Kerstnummer, Stadsnieuws. Ingezonden. gaf hel aPlan-Coolen" de volgende vinding in de pen De inschrijving voor de Nationale militie geschiedt, volgens art. 16 der Militiewet, van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont. De toestand van die jongelingen moet wor den beoordeeld op 1 Januarizijn zij alsdan naar de regelen der wet ingezeten, dan moeten zij ook in die Gemeente worden is ingeschreven. Hij.dieterechtineenGemeen- te is ingeschreven, blijft tot de voor de militie ingeschrevenen van die Gemeente behooren, al verandert hij van woonplaats (art, 23). Iemand, die dus een dienstplichtigen zoon heeft, vestigé zich (voor de leus) te Tilburg, late zijn zoon vóór 1 Januari aldaar voor de militie inschrijven en vertrekt daarna weer naar zijn tegenwoordige woonplaats, aan de »Vrijwilliger-vereeniging" overla tend, zorg te liragen, dat ook voor zijn zoon een vrijwilliger geplaatst wordt. Onlangs zond het Bestuur eener vereeni- ging te Amsterdam naar 's-Gravenhage de noodige bescheiden, ten einde op de Statuten de Koninklijke goedkeuring te werwerven. Op advies van een rechtsgeleerde adresseerde men deze stukken aan het Kabinet der Ko ningin. Een paar dagen later ontving deal-zender de stukken terug met oen gedrukt schrijven namens den Secretaris bij het. Kabinet, waarin werd gemeldAangezien het de wenscli is van Hare Majesteit de Koningin, dat alle aan Hoogst Dezelve gerichte brieven of re- questen rechtstreeks aan Hare Mrjesteit wor den toegezonden, geel ik u in overweging, het hierboven bedoelde request alsnog van een aan Hare Majesteit gericht adres te voorzien". Uit liet feit. dat dit schrijven gedrukt was, blijkt dat meermalen stukken, voor Hare Majesteit bestemd, aan bet Kabinet, geadres seerd worden. Zij, die dus een verzoek aan Hare Majesteit hebben te richten, zullen, om tijdverlies te voorkomen, wel doen, van het bovenstaande kennis te nemen en daar naar te handelen. Om belasting-kiezer te kunnen worden op grond van gedane betaling over bet laatst- verloopen dienstjaar <ler Personeele belasting, moet men in die belasting zijn aangeslagen geweest naar een of meer der eerste vijf grondslagen, en de rijwielen vormen den zesden grondslag. Op oen fiets kan men dus nog niet naar de stembus. De Staats-Ct beeft onlangs een benoeming gebracht, die zeer de aandacht verdient. Aan den bekenden en bekwamen Directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, dr. M. Treub, is de titel van professor toegekend. Daarmede is de trits vol; de drie gebroe ders. dr. II. Treub, mr. M. W. F. Treub en dr. M. Treub, hebben thans alle drie den hoogsten rang in de geleerde wereld ver worven on niemand is er, die hun dien rang betwist. H.H. Adverteerders worden beleefd uitgenoodigd, huil adver tentie» voor liet dat reeds Zaterdagmiddag verschijnt, tijdig te willen inzenden en wel UITERLIJK Za terdagochtend 10 nnr. daar w ij anders niet voor de plaatsing kunnen instaan. Wij vestigen de aandacht, op dit steeds algemeen gciezen nummer. Het. classicaal bestuur vari Amersfoort is voor 1899 saanigcsteld als volgt A. Couvée Azn., prod, te Zeist,president, secundus II. Th. Barbas, pred. te Vreeland; B. Ch. Ledeboer, pred. te Loenon, assessor, secundus A Gelderman, pred. te Bunschoten; dr. II. II. Mi-iiloiibelt, pred. te Baarn, secun dus I). P. Brans, pred. te Soest; H. J. ter Haar Romcny, pred. te Amersfoort, secundus vacant wegens vertrek van ds. J. Berger van naar Transvaal; W. H. Stogenga, pred. te Oud-Loos'Irecht, secundus J. Visser, pred. te Woudenberg: L. Manse, ouder!, te Zeist, secundus .1. Bnkhovc, oitderl. te Amersfoort; J. J. Kiel,er, oud-ouderl. ie Amersfoort, se cundus (J. Mans, oud-ouderl. to Amersfoort; J. B. de Beaufort, oud-ouderl. te Wouden berg, secundus mr. A. J. de Beaufort, ouderl. te Leusden G. van Kempen, pred. te West broek, scriba en qu.estor, dr. H. H. Mculen- belt, pred. tc Baarn, secundus-scriba. Ter bevordering van een geregelde bezor ging van de bij de jaaiswisseling ter post komende stukken, wordt, evenals in vorige jaren, de gelegenheid opengesteld orn brieven en andere stukken, welke men op 1 Januari a.s. aan do geadresseerden weuscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December ter post to bezorgen. Om die stukken van de overige te onder scheidon, behooren over de gelieele lengte van het adres twee zich kruisende strepen getrokken te zijn. Zij moeten uiterlijk 31 December te 12 uur middag, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Aan liet publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, bij zonder aanbevolen, van deze gelegenheid tot vroegere bezorging bij de jaarswisseling ge bruik te maken. Tot inspecteur van den arbeid in het 3de district, waaronder Amersfoort ressorteert, is herbenoemd de heer H. W. E. Slruve, te 's-Gravenhage. Het gerucht, dat andermaal de ronde doet' als zou Z.Kxc. de Commissaris der Koningin in dit gewest, A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll en Nijenbeek, voorne mens zijn ontslag te vragen, wordt door het Utrechtsch Dagbl. op de meest besliste wijze als onjuist verklaard. Wegens vertrek naar elders heeft de heer J. C. de Haan Gz. ontslag gevraagd als com mandeur van de Wilhelmina-spuit, vroeger Spuit 3. Een der bladen bevat het volgende be richt «Ken tweede lijderes werd thans per bran card overgebracht naai- het Gemeen te-zie ken huig, Koningstraat alhier, wegens febrïs typboidea." De correspondent noemt zeker «Gemeen te-ziekenhuis" hel ziekenzaaltje van het ge sticht »De Armen de Poth." 't Is maar voor 't recht begrip. Maar indien er thans, onverhoopt, weel een ernstig ongeval zich voordoet als op 10 October 1894, zouden we dan een herhaling moeten hebben van het ijselijke, dat toen gebeurd is Luitenants F. J. Quanjer en C. A. van En- scbut, van het 5e regiment infanterie, en jhr. H. van Berestein, van liet le regiment veld-artillerie hier, worden 15 Januari eer vol ontheven van hun detacheering bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage en keeren op dien datum hier in garnizoen terug. Onzen stadgenoot den heer W. van Ach- terbergh is voor f3699 gegund de aanleg eener telegraaflijn met 2 draden langs den Oosterspoorweg van Amersfoort tol Zutphen. De raming was f3890. Het plaatselijk Nuts-Departement houdt morgenavond 8 uur in Amicitia een verga dering roet dames, waarbij als spreker zal optrede,, de heer J. H. Rovers, gep. kapitein ter-zee. De roep die de Weenerinuen vooral' is gedaan, is niet ijdel en seen ovevdrevene gebleken. Wat deze joligei, n-muzikale, typisch-„feschc" en vooral keurig nette bent heeft gegeven, was wnnrlijk zóo, dat het niemand die hen gehoord ën gezien heeft, heeft verwonderd, dat ze binnen 8 dagen te Utrecht twee voorstellingen gaven, nog wel met hetzelfde pro gramma. In trndon acht hunner, óok onder Roesnach ilc ui Amicitia, hier op, De dames droegen in v ihillenile. keurig verzorgde en mooie costumes volkswijzen voor en voerden eenigo dansen en mar- schen uit, een en ander afgewisseld door voordrach ten van Chrétionni. Verleden Donderdag was hun aantal verdubbeld. I)e uitvoering was echter geen eenvoudige herhaling van de vorige en geen Chrétienni zou een deel het succes zich toeëigeuen integendeel, moteenigen trots noc-nide zich het gezelschap „Bühne ohne Manner." Met dien vooruitgang in getalsterkte is een wijziging in 't programma gepaard gegaande volksliederen, enz. hebben plaats gemaakt voor ope rettes. Zeker zullen zij die de voorstelling hijwoon den wel willen erkennen, dat liet gezelschap zich daarmede niet op glad ijs begeeft, mits er operettes gekozen worden, waarin de zang door dans wordt afgewisseld; want vooral in deze laatste, in 'tbijzon der bij een optreden „en massa", ligt do kracht van dit gezelschap. En dan mag ook de goede zorg voor afwisseling van costumes wel afzondorlijk vermeld worden. Donderdagavond werden twee operettes gegeven, afgewisseld door een „Zang-011 dans-divertisscment.' Het publiek amuseerde zich uitstekend. De eerste oppcrctte, Monsieur et Madame Denis, stelt ze is van Otlenhnch nog al eischen aan den zang zoo onthaalde onB Lueilcnfen toe op trillers, die nu ja, is reeds opgemerkt, dat de zang niet als dc hoofdzaak aangemerkt moet worden. Toch verdient het stemmetje van Nanette, hel kamerkntje, hier af zonderlijke vermeldiug. Trouwens de vertolkster van deze rol, frl. Von Ehrenbnrg, is zeker een dor hoofdpersonen van het personeel. In elk der drie nummers kwam zjj in een belangrijke partij on het programma voor, even als frl. Volmar. Eenmaal aan het noemen van namen mag frl. Wanda Folchini, die als solo-danseres in het tweede nummer van den avond veel succes had, niet inet stilzwijgen voorbijgegaan worden. Dit tweede nummer, lm Reiehe ties Jocus, viel meer in den smaak dan het vorige. Hot gaf vooral voor het oog te genieten, daal' het, uitgenomen eenigo coupletten, geheel bestond uit dansen, zoowel sodo- dai)8en voor het geheelo personeel (picrrcttes en clowns.) Tot slot werd gegeven Acht huwbare dochters, komische opnerette van Suppec. Wc moeten hier even het spet van frl. Marck 111 herinnering terug roepen, welke de rol der Moodcr in dezo „Weiber- knserno" zëor verdienstelijk speelde. Ditslotnuinmer, het hoofdnummer van het programma, had wel liet meeste succes. Zij, die de voorstelling niet hebben bijgewoond, hebben voel verzuimd. Een licht 011 smakelijk toe bereid schoteltje is heel wat waard in dezen tijd van winterkost op 't stuk der tallooze vergaderingen, i De tentoonstel ling van Kunatnq verheid, Zaterdag en Zondag in Amicitia gehouden, is een waarsucceB geweest, een evenement in ons stedeke waari." op kunstgebied zoo heel weinig gedaan wordt. In weerwil van het hoogst ongunstige weder op beide dagen is do kleine maar mooie collectie door bijna 300 personen bezocht. Zij die dezo tentoonstelling voorbereidden en zij die met groote kosten de vele en velerlei kostbare voor werpen inzonden, vcrtlienen ten volle dank voor hetgeen zij te genieten gaven. Niet allen, maar zeer velen, die deze expositie bezochten, hebben zich er over verbaasd dat klein-Tlolland zóóveel moois maakt; Holland, eens toongevend op kunstgebied, is ingeslapen en heeft aan kunst hoegenaamd niets meer ge daan, tot voor weinige jaren enkelen opstonden en, nu ja, op eonigszins kunstmatige wijze, de beoefening van het kunstambacht weer ter hand deden nemen, eerst ietwat conventioneel, doch thans in al zijn volheid, steeds zoekend en op den duur vindend al wat menschelijker wijze kan gevonden worden. In dit blad is reeds een en ander meegedeeld over de schcppinge van Colenbranderzijn mooi werk is hier nu meer bekend geworden, óok door de kourige manier van exposeeren, evenals dat van den heer Mijnlieff, het heerlijke faience- Holland, dat naar onze meening het meer be kende Rosenburg verre op zij streeft. Hoe heerlijk mooi deed de Datura-vaas tegen Col en brawler's Tranen; twee bravoure-stukken, gelijk de inzen der in het vorig nummer het laatste betitelde. Maar zeer trok de aandacht het gebrand glas van 't Princenbof, een kleine maar buitenge meen fraric collectie, Men kan van meening verschillen of men aan de kopieën naar oude Meesters dan wel naar die der modernen de voor keur geeft, doch evenzeer trokken Goltzius. Item- brandt en Ostade de aandacht als Blommers en Mauve. Waar do uitvoering van het gedenkraam in de Nieuwe kerk te Arasterdam werd opgedragen aan den heer Schouten, kon het wel niet anders of de fragmenten der kerkramen voor Pretoria en Ten Raa moesten wel zeer de aandacht trek ken en trots de ongunstige belichting in dezo twee bij uitstek onaangename Decemberdagen was men algemeen opgetogen over deze specimina. Terloops zij herinnerd, dat 't Princenbof, dat helaas nog niet kon meedingen toen de franscho glazen voor het Rijks-museum te Amsterdam moesten worden vervaardigd, reeds fraaie stalen van zijn kunnen heeft geleverd zoo in het station-Den Haag van de Ilollandscho spoor als in het Museum-Willet Holthuysen en verschillende particuliere huizen te Amster dam. Onbillijk zou het wezen, niet even te wijzen, op de schoone verzameling sierplanten door den heer Kortbeek belnngloos afgestaan om de leege hoeken op zóo fraaie wijze in overeenstemming te brengen met do waarlijk zeer mooie expositie. De soiree, gister in Amicitia gegevendoor onderofficieren van liet garnizoen ten bate van. het in zoo kommervolle omstandigheden achtergebleven gezin van wijlen wachtmees ter Zeiss, heeft een batig saldo van omstreeks f300 opgeleverd. Eere aan hen, die hun talenten ten beste gaven, maar ook aan hen, die de noodzake lijke onkosten wisten te reduceeren tot het kleinste minimum. Voorde Arondissements-rechtbank to Utrecht heelt Maandag te recht gestaan eon stadge noot. die namens den Minister van Financiën werd vervolg wegens ontduiking der VVet- op de Bedrijfsbelasting, omtrent 21 Mei ge pleegd, De beklaagde bail geweigerd het beschrij- vingsbiljot in te vullen, omdat, zoo verklaarde hij, hem 2 jaar geleden gebleken was, dut hij toch niet geloofd werd. Daarom had hij geen lust het na te zoeken. De Rijks-advoceaat merkte op, dat hij op het beschrijvingsbiljet A. alleen maar»ja"of »neen" had in te vullen en betoogde, dat. be klaagde zich had inoelen inspannen orn liet ver trouwen, dat hij verloren had, te herwinnen, doch verzocht de veroordeeling van den be klaagde tot <"50 boete. De Officier van Justitie vond het volkomen juist, dat door den Minister van Financiën in deze wns geageerd, en vorderde de toe wijzing van den eisch der administratie. Men schrijft ons uit Tlaarn Door den hevigen storm is Dinsdag het zeewater weder do Eem binnengedrongen en heeft de Eempoldcrs tot bij ons dorp grootendcels overstroomd. Een eigenaardige hulde werd Zaterdag door eenige ingezetenen van Baarn gebracht aan de nagedachtenis van vvqjlen jhr. De Beaufort, oud-burgemeester van Baarn en van 's-Gravenliagc. Den IGden December was zijn geboortedag, en een prachtige lauwerkrans werd toen op liet grafie Lensden gelegd. Ds. J. A. do Vlieger, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Maasland, heeft hel beroep naar Eemnes- binnen aangenomen. Dc bijkans 70-jarige W. T., te Dame véld, is door den 20-jarigen Van E. aldaar, zonder dat hiervoor de minste aanleiding bestond, ernstig mishandeld. Nadat E. eerst don be jaarden man togen den grond geslagen had, I zette hij op de schandelijkste wijze zijn mis- I handeling voort en wellicht had" hij T. dood geslagen, indien geen lmlp was komen op- I dagen. Zóo woedend was E. dat hij door de te hulp gescholen buren slechts mot gewold van zijn slachtoffer kon getrokken worden. De dader heeft aan de politie reeds vol ledige bekentenis afgelegd. RECLAMES. Van 1—5 regels I'l.25elke regel meer f 0.25 lllansziokten zijn altijd zeer langdurig en ei- schen lange en zorgvuldige behandeling. Toch moeten de moeilijkste gevallen voor Wuruer'g Snfo Care wijkon, daar dit do natuurlijke wer king der nieren herstelt, ontsteking geneest, voruiing van bedorven vocht tegenhoudt, do urine in natuurlijken toestand houdt en verza meling van zuren verhindert, die ontsteking en bederf van de slijmachtige vliezen der urinobuis veroorzaken. Verkrijgbaar bij: T. P. van den Berch Zn. UtrechtC. J. W. Snabilió, Rotterdam* I. de Leeuw, Rodenburgstraat 74, Arnhem! HET WAN TUI). Wij lezen i.i het Alg. Handelsblad. Talrijk zijn de personen die op't punt staande eene reis tc doen zich op het laatste oogenblik vertragen door het in gereedheid brengen der benoodigheden voor de reis en juist op fcyd aan 't station komen om in den trein te springen. Eenmaal de trein vertrokken zijnde, laat de reiziger een zucht van verlichting en met welk eene zelfvoldoening roept hij uitHet was tijd". Deze uitroep heeft Mij. I. JloUonbrook, tc Linde bij Uijsaen, ook gedaan nis eon uitroep van verlossing. Zij was sedert meer dan 2 jaren lijdende aan hevige hoofdpijnen, bloedarmoede en bleekheid. Zij had ver scheidene behandelingen zonder ocnig succes ge volgd, zelfs niotdo minste verlichting. Op toevallige wijzo werd zij in kennis gesteld met de wondervolle genezin gen verkregen met do Pink Pillen van Dr. W illiams en begon zij terstond de behandeling. Na het gebruik van de cersto doos gevoelde zij eene belangrijke ver betering en na het gebruik van 8 doozon wns zij hersteld en had een goeden eetlust, Ook zij riep uit„het was tijd", want zij was wunhoo- pig geworden. Thans zal ik do Pink Pillen van ür. Williams een ieder aanraden die aan derge lijke ziekte lydende is, zoo schrijft zij ons. Prijs f 1.75 de doos: f9.per G doozen. Ver krijgbaar hij Snabiuê. Steiger 27Rotterdam eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending togen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van 't bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziokton uit: bloedarmoede, rhoumntiek, heiipjiekt,zenuwpijn, verlamming, riiggemorgsziektc, 'St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de hleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadi- ge handeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alk goede produkten worden ook dr. Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve das vel acht dal in V j'runsch op het omhulsel staat: Pi lules l'ink Puur Persounes Pales du De. Williams 't Omhulsel en hel etiket zijn van mosüeurig papier met blauwe biters. Men hoede zich voor namaak- seis. welke dikwijls gevaarlijk zijn vuur de gezond heid, de werkdadigheid dee Pink Pillen niet Wij kannen <le wet Waarborgen in- dien zij niet de echte njn d.w.z. gelijk aan ne venstaand model. liet opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd luetic, dut dc Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun Inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In hel vorig ntunmer LUver courant komt een stukje voor van den heer Oosterman naar aan leiding dor lozing over «Leerplicht", Vrijdag 16 dezer door Mr. Heemskerk gehouden. Het verbaasde mij, daarin tien lieer te zien optreden als het waro als gevolmach tigde van de ter lezing aanwezige openbare onderwijzers, en zijne persoonlijke meening, en die van velen misschien met hem, te hoo- ren verkondigen als de mooning van alle openb. onderwijzers. Daar ik het. in vele opzichten niet eens ben met deri inhoud van genoemd stukje, gevoel ik mo verplicht, togen oen dcrgolqk optreden protest aan le teek enen. U dankzeggend voor de verleendo plaats ruimte. Uw dw. E. LINDKNHOVIUS. Amersfoort 20 Dec. 1898. Verknoping van Vaste goederen, dd. 17 December 1N98. Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort. a. oen huis in de Miitirhuizon, wjjk F. no. 540. mot kelder, erf en grond, ter grootte van 1 Are en 16 centiaren. b. een pakhuis naast het, vorige perceel. Beide pcrccelon resp. voor f (>40 en 1"000 verkocht aart Dieters alhier.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2