Donderdag 12 Januari 1899. No. 4840. 48e Jaargang. Stadsnieuws. Een Luchtreisje. Noordpoolkoorts. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertcntiën 16 regels GO cent; clko regel meer 10 cent. Groote letters naar H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, officicële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Oltgave te Amersfoort. Bureau KORTE GR AC,UT 5tf. Tclephoon 19.. KENNISGEVINGEN. De UllRGEM 15ISSTER oil WETHOUDERS van AMERSFOORT. Unlet op art. (5 ilov Hinderwet, Brengen ter kennis van het publick, dat een door de wed. J. Z. Kerkhof!' ingediend verzoek, mot bij lagen, om vergunning tot het oprichten van ceue stoomwascherij en bleekerij in de perccelen alhier go- logen aan den Hei li gen berger iveg Wijk I. No. 28, bij hot Kadaster bekend onder Sectie B. No. 018 en 110, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat on Maandag, den 23 Januari aanstaande, des voormiddag» te hall" elf uren. gelegenheid ten Raad- huizo worrit gegeven om. ten overstaan van hoi Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 'J Januari 1899. Burgomcester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). HCHI.MMELPENN1 NUK. B. W. Tli.' SANDBÉRG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 150 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij die van dei. -1 April 1892 (Staatsblad No. 56), Noodigon do lolclingen dezer gemeente van het jaar 1898 voor de lichting 1899, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, zich daartoe vóór den 1 Februari naustaande, ter Secretarie aau te melden, tusschen 10 en 1 nur. Amersfoort, den 11 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPEXNINCK. Dc fd. Secretaris, H. Th. 'b JACOB. In de Staatscourant wordt ter kennis van de militie-plichiigen der lichting 1899 ge bracht, dat zij, die voor een opleiding tot vesting-telegrafist in aanmerking wenschen te komen, zich schriftelijk voor 20 Februari a.s. moeten aanmelden bij bet Departement van Oorlog. Zij, die wenschen ingedeeld te worden bij de Zeemilitie moeten daarvan vóór 1 Fe bruari aangifte doen ter Gemeente-secretarie. Onze vroegere stadgenoot de heer R. E. de Haan, laatst oud-Directeur der Rijks Hoo- gere Burgerschool te Winterswijk, is daar na langdurig lijdon in den ouderdom van 05 jaar ontslapen. Humbert Everts de Haan werd 24 Juli 1833 te Wirdum geboren, was kostschoolhouder te Leeuwarden, hoofdonderwijzer te Amers foort, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen en tot 1897 Directeur der Hijks Feuilleton. 4. (Slot). Ik schoot tol op den uodem, die mij wel vijftigduizend voet van de oppervlakte leek te zijn, hoewel ik later hoorde dat het meer nergens dieper was dan ecu veertig voet. Toen ik boven kwam, zwommen Montgo mery en de professor al naar den wal en ik verzuimde niet, hun goed voorbeeld te volgen. De hccle bevolking van de buurt had de ballon zien naderen, zoodat er hoopen mannen, vróuwen en kinderen aan den oever op ons stonden te wachten. «Dat is nu toch onaangenaam", zeide de professor»lk kan toch voor al die men- schen niet verschijnen in mijn weinige kleeding, met maai- oen oog en zonder tan den. Kolonel, daar ginds drijft dc ballon. Ik geloof, dat wij beter doen met terug te zwemmen,, en te wachten met aan wal te gaan tot het donker is". «Ik niet! Ik ga op het droge'', zeide Mont gomery «al stond daar ook de geheele be volking van Illinois". De professor echter zag er in zijn onttakelden toestand zóo on toonbaar uit, dat de meeste vrouwen en kin deren al van verre voor hem aan den haal gingen. Wij bereikten dus heelhuids den vasten Hoogere Burgerschool te Winterswijk. Behalve werken op natuurkundig gebied on ceriige vertalingen verscheen van zijn hand o. a.Gondibald ot Keizer Karei «Ie Groote te Leusden, een romantische schets met geschiedkundige aanteekeningen. De Dorens-vereeniging" ontving in 1898 aan jaarlijkscljo bijdragen, vrije giften en contributie» dor werkende leden dc som van f (308.30. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende het nu afgeloopen jaar zijn door haar 4G kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 204 huisgezinnen uitdceling is gehouden van308 homdon, voor mannen, vrouwen en kinderen100 lakens, 54 dekens, 188 paren kousen en sok ken, en 48 baaien kleedingstukken. De belangen der Vereeniging worden bij haar gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, opnieuw dringend aanbevolen. ln een der bladen komt het volgende be richt voor: «Het Nuts-departement Amersfoort heeft ter vergadering van gisteren alleszins termen gevonden om in het Reglement van het Zie kenfonds niet zoodanige veranderingen aan te brengen, waardoor aan de requestreerende geneeskundigen, aan die Nuts-instelling ver bonden, overwegende invloed op het Be stuur zou worden verleend". Men verzoekt ons voorshands niet anders mee te deelen, dan dat in de Departements vergadering van 6 dezer geen beslissing van dien aard genomen is en dat daarin slechts zeer ter loops sprake is geweest van een mogelijke Reglements-herziening, welke indien daartoe zou worden overgegaan eerst na behoorlijke kennisneming door Be stuur en leden zou kunnen geschieden. In de Dindagavond gehouden Algerneenc vergadering van de Oudheidkundige vereeni ging «Flehite" werd o. a. herbenoemd tot Bestuurslid de heer A. M. Tromp van Holst, die aan de beurt van aftreding was. Het belangrijk Jaarverslag is in druk en zal worden rondgezonden aan de leden. Daarna komen wij er op terug. Slechts zij meegedeeld, dat het nieuwe Museum denkelijk omtrent 1 Mei zal wor den geopend. wal en een boor stak ons in droge kleeren, die ons ongeveer net zoo goed pasten als een Fransch soldaat zijn uniform, vervolgens huurden we een rijtuig en lieten ons terug rijden naar New Berlinopolisville. De professor was onderweg zóo opgewon den als een schooljongen op den eersten dag van de vacantie. Hij deed niets dan bluffen op het «kolossale succes" van zijn uitvinding en verklaarde, dat hij binnen veertien dagen een middel zou verzonnen hebben oin zijn ballon even gemakkelijk te doen dalen als rijzen, doch Montgomery trok heelemaal niet bij. Hij deed geen mond open tot in de stad, en toen wendde hij zich naar den professor en beet hem toe, dat hij, veel liever dan ooit nog weer een luchtreisje te ondernemen in een door een wetenschappe lijk man uitgevonden ballon, zijn zakken zou willen opvullen met dynaniet en zich dan pardoes in de lucht zou laten vliegen. 1.) Do oude Fiörcke leed aan Noordpoolkoorts. Aan den verkoop van zijn groote zaak in kousen en tricotgoederen had hij liet tc danken, dat hij nu verder geen zorgen meer had, behalve de ontdekking van de Noordpool. Hij had in. zijn villa in het Grünewald, in den schoot zijner familie, een rustig en ge- Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende verslag, waarvan bereids mededccling werd gedaan in de Algemeene vergadering van «Flehite" Te Amsterdam vergaderden Zaterdag lieeron, bf „Nederlani gingen en Museum-besturen' De heer mr. J. C. Overvoerde, die de vergadering leidde, zette in het kort het nut van tien op te richten Bond uiteen. Door samenwerking kan men veel doen, en meer on meer het volk overtuigen van het nut, dat gesticht kan worden door musea. Allen moesten medewerken om de schatten uit den gouden tijd van ons land zooveel mogelijk te be waren en te verdedigen tegen het buitenland. Voorts deelde hij mede, dat nog vier vereenigingen haar toetreding hebben toegezegd en wel het Provinciaal genootschap voor Wetenschap en Kunst tc Roermond, het Friescho Genootschap te Leeuwarden, de Laken hal te Leiden en het Edamsch Museum te Edam. Hierna kwam aan de orde de vaststelling dei- Statuten. De voornaamste artikelen daaruit zijn 1. De Nederlaudsche Oudheidkundige Bond is gevestigd tc Amsterdam en stelt zich ton doola. dc bevordering van de gemeenschappelijke belangen van Oudheidkundige Vereenigingen en Musea; l>. het bevorderen van eenheid in de regeling der Musea en in het optreden der vereenigingen c. de mede werking tot behoud en goede verzorging van monu menten en belangrijke oudheden buiten de Musea; d. het aankweeken van den zin voor Oude Kunst en Oudheidkunde in alle kringen der maatschappij. 2. Hij tracht dit doel te bereiken doorn. bespre kingen op bijeenkomsten ;b. oudheidkundige excur sies c. liet door woord en gechrift vestigen van de aandacht van autoriteiten en particulieren op ver waarloosde en bedreigde belangen, en het uitlokken van de vereisebte maatregelend. het verzamelen van gegevcuB over Nederlandsehe monumenten en oudheden, en den staat, waarin deze zich bevinden e. het uitgeven van een bulletin als orgaan van den Bondf. en verder door allegepaste en wettige middelen. Besloten werd de Kon. goedkeuring aan to vragen. Het Bestuur werd aldus samengesteldmr. J. C. Overvoorde, Dordrecht; mr. J. A. I'eith, Groningen mr. S. Mullpr, Utrecht; jhr. mr.T. van Rijckevorsel, 's-Hertogenboschjhr. B. F. W. van Riemsdijk, Amsterdam. Tot leden der commissie voor het bulletin wer den benoemd de hh. E. W. Moos en A. J'it. Als plaats der volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. Met algemeene stemmen werd het Bestuur ge machtigd, zich tot de Regecriug te wenden om be tere behartiging der Oudheidkundige belangen, die zeer geschaad worden door besluiten als bij de be handeling der jongste Begrooting in de Tweede Kamer genomen. De aandacht zij bereids gevestigd op de Algemeene vergadering van de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer te Amersfoort", aanstaanden Dinsdag avond te half negen in De Arend te houden. We komen daarop in ons volgend num mer terug. noeglijk leventje kunnen leiden, als die on zalige, onontdekte Noordpool maar niet had bestaan. Nansen en Andró hadden zijn hoogge spannen verwachtingen jammerlijk teleur gesteld. Hij nam het Nansen ten howrste kwalijk, dat hij zonder de Noordpool ms terrugge- komeu en Andrée's terugtocht pratte hij op als een persoonlijke beleediging. Daar zat hij nu. hij, Fiörcke, rentenieren eigenaar eener mooie villa, met al zijn kaar ten en papieren om zich heen, en gevoelde dat hij een gek figuur gemaakt had tegen over zijn vrouw, zijn goede Pauline, zijn kinderen en zijn vrienden. Immers, hij had tegenover al hun twijfe lingen en ongeloof altijd een onwankelbaar vertrouwen in do koene luchtreis behouden, hij had zijn rust opgeofferd aan een dage- lijksche jacht op de nieuwste telegrammen, hij had zijn meloenen- en champignon- kwee- kerij in de broeikas laten verloopen en hoog- loopende ruzie gekregen met Paulino, die Andrée, de heelo balonreis en al do opge wondenheid daarover ronduit voor «apekool" had uitgemaakte. Het scheelde maar weinig of hun dertigjarige, soliede huwelijkswede ware verbroken geweest. En wat nog 't ergst van alles was, hij had niet open oogen, zonder iets ervan te zien, den wolt in zijn schaapskooi laten binnen sluipen. De onlangs .opgerichte Gymnastiek- en Sch erin vereeniging «Wilhelmina", onder di recteurschap van tien heer J. 11. Roelens, (al'deeling der Chr. Jongelings Vereeniging «Psalm 119: 9" hier) heeft in haar vergade ring liet Bestuur uit de volgende beuren samengesteld: K. Teeling, VoorzitterA. van Woudenberg, Secretaris-penningmeester, en C. van Zwol, Commissaris-wapenmeester. Zij, die wenschen deel te nemen aan ge noemde Vereeniging worden niet verplicht ook lid der Chr. Jongelings Vereeniging «Ps. 119: 9" te worden. Nog kan worden gemeld, dat aan genoemde Gymnastiek- en Schermvereeniging, een afdeeling is verbon den voor knapen van 12 tot 1(3 jaar. Bij de Bestuursleden zijn alle inlichtingen om lid te worden te verkrijgen. Luitenant L. W. J. K. Thomson, Ridder M. W. O., van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhge, wordt met ingang van l Mei gedetacheerd bij hét 3e regiment huzaren aldaar. Blijkens advertentie in dit nummer berichten de hoeren Lamaison Bouwer it Co. dat zij do gele genheid aanbieden in een volkomen biuud- en in- brnakvrije kast, een veilige bergplaats te huren voor effecten, kostbaarheden, familiepapieren, bewijsstuk ken, enz. Zij hebben daartoe door den heer J. Lips Bzn. te Dordrecht, een uit éen stuk gobogen brandkast van dc nieuwste constructie, geheel met glashard ondoorboorbaar staal gepantserd, doen vervaardigen, waarin verschillende kastjes aanwezig zijn. Ieder kastje is voorzien van een veiligheidsslot, waarvan de eenig bestaande sleutels deu huurder worden ter hand gesteld. Veorts is eraan elk kastje een tweede slot aangebracht, waarvan de slentél in handen blijft van de firmanten, zoodat noch huur der noch verhuurders afzonderlijk het kastje kunnen openen. Beide sleutelgaten worden gedekt dooreen sleutelplaat, welke met een door den huurder mede te brengen hangslot kau worden afgesloten. De kleine safe- kastjes meten 15X14X45 cM., ile groote 20X21X45 cM., en worden verhuurd voor langen of korten tijd, naar verkiezing afwisselend tusschen 14 dagen eu 1 jaar. Desverkiezende knn de huurder trommels, welke in de kastjes passen in bruikleen ontvangen. Niemand anders wordt tot dc kast toegelaten dan de huurder of een behoorlijk gevolmachtigde; zulk een gevolmachtigde moet persooniijk aan de firmanten bekend zijn eu bij het verlcenen van den toegang in het bezit zijn van den sleutel. Het mo del voor de volmacht wordt uitsluitend door de ver huurders verstrekt. De huurder is niet verplicht, op tc geven welke waarden door hem worden geborgen, terwijl de firma tegenover hem geen andere waarborg aan biedt dan do soliditeit van de geheel gepantserde kast, dio volgens deskundigen volkomen brand- en iubrunkvrij is, en het aanwenden van die zorg, welke men bij het beheer van een inrichting als deze redelijkerwijze van liaar kan vergen. Zijn verbazing kende geen grenzen, toen de jonge ingenieur Reinhard Wiedeman, di0 nog slechts een tamelijk ondergeschikte be" trekking bekleedde in een groote electro" technische zaak, op een goeden dag bij hem kwam en aanzoek deed om de hand van Leentje, zijn oudste dochter. Dat was toch ongehoord7.oo'n| groene jongen, die nog niets ontdekt en niet eens iets uitgevonden had, wou Leentje tot vrouw hebben liet antwoord was verpletterend. «Mijnheer", zeide Fiörcke op spottenden toon, «hebt u soms de Röntgenstralen of de telephoon uitgevonden'? Hebt u een pa tent op een bestuurbaren luchtballon of op een motorwagen Als u iots dergelijks be zit, zal ik het mij tot een eer rekenen, maar tot dien tijd zal ik maar liever zelf voer Leentje blijven zorgen". De arme Wiedeman was op een ongeluk kig tijdstip gekomen, want juist den vorige» dag had de pers Andrée's terugtocht open- baai- gemaakt. En nu schreide Leentje zich de oogen rood, en de afgewezen vrijer voelde in het eerste uur gedachten aan zelfmoord hij zich opkomen, in het tweedu gedachten van schaking, en in het dorde kwam de zelfbewuste, veerkrachlige moed der jeugd weer boven, die zich uitte il. de woorden Wacht maar, ik zal je wel F' (Wordt vei'volgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1