hebben Wij hebben genoeg van je gehoord en mijn eenig kind moet een fatsoenlijk man hebben Uit de rede, daaromtrent door den Mi nister van Financiën in de Tweede Kamer uitgesproken, nemen wij woordelijk het vol gende over uit de Handelingen Door verschillende sprekers is gesproken over wat ik kortheidshalve noemen zal, het plan-Coolen, maar niet allen spraken in den zelfden geest. De heer Jansen beklaagde zich over de schorsing van het besluit, waardoor de Ge meenteverordening te Tilburg niet kan wer ken. De heer Van Gilse beklaagde zi-_h er over, dat de Regeering zich over de zaak in zóo weinig sterke bewoordingen had uitgelaten en stelde tie pertinente vraag, wat de Re geering zal doen. Den lieer Jansen moet ik antwoorden, dal le schorsing onvermijdelijk was. Gedepu teerde Staten hebben de Verordening goed gekeurd, maar de Commissaris der Koningin heeft daarop beroep aangeteekendde zaak is dus hangende, en zoolang op het beroep niet is beschikt, moei noodwendig de uitvoe ring van het besluit worden geschorst. Men betreure dat niet, want dat geeft gelegenheid tot nauwgezet onderzoek. Den heer Van Gilse moet ik antwoorden, dat het in gevallen als dit beter is, niet zoo dadelijk tot wetswijziging te besluiten, maar eerst af te wachten of daartoe noodzakelijk heid bestaat. Dit wil ik echter zeggen, en ik hoop dat de belanghebbenden het ter harte zullen nemen zoodra de noodzakelijk heid daartoe zich voordoet, zoodra namelijk de toepassing van het plan-Coolen zoodanige uitbreiding mocht krijgen, dat de bedoeling der Wet op den Persoonlijken dienstplicht er door dreigt verijdeld te worden, zal de Regeering geen oogenblik aarzelen, de noo- dige voorstellen te doen. Hiertegenover is 't van belang, de aandacht te vestigen op hetgeen de Noord-brabanter schrijft naar aanleiding van het Kamer-ver slag in de dagbladen. Het blad zegt dan Moeten wij deze woorden nu als een waar- schuwing opvatten om het plan te laten rusten, of moeten wij hieruit lezen, dat het vooreerst zoo'n vaart niet nemen zal en wij maar kalmpjes onzen gang kunnen gaan Dat is niet duidelijk. Maar erg duidelijk is het, dat wij zóo wet tig handelen, dat er niets aan te doen valt. De liberale pers kan zich dus voorloopig stil houden en moet nu maar eens goed oplet ten of het getal vrijwilligers niet zóo groot wordt, dat het oogenblik om te handelen voor den Minister is aangebroken. Voorloopig zijn wij gerust en gaan wij stilletjes onzen gang. Intusschen vindt het plan-Coolen veel na- volging in den lande. Te Stoinpwijk meldden zich 13 vrijwilligers aan, terwijl er slechts 8 noodig zijnte Zuid-Beierland 6 voor 5 plaatsen. Voor den Militieraad, die te's-I'er- togenbosch zitting houdt, zijn voor de lote- lingen der gemeenten Helvoii-t, Haaren, Ravestein, Almkerk, Herpt, Oud-Heusden en Hodikhuizen zooveel vrijwilligers opgekomen, dat geen van deze lotelingen zal behoeven te dienen. En ook elders in den lande is tus- schen belanghebbenden voor het te leveren contingent der Nationale militie en een Mi litie-verzekering-mij. gecontracteerd, dat deze maatschappij op zicli neemt de te stellen vrijwilligers volgens het plan-Coolen te be zorgen tegen een vergoeding van f365 per vrijwilliger. Aan een inzender in de Zwolsche Crt. en geen van jou soort Norman Stacey werd een weinig bleeker dan gewoonlijk en zijn gelaat nam een leelijke uitdrukking aan. Wacht eens even, oude heer, ik geloof, dal ik een middeltje heb om gauw je toe stemming te krijgen, zei bij ijskoud. Wut zou je zeggen, als ik eens een testament van je overleden broer voor den dag bracht? Bah Meen je mij van streek te brengen met zulke praatjes zei Morrison minach tend. Praatjes 't Zijn geen praatjes, hoorriep de jonge man en stak de hand in zijn bin nenzak, inet het gebaar van een speler, die een troefkaart in handen heeft, welke hem meester van de positie maakt. Hij haalde een enveloppe voor den dag Deze bevatte het papier, dat hij uit de brand kast gestolen hud hot testament van Rueben Morrison. Nu zullen we zeker de zaken wat vriend- schappelijker kunnen bespreken, waarde heer, zei Stacey. Lees zelf eerst. Doch hein wachtte een verrassing, waarop hij in 't minst niet was voorbereid. Morrison las en maakte luide zijn commentaren, waar naar Stacey luisterde met toenemende be langstelling. Ei, al zijn geld nagenoeg vermaakt aan de stad! Heel verstandig! Mij vijfduizend pond.heel goed mooi genoeg om rus tig te leven. Die goede Rueben Aan Norman Stacey duizend pond.hm in, hy kon zijn geld wegsmijten zooals hij wilde... Wat 'n gelukMijn vrouw zal blij zijn als een kind. Wij konden dit leven niet langer uithouden. Met een glimlach van ongeveinsde vroolijk- lieid keek hij den ander aan, die sprakeloos van verbazing was. Ja, man, je hebt ons goed nieuws ge bracht Mijn vrouw en ik waren heel weinig op ons gemak in dat groote huis, met al dien rommel om ons heenwe waren te aud geworden om ons aan dat nieuwe leven te gewennen. Zijn toorn was geweken. Hij begreep, dat de man, die hem dat testament bracht, dat niets anders dan door diefstal in han den kon gekregen hebben, maar hij vergaf hem gaarne die misdaad. Wees maar niet benauwd, jonker, zei hij; ik zal zeggen, dat ik 't in een oude kast heb gevonden. Maar Stacey bromde eenige weinige vrien delijke woorden en lichtte zijn hielen zoo gauw hij kon. Morrison keek hem een paar minuten na en begon toen hartelijk te lachen, In geen twee jaar had hij zich zóo ver licht van gemoed gevoeld. Den avond, toen Jessie en Jim terug keerden van hun huwelijksreisie, vonden ze de oude lui in een aardig klein huis, erg op hun gemak. Wel, moeder, zei 't jonge vrouwtje na den welkomstkus, u ziet er uit, of u tien jaar jonger is geworden Zoo voel ik mij ook, meidwat een rust, al die drukte niet meer om mij heen te hebben En die knechts en meiden 1 Ik kan nu weer doen en laten wat ik wil en rustig een praatje met de buren maken, zonder te vragen of 't zoo hoort ot niet.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1