Maandag 16 Januari 1899. PHOENIX-BROUWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4841. 48e Jaargs Stadsnieuws. Noordpoolkoorts. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Helden. Dit gave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 4.franco per post 4.45. Advertentiën 40 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EOBTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER dor Gemeente AMERS FOORT, Brengt ter kennis, dat de milicien-verlofganger der gemeente Oostatellingwerf SIPKE de VRIES der lichting 1895, behoorende tot het 6e Regiment Infanterie, wegens overtreding van art. 133 der Mi litie-wet, krachtens art. 137 dier wet, voor den tijd van een maand onder de wapenen moet komen. Hij moet tot dat einde op Maandag 6 Februari a. s. bij zijn korps, in garnizoen te Amersfoort aan wezig zijn, voorzien van de kleeding en uitrusting stukken bü vertrek u.ct verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Amersfoort, den 12 Januari 1899. De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De aandacht van belanghebbenden zij er nogmaals op gevestigd, dat heden en morgen van 40 tot 4 uur ten Raadhuize do inschrijving plaats heeft voor de Nationale militie, van jongelingen die in 4880 geboren en dus in 4899 aan de loting onderworpen zijn. Morgen is dus de laatste dag van aangifte. Wie deze verzuimt, komt in allerlei on aangenaamheden. Zij, die op de Kiezerslijst willen komen, mogen er wel aan denken, hun belasting in tijds ten volle te betalen. De Staatscourant bevat o. a. een Wet van 34 December tot bekrachtiging van Provin ciale belastingen in Utrecht. De storm woedde Donderdagnacht ook hier hevig. De photograpbie-tent aan het Drie- puntje werd deerlijk gehavendop den Arnhemsehen wog moest menig dak het ont gelden aan de Kampstraat desgelijkselders bezweken schoorsteenen en werden hoornen ontworteldbuiten den Koppel stortte een buisje in, enz. üok hedennacht hield Aeolus hier en daar leelijk huis. Van persoonlijke ongelukken kwam ons niets ter oore. Namens H. M. de Koningin werd Vrijdag door den heer Burgemeester aan de Oud heidkundige vereeniging «Flehite" ter hand gesteld een exemplaar van de goudbronzen gedenkpenning, geslagen ter gelegenheid van de Inhuldiging en gemodelleerd door Bart van Hove. Feuilleton. 2 {Slot). I De oude Klinke, een van de leden der skat-club, was een soort vaderlijke vriend van Wiedeman en zou hem wel willen hel pen. «Zeg, Flörcke", vroeg een paar dagen later Klinke, terwijl hij met zijn vrienden in de «Klok" zat skat te spelen »je interesseert je nogal voor de Noordpool, nietwaar Heb je al van dat prachtige nieuwe plan tot be reiking van ae Noordpool gehoord?" «Neen. Wat dan? wat is het?" «Eigenlijk is de zaak nog een geheim van den uitvinder en heeft hij het mij in ver trouwen medegedeeld, omdat ik den jongen man toevallig goed ken, maar daar wij be zwaarlik tegen hem kuunen gaan concur- reeren, mag ik het wel vertellen onder het zegel van geheimhouding natuurlijk. Het is namelyk een plan voor een ond8raardsche electrische Noorapoolbaan". Flörcke liet zijn kaarten vallen. »Ja, zie", ging Klinke verder, »men be gint langzamerhand in te zien, dat men per schip of te voet die pool wel nooit zal be reiken, want een mensch is nu eenmaal geen In de Vrijdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling der «Chr. Nationa- len Werkmansbond" werden als Bestuurs leden herkozenL. van den Biezensbos, H. Voortman, A. Hulst, G. van Wij land, O. van Zwol en J. de Valk, terwijl gekozen werd, in plaats van P. F. Welvaardt. die als Bestuur lid bedankte, F. van de Po). Als Bestuursleden van het «Ziekenfonds" werden herkozep H. van Binsbergen, R. van Dijk en D. van Lovere», en gekozen, in de plaats van A. J. Voorn, M. van F.ijkelen- A. Florijn, de in de heele stad zoo alge meen bekende oud-brievenbesteller, die 4 Mei ~j.l. na langdurigen dienst op zijn verzoek eervol werd ontslagen en gepensionneerd, heeft niet lang mogen genieten van zijn welverdienden rust. Vrijdag is hij, in den ouderdom van bijna 63 jaar overleden. Niet altijd kunnen we melding maken van het jaarfeest van de eene of andere Veree niging, doch waar ons het programma werd toegezonden van het eerste jaarfeest der Voetbal-club »U. D. I.", bestaande uit knapen van 10 tot 12 jaar, daar willen wij dat om der curiositeitswille meedeelen. Het luidt als volgtToespraakLang zal hij leven, muziek en zang Toespraak Rond- deelen van taartjesToespraak Gelegenheid om nög een taartje te gebruiken. Het feest verliep in de beste orde. Alleen het laatste nummer bracht wat moeilijkheden, daar bij de «gelegenheid" slechts 9 in plaats van 25 taartjes over bleken te zijn. Het Bestuur echter, doende wat des Be- stuurs is, vergaderde, aanstonds nadat dit belangrijk deficit was geconstateerd, in co mité-generaal en besloot zich collectief te onthouden van de «gelegenheid", zoodat door dit beleidvol optreden de leden geen nadeel ondervonden en alles in den vorm bleef en in groote vreedzaamheid afliep. Nogmaals zij herinnerd aan de vergadering, morgenavond te half negen in «De Arend" te houden door de Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te dezer stede. Deze zeer belangrijke vergadering, van welke om zoo te zeggen bet heele lot der Vereeniging afhangt, zal zeker door een zeer groot aantal belangstellenden worden bezocht. Het electrisch licht heeft ook hier, op grooter schaal althans, zijn intrede gedaan. Het anders zoo donkere Kalfsveld, dat eenmaal als villa-park gedacht werd doch nu voorgoed bedorven is, straalde Donder- avond in een zee van licht, dat werd voort gebracht door de «Phoenix-brouwerij" welke haar nieuwe lieht-installatie beproefde en dit met groot succes. 't Is vreemd, maar als hier «wat te doen" is, wordt het op eenmaal zóo druk, dat 't met den besten wil niet is bij te houden 't een is al belangrijker dan het andere. Maar toch, waar dr. Dahne hier nog welbekend door zijn hoogst belangrijke voor drachten in 4896, eveneens in «Amicitia" gegeven Maandag en Dinsdag 23 en 24 dezer andermaal hier optreedt, daar'mogen we niet nalaten te voldoen aan het verzoek, daarop de aandacht te vestigen en te ver wijzen naar de daarop betrekking hebbende advertentie in dit nummer. Veel tot aanbeveling behoeft wel niet ge voegd te worden bij de advertentie der Ne- derlandsche opera in dit nummer. Verdi's «Traviata", met mevrouw Madier de Montjau in den titelrol, met mej. Pen ning als Clara, Philippeau en Alexanders als Rodolphe en George d'Orbel, maar vooral met mevrouw Madier als Violetta, in welke zij volgens alle bladen zulk een uitbundig succes heeftde «Traviata" geheel opgevoerd als te Amsterdam, met het volledig orkest, alle koristen, het geheele corps-de-ballet, samen een 420 personen, ziedaar toch iets buitengewoons. We hopen dan ookdat zeer velea blijit van belangstelling zullen geven in deze Na tionale instelling, óok met het oog op dé enorme kosten welke zij zich voor deze voorstelling getroost. Moge de opkomst -van het publiek heden avond zóo talrijk zijn, dat de directie in den loop van dezen winter .nog maals hier een uitvoering kan komen geven Heden is bij de verschillende korpsen en onderdeelen van het leger een begin gemaakt met de uitbetaling van het tegoed op de uitrusting en reserve-rekening der vrijwillig dienende onderofficieren en minderen, welke uitbetalingen op den laatsten dag van Janu ari moeten zijn afgeloopen. Ritmeester C. H. van der Mersch, ritmees ter-instructeur van het depot-eskradon 4e regiment huzaren hier, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Vrijdag ontstond twist tusschen eenige werklieden der «Phoenix-brouwerij" en den ganschen dag werd deze voortgezet. Bij het naar huis gaan, wilden 3 der werk lieden een Duitschen kameraad eens «afdek ken", doch deze, die op Atjeh geleerd heeft niet goedsmoeds alle klappen te moeten ont vangen, trok uit noodweer zijn mes en bracht; daarmee een zijner aanvallers een onbedui-' dende hoofdwond toe, die door dr. Crooke-t wit werd verbonden. Aan een der bladen werd geschreven, dat de toestand van den verwonde zorgwekkend 1 is. Men verzoekt ons, dit beslist tegen spreken de oorzaak tevens, dat we mei», ding maken van deze kibbelarij. Gisterenavond is op den locaaltrein, die om 6.44 van Amersfoort naar Utrecht ver trekt, tusschen de stations Groenekanscheri dijk en De Bilt geschoten. Drie ruiten werden verbrijzeld, doch dö reizigers bleven ongedeerd. ijsbeeren die weg door de lucht nu, dat gaat heelemaal niet. En nu is een geniaai jongmensch op het idee gekomen, het onder den grond door te probeeren". «Goede hemelmaar hoe kan dat vroeg Flörcke vol verbazing. «O, heel eenvoudig; het verwondert mij werkelijk, dat nog nooit iemand op dien inval is gekomen. Onze moderne technische wetenschap kent geen moeilijkhedenon- deraardsehe en onderzeesche tunnels be- hooren tegenwoordig niet meer tot de zeld zaamheden met dynamiet komt men overal doorheen, en harder dan de rotsen van den ouden Gothardt zal het ijs toch wel niet zijn. Onder den grond kan men zich veel beter beschermen tegen koude en stormen; de strijd tegen ijsbeeren en andere monsters vervalt natuurlijk heelemaal, kortom, men kan het zich zoo gemakkelijk mogelijk ma ken en heel rustig een electrische baan met electrische verlichting aanleggen". «Heer in den hemelWie is die geluk kige. die voor 't eerst op dien verrukke- lijken inval is gekomen?" riep Flörcke uit in de grootste opgewondenheid, terwijl hun beider vriend Franke bromde dat «die heele Noordpool hem geen lor kon schelen, en of zij nu eindelijk weer eens door konden spelen!'' «O, een totaal onbekend ingenieur, zekere Reinhard Wiedeman", zeide Klinke op achteloozen toon, terwyl hy weer doorspeelde. Flörcke verloor niet alleen dit spel, maar had den heelen avond déveine, en bracht een slapeloozen nacht door. Den volgenden dag kreeg Reinhard een brief van hem, met een allervriendelijkste uitnoodiging om de villa in het Grünewald weer eens te komen opzoekenmen had nog eens over dè zaak nagedacht en was tot de conclusie gekomen, dat een intelligente jonge man tot het bereiken van een grootsch doel hulp en ondersteuning verdiende en noodig had. Reinhard kwam nog denzelfden dag en bracht een groote portefeuille mee, vol ont werpen en teekeningen van de toekomstige Noord poolbaan. Flörcke was zóo opgewonden door het interressante plan, dat hij op staauden voet, gloeiend van geestdrift, den uitvinder als zijn aanstaanden schoonzoon onarmde en het gelukkige paar een huwelijksreisje naar de Noordpool beloofde. Reinhard bracht hem echter spoedig tot de overtuiging, dat het beter was, het huwe lijk niet uit te stellen tot de groote interna tionale «Vennootschap voor den bouw der electrische Noordpoolbaan" was opgericht en in werking getreden. Tot nu toe bestaan er altijd nog kleine bezwaren, die de uitvoering van het grootsche plan verhinderen. Er is geen voetje zoo klein, dat onder zijn [>antoffel geen man kan komenja, ik ge- oof zelfs, dat de kleinste pantoffeltjes de grootste macht kunnen uitoefenen, en dat de macht van een pantoffel soms grooter is dan de kracht en het geweld van den groot- sten, sterksten man. Wie kent niet de historie van dien hoog- geplaatsten militair, voor wien op de exer citieplaats en in de kazerne een paar duizend mannen, geducht sterke kerels, sidderden, en die, zoodra hij in de deur zijner woning verscheen, in de handen zijner vrouw als was werd en op haar geringste wenken ge hoorzaamde. Nu is het juist geen schande oin een beetje pantoffelheid te zijn en er zijn zeker maar heel weinig getrouwde mannen, die aan dit euvel niet min of meer lijden, maar ofschoon velen zich zelfs heel wel gevoelen onder dit régime, velen er naar smachten zelfs, zoo zal toch wel ieder pantoffelheld zich er een beetje over schamen, dat hij onder dat régime staat, hij zal zich eenigszins schamen over zijn onderdanigheid en die niet licht erkennen. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1